9575 De Koningin liep over „de dijk der wanhoop ,DE RAMP" - merkwaardige nationale uitgave Ingezamelde goederen verduisterd Drie arrestaties in Den Haa» Intentie Stille Omgang gewijzigd KINDJE VIEL IN EEN TEIL MET KOKEND WATER Tweede Kamer over de ramp Engelsen eten meer spek en vlees er van dB! het vraae ntaar minder boter en kaas WOENSDAG - i'UWM^uü 19 Pagina 5 HJVL de Koningin heeft Maan-1 dag Oude Tonge en Nieuwe Ton- ge bezocht op Goeree-Overflak- kee, waar het water, nu het val lende is, de ontzielde lichamen der slachtoffers terug geeft. De Koningin, die de tweede keer een bezoek aan het eiland bracht, kwam per boot aan in Bommel. Zij trok hoge rubber waterlaar zen aan en begaf zich per duck (ampliibievaartuig) naar Oude Tonge. De stromingen waren te sterk om vandaar per boot naar Nieuwe Tonge te gaan. Daarom kreeg de 28-jarige Britse piloot, luitenant Richard Churpin, order haar daarheen per hclicoptère te brengen. In Nieuwe Tonge liep de Ko ningin over de dijk, die de his torie zal ingaan als „de dijk der wanhoop". Wat de Koningin hier zag en wat men haar vertelde, heeft haar een beeld gegeven van het verschrikkelijke, dat zich moet hebben afgespeeld. Zij sprak met de achtergebleven dorpelingen, die zich belast hebben met het bergen van de doden, en vroeg hun wat zij voor hen kon doen en of er iets was wat zij speciaal nodig hadden. Buitenlandse journalisten, die Nieuwe Tonge direct na haar be zochten, zagen auto's, waarin nog mensen zaten, langzaam boven het water uitrijzen. Tientallen dode koeien stonden in hun stal len, vastgebonden zoals zij er op die Zondagmorgen, een week ge leden, stonden. Zes dorpelingen vervoerden de slachtoffers op een oude kar naar de lijkkisten, nadat ten overstaan van de gemeente-secretaris de identificatie en registratie was geschied. Prinses Margrethe, de 13- jarige dochter van Koning -Frederik en Koningin Ingnd van Denemarken, is een goed schaatsenrijdstertje en zij houdt er van op een vrije middag met haar schaatsen naar een ijsbaan te gaan, om daar naar hartelust „krullen te draaien" en „baantjes te rijden". Hier ziet u haar in het Deense nationale park Dyrehaven ten noorden van Kopenhagen. De kapitein der marechaussee, Hans van der Vegte, die de lei ding heeft bij deze droeve, maar noodzakelijke arbeid, vertelde, dat hij nu met zes man werkt. Velen hadden het moeten opge ven. Zij konden niet langer, zij hadden de slachtoffers te goed gekend. Maar het zijn, met het oog op de identificatie, juist al leen de dorpelingen; die het kun nen doen, I-lij verwachtte echter spoedig versterking. Daar waar nog delen van de huizen overeind staan, kon men aan de muren de bijbelspreuken lezen. Er is alle lof onder de achter geblevenen over de buitenlandse hulp: Eén hunner zei: „Als er ooit in internationale samenwer king geloofd wordt, dan is het op dit eiland. De jongens uit de vele landen hebben bovenmen selijk werk verricht. Die Ameri kaanse helicoptère-piloten zullen we nooit vergeten". Van Nieuwe Tonge begaf de Koningin zich per helicoptère naar Willemstad. Aanslag op Sovjet-legatie in Israël TEL-AVIV, 10 Febr. (A.P.). In de Russische legatie in Tel Aviv is gisteravond een bom ont ploft. Bij de aanslag werden Clau dia Yershoff, de echtgenote van de Russische gezant in Israël en twee mannelijke leden van de staf van de legatie, onder wie Yershoff's chauffeur, gewond. Zij moesten naar het ziekenhuis worden gebracht, waar de beide mannen werden geopereerd. Yers hoff's secretaresse zou licht ge wond zijn. De aanslag werd in Tel-Aviv beschouwd als een protest tegen de anti-zionistische insinuaties, die door Russische autoriteiten in Moskou zijn geuit