„Hulp vervult regering met trots en dankbaarheid" De Tweede Kamer over de nationale ramp 1953 Honderd-en-Achtste Jaargang No. 18 Woensdag 11 Februari Qlgerwenyïïeuutfblad. Md Auid-Jbhntlie en/fmd-OöM^ei Het Rijk bekostigt dijkherstel Wat voor weer? Bom ontploft in Russische legatie te Tel Aviv MEPPELER COURANT Verschijndagen: Maandag, Woensdag en Vrijdag. Advertentieprijs: voor Drenthe en Overijssel 0,17 p. mm-regel. Handelsadvertenties bij contract lager. Opgericht in 1842 Uitgevers: J. A. BOOM ZOON - Meppel Telefoon 1341 en voor advertenties Telefoon 1342 Netnummer 05220 Postgironr. 6864 Dr Drees over de watersnood De minister-president, dr W. Drees, heeft Maandag in een regeringsnota mededelingen gedaan betreffende de watersnood en de maatregelen, die ge nomen zullen worden. Hij noemde daarbij de volgende cijfers: 65.798 perso nen zijn uit het noodgebied geëvacueerd. Het aantal doden dat waar schijnlijk nog zal stijgen is nu 1395. Vier militairen kwamen bij het red dingswerk om het leven, twee anderen worden vermist en twee zijn er ge wond. Rond 133.000 hectare cultuurgrond is overstroomd. Op de eilanden Flakkee en Schouwen-Duiveland is tussen de 80 en 90 percent van het vee verloren gegaan. Ruim 2200 mensen zijn door helicopters gered. „De wijze, waarop het volk van Nederland en het buitenland te hulp zijn gesneld, vervult de regering met trots en dankbaarheid. Mogelijk gemaakte fouten zinken 'in het niet hij al het goede, dat is gepresteerd", aldus dr Drees. „Van de bedragen, welke met het herstel van de dijken in Zuid-Holland en Zeeland gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove benadering, nog geen raming te geven", aldus de minister-president. De regering is van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkerin gen geheel voor rekening van het Rijk zullen dienen te worden genomen. Voorlopige taxaties met betrekking tot de veeteelt wijzen op een verdrin king van 25.000 runderen, 15.000 a 20.000 varkens, 2.000 a 3.000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. De verliezen aan verdronken vee zijn vooral ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen-Duiveland. ter wijl'ook in West-Brabant aanzienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Ten aanzien van de dijken, merkte de minister-president op, dat de toe stand in het algemeen enigermate is gestabiliseerd. In Zeeland is het eiland Schouwen en Duiveland zeer zwaar getroffen. Hier is een tweetal dijkgaten ontstaan, waarvan het dichten bijzondere moei lijkheden zal bieden. In het Oostelijke gedeelte van Zuid- Beveland worden een paar dijkgaten aangetroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daarvan thans niet over matig groot. De oppervlakte, die door deze gaten wordt geïnundeerd, is echter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situatie weer nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee is een groot aantal gaten in de dijken gesla gen. Het dichten van het merendeel dezer gaten zal niet op ernstige bezwa ren stuiten; een drietal is echter van zodanige omvang en de daarin optre dende stromen hebben zodanige snel heid, dat hier grote moeilijkheden kunnen optreden. De duinen langs de gehele kust heb ben het zéér zwaar moeten ontgelden. Het zal nodig zijn, dat de afgeslagen duinen weer op de daarvoor geëigen de wijze zullen worden bijgewerkt. SCHADEREGELING. Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal, aldus dr Drees, op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdra gen het economische leven in de ge troffen gebieden weer op gang te bren gen. Wat dit laatste betreft, zullen voor met door verzekering gedekte rampenschade, in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden ge troffen in de^ geest van dit, vastgesteld in de wet op"de materiële oorlogsscha den. GEZONDHEID. De algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongunstig. Er zijn met abnormaal veel zieken. De grootste moeilijkheden voor de gezond heidszorg zijn gelegen in de drinkwa tervoorziening