De balans van Dullesreis ziet er niet florissant uit Toekomst van het Europese leger in Frankrijk nog steeds zeer twijfelaehtig pas up m mu Vakleerkracht voor spraakonderwijs Panda BESPARING Ikutaku Je Bloemberg Kantoorbediende BLAUWVINGER Woensdag 11 Februari 1953 Pagina 4 Visie uit Parijs Twee tegenstanders tot rapporteurs gekozen (Van onze correspondent te Parijs) Nu Eisenhower's speciale boodschap pers Dulles en Stassen weer naar Was hington zijn teruggekeerd en men in Parijs een voorlopige balans van hun bezoek tracht op te maken, blijken de vooruitzichten, wat het voornaamste doel van hun reis betreft: het Euro pese leger, nog niet bijzonder fleurig te zijn. Op zichzelf is het niet zo heel ver wonderlijk, dat het bezoek der Ame rikanen in dit opzicht weinig heeft uit gericht, omdat men zich, speciaal in Frankrijk, al veel te definitief had vastgelegd. Nu is het wel zeker dat de Repu blikeinse bewindslieden een veel forsere toon hebben aangeslagen dan hun Democratische voorgan gers plachten te doen. De stukken lagen echter zo dat er voor de Franse regering, tot wie Dulles en Stassen zich uiteraard wei richten moesten, weinig ruimte meer over was voor eigen initiatieven. Het woord is nu aan het Franse parle ment en dat dit zich niet beïnvloe den laat door besprekingen op „gouvernementeel" niveau, is al wel heel duidelijk uitgekomen in de keuze der rapporteurs, welke de twee betreffende Kamercom missies van Defensie en van i Buitenlandse Zaken direct na het bezoek der Amerikanen heb ben gedaan. Die keuze viel namelijk op de socia listische oud-minister van Oorlog, Jules Moch, en op de Gaullistische generaal König. Het Gaullistische standpunt (dat nog steeds afwijzend is) is bekend. Wat Moch aangaat herinnert men zich wel dat hij indertijd het plan-PleVen met veel ijver, overtuigingskracht en ook succes in Washington verdedigd heeft. Maar tussen het oorspronkelijke plan èn het huidige project ligt een wijde afstand, en het is bekend, dat Moch van dat laatste, waar het nu juist om gaat, helemaal niets wil weten. Een slecht begin Een slecht begin, zo heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken, Bidault, dan ook gezegd, toen hij de rappor teurs-keuze vernam. Premier Mayer was wat voorzichtiger in zijn oordeel en meende, dat de regering beter met een intelligent tegenstander dan met een slappe en dus gemakkelijk te beïnvloeden partijganger kon heb ben te maken. Overigens is het natuur lijk niet beslist noodzakelijk, dat de Kamer te zijner tijd het standpunt van de commissie geheel zal onderschrij ven, terwijl het eveneens mogelijk is dat de rapporteur weer met zijn mede commissarissen van mening zou ver schillen. Maar iemand als Moch is er zeker niet de man naar om een stelling te verdedigen, waar hij niet zelf ach ter staat, en evenmin de man die zich zijn argumenten gemakkelijk uit han den zal laten slaan. Ultimatum? Een tweede zorg voor de regering heeft betrekking op de agenda. Gezien de voorbereidingen in de commissies en de tijd, die nodig zal zijn voor het opstellen der rapporten, is het uitge sloten dat hst E.V.G.-verdrag vóór Juni bij de Kamer in openbare bespre king komt. Er hebben in Parijs geruchten gecirculeerd over een soort ulti matum, dat Dulles de West-Euro- pese landen zou hebben gesteld. Hij zou West-Europa vijf en zeven tig dagen tijd hebben gegeven om de E.V.G. te ratificeren. In deze vorm is dit gerucht zeker onjuist. Daarentegen zullen de Ameri kaanse ministers hun Europese collega's ongetwijfeld wèl hebben gewezen op enkele data, die ze beter niet nit het oog kunnen ver liezen. Omstreeks einde Maart be ginnen de Amerikaanse senaats commissies met de bestudering der militaire credieten voor Europa, die tussen eind Mei en eind Juni, met het oog op het Amerikaanse „fiscale jaar" (dat van Juli tot Juli loopt), door het Congres al of niet gevoteerd zullen moeten worden. Wanneer men die data onderling vergelijkt, dan kan dus nü al wel wor den voorspeld, dat ze, wat Frankrijk en Amerika betreft, heel bezwaarlijk te coördineren zullen zijn. En daarmee kan de gehele Atlantische politiek al op losse schroeven worden gezet. De socialisten houden lot der E.V.G. in handen Een derde moeilijkheid is tenslotte de opstelling der protocollen, die zoals bekend, de Franse regering aan het E.V.G.