9575 Weer stormen op Noordzee nabij de Britse Oostkust RADIO VAL DA joisG Vele schepen in nood programma Ned. Antillen offerden ruim tivee millioen UW PUZZLE Financiën en Economie $0^ Pagina 4 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 LONDEN, 10 Febr. (A.P.) Stormen uit het Noorden doen de golven met hernieuwd geweld beuken tegen de reeds zo zwaar geteisterde zeeweringen van de Britse Oostkust. Schepen slingeren hun S.O.S. de aether in, terwijl op de dijken dijkwerkers zich met moeite staan de houden en alles in het werk stellen om de gaten te dichten, vóór nieuw onheil aangericht wordt. waar tijdens de overstromingen van de vorige week vijftig men sen om het leven zijn gekomen, moest het werk tijdelijk stilge legd worden wegens de harde wind en de regen. Windkracht 140 km per uur Ook ten Westen van de Britse eilanden woedt de storm. Het 853 ton metende Duitse tankschip „Alice" uit Hamburg, heeft juist op tijd dekking kunnen vinden in de Moelfre-baai, nadat in de vroege ochtenduren het schip enige tijd weerloos met motor- pech op de ruwe zee heeft rond gedreven. Een sleepboot uit Liverpool bracht de „Alice" de baai binnen. Een vliegtuig van de Noorse luchtmacht is ondanks de storm en het slechte zicht opgestegen, om gehoor te geven aan het noodsein van de Zweedse traw ler „Vinita", die zich op de Noord zee in moeilijkheden bevindt. Noorse reddingsboten, die uit gevaren waren, moesten wijken voor het geweld van de wind en terugkeren naar de haven. Verder naar het Noorden heeft het 8700 ton metende Ameri kaanse vrachtschip „Mac Mar' koers gezet naar de dichtstbijge- legen haven met een breuk de romp. De „Mac Mar" heeft aanbiedingen voor assistentie van de hand gewezen en geseind dat er geen onmiddellijk gevaar dreigt. In het Noorden van Engeland zijn windvlagen met een snelheid van ongeveer 140 kilometer per uur geregistreerd. Overal waar de zeeweringen beschadigd zijn, wordt koorts achtig gewerkt, om het land te beveiligen tegen het geweld van het water. Herstelwerk op Canvey gestaakt Alleen op het eiland Canvey, DONDERDAG 12 FEBR. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 A.V.R.O. 7.50 V.P.R.O.. 8.00—24.00 A.V.R.O. AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gra- mofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8,15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoon muziek. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amusementsmu ziek. 12.00 Piano, viool en cello. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel en piano. 12.50 „Uit het Bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 13.55 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14.35 Alt en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Tussen vier en vijf". 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire actualiteiten of gramo foonmuziek. 17.40 Gramofoonmu ziek. 17.45 Regeringsuitzending: J-J-v. d. Laan: „Nieuw Guinea's Australische buurman". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of gramofoonmu ziek. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Zang en orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Phil- harmonisch orkest. 21.05 „Mijn heer Tik-Tak", hoorspel. 22.10 Gramofoonmuziek. 22.20 Geva rieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. J 1.00 KR O. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gra mofoonmuziek. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gramofoonmuziek. NCRV: 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Amuse mentsmuziek. (12.3012.33 Land- De weerkundigen hebben voor gewaarschuwd dat Vrijdag aanstaande het water opnieuw een extra hoog peil zal bereiken. Er worden voorbereidingen ge troffen om tijdens de critieke uren voortdurend patrouille lopen op de dijken. De patrouilles zullen uitgerust worden met walkie-talkies, zodat ze terstond alarm kunnen slaan, wanneer ergens gevaar dreigt. Een hevige sneeuwstorm heeft vanmorgen Denemarken geteis terd, waardoor het voornaamste eiland Seeland van de rest van het land afgesneden dreigt te worden. De kustvaartuigen konden van morgen niet uitvaren in verband met het zware weer. Elders in Europa vertoonden de weersomstandigheden echter een gunstiger beeld. In Rome, waar gisteren sneeuw gevallen is: schijnt vandaag de zon. De tem peratuur schommelt om het vries punt. Ook in Parijs heeft de regen voor de zon moeten wij. ken. In België is het weer regen achtig. Prins Bemhard te Numansdorp NUMANSDORP Gisteren- middag om kwart voor drie landde Prins Bernhard per heli copter in Numansdorp nabij de oude buitenhaven. Hij bracht een bezoek aan de hulpsecretarie, die gevestigd 'is in het Schippershuis, waar hij een onderhoud had met de loco-burgemeester, wethouder van der Velde. Daarvoor had de Prins met een hefschroefvliegtuig een bezoek gebracht aan Raamsdonksveer. Het hefschroefvliegtuig landde midden in het dorp Raamsdonk. Burgemeester J. H. M. Prinsen gaf de hoge bezoeker een over zicht van de situatie, waarin de gemeente verkeerde. Raamsdonksveer telt thans een honderdtal evacué's uit eigen en andere gemeenten, o.a. Hank en enige Zeeuwse dorpen. De Prins bezocht verder in Raamsdonks veer de school, waar evacué's zijn gehuisvest. Ook nam hij een kijkje in het gebouw, waar ge schonken kledingstukken worden gesorteerd. Algemene vergadering Katholieke Werkgevers De Algemene Katholieke Werk geversvereniging zal haar eerste algemene ledenvergadering in dit jaar te Amsterdam houden op Dinsdag 3 Maart a.s. in het Carl- ton-hotel. Na een openingswoord van de algemeen voorzitter, de heer L. A. J. M. van Heijst, waarin met name aandacht zal worden be steed aan bepaalde facetten van de financiering van de onderne ming, zal mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, een rede uitspre ken over de Europese integratie. Geestelijken en hotels opgelicht Anderhalf jaar met aftrek AMSTERDAM De Amster damse rechtbank heeft vanoch tend de 35-jarige journalist H. uit Utrecht wegens meermalen gepleegde oplichting een gevange nisstraf opgelegd van VU jaar met aftrek. De 21-jarige kapster, mej. P. M. E., eveneens uit Utrecht, met wie hij geruime tijd in een hotel te Hilversum had gelogeerd, werd wegens diefstal tot 3 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar veroordeeld plus een geldboete van f75. De journalist stond terecht, omdat hij zoals hij ter zitting erkende diverse geestelijken, onder wie een te Bussum, had opgelicht. Hij zelf had enige tijd voor geestelijke gestudeerd. Hij vroeg de geestelijken geld ter leen onder het voorwendsel, dat zijn schuldenaars dreigden hem bij de politie aan te geven, doch betaalde dit geld niet terug. In het -hotel te Hilversum had hij eerst zijn logies normaal betaald, doch later, toen een rekening was opgelopen tot f800.was hij vertrokken, waarbij hij de koffer van zijn meisje als borg achter liet. Toen men later deze koffer opende, trof men er tafelgerei, tafellakens en klerenhangers van het hotel in aan. Het meisje is thans veroordeeld, omdat zij er kende sommige dezer klerenhan gers te hebben gestolen. Boven dien was zij er van op de hoogte, dat hij de andere gestolen arti kelen in haar koffer verborg. Een getuige van het hotel deelde ter zitting twee weken geleden mede, -dat het meisje, dat op vrije voe ten is, intussen een met haar ge troffen schadevergoedingsregeling trouw is nagekomen. Zuid-SIavië wijst drie Bulgaarse diplomaten uit LONDEN 10 Febr. (Reuter) Volgens de Daily Telegraph heeft Zuid-SIavië drie Bulgaarse diplo maten gelast, het land te verla ten. Door deze maatregel zou Bulgarije slechts een „symbolische vertegenwoordiging" in Belgrado behouden. „Geef, geef veel en geef snel" Spontaniteit zonder "reuzen O WILLEMSTAD Wanneer wij deze regels schrijven is de laatste slag om de 2 millioen Nederland se guldens in de Nederlandse An tillen in volle gang. Een bevol king van ruim 180.000 zielen, arm en rijk, klein en groot meegeteld, zal