9575 Buitenlandse hulp blijft naar ons land stromen Trots Bolsward huldigde zijn drie bisschoppen Canada wil meer emigranten uit Nederland opnemen Operatie Pluto99 mocht helaas niet meer baten Korreltjes Zeldzame bijeenkomst bij Honderd jaar Kromstaf ragina ji Kerk. die Christus is. die aan de bisschoD het gezag geeft. Bolsward priesterstad Bolsward mag trots ziin od een sierliik stadhuis en een stoe re Martinitoren. Sierliik en stoer, dat is de stijl van de stad en ook van haar bewoners, aldus Da ter Galama Bolsward mag trots gaan op drie en vijftig priesterzonen in leven, die door hun verspreiding in heel de wereld Bolsward niet slechts tot een Europese stad, maar in zekere zin tot een wereldstad maken. Bolsward mag trots gaan op deze drie bis schoppen. Wat is toch de kracht van die stad. zo vroeg spr. Vraag het aan die drie en viiftig oriesters in leven. Zij zullen wiizen od hun thuis, od hun moeder vooral. Zo is het. Zolang hier vrouwen ziin met diezelfde offerbereidheid als van onze moeders, zo zeide sor.. een offerbereidheid, sierliik en stoer, zolang zal Bolsward een krach tige stad blijven, een zegen voor Friesland, een zegen misschien ook voor heel de wereld. Tragisch drama te Schiedam Te Schiedam is bij een familie wonende aan Rubensplein het echtpaar Den B. uit Zierikzee en twee kleine kinderen opgenomen. Maandagmiddag ging de heer Den B. de stad in. Mevrouw Den B. bleef met haar gastvrouw thee drinken. Ze moet toen door een vlaag van verstandsverbijstering overvallen zijn en snelde opeens naar boven waar haar twee kin deren lagen te slapen. Ze nam eerst het zoontje van 2 jaar op en wierp het van het 12 meter hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby naar omlaag en sprong tenslotte zelf van het bal con. De baby werd dood opgenomen en de moeder en het zoontje van 2 jaar zijn in deerniswekkende toestand naar het gemeente-zie kenhuis overgebracht. MOEDWILLIG BRAND GESTICHT Een gevangenisstraf van een jaar met aftrek eiste de Officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 37-jarige ha venarbeider J. M. van E. uit Rot terdam, die moedwillig brand zou hebben gesticht in zijn woning. De woning brandde grotendeels uit en de schade werd op f2700 geschat. Verdachte, die bekende, ver klaarde door ziekte in financiële moeilijkheden te zijn gekomen en de assurantiepenningen wilde hij gebruiken om kleding te kopen. Hij had zijn vrouw gewaarschuwd het 'huis te verlaten en zelf is hij het huis weer ingegaan om een kind uit de brandende woning te halen. De herdenkingsavond van „honderd jaar kerkelijke hiërarchie" te Bolsward, kreeg wel een zeer hijzonder cachet door de aanwezigheid van drie, uit de parochie voortgeko men, Bisschoppen. Voor de aanvang van deze avond werden de Bisschoppen eerst officieel ten huize van de burgemeester van Bolsward ontvangen. Op de foto van links naar rechts: Mgr. N. Hettinga, Mill Hill, burgemeester J. G. S. Bruinsma van Bolsward, Mgr. Constans O.F.M. en Mgr. Jac. Teerenstra C.S.Sp. Er is geen adempauze in de aanvoer van geld, goederen, materiaal en hulpvaardigen, die uit alle landen ter wereld naar ons land blijft stromen. Het wordt zo langzamerhand ondoenlijk al deze hulp apart te vermelden, hoewel ze het allen waard zijn, alleen al door de spontaniteit, waar mee gegeven werd, door het medeleven, dat uit al deze zendingen groot of klein, blijkt. Treffende blijken van medeleven Laten we toch proberen U een indruk te geven, van wat er gis teren zoal op dit punt door het buitenland werd gepresteerd. KOEWEIT heeft enige L-CT trucks ter besc* "cking gesteld. BELGIE. De studenten van de universiteit van Brussel, die een getroffen gemeente wilden adopteren, hebben de gemeente Halsteren opgekregen. De ge- Luik adopteert 's-Gra- De gemeente Kungal in zal Haamstede adopte- DE HOND WAS DOOD Maar 92-jarige wacht verrassing 's GRAVENHAGE Schipper G. van der Molen, de Marine, de R.V.D., Radio Scheveningen, een boer in Haastrecht, gemeente autoriteiten en burgers van Nu- mansdorp en vele anderen in ons land hebben zich ingespan nen om een zieke oude man, die ver van huis verpleegd wordt, zijn hond terug te geven. Helaas is het niet gelukt. Pluto, de