KOUD WEER Burgerlijke Stand Kans op sneeuw en vorst blijft MEPPELER COURANT VAN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Kantongerecht Meppel Zitting van Dinsdag 10 Februari 1953. Kantonrechter mr A. Bakker; Ambtenaar van het Openbaar Minis terie mr C. F. Haarman; griffier de heer A. Damming (wnd); deurwaar der de heer R. Ch. Brugman. GRIJS. De eerste zaak is die tegen de 48-ja rige A. P.. chauffeur te Den Haag, die niet is verschenen. Bij het onderzoek n.a.v. een botsing bij de Lokbrug was aan het licht gekomen dat hij met een bus van de Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen gereden had waarvan de bedrijfsrem niet deugde, hetgeen be vestigd wordt door de getuige-deskun- dige H. Wills, wachtmeester le klas der Rijkspolitie te Assen. Conform de eis wordt P. veroordeeld tot f 30 of 12 dagen. De andere auto bij de botsing be trokken, was de personenauto van de 54-jarige dierenarts J. H. de B. uit Steenwijk, die thans terecht staat om dat hij, komende van de Lokbrug, geen voorrang had verleend aan de uit de richting Meppel over de rijksweg na derende bus en bij het naar rechts af slaan op de linkerweghelft gereden had. Verd. zegt de bus, die grijs van kleur was, niet gezien te hebben, het uitzicht is volgens hem ter plaatse slecht. De getuige Lefferts uit Havelte, die aan de vaart had zitten te vissen, ver klaart dat het uitzicht vanaf de brug goed is maar dat verd. niet stopte om voorrang te verlenen. De A.O.M., die van mening is dat verd. dit alles had kunnen voorkomen, eist f 35 of 14 dagen. Vonnis conform. OMMELANDSE REIS. Met D. J. de H., een 33-jarige koop man uit Groningen, was het maar raar gegaan. Hij was 's avonds met zijn auto uit Dalen vertrokken op weg naar Gro ningen maar hij had wel een bijzon dere route gevolgd. Verd. was n.l. via Coevorden, Ommen, Zwolle en Meppel gereden. Bij Uffelte, het liep toen al tegen vijf uur in de morgen, had het ongeluk hem achtervolgd. De H. had de macht over het stuur verloren en was met auto en al de Drentse Hoofd vaart ingereden. Een voorbijkomende vrachtautochauffeur, die de brokken piloot had weten te bevrijden uit zijn auto, waarin hij bekneld zat, rook in deze wagen een sterke dranklucht. Verd. gooit de schuld op een gladde weg; hij had deze omweg gemaakt om dat in de weg over Emmen zoveel bochten zouden zitten. De Ambtenaar eist 8 dagen hechte nis met 4 maanden onvoorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid. De Kantonrechter bepaalt het von nis op f 50 of 20 dagen plus 1 maand hechtenis voorwaardelijk en 6 maan den ontzegging uit de rijbevoegdheid voorwaardelijk, beide met een proef tijd van 2 jaar. GLAD OP GLAD. Th. B., een 55-jarige winkelier uit Dwingeloo, staat terecht omdat hij op de weg naar Eursinge met zijn perso nenauto te ver links gereden had. waardoor hij in aanrijding was geko men met een van links een bocht om komende luxe auto. Verd. voert aan dat niet meer te zien was waar men op de weg reed, omdat deze één bevroren sneeuwvlakte was geworden. De heren achter de groene tafel zijn van mening dat verd. dan toch nog wel had kunnen schatten waar hij zo ongeveer had moeten rij den. De eis luidt f 30 of 12 dagen. Verd., die toegeeft dat hij schuld had, hoort zich veroordelen tot f 25 of 10 dagen. De rijkspolitie had geconstateerd dat van de andere wagen, een huurauto, de handrem vrijwel niet werkte en dat het profiel van de banden bijna volko men weggesleten was. Hiervoor heeft zich te verantwoorden de verhuurder, de 51-jarige garagehouder J. K. uit Hoogeveen. Ook in deze zaak treedt wachtmees ter Wils als getuige-deskundige op. Hij verklaart dat de