-Vferdrag wil hechten. Men weet dat Mayer bij zijn aanvaarding van het premierschap slechts door de toezeg ging om nieuwe onderhandelingen met de vijf overige E.V.G.-landen te ope nen, de steun der Gaullisten heeft kun nen verwerven. Er was intussen nog geen enkel teken op te merken dat er op zou kunnen wijzen, dat de Gaullis ten, in ruil voor die belofte, bij de goedkeuring nu ook hun effectieve steun aan het Europese leger zouden geven. Ze steunen alleen het Kabinet. Gegeven de partijverhoudingen in het parlement, betekent hei. bo venstaande, dat het de socialisten zijn, die het lot van de E.V.G. in handen houden. In de SFIO, de partij der Franse socialisten, heerst veel verdeeldheid over het Euro pese leger. Over het algemeen kan echter wel worden gezegd, dat hun bezwaren, zoals die door Moch worden uitgesproken, precies gaan in de tegenovergestelde richting als die waarin de Gaullisten de rege ring zouden willen drijven. Voor Moch, die zeer anti-Duits ge zind is en oorspronkelijk slechts zoge naamde „combat-teams", eenheden van hoogstens duizend man, in het Eu ropese leger wilde opnemen, is het huidige ontwerp veel te weinig „ge ïntegreerd", d.w.z. tot éénheid gewor den. Daarentegen zou door middel van die toegevoegde protocols, op Gaullis tisch aandringen, juist het nationale karakter van de verschillende legers duidelijker onderstreept en gehand haafd moeten worden. Zodat men, alles bijeen genomen, voor het moment nog niet goed ziet, hoe het Europese leger lot stand zou moeten komen, zeker niet op zo korte termijn: datzelfde Europese leger dus waarom thans de hele samenwerking tussen Amerika en Europa draait In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. p) Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, X, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende AKKER'S /XvS „Operatie Pluto" Een nieuwe liond voor 92-jar. Stcllendanuner Schipper G. van der Molen, de Ma rine, de RVD, Radio Scheveningen, een boer in Haastrecht, gemeente-autoritei ten en burgers van Numansdorp en vele anderen in ons land hebben zich ingespannen om een zieke oude man, die ver van huis verpleegd wordt, zijn hond terug te geven. Helaas is het niet gelukt. Pluto, de hond van de 92-jarige Stellendammer J. Coenraads, is terug gevonden, maardood, aan boord van een cadaverschip. Het was het schip „Broedertrouw" van schipper Van der Molen, dat Maandagavond in Rotterdam gelost werd. De heer Van der Molen hoorde door de radio het bericht dat het leven van Coenraads gered zou kunnen worden door de terugkeer van de hond. Hij is toen direct aan het zoeken gegaan en vond inderdaad het dode dier. Gelukkig zijn er uit het noodzieken huis in Rijswijk, dat is ingericht in het clubhuis „Te Werve" van de BPM, in tussen gunstiger berichten. Coenraads schijnt er, dank zij zijn sterke gestel, toch nog bovenop te komen. Dat zijn hond dood is zou hem gisteren voor zichtig verteld worden. Er zijn echter bij het noodziekenhuis al tientallen aanbiedingen voor een nieuwe hond gedaan. Wie weet, wat de oude man dus voor of op zijn 93ste verjaardag, die hij Zondag a.s. hoopt te vieren, voor verrassing wacht. F unctionaris van „De Ommelanden" gearresteerd Werkte vroeger bij „Friesland" in Leeuwarden