in verband met het zogenaamde complot der art sen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken laakte de aan slag echter als een „lafhartige daad" en „misdadige dwaasheid". Volgens een officiële woord voerder is het onmogelijk na te gaan hoe de aanslag is gepleegd. De legatie ligt aan de Roth schild Boulevard in het centrum van Tel Aviv. 23 SPELERS VOOR TRAINING NEI). ELFTAL Ook Abe Lenstra! Voor de training van het Ne derlands Elftal zijn de volgende 23 spelers uitgenodigd (in alfa betische volgorde): Alberts (Vi tesse), Biesbrouck (R.C.H,), Van de Bogerl (D.O.S.), Boskamp (Ajax), Clavan (A.D.O.), Claus (Helmondia), Van Ede (Sparta), Van der Gijp (Emma), Hendriks (Vitesse), Klaassens (V.V.V.), Van der Kuil (V.S.V.), Kuypers (Volewijckers), Landman (Spar ta), Lenstra (Heerenveen), Lóu- er (NOAD), Louwers (Eindho ven), Luiten (D.O.S.), Van Raalte (Blauw Wit), Van Schijndel (S.V.V.), Tebak (Eindhoven), Terlouw (Sparta), De Voogd (Haarlem) en Wiertz (D.W.S.). De keuze commissie verklaart uitdrukkelijk, dat de mogelijk heid blijft bestaan dat alsnog spe lers worden uitgekozen om de training (of trainingsbijeenkom sten) te volgen als de K.C. daar toe aanleiding vindt. Aan „De Rampwerken alle betrokkenen belangeloos mee Zoals reeds eerder via pers en radio is bekendgemaakt, zal binnenkort een fotoboek over de verschrikkelijke watersnood ver schijnen onder de titel „De Ramp". Wij vernemen thans nog dat H.M. Koningin Juliana voor deze uitgave, die verschijnt onder auspiciën van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, een voorwoord heeft geschreven dat in haar eigen handschrift zal worden ge reproduceerd. ..De Ramp" zal het enige boek zijn, dat een beeld geeft van de ontzettende gevolgen van de watersnood, opdat deze uitgave, waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van het Nationaal Rampenfonds, in een zo groot mogelijke oplage versnreid kan worden. Papierfabrikanten, drukkers, binders, clichémakers, de erken de boek- en kantoorboekhandel en alle andere instellingen en personen, die op enigerlei wijze bij de samenstelling, vervaardi ging en verspreiding van het boek betrokken zijn, hebben spontaan hun belangeloze mede werking aan deze nationale uit gave toegezegd en reeds wordt het benodigde papier vervaar digd op de machines van Neder landse papierfabrieken. In overleg met het Nationaal Rampenfonds is een uitgave voor hel buitenland in voorbereiding. Het boek. waarvan de eerste druk 50.000 exemplaren zal be dragen. kost ƒ3.50, zodat wan neer deze eerste oplage uitver kocht is een bedrag van 175,000.aan het Nationaal Rampenfonds afgedragen kan worden. Reeds thans blijkt dal de be langstelling voor het boek ..De Ramp" bijzonder groot is. Het boek zal 96 pagina's tellen. 100 foto's bevatten en reeds binnen enkele weken verschijnen. De intekening bij de boekhandel is opengesteld mogen ook hier velen van hun medeleven blijk geven. Volgens latere berichten staat nu reeds vast. dat meer dan 300.000 exemplaren er van zul len worden verkocht. Gedacht wordt zelfs aan een oplage van een half millioen exemplaren. Als men bedenkt, dat een op lage van 50.000. waartoe de ver eniging zich aanvankelijk wilde ..beperken", voor ons land reeds liet gironummer van het Nationale Ram pen fonds is 9575Den Haag. Dat nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig om de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel staren aan dit adres: Nationaal Rampenfonds Statenlaan 81Den Haag. Wie zou zich onbetuigd laten? een uitzondering is. kan men zich enig denkbeeld vormen van de problemen die het op de markt brengen van een tienmaal zo grote oplage stelt. Zo