B.B.B, gaat starten Personenauto stortte in het Winschoterdiep Eén dode Waar gaan we heen Hohe Messevan Bach door Gron. Bach vereniging Pagina 2 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Commissie geïnstalleerd GRONINGEN. In de raad zaal van het stadhuis was gister avond een groot aantal genodig den bijeen, om de organisatie Bescherming Burgerbevolking in de gemeente Groningen te doen starten. De burgemeester van Gronin gen, de heer J. Tuin, hield een inleiding, waarin hij sprak over de organisatie, welke herinnerin gen opriep aan de oorlog en de rampen die achter ons liggen. De burgemeester wilde de or ganisatie ongericht zien met de volledige steun van de burgerij. ..Wii zijn er niet on uit paniek bii de bevolking te stichten, maar we moeten met de reali teit van een nieuwe oorlog reke ning houden." aldus de burge meester. die er vervolgens od wees. dat de bescherming van de bevolking in hoofdzaak door de burgers zelf mot geschieden. Dc ervaringen in de laatste oorlog opgedaan en vooral ook bii de laatste ramp. hebben ons ge leerd. dat er hulp moet worden gegeven in georganiseerd ver band. Het bestuur van de Neder landse Vereniging tot Luchtbe scherming in Groningen werd bereid gevonden mede zitting en leiding te nemen in een nieuwe organisatie. Met deze inleiding installeerde de burgemeester de nieuwe commissie. De voorzitter van de commis sie Bescherming Bevolking, mr. W. A. Offerhaus. bood vervol gens burgemeester J. Tuin hel ere-voorzitterschap van de com missie aan. In deze commissie hebben leden van de Kamer van Koophandel. de Maatschappij van Nil verheid en Handel, dc commerciële club en leden van het C.N.V., N.V.V. en K.A.B. zit ting genomen. Mr. Offerhaus wees er op, dat hier een taak ligt welke de be volking met enthousiasme dient te vervullen. Wanneer de nood aan de man komt dient elke burger te weten wat hij te doei» heelt. Hij heeft niet alleen ziin geest kracht nodig, maar ook zyn technisch kunnent aldus mr. Of ferhaus. De commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, hield een korte toespraak, waarin hij ziin diep TONEEL VOOR HET RAMPENFONDS GRONINGEN. Het bestuur van de afd. Groningen van de N, A. T, U. heeft besloten het amateur-toneel in te zetten ten bate van het Nationaal Rampen fonds. Naar aanleiding van hot eerste persbericht zijn vele opga. ven van toneelverenigingen bin nengekomen. alsmede van zaal houders. die geheel belangeloos de zaal ter beschikking hebben gesteld. Daar te verwachten is. dat het publiek de eerste weken na de ramp geen lust zal gevoe len een toneelvoorstelling bij te wonen, is besloten in de maand Maart voorlopig 8 toneelvoor stellingen te organiseren, waar van vier in de Stadsschouwburg. Teneinde de baten zo groot mogelijk te doen zijn zal worden getracht speciaal voor deze voor stellingen. ontheffing te krijgen van auteurs- en uitgeversreeht en vermakelijkheidsbelasting, ter. wijl op grimeurs, costumiéres en drukkerijen een beroep wordt fedaan. niet meer dan de kos- ende prijs in rekening te bren gen. Jubileum GRONINGEN. Op 16 Febr a.s. hoopt de heer A. Smid al hier. afdelingschef bii de Ta baksfabriek Theodorus Niemeyer N.V.. ziin 40-jarig jubileum te herdenken. respect uitsprak voor diegenen.1 die het voorbereidende werk hebben verricht. De heer Ebels sprak de wens uit. dat het appa- raat voortreffelijk zou worden j oDgebouwd. maar dat het nim- mer gebruikt zou behoeven te worden. Het hoofd Bescherming Bevol- i king in de gemeente Groningen, de heer N. Wolthuis, gaf ver volgens een uiteenzetting over het doel en de opzet van de or ganisatie. Een goed georgani seerde B.B.B. kan een besparing van ruim 50 procent aan slacht offers betekenen. De provincie Groningen is in A- en B-gemeenten verdeeld. De stad Groningen is verdeeld in negen wijken, welke weer on derverdeeld ziin in 148 blokken. Hiervoor ziin in totaal 2960 men sen