Beheerst en sober Kamer-debat ramp over Chefarinje A Vandaag Woensdag 11 Februari 1953 Pagina 2 (Vervolg van pagina 1). Niet te ver gaande centralisatie De heer Schouten (A.R.) heeft er echter met nadruk op gewezen, dat het systeem van decentralisatie zoveel mogelijk moet blijven behouden en dat bij het aangekondigde ontwerp noodwet voor een centrale verant woordelijkheid voor het herstel van de dijken de centralisatie niet verder moet worden doorgetrokken dan strikt noodzakelijk is. De verantwoordelijk heid van de provinciale waterstaats organen en van waterschappen moet niet worden verzwakt. Wat moet er nu gebeuren? Ook met de vraag „wat moet er nu gebeuren?" heeft de Kamer zich bezig gehouden. Want behalve het herstel van de dijken, is er ook deze vraag: Hoe kunnen dergelijke rampen in de toekomst voorkomen worden? Het antwoord is in de Kamer gege ven met de nodige voorzichtigheid en zeker niet in een soort paniek stemming, maar rustig en overwo gen: sluit de zeegaten af. „Is dat zo gemakkelijk", vroeg dr Schouten. „Het gaat niet, nu maar te zeggen, die zeearmen moeten dicht, al zal ik er voor zijn, dat te zijner tijd de kustlijn van Hoek van Holland tot de Westerschelde wordt doorgetrok ken". Het is nu zaak de voorbereidende studies in snel tempo te voltooien, zonder daarbij echter van de soliditeit van dit onderzoek iets prijs te geven. Wij zijn er nog in geen jaren aan toe, oordeelde mr Burger, al is er alle aanleiding het plan zeer ernstig te overwegen, ook uit overwegingen met betrekking tot de industrialisatie. Voorlopig heeft Waterstaat echter de handen vol en is er dus aanleiding tot het instellen van een technische com missie, die in het openbaar adviseert. Er moet zijn een breedheid van on derzoek, maar voorwaarde moet zijn, dat men binnen twee jaar met dit onderzoek gereed is. De heer Tilanus zeide het plan van harte te zullen ondersteunen. Het zal van ons volk grote offers vragen, maar, zo voegde hij er aan toe, wij moeten deze dingen i groot aanpakken. En ds Zandt zeide: eerst de dijken dicht en dan het grote werk, desnoods met vertraging van de Zuiderzeewerken. Schadevergoeding en financiering herstel Een belangrijk punt in de discussie heeft uitgemaakt de vraag: wat zijn de kosten en hoe zullen de financiële con sequenties worden opgevangen? De heer Weiter heeft er de regering min of meer een verwijt van gemaakt, dat zij geen raming van de schade heeft gegeven, maar van andere zijden werd toch wel aangevoerd, dat een enigszins betrouwbare schatting op dit ogenblik zeker niet is te maken. Deze omstandigheid maakt het moei lijk, zich een definitief oordeel te vor men over de schade-uitkering. Vrij algemeen heeft de Kamer, voor zover zij zich heeft uitgesproken, te kennen gegeven, dat de schade alge heel moet worden vergoed. Het was de opvatting van de grote fracties. Mr Oud formuleerde het zo: in beginsel moet deze schade gedragen worden door het gehele volk. Het. is niet alleen een zaak van barmhartigheid, maar een zaak van nationaal belang, dat de schade regeling zo goed mogelijk en zo snel mogelijk wordt afgewikkeld en daartoe hebben wij de les te trekken uit de practijk van de oorlogsschade-regeling. Moet nu en dit is de vraag, door de regeringsnota opgeworpen het Rampenfonds bij de regeling der schade-uitkering worden ingeschakeld? En moet de uitkering geschieden op voet van de regeling voor oorlogs slachtoffers? De heer Burger heeft zich terzake zeer stellig gedistancieerd van de op vatting, welke uit de nota spreekt. De slachtoffers van thans verkeren in een geheel andere positie, dan de oorlogsslachtoffers. Zullen, zo vroeg de heer Burger, de bescheiden spaarpen ningen een rem zijn voor het toeken nen van een uitkering? De tegemoetkoming kan nu een royale zijn, omdat het gebied, waar over de ramp zich heeft uitgestrekt, beperkt is. De heer Burger toonde zich ongerust over de formulering in de