Genezing door gebed Medeleven in het buitenland Ned. Bond van Vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep CKefarine A Winterplannen MEPPELER COURANT;, VAN, WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's en moet voor het binnenland gefran keerd worden met 2 cent. MEPPEL LID SCHOONHEIDSCOMMISSIE Gedeputeerde Staten van Drenthe hebben tot lid van de Provinciale Schoonheidscommissie ter voorziening in de vacature ontstaan wegens perio dieke aftreding van de heer J. Homan te Assen, benoemd ir J. M. L. Otten alhier. MEPPEL EN DE NATIONALE RAMP Ook in Meppel blijven de bijdragen voor het Nationaal Rampenfonds bin nenstromen. Op het bureau van de ge meenteontvanger veroorzaakt deze on onderbroken geldstroom een buitenge wone drukte en door het personeel moet veel vrije tijd worden opgeofferd om de bijdragen te verwerken. Maar men heeft dat er natuurlijk graag voor over. Op 't ogenblik (Woensdagmorgen) is de 43.000 reeds overschreden, maar de bijdragen blijven nog steeds binnenko men. Het werkelijke bedrag, dat door Meppel is bijeengebracht is natuurlijk veel groter. Er zijn talrijke bedrijven en particulieren, die hun bijdrage recht streeks hebben gestort op de giro van het Nationaal Rampenfonds. Uiteindelijk komt alles natuurlijk in dezelfde pot terecht, maar als het de schenkers om het even is, zou het aardiger zijn, wan neer alle bijdragen uit Meppel op de giro van de gemeente-ontvanger wer den gestort of op zijn bureau werden af gedragen. Dan kan het gehele bedrag van Meppel in één keer worden afgedra gen. Er zijn ook veel toezeggingen ge daan van een bepaald percentage van de omzet of van het inkomen gedurende een bepaalde tijd. Uit alles blijkt, dat men ook in Meppel zeer spontaan heeft gereageerd op het verzoek om hulp in de meest uitgebreide zin. Het is echter niet doenlijk om al die staaltjes van of fervaardigheid afzonderlijk te noemen. De collectes in de kerken Op Zondag, de dag van bezinning, heb ben de collectes in de bijzondere kerk diensten ook in Meppel veel opgebracht. In de Ned. Herv. Kerk kwam het res pectabele bedrag van 5700 uit de col lectebus en in de Ger. Kerk werd het enorme bedrag van bijna 5600 ingeza meld. In de Doopsgezinde Kerk werd 'n bedrag van 325 ingezameld, in de Rem. K'jrk 750 en in de Rooms Katholieke kerk 461,57. In andere kerken is de - opbrengst van de collecte nog niet ge teld. i Talrijke plaatselijke verenigingen heb ben bedragen uit de kas beschikbaar ge steld, soms met opoffering van de jaar lijkse feestavond of het uitstapje, waar voor gespaard wordt. Ook op de scholen wordt door de kinderen geld bijeenge bracht voor het Rampenfonds. De pad vinders en padvindsters van de verschil lende groepen willen karweitjes opknap pen bij de ingezetenen en het verdiende geld afdragen aan het Rampenfonds. Ook willen de padvinders zich belasten met het halen van bijdragen van hen, die voorlopig wekelijks een klein bedrag ter beschikking van het Rampenfonds wil len stellen. Voor de bakfiets voor Kees Voor de bakfiets van Kees van den Dolder is thans rond ƒ680 ingezameld. Tot Vrijdagmorgen 10 uur zullen we bij dragen in ontvangst blijven nemen en dan deze actie, die zulk een buitenge woon succes heeft gehad, stop zetten. In het Vrijdagnummer zullen we dan de eindverantwoording geven. SNEEUWVRIJE OASE. Te midden van een stad, die bedekt was met een dikke laag kledderige sneeuw, bleek