Spoedig normalisering van de benedenloop van de Reest In normale tijd nog samenwoning? Raad van Raalte behandelde de begroting Wijhe's begroting voor 1953 biedt geen opwekkend beeld Reageerders zullen vóór November worden opgeruimd Woensdag 11 Februari 1953 Pagina 5 NA JARENLANGE MOEILIJKHEDEN. Nog deze maand wordt het werk aanbesteed Waarschijnlijk nog f 40.000 tegoed Eindelijk, na jaren en nadat land bouw en scheepvaart in de omge ving reeds grote schade hebben ge leden. zal dan met de uitvoering van de normalisering van de beneden loop van de rivier de Reest een aan vang worden gemaakt. Nog deze maand zal de Prov. Waterstaat van Drente het werk aanbesteden. Ofschoon Meppel groot belang heeft bij de normalisering van de Reest. wilde het aanvankelijk geen grond voor dit werk beschikbaar stellen. Het was van oordeel dat men beter landbouwgronden van Staphorst kon opofferen. Maar daar tegen kwamen de boeren in het geweer. Thans is het dan zover, dat de betrok kenen het eens zijn zijn geworden. Wel iswaar zal hel* Park worden ontzien en komt de stroom tussen de spoorbaan en Werkhorstbrug wal zuidelijker dan nu het geval is. doch lussen Werkhorstbrug en de uitmonding in het Meppelerdiep is rekening gehouden met de landbouwbe langen en wordt, behoudens een enkele kleine bochtafsnijding, de nieuwe stroom langs het oude tracé gegraven. De nieuwe stroom tussen rijksomweg en Meppelerdiep van 10 a 12 m breedte, zal op 20 m worden gebracht. De diepte wordt gebracht op ongeveer 2% m be neden N.A.P., een uitdieping dus van één tot 1.50 m. De uitmonding aan het Mep pelerdiep komt tussen de zandbunkers van de fa v. d. Kamp en de oude uit monding en wordt aanmerkelijk ver ruimd. Verder wordt bü de koepel aan de Werkhorstbrug een beschoeiing aan gebracht. De doorstroming van de drie bruggen is voldoende, aangezien de ri vier hier op diepte zal worden gebracht. De normalisering is nodig om het over tollige water van de Hoogeveensevaart om de stad heen te kunnen afvoeren. Een goede 25 jaar geleden kwam het wa ter langzamer naar Meppel en boven dien liepen toen door de stad meer ka- naalarmen en had de gemeente Meppel in de stad een aparte afvoer uit de Hoogeveensevaart voor de Meppelersluis naar De Reest. De meeste kanalen door Meppel werden in de loop der jaren ge dicht en ook dat stroomkanaal werd dichtgeworpen en vervangen door een straat. De gevolgen bleven niet uit. Door de zeer smalle gracht tussen Heren gracht en Keizersgracht kon het water niet zo snel afgevoerd worden en boven dien had de scheepvaart geweldig hin der van de sterke stroom. Gevolg: vele klachten. Ongeveer 15 jaar geleden werd daarop langs de rijksomweg van Hooge veensevaart naar de Reest een afstroom- kanaal gegraven. Dit om de kanaalmaat schappij gelegenheid te geven overtol lig water naar de Reest af te voeren door een ïnlaatwerk bij het viaduct aan de Hoogeveenseweg. Bijzondere voor waarde voor het gebruik was dat de ka naalmaatschappij eerst de benedenloop van de Reest in orde moest maken voor dat dit inlaatwerk met afstroomkanaal mocht worden gebruikt. Nimmer deed de maatschappij dit werk echter uitvoeren, omdat zü daarvoor geen geld had. Critieke toestand Ongeveer vijf jaar geleden ontstond aan de benedenloop van de Hoogeveen sevaart een enigszins critieke toestand door het hoge water. Onbevoegden open den toen op onoordeelkundige wijze het inlaatwerk met als gevolg geweldige overstromingen ten zuiden van de Hoo geveenseweg. Landerijen, tuinen, boer derijen, stallen en de kelders van het ziekenhuis kwamen blank te staan. De schade was groot. Vooral in de provin cie Overijssel werd veel hinder onder vonden en schade geleden. De burge meester van Staphorst, de heer Van der Wal wist te bereiken dat de sleutel van het inlaatwerk in handen van de Pro vinciale Waterstaat in Assen kwam. Voor opening zouden te allen tijde de provin cie Overijssel en gemeentebestuur van Staphorst moeten worden ingelicht. Twee jaren geleden trad de Hooge veensevaart buiten haar oevers. De ver keersweg naar Hoogeveen (enz.) liep on der. Weer werd in Meppel geroepen de inlaatsluis voluit open te zetten. Boeren en omwonenden liepen te hoop en ver zetten zich tegen de plannen van enkele Meppeler autoriteiten. De provinciale Waterstaat kwam naar Meppel en na