Een zonderlinge en bedenkelijke prijzen- beschikking Internationale Rode Kruis ontving reeds 2 millioen dollar Van de hak Zwitsaletten Logboek van liet nooclgebied TWEEDE KAMER dringt op onbekrompen hulp aan LAATSTE N I EUWS Waterstanden ÖpenCng.skaeh6&n WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 5 „De Ramp" HET boek „De Ramp", dat bin nenkort zal verschijnen, is zo in trek dat aan een oplage van een half millioen gedacht wordt. Van de grootte hiervan kan men zich enig denkbeeld vormen, als men bedenkt, dat een oplage van 50.000, waartoe de vereniging zich aanvankelijk wilde „beper ken", voor ons land al een uit zondering is. Radio EEN misverstand is er de oor zaak van geweest, dat de V.P.R.O. niet heeft kunnen me dewerken aan het eerste radio programma van de actie „Beur zen open, dijken dicht", op Maandagavond j.l. In het vervolg zullen alle zes de omroepvereni gingen aan het programma me dewerken. Walkie Talkies IAAT in de avond arriveerden Maandag in Den Haag vier Noren. Zij zijn in het bezit van „Walkie Talkies" en zullen on middellijk naar het noodgebied gaan om actief aan het werk deel te "nemen. Arrestaties PROFITEREND van de gelegen heid stal de 36-jarige K. B. uit Den Haag bij de Rode Kruis- inzameling enkele kledingstuk ken. Hij zal voor de officier van justitie worden voorgeleid. Even eens werd een 26-jarige bouw vakarbeider gearresteerd, die op eigen gelegenheid naar Zierikzee was gegaan en zich daar voor dokter uitgaf. Goederen TOT nader order verzoekt het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis geen ingezamelde goederen naar Den Haag te stu ren, omdat hiervoor geen opslag ruimte beschikbaar is. Het Rode Kruis verzoekt de goederen ter plaatse op te slaan en zo veel mogelijk te sorteren. Actie ACTIEVE Eindhovcnaren zü" begonnen met de inzameling van hamers en dweilen. De actie beoogt de geëvacueerden, wan neer zij naar hun stad of dorp terugkeren, een pakket schoon maakartikelen mee te kunnen geven. Pakje LANGS vele wegen wordt hulp gebracht voor de slachtoffers. De burgemeester van Amsterdam ontving uit Schotland een pakket kinderkleertjes met het volgende briefje: „Wil dit pakje aanvaar den van de vrouw, van een soldaat, die in 1944 in "Uw land heeft gestreden en daarbij ernstig gewond werd. Kunstenaars IOTERIJEN worden gehouden voor het Rampenfonds. Vele Nederlandse kunstenaars hebben voor een verloting enkele' van hun werken afgestaan. Van 12 t.m. 24 Februari zullen deze worden tentoongesteld in het stedelijk museum te Amsterdam. Inlichtingen EEN inlichtingenbureau zal door de Nederlandse Spoorwegen geopend worden in het station te Middelburg. Dit bureau, ten ge rieve van publiek en handel zal van 8 tot 18 uur geopend zijn en teipfonisch bereikbaar onder no. 2393. Stoomtram NU het traject Rotterdam- Spijkenisse watervrij is, zullen met ingang van heden de diensten van de Rotterdamse Tramweg- maatschappij worden hervat. Naar Brielle en Hellevoetssluis wordt nog met autobussen gereden. Spionnageproces in Roemenie begonnen WENEN, 10 Februari (Rtr.) Radio-Boekarest heeft hekend ge maakt dat Maandag het tweede van een reeks grote sabotage- processen te Ploesti, het centrum van de Roemeense olievelden, is bcironnen. Het proces wordt gevoerd tegen 23 leidende functionarissen en ingenieurs van de voormalige Engels-Amerikaanse oliemaat schappij in Roemenië. Zij