het Hofje aan de Prins Hendrikstraat een ware oase te zijn. Bijna overal in de stad moest men zich een weg zoeken door plassen, sneeuwbrij en over sneeuwijs, doch in dit Hofje was alle sneeuw keurig opgeruimd door de bejaarde inwoners, wat voor iedereen die er kwam een groot gemak was. Voor dit voorbeeldige werk hebben ze wel een pluimpje verdiend. BRANDJE. Bewoners van de Weerddwarsstraat werden Dinsdagavond opgeschrikt door een doffe knal. Het bleek dat er brand was uitgebroken in een houten schuur achter de woning van de familie Zeven huizen. Hier brandde een kacheltje en het vuur had door de een of andere oor zaak zijn weg gevonden naar brandbaar materiaal in het schuurtje. Direct werd de brandweer gewaarschuwd en deze gaf klein alarm. Onder sirenegeloei spoedden twee auto's en een carrier zich naar de Weerdstraat. Toen de brandweermannen zich met zaklantaarns een weg hadden gezocht door de aardedonkere Weerd dwarsstraat, had men het vuur echter reeds geblust. In het schuurtje werd o.m. schade toegebracht aan 'n daar staande motor. Bescherming van vogels Politie en vogelwacht werken samen Er zijn nog steeds mensen, die niet schijnen te weten dat het verboden is vogels te vangen, te vervoeren en in kooien op te sluiten, wanneer men niet in 't bezit is van 'n vogelvergunning A. De politie in Meppel heeft in samen werking met de vogelwacht (een afde ling van de Natuurbeschermingswacht te Meppel) reeds enige proces vejbalen opgemaakt tegen hen die in overtre ding waren. Men zjj dus gewaarschuwd. Maandagavond heeft de heer Stroethoff uit Amsterdam' in een nagenoeg geheel gevulde zaal Og- terop gesproken over de nieuwe opwek kings actie, die sedert enke le jaren in Duitsland en oo.k in, Nederland gevoerd womt op ini- l'iatiiei van de fabrikant de 'heer Zaiss ie Obligis in .Soliingen (Rijn land). Zoals bekend 'bezocht de hieer Zaiss enige tijd geleden ons land >en daarbij trad de heer Stroet hoff als tolk en medewerker op. De bijeenkomst te Meppel werd ge opend op de gebruikelijke wijze. De heer Stroethoff las daarbij verschillen de gedeelten uit 'die Bijbel voor, waar in gesproken wordt over wonderbare genezingen. De spreker, die zeide zelf een ge trouw lid van de Hervormde Kerk te zijn, wilde ook in Meppel iets vertel len over het oplaaien van het leven der gelovigen naar God's Heilige Geest. Spreker heeft het gevoel, dat de Ker ken en kerkelijke kringen in Nederland na de oorlog te veel verstard zijn. Hij adht die tijd gekomen voor een nieuw reveil, een opwekking der geesten, „een frisse regen op de dorre gnomd van het Nederlandse kerkelijke leven". Het Christehdom is flauw en futloos geworden, aldus sp,r. Door enkele vrienden werden spr. en zijin echtgenote er op attent ge maakt, dat er in het Rijnland iets gaan de was door toedoen van een zekere Zaiss. Het echtpaar Stroethoff reisde er heen en maakte kennis met Her mann Zaiss, die op en top een zaken man bleek te zijn. Deze man had vele jaren geleden Jezus Christus de rug toegekeerd, omdat hij zich teleurgesteld1 voelde door gebrek aan persoonlijke overgave bij de Christenen. Hij stelde Jezus Christus een soort ultimatum, dat over 20 jaar zou lopen. God ver stiet hem niet, doch gaf hem een op dracht. Na 20 jaar kreeg Zaiss zijn Bijlbei terug van iemand die liij niet Kende; de Bijbel haa 'hij 20 jaar ge leden verkocht. De ommekeer bij Zaiss had plaats tijdens een bombardement