DEDEMSVAART GEVARIEERD PROGRAMMA IN VIER ZALEN Gehele opbrengst voor Rampenfonds, Tal van plaatselijke verenigingen, welke alle gaarne iets aan het Rampenfonds wil len afdragen, doch financieel niet over middelen beschikken, hebben besloten a.s. Maandagavond in vier verschillende zalen gezamenlijk een om-en-om programma te verzorgen. Het ligt in de bedoeling dat in alle zalen hetzelfde zal. worden geboden. Zang, muziek en toneel zullen worden af gewisseld met declamatie van de heer P. Ruijf. De organisatoren van deze avond verwachten vier volle zalen, temeer daar de gehele opbrengst zal worden afgedra gen aan het Rampenfonds. Men verwacht door deze uitvoering op zijn minst f 1200 bijeen te krijgen. veel gepraat werd het inlaatwerk onge veer 15 cm geopend, waardoor de ver keersweg weer droog kwam en ongeval len voorkomen konden worden. Dank zij "net oordeelkundig optreden van deze waterstaatsambtenaren kon schade voor landbouwers en ziekenhuis voorkomen worden. Dit voorval was mede oorzaak dat de Provinciale Waterstaat met spoed plannen ontwierp voor de normalisering van de Reest. NOOIT hebben mensenogen een schouwspel gezien, als dit authentieke filmwerk, W,2 opgenomen in 't hart Jfej van donker Afrika'fijLyfl yl M.G.R-J 8e° WtttH«onkr TECHNICOLOR, ï'i „DE KROON" - TEL. 7333. VOORAF gaat de meest COMPLETE REPORTAGE van de STORMRAMP Het publiek dwingt ons nogmaals te PROLONGEREN Heden en morgen 2, 4.30 en 8.15 11. LAATSTE voorstellingen Verwacht„OPERATIE CICERO" n wereldsucces DALFSEN KERKCOLLECTEN BRACHTEN RUIM VIER MILLE OP De collectes, welke Zondag in de ver schillende kerken zijn gehouden ten bate van het Ned. Rampenfonds, hebben op gebracht: Ned. Herv. kerk f 1585,34, R.K. kerk Lemelerveld f 1150,R.K. kerk Dalfsen f 700,R.K. kerk Hoonhorst f 510.—. Geref. kerk f 335,70. Totaal f 4281,04. Tevens kunnen we nog melden dat het batig saldo van de uitvoering door de R.K, toneelvereniging T.O.P., dat ook bestemd is voor het Nat. Rampen fonds f 200 bedraagt. GRAMSBERGEN OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL TE ANE De bijzondere school te Ane hield we derom haar jaarlijkse ouderavond. Daar een ouderavond niet is een feestelijke bijeenkomst, maar bedoeld is als con tactavond tussen ouders en personeel, meende het bestuur, dat deze avond wel doorgang kon vinden. De voorzitter opende de ouderavond met een toe spraak. waarin hij het belang van chris telijk onderwijs voor ons volk besprak, na te hebben stil gedaan bij de grote natuurramp, welke ons land heeft getrof fen. De leiding van de avond berustte verder bij de heer A, de Vries, hoofd der school. De onderwijzer, de heer M. van Rennes. besprak de „karaktervorming in de school" en de onderwijzer, de heer Borneman gaf een inleiding ten beste zichtiging van het werk der leerlingen en het spreken van ouders met personeel nam veel tijd in beslag. Tot slot werd af scheid genomen van mej. Themmen, die wegens huwelijk vertrok. Ds J. P. Ro zendal sloot de bijeenkomst. Voor het Rampenfonds. De in de Ned. Herv. kerk en in de Geref. kerk tij dens de diensten gehouden collecten ten behoeve van het Rampenfonds hebben resp. opgeleverd plm. f 1400 en f 700. IIEINO PLATTELANDSMEISJES EN DE BOO VERGADERDEN De afdelingen van de'Plattelandsmeisjes en de B.O.O. vergaderden Maandagavond in hotel Van Rijssen. De samenkomst, die ondanks de slechte weersomstandigheden nog vrij goed was bezócht, stond onder leiding van de voorzitter van de afdeling van de B.O.O. de heer E. Slotman. Bij het huishoudelijk gedeelte werd o.a. gespro ken over de ontwikkelingsavond, die op 20 Februari a.s. te Zwolle zal worden ge houden. Besloten werd, om in samenwer king met de afdelingen van de Platte landsvrouwen en de O.L.M. een bus te laten lopen. Nadat het huishoudelijk gedeelte was afgewerkt, sprak de heer Steenhagen, in specteur voor de buitendienst bij de O.P-C. over de Opfok van kuikens. Spreker be handelde de verschillende kunstmoeders en wees er op, dat in het vroege voorjaar een kachelkunstmoeder zeer goed voldoet. Ook werden verscheidene kuikenziekten besproken. Dat het onderwerp met be langstelling was gevolgd bleek wel uit de vragen, die na de pauze werden gesteld. OMMEN Marktbericht. Aanvoer 4 koeien, 147 nuchtere kalveren, 20 varkens, 89 lopers, 345 