worden er van beschuldigd een spionnagecentrum te h£bben gesticht en materialen- naar de Britse en de Amerikaanse am bassade in Boekarest, te hebben gezonden. Ook beschuldigt men hen van zwarte handel in buitenlandse valuta en van sabotage van de olieproductie. HULPVERLENING GAAT DOOR GENEVE, 10 Febr. Reeds meer dan twee millioen dollar is door Z3 Rode Kruis-organisaties over de gehele wereld voor de slachtoffers van de watersnood ingezameld, aldus heeft de Liga van Rode Kruis-verenigi.ngen officieel meegedeeld. Uit alle delen van de wereld blijven aanbiedingen nog steeds binnen stromen. WEST-DUITSLA ND Aan de Nederlandse gezant te Bonn is meegedeeld, dat de bonds republiek bereid is voor zo lang als nodig is de vólgende goederen Kunstrijden Jenkins behaalde de wereldtitel DAVOS, 10 Febr. De titel van de wereldkampioen kunst rijden werd te Davos behaald door de Amerikaan Hayes Alan Jen kins, op de tweede plaats volgde zijn landgenoot James Grogan. De Italiaan Carlo Fassi, die te Dort mund het Europees kampioen schap won, werd derde. Sportverenigingen verlenen steun aan bet Rampenfonds Regelmatig komen van sport verenigingen, zowel in het bin nen- als in net buitenland aan biedingen binnen tot het verle nen van financiële steun en het spelen van wedstrijden, waarvan de baten ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. Te Antwerpen zal op Zaterdag 14 Februari een wedstrijd wor den gespeeld tussen de Engelse eerste klasser Porstsmouth en Westham United, een tweede klasser. De opbrengst van deze wedstrijd komt ten goede aan de Rampenfondsen in België, Enge land en Nedexdand. De hockeyclub PW uit Ensche de schonk een bedrag van 1500. Het Haagse HBS schonk 1000 en zal een voetbalvereniging uit het getroffen gebied adopteren. SDW, een derde klasser uit Am sterdam stortte 50, terwijl RWB (Besoyen) 'n bedrag van 284,72 bijeenbracht. Gisteravond speelden de Haar lemse eerste klassers Haarlem en RCH tegen elkaar. Vandaag ko men AGOVV en Robur et Velo- citas tegen elkaar uit. De baten van deze wedstrijden komen eveneens ten goede aan het Ram penfonds. Biljarten cadre 71/2 Moyenne record van Walter Liitgehetmann VIER SEN, 10 Febr. Bfj de na-controle is gebleken, dat Lüt- gehetmann het door hem gewon nen jongste tournooi om het Europese kampioenschap cadre 71/2 gespeeld heeft met een alge meen gemiddelde van 24.24. Dit is een hieuw Europees record. Het oude stond met 22.82 op naam van Piet van de Pol en werd gemaakt in Februari 1952 tijdens het Europees kampioen schap te Mulhouse. 23 spelers in training voor Nederlands elftal DEN HAAG, 10 Febr. Voor de training van het Nederlands elftal zijn de volgende 23 spelers uitgenodigd (in alfabetische volgorde). Alberts (Vitesse), Biesbrouck (RCH), van. de Bo- gert (DOS), Boskamp (Ajax), Clavan (ADO), Claus (He'lmon- dia), van Ede (Sparta), van der Gijp (Emma), Hendriks (Vites se). Klaassens (VW), van der Kuil (VSV), Kuypers (Vole- wijekers). Landman (Sparta) Lenstra (Heerenveen), Louer ■(NOAD), Louwers (Eindhoven), Luiten (DOS), v. Raalte (Blauw Wit), van Schijndel (SW). Te- bak (Eindhoven), Terlouw (Sparta), de Voogd (Haarlem) en Wiertz (DWS). De keuze-commissie verklaart uitdrukkelijk, dat de mogelijk heid blijft bestaan, dat alsnog spelers worden uitgekozen om de training (of trainingsbijeenkom sten) te volgen als de K C. daar toe aanleiding vindt. Ook is het