zullen, om een voorbeeld te noemen, zeker meer dan acht van de grootste drukkersbedriiven elk een enorme order moeten uit voeren. Het is onder deze omstandig heden zo werd ons medege deeld dan ook een eenvoudige onmogelijkheid de bii de uit gave betrokkenen alle buiten sporige hoge onkosten zelf ge heel te doen dragen. Van de aan vankelijk voorgenomen oplage doet men dat onverkort. Van de wellicht meer dan 400.000 exemplaren, waarmee het oorspronkelijk gedachte aantal wordt overtroffen zullen de be trokkenen zo zijn zij overeen gekomen slechts de kostprijs in mindering van de opbrengst brengen. Honfrlcnitimipü nif»tlblelle" verscheidene mensen se- riooiacotiimits mei id w>( de poMti, we, wanten er van door. De 36-jarige K. B., hoofdcom mies bij een der ministeries in Den Haag, is door de Haagse politie gearresteerd wegens dief stal van ingezamelde goederen. Hij had in de nacht van Donder dag op Vrijdag in dc Houtrust- hallen geholpen bij het sorteren van goederen en daarbij een paar wollen handschoenen in zijn zak gestoken. Collega's, die dit gezien hadden, hebben dit ter kennis gebracht van de politie. B. heeft bekend en is reeds voor de Officier van Justitie geleid. Hij zal ten spoe digste worden berecht. Voorts is te Dordrecht gearres teerd de 26-jarige bouwvakarbei der L. J. A. van D. uit Den Haag, die met een Rode Kruiscolonne naar het rampgebied was gegaan. Toen er echter niets te doen viel, had hij zich op eigen gelegenheid naar Zierikzee begeven, waar hij voorzien van een Rode Kruistas voor „dokter" speelde, sigaretten en kousen vorderde en dergelijke. De schipper van een schokker, die hem naar Dordrecht terug bracht, vertrouwde hem echter niet en waarschuwde de politie. Die vond op hem allerlei goe deren di,e tot de uitrusting van een zeer goed geoutilleerd redder behoren, zoals een rubber pak, een compleet stel ondergoed en een paar dekens, die hij zich waarschijnlijk heeft willen toe eigenen. Hij is naar Den Haag overgebracht, waar hij zal wor den voorgeleid. Eveneens werd door de Haagse politie gearresteerd de 19-jarige expeditieknecht A. J. K. uit Den Haag, wegens het feit, dat hij zich een aantal goederen, be stemd voor de slachtoffers van de watersnood, heeft toegeëigend. Deze jongen heeft echter ook, naar hij zelf zegt, in de noodge- Grote giften voor het Rampenfonds De Coöperatieve Centrale Raif. f eisen bank en de bij haar aange. sloten Boerenleenbanken hebben gezamenlijk een bedrag van f 300.000.bijeengebracht voor het Rampenfonds. Ook werd een bedrag van f 300.000.aan het Rampen fonds overgemaakt door het Noodfonds van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Een actie onder het personeel van Philips-Telecommunicatie N. S. F. te Hilversum heeft tot nu toe al een bedrag van f 100.000.- opgeleverd. Deze week hoopt men dit bedrag door overwerk te brengen tot boven de anderhalve ton. Tot gistermorgen was te Arn- hem al een bedrag van f798.488.- j bijeengebracht voor het Rampen- l'onds. Mgr. G. P. J. v. d. Burg. gees telijk moderator van het Gezel schap der Stille Omgang, richt de volgende boodschap tot alle leden van het Genootschap: Ontroerend en bewonderens waardig heeft ons volk de hel pende hand gereikt aan de zwaar getroffenen door de verschrikke lijke watersnood. Wat aan kle ding, dekking voedsel, geldelijke bijdragen en persoonlijk hulpbe toon wordt en is geofferd, over treft de stoutste verwachtingen. Terecht hebben de christelijke kerken in Nederland dc gelovi gen er op gewezen, dat er iets is, dat de slachtoffers nog meer dan materiële zorgen behoeven, hoezeer deze overigens nodig zijn, de liefdedienst namelijk van het gebed. In verband hier mede