biggen, totaal 606 stuks. Rundveehan del kalm met hoge prijzen. Varkenshandel kalm, prijzen gelijk aan vorige week. Dt. varkens, tweede worp waren goed ver koopbaar. Koeien f 725—f 850; nuchtere kal veren f 30f 45; varkens f 200f 360; dr. zeugen f 225f 275; lopers f 65f 125; biggen f 32—f 42.50. De aanvoer bleef vamvege de slechte weersomstandigheden ver beneden de verwachting. Een dol ge worden koe, die door de politie moest worden neergeschoten, zorgde op deze markt voor de nodige sensatie. Eieraanvoer 27000 stuks. Prijzen f 15 f 15.50; jonge kippeneieren f 14f 14.50. Noteringen ongeveer een halve cent hoger dan de vorige week. Festiviteiten en sport op Pinkstermaan dag. Naar wij vernemen hebben zowel de muziekvereniging Crescendo, de voet balvereniging OVC en de gymnastiekver eniging Ommen aan de burgemeester ver zocht haar Pinkstermaandag toestemming te verlenen voor het organiseren van fes tiviteiten en sportevenementen. Tot nu toe was het gebruikelijk, dat deze dag om beurten door twee verenigingen verzorgd werd. Gezien de grote belangstelling die bij het publiek voor deze dagen beslaat, betekent een en ander voer de betref fende verenigingen een welkome aanvul ling voor de meestal noodlijdende kassen. Benoemd. Tot administratrice van het Onderling Veefonds te Ommen werd benoemd mej, J. Stegeman alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, z. J. Kleinjan en N. Kamphuis, Varsen; Jan, z. v. G. Jansen en F. G. Woelders. Om- merbosch. Overleden: M. de Groot, 78 j. wed. v. J. Wever, Witharen (overl. te Zwolle). NIJVERDAL IN DE KERKEN WERD RUIM GEOFFERD J. Bommer in gesprekavond Zwolse Gemeenschap Hoge lraren bij nieuwe bouw zijn voor vele gezinnen niet te dragen „Als een bijzonder groot gevaar zie ik.dat over enkele jaren woningen worden gelDouwd, waarnaar niet gevraagd wordt, terwijl dan toch de samenwoningen voortduren. Vroeger trouwde men na jarenlang gespaard te hebben voor de inrichting van een geheel huis; thans weet men van te voren, dat man het in het begin van het huwelijk met een of twee kamers moet stellen. Daarbij komt de lage huur (bij samenwoning) en wordt een gezin dan na emge als er kinderen zijn, een geheel huis aangeboden, dan zal menigeen weigeren. Het budget is immers geheel ingesteld op deze lage huur en de inrichting voor een gehele woning heeft men niet". Aldus Maandagavond het Tweede Kamerlid. J. Bommer. sprekena als deskundige op het gebied van het woningprobleem door zijn functie tot voor kort bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. „Als oorzaak daarvan is aan te wijzen de grote kloof tussen de huren van oude en nieuwe woningen. Deze dienen te worden aangepast en daarmee ln overeenstemming moet het loonpeil worden gebracht." Woningtoestand pas een eeuw sociaal probleem Er waren op deze gesprekavond van de Zwolse Gemeenschap uiteraard wei nig mensen. Slecht weer en de ramp in het Westen zullen velen hebben terug gehouden van een bezoek aan Odeon. De heer Bommer gaf eerst een kort historisch overzicht van het woningpro bleem. dat zich voor het eerst omstreeks De Zondag in de kerken van Hellen- helft van de vorige eeuw voordeed. doorn en Nijverdal gehouden collecten voor het Rampenfonds hebben over het algemeen prachtige bedragen opgeleverd: Ned. Herv. Kerk Hellendoorn f 3922.02; Geref. kerk Hellendoorn f 930; R.K. kerk Hellendoorn f 700; R.K. kerk Haarle f 600: Ned. Herv. kerk Nijverdal f 4460 en de R.K. kerk Nijverdal f 2170. Duur wegennet belemmert uitvoering werken In zijn vergadering van Maandag heeft de gemeenteraad van Raalte de gemeen tebegroting voor 1953 en die der lichtbe- drijven behandeld. De raad stelde een z.g. begrotingscommissie in en een licht- bedrijvencommïssie. Rapporteur van deze commissie was de heer J. Bos. en deze kreeg dan ook het woord. De commissie heeft geconstateerd, dat B. en W. een moeilijk werk hebben ge had met het samenstellen van de ge meentebegroting. De gewone dienst sluit met een bedrag van f 2.030.708,71, Maar om deze sluitend te maken, werd reke ning gehouden met een gewone uitkering uit het gemeentefonds van f 126.875. (evenals in 1952) en een bijzondere uitke ring uit dit fonds, groot f 101.694.72. Ver der wordt nog gerekend op een aanvul lende uitkering groot f 66.197.07, ten einde de gemeente in