Giften uit binnen- en buitenland Zwitsaletten Hulpvaardigheid en vindingrijkheid Zon en Maan ABDIJSIROOP MEPPELER COURANT VAN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 De hulp uit het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood is zo overstelpend, dat Schiphol al enige malen verstopt is geweest door het vervoer. Naar schatting is voor een waarde van 30 millioen gulden aan gekomen of onderweg. Ook Nederland zelf heeft prachtig geholpen met goederen. Wanneer aan de eerste noden is voldaan, zal men zien in hoeverre de getroffenen nog met goederen van betere kwaliteit gediend kunnen zijn. Het grootste probleem bij de goederenvoorziening ziet men in de wederopbouw van de getroffen gebieden. Daarom moet een groot gedeelte van de gezonden goederen achter de hand worden gehouden tot het tijd stip, dat de revacuatie zich gaat voltrekken en de mensen weer hun huizen en andere bezittingen, voorzover nog aanwezig, zullen gaan betrekken. RUIM EEN MILLIOEN VAN MIJNEN. Aan het voorstel van de Mijnindus- trieraad om op Zaterdag 7 Februari zo veel mogelijk twee uur langer te wer ken, is door de personeelsleden van de gezamenlijke mijnen in Limburg spon taan gevolg gegeven. Als resultaat van deze hulpactie zal de mijnindustrie aan het Nationale Ram penfonds een totaal bedrag overmaken van één millioen zes-en-vijftig duizend zevenhonderd gulden 1.056.700. In zeven kerkdiensten van de Herv. Kerken in Leeuwarden heeft de collecte voor het Rampenfonds Zondag in totaal 10.295.45 opgebracht. De N.V. Hart Nibbrig Greeve te 's-Gravenhage heeft aan het Nationaal Rampenfonds onmiddellijk ter beschik king gesteld een compleet uitgeruste ziekenauto, zes motorrijwielen en twaalf electrische naaimachines (voor een to tale waarde van ƒ23.2.50. Het Hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft aan de genoemde naam loze vennootschap namens de voorzit ter van het Nationaal Rampenfonds, Z.K.H. Prins Bemhard, een dankbetui ging gezonden, waarbij werd medege deeld, dat de desbetreffende goederen direct voor de hulpverlening zullen wor den ingezet. Het uit 89 personen bestaande perso neel van de N.V. Machinefabiïek C. Maters te Beverwijk, heeft ƒ4900. Ys-1 week loon bijeengebracht voor het Rampenfonds. De directie heeft dit bedrag aangevuld tot 10.000. De noodgemeente Spijkenisse op Voome-Putten heeft de moed gevonden te collecteren voor het Nationaal Ram penfonds. Er is totaal ƒ9308.bijeen gebracht, hetgeen neerkomt op 14. per gezin. De opbrengst van de actie voor het Rampenfonds op de Antillen heeft het millioen ruim overschreden. Maandagmiddag had Curagao 904.000 Curagaose guldens opgebracht. Aruba meer dan 100.000 en Bonaire 15.000. De Staten van Gelderland hebben millioen geschonken uit de pi-ovinciale middelen. NEDERLAND HIELP FINLAND, NU HELPT FINLAND NEDERLAND. Naast de 50 millioen, die de Finse regering heeft geschonken, brengt ook het Finse volk grote bedragen op voor het getroffen Nederland. De inzameling door de Fins-Neder landse vereniging ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood gaat steeds door. Geld en goederen komen van alle kanten binnen. De Finse president heeft genoemde vereniging een cheque van 50.000 mark doen toekomen. De gemeenteraad van Helsinki heeft 100.000 mark geschon ken. De bioscopen in Helsinki geven voor stellingen waarvan de recetten bestemd zijn voor de getroffenen. Het stedelijk orkest zal een concert geven, waarvan de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers. Studenten, kun stenaars en sportslieden hebben daar voor eveneens acties op touw gezet. UIT DJAKARTA. Maandag kwam op Schiphol uit Dja karta aan een „Skymaster" der K.L.M. die drie ton goederen aan boord had n.l. thee, rjjst, dekens en wollen kle ding. Gedurende het weekeind zijn twee Da- kota-toesteHen naar Denemarken ge vlogen om daar verzamelde goederen naar ons land te brengen. Bij die goe deren bevonden zich rubber lieslaarzen, waaraan dringend behoefte is. Tot Zaterdag is meer dan honderddui zend kilogram goederen via het K.L.M.