nota: over heidsbijdragen om het economische leven op gang te brengen. Domineren de economische motieven, zo vroeg hij en komt dan de grote klap op de hoof den der getroffenen? Wil de regering de huisraadschaderegeling afwentelen op het Rampenfonds? Zo ja, dan acht mr B. dat niet bevorderlijk voor het Rampenfonds. Duidelijke taal welke oqjk in andere redevoeringen heeft doorgeklonken. Want vrijwel allen waren het er over eens dat dit niet de opzet van het Ram penfonds kan zijn. De heer Weiter merkte met betrek king tot de schaderegeling op: wanneer de bescherming der ingezetenen niet gelijke tred heeft gehouden met de voortgeschreden techniek, dan legt zulks zware morele verplichtingen op, hetgeen zich moet uiten in een zo ruim mogelijke schaderegeling. Dr Schouten maakte de reserve: een volledige schaderegeling maar onder bepaald voorbehoud, dat wij niet ver der mogen gaan dan onze verantwoor delijkheid gedoogt. Yan de omvang van de ramp in geld uitgedrukt, zal het af hangen, wat het Nederlandse volk kan doen. Geen voorlopige schaderegelingen, zo betoogde de A.R.-fractieleider, want zij zullen funest zijn voor de stuwing van de lichamelijke, de geestelijke en de zedelijke energie. De gezondheid van ons volk Alle- tcijs- lieden De meeste mensen zowel als de meeste dieren schrik ken van en stellen zich gerust met nietigheden. Honoré de Balzac. offervaardigheid is de zegen door de ramp gebracht, aldus mr Oud moet van lange duur zijn. Het is wenselijk, dat ons volk er mee vertrouwd en be reid wordt gemaakt de offerzin lange tijd te betrachten. Dan zal,er geen be zwaar zijn tegen een schaderegeling via het Rampenfonds, waarbij ons volk het gehele bedrag opbrengt om de ge hele huisraadschade te vergoeden. Sinds 1 Januari j.l,: DUW-arbeiders zijn geen werklozeen Sinds I Januari 1953 worden DUW- arbeiders niet meer als werklozen be schouwd. Sociaal-economisch kunnen zij niet als werklozen worden aange merkt omdat zij volwaardige arbeid verrichten tegen vrijwel normale arbeidsvoorwaarden. Over het aantal werklozen in de maand Januari staan geen cijfers ter beschikking uit Zeeland, Breda, Dor drecht en Rotterdam. Met uitzondering van de bureaux in Zeeland en de drie genoemde plaatsen stonden bij de arbeidsbureaux in totaal 117.005 geheel werkloze mannen geregistreerd tegen 116.368 op 31 December 1952. Het aan tal aanvragen voor mannelijk perso neel steeg in Januari van 6885 tot 9127. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 8336 tot 8903. De vraag naar vrouwelijk personeel liep op van 10.175 tot 12.195. Werkgevers schenken f 300.000 uit noodfonds Het Noodfonds Verbond van Neder- landsche Werkgevers heeft een bedrag van f 300.000 overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Deze storting staat los van de steun, welke de Ne derlandse industrie langs andere we gen ter leniging van de nood in geld of natura ter beschikking heeft gesteld en stelt. Nationaal Rampenfonds Laatste stand: ruim f 31 millioen Tot gisteravond was bij het Natio naal Rampenfonds binnengekomen een bedrag van ruim 31 millioen gulden. Ged. Staten van Friesland besloten 100.000 gulden beschikbaar te stellen. Tot gisterochtend was in Arnhem f 798.488 bijeengebracht. De collecte in Dwingelo (Dr.) heeft f 23.392 opge bracht, dat is per hoofd f 6,85 en per gezin f 31,35. Maar er is altijd baas boven baas: de gemeente Benthuizen in Zuid-Holland- heeft in totaal reeds f 16.914,76 bijeen, dat is f 13,01 per in woner of f 52,50 per gezin. Veertigdui zend roepiah heeft een concert in Dja karta opgebracht voor de slachtoffers. Inmiddels heeft de* geldinzameling op de Antillen de twee millioen gulden overschreden. Uit tal van steden in ons deland komen berichten over concerten, toneeluitvoeringen, voordrachtavon den en cabaretvoorstellingen, waarvan de opbrengst voor het Nationaal Ram penfonds bestemd is. Er komt voorts een grote nationale loterij