staat te stellen ka- pilaalwerken uit te voeren. Deze urgente kapitaalswerken moeten worden uitge voerd, wil de gemeente als overheid haar taak naar behoren kunnen vervullen. De bijzondere uitkeringen moeten nog wor den vastgesteld en gelden dan voor drie jaar. B. en W. hebben dan ook al een tweede „verlanglijstje" met kapitaals- werken toegevoegd, die zo niet in 1953, dan toch in elk geval in 1954 moeten worden uitgevoerd. De commisie acht f 20.per jaar en per leerling voor het kleuteronderwijs onvoldoende, maar kan zich ex- mee ver over ..Vaderlandse geschiedenis". De be- enigen, gezien de precaire financiële toe- Tekort op gewone dienst van f122.000 BELANGRIJKE VERBETERING De gemeentebegroting van Wijhe voor de dienst 1953 is aan de raad aange boden en zal binnenkort in behandeling worden genomen. Het beeld dat deze be groting geeft is niet opwekkend. De ge wone dienst vertoont een tekort aan middelen van maar liefst f 122.000, al moet daarbij onmiddellijk worden ver meld, dat dit tekort hoogstwaarschijn lijk zal worden verminderd met een be drag van ruim f 40.000 als gevolg van de hogere uitkering welke het gevolg zal zijn van de op stapel staande nieuwe regeling voor de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, welke regeling zal gelden voor de jaren 1953 tot en n:et 1955. Hoewel dit een belangrijke bate voor onze gemeente is, betekent de uitkering toch nog geen uitkomst uit de financiële moeilijkheden. Wat er op het progTamma staat. By een nadere beoordeling van de begroting komt men tot de ontdekking, dat de voornaamste inkomstenbronnen der gemeente sinds 1940 met ongeveer f 137.000 zijn toegenomen, of 167 De uitgaven hebben echter eveneens aan merkelijke verhogingen ondergaan. De kosten van openbare werken zijn sinds 1940 met f 60.000 gestegen of maar liefst 500 terwijl de onderwijskosten sinds dien zijn toegenomen met f 15.000 of 240 Voor 1953 stellen B. en W. voor om gedeelten van de Langstraat, Oranjelaan, Stationsweg, Prins Bernhardlaan en Nieuwstraat te herbestraten. Voor wegen, voet- en rijwielpaden wordt f 2000 meer geraamd dan in 1952. De Boerlestraat, de weg langs de Zandwetering, die langs de Soestwetering, de asphaltweg lang de nieuwe Wetering en de Marledijk zullen oppervlaktebehandeling ondergaan. De straatverlichting in de Langstraat zal worden verbeterd, terwijl er wederom acht arbeiderswoningen gebouwd zullen worden. WIJHE Voor het Rampenfonds. De inzame ling ten bate van het Rampenfonds in de R.K. kerken heeft ongeveer f 2700 op gebracht. Kamperveen bijt cle spits af De adoptiecommissie in Kamper- veen zet er vaart achter. Maandag 1 trok zij er op uit en het resultaat van één middag was, dat zes boeren kon den bezocht worden, waarvan vijf zich bereid verklaarden om een koe af te staan voor de getroffenen in de 1 noodgebieden. Bovendien werden toe- zeggingen ontvangen voor tienduizen- den ponden hooi. Voorwaar een goed i begin. Kamperveen dat bij de geld- i inzameling alle records sloeg. laat i zich ook nu weer van zijn beste zijde kennen! De commissie hoopt en ver- trouwt, dat de veehouders uit de an- dere nabuurdorpen ln offerzin voor die van Kamperveen niet willen on- i derdoen. Jaarvergadering zuivelfabriek DKW Rouveen Voor ongeveer twintig mille nieuwe werktuigen Onder voorzitterschap van de heer B. Poolman vergaderden de leden van de coöp. zuivelfabriek D.K.W. Aanwezig sva- reu 177 leden en volmachten, in totaal uit brengende 190 stemmen. Uit het verslag van de directeur, de heer Sligman, bleek dat de vereniging ge durende 1952 had ontvangen 6206446 kg melk, met. inbegrip van 16827 kg lekmelk, waarvoor inclusief de nabetalingen in to taal f 1451199.85 is uitbetaald, of per 100 kg melk f 23,45, is per pet vet f 6.63, De na betalingen bedragen in totaal f 158010.85 of per 100 kg melk f 2.55, is per pet vet f 0.72. Het gemiddeld vetgehalte bedroeg 3.54 pet. Geproduceerd werd 51293 kg boter welke opbracht f 230446.28 of per kg f 4 49. Van niet t.b.c.