zulien wij, katholieken, ons er op moeten bezinnen of wij voor onze getroffen medemensen, overledenen zowel als overleven den, in deze onnoemelijk zware dagen wel genoeg bidden. Bidden om- eeuwige vrede voor de over ledenen en bidden om kracht en troost voor de overlevenden. Bin nenkort trekken de Stille Om- gangers weer op om een hulde te brengen aan Jezus in zijn H. Sacrament van Mirakel. Hoeve- len van de nu geslagenen hadden zich die tocht reeds voorgesteld als hun, misschien zelfs jaarlijkse bijdrage aan de verering van het H. Mirakel Sacrament, waardoor Christus reeds zes eeuwen lang in en buiten Amsterdam hulp in nood en ellende en genezing van alle denkbare wonden bood. He laas zullen velen in Maart aan staande niet kunnen meedoen aan het stil biddend processione- ren langs de oude beeweg. Wij zullen hen missen maar zij mo gen op ons rekenen. De intentie van de Stille Omgang 1953 wordt Aannemer opgelicht De 30-jarige vertegenwoordiger J. H. B. uit Rijswijk, die zich als belastingambtenaar zou hebben voorgedaan en zodoende van een Rotterdamse aannemer f 3500 wist los te krijgen, is door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. De cis was een ge vangenisstraf van tien maanden met aftrek. De 31-jarige handelscorrespon dent C. van der K. uit Vlaardin- gen, die bij de aannemer werkte en van wie de vertegenwoordiger zjjm inlichtingen gekregen zou hebben, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. Tegen hem was een jaar met aftrek ge ëist. Oproep Nederlandse Katholieke Sporthond EINDHOVEN. Het nationale bestuur van de Nederlandse Katholieke Sportbond roept alle bii haar aangesloten bonden, verenigingen en personen op om ftnn in deze voor ons land zo zware meen te /.eker f 300.000. /al kun- dagen hun medewerking nen afdragen aan het Rampen fonds. De burgemeester van Nijme gen deelde mede, dat zijn ge geven ter leniging van de nood door het brengen van persoon- liike offers, het medewerken aan exportfirma van i collectes en inzamelingen, door 1 het afstaan van recettes, het or- aniseren van bijzondere wed- Een im- naaimachines te Arnhem heeft twintig nieuwe handmachines en strijden etc Zij adviseert haar tint nieuwe eleetrische naaima- leden «11* medewerkine te geven aan het Nationaal Ram- chines trails beschikbaar te- Dcnfonds cn „nzc krachten on- stcld voor hel geteisterde gebied, der dit fonds samen tc bundelen. jewijzigd. Wi.i zullen de Stille Omgang houden en hei gehele jaar voor deze zelfde intentie veel blijven bidden: Dat God de overleden slachtoffers van de watersnood de eeuwige vrede ge ve en aan de overlevenden kracht en troost. -Met deze bede in het hart en op de lippen zullen de tienduizenden optrekken, in de geest de getroffenen meedragend tot voor de troon van 'Jezus Eucharisticus. Hierheen hebben eeuwen lang de katholieken hun zieken gebracht. Hier schreiden zij hun angsten en pijnen uit en verborgen al hun leed in Jezus Hart. Dit gaan we nu ook doen in de nacht van de Stille Omgang Aan Jezus aanbieden al het ver driet der geslagenen tezamen met al ons leed, omwille van hun lijden. melijk acht. K. had eerst, toen hij hielp bij het sorteren van ingezamelde kleding, twee costumes, een win terjas en een „battle-dress" mee genomen. Later bood hij op straat iemand, die met een zwaar pak ket liep te sjouwen, aap, dit pak voor hem weg te brengen. Ook dit pak verdween echter naar zijn eigen huis. De inhoud gaf hij ter bewaring aan zijn kostjuffrouw en zijn verloofde. Vervolgens kocht hij Rode Kruis-emblemen, die hij op de gestolen „battle- dress" bevestigde. Zo uitgerust begaf hij zich naar het rampge bied, waar hij verscheidene men sen gered schijnt te hebben. Hij hing hier de held uit en liet zich zelfs interviewen door een ver slaggever. Toen hij Zaterdag thuis kwam wachtte de politie echter op hem, aangezien het was opgevallen, dat hij tweemaal op een dag met een groot pak was thuisgekomen. Kouinklijk Paar bij opening Boekenweek AMSTERDAM. H.M. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben het voornemen te kennen gegeven tegenwoordig te zijn bij de officiële opening van de achttiende boekenweek, op 27 Februari a.s. in de Amster damse Stadsschouwburg. VEEVOEDERACTIE RAMPGEBIED De Georganiseerde Landbouw (Stichting voor de Landbouw) verzoekt de veehouders en akker, bouwers dringend, de voeder- kaart van beschikbaar hooi, stro e.d., ten spoedigste (vóór 14 de zer) aan de bekende adressen te zenden, opdat nog deze week de aan te bieden hoeveelheden be kend zijn en komende week met het persen kan worden begon nen. Voor de goede orde zij te vens medegedeeld, dat ook de kaarten van hen, die niets kun nen aanbieden worden terugver. wacht, daar anders geen juist beeld kan worden verkregen. ELKE KAART DUS TERUG ZENDEN! VLUGGE HULP IS DUBBELE HULP! DE GEORGANISEERDE LANDBOUW PARKEERGELD ALLEEN OP PARKEERPLAATSEN (Van onze Darlementaire redactie) Viif leden van de K.V.P.-frac- tie in de Tweede Kamer hebben een wijziging van het ontwerp motorrit tuigenbelasting-wet voor gesteld. Hun amendement houdt in. dat behoudens de heffing van tolgeld terzake van het gebruik van de openbare weg met motor rijtuigen geen andere belasting mag worden geheven dan de motorrijtuigenbelasting. Een uit zondering willen de K.V.P.-leden voor die gevallen waarin de ge meenten een bijzonder ingerichte parkeerplaats hebben aangelegd. Twee dienstboden vrijgesproken Argentijnse landbouw deskundige zal emigratie van getroffenen stimuleren AMSTERDAM. 10 Febr. Gisteren is in Nederland aange komen de Argentijnse dasblad- directeur. de heer Francisco Perez Torres, die een bezoek brengt aan ons land op uitnodi ging van het syndicaat van Friese veefokkers. „Ik was diep getroffen door het nieuws van de watersnood dat mii op de boot bereikte." zei de heer Perez Torres, „en ik hoop door publicaties en later door besprekingen iets te kun nen bijdragen tot een mogelijk heid voor getroffen gezinnen om naar Argentinië te emigreren. Wii hebben, dunkt mij. in begin sel plaats voor vijf en twintig tot dertigduizend Nederlandse immigranten per jaar. Te Amsterdam zal de heer Perez Torres het mond- en klauwzeerinstituut. te 's Graven- hage het departement van Land bouw en het Nederlands Rund vee Stamboek bezoeken. Alvorens ons land te verlaten gaat hit in Friesland boerderiien bezichtigen. Gatsonides in de Rallye van Sestriere TURIJN Maus Gatsoni des, winnaar van de Rallye van Monte Carlo 1953, heeft met een Ford Zephyr inge schreven voor de Rallye van Sestriere die van 26 Febr. 2 Maart a.s. gehouden wordt, zo deelden de organisatoren van deze sterrit mede. Ook de Italiaan Nino Fa rina heeft te elfder ure inge schreven. Hij zal naar ver wacht wordt met, een Ferrari of een Lancia Aurelia deel- De twee dienstboden, die veer tien dagen geleden voor de Am sterdamse rechtbank terecht heb ben moeten staan, omdat het aan haar schuld te wijten zou zijn geweest, dat in Blaricum het 4-jarig zoontje van de familie Greve in een teil met kokend water was gevallen, zijn gisteren vrijgesproken. Tegen beide vrou wen was een geldboete van f 25. geëist. In de overweging van het von nis heeft de rechtbank als haar mening uitgesproken, dat „niet vast is komen te staan, dat van grove schuld kan worden gespro ken". Het ongeval speelde zich in Augustus j.l. af in de tuin van de familie Nauta