naar het zich laat aanzien een bedrag van twee millioen Nederlandse guldens, of als men dat in Nederland wenst een half millioen Amerikaanse dollars bij een hebben gebracht om een steentje bij te dragen in de nood die nu in Nederland heerst. Deze 180.000 mensen hebben er precies zes dagen over gedaan om dit resultaat te bereiken, zes dagen gedurende welke op alle zes de eilanden in de Caraibische Zee van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de roep weerklonk: „Geef, geef veel en geef snel". Als vandaag van de openbare gebouwen te Willemstad, Oranje- voor vandaag Boler en slekgoed naar West-Duitsland De West-Duitse autoriteiten hébben toestemming verleend tot invoer van boter uit Nederland voor een bedrag van 3.75 millioen Dm. Voorts is toestemming ver leend tot invoer uit Nederland van planten en stekgoed van kasplanten ter waarde van 300.000 Dm. Verzekerd bedrag Nil 1 my-Arab em Naar wij vernemen hebben de maatschappijen van het Nillmij- Arnhem Concern onlangs geza menlijk een verzekerd bedrag be reikt van een milliard gulden. Concern Fries-Groningse Hypotheekbank In de op 2 Maart a.s. te hou den algemene vergaderingen van aandeelhouders zal worden voor gesteld het dividend over het boekjaar 1952 als volgt vast te stellen: Voor de Fries-Groningse Hypotheekbank N.V. op f 44 (v.j. f 40) per aandeel van f 1000 met 20 pet storting en op f 11 (v.j. f 10) per aandeel van f 250 met 20 pet storting. Voor de Nederlandse Hypotheek bank N.V. op f 20 (als v.j.) per aandeel van f 1.000 met 20 pet. storting en f 10 (als v.j.) per aan deel van f 1.000 met 10 pet stor ting. Voor de Algemene Friese Hypo theekbank N.V. op f 4 (als v.j.) per aandeel van f 1.000 m. 10 pet storting. De gezamenlijke reser ves bedragen f 18.000.000 (het v.j. f 17.500.000), ongeacht de reserves voor diverse belangen. A.K.U. sluit licentie overeenkomst met Dupont Naar de directie van de Alge mene Kunstzijde Unie N.V. mede deelt heeft de met haar nauw ge lieerde American Enka Co. thans besloten zich ook te gaan bege ven op het gebied van de fabri cage van vol-synthetische vezels. Zij heeft daartoe een licentie overeenkomst met Dupont afge sloten. Er zal onverwijld worden begonnen met le bouw van een fabriek naast de bestaande rayon- fabriek in de gemeente Enka North Carolina, die voorlopig alleen vezel zal produceren, maar waarbij mogelijkheden zullen worden geschapen om later ook garen te produceren. Men ver wacht, dat deze nieuwe fabriek begin 1954 in bedrijf zal komen met een voorlopige produotie van 2.000.000 lbs per jaar. De bedoe ling is om hetzelfde product te maken als de Enkalon die de AKU in Emmen produceert. De en tuinbouwmededelingen. 12.55 AKU zal haar kennis daarvoor „100 jaar kromstaf". 13.00 Nieuws volledig ter beschikking van de en Katholiek nieuws. 13.20 Ha-' waiian muziek. 13.40 Bariton en piano. NCRV: 14.00 Amusements muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 Radio Philharmonisch sextet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 16.50 Gramofoonmu ziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.40 Voor dracht. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.30 „Op de stelling", causerie. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.45 Vragen aan voorbij gangers. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. American Enka stellen. De emissie Zuid-Hollandse Bierbrouwerij Bij de uitgifte van f 360.000 ge wone aandelen N.V. Züid-Hol- landse Bierbrouwerij a pari heb ben nagenoeg alle houders van dividendbewijzen nummer 25 der vroegere preferente aandelen, van het hun toegekende inschrijvings- reoht gebruik gemaakt. De prijzen op de wolmarkt Sinds het begin van het seizoen 1952-53 zijn de wolprijzen onge veer 5 tot 10 pet. gestegen. Dit is voor een periode van 5 maanden een ongewoon geringe verande ring. Men moet dan ook tot het seizoen 1948-49 teruggaan om een zelfde periode te vinden. Hoewel de tweede helft van het seizoen 1943-49 