-vrije bedrijven werd ingehouden 15661.62 of 55 cent per 100 kg melk. Verkaasd werd 4069878 kg melk. waar uit werd geproduceerd 425769 kg kaas voor een waarde van f 908978.60. Aan de leden werd teruggeleverd: 333148 kg ondermelk, 145097 kg karnemelk en 4075408 kg wei, in totaal voor een bedrag van f 107242,92. Het terugleveringspercentage ondermelk en karnemelk bedroeg 7.7 pet. Aan de Comego v/erd afgeleverd 1653682 kg volle en on dermelk voor een bedrag van f 461063.82. In consumptie-werd gebracht 14662 1 melk, 1378 1. karnemelk en 54% 1. room voor een bedrag van f 3285.98. Opgelost werd afgegeven 325 kg ondermelkpoeder en 29315 kg weipoeder. Onopgelost werd verkocht 6875 kg ondermelkpoeder en 7505 kg weipoeder. De uitbetaalde rente van het ledenkapi-- taal bedroeg f 3398.24. De bedrijfsonkosten bedroegen f 127659.13, of per 100 kg melk f 2,06. Voor melkvervoer werd betaald f 19224,31 of per 100 kg melk f 0.31. Bij het melkvervoer zijn de kosten voor eigen vervoer,, als lonen, trekkerchauffeur en auto inbegrepen. Afgeschreven werd f 20600 of per 100 kg melka f 0.33. Uit de onkosten werd nog pl.m. f 20.000 aan vernieuwingen bestreden. Het ledenkapitaal bedraagt f 85000. De gebouwen, woningen en inventaris staan op de balans voor f 139.000. De aftredende bestuursleden H. Kuiper en R. Mijnheer werden met grote meer derheid van stemmen herkozen, evenals de aftredende commissaris' L. Mulder. In de plaats van de commissaris, wijlen de heer K. Piel, werd diens zoon, de heer IC. Piel gekozen. Het bestuursvoorstel, toegelicht door dr Post. om de reageerders vóór 1 Nov. a.s. op te ruimen, werd met grote meerderheid aangenomen, evenals het bestuursvoorstel om het huishoudelijk reglement te wijzi gen. Het bestuursvoorstel om subsidie voor goede stieren beschikbaar te stellen, werd teruggenomen. Voorts werd de bouw van een tank lokaal en laboratorium voorlopig aange houden. Wel werd besloten om voor onge-- veer f 20.000 nieuwe werktuigen aan te schaffen. Tot slot geschiedde de voor lopige nabetaling van 10 pet van het melk- geld. DEN HAM Nieuwe goederen voor getroffenen. De inlevering van nieuw textielgoed voor het rampencomité in deze gemeente is in veel opzichten een succes geworden. Niet min der dan 4000 stuks werden gebracht. Het plaatselijk comité stelt zich evenwel voor aan elk van de gezinnen in één bepaalde plaats een pakket te zenden met nieuw linnengoed. Hiervoor is nog niet voldoende ingezameld. Wil dus het doel slagen dan zal er nog meer textiel moeten komen. Vrijdag zal nogmaals de gelegenheid wor den opengesteld tot Inlevering en wel m de Geref. school te dorp Den Ham en in de o.l. Koningin Julianaschool te Vroomshoop en wel van 45 en 78 uur. stand van de gemeente. Zij verzoekt en W. op korte termijn maatregelen voor te bereiden om aan de onhoudbare toe stand in de Grotestraat inzake de af voer van huis en hemelwater een einde te maken. De voorzitter merkte hierbij op: riolering is in Raalte even nodig als woningbouw. Er moet zeer veel gedaan worden, maar Bij deze begrotingsbehandeling bieek overduidelijk, dat er zeer veel gedaan moet worden, hoognodig gedaan moet worden. Maar ja. onderhoud en verbe tering van het uitgebreide wegennet vraagt zo ontzettend veel. Een weg van het buurtdorp Broekland naar de Wijlxese weg moet verbeterd en verbreed worden, kosten f 128.700.het Stationsplein be straten kost alleen al f 38.000.en de bestrating van nieuwe straten f 50.000. in die nieuwe straten moet riolering ko men en dat vraagt 22.500. Voor verharding en verbetering van landwegen, die agrarische gebieden moe ten ontsluiten .is f 100.000 uitgetrokken. Deze wegverbetering zal trouwens f 400.000.kosten, maar gerekend wordt op bijdragen van belanghebbenden tot een totaal van f 100.000.—. terwijl de Cultuurtechnische Dienst zorgt voor de ontbrekende f 200.000.—. Er zijn trou wens vele „verlangens", de brandweer heeft een tankwagen nodig. Algehele rio lering is geen overdreven eis; maar dit zal met de zuiveringsinstallatie mee f 1.013.252.— vragen. Het ziet er nog niet rooskleurig uit in Raalte. Maar er wordt met een schone lei begonnen; de nadelige saldi van vroe gere diensten konden worden wegge werkt door aanwending van achterstal lige uitkeringen uit het gemeentefonds, die voor dit doel werden aangewend. De raad nam de gemeentebegroting 1953 zonder hoofdelijke stemming aan, De kapitaaldienst vermeldde een totaal aan uitgaven van f 5.433.559.01 en een nadelig slot van f 293.269.83. Dc üchtbedrijven Wat de begrotingen voor de lichtbe- drijven betreft, gaf de directeur der lichtbedrijven. de heer J. v. d. Molen, een toelichting op het vele cijfermate riaal. Die voor het gasbedrijf geeft een totaal aan balen op de exploitatie van f 145.051.97, (batig saldo f 250.