nodig. De zelfbescherming in Groningen stond in Den Haag op no. 1 aangeschreven, aldus de heer Wolthuis. Met een kort slotwoord van de burgemeester en de voorzitter van de B.B.B. werd hierna de bijeenkomst gesloten, welke de inleiding vormde van een wer vingsactie. die a.s. Maandag 16 Februari zal worden ingezet. Groningen telt 139.111 inwoners In 1952 niet 803 gestegen GRONINGEN. De stand van de bevolking van de gemeente Groningen op 31 December 1952 was 139.111 inwoners (67.229 mannen en 71.882 vrouwen). De totale vermeerdering door geboorte in 1952 bedroeg 2659 (1397 mannen en 1262 vrouwen): de totale vermindering door overlijden 1043 (484 mannen en 559 vrouwen). De vermeerdering door het verschil tussen geboorte en sterf te bedroeg derhalve 1616 (913 mannen en 703 vrouwen). In 1952 vestigden zich in de gemeente 6153 personen (2814 mannen en 3339 vrouwen). Er vertrokken uit de gemeen te 6966 personen (3289 mannen en 3677 vrouwen). De vermindering door het ver- trek-overschot bedroee derhalve 813 personen (475 mannen en 338 vrouwen). De totale vermeerdering van de bevolking komt aldus op 803 personen (438 mannen en 36o vrouwen). Het aantal in 1952 voltrokken huweliiken bedraagt 1175. ter wijl 140 echtscheidingen werden ingeschreven. (Van onze verslaggever) GRONINGEN Door de glad heid van het wegdek is gister middag een Opel personenauto, bestuurd door de 39-jarige verte genwoordiger G. H. Boon, Ban- doengstraat 34a in het Winscho terdiep gestort. Hoewel de Groninger brand weer spoedig ter plaatse was en de wagen vrij snel op het droge wist te trekken, waren de levens geesten van het slachtoffer reeds gewaken. Nog geruime tijd heeft de GGD getracht door kunstma tige ademhaling en toedienen van zuurstof de levensgeesten op te wekken, men slaagde hier even wel niet in. De auto, zo deelde men ons mede van de zijde van de politie, is geslipt door het ter plaatse zeer glad zijn van de weg. De bestuurder is er niet in ge slaagd zijn auto op de weg te houden, omdat de voorwielen niet meer reageerden op zijn stuurbewegingen. Dit gedeelte van het Winschoterdiep is zeer gevaarvol en de politie waar- BIOSCOPEN: BEURS: Parucha, kind van de nacht (afgekeurd); Billy the kid (14 jaar) Woensdag. CINEMA: Morgen oegint een nieuwe dag (volw.) dagelijks 2.30, 6.30 en 9.00 uur. GRAND THEATRE: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.) dag. 3. 7 en 9,30 uur. LUXOR: Skirts Ahoy (alle) dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR SHORT: uitgebreide reportage van de stormramp, dag. 10.30—2.20 uur. In alle bioscopen reportages over nationale ramp. TENTOONSTELLINGEN: TOONZAAL Fa. BARREE. Noor derhaven Z.Z., Bas Galis, olie verfschilderijen en aquarellen. IIANGELGANG: (tot 19 Febr.) Ad Pieters, pauwhofstudies: Piet Snel. reisherinneringen Scandinavië. PICTURA: werk van J. Koster (Costerus) Groningen. ZONDAG en NACHTDIENSTEN APOTHEKEN (7—14 Februari) Apotheek Huisman, Damsterdiep 2, tel. 24876; Heckhardt, apotheker. Nieuwe E'obingestraat 119, tel. 21072; Apotheek v.h. Oudman. Verl. Heereweg 89, tel. 26323; Apotheek viersen, Brugstraat 11, tel. 23135. Heden: HARMONIE: 3 uur abonnements concert G.O.V, CONCERTHUIS: 8 uur Buiten kerkelijke vergadering van de Mannencongregatie. TEHUIS: 8 uur „Als de klok waarschuwt" door dc Dordtse MTS, ten bate van 't Nationaal Rampenfonds. Morgen: STATENZAAL PROVINCIEHUIS 3.30 lezing Cruys Voorbergh. Walersuood 1953 GRONINGEN Het Neder 1- Comité van Kinderpostzegels in samenwerking met het Comité voor Zomerzegels heeft gister morgen in het hoofdpostkantoor een stand geopend voor de ver koop van de Watersnood zegels De Radio-oommissie van de Stichting voor de Landbouw in Groningen, Friesland en Drente, vestigt er de aandacht op, dat Woensdagavond a.s. om 18.45 u., voor de zender van de Regionale Omroep Noord (200 m) een vraaggesprek zal worden gehou den met de heer J. Breeman