mogelijk dat spelers, die plotse ling een uitstekende vorm blijken te bezitten en niet uitgenodigd waren, in het Nederlands elftal worden gekozen. De voorberei ding voor de wedstrijd tegen Zwitserland geschiedt onder meer door het spelen van trai ningswedstrijden en daarom i het aantal uitgenodigde spelers groter dan voorheen het geval was. Een employé van zuivelfabriek de Om melanden te Gronin gen is in arrest ge steld wegens over treding van een von nis van de rechtbank dam is geslaagd voor het doctoraal exa men rechten. Een kranig staaltje van doorzettingsvermo gen en levensmoed. O Een Amsterdamse Hij was eerst in dienst van condens- fabriek friesland te Leeuwarden, maar nam ontslag om bij de Ommelanden te kunnen werken. Op grond van het con currentiebeding heeft de rechtbank hem na een verzoek van de Leeuwarder fabriek verboden bij een an der bedrijf in dezelf de branche een func tie te aanvaarden. Nu de employé dit vonnis heeft gene geerd, is hij gearres teerd. O De SS-iari^e blinde heer H. B. Frieman te Amster- havenarbeider is op een begraafplaats in arrest gesteld. Hij wordt verdacht van grafschennis door diefstal van brons van een aantal zer ken. O Limburgse gaan van Carnaval in moeilijkheden ge raakte zakenmensen tegemoet te komen. O Parijse heer, die op "station kwam, zag reusachtige voorraad goederen klaar lig gen. I-lij vernam, dat ze voor Nederlandse slachtoffers van wa tersnood waren. „Ik heb nog niets gege ven", zei hij, trok overjas uit en legde die bij de voorraad. O Waren overstro mingen in West- Europa volgens weerkundige uit Mos kou gemakkelijk te voorspellen geweest, Carnavalsverenigin gen gaan zich bera den over houden van een folkloristisch fopcf nq de Vasten, niet in het minst nm door het niet door- zodat bevolking van bedreigde streken tijdig had kunnen worden gewaar schuwd.... Waarom heeft die Rus dat dan zelf niet gedaan? aan Nederland te lenen: 100 dieselpompen, 100 km. rails, 40 diesel locomotieven, 3000 kipkar ren en 570 vrachtauto's. FINLAND Uit Finland vertrekt vandaag een schip met. hout naar Neder land ter waarde van 800.000 gul den. Voorts zullen per vliegtuig nog veel goederen worden ver zonden. ITALIË De Italiaanse rijstproducenten hebben een gift van 25.000 kilo rijst aangeboden. Autofabrieken hebben een bedrag van meer dan 30.000 gulden geschonken. JOODS COMITÉ De voorzitter van het. inter nationale Joodse hulpcomité „Bnai Brith", heeft aan de Nederlandse ambassadeur te Washington een chèque van 10.000 dollar voor de slachtoffers overhandigd. KOREASTRIJDERS Het Nederlandse detachement in Korea heeft 2000 gulden voor de watersnoodslachtoffers bijeenge bracht. Intussen is men al een tweede collecte begonnen. CHILI Chili heeft besloten een hulp actie voor Nederland op touw te zetten. Het kabinet besloot reeds aan duizend Nederlandse immi granten de mogelijkheid te bieden zich te vestigen in de Zuidchi- leense provincie Chiloe. FRANKRIJK De „Secours Catholique" te Pa rijs heeft een chèque ter waarde van twaalf millioen francs ter be- scl gesteld van het Neder landse Episcopaat. In land- en tuinbouw 150.000 gulden voor verhoging O O productiviteit DEN HAAG. 10 Febr. Met de regering van de Verenigde Staten is overeenstemming be reikt over de besteding van f 150.000 uit de tegenwaardereke ning voor hot bevorderen van een beter gebruik van tractoren en werktuigen in land- en tuinbouw. Voor de practijkopleiding op het gebied van landbouwwerktui gen en tractoren zal een werk plaats en een demonstratiezaal worden ingericht. Behalve sme den zullen vooral ook jonge boe- •en en landarbeiders hier korte cursussen kunnen volgen. De cur sussen voor soortgelijke doelein den op het gebied van de tuin bouw zullen worden uitgebreid. Generaal Eddy uit militaire dienst WASHINGTON. 