met kunst werken als prijzen. Een deel van deze werken zal in het Stedelijk museum te Amsterdam ten toon worden gesteld. Het personeel van Philips-telecommu- nicatie N.S.F. te Hilversum werkt da gelijks een uur over ten bate van de getroffenen. Voorts worden er gere geld inzamelingen ^gehouden. Men heeft de 100.000 gulden reeds gepas seerd. Driehonderd duizend gulden is een gift van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank en de bij haar aange sloten boerenleenbanken. De beman ning van 't Amerikaanse schip „South", dat te Rotterdam ligt, bracht 205 dollar bijeen. Personeel van de Kaptein Mo- bylette-fabriek te Arnhem heeft 8000 gulden ingezameld; de directie heeft er 25.000 gulden van gemaakt. De Franse fabriek van deze firma maakte er op haar beurt 40.000 gulden van. Voorts werden tien bromfietsen ter beschik king gesteld van een te adopteren ge meente en nog 25 werden naar het Rode Kruis gestuurd. Auto door gladheid te water Bestuurder verdronken De grote sneeuwval van Maandag en Dinsdag heeft de buitenwegen in het Noorden bijna onbegaanbaar gemaakt. De wegen zijn glad en een groot ge vaar voor het verkeer. Reeds gister avond was de eerste dode te betreu ren. De 39-jarige vertegenwoordiger J. H. B. uit Groningen, die onderweg was van Winschoten naar Groningen, reed, toen zijn auto slipte, het Win? schoterdiep in. Eerst na tien minuten; slaagde de kraanwagen van de Gro ninger brandweer er in de auto op het droge te trekken. Inmiddels was ook de G.G.D. van Groningen gearri veerd, maar het slachtoffer was toen reeds overleden. De avonturen van Clowntje Hiel* Wat schrok Bunlcië! Hij ging opeens kopje-onder in de slootDie was wel niet diep, ge lukkig, maar het was toch een rare gewaarwording! Ook de anderen schrokken zich een hoedje, toen ze Bunkie daar opeens achterover in het water zagen plom pen. Ze holden gauw naar de slootkant. Bunkie krabbelde gauw weer over eind en stond rechtop in het water. BrrrI hijgde hij, de druppels van zich afschuddend. Rick was het eerst bij hem. Hier, pak mijn hand! riep hij. Toen was Bunkie gauw op het droge geholpen. Wat ging je nou doen, Bunkie? vroegen ze. Visjes vangen? Nu het gevaar voorbij was, konden ze weer lachen. Nou ja.... erg ge vaarlijk was het eigenlijk niet geweest, want de sloot was niet diep. Kom maar gauw mee naar binnen en droog je af! zei Lumpo. Dat deed Bunkie. Hij kreeg een bad handdoek en maakte zich droog. Ziezo, lachte Lumpo. Dat hebben we weer gehad. Zullen we nou maar weer verder gaan vliegeren? Nog een poos gingen ze voort. Oepoe- tie had gauw het touw gepakt, toen Bunkie het in z'n schrik losliet; de vlieger was in de lucht gebleven. Zal ik 'm maar verder vasthou den? lachte hij. Anders ga je misschien weer zwemmen! Geestelijken en hotels opgelicht Journalist en kapster op het verkeerde pad. De Amsterdamse rechtbank heeft de 35-jarige journalist H. H. F. I. H. uit Utrecht wegens meermalen ge pleegde oplichting een gevangenisstraf opgelegd van 1% jaar met aftrek. De 21-jarige kapster, mej. P. M. E., even eens uit Utrecht, met wie hij geruime tijd in een hotel te Hilversum had ge logeerd, werd wegens diefstal tot 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3' jaar veroordeeld plus een geldboete van f 75. De journalist stond terecht, omdat hij een aantal geestelijken, onder wie een te Bussum, had opgelicht. Hij zelf had enige tijd voor geestelijke gestu deerd. Hij vroeg de geestelijken geld te leen onder het voorwendsel, dat zijn schuldenaars dreigden hem bij de politie aan te geven, doch betaalde dit geld niet terug. In het hotel te Hil versum had hij eerst zijn logies nor maal betaald, doch later, toen een re kening was opgejopen tot f 800, was hij vertrokken, waarbij hij de koffer van zijn meisje als borg achter liet. Toen men later deze koffer opende, trof men er tafelgerei, tafellakens en klerenhangers van het hotel in aan. Het meisje