- vrachtkantoor op Schiphol binnen ge komen. Maandagmiddag arriveerde op het vliegveld Valkenburg een vliegtuig uit Portugal, dat vier ton geconcentreerde levensmiddelen voor het Nederl. Rode Kruis aan boord had. Het toestel werd gevlogen door majoor Abecassis, een bekend vlieger in de Portugese lucht vaart. OVERWERK IN FRANKRIJK In de drie Bata-schoenfabrieken in Frankrijk zal het 4000 man tellende personeel een uur gaan overwerken ten behoeve van de hulpverlening in Neder land. Voor het bedrag dat door dit over werk ter beschikking komt zullen schoe nen, laarzen en dekens worden gekocht die aan het Ned. Rode Kruis worden geschonken. In Den Haag zijn 7 wagons, geladen met kleding, dekens en medicamenten voor de noodgebieden in Nederland aan gekomen; 6 wagons uit Luxemburg, waarvan 1 uit Ettelbrlick, 3 uit de stad Luxemburg en 2 uit Esch sur Alzette. Eén wagon is afkomstig uit Metz, de wagons worden vanmiddag tegen 2 uur te Eysden verwacht, vanwaar ze nog vanmiddag zullen worden doorge zonden naar 's-Hertogenbosch en Den Haag. VLUCHTELINGEN WILLEN VLUCHTELINGEN HELPEN. Ontroerende brieven en telegrammen van vluchtelingenvestigingen in West- Duitsland en Oostenrijk zijn in Neder land ontvangen. Zij, die door Nederland in de uren van grootste nood geholpen werden, bieden thans hun hulp aan. In verscheidene kampen, o.m. in het Oldenburgse en te Wenen zijn bidston den voor behoud en herstel van Neder land gehouden. De kleine veenkolonie „Heu-Graden- feld", Oostelijk van Coevorden, die door uit Silezië gevluchte Hernhutters werd ontgonnen en gesticht, biedt geldelijke steun aan en bovendien onderdak aan dertig tot veertig kinderen. De Zuid-Oldenburgse Diaspora, het Rode Kruis te Aurich, de Oldenburgse „Arbeits Gemeinschaft" en het „Evan- gelisches Hilfswerk" in Oldenburg heb ben hulp, steun en onderdak aangebo den. Het „Evangelisches Hilfswerk" te Wenen, dat na de oorlog veel kinderen naar Nederland zond, organiseert thans onder leiding van Pfarrer Traar, onder de ouders van deze kinderen een inza meling. „Vertel ons, wat wij voor U doen kun nen", zo vraagt men in brieven en tele grammen, die allen getuigen van gevoe lens van persoonlijke gebondenheid met en vriendschap voor ons land. KLEREN UIT ENGELAND. De Vrijwillige Vrouwen-Hulpdienst in Engeland deelt mede, dat 25 a 30.000 kledingstukken Maandagochtend uit En geland naar Nederland zijn verzonden, over enkele dagen volgt nog een zen ding van 30.000 stuks kleding. Een bedrag van twee millioen Zwit serse francs, ingezameld via de „Ge- luksketting" in Zwitserland, is over handigd aan de diplomatieke vertegen woordigers van de drie getroffen lan den. Nederland kreeg anderhalf mil lioen. Verder is er nog te verdelen een be drag van een millioen francs, dat door het Zwitserse Rode Kruis is ingeza meld. Het in Tanger gevormde comité voor hulp aan Nederland heeft in vier dagen tijds bijna 25.000 gulden ingezameld, als mede een hoeveelheid goederen ter waar de van ongeveer hetzelfde bedrag. De regering van Nieuw-Zeeland heeft besloten 250.000 pond sterling beschik baar te stellen aan Nederland en Enge land. Deze landen hebben elk reeds 50.000 pond ontvangen. De rest van het bedrag zal worden verdeeld na overleg met dr Drees en Churchill. FAROEK SCHENKT ƒ9000.