10 Febr. (Rtr.) Luitenant-generaal Manton Eddy, de bevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten in Europa, zal op 31 Maart, na meer dan 35 dienstjaren, ontslag nemen. Zijn opvolger is luite nant-generaal Charles Bolte, be velhebber van het Amerikaanse zevende leger in Europa. De nieuwe bevelhebber van het zevende leger wordt luitenant- generaal William Hoge, thans bevelhebber van het vierde leger te Fort Houston (Texas) DE DIJK, die de verbinding moet vormen tussen Den Bommel en Oude Tonge zal, menselijker bere kening, hedennacht dicht zijn. Ongeveer 200 mariniers hebben hier in ploegen dag en nacht gewerkt. Foto: Het aanbrengen van zakken met zand in het laatste stuk 68 slachtoffers in Halsteren HALSTEREN, 10 Febr. Vol gens opgave van het gemeente huis te Halsteren zijn op het. ogenblik in deze gemeente 68 slachtoffers van de watersnood geteld, waarvan er 28 zijn gebor gen. Er worden er nog 40 ver mist. KONING BOUDEWIJN OP MEDISCH ADVIES NAAR DE RlVIeRA BRUSSEL, 10 Febr. (Rtr.) In een communiqué van het ko ninklijk paleis te Brussel is Dins dag medegedeeld, dat koning Boudewijn .,op advies van zijn dokter zijn bezoeken aan de overstroomde gebieden moest onderbreken". De koning bezocht vorige wéék, zoals gemeld, onmiddellijk na de overstroming, het getroffen ge bied. Daarna meldde een com-, muniqué van het hof dat hij naar de Rivièra was vertrokken voor herstelvan een griep. De pers critiseerde het vertrek van de koning. Maandag .is de koning weer naar het rampgebied bü Antwer pen geweest, waar velen hem toejuichten. De koning was blootshoofds, in regenjas en hoge rubberlaarzen. Hij onderhield zich met de mensen en keek toe hoe de militairen de gaten in de dijken aan het dichten waren. Geen premiekeuring van hengsten DEN HAAG, 10 febr. De centrale premiekeuringen van hengsten te Goes en te 's Herto genbosch op Donderdag 12 en Vrijdag 13 Februari, uitgaande van de Koninklijke verenigingen „het Nederlandsche trekpaard", gaan niet door. Naguib ontevreden over voorstellen Duitse delegatie CAïRO. 10 Febr. (AFP) De Arabische landen zijn niet tevre den over de voorstellen van de Westduitse delegatie, die thans te Caïro verblijft, zo heeft eerste minister Naguib verklaard. „Wij hadden aanbiedingen ver wacht, die tenminste even aan trekkelijk geweest zijn als de voordelen, die West-Duitsland krachtens zijn verdrag inzake de herstelbetalingen aan Israël heeft verleend". Generaal Naguib zei dat de Arabische landen niet zul len aarzelen de betrekkingen met e ron nuusum .West-Duitsland te /nnr^U'pst' Generaal Eddy nam in Augustus indien de schade die door west- 1952 het commando over de Ame- Duitse herstelbetalingen aan de riaanse troepen in Europa op Arabische staten wordt oeroK- zich. I kend niet wordt vergoed. (Vervolg van pag. I) De heer Van Meel. agrarisch deskundige van de K.V.P.