is veroordeeld,, omdat zij sommige van deze kleerhangers heeft gestolen en er van op de hoogte was dat H. de andere gestolen artikelen in haar koffer verborg. Het meisje, dat op vrije voeten is, is intussen een met haar getroffen schadevergoedingsrege ling trouw nagekomen. Overstromingen -op Sumatra Ministers Drees en Luns betuigen deekieming Minister-president Drees en minis ter Luns hebben telegraf isch hun deel neming betuigd naar aanleiding van de overstromingen op Sumatra (Atjeh en Tapanoeli). Minister-president Drees zond een telegram aan de minister-president van Indonesië, mr' Wilopo, waarin o.a. werd gezegd: „Nu Nederland zelf het onnoemelijke leed en de grote schade, welke een watersnood veroorzaakt, heeft gedragen, kunnen wij des te meer medevoelen met de ellende welke in de overstroomde gebieden in Indo nesië wordt geleden." Minister Luns telegrafeerde de ïndon. minister van Buitenl. Zaken, Moekarto o.a.: Deze tragische gebeur tenis treft ons wel bijzonder, nu ons land zelf door een overstromingsramp is getroffen naar aanleiding waarvan wij ook van uw regering en van zo vele Indonesische particulieren en in stellingen blijken van warm medele ven mochten ontvangen. Bij sorteren goederen: Hoofdcommies stal een paar handschoenen... De 36-jarige K. B., hoofdcommies bij één der ministeries in Den Haag, is door de Haagse politie gearresteerd wegens diefstal van Ingezamelde goederen. Hij had in de Houtrusthallen geholpen bij het sorteren van goederen, en daarbij een paar wollen handschoenen in zijn zak ge stoken. Collega's, die dit gezien hadden, hebben dit aan de politie verteld, B. heelt bekend en is reeds voor de officier van justitie geleid. Hij zal spoedig worden be recht. Voorts is te Dordrecht gearresteerd de 26-jarige bouwvakarbeider L. J. A. van D. uit Den Haag, die met een Rode-Kruis- colonne naar het rampgebied was gegaan. Toen er echter niets te doen viel, had hij zich op eigen gelegenheid naar Zierikzee begeven, waar hij voorzien van een Rode- Kruistas voor „dokter" speelde, sigaretten en kousen vorderde en dergelijke. De schipper van een schokker, die hem naar Dordrecht terugbracht, vertrouwde hem echter niet en waarschuwde de politie. Die vond op hem allerlei goederen die tot de uitrusting van een zeer goed geoutilleerd redder behoren, zoals een rubber pak, een compleet stel ondergoed en een paar de kens, die hij zich waarschijnlijk heeft wil len toeëigenen. Hij is naar Den Haag overgebracht, waar hij zal worden voor geleid. 13 Conlra-revolutioimairen te Kanton terechtgesteld Volgens het te Kanton verschij nende blad „Nam Fong Jat Po" zijn te Kanton dertien contra-revo- lutionnairen terechtgesteld. De dertien terechtgestelden werden Zondag voor een volksrechtbank te Kanton ervan beschuldigd „contra- revolutionnaire verraders" te zijn. 75 andere beklaagden werden tot gevan genisstraffen veroordeeld en nog elf kwamen onder „openbaar toezicht". Het rampgebied van de lucht uit Bijna duizend foto's voor Rijkswaterstaat Het fototeehnisch- en cartografisch bedrijf van de K.L.M. heeft Zaterdag en Maandag het rampgebied in Zuid- West Nederland in verticale lucht foto's vastgelegd. Dit is geschied ten behoeve van de Rijkswaterstaat, ten einde op korte termijn een inventari satie te hebben van het aantal dijk doorbraken van de randdijken en hun ligging. De stereoscopische beelden geven hierin een nauwkeurig inzicht. Zij maken het mogelijk te berekenen hoeveel kubieke meter grond nodig is voor de herstelwerkzaamheden e.d. Alle randdijken zijn van het K.L.M.- fotovliegtuig uit gefotografeerd, zodat de aan elkaar gevoegde foto's een overzicht geven van het gehele gebied. Zaterdag jl., toen vijf-zesde gedeel te van het gebied was vastgelegd, heeft de sneeuw de herherkenning van het landschap vergemakkelijkt. Aangezien nl. de foto's soms ook het onder water liggende land laten zien, kon men nu onmiddellijk constateren welke gedeelten boven het water uit steken. De luchtfoto's geven ook aan wijzingen betreffende zwakke punten in de dijken. Deze punten zijn op de grond moeilijk te constateren. In totaal zijn bijna duizend foto's gemaakt. 