rem op de gladde weg niet werkte en ook op een droge weg niet voldoende had kunnen werken. De banden hadden volgens hem geen greep op het gladde wegdek. De huurder van de auto, de expedi teur D. Nijenhuis uit Stuifzand, die verd. meegebracht heeft als getuige a décharge, zegt de handrem niet ge bruikt te hebben, de voetrem was pri ma. Getuige verklaart ook, geen last gehad te hebben van de banden. Met zijn eigen auto zou hij echter nooit met dergelijke banden op een gladde weg rijden. Verd. ontkent dat de rem oorspron kelijk niet goed werkte, het is volgens hem .,een gevolg van de aanrijding, meneer de president". Wachtmeester Wils bestrijdt dit, hii verklaart dat de onderdelen van het remmechanisme nog op hun plaats zaten. Volgens verd. waren ook de banden nog wel bedrijfszeker omdat alleen in het midden het profiel maar was af gesleten. Naar aanleiding van een op merking van de wachtmeester dat de ze het rijden met gladde banden even erg vindt als het rijden met een stuur dat 60 a 70 graden speling vertoont, meent verd., die nogal spraakzaam is, deze politieman aan te moeten raden nog maar eens aan de studie te gaan, hetgeen de Kantonrechter doet opmer ken: „U moet van de verbalisant af blijven" en de Ambtenaar: „U moet uw zaak niet bederven". Laatstgenoemde eist wegens de slechte rem f 10 of 4 dagen en wegens het laten rijden met ongeschikte banden f 50 subs. 20 da gen. Het vonnis luidt f 10 of 4 dagen resp. f 40 of 16 dagen. Verd.: „Ik zeg er geen dank je voor, ik groet u alleen". OVERTREDING IN DUPLO. De 39-jarige J. L.. landbouwer te Arm weide (Ruinen), staat terecht om dat hij het bewijs waaruit moet blij ken dat de schrikdraadinstallatie rond zijn weiland aan de wettelijke eisen voldoet, niet in orde had. Van dit be wijs moest een duplicaat aan de Ar beidsinspectie gestuurd worden. Verd. had een en ander aan zijn electricien overgelaten en daarna was bij controle gebleken dat verd. niet het origineel maar een duplicaat in huis had. De Arbeidsinspectie had niet tijdig een duplicaat ontvangen. Omdat de veehouders zelf voor de ze dingen verantwoordelijk zijn, staat L. thans voor het hekje. Voor het niet bezitten van het vereiste bewijs hoort hij f 1 of 1 dag en wegens het niet tij dig opsturen van een duplicaat dezelf de straf tegen zich eisen. Vonnis con form de eis. GOEDKOPER? G. v. d. H., een 54-jarige molenaar uit Echten, had zijn zoon J. v. d. H. in het bedrijf laten werken maar had daarvoor geen arbeidslijst ingevuld. Verd. zegt dat men de arbeidslijst verkeerd had ingevuld. Toen was er een nieuwe gekomen maar omdat J. op die tijd van het jaar toch haast niet in de molen werkte had men gewacht met het invullen van deze lijst, zulks on danks herhaalde waarschuwingen. De Ambtenaar eist f 20 of 8 dagen. Verd.: ,,Ik wol wel graag een betie minder ebb'n". Kantonrechter: „Waarom hebt u het niet afgekocht?" Verd.: „Omda'k dacht dat ik er ier een betie goedkoper of zol koom'n". De Kantonrechter veroordeelt verd. tot f 15 of 6 dagen. DOOR HET OOG VAN DE NAALD De 34-jarige loondorser J. B. uit Die- verbrug staat terecht omdat hij in Die ver had gedorst zonder dat bij de ma chine twee goedgekeurde brandblus- apparaten aanwezig waren. Verd., die nog niet zo lang in het vak zat. zegt dat het merk tractor dat hij bij de dorsmachine gebruikt, geen brandgevaar oplevert, daarom had hij geen blusapparaten aangeschaft; toen de landbouwer bij wie hij dorsen zou, hem er op attent maakte dat deze ap paraten volgens de dorsverordening al tijd aanwezig moeten zijn, had hij ze direct besteld. De A.O.M. merkt op dat het wetboek hem in dit geval alleen toestaat