-fractie, stelde de regering een aanzienlijk aantal vragen, waarop zij ver moedelijk voor een goed deel het antwoord nog niet zal vermogen te geven. Een punt dat wel enige beden king in de Kamer teweeg bracht op zijn minst verwondering betrof de gelijkstelling van de financiële tegemoetkoming aan de getroffenen aan die, welke onder de naam „Regeling materi'le oorlogsschaden" niet al te gunstig bekend staat. Rampenfonds De heer Burger wees stellig van de hand, dat een vergoeding van de huisraadschade op het Ram penfonds zou worden afgewenteld. Dr. van den Heuvel vroeg voor zichtig om nadere verklaring op dit punt. De heer Weiter wees de geest van genoemde schaderege ling geheel van de hand enz. Deze laatste vroeg ook nog met een verzwegen verwijzing naar „Breda" of het overheids apparaat op 1 Februari niet wat sneller op gang had kunnen ko men. Het lijkt er de laatste tijd op, aldus dé heer Weiter, dat de weekends door onderbezetting van de posten tot excessen moeten leiden. Hij stelde ook de vraag, of Nederland niet wat te veel zijn aandacht had gericht op een mogelijke vijand uit het Oosten en de erfvijand in het Westen te geringe zorg had geschonken. Waarom zo luidde zijn slot vraag heeft men de Ambon- (Aavertentie) KOU, GRIEP. KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: Alblasserwaard pas over 50 dagen droog SLIEDRECHT, 10 Febr. Burgemeester Winkler van Slie- drecht heeft in de gemeenteraad een uiteenzetting gegeven over de situatie na de watersnood in de Alblasserwaard. Deskundigen zijn niet optimistisch. Men verwacht, dat het ongeveer vijftig dagen zal duren eer de Alblasserwaard zal zijn drooggemalen. De terugkeer van de bewoners in de Alblasserwaard zal langer, duren, dan men wel denkt, dat zal niet zijn, wanneer de drempel der woningen watervrij zal staan. Eerst moet onderzocht worden of de toestand ten aanzien van gas, water en electriciteit veilig is en moeten de sloten in de polder het normale peil bereikt hebben. nezen, die hulp hebben aange boden niet aan het werk gezet? Zal dat voor de toekomst ook niet gebeuren? Voor enkele dissonanten zorgde gisteravond de communist Gort zak, die, gelijk zijn partij van meet af aan heeft gedaan, de ramp voor eigen politieke propaganda trachtte aan te wenden. Hij stelde de regering in gebreke, „die im mers wist, dat de dijken te zwak waren. Het Atlantisch pact heeft deze ramp over ons gebracht," aldus de heer Gortzak. Hij had voorts velerlei critiek op de hulp verlening en achtte de bijstand van Amerikaanse militairen, die naar zijn mening slechts met politieke bijbedoelingen zijn ge komen, hoogst ongewenst. Reeds lang gewaarschuwd Men moet wel heel erg ver politiekt zijn om op zulke ge dachten te geraken, zo strafte prof. Oud (V.V.D.) de heer Gort-- zak af. Ook dè liberale fractie leider had zeer weinig oppositio neels in zijn rede, ofschoon hij iets meer aandacht wijdde aan de stemmen uit waterbouwkundige kringen, die nu verklaren reeds lang en uitvoerig voor een slechte situatie van de dijken te hebben gewaarschuwd, o.m. ook van die van de Gelderse IJssel bijv. Mr. Oud vroeg dienaangaande om op heldering. De heer Tilanus (C.H.) was bij- zonder weinig origineel, tenzij in zijn suggestie over het gehele land de gemeenteraadsverkiezingen een jaar uit te stellen, nu die in de getroffen gemeenten met moei lijkheden gepaard zullen gaan. Mr. Oud trachtte de regering deze gedachte snel uit het hoofd te praten, omdat hij die wel wat te vérgaand achtte. Hij zou