—) en op de kapitaaldienst van f 173.528.41. De „electriciteits-begroting'" geeft op de exploitatie een bedrag aan inkomsten te zien van f 324.874.83 en batig saldo van f 6000.—; de kapitaaldienst sluit met een bedrag van f 485.606.40. Beide begro tingen werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij dit agenda-punt werd nog besloten aan G. J. Wagemans, exportslager en grossier in vleeswaren, een gedeelte van het nog te bouwen gemeentelijk slacht huis in huur te geven tegen een prijs van f 576.11 per jaar. Tot schoolsehoonmaakster van de o.l. school te Schoonheten werd benoemd mej. J. H. W. Linthorst, als opvolgster van mej. T. ten Broeke. De raad besloot nog toe te treden als lid van de „Vereniging van Electrici- teitsbedrijven". Kosten: f 350.per jaar. Verdeling gemeente-personeel. De voorzitter deelde mede, hoe de ver deling van het geineenlepersoneel thans is. gelet op de geloofsrichting. Er werken aan de gemeente 47 R.K. en een 14 niet- R.K.; of in procenten resp. 77 en 23. Het R.K. schoolbestuur te Raalte verzocht om een bedrag van f 120.000.voor de bouw. grondaankoop en inrichting van een nieuw gebouw voor de b.l.o. school te Raalte. Oorspronkelijk had men f 100.000 gevraagd. Gezien de financiële toestand van de gemeente besloot de raad voor de bouw f 100.000.beschik baar te stellen. De raad delegeerde het college tot het aangaan van kasgeldleningen tot een maximumbedrag van f 100.000. Op voorstel van B. en W. besloot de raad tot invoering van een z.g. centraal kasbeheer, d.w.z. dat de gemeente-ont vanger optreedt als enige kassier voor de gemeen te; OLST HULP VOOR DE GETROFFENEN De landbouwers en veehouders in de gemeente Olst hebben zeer veel be grip voor de nood van hun bedryfs- genoten in de noodgebieden. Zij hebben namelijk beschikbaar gesteld om op af roep af te leveren: 48 ton hooi, 100 ton ruwvoeder, V* ton haver, 47 ton stro. Bovendien verklaarden zy zich bereid te stallen: 80 stuks rundvee. 61 stuks jong vee, 9 paarden en 69 varkens. Voorts stelden de landbouwers en veehouders nog een bedrag van f 715.50 beschikbaar tot dekking van eventuele transport kosten van het ingezamelde veevoeder, enz, De collecte tijdens de bijzondere dienst, welke Zondag in de N.H, lcet'k met mede werking van de N.H. Evangelisatie werd gehouden, ten bate van het Nationaal Rampenfonds, bracht f 785.18 op. In de bestuursvergadering van A.N.O.Z, van het rayon Apeldoorn, is besloten het inbrengkapitaal dat het ziekenfonds „Olst" bezat bij de toetreding tot het A.N.O.Z., groot 800, af te staan aan het Nationaal Rampenfonds. Dit is geschied op voorstel van de leden-raadsleden te Olst en met instemming van het Cen traal Bureau te Utrecht. Daarvóór was de woningtoestand voor de massa eveneens buitengewoon slecht, doch het was nog geen sociaal probleem geworden, zo voelden de mensen van die tijd het althans niet. Dat kwam toen de industrieën ontstonden en epidemieën uit braken, die een deel van de „betere stand" ervan doordrongen, dat er ver band is tussen een goede materiële en geestelijke verzorging en de volksge zondheid. In Engeland kwamen woning bouwverenigingen, die overigens niet te vergelijken zijn met de huidige; ze waren uit op het maken van rendement. Zelfs verscheen in hei buitenland hier en daar een wetje voor woningbouw of -onder houd, maar dat alles haalde weinig of niets uit. In de jaren '90 nog vernietigde de Kroon een „revolutionnair" raadsbe sluit van Utrecht, waarin alleen werd vastgesteld, dat een huisbewoner gelast kon worden zijn woning te ontsmetten, indien de gemeente dat nodig achtte. In 1899 is de eerste volkstelling en daaraan verbonden huizentelling. Toen bleek, dat 56 pet van het aantal wonin gen een of twee vertrekken had. Onder vertrekken verstond men ook het W.C.