te Blaricum, waar twee dienstboden, de 34-jarige C. van D. uit Laren en de 24-jarige werkster L. P. uit Eemnes, een teil kokend water voor de was gereed hadden gezet. Op het mo ment dat zij in het huis terug keerden om de was te halen, kwamen kinderen uit de naburige tuin van de familie Greve bet erf op, waarbij het zoontje van deze familie, achteruit lopende in de teil viel. Tragisch was, dat enkele kinderen van 10 tot 11 jaar oud, de ernst van het ongeval niet in zagen en begonnen te lachen, ter wijl het kleine jongetje zelf pro beerde uit de teil te klauteren, hetgeen hem inderdaad gelukte. Hij was in de hoogste graad ver brand, doch is thans na langdu rige behandeling weer genezen. Ter zitting veertien dagen gele den deelde mr. de Vrieze, die een der dienstboden verdedigde, mede, dat tussen de heren Nauta en de Greve intussen een financiële re geling was getroffen, waarbij de eerste, als meester van de 'twee dienstboden, zijn bijdrage heeft afgestaan in de kosten, die ge maakt zijn voor de genezing van het slachtoffertje. Vervolg van pag. 1.) Het alarmsysteem bleek ge brekkig. Dr. v. d. Heuvel (KVP) ging er vanuit, dat het risico zo gering mogelijk moet blijven. Hij dacht aan het aanleggen van wer ken achter de dijken, die de men sen de mogelijkheid moeten bie den om althans het vege lijf te redden. Inschakeling van „Be scherming Burgerbevolking" lijkt gewenst en ook zal materiaal moeten worden aangeschaft, dat thans ontbrak. Dr. v. d. Heuvel (KVP) dacht hierbij o.m. aan helicopters. De heer Weiter noemde het opvallend, dat slechts de nieuwe dijken het hebben ge houden. Waaruit hij de conclusie trok, dat de voorzieningen voor de oude dijken in het vervolg ruimer zullen moeten zijn. Ook mr. Burger (PvdA) achtte het nodig, dat „Verkeer en Water staat" meer armslag krijgt. In breder verband gingen ir. van Meel (KVP) en mr. Burger LONDEN, 10 Febr. (Rtr.). Volgens het laatste nummer van de economische commissie van het Gemenebest heeft men in Enge land vorig jaar meer spek en vlees gegeten doch minder boter en kaas. Het verbruik van bacon bedroeg 25 lbs per hoofd van de bevolking, het hoogste cijl'er se dert de oorlog. Het verbruik van vlees en afval bedroeg gemiddeld 67 lbs 1 lbs meer dan in 1951 doch 22 lbs minder dan voor de oorlog. De aanvoer van bacon en ham was vorig jaar 100.000 ton groter dan in 1951, doch 50.000 ton klei ner dan voor 1939. De totale aanvoer van vlees en afval was 122.000 ton groter dan het vorige jaar. Het grootste ge deelte van deze stijging kwam voor rekening van de invoer Het verbruik van boter en kaas, naar raming resp. 11 lbs en 7Vs lbs per hoofd van de bevolking, was het kleinste sedert vele jaren. De daling van de boterinvoer tengevolge van een beperking van de invoer uit Australië en een aanzienlijke daling van de Deense en Nederlandse aanvoer, leidde tot een vermindering van het ver bruik met ongeveer 3: lbs per hoofd van de bevolking. De grotere invoer van onge- rantsoeneerde kaasuit Europa, die onderhevig was aan quota beperkingen sedert Maart j.l., werd toegeschreven aan de gro tere aanvoer van Deense kaas, die geschikt is voor bewerking. Gunstiger vangst „Willem Barcndsz" Per 25 Januari j.l. heeft de „Willem Barendsz" geproduceerd 5065 ton traan en 320 ton sperm- olie. Op dezelfde datum van hel vorige jaar beliep de productie 5211 ton traan. Het cijfer voor de sperm-oüe is niet vergelijkbaar. De grote achterstand (op 18 Jan. was de productie ca. 1000 ton min der) is dus in de week van 13 tot en met 25 Januari grotendeels ingehaald. an de polderschappen op nieuw de aandacht moet krijgen De heer Weiter waai-schuwde dat j de historische taak