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablei Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n ^ftje doet wonderen Prins per helicopter in noodgebied Ook gisteren heeft prins Bernhard zich, evenals Maandag, toen hij de Zeeuwse eilanden bezocht, naar een aantal plaatsen in het rampgebied be geven. Nadat hij gisterochtend op Gilze-Rijen was geland, is de prins overgestapt in een hefschroefvliegtuig, waarmee hij achtereenvolgens is ge land in Raamsdonk, Raamsdonlcsveer en Nieuwendijk. Daarna vertrok de helicopter over Sliedrecht naar Papen- drecht en maakte landingen in Put- tershoek, 's Gravendeel, Zuidland op Putten, Numansdorp, Strijensas, Lage Zwaluwe en Hoge Zwaluwe. Van deze laatste plaats vertrok de prins naar Ypenburg. Tijdéns zijn bezoek aan deze plaat sen is het de prins opgevallen, dat hem ditmaal geen lijsten met verzoe ken om benodigdheden overhandigd werden, iets, wat tot dusver vrijwel steeds geschiedde. Van Ypenburg vertrok de prins naar Den Haag, waar hij een vergadering van het Nationaal Rampenfonds presi deerde. Daarna sprak hij vo'or de En gelse, Amerikaanse ende Deense radio. Goederen en geld blijven van de vluchteling Door het Rode Kruis verstrekte bed den, dekens en matrassen en bedde- goed blijven eigendom van de geëva- cueerden, evenals het aan hen ver strekte geld, aldus is medegedeeld. Nog een Italiaans tankschip naar Abadan Na de „Miriella" bevindt zich thans een tweede Italiaanse tankboot op weg naar Abadan, om aldaar olie aan boord te nemen. Het betreft hier de „Recco", die Port Said gepasseerd is. Het vaartuig is evenals zijn voorgan ger, de „Miriella", bevracht door een dochtermaatschappij van de oliemaat schappij „Epim". ADVERTENTIE. Stop dat branden op Uw maag! Heem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één .voor één hygiënisch verpakt; ze smakén lekker en fris. «3e fitscljiel ckis vak een DOOR JOHN HENRY MACKAY 25) Alsjeblieft, Sierlin, beheers je, zei hij. Op die manier bereik je niets. En boven dien sta je hier op de openbare weg! Kerel, zeg, heb je dat gehoord? Hij kan mijn uiterlijkhahahaha Sierlin, het spijt me, ik kan je ih deze geen raad meer geven. Ik begrijp van de hele zaak niets! Absoluut niets! En trouwens, ik heb haast, ik moet nog drin gend enkele brieven afdoen. Je neemt me niet kwalijk? Adieu Hij liet de plotseling verstomde Sierlin staan en haastte zich huiswaarts. Onder het lopen dacht hij: Dat loopt niet goed af met je, m'n beste Sierlin. Een beetje abnormaal ben je al. Als het zo doorgaat, zie ik het duis ter voor je in. En wat die andere aangaat wie dié voor gek houdt, zou zich lelijk vergissen. Die wéét wat hij wil. Maar wat hJj wil ik weet het niet 9. Niet alleen hij, die Adolf Braun voor gek hield, zou in een dwaling verkeren, maar ook degene die meende dat zijn „werk" wat hij zijn werk nóémde en wat hij onnavolgbaar ten uitvoer bracht eenvoudig en gemakkelijk was. Hóé moei lijk het was zou alleen door een mens beoordeeld kunnen worden, die achter de schermen kon zien. Maar dat was niemand vergund. Vooral dit laatste seizoen, van de terug keer van vacantie tot nu, had een energie, een zelfbeheersing en geduld geëist, waarbij vergeleken alle inspanningen van de daaraan voorafgegane periode der „eerste schermutselingen'* zoals hij ze had genoemd kinderspel waren. Nu, waar elk van deze ontmoetingen niet meer gebonden was aan bepaalde tijden, maar plaatsvond al naar de gele genheid zich voordeed, kostte één uur van „samenzijn" vele uren wachten, afgezieir nog van de onvermijdelijke kosten: een taxi, een consumptie, soms terwïlle van niet meer dan een gezien-worden, een zich-vertonen en weer verdwijnen, En hoeveel