ook stabiele prijzen liet zien, gaat de vergelijking niet veel verder op. In het seizoen 1948-49 was men immers aan het einde van de door de oorlog ont stane inhaal-vraag gekomen, ter wijl verder Amerika toen bizon der aarzelend kocht, eensdeels vanwege geruchten over prijsda ling, aan de andere kant ook omdat de vraag was afgenomen. Het huidige prijsniveau werd be reikt na een ongewone kooplust, maar deze achterhaalde zichzelf en eindigde in een beweging in de omgekeerde richting. De industriële productie is in de meeste landen weer toege nomen, alleen de Amerikaanse textielhandel bevindt zich nog op een laag niveau. De Amerikanen hebben ook nog niet veel op de Commonwealth-veilingen gekocht, hoewel zij in de laatste tijd be trekkelijk grote aankopen heb ben gedaan in Zuid-Amerika. Als de Amerikaanse industrie dezelfde tekenen van herstel als in de meeste andere landen zal gaan tonen, zal de huidige vaste stem ming op de wolmarkten verdere steun vinden, aldus het Inter nationaal Wolsecretariaat. TEGEN HOE ST PASTI LLES TiïSÏÏ VALDAHILD Beursoverziclit H.V.A. willig AMSTERDAM, 10 Febr. In H.V.A. is het vanmiddag ouder wets toegegaan. Recente berich ten, waarin melding van een eerste oogst eind 1953 op de nieuwe plantage in Ethiopië plaatsten dit fonds midden in de belangstelling. Na maanden lang onder pari geweest te zijn, werd nu gemakkelijk de 100 gepas seerd. Na opening bleef de vraag aanhou4en, zodjfc de koers ruim 8 punten steeg, tot 104%. Lichte winstnemingen op het eind de den een lichte reactie ontstaan tot 103. Tweede feature was A.K.U. De plannen voor een nieuwe enkalonfabriek in Ame rika, waartoe een licentie-over eenkomst met Dupont is gesloten, zijn ter beurze gunstig ontvan gen. Al was de stijging hier niet zo markant niettemin was ook dit fonds vast op 171 (169%). De overige Internationale soorten eveneens goed op peil. Cultures zijn vanmiddag gesti muleerd door de willige stem ming voor H.V.A. en alle ru brieken trokken een kleinigheid aan. Het tegenovergestelde was het geval met de Indonesische tram- en gemeente-obligaties. In navolging van Djakarta kwamen hier lagere noteringen tot stand. De scheepvaartsector was even als de incourante industriemarkt kalm, maar vrij vast. Aandelen Walvisvaart reageerden nog niet op de veel gunstiger vangstresul taten. Per 18 Januari bleef de productie nog ca. 100 ton achter bij verleden jaar, doch per 25 Januari was dit verschil bijna geheel ingelopen. Preferente Aniem werden geadviseerd op 149 tegen gisteren 145 in ver band met de binnenkort ver wachte betaalbaarstelling van 60 pet. achterstallig dividend. Gul densbeleggingen stil en vrijwel onveranderd. KRUISWOORD-PUZZLE P.A. 6 Horizontaal: 1. bevel 3. verlaagde toon 5. korf 7. watervogel 9. vis 10. knaagdier 12. lidwoord 14. pas 16. geldstuk 17. reeds 18. lidwoord 19. hemellichaam 23. gelooide huid 27. op de wijze van 28. woonschip 30. deel van een schip 31. schop 33. kier 35. titel 36. laatste leden (afk.) Verticaal: 1. feestdos 2. meisjesnaam 3. water in Friesland 4. wondje 5. vloerbedekking 6. titel 7. voegwoord (fr.) 8. boom 9. spil 11. klaar; gereed 13. deel van de bijbel 15. keukengerei 16. nor 19. familielid 20. zangstem 21. karakter 22. bijwoord 24. nobel 25. bevel 26. godsdienst; geloof 28. waterhoogte 29. vr. munt 32. wintervoertuig 34. stofmaat OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL P. A. 20305 Horizontaal: 2 gij; 4 mr; 7 spade; 9 panma; 12 klewang; 16 kro; 17 aal; 18 parkiet; 24 snert; 26 assen; 29 ed; 30 te. Verticaal: 1 os; 2 ga; 3 ijdel; 4 maan; 5 rr; 6 ia; 3 pa; 10 mi; 11 uw; 12 kop: 13 eer; 14 ali; 15 gat; 19 aard: 20 ko; 21 eist; 22 in; 23 te; 24 ss; 25 ee; 27 se; 28 nu. stad, Kralendijk en op de Bo venwinden de vlaggen wapperen is dat om de vreugde te tonen voor het feit, dat twee jaar gele den gouverneur Peters de inte rimregeling afkondigde, waardoor de Antillen autonoom in rijks verband werden. Men is trots op deze autonomie, maar