— Ex-koning Faroek van Egypte heeft besloten een grote receptie ter gelegen heid van zijn 33ste verjaardag op 11 Fe bruari niet te laten doorgaan en het daarvoor uitgetrokken bedrag onge veer 9.000 gulden ter beschikking van de slachtoffers van het water te stellen. SPONTAAN ITALIË. Het Italiaanse dagblad „La Stampa" in Turijn, dat onder zijn lezers een in zameling voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland had georgani seerd, heeft als resultaat daarvan een bedrag van 200.000 gulden aan het Na tionaal Rampenfonds overgemaakt. De inzameling was gehouden onder het motto: „Un fiore Italiano per l'Olanda" (een Italiaanse bloem voor Nederland) met „fiore" als woordspe ling, want het Italiaanse verkleinwoord daarvan betekent zowel bloempje als gulden. De burgemeester van Zevenbergen heeft op het gemeentehuis begroet Sig- nor Carlo Malagamba, commandant van het nationale brandweercorps uit Ita lië. Hij heeft de leiding van een groep van 150 Italiaanse brandweerlieden, die met volledig materiaal met een trein uit Italië zijn gearriveerd om te gaan weiken aan het her-stel van de grote dijk langs het Hollands Diep, aan de Brabantse zijde. MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN MELDT: Het Ministerie van Buitenlandse Za ken geeft het volgende overzicht: België: Luik wil een getroffen ge meente adopteren. Canada: het Canadese Rode Kruis heeft een aantal buitenboordmotoren aangeboden van 3 tot 25 pk. Denemarken: de Kon. Deense Marine heeft 20-mahs rubberboten ter leen ge zonden. Duitsland: het Duitse Rode Kruis heeft 34 Röntgenfilms aangeboden van verschillende afmetingen. Engeland: Hr. Ms. Ambassade te Lon den ontving van de burgemeester en 't gemeentebestuur Conventry een bedrag van 3.000 pond sterling. Het plaatsje Chelmsford in Essex, dat vlak bij de Engelse getroffen gebieden ligt, zond een vrachtauto vol kleren. Frankrijk: de Franse regering heeft 44 dumtrucks per trein verzonden. Het Instituut Pasteur heeft een voorraad vaccine aangeboden. Iran: de Iraanse regering heeft 300.- in het Rampenfonds gestort. Korea: de nationale vergadering nam op 6 Februari een tot het Nederlandse volk gerichte resolutie aan, waarbij har telijk medeleven voor de getroffenen werd uitgesproken. In Poesan wonende Nederlanders hebben ongeveer 1750 gul den bijeen gebracht. Oostenrijk: de „Bundes Holzwirt- sehaftsrat" organiseert het verzamelen van giften in de vorm van diverse hout assortimenten. Portugal: een Portugees militair vliegtuig kwam op Valkenburg aan met 4 ton reliefgoederen aan boord. Tanger: een plaatselijk comité heeft twee buitenboordmotoren per vliegtuig overgezonden. Zwitserland: de Bondsregering heeft bulldozers, pontons, pontonniers en ge nietroepen ter beschikking gesteld. De regering van het canton Bazel heeft te legrafisch 10.000 francs overgemaakt aan de stad Rotterdam. Italië: 10 kantel vrachtauto's zijn on derweg. Ze voeren tegelijkertijd Rode Kruis-goederen. In de kas van het collectefonds is in middels een bedrag van 2480.000 lires, 15.500.bijgestort. In de Po-vlakte ligt een enorme hoe veelheid materiaal, o.a. smalspoor. In dien nodig kan Nederland daarvan ge bruik maken. Voorts wordt een trein gereed gemaakt voor verzending van de ingezamelde goederen. KOU, GRIEP, KOORTS *ij" snel en afdoend le bestrijden met: W.+V.'ikwa.uj.i.u.vm Adv.