van deze uren bleven zon der enig resultaat,: Sierlin verscheen niet of ontsnapte aan de achtervolging, wat zelfs de scherpste waakzaamheid niet kon voorkomen. Het gemakkelijkst verliep alles, als hij van zijn vriend Eduard aan wijzingen had ontvangen. Zo gebeurde het, dat Marie naar de schouwburg was gestuurd om plaatsen te bespreken, van welke gelegenheid zij na tuurlijk gebruik maakte haar Eddy te ont moeten, die voor haar in de rij gir.g staan, om „de twee parketjes" te halen. „Hier heb je ze, je parkietjes", had hij gezegd „heb ik die effe fijn gevangen? Rij 16. nummers 22 en 24". „Heb je daar wat aan, Braun? Dacht ik wel. Kan je 'em van achteren in z'n boordje kriebelen, of je voet op het klappie zetten, net als-ie wil gaan zitten. Of leg jij het anders an ais 1 je peste wil? Mij trouwens een kouwe zorg, als je maar weet dat ik daar min stens een uur heb staan blauwbekken. Wat zeg ik? Anderhalf bijna. En net in de tijd dat ik anders nog wel eens een wagentje parkeer óp eigen gelegenheid. Dat gaat best, jó, ik zet dan een schippers pet op, zoek 'n plekkie, en als dan één z'n wagen komt halen, zeg ik: morge meneer, daar was-ie dan weer, u ziet, het rijmen wil d'er nog altijd niet uit. Nou, en dan denkt-ie dat ik de vaste autowacht ben, die z'n klanten kent. Hij ziet er altijd nog fijn uit meneer, die wagen. Volgende kd-ér geef ik 'em nog es een sméér. Waar mee ik maar gezegd wil hebben, dat ik voor jouw plezier in de rij ga staan. Krap gerekend dan". De aanwijzing was Braun het dubbele waard. Dergelijke tips waren echter zeldzaam. Meestal moest Adolf Braun urenlang pos teren of slenteren, in kou en regen. Ver sieend tot in zijn botten kwam hij dan thuis, dodelijk vermoeid. Wat hem deed volhouden waren de vorderingen die hij maakte. Het was hem niet ontgaan, dat Sierlin zijn gedragslijn had gewijzigd. Hij deed zijn uiterste best, Braun niet te zien. Voldaan stelde Adolf vast, hoeveel in spanning hem dat kpstte. Met moeite lukte het Sierlin telkens een andere kant uit te kijken. En elke keer ging er, bijna onmerkbaar, een schok door hem heen. Dat was het tijdstip geweest, eveneens van methode te veranderen. Braun zou zijn ogen strak op hem richten, hem als het ware dwingend, op te kijken. En nieuw stadihm leek hem bereikt, toen Sierlin aanstalten maakte op hem toe te lopen. Het was zeker zijn bedoeling hem aan te spreken! Braun had zijn hou ding, voor 't geval het zover mocht ko men, zorgvuldig bepaald. Vaak bleef hij 's avonds thuis, indien hij tenminste in de loop van de dag enig succes had geboekt en niet dringend op zijn post moest zijn. Eduard zag hij daar door zelden. Bij de kachel gezeten, dank baar voor deze behaaglijke warmte en dit kleine hoekje dat de wereld hem had ge laten, liet hij aan zijn gedachten de vrije loop, overzag de bereikte resultaten, wikte en woog wat hem verder te doen stond, bouwde zijn plannen op, kortom hij werkte. Voor dat werk leefde hij als een kunstenaar voor het zijne, hij zwoegde er aan. En het groeide..., Hoe' was hij op deze gedachte gekomen? Hoe was het mogelijk dat, wat hem aan vankelijk onzinnig en onuitvoerbaar had geleken, vollediger geslaagd was dan hij ooit had kunnen dromen? Jaren geleden, nog vóór de catastrophe in zijn leven, had een vriend, die zich veel bezig hield met wat hij noemde „occulte wetenschappen", hem verteld van de krachten van hypnose en suggestie. Hij had daar toen ongelovig om gelachen. Een onbekende door concentratie van eigen wil te dwingen iets bepaalds te doen of te laten, leek hem een onmoge lijkheid. Zijn vriend, geprikkeld door zijn schampere lachje, had toen de proef op de som willen geven. Niet ver van hen zat het was in een restaurant een heer verdiept in zijn krant. Brauns vriend, die hem uitsluitend op de rug kon zien, had toen zijn blik strak gericht op het achterhoofd van de onbekende lezer, zonder een woord te zeggen. Minuten ver