-hokje in de kamer, de alcoof, de vliering of de keuken! Een kentering in deze toestand, die verergerd werd door de enorme bouw van revolutie- en speculatiewoningen kwam toen ook de arbeiders zelf, medici, verenigingen als 't Nut e.d. actief werden en in 1901 ontstond in ons land de ningwet. Een wet. zo breed opgezet als men in andere landen niet vond en zoals bv. de veelgeroemde V.S. pas in 1937 kregen. Sedertdien steeg het woningpeil gestadig. Telde men in 1899 nog 28 pet eenkamerwoningen (alles in één!), in 1909 zakte het percentage reeds tot 13 pet, in 1930 was het 7 pet en in 1947 2 pet. Goed figuur, doch geen reden tot zelfgenoegzaamheid Thans zit ons land met de woningnood. Deze is erg, doch het is toch merkwaar dig te vernemen, dat er in 1930 per per soon minder ruimte in dè woningen was dan op dit moment. Wel een teken hoe zeer de eisen verhoogd zijn. Nederland kwam uit de oorlog met 100.000 vernielde woningen, terwijl vijf jaren lang de bevolking was gegroeid en er geen nieuwe huizen waren gebouwd. Met 35 a 40.000 woningen vangt men de groei van bevolking op (per jaar), daar naast dient een tekort van ruim 200.000 woningen te worden ingehaald. Neder- land heeft dat van 1943 af getracht door steeds meer te bouwen. In 1946 waren het 1600 woningen, in '47 9000, in '48 36.000, in '49 43.000, in '50 47.000, in '51 58.000, in '52 52.000 en in 1953 kan men wel on geveer rekenen op 60.000 woningen. Hoe is nu de toestand in andere lan den? In Duitsland, waar de woningnood ook buitengewoon groot is, is men zeer actief, al geven de statistieken een min der juist beeld, doordat Duitsland bv. de duplexhuizen als twee woningen opgeeft en gerestaureerde zwaar gehavende hui zen ook als nieuwe woningen telt. In Frankrijk is de toestand treurig, altijd geweest trouwens. Daar werden in ver houding heel weinig woningen gebouwd, ongeveer 70.000 per jaar. Italië geeft een soortgelijk beeld te zien. Engeland bouwt er zo'n 200.000 per jaar (veel gemeente lijke bouw). Belgie is bij Nederland ten DAT SPREEKT! Amerikanen wordt nog wel eens verteld, dat hier de bevolkingsdicht heid zo groot is, maar op het mi nisterie heeft men thans een ver gelijking gevonden, welke deze dichtheid beter dan welke cijfers ook demonstreert. Men zegt tegen de Amerikanen: stel je voor, dat alle Russen, alle bewoners van India, alle bewoners van Afrika, kortom bijna de gehele wereld in de Ver. Staten gaat wonen. Dan hebben jullie dezelfde bevolkings dichtheid als Nederland. gingen voorbehouden wel, aldus de heer Bommer. Toen men met duplexwoningen begon heeft men daartoe de voorwaarden geschapen en zelfs wettelijk vastgelegd. Zo heeft men bv. de duplexwoningen niet al te aantrekkelijk gemaakt, opdat de bewoners later een prikkel krijgen er niet langer dan noodzakelijk in te blij ven huizen. Wat denkt spreker van de architec tuur? Niet slecht, niet goed. Gemiddeld gaat het wel, dus eigenlijk niet bevredi gend. Het is nu eenmaal zo, aldus de heer Bommer, dat men moet roeien met de (financiële) riemen, die men heeft en bovendien behoeft de schoonheid niet af hankelijk te zijn van geld. Een opvatting, die in haar algemeenheid natuurlijk niet gedeeld wordt door de architecten, die aanvoeren dat men met heel weinig mid delen heel weinig kan uitrichten. En zo werden nog tal van wagen ge steld, tot de wijzers van de klok half twaalf wezen. J. v. d. Berg, lid van het dagelijks bestuur van de Zwolse Ge meenschap opende en sloot deze vergade ring en memoreerde voor de aanvang de watersnood en de ramp over zovele landgenoten gekomen. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. H. Vrielink, Dalfsen en J. Feith, Molenweg 271; L. Terpstra, Achter de Broeren 14 en G. Haverhoek, Eiland 36; J. Sijtema, Anemoonstraat 29 en M. Ossel, Mimosastraat 18; J. Pot, Leliestraat 10 en M. Meekers, Sumatra- straat 10; J. Erdtsieck, Eigenhaardstr. 22 en J. Stoter, Kortenaerstraat 10. Gehuwd: W. A. v. Ree en H. Heres, Hyacinthstraat 34; H. C. J. Ruiken en J. M. A. Boschman, v. Miereveltstraat 18. Geboren: 10 Febr.: Wilma, d. van J. ter Harmsel en J. Lindeboom, Hoogstraat 164; Renske Theodora, d. van J. Hedde- ma en S. T. J. Klazes, a/b woonark ..Hekla", Wapenveld, Kloosterbrug. Overleden; 9 Febr.: J. Schenkel, 57 j., vr. van H. de Jager, Korte Kamperstr. 