te Ooltgensplaat. De heer J. Bree man is een der getroffen land bouwers uit het noodgebied van Zuid-Holland (Goeree-Over- flakkee). GRONINGEN. Hedenavond 8 uur eeeft de toneelgroen van de Dordtse M.T.S. een uitvoering in het ,.Tehuis"opgevoerd zal worden „Als de klok waar schuwt" van R. en C. H. Feen- stra. „Tehuis" is gratis beschikbaar gesteld, evenals alle verdere i medewerking belangeloos is. op- dat de opbrengst, die in het Ramoenfonds zal worden gestort, zo groot mogelijk zal ziin De kaarten hiervoor ziin ver-1 kriigbaar ad 1.50 oer stuk. hedenochtend van half elf tot twaalf uur aan de M.T.S.. Petrus Driessenstraat 3 te Groningen, waar tegelijk de olaatsen worden besproken, echter niet telefo nisch. Oproep GRONINGEN Op Vrijdag 6 Febr. om 14.15 uur heeft op het kruisDimt A-Kerkhof-Vismarkt 'n aanrijding plaats gehad tussen 2 personenauto's. Ooggetuigen van deze aanrijding waren drie perso nen die de komst van de politie niet hebben kunnen afwachten. Zij worden verzocht zich ten spoedigste bekend te maken bij de inspecteur van dienst der ge meentepolitie, tel. 23444, toestel 26. Verduisteringen in confectie-industric GRONINGEN Door de Gro ningse recherche is aangehouden en in verzekerde bewaring ge steld de 46-jarige H. W. B. te Groningen. Hij heeft bekend enige jaren bij een Groninger confectie-industrie verduisterin gen te hebben gepleegd. Commissaris der Koningin spreekt voor R.O.N. GRONINGEN De Commissa ris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, spreekt vanavond van 19.25 tot 19.35 uur voor de R.O.N. als voorzitter van de Provinciale Commissie Watersnood. Jubileum GRONINGEN De heer N. v.d. Wal, J.H. Janssenstraat 13b, I zal Vrijdag 13 Febr. de dag hèr- denken waarop hij 25 jaar gele- i den als koetsier-besteller bij van Gend en Loos in dienst trad. schuwt dan ook automobilisten vooral in tijd van opdooi de grootste voorzichtigheid te be trachten. DE GIJZELING VAN B. VOOLSTRA GRONINGEN Zoals wij al gisteren meldden is de heer B. Vooistra, adj.-directeur van de Ommelanden gearresteerd en in gijzeling gezet. Zijn arrestatie, zo deelt men ons mede, vond niet plaats op het terrein van de Ommelanden, doch bij aankomst van de heer Vooistra. in diens woning te Leeuwarden. AMBTSAANVAARDING PROF. DOEDENS GRONINGEN. Prof. H. J. Doedens aanvaardde zijn ambt als hoogleraar in het belasting recht aan de Rijksuniversiteit te Groningen met een rede getiteld: „Goed koopmansgebruik en fis cale winstbepaling". Bedrijfs economen en bedrijrspractijk drin gen bij voortduring aan op aaiv passipg van de fiscale winst bepaling aan nieuwere bedrijfs economische inzichten. De hoofd regel van de fiscale winstbere kening is, dat deze geschiedt .vol gens goed koopmansgebruik". Spr. onderzocht de betekenis van deze wettelijke formule en nam daarbij enige rechterlijke beslissingen tot uitgangspunt. Zijn conclusie was dat „goed koopmansgebruik" voor de ge wenste ontwikkeling voldoende ruimte laat. Andere factoren kunnen die ontwikkeling ech ter remmen. Spr. noemde als zodanige factoren enkele wette lijke voorschriften die de fiscale winstbepaling nader begrenzen, doch waarvan de betekenis voor het onderhavige vraagstuk nog weinig duidelijk is. en de eisen der belastingtechniek. De eis van controleerbaarheid van de winstberekening legt beperkin gen op bij het aanvaarden van methoden van winstberekening, die veel aan het subjectieve in zicht van de ondernemer over laten. een omstandigheid, die ook dc rechter, wanneer hem de resultaten van de nieuwere in zichten ter beoordeling worden voorgelegd, niet zal kunnen ver waarlozen. „Dubbele Vieve" bracht f 365.- voor N.R.F. GRONINGEN. De „Dubbele Vieve afdeling Oosterpoorl. heeft een feestavond gehouden voor donateurs in het Concert- huis. In totaal kon f 365.