op Wuppertal. Zaiss begon toen ingevolge de op dracht een opwekkjmgs-bewegiing, die spoedig grote weerklank vond. Er wer den tal van drukbezochte bijeenkom- De heer Stroethoff over de Zaiss-beweging sten gehouden en honderden bekeer den zich. De wonderbaarlijke genezingen, die zich daarbij in Duitsland en later ooik in Nederland hebben voorg©daam> noemde spr. een verschijnsel van se condair belang. In de eerste plaats gaat liet om genezing van de ziel; de lichamelijke genezing komt op de twee de plaats. De beweging van Zaiss ite zich er van bewust, dat niet de méns, doch alleen God die genezingen kan bewerk stelligen, aldus spr., die zeide, dat het van gebed en uitsluitend van gebed1 moet komen. De genezingen zijin geen monopolie, doch een goddelijk zegel. Men kwam in Duitsland bij toeval achter de 'kracht van het gebed, toen een vrouw, die verschillende bijeen komsten had meegemaakt en die altijd in een karretje gezeten had, weer goed ter been werd. Men stelde zich op het standpunt, dat wat ten tijde van het Nieuwe Testament kon gebeuren! ook nu mogelijk moet zijn. In de eerste plaats wil de beweging de rijkdom van Jezus Christus ook op anderen overdragen en de mensen er van doordringen, dat wij hei eigen dom van Christus zijin, zo zette de heer Stroethoff uiteen. Spr. deed voorlezing van verschillen de brieven van Nederlanders,' die schrijven door gebed van aandoenin gen, rheumatiek, storingen aan het zenuwstelsel, asthma e.d. te zijn be vrijd, dan wel dat er verbetering in hun toestand intrad. Mevr. Stroethoff voerde ook liet woord en vertelde hoe zij met haar man naar Duitsland was gereisd en hoe zij plotseling genas van een ex- eeem aan haar handen, waar zij 20 jaar mee gelopen had. Na samenzang en langdurig gebedi waarbij verschillende personen in de zaal om beurten baden, begaf de lieer Stroethoff zich in de zaal. Staande in diepe stilte zagen de talrijke aanwe zigen, hoe hij een vrouw, die met «en kruk liep, aan de hand een einid'weegs liet lopen. Een jongetje, dat altijd slecht ter been was, remde na liand- pplegglmg en stil gebed uit zichzelf de zaal uit zonder zich ergens om te bekommeren, Hel was een avond, die velen der aanwezigen sterk aangreep. BIJDRAGE UIT HOLZMINDEN Zoals waarschijnlijk bekend .is, was een 25-tal leerlingen uit Meppel, rond Kerstrpis, in het kader van de demo cratisering van de Duitse schooljeugd te gast bij leerlingen van de Mulo- school te Holzminden a/d Weser in Duitsland. De Meppeler jongelui zijn daar zeer goed onthaald en buiten gewoon voldaan over de vele nieuw opgedane indrukken, teruggekomen. Dat men in HoLzminden nu ook met het wel en wee. van ons land mee leeft, 'bleek gisteren. Die onderwijzers van de betrekkelijk kleine Mulloschool aldaar, stuurden met een brief, waarin ze bun deelneming uitdrukten, naar aanleiding van de ramp, een bedrag van omstreeks f20. Een prettig ge baar. Van andere zijde werd' boven dien reeds opname van kinderen aan geboden. i VACANTIEBON-HCTIE LAND ARBEIDERS Gehoor gevende aan de oproep van de Stichting van de Arbeid en na beraad in de Stichting voor de Land bouw heeft ook de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbowd beslo ten om onder zijin leden en ook voor niel-georganiseerden ©en actie t© hou den ten bate van het Nationale Ram penfonds. De vaste en losse arbeiders is reeds gevraagd om een uurloon plus het loon van een snipperdag