streken. Er gebeurde niets. Na ruim een kwartier vertoonde de onbekende tekenen van onrust. Hij keek enkele malen op, las verder, keek om zich heen. Enkele minu ten later legde hij de krant neer, keek opnieuw om zich heen, stond eindelijk op en haastte zich door de draaideur naar buiten. Uitsluitend een kwestie van wil, geduld en geloof in het succes had zijn vriend gezegd. Voor de grap had Adolf Braun hetzelfde geprobeerd, zonder het geringste resul taat. Pas toen hij op middelen zon zich op Sierlin te wreken, was hem het voorval in het café te binnen geschoten. Urenlang had hij zijn plannen ontwik keld, zijn strategie bepaald. De enige ont spanning die hij zich veroorloofde was le zen geweest. Bij voorkeur verdiepte hij zich in detective-boeken, waarvan hij zich stapels uit een leesbibliotheek verschafte. Wat hij daarin zocht, boden ze hem niet. HJj had gehoopt allerlei trucs te ontdek ken, die hij bij de uitvoering van zijn plannen kon toepassen. Maar in geen van deze boeken vond hij iets dat overeen stemde met wat hij voorbereidde. Zijn „methode" was oorspronkelijk. Niemand was op een idee gekomen dat zelfs maar op het zijne léék. Blijkbaar was fantasie niet voldoende. Alleen de nood, de wer kelijke nood, maakte vindingrijk. Tot dat inzicht gekomen leidde hij zijn „studie" in andere banen. Hij bepaalde zich tot het lezen van sociale romans, om zich op de hoogte te stellen van de levenswijze der kringen, waarin zijn vijand verkeerde, Hij wilde weten hoe men daar leefde, dacht, sprak. Hele zinnen en uitdrukkingen leer de hij vani buiten om ze, mocht hij er eens één nodig hebben, bij de hand te hebben. (Wordt vervolgd.) Natuurlijk willen we allemaal, naar de mate van ons kunnen en als we de kans krijgen nog net iets daarboven medehelpen en bijdra gen tot leniging van de nood der waterslachtoffers. En dat verwach ten we, even natuurlijk, ook van anderen. Maar dan wordt het toch even oppassen. Het is heel mooi, en nog véél gemakkelijker, om te zeg gen: ik doe dit of dat voor niets, vanwege het goede doel, en moet hij nu wel geld ontvangen? Die „hij" is dan meestal een zakenman, wiens medewerking op het gebied van zijn gewone, meestal enige broodwinning als heel vanzelfsprekend verwacht wordt. En meestal ook gevraagd wordt, als hij niet gauw genoeg naar de zin van die ander, uit zich zelf met zijn aanbod van gratis diensten aan komt. Wilt u een voorbeeld? We zijn tegenwoordig in de moderne samenleving met onze belangen zo door elkaar gestrengeld, dat er wel honderd gevallen te bedenken zijn. Voorbeelden van onvermijdelijke zakelijke schade daar, als hiér iemand bezig is een liefdadig plannetje uit te werken. Als een huisvrouw zegt: wij kunnen in onze huishouding allen wel een week huishoudgeld binnen dit jaar uitsparen voor de slachtoffers van de watersnood, dan kan ze dat waarschijnlijk ook wel en alle (goede) huisvrouwen zullen daar wel kans toe zien, maar waar zoeken zij het dan onder meer in? Minder vlees, minder melk, geen eieren, geen snoeperij behalve op huiselijke feestdagen. En als vader zegt: ik ga minder, of 'n tijd hele maal niet, roken voor die arme mensen op de eilanden, dan zal hem dat ook wel lukken, als hij niet 'n nicotineslaaf is. Maar hoe zullen de slager, de melkboer, de bakker en de sigarenwinkelier daar over den ken. Ook allen mensen, van wie voor liefdadigheidsavonden gratis worsten, taarten, doosjes sigaren of pakjes sigaretten, en zo meer, ver wacht worden! Neringdoenden, die ook de schoorsteen rokende moeten houden en die in deze dagen toch al wel niet over overmatige drukte te klagen zullen hebben. Dit zijn nog maar 'n paar voorbeelden; iedereen kan ze onbeperkt uitbrei den, van de zaalverhuurder en de pianist af, „die 't natuurlijk voor niets doen", als 'n amateurvereniging iets op touw zet, tot alle mogelijke fabrikanten en bedrijfsleiders toe. Wanneer al deze mensen een zeker percentage van