en in de afvoer en des tructie van verdronken vee. Kritiek is de toestand nog op Wal cheren, waar het pompstation van Mid delburg door zeewater werd over stroomd, terwijl de bevolking nog vol tallig aanwezig is. De waterleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit voor het gehele eiland. Koningin bezocht de overstroomde gebieden H.M. de Koningin heeft Maandag, vergezeld door haar secretaresse, me vrouw SmittAvis, en haar adjudant, majoor Van Linden, een bezoek ge bracht aan de getroffen gebieden. Te Hellevoetsluis werd H.M. verwelkomd door de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr Kesper, en de burgemeester van Hellevoetsluis. Per sleepboot vertrok H.M. naar Den Bommel op het eiland Goeree en Over flakkee. Vandaar begaf zij zich te voet naar een punt op de dijk, waar mari niers met de herstelwerkzaamheden bezig waren. Vervolgens vertrok H.M. per truck naar Nieuwe Tonge, waar zij zich langdurig met de inwoners on derhield. Daarna vloog zij per helicop ter naai' het zwaargetroffen Oude Ton ge, waar zij zich door de burgerlijke en militaire autoriteiten van de toe stand op de hoogte liet stellen. Na een tocht door Oude Tonge vertrok H.M. weer per helicopter naar Willemstad. Daarna vertrok zij naar de Moerdijk. Hier bezocht zij verschillende bescha digde woningen. DE 31 MILLIOEN GEPASSEERD. Dinsdagavond was het bedrag, dat binnen gekomen is bij het Na tionaal Rampenfonds gestegen tot ruim ƒ31.000.000. De regering zal de volgende vijf maatregelen nemen: Volgens de nota van dr Drees over de watersnood heeft de re gering besloten de volgende maatregelen te nemen: 1. Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp-noodwet worden inge diend, waarin een centrale ver antwoordelijkheid voor het her. stel van de dijken wordt gere geld. 2. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 3. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden getemporiseerd. 4. In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze her haling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijk heid van een afsluiting der zee armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevan gen en met voortvarendheid worden voortgezet. 5. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een ver hoogde veiligheid met betrek king o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschu wingsdienst, enz. zullen worden genomen. EXTRA ZITTING EUROPEES PARLEMENT? West-Duitse parlementsleden hebben de permanente commissie van de Raad van Europa voorgesteld een speciale zitting van de Europese Assemblée uit te schrijven ter bespreking van de ge volgen van de overstromingen in Neder land, België en Engeland, en van het vraagstuk der Oost-Duitse vluchtelin gen. CHEF AMERIKAANSE GEHEIME DIENST. President Eisenhower heeft Dinsdag bij de Senaat een verzoek tot benoe ming van Allen Dulles tot hoofd van de Amerikaanse geheime dienst inge diend. Allen Dulles is een broer van de mi nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Weersverwachting tot Donderdagavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen- of sneeuwbuien. Ma tige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Noord- Oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Op het zwaar getrof fen eiland Thölen be gint het normale leven zich, voorzover dat mogelijk is, langzaam te herstellen. Tussen Halsteren en de plaats Thölen rijdt een zeer bijzondere „bus". Het is een amphibiewagen, die zonder moeilijkhe den een deel van het traject door het wa ter aflegt. Vragen en conclusies naar aanleiding van de nota van Dr Drees Terwijl twaalf van de zestien ministers plaats hadden genomen achter de regeringstafel, hebben leden van de Tweede Kamer, onder wie een aantal fractieleiders, het woord gevoerd naar aanleiding van de voorlopige nota, die minister-president Drees Maandagavond aan de Kamerleden had doen toeko men. Evenals deze nota had ook deze bespreking dus een voorlopig karak-> ter. In de nacht van Maandag op Dins dag is het gebouw van de Russische