hond van de 92-jarige Stellendammer J. Coenraads, is teruggevonden, maar.... dood, aan boord van een kadaverschip. Het was het schip „Broedertrouw" van schipper van der Molen, dat vanavond in Rotterdam gelost werd. De heer van der Molen hoorde vandaag door de radio het be richt dat het leven van Coen raads gered zou kunnen, worden door de terugkeer van de hond. Hjj is toen direct aan het zoeken gegaan en vond inderdaad het dode dier. Gelukkig zijn er uit het nood ziekenhuis in Rijswijk, dat is in gericht in het clubhuis „Te Wer- ve" van de B.P.M., intussen gun stiger berichten. Coenraads schijnt er, dank zij zijn sterke gestel, toch nog 'bovenop te zullen komen. Dat zijn hond dood is weet hij nog niet. Dat zal hem pas vandaag in de ochtenduren voorzichtig verteld worden. Er zijn echter bij het noodzieken huis al aanbiedingen voor een nieuwe hond gedaan. Wie weet, wat de oude man dus voor of op zijn 93st.e verjaardag, die hij Zon dag a.s. hoopt te vieren, voor verrassing wacht. Zoals gezegd, vele Nederlan ders hebben meegewerkt aan de „operatie Pluto". Een Marva in de telefooncentrale van het mi nisterie van Marine zorgde dat het noodziekenhuis op de vlotste wijze verbinding kreeg, eerst met Zierikzee, waar men de hond op een marinevaarfcuig hoopte te kunnen vinden en toen dat schip bleek te zijn uitgevaren, met Ra dio Scheveningen, waar men eveneens zijn medewerking gaf. De Haastrechtse boer, over wie we het hierboven hadden en die een hond had gevonden, maakte een fietstocht van twee uur naar zijn dokter om met hem samen het geval op te lossen. Toen de boer kennis kreeg van het vol ledige signalement van Pluto wist hij meteen te vertellen dat „zijn" hond geen reu, maar een teef was, zodat ook hier succes uitbleef. In Dordrecht kwam iemand aan de politie vertellen, dat 'hij „Pluto" in Numansdorp, eveneens op een marinevaartuig, had gezien. De politie belde het A.N.P. op en korte tijd later hielden enige gemeente-autoritei ten, onder wie de loco-burge meester en burgers van die plaats zioh, ondanks hun eigen zorgen, met het probleem Pluto bezig. Alles tevergeefs. Maar aan de mensen heeft het niet gelegen. De telefoon van het noodzie kenhuis te Rijswijk heeft niet stil gestaan. De aanbiedingen voor een nieuwe hond stroomden bin nen. Men heeft tenslotte zijn keu ze gedaan en vandaag zal de heer Coenraads op voorzichtige wijze worden meegedeeld, dat hij het voortaan zonder Plutó zal moeten stellen. Maar, er zal dan aan worden toegevoegd, dat de heer Coenraads een andere trouwe viervoeter waoht. Blinde student slaagde voor doctoraal examen De 35-jarige heer H. B. Frie- man, die sedert zijn zevende jaar blind is, slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen rechten. Dank zij het Brailleschrift kon hij de léssen op de lagere school blijven volgen. Nadien behaalde hij de diploma's handelscorres pondentie Engels en Duits en vervolgens in 1941 de middelbare acte Duits en in 1947 de acte En gels M.O. Sedert 1948 reisde hij twee maal per week naar Am sterdam om de colleges aan de V.U. te volgen. De boeken, die hij moest bestuderen, las zijn vrouw voor, waarbij de tekst werd opgenomen op een wire- recorder. De heer Frieman be hoefde slechts dit apparaat in te schakelen, om de studiestof te kunnen volgen. De heer Frieman geeft overdag les in handelscor respondentie. Tentoonstelling foto's nationale ramp Het bestuur van de Nederland se Vereniging van Fotojournalis ten heeft besloten 'n tentoonstel ling van foto's van de nationale ramp te organiseren in verschei dene plaatsen van ons land. Het batig saldo zal geheel ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. meente vendee]. Zweden ren. CANADA De Canadese rege ring heeft besloten prioriteit te verlenen bij de afwerking van het onderzoek en het vertrek, aan hen uit de getroffen gebie den, die zich voor emigratie heb ben opgegeven. Dit geldt zowel voor agrariërs als voor niet-agra- riërs. Prioriteit bij onderzoek zal worden verleend aan boeren en hun familie uit de getroffen ge bieden, die naar Canada willen óm op een Canadese boerderij te werk te worden gesteld. Het aan tal toelaatbare niet-agrariërs uit de getroffen gebieden zal