In Leeuwarden is Maandagavond ge arresteerd de heer B. V. De heer V. werkte vroeger bij de condensfabriek „Friesland" in Leeuwarden. Hij heeft daar ontslag genomen en een functie geaccepteerd bij „De Ommelanden" in Groningen. De condensfabriek „Friesland" was het hier niet mee eens en deed, zoals men zich zal herinneren, een beroep op het concurrentiebeding, dat door V. mede ondertekend was. In kort geding werd deze zaak aanhangig gemaakt en het vonnis dat hierop volgde, zeide, dat het de heer V. verboden was op straffe van lijfsdwang bij een andere zuivel fabriek in dienst te treden of contacten met andere zuivelfabrieken te onder houden. Men heeft evenwel geconstateerd, dat de heer V. zich niet aan dit vonnis heeft gehouden, doch bij „De Omme landen" aan 't werk is gegaan. Zowel mensen gered als... goederen gestolen Haagse expeditieknecht gearresteerd De 19-jarige expeditieknecht A. J. K. uit Den Haag is door de Haagse politie gearresteerd wegens het feit, dat hij zich een aantal goederen, be stemd voor de slachtoffers van de watersnood, heeft toegeëigend. Deze jongen heeft echter ook, naar hij zelf zegt, in de noodgebieden verscheidene mensen gered, wat de politie wel aan nemelijk acht. K. had eerst uit een school, waar hij hielp bij het sorteren van ingezamel de kleding, twee costumes, een winter jas en een „battle-dress" meegenomen. Later bood hij op straat iemand, die met een zwaar pakket liep te sjouwen, aan, dit pak voor hem weg te bren gen. Ook dit pak verdween echter naar zijn eigen huis. De inhoud gaf hij ter bewaring aan zijn kostjuffrouw en zijn verloofde. Vervolgens kocht hij Rode Kruis-emblemen, die hij op de gesto len „battle-dress" bevestigde. Zo uit gerust begaf hij zich naar het ramp gebied, waar hij verscheidene mensen gered schijnt te hebben. Hij hing hier de held uit, en liet zich zelfs inter viewen door een verslaggever. Terug tot regelmatig bestuur Hulpverlening slechts door tussenkomst van verant woordelijke instanties De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Nu de eerste phase van de hulpver lening bij de watersnood als afgesloten mag worden beschouwd, meent de re gering goed te doen er op te wijzen, dat het gewenst is weer meer tot de nor male wegen van regelmatig bestuur terug te keren. Behoudens bijzondere omstandigheden dient daarom de hulp verlening slechts in georganiseerd ver band en door tussenkomst van daar voor verantwoordelijke instanties te geschieden. Alle daarbij betrokken in stanties, zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dragen, dat tevoren een regeling omtrent de financiële aanspra kelijkheid voor de te verlenen hulp wordt getroffen. NOG VEERTIG VERMISTEN IN HALSTEREN Volgens opgave van het gemeente huis te Halsteren CW.-Brabanl) zijn op het ogenblik in deze gemeente 63 slachtoffers van de watersnood geteld, van wie er 28 zijn geborgen. Er worden er nog 40 vermist. Vier jaar geëist legen Algerijnse zakkenrollers De procureur generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, mr W. P. Bak hoven, heeft wegens zakkenrollerij ge vangenisstraffen van vier jaar geëist tegen twee Algerijnen, de 23-jarige mijnwerker A. K. M. uit Constantine (Algiers) en de 35-jarige textielbe werker B. O. uit Luik. Op 18 Novem ber van het vorige jaar zijn zij door de Amsterdamse rechtbank wegens zakkenrollerij verordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Ook een enkalon- fabriek in de V.S. AKU sluit licentie-overeenkomst met Dupont Naar de directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. ons mededeelt heeft de met haar nauw geliëerde American Enka Co thans besloten zich ook te gaan begeven op het gebied van de fabricage van vol-synthetische vezels. Zij heeft daartoe een licentie-over eenkomst met Dupont