le gatie in Tel Aviv (Israël) getroffen door een hevige bomontploffing. Daar bij werden de vrouw van de gezant, Ciaudia Yersjoff, en twee leden van de staf gewond: de secretaresse van de gezant liep lichte verwondingen op. De explosie was zo hevig, dat binnen een straal van één kilometer rond het gebouw tientallen ruiten sneuvelden. Het legatiegebouw is zwaar bescha digd, één vertrek is geheel vernield, een tweede gedeeltelijk. Een aangren zend huis liep eveneens schade op. Naar verluidt heeft de politie dertig verdachten gearresteerd. Onder hen bevindt zich de leider van de anti-com munistische liga. Habib Sjiber. De autoriteiten hebben het nieuwe club huis van deze liga aan een onderzoek onderworpen. Volgens onbevestigde berichten heeft de politie een volledig signalement ontvangen van twee jon gelieden, die door buren van de lega tie werden opgemerkt toen zij zich overhaast uit de voeten maakten. De aanslag is vermoedelijk een pro test tegen de anti-Joodse processen en acties in Rusland en de communisti sche landen achter het IJzeren Gor dijn. De Israëlische regering heeft de aanslag een lafhartige daad genoemd en er haar verontwaardiging over uit gesproken. Tegenover de Russische ge zant heeft zij haar leedwezen betuigd. „Dit is een daad van warhoofden, die de goede naam van Israël slechts kwaad berokkenen", aldus zeide pre mier Ben-Gurion. De drie gewonden zijn naar een zie kenhuis gebracht, waar de beide leden van de staf operatief moesten worden behandeld. Op de legatie bewaren de Russische diplomaten een volledig stil zwijgen. Een winters beeld aan het Zwarte- water. Traag dreef Maandag een dikke laag ijs in het zwartblauwe water bij Genemuiden. De zware massa dryfys omstuwde de pont, waarmee slechts moeizaam de ver binding tussen de oevers kom wor den onderhouden. Nu en dan werd een dichte sneeuwjacht zelfs de meeuwen te erg. Uiteindelijk moest de pont haar vaart staken. Tot overmaat van ramp werd de kabel, die op het ijs blcer liggen, later stukgevaren. I Hoewel wel enige opmerkingen wer den gemaakt overheerste toch de in stemming met het regeringsbeleid van de afgelopen week. Men was het er over eens, dat de schade, welke de ramp heeft veroor zaakt, moet worden gedragen door het hele volk. Velen waren van mening, dat de schadevergoeding vlugger moet worden uitgekeerd, dan de oor logsschade. Het land is in een betere financiële positie dan vlak na de oor log. Men zij royaal met de vergoeding, zo werd opgemerkt. Schade moet snel vergoed worden Dank en lof werden uitgesproken aan het Koninklijk Huis. aan de red ders en helpers, in het bijzonder aan de militairen en aan het buitenland. De heer Tilanus (C.H.U.) had berekend, dat 28 landen giften hadden gezonden. We hebben een merkwaardig staal tje gezien van Europese eenwording, zo merkte de heer Van Meel (K.V.P.) op, welke spreker overigens pleitte voor zo min mogelijk administratieve beslommeringen voor de slachtoffers. Hoe voorkomen wij dergelijke dingen in de toekomst? De vraag, die een ieder bezig houdt: Hoe voorkomen we dergelijke dingen in de toekomst? werd ook door de woordvoerders in de Kamer behan deld. Er werd in verband hiermee een groot aantal vragen gesteld en opmer kingen gemaakt. Hoe komt het, dat de zwaarst ge troffen gebieden het laatst zijn gehol pen? vroeg de heer Van Meel (K.V.P.). Alle moderne dijken hebben het ge houden de nieuwe niet, merkte de heer Weiter op. Het ministerie voor Verkeer en Wa terstaat moet ruimer in zijn geld ko men te zitten, zei de heer Burger (P. v. d. A.). Aan het afsluiten van de zee gaten zijn we nog in geen jaren toe. aldus deze fractie. We moeten eerst het bestaande land beschermen, daar na kunnen we er over denken nieuw land te gaan winnen, zo meenden ook de heren Oud (V.V.D.) en Tilanus (C.H.U.) Een punt van belang- is ook, dat veel leden het er over eens waren, dat de organisatie van de waterschappen op nieuw zal moeten worden bekeken. Over de vraag hoe die organisatie dan zou moeten worden bleek men het niet eens te