hun verdienste of winst willen afstaan voor nationaal doel no. 1, graag natuurlijk en bij voorbaat bedankt, maar zelfs bij het organiseren en bedrijven van lief dadigheid kan men het zakelijke niet gans en al uit het oog verliezen en ook hier moet men maat weten te houden wanneer het andermans normale zakelijke belangen betreft. NIEUWS IN HET KORT Twee dienstboden vrijgesproken De twee dienstboden, die veertien dagen ge leden voor de Amsterdamse rechtbank terecht hebben moeten staan, omdat het aan haar schuld te wijten zou zijn ge weest, dat in Blaricum het 4-jarig zoon tje van de familie De Greve in een teil met kokend water was gevallen, zijn vrijgesproken. Tegen beide vrouwen was een geldboete van f 25.— geëist. Tragisch, Te Kwintsheul is de 10- jarige P., afkomstig uit Nieuwe Tonge en ondergebracht bij de heer K. te Kwintsheul, in een sloot gevallen en ver dronken. Mgr Lambertini naar België Mgr Lambertini, speciaal afgevaardigde van de Paus naar de rampgebieden in Bel gië en Nederland, is Dinsdagochtend na een vierdaags bezoek aan Nederland naar België teruggekeerd. Hij zal morgen en overmorgen de geteisterde gebieden in België bezoeken. Zonder hulp. Maandag is de Nieuw Amsterdam zonder sleepboothulp de ha ven van New York binnengelopen. De staking van sleepbootbemanningen in de haven, die verleden week is uitgebro ken, duurt voort. Weer incident op Koje. Het hoofd kwartier van de V.N, deelt mede, dat Maandag op het eiland Koje wederom een opstand van gevangenen moest wor den onderdrukt. Een gevangene werd daarbij gedood en 38 gewond, van wie dertien ernstig. Joego-Slavië wijst Bulgaarse diploma ten uit Volgens de Daily Telegraph heeft Joego-Slavië drie Bulgaarse diplo maten gelast, het land te verlaten. Door deze maatregel zou Bulgarije slechts een „symbolische vertegenwoordiging" in Belgrado behouden. Tien jaar eenzame opsluiting. Een rechtbank te Rostock heeft een student, een zekere Gerhard Stier, die beschul digd wordt van spionnage voor het Westen, tot tien jaar eenzame opsluiting veroordeeld, aldus een mededeling van het West-Berlijnse „Comité van vrije juristen". Twaalf studenten werden even eens veroordeeld, twee van hen tot acht jaar eenzame opsluiting. Proces in Oost-Berijjn. In Oost-Ber- lijn is een proces begonnen tegen negen Oost-Duitsers uit de voorplaats van Berlijn Klein-Manchnow, Onder hen be vinden zich twee gewezen burgemeesters van de plaats. De beschuldiging omvat: aanzetten van buitenlieden tob het be zoeken van West-Berlijn, het speculeren in woonruimte en het aanzetten van de bewoners van Klein-Manchnow, om de 'Russische maatregelen te negeren. Overstromingen in Australië. In het Noord-Westen van Queensland (Austra lië) zijn tengevolge van zware regenval meer dan 200.000 ha bouwland over stroomd. Amerikaans ambassadrice in Rome Mevr. Clare Luce, die in 1946 tot de r.k. kerk overging, is door president Eisen hower benoemd tot Amerikaans ambas sadrice te Rome. Zij is 49 jaar en de echtgenote van de uitgever van „Time" en „Life". Neo-fascisten in actie Groepen nieuw-fascistische studenten hebben ver scheidene lokaliteiten van de universi teit van Rome bezet uit solidariteit met politieke gevangenen op het eiland Pro- cida in de Golf van Napels. Deze ge vangenen waren in hongerstaking ge gaan om invrijheidsstelling te verkrijgen. Er zijn ongeveer dertig studenten aange houden. Verscheidene zullen zich voor het gerecht moeten verantwoorden we gens verdediging van het fascisme. De strijd in Indo-China. De strijd krachten van de Franse Unie hebben honderd opstandelingen gedood en 150 gevangen genomen bij een zuiverings operatie nabij Haïdoeong, vijftig kilo meter ten Oosten van Hanoi. Enige hon derden verdachte personen zijn aange houden voor een nader verhoor. Reeds zijn onder hen een aantal politieke com missarissen van de Vietminh herkend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2