van de wa terschappen hierbij niet in het gedrang zou mogen komen. De grootste vraag voor de toekomst of een radicale oplossing door het sluiten van de zee-armen mo gelijk is. wilde mr. Burger thans niet beantwoorden. Er is aller eerst studie nodig. En hij wenste in dit verband dan ook een tech nische commissie, die in het open baar adviseert en die wellicht in twee jaar met haar werkzaam heden gereed zou kunnen zijn. Over de schade op korte lange termijn wordt in de nota die aan de discussies van giste ren ten grondslag lag, nog wei nig of niets gezegd. STAMBOEKVEE NAAR RAMPGEBIEDEN DOOR HE I VENSTER... Het doet iemand goed. wan. neer hij ziet, .dat de belang stelling van ons volk voor het missiewerk altijd nog buiten gewoon groot is. Maar men moet zich niet blindstaren op de enkele cijfers, die worden gepubliceerd maar men moet zich afvragen: Heb ik daar ook aan meegedaan? Ik weet het wel: er wordt van alle kanten gevraagd; het is soms wel eens erg. maar daarmee praat U uw straatje niet schoon. U hebt een missie plicht en ge moet deze ver vullen door deel te nemen aan de pauselijke missiege nootschappen. En tot uw schande moet ge bekennen, dat ge er tot nu toe niet bii geweest bent. Herstel de fout nu. SACERDOS. De heer Welter had althans enige raming gewenst. En ook ir. van Meel (KVP) en mr. Bur ger (PvdA) wilde hierover iets meer weten, speciaal wat de agra rische sector en de gevolgen voor de voedselvoorziening betreft. Dr. v. d. Heuvel (KVP) wenste na dere gegevens om de schade aan huizen en over mogelijke conse quenties hiervan op het bouw- I volume. Mr. Burger (PvdA) vroeg of de ramp een streep LEEUWARDEN. Naar wii I haaU d9or de fi3cai? Plan.9en van vernemen heeft het bestuur van 1 de minister van Financiën het Friesch Rundvee Stamboek En tenslotte gingen de gedaeh- tot haar leden een oproep ae- ten van sommige sprekers in de daan. een stamboekdier ter be- middagvergadering al uit naar schikking te stellen voor de ae- i de wijze waarop de nieuwe uit- troffen veestape] in de ramp- gaven straks gefinancierd zullen gebieden. Grafsehender aangehouden? AMSTERDAM Op de Nieu we Oosterbegraafplaats te Am sterdam heeft de politie gister middag een 25-jarige havenar beider uit de hoofdstad aange houden. die er van verdacht wordt zich schuldig tc hebben gemaakt van diefstal van brons van grafzerken. Een nijptang en een bronzen vaas werden in be- moeten worden. De heer Weiter wenste een afzonderlijke reke ning, waarop inkomsten en uit gaven moeten worden geboekt. Mr. Burger wilde reeds bij voor baat waarschuwen tegen een verschuiving van uitgaven, die geen blijvende waarde hebben. De sprekers in de avondverga dering sloten zich aan bij de deernis en de bewondering die door de vorige woordvoerders was geuit. De heer Oud (VVD) bewon derde de wijze waarop Dr. Kor- .i„_ f-t i. j cierae ae wijze wwrau ui. rvm - geschfedthTTuist Hv hel ogenblik h«» dat de man zich naar men vermoedt aan grafschending schuldig wilde maken. De havenarbeid^, die reeds eerder met de justitie terzake van metaaldicfstal in aanraking is gekomen. ontkent iedere schuld. gestimuleerd. De critiek van de communisten kunnen wij geredelijk voorbij gaan. Tegen middernacht kwam de minister-president aan het woord, Scheepstijdingen Kustvaart Wilhelmina 9 te Kingslynn van Ronnebv. Wilja 8 te West- Hartlepool van Londen. Santa Margherita 8 van Windau naar Ellesmereport. Confiance 7 te Grangemouth van Leith, 9 van Grangemouth. Drittura 9 te Grangemouth van Londen. San ta Lucia 8 te Grangemouth van Bordeaux. Willv 9 te Bordeaux van Newport Mon. Regeia 8 te Manchester van Ayr. Fortuna 9 te Londen van Groningen. Fre- ma 9 te