voor de slachtoffers te offeren en de werkge vers werd verzocht eenzelfde bedrag er aan toe te voegen. De inlevering van vacantieboninem (voor de losse arbeiders) dient bij de penningmeester van de lamdarbeiders- bonden te geschieden. ;Van de boninen van de ongeorganiseerden zal vanzelf sprekend bij inlevering geen aftrek worden toegepast. Er zullen bij de inname en het administreren van de bonnen geen kosten worden gemaaki, alles geschiedt kosteloos. De penningmeester vain de afdeling Meppel van de ANAB, de heer J. vara der Meulen .Hogetin 4, is bereid va- cantieb ommen voor het Rampenfonds in ontvangst te nemen. DE WIJK VOOR DE GETROFFEN GEBIEDEN De voetbalvereniging Wacker heeft besloten, om de entreegelden voor de eerstkomende wedstrijden over te maken aan het Nationaal Rampen fonds. Ook donateurs moeten thans entree betalen. AUTO UIT DE KOERS Door de gladheid van de weg ver loor de bestuurder van een zware trailer de macht over het stuur. Na een lantaarnpaal te hebben geraakt, kwam de wagen in het perkje aan het Veenhovenplein terecht. De heg, die dit perkje omgeeft, werd danig be schadigd. KOERANGE OUDERAVOND O.L. SCHOOL In de O.L. School (hoofd de heer J. A. F. Hartman) werd de eerste ouder- avond in 1953 gehouden. Op deze avond sprak de heer J. Blauw, be roepskeuze-adviseur van het Gew. Arbeidsbureau te Assen, over „Het testen van de leerlingen". Uitvoerig werden de aanwezigen in gelicht over het werk van een beroeps keuze-adviseur. Vooral werd de na druk gelegd op het belang van samen werking tussen ouders, onderwijzend personeel en beroepskeuze-adviseurs. Op duidelijke wijze, met voorbeelden uit het dagelijkse onderzoek, werd toe gelicht, dat er door het test-onderzoek zich mogelijkheden voor 't kind open baren, die voor het hele verdere loven van het grootste belang zijn. Gewezen werd op het gevaar, dat door de ou ders vaak te hoog wordt gegrepen, met al de nadelige gevolgen voor het kind. Dit is wel het grootste onrecht dat men het kind kan aandoen. Van de gelegenheid vragen te stel len werd zó druk gebruik gemaakt, dat, toen het tijdstip van vertrek voor de heer Blauw aanbrak, velen nog wat te vragen hadden. Nadat het hoofd der school de heer Hauw bedankt had voor zijn buiten gewoon leerzame inleiding, werd over- |egaan tót het meer zakelijke gedeelte ■an de avond. Bij de bestuursverkie zing werden mevr. G. Brinkman-Hol- ties en de heer G. v.d. Woude ais leden der oudefcommissie herkozen. Na afloop nam de familie Hartman, na toegesproken te zijn door de voor zitter der oudercommissie, afscheid van de ouders, wegens vertrek naar Amersfoort. ZUIDWOLDE EIERMARKT Op de eiermarkt waren aangevoerd 35.600 stuks. Prijs vorige week f2.41 per kg. Aan voorschot werd deze week uitbetaald f 2.20 per kg. ZIEKENVERPLEGINGSFONDS Onder voorzitterschap van de heer H. Jans werd in café A. Schrotenooer de jaarlijkse ledenvergadering gehou den van het Ziekenhuisverplegings- fonds. Blijkens het jaarverslag be droeg 't aantal leden op 1 Januari '52: 562 en op 1 Januari 1953: 539, zodat het aantal met 23 verminderde. De in komsten bedroegen in het afgelopen jaar f 11.993.92 (met inbegrip van een extra contributieheffing), de uitgaven f 11.463.20. Met inbegrip van de saldi van vorige jaren bedroeg het batig saldo op 31 December 1952 f 1981.97. Het aantal opnamen in ziekenhuizen bedroeg 49 met 618 verpleegdagen. In het ziekenhuis te Hoogeveen werden opgenomen 24, Academisch Zieken huis te Groningen 2, Diaconessenhuis te Meppel 19, in het Julianaziekenhui3 jte Apeldoorn 1, in het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen 1, in het R. K. ziekenhuis te Zwolle 1 en in bet Aca demisch ziekenhuis te Utrecht 1 pa tiënt. Het gemiddeld aantal verpleeg dagen per opname was 12.8 (v.j. 14), de gemiddelde kosten per opname f 214 (v.j. f 157.12), per verpleegdag gemid deld f 17 (v.j. f 10.38). Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. Jans J. Duinkerken en A. de Wolde herkozen. Aangenomen werd het voorstel van het bestuur om de contributie te verhogen van f '5.40 op f 7. De contributie voor alleenstaande personen werd gehand haafd op f 3.50. Het aantal verpleegdagen* waarvoor uitkering wordt gegeven, werd ver hoogd van 42 op 50; het bedrag dei' operatiekosten, dat wordt sr goed, werd gebracht van f 100 op f 125. DROGTEROPSLAGEN VOOR HET NAT. RAMPENFONDS De inzameling van gelden voor de slachtoffers in de noodgebieden bracht in onze buurtschap f 3955.44 op. Het bestuur van de begrafenisvereniging j„De Laatste Eer" besloot hieraan nog een bedrag van f 100 toe te voegen. j RUINERWOLD VOOR HET RAMPENFONDS. Zondag is voor het Nat. Rampenfonds De laatste dagen ontvingen wij verschillende brieven uit het buitenland, waaruit blykt hoe warm men daar meeleeft met de ramp, die Nederland heeft getroffen. Hoewel Meppel niet in het noodgebied ligt bieden de briefschrijvers en -schrijfsters toch met grote hartelijkheid hulp aan. te groot is voor hen, die nu al vier dagen lang boven op daken van hui zen of in toppen van bomen zitten, terwijl het buitengewoon koud is. Ook stond er een oproep in van de Nederlandse consul aan alle Ne derlanders, die zich in Marocco be- vindên, om zo mogelijk op de een. of andere manier steun te verle nen; de redactie van de courant had daaronder een aanbeveling ge schreven aan niet-Nederlanders, om zich dit ook aan te trekken en niet achter te blijven bij 't verlenen van steun. Zoeklicht op des wereld Het blad „WERELD POST" moge speciaal een „vak"blad voor a.s. emigranten zijn, ook zij, die ons land niet gaan verlaten, kunnen er veel van hun gading in vinden, want dit weekblad is een zoeklicht op de wereld. Vraag een proefnummer Dit nummer kost U niets Administratie: Drukkerij/Uitgeverij Fa. J. A. BOOM en Zn., Hoofdstraat 87, Meppel, Telefoon K 52201341 (2 lijnen). De heer A. M. Talbott uit de Ame rikaanse vriendschapsstad Boulder schrijft Wij zijn geschokt door de ramp door storm en water aangericht in Uw land. Mijn vrouw schrijft aan mej. Re bel om te vernemen hoe de toestand in Meppel is. We willen iets doen om te helpen. De berichten noemen Meppel niet als liggende in het rampgebied. Mis schien heeft Uw stad de zorg voor vluchtelingen Hoogachtend, A, M. TALBOTT. Van mrs M. Talbott, secretaresse van het MeppelBoulder Comité in Boulder ontving de secretaresse van het Comité in Meppel, mej. J. Rebel, een bijzonder hartelijk briefje, waaraan we met haar toestemming het volgende ontlenen: We zijn erg getroffen door de ca tastrophe die er in Uw land plaats heeft gehad. Onze kranten en de radio zijn vol van het verschrikke lijke nieuws. We vragen ons af hoe het in Meppel is en we hopen dat het te ver naar het Noorden ligt om ondergelopen te zijn. Laat ons s.v.p. zo spoedig mogelijk weten hoe de toestand daar is en of we geld en