worden verhoogd. Zij zullen worden ge selecteerd op grond van hun be kwaamheid om in Canada werk zaam te zijn en niet slechts aan de hand van de huidige catego rieën werkkrachten, die voor im migratie in aanmerking komen. In beginsel is toegestaan 50 boe renfamilies tot rechtstreekse ves tiging op boerderijen toe te laten, dus zonder eerst de normale stage op een Canadese boerderij door te maken. Wat betreft de goe derenzendingen wil Canada de hulpverlening op reële basis aan pakken en geen goederen zenden waaraan eigenlijk geen behoefte bestaat. ITALIË. In de kas van het Rampenfonds te Rome is een nieuwe bijdrage gestort van 11.200.000 lire of f 70.000. De mi nisteries van buitenlandse zaken en van arbeid hebben een equipe steenzetters uit Rovigo aangebo den. Deze arbeiders zijn voor de Italiaanse waterstaat werkzaam in de Po-vlakte. De gemeente Turijn heeft aangeboden een desinfectie- ploeg van zes personen te zenden. FRANKRIJK In de Neder landse ambassade te Parijs lig gen goederen opgestapeld, die een ruimte innemen van achthonderd kubieke meter. De goederen zul- aluminium keukengerei aange boden. De Franse regering heeft een interdepartementale commis sie ingesteld voor coördinatie van de hulp aan Nederland. Een Fran se firma heeft een millioen bun dels rijshout aangeboden. Een compagnie van het eerste regiment genietroepen, omvattend 120 man, 44 vrachtauto's schepen zal vanmiddag naar Ne derland vertrekken. De „Secours Catholique" te Pa rijs heeft een ohèque ter waarde van twaalf millioen francs ter beschikking gesteld van het epis copaat in Nederland. DUITSLAND De gresbui- zenfabriek heeft een wagonlading buizen en vormstukken van 75 tot 400 mm doorsnede gratis ter beschikking gesteld. NIEUW GUINEA Ook Nieuw Guinea zijn steunpostze- gels verschenen. De landsdruk kerij heeft in recordtij'd over drukken vervaardigd. Binnen en kele dagen zullen de zegels over heel Nieuw Guinea verkrijgbaar zijn. Onder de ambtenaren is een actie gaande om een dag salaris af te staan. In Hollandia hebben de collectes reeds f 17.000 opge bracht. De resultaten van de ac ties in de buitenposten zijn nog niet bekend. Talrijke grotere gif ten komen echter binnen. Het medeleven van de burgerij, zo wel van de autochnone bevolking als onder de Nederlanders, groot. JAPAN In de kas van het Rampenfonds is 4919 gulden ge stort. TURKIJE De president van Turkije heeft een telegram van deelneming met de nationale ramp aan Koningin Juliana ge zonden. Het Turkse Rode Kruis heeft een partij wollen dekens ge- zonden. Over hulp in een later stadium wordt nog overleg ge pleegd. Mgr. Lambertini naar België Mgr. Lambertini, speciaal afge vaardigde van Z.H. de Paus naar de rampgebieden in België en Ne derland, is Dinsdagochtend na een vierdaags bezoek aan Nederland naar België teruggekeerd. Hij zal vandaag en morgen de geteister de gebieden in België bezoeken. Varkensmarkt Leiden LEIDEN 10 Febr. Aanvoer: len geleidelijk per schip worden 1555 stuks. Prijs zware 178182; afgezonden. Een van de grote lichte 180182; zouters 174182; Franse alumimumfabrieken heeft I 750160. Handel vlug. Het 81.000 ton metende passagiersschip „Queen Mary" stoomde deze week zelf de Htidsonrivier op en meerde aan de kade in de New Yorkse haven, terwijl een grote mensen menigte op de kaden ademloos stond toe te zien. Het schip meert veilig, na zonder sleepboten, in verband met de staking in de New Yorkse haven, te zijn opgestoomd. Ramp-nota (I) Met de nota over de watersnood, met be kwame spoed door de minister-president, dr. Drees, bij de Tweede Kamer in gediend, is het zware complex van gevolgen van de grote ramp in de.staatkundige sfeer gekomen. Die nota is niet van de minister van Waterstaat, maar van de premier, namens het gehele kabinet dus. Dit tekent het gewicht en de om vang ervan al duidelijk af. De nota wekt een betrouwbare, evenwichtige indruk, over eenkomende met de ernst van de zaak. En wat de betrouw baarheid betreft vooral dit: dat in tegenstelling met de afschuwelijke agitatie, welke van zekere zijde, gélukkig met weinig succes, wordt verwekt duidelijk wordt, hoe snel en krachtdadig deze zaak is en wordt aangepakt. Er is en er wordt