afgesloten. Er zal onverwijld worden begonnen met de bouw van een fabriek naast de bestaande rayon-fabriek in de ge meente Enka (North Carolina) die voorlopig alleen vezel zal produceren, maar waarbij mogelijkheden zullen worden geschapen om later ook garen te produceren. Men verwacht, dat deze nieuwe fabriek begin 1954 in be drijf zal komen. De bedoeling is om hetzelfde product te maken als de Enkalon die de AKU in Egimen pro duceert. De AKU zal haar kennis daar voor volledig ter beschikking van de American Enka stellen. Girostortingen voor Rampenfonds kosteloos De directeur-generaal van de P.T.T. heeft goedgevonden, dat op girostor tingen op postrekening no. 9575 ten behoeve van het Nationaal Rampen fonds geen stortingsrechten behoeven le worden betaald, evenmin als dat het geval is voor de stortingen op giro rekening no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht". Mes gleed af op zakboekje Twee jaar voor poging tot zware mishandeling De 47-jarige los arbeider J. van D. uit Bussum is door de Amsterdamse rechtbank wegens poging tot zware mishandeling veroordeeld tot 2 jaar gev.straf met aftrek. De verdachte was reeds acht maal veroordeeld, ech ter steeds voor diefstallen en inbraken. Deels door verdachte's slechte levensloop, zo verklaarde twee weken geleden bij de behandeling van de zaak zijn echtgenote, was hun huwelijk scheef gelopen. Er werd een scheiding uitgesproken en de vrouw knoopte be trekkingen aan met een 40-jarige col porteur uit Bussum. Op 5 November j.l. kwam de verdachte langs de woning van zijn voormalige echtgenote in Bus sum en zag achter de ramen deze col porteur met zijn vroegere vrouw zitten. Ter zitting verklaarde hij, dat hij de mislukking van zijn huwelijk voor een groot deel te wijten meende te hebben aan deze man. In woede ontstoken for ceerde hij de achterdeur van de wo ning, greep volgens de verklaringen van de vrouw en de colporteur een broodmes van het aanrecht en trachtte de laatste daarmede een steek in de borst toe te brengen. Alle getuigen waren het er over eens, dat het mes moest zijn afgegleden op een zakboekje dat de colporteur in zijn binnenzak droeg. ©v®v«v ïv.v.v 'AWW AAAAAA i «w^iro I IV"°'aaree^èel I m heef.e *an 1'óo< eT 4 SLAGERSVAKONDERWIJS ZWOLLE Medio Februari aanvang cursus Opleiding van vrl. winkelpersoneel. ïjj Aantal lessen 10. Cursusgeld f 50,00. Inlichtingen en aanmeldingen bij de Heer H. BORST. Kampei-straat 24, Zwolle of bij het Bureau S.V.O., Slagersvakschool, Utrecht. THOMAS A KEMPISSTRAAT Te Koop een RUIM PAND twee afzonderlijke woningen met achter gelegen tuin aan de Thomas a Kempisstraat (2e gedeelte) Flinke gevelbreedte. Totale huuropbrengst f 657,80 per jaar. Verdere inlichtingen verstrekken uitsl. de Makelaars G. VEENSTRA Co Walstraat 6-8 - Zwolle GEMEENTE ZWOLLE Aan de School voor Buitengewoon Lager Onderwijs (samenwerkingsschool) te Zwolle, wordt gevraagd een voor het geven van 5 lesuren per week. Salaris f 97,00 tot f 156,00 (exclusief de bekende ver hogingen van 10en 5%) per jaar per wekelijks lesuur. Aanstelling boven het minimum is niet uitgesloten. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te richten aan de Burgemeester van Zwolle, binnen 10 dagen na verschijning van dit blad. 29. „Wat?!" riep Pat O'Nozel ver schrikt, „was het geen tijdbom, wat ik in zee smeet?!" „Een tijdbom...." herhaalde de kapitein, zijn vuisten ten hemel heffend, „hij ziet een chrono meter aan voor een tijdbom!!" Hij slikte een paar maal krampachtig en vervolgde toen'met een hese stem: „Jullie hebt aan de neuzen van mijn bemanning gedraaid, mijn passagiers lastig gevallen, in mijn hut rondgesnuf feld, mijn instrumenten weggegooid... Nu is het uit! Jullie worden voor de verdere reis opgesloten; dan hebben we geen last meer van