kleding moeten zenden voor Meppel zelf, of eventueel voor evacué's die daaraan behoefte hebben, en die in Meppel ondergebracht zijn. Met onze hartelijke deelneming, W.g. M. TALBOTT namens het Boulder Unes co Committee" Men schrift uit Marocco: De kranten hier hebben nu a.1 vier dagen lang het nieuws uit Neder land op de frontpagina's, met enor me letters. Meestal staat Engeland nog wel het eerst genoemd, maar daar wordt veel minder over geschreven, en ook de foto's (gisteren drie op de front pagina) zijn bijna alle uit Neder land. Gisteren stond er o.a. in, dat de wereldoorlog buiten beschouwing gelaten in geen jaren een land door een zo grote ramp was ge troffen als Nederland nu. Geen wonder, dat ik mij steeds meer ongerust maakte, vooral ook, waar de kranten het hier doen voor komen alsof nog steeds nieuwe dijkdoorbraken plaats vinden, of op 't punt staan te gebeuren. In de winkels hebben de mensen het er over, en als ze horen, dat ik Nederlander ben, kijken ze mij mee warig aan. Vandaag stond in één vande kranten, dat de Nederlanders een koelbloedig volk zijn, maar dat het de vraag is, of de krachtproef niet Adv.-Ingez. Med. Voorbereiding tot stichting van afdeling Meppel In de foyer van hotel Ogterop was gisteravond een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een afdeling Meppel van de Nederlandse Bond van vrouwen werkzaam in be drijf en beroep. Mej. C. P. van Veenhuijsen, voor zitster van het voorlopig comité, heet te welkom de spreekster van deze avond, mej. A. J. M. Dekker uit Den Haag, die als bezield en actief lid wel de aangewezen persoon was om het; een en ander over doel van, werk én ontspanning in de bond te vertellen- Ze deed dit in een gezellig praatje, waaraan helaas een einde gemaakt moest worden, omdat het anders te laat zou worden voor de tocht naar huis door de natte en gladde straten.- We hadden de indruk, dat ze met ge noegen nog een uurtje zou hebben doorverteld. Mej. Dekker kon putten uit een korte ervaring van twee jaar als lid, maar een welbesteed lidmaatschap; waarin zij veel contacten had gelegd, ook door het bezoek aan internatio nale congressen, waar zij illustere vrouwen uit veel landen had ontmoet. Ze zette de ernstige kant van de bond uiteen, maar vertelde ook van de ge zelligheid, die deze bond, die ongeveer 3000 Nederlandse vrouwen 'totzijn leden telt, vooral nastreeft. Stichtster van de internationale bond is de Amerikaanse dl' Lena Ma"' desin Phillips, die nu 71 jaar is, en die met een aantal Amerikaanse za kenvrouwen een reis naar Europa heeft gemaakt, om de in de Ver. Sta ten bestaande vereniging ook in an dere landen punten van vestiging te geven. In 1930 werd zo de Nederlandse bond opgericht, die naast de talrijke vrouwenverenigingen, die bhs land telt, weer een aparte reden van be staan heeft. Voorzitster van he.t in* ternationaal hoofdbestuur is than^ Dame Caroline Haslitt, vicer-presiden-1 te van de British Electrical Authority/ Behalve het leggen van eèn ban er tussen werkende vrouwen en het trachten de belangen van deze vroiifr wen te behartigen noemt het pro gramma als doel ook het wekken van waardering voor elkanders werk. Dit vond mej. Dekker een heel belangrijk punt. Zij had in de jaren van haar lidmaatschap een veel ruimere kijk gekregen zowel wat de prestatie van andere werkende vrouwen betreft als wat haar eigen speciale problemen in het werk aangaat. Men bereikt