niet stilgezeten. Reeds eerder hadden wij het bericht, dat o.a. aan het mi nisterie van Wederopbouw de leuze geldt: eerst herstellen, dan betalen, en dan nog met de nodige tegemoetkomingen van bevoegde zijde. Voor schriften kunnen in deze om standigheden immers gehand haafd worden, wanneer zij soepel worden toegepast! Rampnota (II) In de ramp-nota wordt niet alleen een nu heel wat vollediger en dui delijker beeld van de omvang van de ramp gegeven, maar er worden ook verschillende concrete zaken aangekondigd. Er zal o.a. een noodwet ko men, waarin een centrale ver antwoordelijkheid voor het herstel van de dijken gere geld wordt. Men kan inder daad in theorie, om nog zulke gewichtige redenen (en die zij n er!) voor decentralisatie voelen en waardering hebben voor het werk, dat plaatselijke besturen van waterschappen, naar Nederlandse waterstaats traditie, eeuwenlang hebben gedaan, in dit geval moet de theorie wijken voor de prak tijk. Niet alleen, omdat de omvang van het dijkenherstel zo groot is, maar ook, omdat toch ioel gebleken is, dat het traditionele dijksbeheer e.d. niet bestand is geweest tegen eventualiteiten, als zich nu kondenvoordoen Ramp-nota (111) De gevolgen van de ramp zulten stellig hun invloed hebben op de financiën van het land, in het bijzonder ook op de Rijks begroting! Vele vrome wensen zullen wel naar het rijk der illusies moeten worden verwe zen, als wij alleen maar be denken, dat dr. Drees in zijn eerste rede, verleden week Dinsdag, al heeft verklaard, dat de kosten van het herstel der dijken e.d. onmogelijk voor rekening van plaatselijke gemeenschappen zullen kun nen komen. In de naaste toe komst zal het complex van maatregelen, dat genomen moet worden, om een herha ling van de ramp te voorko men, een zwaar beroep doen op de kapitaalsdienst, en dus de rentelast weer aanmerke lijk verzwaren. Het zal aan stonds wel duidelijk zijn, dat het in de gegeven omstandig heden onmogelijk is. het tegenwoordige geslacht daar mee weer te belasten. Reeds is de gedachte geopperd, dat een bijzondere staatslening, al thans een staatslening, zal moeten worden uitgeschreven, om de financiële gevolgen van het gebeurde op te vangen, temeer, daar de maatregelen voor nieuwe, nog meer af doende voorzieningen, in ster ke mate ook het toekomstige geslacht ten goede zullen ko men! Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 0575. Den Haag. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postiris8el overmaken. Alle binnengekomen gif ten sullen icij in dil blad veranttcoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds. (Van onze redacteur) BOLSWARD In nederigheid en tevens met een zekere trots mogen we God dankbaar zijn voor de kracht en fierheid van ons volk, dat door rampen geslagen kan wor den, maar dan toch weer met onverzettelijke wil voort bouwt aan de toekomst, zo betoogde burgemeester Bruinsma op de te Bolsward gehouden begroetingsavond van de drie uit deze plaats afkomstige bisschoppen, welke avond gehouden werd in het kader van de herdenking van „honderd jaar kerkelijke hiërarchie". Spr. wilde de drie bisschoppen hij deze officiële begroeting zien als zonen van een volk, van de stad Bolsward. Drie bisschop pen, die allen op een heel ander punt van de wereld China, Pakistan en Centraal Afrika zijn belast mei de zorg van het bestuur van gebieden, welke veel groter zijn dan ons land, om er Christus' opdracht te vervullen. Wii ziin trots op U, zo zeide burgemeester Bruinsma. Hel is een zeldzaamheid in Nederland en waarschijnlijk in vele landen, dat een stad drie van haar zonen tol het bisschopsambt verheven ziel. Tot de katholieken bliift deze trots beslist niet beperkt. Sor. wees od de moed en offers, welke van de missionaris ge vraagd worden en od de waar dering welke men hiervoor allen heeft. Namens de hele bevolking wilde sor. od grond hiervan de bisschoppen huldigen en resoect betuigen. Ook als gezagsdragers, als het licht, de sterkte en zegen voor allen, die zich vrijwillig onder hun leiding stellen, wilde sor. de bisschoppen begroeten. Burgemeester Bruinsma ge tuigde van de grote dankbaar heid welke allen vervult bij de gedachte, dat de emancipatie na de instelling