hech- tenisstraffen te eisen. De eis luidt 4 da gen. Er is echter nog een artikel dat het de Kantonrechter mogelijk maakt toch een boete op te leggen. Kantonrechter tot verd.: „Toen u vanmorgen uw echtelijke woning ver liet. zei u toen tegen uw vrouw, nu ga ik misschien voor een paar dagen de cel in?" Verd.: „Ik zei dat ik vanmiddag weer thuis zou zijn". De Kantonrechter strijkt dan de hand over zijn hart en veroordeelt verd. tot f 60 of 20 dagen. DOM. Hierna komt de 66-jarige J. M., land bouwer te Diever, om verantwoording af te leggen. Hij was geverbaliseerd omdat hij in de kom van het dorp op zijn erf twee hooimijten op een me ter afstand van elkaar had gezet, het geen een plaatselijke verordening ver biedt. Verd zegt niet geweten te hebben dat het niet mocht. Kantonrechter: „Da boeren weten nooit wat". Verd.: .,Mar een boer is dom". Ambtenaar: „Zolang het in het be lang van hun geld is". De A.O.M. eist f 15 of 6 dagen, Verd.: „Ik hadde liever wat minder". Het vonnis luidt echter eveneens f 15 of 6 dagen. ZONDER VERGUNNING. Verd. zegt dan dat zijn inkomsten niet zo rooskleurig zijn. Hij wordt veroordeeld tot f 35 of 14 dagen resp. f 75 subs. 20 dagen. ZONDER LICHT. Een garagehouder, uit Eemster, de 44-jarige B. v. V., verschijnt omdat hij zijn zoon, R. v. V., personen had laten vervoeren in een klein soort autobus zonder dat men daarvoor vergunning had. Twee keer had de politie proces verbaal moeten opmaken. Verd. belooft dat het nooit weer zal gebeuren maar hoort niettemin voor de eerste overtreding f 75 of 30 dagen en voor de tweede f 100 of 25 dagen tegen zich eisen. De volgende verdachte is de 27-jari- ge chauffeur G. B. uit Hoogeveen. Hij was geverbaliseerd omdat hij gereden had met een motorfiets waarvan de koplamp niet brandde. Verd. zegt dat hij vlak bij zijn huis was toen het licht uitviel. Om het was mistig weer niet van achteren aangereden te wor den had hij het laatste eindje niet ge lopen maar was hij doorgereden, het achterlicht werkte n.l. wel. De A.O.M. kan zich hier echter niet mee verenigen en eist f 8 of 4 dagen. Vonnis conform. (Slot in volgend nummer). Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Ren nies zijn één voor één hygiënisch ver pakt; ze smaken lekker en fris. Adv.-Ingez. Med. HAVELTE, van 1 t.m. 7 Februari: Ge boren: Albert, zv Willem Hendriks en van Hiligje Sol; Aaltje Jent je, dv Klaas Haveman en Albertje Bijker; Wilhelmina Geesje, dv Frederik Feike de Graaf en Vrouwkje Martens. Getrouwd: Jan Echten, 19 jr. en Giene van Luik, 18 jr., beiden te Havelte; Jan Prikken, 20 jr. te Havelte en Hendrikje Lensen, 20 jr. te Ruinen; Hendrik Hen driks, 37 jr. te Havelte en Hendrikje Letterman, 40 jr. te Baarderadeel; Pou- wel Boverhof, 24 jr. en Hilligje Ottens, 20 jr., beiden te Havelte; Koop Marinus Boverhof, 23 jr. en Hendrikje Eshuis, 22 jr., beiden te Havelte. DE WIJK „APOLLO" STUDEERT De muziekvereniging „Apollo" heeft in studie genomen het muziekstuk „Trois Images Exotiques". Het ligt in de bedoeling van „Apollo" om dit jaar weer aan een concours deel te nemen. NIEUWE WEGENNAMEN Op 1 Februari werd in ons dorp de nieuwe huisnummering van kracht. De oude wijkindeling en nummering is hierdoor vervallen. Bij deze numme ring is de straatsgewijze indeling ge volgd. Het is nu noodzakellijk, naast het nieuwe nummer ook de straatnaam te vermelden. De volgende straten en wegen zijn thans in ons dorp: Broeksteeg (van Dorpsstraat tot Zui- derkanaalweg), Burg. De ia Saussaye Briëtweg (de zuidelijk te maken ver bindingsweg van Wiltensteeg tot Mo lenstraat, Burg. Veenhovenplein, Com- missieweg, Dorpsstraat, Haalweidiger. weg (van Julianaweg