dit doordat vrouwen beurtelings van haar werk vertellen. De bond wil ook de geest van on derlinge dienstvaardigheid bevorde ren. Dit maakt, zo zei spreekster, dat je door lid te worden 300.000 vriendin nen over de hele wereld krijgt. In elke afdeling word je even hartelijk ont vangen. Het spreekt vanzelf, zo voeg de spr. hieraan toe, dat door dit alles de leden in haar werk en leven de steun kunnen krijgen, die zij vaak als alleenstaande vrouw missen. Je hebt het in je leven nodig, zo zei spr., dat je kennis maakt en men sen regelmatig ontmoet buiten je eigen wereld. Maar je moet een werk zaam aandeel nemen in dit vereni gingleven. Eerst daardoor kun je er deelgenoot van worden en er werke lijk iets aan hebben. Zonder enige po litieke richting voor te staan wil de bond ook bevorderen, dat de vrou wen zich beter bewust worden van haar verantwoordelijkheid voor wat er in haar land, maar ook internatio naal gebeurt. Een blijk van verantwoordelijk heidsgevoel toonden de initiatief neemsters tot deze bijeenkomst door de avond niet af te lasten. Het leven moet doorgaan en het is zaak, dat we ieder op onze plaats meehelpen om de geledep schade te herstellen, zo was de overweging. Er gaf. zich tijdens de vergadering, die werd bijgewoond door een delega tie van de afdeling Zwolle, een aantal leden op. Dezen ontvingen de uitnodi ging van de afdeling Zwolle om deel te nemen aan de internationele avond in Zwolle. Een volgende bijeenkomst in Meppel zal waarschijnlijk als spreekster een lid van het hoofdbe stuur hebben. Namens „de afdeling, die zal ko men", hood zr Van Veenhuysen mej. Dekker een kleine attentie aan. Een notaris uit Sauveterre, in de Franse Pyreneeën schrift ons: De ramp, die uw land getroffen heeft, heeft mij diep ontroerd. Ik zou wensen, zeer gefortuneerd te zijn, om verscheiden ongelukkige slachtoffers van deze verschrikke lijke overstroming degelijk te kun nen helpen. Misschien zou het mij mogelijk zijn, in geval van evacua tie van de getroffen zone, mijn bui tenhuisje, „l'Ermitage", aan een be proefde familie aan te bieden. He zou in ,,1,Ermitage" een of twee vrouwen met kinderen kunnen her bergen, want ei' zijn v\jf bedden in. De kinderen zouden met mijn klein kinderen naar school kunnen gaan. Wat 't vraagstuk omtrent de gods dienst betreft, er zijn in Sauveterre een Protestantse en een Katholieke kerk. Mijn Ermitage is reeds de toe vlucht geweest van Spanjaarden, Belgen en Fransen. Als God het wil, zou ik er van ganser harte ook de bewoners van Holland willen ont vangen. Wilt u mijn tolk zijn bjj de evacua tie-commissie, als u persoonlijk ten minste niet een rampspoedige fa milie kent? Van een briefschrijfster uit Oostenrijk kregen we de volgende brief: De ontstellende berichten over de overstromingsramp in Holland heb ben mij met groot medelijden ver vuld. Wy hebben in de oorlog im mers ook genoeg nood en ellende ge kend en kunnen ons van het leed, dat nu over duizenden bij u in den lande gekomen is, wel een voorstel ling maken. Het is verschrikkelijk have en goed te verliezen en niets te kunnen doen. Ik herinner mij nog steeds dikwijls en gaarne mijn ver blijf in Holland en de bereidwillig heid tot helpen, die mij altijd by u ten deel is gevallen. Holland was voor mij bijna een paradijs en ik zal nooit de vele vriendelijke mensen vergeten. Er is. ook aan de Oostenrijkse be- volking een oproep gedaan om te helpen