zo danige verschuiving alleen wen selijk vinden voor slechts enkele plaatsen waar het beslist nodij. Tenslotte nog de vermelding, dat verschillende sprekers de minister van Justitie hebben ver zocht te willen overwegen, of niet strenger straffen voor de plunde raars in de getroffen gebieden kunnen worden mogelijk gemaakt. Op deze en de vele andere vra gen zou de regering vandaag ant woorden. De gehele dag was gisteren een groot aantal ministers achter de groene tafel aanwezig om ijverig ieder voor zijn deel aan tekeningen te maken. NIEUWE HC CONANT IN DUITSLAND FRANKFORT, 10 Febr. (Rtr) Prof. James Conant, de nieuwe Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, is Dinsdag te Frank fort aangekomen om zijn functie te aanvaarden. ST. ANNALAND, 11 Febr. Hedenmiddag ongeveer 12 uur is H.M. Koningin Juliana in de liaven van St. Annaland aange komen. Burgemeester F. M. Boo gaard, notaris Bierens, de dijk graaf, de plaatselijke militaire commandant en de waterbouw kundige ambtenaar hebben Hare Majesteit over de toestand inge licht. Groet van opvarenden „Sibajak" 's-GRAVENHAGE, 11 Febr. Via Schcvenmgen-radio ontvin gen wij het volgende telegram van de „Sibajak". die op weg is naar Nieuw-Zeeland: „Met kust Nieuw-Zeeland In zicht verheu gen passagiers Sibajak zich op aankomst Wellington en ontsche ping Donderdagmiddag en zenden beste groeten familie verloofden en vrienden". Caltex schenkt een ton DEN HAAG, 11 Febr. De Caltex petroleum maatschappij .Nederland) N.V. heeft een be drag van f 100.000 ter beschikking van het Rampenfonds gesteld. •s GRAVENHAGE, 11 Febr. Mannheim 235 +0.08; Trier 274 0.78: Koblenz 213 —0.01; Keu len 197 —0.05; Ruhrort 426 —0.04; Lobith 1053 —0.06; Nij megen 835 0.07; Arnhem 833 0.05; Eefde 408 +0.15; Deven ter 310 +0.19; Namen 272 +1.01; Borgharen 4300 +1.93; Belfeld 1320 +1.00; Grave 553 +0.52. Scheepsberichten Arnedijk 10 nm v N. York te R'dam. Fairsea 11 vm v Sydney te A'dam. Garoet Indonesië/R'dam p 10 Sa- bang/Colombo. Indrapoera R'dam/Tj Priok 10 560 m w ten n Minicoy/Bela- wan. Modjokerto 11 v.m. v Indonesië te R'dam. Noordam R'dam/New York 10 520 m w ten z Landsend. Oranje Tj Priok/A'dam 10 120 m w Minicoy/Suez. Slamat R'dam/Indonesië p 10 14 u Malta/Pt Said. Tarakan A'dam/Indonesië 11 te Pt Said. Tomori Indonesië/R'dam 10 te Djibouti. Veendam R'dam/New York 10 v. Halifax. Westerdam New York/R'dam 10 285 m z ten o kp Race. Zuiderkruis Kaapstad/A'dam p 10 kp Finisterre. heden van 10/2 OBLIGATIES Ned. '47 (3-%) 95-ft- Ned. '47 (3) 3 ten. - AANDELEN A.K.U. 171} Lever. Br. en Unil. 186} Gew. Phil. Gl. G. B. 162} Kon. Petr. 314} A'dam Rubber 88 Kn. N. St. Mij. 139 Ned. Scheepv. Unie 129} H.V.A. 1°2* Deli maatsch. 82 11/2 95} 168 186 162} 314} 88} 138} 130} 103} 82} AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Bethleh. Steel Gener. Motors Kennecott Copper Rep. Steel U. S. Steel Cities Service Shell Union Tide Water 42 63} 67 77} 45 40 89 68} 22} 42 53 66 77} 44} 40 89} 69} 22} IN de Nederlandse Staatscourant van 30 Januari ver scheen een prijzenbeschikking medisch-specialisü- sche verrichtingen voor ziekenfondsverzekerden d.d. 2d Tan. uitgevaardigd door de Minister van Economische Zaken; deze prijzenbeschikking verdient meer dan gewone aandacht, omdat het hier een manoeuvre van de overheid betreft, die o.i. een bijzpnder bedenkelijk karakter draagt. Deze prijzenbeschikking