tot Commissie- weg, ten W. van de woning van de heer A. Schiphorst, Ha.alwei.de, Hage- woudsteeg (van Wiltensteeg tot Mo lenstraat en verlengde Molenstraat tot Zuiderkanaalweg), Hanensteeg. weg door Wjjkbroek (bij J. van Goor), Hooyersteeg, weg door Wijk- broek (bij J. Hoeve), Hessenweg, Juli anaweg, Kerkpad, Leyenweg. Molen straat, Oosterwijkerweg (van Dorps straat tot Haalweidigerweg), Postweg, Prof. Blinkweg, Rogat, Schiphorster- weg (van Dickninger Poort tot De Knijpe), Stapelerweg. Staphorsterweg, Zandweg (van Schiphorsterweg tot Reest), De Vos v. Steen wijkstraat, Wil- tenweg, Zuiderkanaalweg, Noordev- kanaalweg, Noordwijkerweg (van Wijkbrug tot Koekangerwijk), Osse- sluis. BILJARTEN De biljartclub Westenbrink bond de strijd aan tegen de biljartclub CBC uit Ruinerwold. De CBC-ers namen revanche voor de destijds geledon 7-3 nederlaag en wonnen met 8-2. Door deze nederlaag is de fraaie positie die „Westenbrink" innam in de competitie van de biljartbond Z.W. Drenthe er niet beter op geworden. VEENINGEN KRUISJAS AVOND Zaterdagavond had in café Hein een kruisjasavond plaats, waaraan 32 per sonen deelnamen. Winnaars werden: Alb. Eissen, J. Haar, H. ten Hoeve, B. van de Belt, Jacob Krikken, M. Brink man, Albert Benning en R. W. van de Belt. VOORLICHTINGSAVOND In café Hein werd vorige week door de Calvé-fabrieken te Delft een voor lichtingsavond gegeven, waarbij ver schillende problemen, de veevoeding en de melkwinning betreffende, wer den besproken. Er werd een film ver toond over de verbouw van grond- noten in Afrika en de verwerking tot verschillende producten. Een honderd tal belangstellenden was aanwezig. De avond werd gehouden in samenwer king met de fa Gebr. Wieken. KERKENVELD VOOR DE NOODGEBIEDEN Bij de hier georganiseerde collecte ten bate van de slachtoffers in de noodgebieden heeft men hier het mooie bedrag van f 8864.90 bijeengebracht door ongeveer 250 gezinnen. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN De afdeling Kerkenveld van de Bond van Plattelandsvrouwen vergaderde onder voorzitterschap van mevr. Moedt- Snijders in café De Groot. De aftre dende bestuursleden, de presidente en mevr. Talens-Slachter, werden her kozen. In verband met de ramp, die ons land trof, werd de avond verder op sobere wijze doorgebracht. RUINERWOLD BEEN GEBROKEN Door de gladheid kwam de echtge note van postbode J. Lucas zo onge lukkig te vallen, dat zij een been brak. VOOR DE GETROFFENEN Een collecte in een samenkomst van de Ned. Herv. Evangelisatie, voor het Nat. Rampenfonds bracht f 150 op. C.B.T.B.-JAARVERGADERING Onder voorzitterschap van de heer H. Maat hield de plaatselijke afdeling van de C.B.T.B. haar jaarvergadering. Secretaris J. Dekker en penningmees ter G. Mulder brachten de jaarversla gen uit. De heer J. Malda, hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool te Hoogeveen, hield een causerie over bemesting van grasland. Hij besprak uitvoerig de be mesting met stalmest en kunstmest stoffen. Als afgevaardigde naar de jaar vergadering van de Drentse C.B.T.B. werden gekozen de heren J. Barelds en J. W. de Vries. Als bestuurslid werd gekozen de heer H. van Noord (de aftredende voorzitter was niet her kiesbaar). Aan het einde van de ver gadering bracht de tweede voorzitter, de heer H. Kwant, de scheidende voor zitter dank voor het vele werk voor de afdeling gedaan. Hij was meer dan 25 jaar bestuurslid, waarvan 12 jaar voor zitter RUINEN D.L.G-VERGADERING De plaatselijke afdeling van het D.L.G. hield een bijeenkomst in café Kuik, onder leiding van de heer J. van Dijk. Ir Oldenbanning, secretaris van het D.L.G.sprak deze avond over