-Ingez. Med. Op 8.06 8.04 8.03 7.58 15 7.56 16 Zaterdag 14 Febr. Nieuwe Maan. Onder 17.45 17.47 17.49 17.51 17.53 17.55 De ramp in Nederland is voor de Nederlandse Posterijen aanleiding ge weest om een speciale watersnood postzegel van 10 et met een toeslag van 10 ct uit te geven; de opbrengst van deze toeslag komt in zijn geheel ten goede aan de slachtoffers. De eerste dag van uitgifte is 10 Februari 1953. Verkoop gedurende FebruariMaart. Geldigheidsduur t.m. December 1954. De vervaardiging en verspreiding van het zegel hebben slechts 5 dagen gevergd. Technische details: Dit watersnoodzegel is het gangbare 10 cents zegel met de beeltenis van H.M. de Koningin, voorzien van een opschrift; de kleur is goud oker. Speciale First Day Covers zullen verkregen kunnen worden door stor ting van een bedrag van f 0.70 (d.i. f 0.20 voor de postzegel en f 0.50 voor de omslag) op postrekening 590.000 van het Comité Watersnoodpostzegel 1953, Zeestraat 82, Den Haag. De slagzin van het Comité zal zijn De Nood aanpakken door zegels plak ken. Ook de gehele opbrengst van de eerste-dag-omslagen komt ten goede aan de slachtoffers. C.J.M.V. - NOODFONDS 1953 Het bondsbestuur van het Christe lijk Jonge Mannen Verbond, dat op Hemelvaartsdag a.s. zijn eeuwfeest hoopt te vieren, heeft wegens de na tionale ramp besloten de financiële ac tie onder de leden, waarvan de op brengst bedoeld was voor een fonds leiderstraining, niet stop te zetten, maar de opbrengst te bestemmen voor hulp aan de zich in de overstroomde gebieden bevindende afdelingen. De actie wordt doorgezet onder de naam C.J.M.V.-noodfonds 1953. De jaarlijkse dankoffer-actie van het C.J.M.V. wordt bestemd voor het Na tionaal Rampenfonds. Het buitenhuis en vacantieoord, de Ernst Sillemhoeve in Den Dolder, is ter beschikking gesteld van het cen trale evacuatie-comité. Het bondsbestuur zal overwegen, in hoeverre het wenselijk is, het karak ter van de eeuwfeest-bondsdagen aan te passen aan de ernst van dit ramp jaar. BIJBELS EN PSALMBOEKEN VOOR GETROFFENEN Duizenden getroffenen van de wa tersnoodramp zullen weer in het be zit kunnen worden gesteld van een bijbel/psalmboek door de vele zendin gen uit het land, die bij „Bijbelhulp" in Arnhem zijn ontvangen. De distri butie van kerkboeken, waarvan de meeste zich in uitstekende staat bevin den. geschiedt in Samenwerking met het Ned. Bijbelgenootschap. .Bijbel hulp" sorteert de ingekomen kerkboe ken waaronder zich ook huwelijks- en kanselbijbels bevinden naar het kerk genootschap. Het Bijbelgenootschap voegt er een persoonlijke opdracht bij. Ook enkele uitgevers van bijbels in het land hebben medewerking toegezegd. Zij zullen nieuwe exemplaren zenden. Een schooi te Joure zond veertig nieu we exemplaren voor een getroffen school m hei rampgebied. In Leeuwar den is men van plan een grootscheep se actie ie houden voor de inzameling van kerkboeken. HULP VAN BOUWVAKARBEIDERS „Nu en in de toekomst" In een brief aan de minister van So ciale Zaken zegt de Algemene Bond van werkers in de bouwnijverheid nu en in de toekomst bereid te zijn krach tig medewerking te verlenen bij het herstel en de opbouw van de getrof fen gebieden. Om dit evenwel met het grootste succes te doen, verzoekt de bond te bewerkstelligen, dat vervoer van en naar het rampgebied en plaats van inwoning en het inzetten van groepen vrijwilligers snel geregeld wordt en voorts, dat nu reeds maatre gelen worden genomen, om, zodra dit mogelijk is. een aanvang te maken met de bouw van barakken en cantines, zo dat de ligging en verzorging van de bouwvakarbeiders, die in de getroffen gebieden gaan werken, verzekerd is. HULP AAN OOST-DUITSE VLUCHTELINGEN. De voorzitter van het te New York gevestigde „Internationale hulpcomi té". Leo Cherno, heeft Maandag te West-Berlijn medegedeeld dat hij van plan is, in de V.S. een bedrag van een millioen dollar bijeen te brengen voor hulp aan de vluchtelingen uit Oost- Duitsland. Cherne keert in de loop van deze maand naar de V.S. terug. Het „Intern. Hulpcomité" (I.R.C.) is een particuliere organisatie, die al 17 jaar geleden