jullie!!" En zo werden de grote detective en zijn assistent Panda even later door twee stevige matrozen weggevoerd. Dit trok de aandacht van de twee spion nen, die inmiddels weer wat waren bijgekomen. Zij wendden zich tot de kapitein, die de twee gevangenen met duistere blikken nakeek. „Wat is er aan de hand?" „Twee gekken", ant woordde de kapitein, „zij worden op gesloten". De spionnen wisselden een blik van verstandhouding. „Prachtsky! fluisterde de kleine, „wij kijken, waar zy opgesloten worden, nu zij ontsnap pen ons niet meer!" „Grrrlwts", grom de de grote, „wij krijgen zevan nacht!" Donderdag. Hilversum I. 402 m. 7 AVRO. 7.50 VPRO. 8-24 AVRO. 7 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9 Mor- wijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10 35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. II Muziek. 12 Plano, viool en cello. 12.25 „In 't spion netje". 12.30 Mededelingen. 12 33 Orgel en piano. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Muziek. 13,55 Hoorspel. 14.35 Alt en piano. 15 Voor de zieken. 16 „Tussen vier en vijf". 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire actualiteiten of gram. 17.40 Gram. 17.45 Regeringsuitzending. 18 Nieuws. 13.15 Sport. 18.25 Reportages of gram. 18.30 Muziek. 19 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Muziek. 19.40 Zang en or gel. 20 Nieuws. 20.05 Orkest. 21.05 Hoor spel. 22.10 Gram. 22.20 Gev. programma. 23 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30-24 Gram. Hilversum II. 298 m. 7 KRO. 10 NCRV. 11 KRO. 14-24 NCRV. 7 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8 Nieuws. 8.15 Gram. 9 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10 Muziek. 10.30 Morgendienst. 11 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 Cau serie. 12 Angelus. 12.93 Muziek. (12.30- 12.33 Mededelingen). 12.55 „100 jaar kromstaf". 13 Nieuws. 13.20 Muziek. 13.40 Bariton en .piano. 14 Muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Radio Phil- harmonisch sextet. 16 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 16.50 Gram. 17 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordracht. 18 Gram. 18.30 Causerie. 18.45 Gram. 19 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20 Radiokrant. 20.20 Gev. pro gramma. 21.45 Vragen aan voorbijgan gers. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avond overdenking. 23 Nieuws. 23.15-24 Gram. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen). 13 Nieuws. 13-15 Gram. 14 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15 Orkest. 16 Muziek. 16.10 Belgischs mu ziek. 16.30 Gram. 17 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kleuters. 18.15 Orkest, en solist. 18.30 Voor de soldaten. 19 Nieuws. 19.40 Vrije Politieke Tribune. 19.50 Gram. 20 Klankbeeld. 20.20 Verzoekpro gramma. 21 Voor de vrouw. 21,45 Ver- zoekprogramma voor de vrouw. 22 Nieuws. 22.15 Moderne muziek. 22.55-23 Nieuws. 484 m. Orkest. 13 Nieuws. 13.10 Gram. 14 Idem. 15 Oratorium. 16 Muziek. 17 Nieuws. 17.15 Verzoekprogramma. 18.30 Gram. 19 Orkest. 19.30 Gram. 19.45 Nieuws. 20 Hoorspel. 22 Nieuws. 22.10 Gram. 22.50 Nieuws. PASSAGIERSSCHEPEN. Boschfontein, 11 Febr. van Aden n. Mombassa. Cottica, 11 Febr. v.m. te Amst. verw. Fairsea,, 11 Febr. te Amst. Johan van Oldenbarnevelt, pass. 11 Febr. Perim, n. Djakarta. Maasdam, 11 Febr. te St Thomas. Tegelberg, 10 Febr. te Santos. Veendam, 10 Febr. van Halifax n. New-York. Willemstad, 10 Febr. te Antwerpen; 11 Febr. ca 7 u. n.m. te Amst. verw. Zuiderkruis, 13 Febr. 9.45 u. v.m. te Amst. verw. VRACHTSCHEPEN OP INDONESIË. Amstelvaart, pass. 11 Febr. Minicoi, Belawan. Bengkalis, pass. 11 Febr. Gi braltar, n. Marseille. Friesland, 11 Febr. te Singapore. Garoet, pass. 10 Febr. Sa- bang, n. Colombo. Kedoe, 11 Febr. te