het onderwerp „Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie". Hij vond een aan dachtig gehoor bij de ongeveer 40 be langstellenden. AANSTELLING Tot typiste ter secretarie van deze gemeente werd aangesteld mej. Ter Wal uit Dwingeloo. ANSEN KAARTAVOND In café Veldhuizen werd opnieuw een kaartavond gehouden, waaraan 32 personen deelnamen. De rollades, krentenbroden e.d. werden gewonnen door de heren G. van Wierden, H. Brink, Jac. Brugging, P. Dolfsma, J. Broekman, R. Klomp Azn, J. Brugging, K. Kleine, L. Boers, P. Luning Azn en H. Kleine. BOERDERIJ WORDT HERBOUWD Op de plaats, waar enige weken ge leden de boerderij, bewoond door landbouwer R. Beugel, afbrandde, zal een nieuwe verrijzen. Behoudens goed keuring van B, en W., is de bouw on derhands opgedragen aan de heer A. Coelingh. aannemer te Ruinen. HAVELTE VOOR HET RAMPENFONDS. Tijdens de receptie, Woensdagavond gehouden in hotel Götz, ter gelegenheid van het huwelijk van de heer J. E. met mej. G. w L., werd een collecte gehou den ten bate van het Nat. Rampenfonds, die 70 opbracht. BEGRAFENISVERENIGING OPGE RICHT. Naar aanleiding van de lijst, die in ons dorp is rondgegaan over deelneming aan een op te richten begrafenisvereniging, werd door de Dorpsgemeenschap een openbare vergadering gehouden, die goed bezocht werd. De zaal van hotel Götz was tot in alle hoeken bezet. De heer B. Tuin, voorzitter van de Dorpsgemeenschap, gaf een toelichting over. het doel en het nut van een begra fenisvereniging. Het ligt niet in de be doeling een stukje van de oude gebrui- ken weg te nemen; er is echter in ver schillende buurtschappen behoefte aan zo'n vereniging, zo is gebleken. Aan de hand van inlichtingen, ingewonnen by verenigingen in naburige plaatsen, werd een toelichtig met cijfers e.d. gegeven. Van de gelegenheid vragen te stellen werd een druk gebruik gemaakt. Aan de ha.nd van de presentielijst werden de aanwezigen vervolgens gevraagd of zij voor de oprichting van een begrafenis vereniging waren. Ruim 90 aanwezigen gaven zich op, waarna men tot de op richting overging. Als leden van het voorlopige bestuur werden gekozen de heren R. Westerhof, W. Dassen, R. v. d. Zweerde, B. v. d. Berg en K. Smit. Be sloten werd voorts met de bestaande lykwagenvereniging contact op te ne men en overleg te plegen over het ge bruik van de wagen. Voorts werd be sloten de leden in vier klassen in te delen. HUWELIJKSWEDSTRIJD. Er waren eens tien vrienden, die een afspraak maakten: wie het eerst zou trouwen, zou een kinderwagen krijgen van de anderen. Na enige tyd toog J. P. 's ochtends naar het gemeentehuis, deed aangifte van ondertrouw met de mede deling, dat hy Vrijdagsmorgens om tien uur wilde trouwen. Maar hij was niet de enige met trouwplannen; J. E. meen de te moeten meedingen naar de kinder wagen. En zo kwam het, dat (omdat hij zelf niet aanwezig kon zyn) moeder en dochter naar het gemeentehuis togen. Dit huwelijk zou niet Vrydags, maar 's Woensdag voltrokken worden. Woensdag stapte E. met mej. Van L. in het huwelijksbootje. En prompt kwa men 's avonds de vrienden met de kin derwagen aanzetten. Er was zelfs een pop by. WANNEPERVEEN PRACHTIG RESULTAAT. De collecte voor het Nat. Rampen fonds bracht in onze gemeente 5700 op, wat neerkomt op gemiddeld ruim 13 per gezin. Verder is een vrachtauto vol kle ding e.d. verzonden naar de inten dance van het Rode Kruis. Ook zijn uit Wanneperveen zes ge motoriseerde punters met bemanning ingeschakeld bij het reddingswerk bij Hellevoetsluis. Thans nog wachten veel vrijwilligers met hun boten op nadere orders om ook te vertrekken. Door de ingezetenen is o,m. plaats aangeboden voor