is opgericht om hulp te verlenen aan slachtoffers van „totali taire stelsels". Indertijd zijn slachtof fers van het Nazisme gesteund. Na de overstromingen in Engeland De Britse minister van Binnenland se Zaken, sir David Maxwell-Fyfe, heeft Maandag in het Lagerhuis ver klaard dat men wellicht nooit het aan tal personen, dat ten gevolge van de overstromingen in Oost-Engeland ver mist wordt, precies zal kunnen schat ten. Volgens de jongste cijfers zijn 283 personen om het leven gekomen, ter wijl nog ongeveer 50 personen worden vermist, voor het merendeel afkom stig van het eiland Canvey in de mon ding van de Theems, dat het hevigste door de storm werd geteisterd. De mi nister had enige uren tevoren een rondvlucht boven het overstroomde gebied gemaakt. Sir David zei, dat, behalve de vrij willigers, meer dan 14.000 militairen bezig zijn met het dichten van de ga ten in de zeeweringen. Hoewel al 20 millioen zakken zand waren gebruikt, bestond er volgens de minister, nog „een dringende behoefte" aan meer zandzakken. Hij hoopte in de loop van de week maatregelen bekend te maken voor het waarschuwen van de geteisterde steden, voor het geval in het komende weekeinde ten gevolge van springvloe den nieuwe overstromingen zouden ontstaan. RAMPENFONDS ORGANISEERT Het bestuur van het Nationaal Ram penfonds is bezig met het uitbouwen en verbeteren der organisatie, zodat ook enige controle kan worden ver kregen op alles wat in naam of ten bate van het Rampenfonds wordt on dernomen en opgezet. Van het ministerie van Justitie is een missieve naar de burgemeesters uitgegaan, die voorschriften inhoudt met betrekking tot loterijen, welke eventueel ien bate van het Rampen fonds worden georganiseerd. VRIJSTELLING VAN OMZET BELASTING EN ENTREEGEL DEN. De staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelas ting behoeft te worden betaald over de entreegelden van de vóór 2 Maart 1953 gehouden sportwedstrijden en ge geven concerten en theater-voorstel lingen, van welke ten minste 50 per cent van de bruto-recette aan het Na tionaal Rampenfonds is afgedragen. Vijftig colonnes van het Rode Kruis in actie Uit een overzicht van de sectie van het Rode Kruis tijdens en na de wa tersnood blijkt, dat ruim vijftig colon nes in en om het noodgebied in actie zijn gekomen. De aanwezige rampen depots hebben bij het werk grote dien sten bewezen. Te Den Briel, Voorne, Rockanje. Dordrecht, Rotterdam, Rijs wijk en in andere plaatsen werden noodziekenhuizen ingericht. Nadat een vijfde deel van de in het land beschikbare colonnes tijdens de eerste week na de ramp waren inge zet voor het directe lijfsbehoud der slachtoffers en voor de evacuatie, is nu het sein voor inrukken gegeven. Op verzoek van militaire en burger lijke autoriteiten blijven in sommige plaatsen kleine groepen achter voor het verzorgen van cantinediensten en het verlenen van eerste hulp ten be hoeve van de werkers, die met het her stel bezig zijn, bijvoorbeeld bij de pont te Hellevoetsluis. De Rode Kruis-orga- nisatie in den lande heeft in vele op zichten steun kunnen verlenen door het verschaffen van beddegoed, kle ding. voedsel en andere materialen. Met dit werk wordt doorgegaan. Ambonnezen vochten mee tegen het water Uit tal van Ambonese woonoorden is een spontane reactie gekomen om te 'hulp le snellen bij de watersnood in Zeeland, de Zuid-Hollandse eilanden en in W. Brabant, aldus een bericht van „Door de Eeuwen Trouw". Aan meldingen van vrijwilligers kwamen binnen o.m. uit de kampen Marum» Coehoom, Eysden, Plasmolen, Pieters berg, Zwaluwenberg, Heythuizen en Gennep. Vooral de kampbewoners van de woonoorden in Zeeland hebben zich kranig geweerd. AI op de eerste dag