Suez. Slamat, pass. 11 Febr. Malta, n. Djakarta. Singkep, 10 Febr; van Ryeka n Amst. Ternate, 11 Febr. te Bona. Tnrakan, 11 Febr. van Port Said n. Dja karta. GELD verkrijgt U door een DOORSCHRIJF- VULPENHOUDER. De IKUTAKU wordt met gewone vulpeninkt gevuld. De IKUTAKU heeft een gemakkelijke vulling. De IKUTAKU heeft een grote inkt- voorraad. De IKUTAKU wordt volledig ge garandeerd. De IKUTAKUA "f Ert voor slechts» per stuk Bij 6 exemplaren slechts f 7,00 per stuk. Laat deze kans niet voorbij gaan In Zwolle ALLEEN verkrijgbaar bij Thomas a Kempisstraat 3, hoek Diezcrkade. GEROUTINEERDE met veelzijdige handels- ervaring, zelfst. corr. Ned. taal, kennis mod. talen, boekh., loonadm., wenst van betrekking te veranderen. Brieven onder No. 7436. Boekhandel KOK Melkmarkt 22, vraagt zo spoedig mogelijk een flinke Jongen leeftijd - 16 jaar, als bezorger en voor eenv. kantoorwerk. Plaatst eens een Kruidkundige kreeg een boete van f 40.- (Van onze correspondent) Wegens het onbevoegd uitoefenen van het beroep van geneeskundige is de kruidkundige v. B. uit Ede, die te Eefde. gem. Gorssel een practijk uitoefende, door de kantonrechter te Zutphen ver oordeeld tot twee honderd gulden boete. In hoger beroep heeft de officier van justitie bij de Zutphense rechtbank be vestiging van dit vonnis geëist. Bij de uitspraak heeft de rechtbank thans het vonnis bevestigd, waarbi] de opgelegde straf echter werd teruggebracht tot veer tig gulden boete of twintig dagen hech tenis. Tijdens de zitting kwam een juffrouw uit Apeldoorn vertellen dat Van B. haar bij de pols gepakt en in de ogen had ge keken. Ze had een kruidenrecept gekre gen. De raadsman van de verdachte meende dat Van B, niet als een kwakzalver kan worden beschouwd. De man heeft in Duitsland als kruidkundige gestudeerd. Hij is zijn papieren echter in de oorlog kwijt geraakt. Het bij de pols grijpen dient voor telepathisch contact. Het is geen baatgevende behandeling, en het is ook niet als zodanig bedoeld. Pleiter voerde voorts aan dat Van B. de kruiden niet heeft verstrekt, maar alleen aange raden. Tenslotte vroeg hij zich af, of kruiden wel als geneesmiddelen zijn te beschouwen. Onderscheiding voor dr M. J. Friedlander Dezer dagen heeft „Geheimrat" dr M. J. Friedlander te Amsterdam uit handen van de zaakgelastigde der West-Duitse ambassade in Nederland, dr Werner von Holleben. het grootkruis van verdienste met de Ster ontvangen, dat hem door Bondspresident prof. Heuss op voorstel van bondskanselier Adenauer was ver leend.' De 85-jarige Duitse geleerde ge niet internationale erkenning als deskun dige op het gebied van de Nederlandse kunst der zestiende en zeventiende eeuw. Hij begon zijn loopbaan in 1894 als we tenschappelijk medewerker in het Keulse Walraff-Richartz museum, waarvan hij twee jaren later directeur werd. Nog in datzelfde jaar werd hij opgenomen in de leiding van het Nationale Museum Berlijn. In 1907 kwam hij aan het hoofd van het kopergravurenkabinet te Berlijn. In 1929 werd hij daar benoemd tot direc teur van het Nationale Museum, als hoe danig hij vier jaren later genoodzaakt was ontslag te nemen. Hij verliet Duits land in 1939 en is sindsdien in Nederland gedomicilieerd geweest. GRAFSCHENDER AANGEHOUDEN? Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam heeft de politie een 25- jarige havenarbeider uit de hoofdstad aangehouden, die er van verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van brons van grafzerken. Een nijptang en een bronzen vaas wer den in beslag genomen. De aanhouding geschiedde juist op het ogenblik, dat de man zich naar men vermoedt aan graf schending schuldig wilde ma ken. De havenarbeider, die reeds eer der met de justitie terzake van metaal diefstal in aanraking is gekomen, ont kent iedere schuld. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot vicaris te Uithoorn, H. C. Boer, vic. te Eind hoven. Bedankt voor Oldebroek, H. A. v. Slooten te Wierden. Geref. Kerken. Bedankt voor Heerde, M. J. Mulder te Sprang. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Middelstum, H. W. Noord man, cand. te Kampen. Bedankt *voor Eindhoven, J. Rijneveld te Bunschoten-Spakenburg. Geref. Gemeenten. Beroepen te Sche veningen, W. de Wit te Moerkapelle. Bedankt voor 's-Gravenhage, J. W. Kersten te Genemuiden. Oud-Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Utrecht, de heer W. Kamp te Rot terdam. Vrije Evang. Gemeenten. Aangenomen de benoeming tot pred. in algemene dienst, J. J. v. Petegem te Apeldoorn. DS D. BAX OVERLEDEN In de ouderdom van ruim 87 jaar is te Maartensdijk overleden ds D. Bax. eme ritus-predikant der Ned. Herv. kerk. De overledene die 12 Mei 1865 te Lage-Vuur- se geboren werd, studeerde te Utrecht en werd in 1896 predikant te Hierden. Hij diende de gemeenten van Asperen, Noor den, Oude-Tonge, Puttershoek, Blauw kapel en ging in 1943 met emeritaat. Hij stamde uit een bekend .predikantenge slacht en behoorde tot de Geref. Bond in de Ned. Herv. kerk. Zijn stoffelijk over schot wordt Donderdagmiddag te Groe- nekan ter aarde besteld. Graanbeurs Groningen Rode tarwe f 22,25—f 26.60; witte tarwê f 22.25—f 26.60; inlandse rogge f 23.25— f 25; wintergerst vrij f 26.25—f 28.45; inl. f 21—f 22; zomergerst vrij f 30.50f 32; witte haver vrij f 20.25f 22.50; groene erwten f 45.30—f 51; paardebonen f 32.30 f 39; karwijzaad f 45f 54.50; gele mos terdzaad f 45.40—f 60; kanariezaad f 26 f 30.50; blauwe maanzaad f 100.60f 115.60; lijnzaad witbloei en lijnzaad blauwbloei slag f 45—f 52. Overzicht: Het aanbod was iets minder ruim. Voor granen was de stemming flauw behalve voor rogge. Tarwe, waarvan het aanbod ca 1000 ton was, ging 10 cent hoger. Rogge, ca 25 cent hoger, bedong tot f 25. Wintergerst was ongeveer 40 cent lager. Zomergerst werd naar hoedanigheid verhandeld van f 31 tot f 32. Witte haver was flauw. Een gedeelte bleef onverkocht. Groene erwten hadden iets meer belang stelling. De beste soorten konden f 51 op brengen. Alle prijzen gelden voor boeren partijen, franco Groningen geleverd inclu sief provisie. Veemarkt Groningen Respr. le soort, 2e srt., 3e srt. Kalf- en melkkoeien f 1050—f 1125, f 925—f 1000, f 725—f 850, kalfvaarzen f 875—f 950, f 700f 800, voorj. kalvende koeien f 875 f 1000, f 725—f 800, vare koeien f 750 f 850, f 550f 700, stieren f 2.46f 2.50, f 2.15f 2 30 per kilo slachtgew.; kalve ren en pinken f 150f 550, slachtvee f 2.56—f 2.62, f 2.25—f 2.45, f 1.80—f 1.95 per kg slachtgew.; nuchtere krlveren f 25f 35, weidesehapen f 90f 120, vette lammeren f 75f 90, vette schapen f 100 f 130. loopvarkens f 50—f 80, biggen f 40f 45, f 30.f 36, vette varkens f 1,72—f 1.76, f 1.46—f 1.65, per kg levend gew.; zouters f 1.75f 1.78 ,per kg levend gew. Aanvoer: 473 runderen, 931 kalve ren, 224 schapen. 418 varkens, 129 biggen. 2 paarden. 18 bokken en geiten. Totaal 2245 dieren. Overzicht: Het gebruiksvee werd bij geringe aanvoer traag en nauwelijks prijshoudend verhandeld. Van het slacht vee was de markt weer ruim voorzien. Buitensporig hoge prijzen, zoals die van de vorige week, werden niet bedongen, zodat de genoteerde prijzen gehandhaafd bleven. In verband met de grote aanvoer van nuchtere kalveren liepen hiervoor de prijzen terug. De wolveehandel had bij kleine aanvoer in alle soorten een prijs houdend verloop. De vette varkens wer den bij niet grote aanvoer vlug en tegen hogere prijzen verhandeld. Voor de zou ters bleven de prijzen ongewijzigd. maar ze waren voor de biggen, die in sterke mate werden aangevoerd, ruim zo hoog.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3