Wismar van Antwerpen Harm 9 van Antwerpen naar Wicklow. Corsica 9 te Hamburg. Tinda 9 van Stettin naar Goole. Barbara 7 van Gothenburg naar Hamburg. Borelli 7 pass Holte- na u naar Kopenhagen. Dpo Glo ria 8 van Bridgewater naar Swansea. Jaga 7 pass Overness naar Whitehaven. Marie Chris tine 7 te Rotterdam van Ply mouth. Tuko 9 pass. Holtenau naar Kopenhagen. Hinde 7 te Hamburg van Hobro. Castor 9 te Oskarshamn, Erebus 9 te Aa- benraa. Flevo 10 pass. Holtenau. Johnny 8 te Plymouth. Linthorst Homan 9 te We.st Hartlepool. Majori 9 te Korsor. Mees Cre- mer 9 te Wismar. Mudo 9 te Stavanger. Seats 9 naar Bergen. Sparta 9 te Aardalstangen. Tri ton 9 te Bergen. Vesta 9 te Bre men. Ah S te Immingham. Ni geria 8 van Lagos. Hasewint 3 van Lagos. Rocket 9 te Rotter dam. Gruno 9 te Aarhuus. He len 10 te Rotterdam. Maris Stel la 9 te Groningen. Alida 9 pass. Delfziil. Pavonis 9 te Boness. Poseidon 7 te Marseille. Hoc Vinces 9 te Karlshamn van Kol- bing. Ria 8 te Kopenhagen. Her- ta 9 van Hull. Frieda 9 van Fo- wey. Albert 8 te Dieppe. Wota 8 te Swansea. Argo 10 te Gro ningen. Maria 9 van Sunda. Jantje Eppiena 9 van Harburg. Alia 10 pass. Vlissingen. Metro- pole 9 van Ipswich. Aegir 9 te Sheby. Bounty 9 pass, Harlingen Havik 9 te Dublin. Aries 7 te Boston. Oceaan 9 te R'dam. Eu ropa 9 te Antwerpen. Zeehond 8 pass. Vlissingen naar Kopen hagen. Zeeland 8 te Antwerpen. Cornells 6 v Norrköping n Great Yarmouth. Duurswold 6 v Blyth n Rochester. Tide 6 te Dublin, IJsel 6 te Rouen v Swansea. Fi- vel 6 te Aabenraa. Aldo 7 te Bergen. Bonaire 7 pass. Cëuta n Goole. Canda 7 pass Ceuta n Grimsbv. Celebes 8 te Hamburg. Insp. Mellema 6 v Bordeaux n Sousse. Jutland 7 te Rouen van Cardiff. Lelie 7 te Hamburg v Zwiindrecht. Marie 7 v Middles brough n Waterford. Mascotte 7 n Bilbao v Pasaies. Noordster 8 pass Holtenau n Faaborg. Pa mir 8 te Rouen v Middlesbrough Antares 7 n Svendborg. Soes 7 pass Holtenau. Banka 7 te Ber gen. Geja 9 pass. Holtenau. Ca- teli 7 te Rouen. Mary 6 te Wor- merveer. Hoogeland 6 te Hom beek. Horst 8 te Bergen. Nimrod 8 pass. Brunsbuttel. Pres. Roo sevelt 8 te Hamburg. Rubicon 8 naar Londen. Setas 6 naar Sandnes. Victory 6 te Limerick. Inspe 6 te Odense, Arran 7 te Avonmouth. Twin 7 te Huil. Sparta 7 naar Aardalstangen. Al oha 7 pass. Brunsbuttel: Maria 8 pass. Holtenau. Globe 8 naar Antwerpen. Lark 8 te Porsgrunn. Manta 8 te Ahus. Helios 7 oass. Brunsbuttel. Navis 7 van South ampton. Emke 7 van Manchester, St. Walburg 7 van Bayonne. Bal tic 8 te Autwerpen. Mary Ward 8 te Rotterdam. Meteoor 8 te Londonderry. Oldeambt 8 oass. KielHoltenau. Start 9 te Brus sel. Hooo op zegen 7 te Ghent. Ruja 7 van Holtenau. Abro 8 te Antwerpen. Jozo 8 te Kopen hagen. Horizon 8 oass. Brunsbut tel. Niagara 7 te Sharpness. Al batros 7 te St. Nazaire. Caribia 7 te Londen. Haven Groningen Binnengekomen: Maris Stella 9. Scheepsberichten Delfland Zuid' Amerika/A'dam pass. 9 Febr. Fernando Noronha/ Las Palmas; Friesland Krl R/dam /Indonesië 13 Febr. n.m. te Sin gapore verw.; Laurcnskerk Cal- cutta/R'dam pass. 10 Febr. Gi- braltar/Antw.; Maasland A'dam/ Buenos Aires pass. 10 Febr. Kp Verdische eilanden/Recife: Siba- jak 12 Febr. van R'dam te Wel lington verw.; Singkep Indonesië /A'dam 10 Febr. van Ryeka; Wa terland A'dam/Buenos Aires 9 Febr. thv Fernando Noronha/ Montevideo; Kota Baroe 10 Febr. van New York te Baltimore; Kota Inten 9 Febr. n.m. van Charles- ton/Newportnews; Modjokerto 11 Febr. te 2 uur van Indonesië aan de Hoek van Holland verw.: Zee die heden zal antwoorden op deland krl Indonesië/New York p. zakelijke opmerkingen. 9 Febr. te 6 uur Ceylon/Cochin.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3