vochten zij samen met de K.L., de Kon. Marine en de Luchtmacht tegen het water te Vlissingen. In de nacht wer den de bewoners van de kampen te Vlissingen en Middelburg uit bed ge haald om aan de dijken te werken van de Suzannapolder op Walcheren. Uit het kamp Aardenburg op Zeeuws- Vlaanderen zijn Zondag 1 Februari 25 Ambonezen op hun verzoek aan het werk gegaan en zij stelden zich con tinu ter beschikking. Uit het woonoord te Groede werden 22 Ambonese vrij willigers in Breskens bij de werkzaam heden ingezet. De Ambonezen, die in de loop van de vorige week verder werkten in dienst van een aannemer voor de Rijkswaterstaat te Vlissingen en die thans in ploegen van 25 man onder een eigen commandant elkaar aflos sen stonden hun loon (f25 per week per man) af aan het Nationaal Ram penfonds. Ambonezen werkzaam bij de N.V. Kon. Mij De Schelde te Vlissingen staan 1 dag van hun loon af voor het zelfde fonds. De sterkte van de hulpgroepen neemt af omdat velen ziek worden en tegen de zware werkzaamheden niet zijn opgewassen ander de voor hen wel zeer slechte weersomstandigheden. De bewoners van het woonoord Al- mere te Huizen hebben aangeboden een muziekavond te geven, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Nationaal Rampenfonds. GEëVACUEERD JONGETJE VERDRONKEN. Dinsdagmorgen is te Kwintsheul (Westland) de 10-jarige P., afkomstig uit Nieuwe Tonge en geëvacueerd bij de heer K. te Kwintsheul, in een sloot ge vallen en verdronken. PAS OP UW UW In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste V klacht, zoals kriebel, X, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende ^^y!' AKKER' S ,.Vx\V 's werelds beste hoestsiroop Adv.-Ingez. Med. FEUILLETON Roman uit het dorpsleven door GEERT KOOPS XCII. Zo, kameraad, nou heb je een antwoord op je vraag. Ik be grijp niet waarom ik vanavond zo praatziek ben, 'k heb be paald een sentimentele bui. Zou het van die mooie sterrenhemel kunnen komen? Ik herinner me nog uit mijn schooltijd dat een van de leraren die heel vertrouwelijk met me was, waarschijn lijk omdat ie precies zulk vuurrood haar had als ik, tegen me zei: „Teun, jongen, als je ooit in je leven verdriet krijgt te dragen, ga er dan mee naar buiten, kijk omhoog in de heldere sterrenlucht, zolang, tot er iets van je afvalt. Als je dan weer thuiskomt, ben je beter tegen je zorgen opgewassen." Ik heb later dikwijls aan zijn woorden gedacht, maar van de sterren- kijkerij is weinig gekomen. En toch kun je, moederziel alleen voortsukkelend over de heidevlakte, soms gegrepen worden door iets waarvoor ik geen naam weet. Je voelt jezelf klein worden, verschrompelen, verteren, tot er eindelijk nog maar een paar witgebleekte beenderen overblijven, die langzaam uiteenvallen en tot stof vergaan. Je ziet het gebeuren enje lacht, je lacht om alle kopzorg, om de onbeduidendheid van een mensenleven, om het raadsel van ons bestaan. Is dat.troost, Goliath?" „Zo kun je het gerust bekijken, Teun." „Larie, Job, allemaal larie, ik prefereer de borrel, daar kun je beter op rekenen en toch heb ik hem honderdmaal vervloekt. Als de drankduivel naast je zit, is het zwaar werk om uit zijn klauwen te blijven. Ze klemmen je vast als een bankschroef en je zakt steeds dieper, tot je zó ver bent gekomen, als Satan je wil hebben. Dan geloof je aan niets en niemand meer, dan ben je verloren." „Je vergist je, Teun; het is nooit te laat om van koers te veranderen; ook een oud schip gehoorzaamt nog aan het roer, als de stuurman geen slappeling is." De speelman geeft geen antwoord, maar voor Huize Veld zicht aangekomen, zegt hij: „Plezierig gezelschap heb je aan mij niet gehad, Job, maar wat je niet wilt onthouden, mag je voor