— wor den afgedragen aan het Natio naal Rampenfonds. De heer Van der Horst heeft een collecte voor hel Nationaal Kampenfonds aangespoord en deze bracht 182 40. De exploitant van het Concert huis. de heer Arkes, stelüe de zaal gratis beschikbaar, waar- Sr°ër^nSs eens 65.aan het N.K.r. kon worden afgedragen. Het muziekgezelschap deed 5 gulden en de „Dubbele Vieve" J 112.00. Het toneelgezelschap Sl. Gene- sius heeft opgevoerd „Het gou den kalf". De muziek werd ver zorgd door The Bartelli's. Het bestuur had besloten ditmaal geen bal te houden. Katholieke rouweugemeensehap St. Martinus GRONINGEN Wij meldden reeds de bijeenkomst van de Ka tholieke Vrouwengemeenschap St. Martinus. De heer van Bem- den hield tijdens deze bijeen komst een zeer interessante in leiding over zijn reis naar Ameri ka. Zijn lezing werd met enkele lichtbeelden geïllustreerd. Voor al de natuuropnamen waren zeer boeiend. Van begin tot het eind wist de heer van Bemden zijn gehoor te boeien, waaraan zijn prettige voordracht niet vreemd was. De afd. St. Martinus van de Kath. Vrouwengemeenschap beveelt de spreker dan ook zeer aan voor dc andere vrouwengemeenschappen in de verschillende parochies. Universiteit Groniugeu GRONINGEN. Doctoraal examen godgeleerdheid A. S. v. d. Woude te Oosterlittens (Fr.) cum laude. Groen te veiling HOOGEZAND-SAPFi^viEER Prei A 4346, B 2633, spruit- koof 44; witlof A 5(559, rabar ber 12—15. Sublieme momenten GRONINGEN Dc Gron. Bachvereniging heeft het aan gedurfd onder leiding van haar energieke directeur Johan van der Meer, een herhaling te geven van de Hohe Messe van Bach. Juist ongeveer een jaar geleden heeft men dit werk hier ook uit gevoerd. Er waren toen. naast tekort komingen, sublieme momenten, zodat men met belangstelling de uitvoering van gisteravond tege moet zag. Een verheugend grote opkomst van het publiek de zaal was zeer goed bezet zal voor de wakkere Bachvereniging een aan sporing zijn om óp de ingeslagen weg voort te gaan. Het werk is zeer omvangrijk en vergt zeer veel, niet alleen van -de executanten, maar ook van de toehoorders. Of deze laat ste wel de gehele avond volledig zijn bevredigd, waag ik te be twijfelen. Zeker het werk heeft prachtige momenten, maai* daarnaast zijn er toch ook gedèelten, die niet volledig kunnen"* boeien. Over de uitvoering kan men over het algemeen wel tevreden zijn. Het koor heeft goed werk verricht: men kent het werk dooi en door, zodat vergissingen niet voor komen. De inzetten zijn vast en de zuiverheid laat niet te wensen over. In het begin lag er een zekere matheid over het geheel, maar gaandeweg kwam meer nuancering, meer gloed, waardoor alles meer tot haar recht kwam. Het orkest van de G.O.V., versterkt met enkele krachten van buiten, heeft voor een uitstekende begeleiding zorg gedragen. Ik mag in de eerste plaats Pieter Dolk noemen, die op waarlijk verbluffende wijze de trompetpartij heeft geblazen. Een bijzonder knappe prestatie, niet alleen technisch, maar ook muzi kaal. Ook de hobo d'amore van Gys Reyns en Conny Stotijn klonken zeer goed. Minder tevre den kan men zijn over de bege leiding van de eerste basaria, de hoorns waren hier bepaald slecht. Ook in het eerste duet voor tenor en sopraan wasj de begeleiding niet geheel in orde. Speciaal rhythmisch bleei er wel iets te wensen over. Vermeld mag nog worden, dat onze 2e concertmeester Wolfgang Thomasius, met-mooie toon de obligaat-vioolpartijen gaf. Over de vocale solisten kan. men zeer tevreden zijn. Ankie van Wiekevoort 1 was bijzonder goed bij stem er, heeft met veel begrip, warm vifa toon en stra- Nij verheidsonder wijs WINSCHOTEN. De Ver eniging tot verheffing van het Nijverheidsonderwijs te Winscho ten en Omstreken hield een ledenvergadering onder presi dium van burgemeester dr. A. J. Romiin. De voorzitter wees er op. dat de actie, door de leerlingen van de huishoud- en industrieschool ingezet ten bate van het geteis terde gebied reeds 1000 gulden had opgeleverd. Uit bet jaarverslag bleek, dat