als ooit bewezen is, dat men autonomie en rijksverband als één ziet, dan is dat bewezen in deze week. De geweldige spontaniteit, de on vermoeibaarheid en de vinding rijkheid om geld bijeen te bren gen voor Nederland levert dit bewijs, onomstotelijk. Iedereen gaf, ook de Portuge zen, de Venezolanen, de Colum- bianen en de Brits West-Indiërs, die in verschillende bedrijven hier werken. Zij werden meegesleept door het enorme élan van de Antillianen en Nederlanders, ter wijl evenmin de Surinamers op deze eilanden mogen worden ver geten, want ook zij zorgden voor een groot aandeel in het totale bedrag. En tot nu toe spraken wij nog slechts van geld, maar daarnaast is een grote hoeveelheid lakens, dekens, lampen en andere zaken, waaraan in Nederland behoefte bestaat, bijeen gebracht. Ook deze actie kenmerkte zich door een spontaniteit van een kracht, ge lijk aan het water, dat de Neder landse dijken overspoelde. Deze vergelijking lijkt vreemd en mis schien overdreven. Een voorbeeld: de firma Mesker een meubel bedrijfop Curacao was zeven uur nadat de oproep om lakens etc. via de radio was omgeroepen, volkomen door de voorraad kis ten en ander verpakkingsmate riaal heen. Dat was om kwart voor acht des avonds. Vijf minu ten later riep de „Curom" een verzoek om kisten etc. naar Mes ker te brengen. Binnen een kwar tier moest de Curom daarna een verzoek uitzenden daarmee te stoppen omdat er zoveel kisten gebracht waren, dat men nu daar weer geen raad mee wist. Het ziet er naar uit, dat de KLM nog vele dagen doende zal zijn oan de stroom van kisten weg te werken en nog steeds zijn er mensen, die hier een laken vin den dat gemist kan worden of daar een deken, die toch niet wordt gebruikt, of een paar schoenen, of een vergeten trui. Het heeft weinig zin u meer voorbeelden te geven. Wij weten hier, dat overal ter wereld waar Nederlanders zijn.. en vergeet vooral niet, dat de Antillianen zich op het ogenblik ook' volbloed Nederlander voelen, ook al wap peren de vlaggen voor de auto nomie met eenzelfde sponta niteit en opofferingsgezindheid gegeven en verzameld wordt en niet alleen door Nederlanders. De hulp, door de Amerikanen, Fran sen, Belgen, Engelsen, Duitsers, Italianen, Spanjaarden, Venezo lanen, Noren, Zweden, Denen, In donesiërs gegeven, heeft ook hier diepe indruk gemaakt. Het was een aansporing meer. „Want liefde is niet moeilijk bij het aanschouwen van zulk een leed", zo sprak de gouverneur voor de Curom. Wij kennen uw leed; wees overtuigd van onze liefde. Generaal Eddy gaat heen WASHINGTON 10 Febr. (Reu ter) Luitenant-Generaal Man.- ton Eddy, de bevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten in Europa, zal op 31 Maart, na meer dan 35 dienstjaren, ontslag nemen Zijn opvolger is Luitenant-Gene raal Charles Bolte, bevelhebber van het Amerikaanse zevende le ger in Europa. De nieuwe bevel hebber van het zevende leger wordt thans Luitenant-Generaal William Hoge, thans bevelhebber van het vierde leger te Fort Hous ton (Texas). Generaal Eddy nam in Augustus 1952 het commando over de Ame rikaanse troepen in Europa op zich. Rode Kruis vraagt Geen goederen c? meer naar Den Haag 's-GRAVENHAGE Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis verzoekt tot nader bericht geen ingezamelde goede ren meer naar Den Haag te zen den. Hiervoor is geen opslagruimte ter beschikking. Als gevolg hier van is het van belang, dat alle tot heden ingezamelde goederen ter plaatse worden opgeslagen en zoveel mogelijk worden gesor teerd, waarna schriftelijke opgave van hoeveelheden en soorten gaarne zo spoedig mogelijk in gewacht worden bij de intendance van het Nederlandse Rode Kruis, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. GIROSTORTINGEN RAMPENFONDS KOSTELOOS De directeur-generaal van de P.T.T. heeft goedgevonden, dat met ingang van 10 Februari, op girostortingen op postrekening no. 9575 ten behoeve van het Nationa le Rampenfonds geen storlings- rechten behoeven te worden be taald. Evenmin is dat het geval voor de stortingen op girorekening no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen open - Dijken dicht". Dit bericht geldt tevens ter in- lichting van de directeuren der postkantoren, die nog nader be richt ontvangen. f 150.000.