pl.m. 150 kinderen. B.O.O. VERGADERDE. Vaarskalf voor Rampenfonds. In zaal Hoffman hield de afdeling der B.O-O. een vergadering onder lei ding van de heer J. de Wolde. De tal rijke aanwezigen kwamen overeen een vaarskalf aan te bieden voor het Rampenfonds. Dit kalf zal door de leden worden aangekocht en zolang worden opgefokt tot het beschikbaar kan worden gesteld. De heer M. Smit bracht verslag uit over de coöperatie dag, die te Deventer was gehouden. Ook dit jaar zullen er enige proef velden worden aangelegd. Als leden van de proefveldcommissie werden benoemd de heren L. Veldman, A. Gelmers, B. Hoorn Kzn, Jp. Bakker Jzn. Deze proefvelden worden aange legd in samenwerking met de as sistent van de Landbouwvoorlichtings- dienst. Na de pauze werd het bonds lied ingestudeerd met muzikale bege leiding door enkele leden. Vervolgens werd de avond gevuld met hersen gymnastiek. O.L.M.-VERGADERING. De afdeling der Overijsselse Land bouw Maatschappij hield onder lei ding van de heer A. J. Huisman een vergadering in café Hoffman, waarbij buiten een groot aantal leden ook leden van de B.O.O. aanwezig waren. Nadat enkele zakelijke punten waren besproken, sprak ir Jepma, rijksveeteeltconsulent voor Overijs sel, over het doel en de betekenis van de rundveefokkerij. Spr. stelde voorop dat het type koe aangepast moet worden aan het graslandbedrijf. Hij prefereerde het platte gesloten type, dat niet alleen melk-, doch ook weide koe is en zodoende later ge- schike is voor de vetweiderij. In het' stamboekverband wordt hier op ook gewerkt, zodat speciaal een (Van onze weerkundige medewerker). Over gebrek aan afwisseling hebben wy de laatste dagen zeker niet te kla gen! Terwijl het gedurende het afgelopen weekeinde matig of streng vroor, viel Maandag j.l. de dooi al weer in, wat gepaard ging met vry zware sneeuwval. Op verschillende plaatsen la.g de sneeuw 's middags 15 tot 17 cm. hoog, terwijl opwaaiingen tot een halve meter hoogte voorkwamen. Die kou van Zaterdag en Zondag was niet mis. In Twente werd als laagste tempera tuur 12, in Beek 13, in Vlissingen 14 en in Deelen, bij Arnhem zelfs 15 gr. C. afgelezen. Ook in Duits land waren de omstandig heden buiten gewoon guns tig voor lage extremen. De •den van 20 tot 24 gr. waren hier lager dan deze winter was voorge komen. Nog veel kouder was het in Noor wegen, waar het kwik moest inkrimpen WEER- BEWERINGEN tot 43 a 45 gr. O., hetgeen in de laatste tien jaar niet meer was gebeurd. Keren we terug naar eigen land, dan zien we, dat voor de sneeuwval en dopi van Maandag een diepe depressie by IJsland verantwoordelyk is. Bij de sneeuwval van Dinsdag (nat ter dan die van Maandag), was dat niet het geval. Deze keer veroorzaakte een zeer snel van New Foundland naar West-Europa overgestoken storing de sneeuw, nadat zy van „stoi'ing" was uitgegroeid tot een kanjer van een depressie met een barometerstand van 963 m.b. 723 man. in het centrum. De depressie trok ten Zuiden van on ze woonplaats langs naar Midden-Eu ropa, waardoor we de wind van Zuid- Oost naar Noordelijke richtingen zagen krimpen. Aan de achterzijde van het minimum kunnen koudere luchtmassa's onze stre ken bereiken en deze zullen de eerstko mende dagen dan ook him stempel op het weer drukken. Nu en dan zal er nog sneeuw vallen, terwjjl de tempera tuur neiging vertoont te dalen. Wat bi) de aanwezigheid van zoveel „sneeuw- blubber" wel heel weinig van pas komt! type koe wordt gefokt, waaraan iedere boer kan meedoen. Tevens gaf spr. enige voorbeelden van het L.E.I., waarbij het onkosten- cijfer werd toegelicht. Spr. was de mening toegedaan, dat er bij de fok kerij niet