het aantal leerlingen od 1 Janu ari 1952 voor de technische dag school 277. voor de technische avondschool 211 en voor de huis- houd- en industrieschool 305 leerlingen bedroèg. Voor liet Nationaal Kam pen fonds UITHUIZEN. In het City Theater werd een herdenkings avond gehouden voor de storm ramp. Het openingswoord werd gesproken door de burge meester. mr. A. Brinkman, waar na een fiJmreportage uit de ge troffen gebieden werd gedraaid Diverse plaatselijke verenigin gen werkten vervolgens een zeer gevarieerd programma af. De entreegelden en de opbrengst van een gehouden collecte totaal ongeveer 260 gulden, werden af gedragen aan het Rampenfonds Conflict Rijksneg 43 Aannemersfirma veroordeeld HEERENVEEN. In liet wel- bekende arbeidersconflict bij de aanleg van de Rijksweg 43 is gisteren de uitspraak van de kantonrechter gevallen. De aan nemer werd veroordeeld tol uit betaling van dc arbeidslonen en tot betaling van de proceskosten. De arbeiders hebben dit pro es dus gewonnon. De uitspraak berust op de volgende gronden: De „lanezaam-aan-aclie" der arbeiders wordt tegenover de aannemer -elet op de feite lijke omstandigheden van het ge val ongeoorloofd geacht. Hier in had zonder meer de aannemer aanleiding kunnen vinden de ar- boidefs op staande voet te ont slaan. Waar echter de arbeiders od de bewuste dag. waarop zij onverwijld werden ontslagen en voordat dit ontslag werd ge- geven. redelijkerwijze het ver moeden hadden kunnen vestigen gelet op het die morgen ver toonde verhoogde tempo dat zij bii hunnen tot dien aangenomen houding niet wilden volharden, wordt geoordeeld, dat onder die omstandigheid het ontslag op staande voet niet was te vereni gen met de redelijkheid en dat dit ontslag als toen de dienstbe trekking rechtens niet kon doen eindigen. waarom deze dus voortduurde en de arbeiders recht od uitbetaling van loon bleven houden. lend van geluid haar partij ge zongen. Op Annie Woud schijnen de jaren geen invloed te hebben: haar register blijft even omvang rijk: haar stem even fraai, haar voordracht doorleefd. Een knappe prestatie. Ook Reinhard van Randwijk was goed op dreef: vooral in de duetten heb ik van zijn zingen genoten. Guus Hoek man was naar mijn mening niet zo erg goed op dreef. Zijn partij is ook niet erg dankbaar en ligt niet gemakkelijk. Johan van der Meer leidde alles rustig, beheerst doch met vaste hand. Zo hebben we andermaal dit grote werk van Bach hier kun nen horen. Toch geloof ik niet, dat men deze mis geregeld op het programma moet hebben, het ge heel is daarvoor te zwaar. B. AVONDTMUSYCK MET RAADSELS GRONINGEN. In de Mar tinikerk is een concert ge geven door de commissie Avondtmusyck, waaraan ver schillende Groninger musici belangeloos medewerking ver leenden. De opbrengst van de programma's en een gehou den collecte bedroeg f 436.95 ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Het Nieuwsblad van het Noor den heeft echter vreemde ideeën over een strijkkwartet. Dit blad schreef in haar ver slag dat het Groninger strijk kwartet medewerking had verleend. In werkelijkheid gaf de cel list Klaas Kueter enkele soli ten besteHet Groninger strijkkwartet speelde niet. wegens ziekte van de heer L. Somer en dit is bii de aanvang van het concert medegedeeld. Jammer voor het sfeervolle verhaaltje. JEUGD WIL SAMENWERKEN ASSEN. Afdelingen van vier .jeugdorganisaties 'in Assen, de Kaj otters, de Nieuwe Koers (Jongerengroep van de P, v. d. A.) de J. O. V. D. (V.V.D.