- voor land- en tuinbouw (Van onze parlementaire redactie). Nederland is met de Verenigde Staten overeengekomen, dat de legenwaardegelden van het plan- Marshall een bedrag van 150.000 gulden zal worden aangewend voor de opvoering van de produc- tilviteit in de Nederlandse land en tuinbouw. Dit heeft de minis ter van Financiën in een nota aan de Tweede Kamer medege deeld. Het bedrag van 150.000 gulden is bestemd voor het bevorderen van een beter gebruik van tracto ren en werktuigen. 50.000 gulden gaat als subsidie naar de stich ting voor vakopleiding voor het smeden-, constructie- en machine reparatiebedrijf in Nederland „Smecoma", die cursussen gaat geven aan jonge boeren en land arbeiders. Cursussen van ge lijke aard worden ook gegeven door het instituut voor tuinbouw techniek te Wageningen. Dit insti tuut krijgt de resterende ton om de cursussen uit te breiden. De 150.000 gulden maken deel uit van het bedrag van 30 mil lioen aan tegenwaardegelden, dat bestemd is voor de opvoering van de productiviteit in Nederland. Voor landbouw, tuinbouw en vis serij is hiervan 10 millioen be schikbaar gesteld. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575Den Haag. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postwissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen tvij in dit blad veranticoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds. FEUILLETON: -jt EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortooms Er ging een schok door het tussenpozen sprak Theodoor bundeltje mens heen. Maar daar na begon het te leven. Het kwam overeind. Grote verschrikte ogen staarden Theodoor aan. „Stap uit! U kent me toch, is 't niet?" klonk weer de harde stem van Theodoor. Een windvlaag rukte aan het portier. De man op de bank kromp opnieuw ineen. „Stap uit! U zult niet weg waaien-" Langzaam, slaafs, zwijgend, kwam de jonkheer uit de wagen. Toend reed de chauffeur de Lan cia langszij. „U," zei Theodoor tegen de verbaasde chauffeur, „u blijft bij uw defecte wagen. Binnen een half uur is er een takelwagen hier." „In orde, mijnheer," zei de chauffeur. „Stap in, jonkheer," beval Theodoor. Zij reden heen. Zwijgend. De wind floot op het open raampje.; Bij iedere vlaag dook de jonk heer ineen. Tenslotte zei Theo door: „Ik zal het raampje sluiten. De storm hindert u, zie ik." Daarna zaten zij in de veilige beslotenheid van de Lancia. Met korte harde zinnen, bijna een tonig boven het motorgeronk. „Uw vervloekte comedie is uit gespeeld, jonkheerIk heb Clarence in Parijs ontmoetuw dochter is een engel.u hebt haar verdriet gedaan veel ver driet haar grootmoeder is een vrouw uit honderdduizenden beseft u dat niet?... naast haar; bent u klein en verachtelijk." De jonkheer zweeg, zat nietig en schrikachtig naar zijn handen te kijken. De glorie van de mach tige schouwburg-eigenaar was nergens meer aan hem te beken nen. Elk woord van Theodoor striemde zijn gebogen rug. Klein, klein, klein geen woord paste beter bij dit mannetje. Dit man netje, dat zijn dochter pijnigde, maar dat een kale mus werd als de wind over de wereld joeg. Midden in de eenzaamheid van de nacht stopte Theodoor. „Hier", zei hij langzaam, alsof ihij zich 'verveelde, „hier ziet nie mand ons. Jonkheer, kom uw be lofte nabreek .met uw eigen handen mijn stomme nek. Wees een man!" De motor sloeg af. In de korte vreemde stilte na het donkere geronk van de motor, besprong de storm woedend de wagen. „Niets kan mij weerhouden om u hier alleen achter te laten," zei Theodoor onbarmhartig, „maar ik heb geen behoefte aan wraak. U weet wat voor een smerige rol u gespeeld hebt. Het enige wat ik u vraag, is: uw antwoord!" Voor het eerst sedert de on verwachte