alleen moet worden gekeken naar goede papieren doch dat ook aan het exterieur terdege aandacht moet worden geschonken. Voorts zal gebruik moeten worden gemaakt van eerste klas stieren met het gewenste type. De nadruk werd gelegd op het jaarlijks organiseren van een plaat selijke keuring om de activiteit in de fokkerij te bewaren. Naast de inkomsten van de melk moet men zich ook toeleggen op de inkomsten van de verkoop van fok- vee. Er werden verschillende vragen behandeld. Hierna werden enige films gedraaid over Canada, o.a. „Mijn Neef uit Ca nada", die bij de aanwezigen zeer in de smaak vielen. STEENWIJK DE HEER AKKERMAN NAM AFSCHEID VAN ZONDAGSSCHOOL. De heer Jan Akkerman, wagenma ker, die zijn bedrijf in de Weem- straat enkele jaren geleden aan zijn zoon overdroeg, is niet door dit be drijf alleen een bekende figuur, maar ook door de werkzaamheden in zijn vrije tijd. Op ruim 20-jarige leeftijd begon hij zijn arbeid als plaatsvervangend Zon dagsschoolleraar te Nijensleek. Spoe dig daarna verbond hij zich aan de Zondagsschool „Joël" alhier. Van hier uit werden in de verre omgeving tal van Zondagsscholen opgericht. Zo trok Akkerman tal van jaren lopende naar Eesveen en Wetering, Wapser- veen enz. om daar les te geven in de Bijbelse geschiedenis. Naast dit alles heeft hij ook veel zegenrijke arbeid verricht als voorzit ter van de Chr. Geheelonthouders be weging. Men had zich een groots afscheid voorgesteld, maar daar voelde deze stille werker niet voor en zo kwamen vertegenwoordigers van kerk en Zon dagsschoolvereniging in de consisto riekamer van de Ned. Herv. kerk bij een om afscheid te nemen van deze 82-jarige krasse en stoere werker- Hier hebben velen het woord ge voerd. Dit ging in de meeste geval len gepaard met aanbieding van een aandenken. Namens de kerk werd een Bijbel in de nieuwe vertaling aange boden; de Zondagsschool „Joël" bood een ruststoel aan. Moge het de heer Akkerman gege ven zijn nog jaren te rusten, na een leven gesteld in dienst van zijn naaste. AFSCHEID BIJ DE SPOORWEGEN. Na tal van jaren de functie van rangeerder bij de Ned. Spoorwegen te Steenwijk te hebben vervuld, nam de heer Jaap Martens Vrijdagmiddag af scheid van de Spoorwegen, wegens het bereiken van de pensioen gerech tigde leeftijd. Voor dit afscheid kwam het personeel in de wachtkamer in het station bijeen. Velen hebben hier de scheidende functionaris hartelijk toegesproken, waarbij wel bleek, dat de heer Martens een zeer gezien lid is van de kleine spoorwegfamilie te Steenwijk. Namens het personeel bood de sta tionchef, de heer H. Kloezeman, enige rookartikelen aan, terwijl mevr. Mar tens een fraai bloemstuk ontving. STEENWIJKERWOLD MELKVERVOERDERS ORGANISEREN ZICH. Op uitnodiging van de Ned. Orga nisatie van wegtransport van Melk- vervoer van boeren naar de zuivelfa briek, welke organisatie in 1948 in Friesland is opgericht, kwamen in café Timmer te Tuk enige melkrijders van „Ons Belang" en van de „Lijempf' bijeen. De heer F. Dijkstra uit Dokkum, propagandist, zette het doel van deze organisatie uiteen. Spr. wees er op, dat deze vervoer ders zelf alle risico moeten dragen en daarnaast elk jaar weer opnieuw met spanning het opnieuw aanbesteden van hun melkrit verbeiden. De bond meent, dat het melkvervoer per uur moet worden uitbetaald, met daar naast ook recht op sociale verzeke ringen. Nadat op tal van vragen antwoord was gegeven werd ook hier een afde ling opgericht. Als voorlopige be stuursleden werden gekozen de heren D. Jongbloed (voorz), J. Klaster, (secr.) en W. Jongbloed (penningm). GIETHOORN JAARVERGADERING „DE LAATSTE EER". Onder voorzitterschap van de hee* R. Veen