kwam tot *aH nan'- aanleiding van het uit perspublicaties be kende conflict tussen een aantal specialisten en de ziekenfondsen. Om de draagwijdte en zin van deze priizenbeschikking goed te kunnen begrijpen is het nodig in grote lijnen vooraf de wezenlijke kanten van het conflict te schetsen. Voor de medische verrichtingen van specialisten ten behoeve van ziekenfondsverzekerden werden in U-tz in onderling overleg tussen de specialisten en de ziekenfondsen bepaalde basistarieven vastgesteld voor de diverse soorten van verrichtingen. Kennelijk waren dit tarieven, die men op zichzelve redelijk achtte; anders toch had heel de vaststelling daarvan geen zin. Nu deed zich echter de situatie voor, dat de zieken fondsen slechts een bepaald totaal bedrag (ongeveer 33 millioen gulden) ter beschikking meenden te kun nen stellen om de specialistische verrichtingen te honoreren, welk bedrag niet voldoende was om deze verrichtingen ten volle te honoreren op grondslag van de vastgestelde tarieven; men zocht nu naar een regeling om dit verschil op een of andere wijze te overbruggen. Nu is dit uitgangspunt op zichzelve reeds foutief. Immers, een van de twee: bepaalde tarieven, die voor specialistische verrichtingen zijn vastgesteld, zijn ofwel mredelijk ofwel redelijk; zijn zij onredelijk, dan moet men deze verlagen tot een redelijk peil; zijn zij rede lijk, dan kan men de specialisten niet dwingen om voor lagere, dus niet redelijke tarieven te gaan werken enkel met het argument, dat er niet voldoende geld beschikbaar is om de redeiijke tarieven te voldoen. Willen de specialisten dan toch tegen lagere tarieven gaan werken, dan is dat een liberaliteit, een vrij gevigheid hunnerzijds. Wij stellen hierbij nadrukkelijk vast, dat wij over de redelijkheid of onredelijkheid van bepaalde tarieven geen enkel oordeel kunnen en willen uitspreken. Hoe dit zij, de specialisten, die verenigd waren in de zgn. Landelijke Specialistenvereniging (de L.S.V., een. afdeling van de Koninklijke Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst) hadden voor het jaar 1952 met de Ziekenfondsen een overeenkomst gesloten om te komen tot een regeling der honorering, waardoor het totaal bedrag der honorering niet het bedrag zou overschrijden, dat de Ziekenfondsen voor deze hono rering ter beschikking meenden te kunnen stellen. De kern van deze regeling is gelegen in het stelsel der zgn. progressieve korting. Dit stelsel bestaat hierin, dat de specialisten tot een bedrag, n.l. tot 10.000. hun declaraties ten volle vergoed krijgen op de grond slag van de in 1952 vastgestelde basistarieven .en dat naarmate deze declaraties een bedrag van 10.000 te boven gaan, deze declaraties worden gekort met 'n be paald percentage, welk kortingspercentage progressief toeneemt. Zo wordt b.v. op de eerste f 5.000,die fedeclareerd worden boven het bedrag van f 10.000, 0 percent gekort, terwijl op de volgende f15.000, een korting van 20 percent wordt toegepast; zo gaat het door, terwijl tenslotte deze korting 40 percent kan bedragen. Zou via dit kortingenstelsel niettemin het zgn. plafondbedrag worden overschreden, dat de door prof. mr. D. van Eek) Ziekenfondsen in totaal op hun begroting voor specia listische hulp hebben uitgetrokken, dan was voor 1952 afgesproken, dat deze hogere'kosten gezamenlijk door specialisten en ziekenfondsen zouden worden gedra