ontmoeting opende de jonkheer zijn mond. Hij legde zijn dikke trillende vingers op Theodoors arm en zei hakkelend: „Ik weet 'thet spijt me.. ik zal alles goedmakenalles" „Wilt u dat laatste woord nog eens herhalen, jonkheer?" „Alleszei de jonkheer gedwee. En hij meende hel. Theodoor startte en reed door. Hij bedacht, dat het in de wereld toch wel wonderlijk kon gaan. Ik heb ooit voor deze man gesidderd. Nu rijd ik hem, een vaatdoek, in zijn vroegere wagen naar huis. „Wij praten er dus niet meer over", zei hij, „mag ik er op re kenen, dat u het zo spoedig mo gelijk met Clarence in orde maakt?" „Alleszei de jonkheer mechanisch. Een kwartier later zette Theo door zijn kleine getemde schoon vader af aan de stoep van diens woning. Toen hij hem door een deur had zien verdwijnen, reed hij snel heen, naar een garage.. Eindelijk weer op weg naar huis, draaide hij het raampje neer en luisterde naar de fluiten,- de wind, de zuiverste muziek, die hij ooit in zijn leven gehoord had. 's Anderendaags zette Theodoor de eerste schrede als fabrieks eigenaar. Zijn oude vader bracht hem naar de zware bureaustoel op het privé-kantoör. Hij legde de sleutels in Theodoors open handen. Toen stonden zijn ogen vreemd. Weemoed om het verle den, vreugde om het kind, dat de zware taak overneemt. Dit zijn grote momenten in het le ven van een arbeidszaam man. De oude Bronkhorst keerde zich om. Theodoor keek hem na hoe hij heenging door de matglazen deur De telefoon rinkelde. Het eer ste zakengesprek! Met een vreem de opgewondenheid, die hij zelfs in overvolle concertzalen niet gekend had, nam hij de hoorn van de haak. Dit ogenblik, dacht hij, is wellicht beslissend voor mijn levenhet eerste tele foongesprek een. belangrij ke orderbuitenland „Hallo, directie Sinclair-fabrie- ken" zei hij resoluut. Aan het andere einde van de draad schreeuwde een stem: „Jongemanhij is er!" „Ik wist 't mevrouw." „Hij is als een lam, jongeman" „Dat wist ik. mevrouw." „Er schijnt nu werkelijk een wonder gebeurd te zijn, jonge man!" „Nee mevrouw, het waaide!" „Ik versta je niet, jongeman!" „Dat hoeft ook niet, mevrouw Hoe is 't met Clarence?" „Zielsgelukkig, jongeman!" „Dat wist ik, mevrouw." „Jij weet blijkbaar alles, jon geman!" „Alles, mevrouw." „Dat betwijfel ik, jongeman! Of heb je al een telegram van André van Trioht ontvangen?" „Nee mevrouw." „Ik wel! Hij zond het mij juist. Een lang telegram, hij vraagt mij jouw mede te delen, jongeman, dat hij zijn verdere leven in Pa rijs zal slijten als docent aan het conservatorium van Mallot." „Maar mevrouw.... en ons or kest dan?" vroeg Theodoor ver schrikt. „Heeft ogenblikkelijk 'n nieu we dirigent gekregen." „Wie?" „Ohrist Morees". Theodoor liet de hoorn zakken Hij kon dit alles niet verwer ken. Christ MoreesOnmoge lijk! Hij sloot een ogenblik zijn ogen. Toen rees plotseling weer zo'n levende pyramide van strij kers en blazers voor hem op. Hij zag ze allen: de spoorman, de kruidenier, de textielarbeider de candidaat-notaris. En aan de voet van de pyramide stond een klein, armzalig, deerniswekkend fi guurtje, een ventje met een bult. Een zwaar toneeldoek gleed lang zaam opzij. Toen hief het mis maakte ventje zijn dirigeerstok. Zijn ogen straalden. Op zijn wan gen gloeide het vuur. De muziek barstte los. En Ohrist was niet langer een gebochelde. Hij was een kaarsrecht jongeman, die met één blik uit zijn groot-open oog heel de pyramide beheerste „Zeg jongeman, versla je me niet? André vraagt je dringend hem omgaande duizend Sinclair- Paradis te zenden. En stuur mij onmiddellijk een assortiment Rénommé! Een ogenblikhier is Clarence...." Door de telefoon zong 'n meis jesstem twee regels uit de Bre tonse legende. En de verse eige naar van de Sinclair Tabaksin dustrie antwoordde zingend. Een kantoormeisje, dat een orderboek kwam halen, trok zich snel en blozend terug achter die matgla zen deur. De deur mei het opschrift; privé. EINDE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3