-jon- geren) en de C. H. Jongerengroep hebben een interessant initiatief genomen. Zaterdag 14 Febr. a.s. beleg gen zij in „De Kern" te Assen een gezamenlijke bijeenkomst, waar het Kamerlid mr. J. J. R. Schmal zal spreken over het Verenigd Europa. Voor deze bij eenkomst ziin ook de leerlingen van Middelbare en Ulo-scholen uitgenodigd, evenals politieke jongerengrepen uit andere plaat sen in Drente. De initiatiefnemers hopen dat met deze vergadering de basis kan worden gelegd voor een hechte en vruchtdragende sa menwerking tussen de politieke jeugdgroeperingen in Drente. Val door gladheid NIEUW AMSTERDAM Door de gladheid kwam mevrouw P. Eikenlaan alhier, te vallen. Zij werd met een beenwonde bij de familie B. Vaart Z.Z. binnenge dragen. SMAKELIJK ETEN! (Van onze correspondent) ASSEN. Wij ontmoetten in Assen de wereldreiziger, uud-bokskampioen, oud-ver. slaggever J. Rudolf 44 jaar oud, op weg naar Denemar ken. Zijn bagage bestaat uit een deken, een bierflesje en een tas met schriften, waar in hij handtekeningen en krantenknipsels verzamelt, Deze man zwerft al 23 jaar te voet over de wereld. Uit vniwe] alle landen van Euro pa heeft hij handtekeningen van staatslieden, sportfiguren en journalisten en het aantal krantenknipsels dat hij op plakte is niet te tellen. „Ik eet papier en drink bier. Geld heb ik niet. maar ook geen verdriet" zegt hi.i. Bier flesjes slaat hij .stuk en met de scherven voedt hij zich Demonstratief bijt hij dan in een closetrol maar ook de kranten waaruit hij de ver haaltjes over zichzelf heeft geknipt ziin voor hem waar devol voedsel. VEEMARKT SNEEK Het marktbeeld was gisteren geheel anders dan vorige week. Daarbij kwam nog de maatregel dat het aangevoerde vee voorzien moest ziin van een inentingsbe- wijs tegen mond- en klauwzeer. Alles bii elkaar was het toen uitermate stil. Nu was het geheel anders. De aanvoer was weer groter en vooral geschikte melk en kalfkoeien waren zeer in trek. De prijzen trokken dan ook iets aan. Vette koeien waren even eens ruim prijshoudend. Ook pinken konden wel geplaatst worden. Bij grote aanvoer kon den de nuchtere kalveren de prij zen van vorige week niet hand haven. De scnapenhandel vlotte ook iets beter terwijl op de var kensafdeling de stemming bedui dend beter was dan de laatste weken. De prijzen trokken hier over alle linies iets aan. Kleine biggen en lopers noteerden on veranderd. De aanvoeren en noteringen zijn als volgt: 58 melk- en kalfkoeien f 520— 1060; 31 vette koeien f 1,58—1,89 per kg lev. gew.; 6 pinken f 490- 665; 1011 nuchtere kalveren f 29- 44; 1 graskalf geen notering: 2 bokken en geiten idem; 82 scha pen f 72112; 146 varkens, vette varkens f 1,501,65, vette biggen f 1,65—1,88; 299 zouters f 1.75 1.78 alles per kg lev. gew,; 77 st. biggen en lopers f 30—45. 45—72; totaal 1713 stuks. Volgende week is de markt om 8 uur geopend- f 21.000 uit de gemeente Schoouebeek SCHOONEBEEK De collecte voor 't Rampenfonds bracht hier f 14.150 op. Dit geld werd huis aan huis opgehaald. Daarbij komt een bedrag van f 3.700 van het personeel van de N.A.M. De kerkcollecten voegden hieraan j nog flinke bedragen toe: de Her vormde kerk f 950; Ger. kerk f 1245 en de Katholieke kerk te Oud-Schoonebeek f 93, te Nieuw- Schoonebeek f 753,50 en te Am- sterdamscheveld f 450, Gunning woningbouw NIEUW AMSTERDAM De bouw van een nieuwe woning voor mevr. G. van Veen aan de Schoolstraat werd opgedragen aan de heer A. H. Schonewille alhier. NIEUWS UIT COEVORDEN COEVORDEN Tot gemeen te-arts voor het jaar 1953 is be noemd de heer H. G. H. Brünner. Een dezer dagen kreeg de heer G. v.d. Veen bij ijzercon- structiewerkzaamheden in Erica een splinter in het oog. Hij werd in het Ziekenhuis te Émmen op genomen. In deze gemeente vertoeven 2 gezinnen afkomstig uit het ge teisterde gebied. Een uit Zeeland bij de fam. Kroesen in Nieuwe Krim en een uit Klundert bij Ds. van Dijk. In de grote actie, uitgaande van de Verkennersbeweging zul len Zaterdag a.s. de verkenners uit deze gemeente hun middag opofferen voor het Nat. Rampen fonds. Onder het motto „Mouwen omhoog, ons land moet weer droog" zullen zij op verzoek karweitjes bij particulieren op knappen. Het is de bedoeling, dat iedere verkenner f 1,bij elkaar brengt voor het goede doel. Oude mensen offeren snoep- en rookgenot WEERDINGE De ouden van dagen van het gem. verzorgings huis te Weerdinge besloten f 37,60 zijnde het bedrag dat zij in een niaand voor snoep en rokerij krij gen. af te staan aan het Rampen fonds. Herstel paramenten voor rampgebied MEPPEL Een clubje dames uit de Vrouwengemeenschap heeft zich bereid verklaard de paramenten, altaarkleden enz. van getroffen kerken in 't ramp gebied te herstellen en zo nodig te vernieuwen, een werkje dat voorlopig wel enige tijd zal du ren. Veemarkt Groningen GRONINGEN. 