hield de begrafenisvereniging „De Laatste Eer" in zaal „Lindenhof" haar jaarvergadering. In z'n ope ningswoord getuigde de voorzitter van diepe deernis met het lot van de be woners van Zuid-West Nederland. Secretaris-penningmeester H. J. Driesen bracht het jaarverslag uit. Naar aanleiding van een informatie werd medegedeeld, dat individuele personen boven 60 jaar geen lid van de vereniging kunnen worden. In groepsverband kunnen dergelijke per sonen wel aangenomen worden. Het le dental was met 11 gestegen; 1 lid was wegens vertrek afgevoerd. Aan het einde van het jaar waren 182 le den ingeschreven. Er was een voor delig saldo. Besloten werd de gebruikelijke boete van ƒ0,50 voor het niet bezoe ken der jaarvergadering niet te hef fen van leden, die in verband met de watersnood in het rampgebied werk zaam zijn. Bij monde van de heer H. Frans rapporteerde de kascommissie dat één en ander in de beste orde was be vonden. De kascommissie voor het ko mende jaar zal bestaan uit de heren P. H. Winter en J. ten Wolde. Bij de bestuursverkiezing werden de heren R. Veen en H. J. Lubbinge herkozen. Namens enkele leden stelde de heer Korf voor een niet onbelangrijk be drag af te staan voor de slachtoffers in de rampgebieden. Besloten werd dit voorstel in een volgende vergade ring te behandelen, daar het regle mentair onjuist werd geacht hierover in deze vergadering te beslissen om dat dit voorstel niet op de agenda was geplaatst. DE GIETERSEN IN HET RAMPGEBIED. De vorige week te Giethoorn op trailers geladen vlotten zijn in de omgeving van Zierikzee op Schouwen- Duiveland ingezet. Deze 8 vlotten met 16 man personeel zijn in Rotterdam in motorschepen geladen en zo naar Zierikzee gebracht. Thans zijn alle Gietersen, die voor hulpverlening naar het rampgebied vertrokken, op Schouwen-Duiveland werkzaam. Van de minister van Binnenlandse Zaken ontving de burgemeester het volgende telegram; „Mijn vertegenwoordiger op Schouwen-Duiveland bericht mij, dat één en twintig punters uit uw ge meente zijn ingezet voor de evacuatie van vee. Hiervoor op het eiland grote erkentelijkheid. Men verzoekt mij deze aan U over te brengen, wat ik bij dezen doe, mijn persoonlijke dank daarbij voegend. De minister van Binnenlandse Zaken, BEEL". BALKBRUG KARTOFFELFREUND Een landbouwer te Ommerschans le verde eind December van het vorige jaar ieen party eetaardappelen af, waarbij hij in een der „piepers" een briefje met naam en adres stopte. Hij ontving het volgende antwoord: Berlin, den 18-1-'53 Lieber unbekannter Kartoffelfreund! Kartoffel (aardappel) ist mit Zettel wohlbehalten in Berlin-Schöneberg an- gekommen. Wie lange ist sie wohl gewan dert Unsere Mutter hat diese seltsame Kartoffel gekauft und den Zettel gefun- den. Wir sind 4 lustige Madel und haben uns iiber den Grusz aus den Niederlan- den sehr gefreut. Jeder wollte genie Be richt geben, aber ich bin die Alteste, deshalb darf ich schreiben. Ich bin 16 Jahre alt, die nachste Schwester 13 Ja- hre, die nachste 10 Jahre und die klein ste 7 Jahre. Einen Vater haben wLr nicht mehr. Kartoffel hat gut geschmeckt, scho nen Dank! Wir würden uns freuen, zu horen, ob dieser Brief richtig angekommen ist, der Zettel war schön sehr verschmiert. Viele Gi'üsze aus Deutschland von familie (volgde naam) Berlin-Schöneberg (volgde adres) BENOEMING. Tot onderwijzeres in tijdelijke dienst aan de Christelijke Nationale school (hoofd de heer G. J. Eshuis) is benoemd mevr. P. van Asselt:Dieleman uit Om men. WINTERCOLLECTE N. H. DIACONIE. De wintercollecte voor de Ned. Herv. Diaconie heeft ruim 1233 opgebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3