van de kerkelijke hiërarchie, het mede mogelijk heeft gemaakt, dat drie missie bisschoppen uit één plaats zijn voortgekomen in een land, dat honderd jaar geleden voor de katholieke bevolking zelf nog missiegebied was. Friesland en het bisschopsambt Pater drs. Sybradus Galama O.F.M. hield een rede. waarin hij wees od de moeilijkheden welke zich in Friesland in verleden tilden rond het bisschopsambt hebben voorgedaan. Sor, wees od de tegenstelling in de tegenstand welke verschil lende bisschoppen destijds onder vonden en de sympathie waar mede de drie Bolswarder bis schoDDen thans allerwege wor den begroet. Als oorzaak van dil verschil zag hij. dat onze voor ouders in de bisschoppen vooral de „macht", politiek en militair, zagen. Achter Bonifatius zagen 7.ii de Frankische macht opdoe men. achter Cuneris Petri de Spaanse. En in 1837 was het ge loof in de Kerk en dus ook in de bisschop zo verschrom peld en uitgehold, dat de Kerk wel een vereniging leek met de bisschop zoiets als fractievoorzit ter Het was een demonstratie van een stuk geestelijke ar moede. Sinds het herstel van het normale kerkelijke bestuur in 1853 is het beter geworden. Spr. herinnerde aan de figuur van mar, Zwiissen. Zijn militaire en politieke macht was nihil, hii kwam alleen voor de zielen. Het ideaal van de bisschop is niet anders dan dat van Christus en spr. geloofde dat wii dat sinds 1853 beter hebben leren inzien. We hebben onze bisschoppen leren eerbiedigen, zo betoogde pater Galama, wijzend op een figuur als kardinaal De Jong. die zonder politieke en militaire macht, toch een grootmacht be wees te ziin. Maar eigenlijk kunnen we in de bisschoppen alleen maar ge loven. De overwinning van Christus duurt voort, geheimzin nig. sacramenteel, en de bedie naren van die geheimnissen ziin de priesters en de bisschoppen in alle volheid. Wii hebben de bisschoppen weer leren zien met de ogen van het geloof Spr. richtte zich vervolgens tot de drie Bolswarder bisschoppen in het bijzonder. ..Mgr. Teerenstra. het para doxale in ons geloof, in het christendom, heeft wel een bij zonder accent en uitdrukking ge kregen in U." zo zeide pater Galama, die in ziin verbeelding de bisschop zag staan in zijn vicariaat Doume. steenrijk en toch doodarm. Rijk door de rijk dom van ziin goede hart. ziin heerlijke eenvoud en volheid van het priesterschap. Overriik en toch met lege handen. Neder land heeft vroeger in andere werelddelen- meer gehaald dan gebracht. Mgr. Teerenstra geeft thans gelegenheid tot eerherstel lende daden zo zei pater Gala ma. daarbij doelend op de actie welke voor de geldmidd&len van deze bisschop in Friesland ge voerd wordt. Hii wekte ziin toe hoorders op. hieraan mee te doen. Mgr. Hettinga, bisschop van Rawalpindi, in Bolsward ook be kend als sporter en schaatsen rijder, moet in het schone Kash mir werken met scholen en zie kenhuizen. zonder dus de recht streekse voldoening van paro chiële zielzorg te beleven. Daar bij komt nog de zorg van een te kort aan medewerkers. Spr. wenste de bisschop toe. dat hii ook over ziin eigen bisdom nog eenmaal het Paaslied zal mogen zingen. Zich richtende tot mgr. Kra mer. herinnerde spr. er aan. dat sinds de dertiende eeuw scharen van bruine broeders naar China ziin getrokken. China, waar het bloed van de martelaren de vel den wit deed staan van de oogst. China, dat ook altijd de Friezen heeft getrokken. Met heilige stiifkoDpigheid heeft ook mgr. Kramer ziin taak als missionaris en bisschop volbracht. Zijn vic torie iiidt thans een nederlaag, evenals de kruisdood van Chris tus. Maar het episcopaat van mgr. Constans Kramer was goed en vruchtbaar, het is de zege vierende vruchtbaarheid van de Er heerst op het ogenblik een zeer strenge winter in Zweden. Het gehele land is bedekt met een dikke laag sneeuw, die op vele plaatsen verkeersmoeilijkheden veroorzaakt. Zelfs in Zuid-Zweden zijn temperaturen van 30 graden Celcius onder nul genoteerd. De inwoners van Stockholm gaan per ski naar hun werk of school. Deze twee jongens skiën langs Stureplan, het hart van de stad. Op de achtergrond de Kungsgatan (Koningsstraat) met de „Koningstorens".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2