zijn. Helicopters en boten voor Bescherming Bevolking De conclusie, die de heer Van den Heuvel (K.V.P.) trok uit het gebeurde vond instemming. Spr. betoogde, dat de Bescherming Burgerbevolking de be schikking moet krijgen over helicop ters en boten, zodat in een oorlog niet dezelfde moeilijkheden ontstaan als de eerste Februari. Is de regering bereid een breed sa mengestelde commissie op te richten, die binnen twee jaar rapport moet uit brengen over de mogelijkheid om de zeearmen af te sluiten? vroeg de heer Burger (P.v.d.A.). Is het niet nuttig om de gemeente raadsverkiezingen, die dit voorjaar ge houden zouden moeten worden een jaar uit te stellen nu zoveel gemeenten vóór die tijd niet op orde zullen zijn?, vroeg de heer Tilanus (CHU). Prof. Oud verzocht slechts om een uitstel van de verkiezingen in de ge meenten die getroffen zijn. Is het juist dat ingenieurs de ramp hebben voorspeld?, vroeg prof. Oud (V.V.D. Had niet eerder gewaarschuwd kun nen worden dat watersnood dreigde?, wilden de heren Van Meel, Oud en Burger weten. En is gevolg gegeven aan de waarschuwing van De Bilt?, vroeg Dr Schouten (A.R.). Welke gevolgen heeft de watersnood voor de aangekondigde belastingverla gingen? vroeg de heer Burger. Is de minister bedacht op prijsopdrij ving in de bouwsector?, aldus de heer Van den Heuvel. Wil de regering zo spoedig mogelijk een raming van de totale schade ge ven?, vroegen bijna alle woordvoer ders; en de heer Van den Heuvel ver zocht in het bijzonder om een nauw keurige opgave van de schade aan hui zen en om geregelde gedetailleerde overzichten van de stand van zaken voor de Kamer. Is het niet nuttig achter de dijken werken aan te leggen waardoor het water nog wordt opgehouden, zodat de bewoners van de polders in tijden van gevaar tijd hebben om het vege lijf te redden? (Van den Heuvel). Waren de binnendijken verwaar loosd? (Van Meel). Welke regelingen komen er voor ge zinnen waarvan de kostwinner is over leden? (Van den Heuvel en Weiter). Wat doet de regering om de emigra tie van mensen uit de noodgebieden die het land willen verlaten te bevor deren? (Van Meel). Waarom zijn de bunkers niet reeds jaren geleden uit de duinen verwij derd als zij zo gevaarlijk waren? (Wei ter en Oud). Is he. ambtelijk apparaat wel vol doende paraat in de weekends? (Wei ter, Zandt S.G.P.). Waarom hebben de 4000 Ambonne- zen die door het nietsdoen moreel ver worden, niet mogen helpen? (Weiter). Wordt tegen plunderaars wel steeds de zwaarste straf geëist? (Weiter). Waarom is pas zo laat iets bekend geworden over de ernst van de toe stand op Schouwen-Duiveland? (Tila nus en Zandt). Is de regering bereid er voor te zor gen dat het gezinsverband van de eva- cué's zo snel mogelijk wordt hersteld Zo luidden beknopt de belangrijk ste vragen, die werden gesteld in deze vergadering, die om half vier Dinsdag middag begon en in de avond werd voortgezet. Heden (Woensdag)-middag om 1 uur beantwoordde de minister-president de vragen, zijn rede werd door de radio uitgezonden. Op voorstel van de voorzitter werd, in verband met de drukke werkzaam heden van de ministers, besloten het debat over de watersnood Woensdag middag te beëindigen. De spreektijd van iedere partij werd daartoe ge steld op 50 minuten. DUIZENDEN STUKS VEE IN DE STALLEN VERDRONKEN. Van de 3700 paarden uit de Westhoek Noord-Brabant en het Land van Heus- den en Altena zijn er 500 verdronken; 10.000 van de 45.000 runderen, 400 van de 2500 schapen, 25.000 van de 68.000 kippen en 4000 van de 9000 varkens. De marine heeft vijf duikers be schikbaar gesteld, die de verdronken dieren onder water in de stallen los snijden. Te Zwolle is Zondag in de verschil lende kerken daar ter plaatse in totaal f 27.437 gecollecteerd. De sneeuwploeg van „Dabo-Noord- Westhoek" deed de afgelopen dagen bijzonder nuttig werk bij het begaan baar maken van de wegen in de om geving. Op de foto ziet men de sneeuwploeg in actie in de buurt schap De Krieger in Ambt-Vollen- hom.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1