gen; ten aanzien van de specialisten zouden deze kosten worden omgeslagen naar rato van hun inkom sten uit de ziekenfondsen; deze zgn. plafondregeling heeft nog geen practische betekenis gehad, daar het totaal plafond nog niet werd overschreden. De kern van de moeilijkheden is dan ook gelegen in het stelsel der progressieve kortingen. Zolang de overeenkomst tussen specialisten en zie kenfondsen gold, d.i. gedurende het jaar 1952, waren de specialisten uiteraard gebonden aan deze regeling, die zij zelve waren overeen gekomen. Doch het is o.i. duidelijk en daarin ligt ook de kern der zaak dat dit een vreemdsoortige overeenkomst is, die van volkomen onjuiste beginselen uitgaat. Immers, wat hëeft deze regeling der progressieve kortingen voor effect? Zij heeft dit effect, dat de tarieven voor de specialistische verrichtingen lager worden, naarmate door dezelfde specialist meerdere verrichtingen van gelijke aard plaats hebben. Geven wij een eenvoudig voorbeeld. Voor een blindedarmoperatie mag een specialist volgens het basistarief een bedrag van 40 declareren. Wanneer nu een chirurg in een jaar 500 van deze operaties zou verrichten, krijgt hij voor de eerste 250 operaties het volle bedrag vergoed 10.000), terwijl hij voor de tweede 250 operaties een lager bedrag krijgt vergoed, omdat op de decla raties voor de laatste 250 operaties een bepaald per centage wordt gekort. Welnu, er is oi. geen enkele rechtsgrond aan te voeren, waarom aan de chirurg voor de laatste reeks operaties rechtens een .lager bedrag zou toekomen dan voor de eerste reeks. Even min. als het te verdedigen zou zijn, dat een winkelier rechtens een lagere prijs zou moeten berekenen naar mate hij meerdere goederen verkoopt. Nogmaals, wil iemand uit vrijgevigheid genoegen nemen met een lager bedrag voor verdere verrichtingen, dan is dat zijn zaak, doch de stelling, dat hem daarvoor rechtens minder zou toekomen, is op niets gegrond. Wij achten het dan ook volkomen juist, indien een groep van specialisten, nu het contract met de Zieken fondsen is afgelopen, een regeling op deze basis niet langer wil continueren. Dit nu is het standpunt der afgescheiden specialisten, die zich verenigd hebben in een Nederlandse Vereniging van Specialisten (NWS), die niet accoord gaat met de houding der LSV, die de oude regeling tot het totstandkomen van een nieuwe regeling wil continueren. Wij willen geen oordeel uitspreken over de door de „opposante" spe cialisten gevoerde tactiek noch over al hun desiderata; wij willen ook niet de redelijkheid beoordelen van bepaalde tarieven; doch wij willen alleen vaststellen, dat voor een progressieve korting en voor het fait- accompli van een plafond-bedrag geen enkele rechts grond is aan te voeren. Zijn bepaalde tarieven te hoog, dan verlage men deze tarieven tot het redelijke, doch dan over de gehele lijn en niet volgens het stelsel van een progressieve korting. Voor zover de NWS zich op dit standpunt stelt, heeft zij o.i. het recht aan haar zijde, waarbij wij volkomen in het midden laten of de overige eisen dezer groep redelijk zijn. In dit conflict nu heeft de overheid door een prijzen beschikking willen ingrijpen en het is in het licht van bovenstaande schets van het conflict, dat wij in een volgend artikel de quintessens van deze prijzen beschikking" willen bespreken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1