mijn part dadelijk vergeten. Een mens praat zijn mond wel eens voorbij. En nu zal ik proberen om aan de overkant van het heideveld te komen, want daarginds, in de herberg „De Roskam", is wat te verdienen." „Ik zou liever hier blijven, Teun. Je raakt in de sneeuw ge makkelijk het spoor bijster en dan ben je nog lang niet waar je wezen wilt." „Hindert niet, Job, ik moet er door, de danslustigen ver wachten me en buitendien is de bodem van mijn schatkist zelfs naar mijn bescheiden begrippen wat al te duidelijk zichtbaar." „Daar kan ik niets tegen inbrengen, jong, maar neem dan in elk geval mijn stok mee. Je hebt er een betrouwbaar steuntje aan. Morgen krijg ik hem wel terug. En nou moet ie op die kleine dennen aanhouden, blijf er zo dicht mogelijk bij, tot je de lage houtwal bereikt en sla daar linksaf, dan ben je op het rechte pad. Maar kijk goed uit je doppen, want je moet nog langer mee dan vandaag." „Ik zal er wel komen," bromt Teun. „Ajuus." Hij gaat op weg, staat echter het volgende ogenblik weer stil, kijkt Job strak aan en met moeite zijn ontroering verbergend, zegt hij: „Het is lang geleden dat iemand zich over mij bezorgd maakte en ik snap niet waarom j ij het doet, maarik dank je." Zich snel beheersend, alsof hij zich schaamt over zijn emotie, grinnikt hij, de stok die Job hem in de hand heeft ge duwd monsterend: „Een lief ding, allemachtig, wat een knup pel." Dan keert hij zich vlug om en begint zijn tocht. Job kijkt hem na, tot er op het blanke sneeuwdek nog slechts een vage, donkere vlek zichtbaar is, die zich langzaam voort beweegt. „Arme sukkel," mompelt hij, „zouden, .we. .jou niet kunnen helpen?' VIJFDE HOOFDSTUK. Baas Vink heeft zijn derde huishoudster. De eerste die na het overlijden van zijn vrouw die functie waarnam, was een flinke boerenmeid, met twee rechterhanden aan haar lijf. Ruim een maand hield ze het vol, toen pakte ze zonder enig commentaar haar boeltje en vervolgens haar bie zen. De tweede was een arbeidersweduwe, maar die drukte reeds na enkele weken het voetspoor van haar voorgangster, omdat ze aan een leven van hard werken en armoe lijden de voorkeur gaf boven een verblijf in de woning van Vink. De derde liet lang op zich wachten, maar met haar schijnt Vink een goede keus te hebben gedaan, want ze is nu al meer dan een maand in zijn dienst en voelt zich klaarblijkelijk vol komen op haar gemak. Twee dagen na het tot stand komen van het accoord, instal leerde ze zich in haar nieuw tehuis. Na een grondige inspectie van de kamers, haalde ze een van de grote kabinetten leeg en richtte dat geheel voor eigen gebruik in, waarna ze de sleutel bij zich stak. Vink was het daar niet mee eens, maar nam er voorlopig genoegen mee. Vrouw Moes was afkomstig uit de stad, waar ze, zoals zij het uitdrukte, altijd bij de grootheid had gediend. Dat ze het eerzaam beroep van werkster had uitgeoefend, meende ze te moeten verzwijgen. Koert, die nog deze maand zijn post in de werkplaats zal blijven bezetten, volgt de loop der dingen met de grootste be langstelling, want de spanning tussen zijn baas en de nieuwe huishoudster ontgaat hem niet. Van de eerste en ook van de tweede heeft hij dadelijk vastgesteld dat ze tegen de ouwe droogpruimer niet waren opgewassen, maar van déze getuigt hij: „Die doet het, Job, wat ik je brom. Als zij het met Vink niet klaarspeelt, blijf ik schoenlapper tot mijn tachtigste jaar." „Je kent het goeie mens nog maar amper," hoont Job. „Weet ik wel, Goliath, maar ik heb er kijk op. Deze heeft haar op d'r tanden. En wat een aardig postuurtje. Compleet een kamerolifant. Ze kan onze baas wel wegblazen." (Wordt vervolgd.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2