11; 10 Febr.: H. v. Keulen, 59 j., wed. van D. Rorije, Azaleastraat 53. BEURS AMSTERDAM Overzicht van 10 Februari. In H.V_A. is het vanmiddag af en toe ouderwets toegegaan. Berichten over een eerste oogst eind 1953 op de nieuwe plantage in Ethiopië plaatsten dit fonds midden in de belangstelling: de koers steeg ruim acht punten tot 104%. Lichte winstnemingen op het eind deden een lichte reactie ontstaan tot 103. Tweede feature was Aku door de plannen voor een nieuwe Enkalonfabriek in Amerika, waartoe een licentie-overeenkomst met Dupont is gesloten. Dit fonds was vast op 171 (169l/i). De overige internationale soorten eveneens goed op peil. Cultures zijn vanmiddag gestimuleerd door de willige stemming voor H.VA. en vrij wel alle rubrieken trokken een kleinig heid aan. De scheepvaartsector was even achter. Dit alles overwegend kan men a's incourante industriemarkt kalm, zeggen, dat ons land een goed figuur i maar vrij vast, Aandelen walvisvaart rea- - if„«ppilon rnw nipt. nn dp vppl ClinstlCer slaat, maar reden tot zelfgenoegzaamheid is er zeker niet. Want er zijn andere landen die een even goed of beter figuur slaan: Denemarken, Zweden, Noorwe gen bv. Bouwverenigingen moeten geen verlengstuk van overheid zijn Vele bezoekers, o.w. wethouder P Coree, de directeur van de GGD, archi tecten en bestuursleden van woning bouwverenigingen, lieten de gelegenheid om vragen te stellen na de .pauze uiter aard niet passeren. Er werd geïnformeerd wat men moet doen met de grote gezin nen. grotere woningen werden vrijwel niet gebouwd. En het antwoord: dat ligt geheel aan de gemeentebesturen. Die kregen vroeger een aantal kubieke me ters en thans een aantal te bouwen wo ningen toegewezen; ze kunnen deze zelf naar behoefte bouwen. Of het niet noodzakelijk is dat de wo ningbouwverenigingen een grotere fi nanciële zelfstandigheid krijgen? Spre ker beaamde dit met een volmondig ja De verenigingen zijn thans teveel ver lengstuk van de overheid doordat ze fi nancieel afhankelijk zijn. De enige oplos sing is versterking van de financiële po sitie van de woningbouwverenigingen, de leden daarvan dienen dit zelf te beseffen en daarvoor offers over te hebben. Een andere vraag: zullen de duplex woningen inderdaad na tien jaren ont- splitst worden? Grote economische wijzi- Uitgaan in Zwolle: Heden: Grote Kerk, 8 uur: Uitv. „Requiem" van Dvorak, Lb.v. Rampen fonds (Caeeilia, Mannenzang, O. Ph. Orkest). Hotel Van Gijtenbeek, 8 u.: Verg. N.I.B.E.G.; 8 uur: Ledenverg. Veilig Verkeer. Geb. Elim, 8 uur; Prof. G. Wisse over Spanje. Hotel Peters, 8 uur: De Tempelbouwers. Waalse Kerk, 8 uur: Conferentie. Buitensociëteit, 8 uur: Het kind dat haar gegeven werd. De Kroon, 2, 4.30, 8.15 uur: De mijnen van Koning Salomo. Donderdag: Odeon, 8 u.: Uitv. „Ont wikkeling" t.b.v. Rampenfonds („De stad waarin zij kwamen"). De Kroon 2, 4.30, 8.15 uur: zie heden. Buiten sociëteit, 8 uur: zie heden. Waalse Kerk, 8 en 8 uur: Conferentie. i geerden nog niet op de veel gunstiger vangstresultaten. Guldensbeleggingen stil en vrijwel onveranderd. Prolongatie 3 procent. Officiële noteringen 9/2 99% 95% 94% 95M 9411 95^ 158% 158% 192% 214 161% 185% Nederland 1951 3% Nederland 1948 3% Ned. 1947 f 1000 (3%) 3 Ned. 1937 f 1000 3 Dollar-lening 1947 3 Investeringscertificaten 3 Nederl. 1962-64 z.b.f3 Nederl. 1962-64 mb.f...... 3 Ned. N.W.S. eert. 2% lndië 1937 A3 Grootboek 1946 3 Ned. Hand. Mij c.v.a. 159% Alg. Kunstzijde Unie a 169% Calvé Delftc.v.a. Fokker a Van Gelder zn N.V. a Kon. Ned. Hoogovens c.v.a. Ned. Ford a Nederl. Kabelfabriek a Philips gem. beza Unilever c.v.a. Wilton Feyenoord Kon. Petroleum Mij a 313% Amsterdam Rubba „Serbadjadi" Sum. Rubb. a Holland Amerika Lijn a K.N.S.M. nat. bezita Kon. Paketvaart Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij Nederland Handelsver. Amsterdam a Javase Cultuur Mij Ned.-Ind. Suiker Unie Deli Batavia Mij Senembah Mij a Kon. Petr. Mij. Stock div. Bk. Ned. Gem. (Won.b.) 4% Idem 0/5'10 114 Friesch-Gr. Hyp.b. (3%) 3 931 Overijsselsche Hyp.b (3%) 3 Utr. Hyp.b(3%) 3 92% Philips $-lening '51 4 102% Philips $-lening '49 3% 99% Amsterd. Bank a 171% Rotterd. Bankvereniging a 162 Twentsche Eank c.v.a. 167% Berghuizer PaDierfabriek a 176% Centrale Suikera 168% Dikkers a 164 Heemaf N.Va 185 Ned. Gist- en Spirit.fabr. a 198% Kon. Nederl. Zout a 277 Schokbeton a 98% Stork en Coa 139% 10'2 99% 95% 95% 94% 95tt 96% 96% 73% 94H 95% 159% 170% 123% 107 160 87% 126% 129% 147% 96% 113% 75% 62.25 313% 88« 42 142 13S% 119% 126% 130% 148 102% 44 85 111% 75% 62.75 104% 114 96% 177% 168 2771 97 138%

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3