en ik hpb gaarne in dank bare herinnering voor de noodlijden de Hollanders mijn bescheiden offer gebracht. gecollecteerd in de dienst in de Ned. Herv. Kerk ƒ507,28 en in het Evangeli satiegebouw 150, totaal 657,28. Ds v. d. Veen heeft dit bedrag reeds over gemaakt. De begrafenisvereniging „Memento Mori" zal 50 overmaken aan het Nat. Rampenfonds. VOOR ORDE EN VREDE. De minister van Oorlog heeft het ere teken voor Orde en Vrede toegekend aan de destyds uit Indonesië gerepa trieerde militairen H. van Dijk, J. Geerts (met gesp 1949), H. Jansen (met ges pen 1947 en 1949), W. van Spil (met gespen 1947, 1948 en 1949) en F. Zan- tinge (met gespen 1946 en 1947). Het ereteken met het daarbij behoren de certificaat werd ten gemeentehuize door de burgemeeser aan de onderschei den gewezen militairen uitgereikt. RUINEN BEVORDERD De heer N. Auerda, ambtenaar ter secretarie alhier, is bevorderd tot de rang van commies ter secretarie. 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'nJftjd doet wonderen/ Adv.-Ingez. Med. ALTEVEER VOOR HET RAMPENFONDS Konden we reeds vermelden, dat de collecte voor de getroffen gebieden een bedrag van f 1778 had opgebracht, thans is door het binnenkomen van nog enkele giften dit bedrag gestegen met f859 tot f2637. Ook is veel kleding bijeengebracht, dat de weg naar de noodgebieden wel heeft ge vonden. GEREF. MANNEN- EN VROUWENVERENIGINGEN De Geref. Vrouwen- en Mannen- verenigingen hielden in de consistorie der Geref. Kerk een gecombineerde vergadering onder leiding van ds H. Smit. De heer A. Bisschop hield een inleiding over „Het vrouwenkiesrecht in de Gereformeerde Kerken". Op dit referaat volgde een geanimeerde be spreking. Mevr. J. Smit las 'n mooi ge dicht over „De vervolging van de Christenen ten tijde van keizer Nero" Mevr. H. Smit leverde een keurig ver haal in Groninger dialect. voor MEPPEL. „Helpt ma lokanderen, So helpt Gjj U Self". 11 Febr,: Steun Wettig Gezag. 12 Reünie oud-leerl. R.L.W.S. Feestavond „Voorwaarts". Land. Rijver. „Meppel en O." Chr. Vrouwenbond. Ouderavond Wilh. School. A.V.R.O. Ouderavond Geref, School; Bond v. Plattelandsvrouwen. Film Nederl. Fabrikaat. -M.J.V. Gron. Kunstkring. V.U.M.O.-lezing. Ver. van Paedagogiek. Tweede Jan Musch-avond. Maryke-Rit. Meppeler Harmonie Supp. Bescherming Bevolking. Jeugdconcert. Bond v. Plattelandsvrouwen. V.U.M.O.-lezing. Waling Dijkstra. Mode-Parade. N.N.D. Exelsior. Het Nut. Instit. v. Arb. Ontwikkeling Bestuurdersbond. Speeltuinver. Oost-End. Chr. Bond van Overheids personeel. Boekenweek-avond. 3 4-5 5 7 9-10 11 31 31 4 Apr.: 14-15-16 1 Mei: Nieuwe lyst s.v.p. Cabaret Arabesque. Ned. Chr. Grafische Bond, Volksonderwijs. Trainingsfonds „Aleides". Gez. Speeltuinen. Indig-kwartet V.U.M.O. Ogterop Instituut Arb. Ontwikkeling. Jub. Bond van Plattelands vrouwen. Ned. Reisvereniging. V.E.S.T.E.R. V.U.M.O.-film. T.A.V.E.N.U. Hollands Venetië. Chr. Vrouwenbond. Jeugdconcert. De Bazuin. T.A.V.E.N.U. Ouderavond Herv. U.L.O. Nutsavond. Inst. v. Arb. Ontwikkeling. Ned. Onderw. Vereniging, Schoolfilm. Nederlandse Comedie. Ver. v. Paedagogiek. 2e Amateur Kampioenschap. M.T.G. Waling Dijkstra. Brocapharm. Bazar M.J.V. Aigenhaimers. U.L.O.-avonden. V.E.S.T.E.R. Chr. Vrouwenbond. Oranjevereniging, 1 Mei-comité. avonden en wijzigingen in de voor Donderdag 26 Februari. JOH. DE BRUYN, Park 8, Tel. 408.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2