10 Febr. Eer ste. tweede en derde soort kall en melkkoeien 1050.001125.00, 925.00—1000.00. 725.00—850.00, kalfvaarzen 875.00950.00. 700.00 800.00. voorj. kalvende koeien 875.00—1000.00, 725.00—800.00. vare koeien 750.00850,00. 550.00 —700.00, stieren 2.46—2.50, 2.15— 2.30 per kg slachtgew.. kalveren en pinken 150.00550.00. slacht vee 2.56—2.62. 2.25—2.45. 1.80— 1,95 per kg slachtgew.. nuchtere kalveren 25.00—35.00. weide- schapen 90.00120.00. vette lam meren 75.0090.00. vette scha pen 100.00130.00. loopvarkens 50.00—80.00. biggen 40.00—45.00, 30.0036.00. vette varkens 1.72 1.76. 1.451.65 per kg levend gew.. zouters 1.751.78 per kg levend gew. Aanvoer: 473 runderen. 981 kalveren. 224 schapen. 418 var kens. 129 biggen. 2 paarden. 18 bokken en geiten. Totaal 2245 dieren. Overzicht: Het gebruiksvee werd bij geringe aanvoer traag en nauwelijks prijshoudend ver handeld. Van het slachtvee was de markt weer ruim voorzien. Bui tensporige hoge prijzen, zoals de vorige week het geval was. wer den heden niet bedongen, zodat de genoteerde prijzen gehand haafd bleven. In verband met de grote aanvoer van nuchtere kal veren liepen hierdoor gedurende de markt de prijzen terug. De wolveehandel had bij klei ne aanvoer in alle soorten een prijshoudend verloop. De vette varkens werden bii niet grote aanvoer vlug en tegen hogere prijzen verhandeld. Voor de zouters bleven de prijzen on gewijzigd. maar ze waren voor de biggen, die ip sterke mate werden aangevoerd, ruim zo hoog. Graanbeurs Groningen GRONINGEN. 10 Febr. Rode tarwe 22.25—26.60. witte tarwe 22.2526.60. inlandse rogge 23.25—25,00. wintergerst vrij 26,25—28.45. inl. 21.00—22.00. zomergerst vrij 30.5032.00. wit te haver vrij 20.25—22.50. groene erwten 45.3051.00, paarden- bonen 323039.00. karwiizaad 45.0054 50. gele mosterdzaad 45.40—60.00, kananezaad 26.00 30.50. blauwe maanzaad 100.60 115.60. lijnzaad witbloei en lijn zaad blauwbloei slag 45.0052.00. Al deze prijzen gelden voor boe renpartijen. franco Groningen geleverd, incl. provisie. Overzicht: Het aanbod was heden iets minder ruim. Voor granen was de stemming flauw, behalve rogge. Tarwe, waarvan het aanbod ca. 1000 ton was. ging 10 cent hoger. Naar hoe danigheid besteedde men van 24.5026.60. Rogge ca. 25 cent hoger, bedong tot 25.00. Winter gerst was ongeveer 40 cent lager. De beste monsters bedongen 28.45. bij uitzondering iets meer. Zomergerst werd naar hoedanig heid verhandeld van 31.00—32.00, Witte haver was flauw. Aan het begin van de beurs werden nog sommige partijen geplaatst voor 22.50—22.75. Later was deze prijs niet meer te bedingen en moest worden afgegeven voor 22.00. Een gedeelte bleef onverkocht. Groene erwten hadden iets meer belangstelling. De beste soorten konden 51.00 opbrengen. Tweede soort van 45.0049.00 Karwij was beter. Goed zaad werd verkocht voor 54.50—55.00. Voor mooi blauw maanzaad was 117.00 te maken. Al deze prijzen gelden voor boerenpartijen, fran co Groningen, geleverd incl. pro visie. Haven Delfzijl DELFZIJL. Binnengekomen: 9 Februari: m.s, Pirat, Emden; m.s. Missouri. Swansea: m.s. Hel mut. (Duits). Hamburg: m,s. Thea (Duits). Lübeck; 10 Febru ari: m.s. Argo. Oscarshamm. Vertrokken: 9 Februari: m.s. Ali, Londen. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woens dagochtend tot Woensdag avond: IETS KOUDER Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Matige tot krach tige en voornamelijk langs de kust tijdelijk harde of stormachtige naar Noord tot Noordoost draaiende wind, maar in het uiterste Zuidoosten van het land aanvankelijk nog zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Iets kouder dan gisteren. Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: Kanarievereniging „De Vogel vriend", Hoorn f 10.4 man personeel en de baas van C. Ro- denburg's Bouwbedrijf, Alkmaar f 60.Klaverjasclub „De Waag- blok", Alkmaar f 60.Kaartclub Alkmaar f 15.—Kaartclub West te Hoorn f 25.uit de sjoelpot van K.-U. te Alkmaar f 10. Toneelclub K.A.B. te Harlingen f 25.2e „bus"-lichting „Noor derpers" f26.—; Ned. Kath. Graf. Bond afd. Hoorn f50. U kunt uw gifter bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort. De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men 194460, Zwolle 486779, Alk maar 594463, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. GROOTSE RIJWIELEN EN MOTORENSHOW IN GRONINGEN GRONINGEN Van 19 t.c.m. 21 Maart wordt er in de „Harmo nie" door de rijwieldetaillisten van de stad Groningen 'n grootse tentoonstelling van rijwielen, bromfietsen en motoren georga niseerd onder de naam „Gronin ger Salon 1953". Op deze show, welke op 19 Maart door de burgemeester van Groningen, de 'heer J, Tuin, zal worden geopend, zullen rijwie len, bromfietsen en motoren van allerlei soort worden geëxpo seerd. De tentoonstelling wil het populaire vervoermiddel, de fiets meer in de publieke belangstel ling plaatsen, temeer ook omdat de omzetten van de rijwielindu strie aanmerkelijk teruglopen. Dit is de eerste rijwielshow, die door detaillisten in ons land ge organiseerd wordt. Men verwacht een grote belangstelling, temeer daar de entree gratis is. Tijdens de tentoonstellingsda- gen zullen er door de stad op tochten worden gehouden mot fietsen uit de oude tijd. Ned. deelneming voor overstroming op Sumatra 's GRAVENHAGE. Minis ter-president Drees en minister Luns hebben gisteren telegra fisch hun deelneming betuigd naar aanleiding van de over stromingen op Sumatra. Minister-president Drees zond het volgende telegram aan de minister-president van Indonesië, mr. Wilopo: „De Nederlandse regering nam met ontsteltenis kennis van de eerste persberichten over de overstromingen, welke noord- en west-Atjeh en Taoanuli hebben geteisterd en welke leidden tot verlies van tientallen mensen levens. Nu Nederland zelf het onnoemelijke leed en de grote schade, welke een watersnood I veroorzaakt. heeft gedragen, kunnen wii des te meer mede- voelen met de ellende welke in de overstroomde gebieden in In donesië wordt geleden. Onze deelneming gaat uit naar de slachtoffers van de ramp en naar hun achtergebleven verwanten." Ex-generaal Kuntzc vrij BONN Ex-generaal Walter Kunlze, die door het gerechtshof van Neurenberg tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, is wegens zijn slechte gezondheid op erewoord vrijgelaten. Overzicht stro en hooi GRONINGEN. De Rotter damse beurs gaf gisteren nog geen overzichtelijk beeld. Een feit is. dat daar stro nodig is. waar in ook het noorden zal moeten worden betrokken, De markt was dan ook iets vaster dan en kele weken geleden, waarbij echter niet uit het oog moet worden verloren dat het noorde lijke stro ook al voor de catas trophe even hoger lag dan in het zuidelijke. I Zoals verwacht kon worden, j was ook de beurs hier voor graanstro vast. Het weer werkt I hier uiteraard ook aan mee. I De export van graan- en j groenerwtenstro is tot nu toe vrijgelaten, in tegenstelling met hooi. waarvoor een uitvoervcr- bod is afgekondigd. Een ruimer aanbod, voornamelijk van kla- j verhooi voor binnenlands ge- - bruik. was hiervan het gevolg. Verder was er nog enig boon- en karwijstro aan de markt en een enkele wagon groen erwten stro. De cartonindustrie bltift koopster op het enkele weken I geleden vastgesteld niveau.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2