Soek Ondanks het grote tekort wil de raad met begroting in zee gaan De vier ton is in zicht WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 7 Begrotingsvergadering gemeenteraad Regeling financiële verhouding tussen rijk en gemeente erg noodzakelijk Met uitzondering van het communistische raadslid F. T. Dijkstra hebben Leeuwardens vroede vaderen zich vanmorgen om de tafel geschaard ter behandeling van de grote brok, die gemeentebegroting heet. De voorzitter begon met een overzicht te geven van de hulpverlening aan de getroffenen uit de rampgebieden. Daarna verzocht hij de begroting zo summier mogelijk te behandelen in verband met de ernst en de omvang van de nood,, de conse quenties, die daar mogelijkerwijs voor de gemeente uit voortvloeien en het tekort, dat nu reeds is beraamd. Bijl aan wortel democratie Met dat vriendelijke verzoek kon een ieder zich accoord verklaren en tot nu hebben de fractievoorzitters bij de alge mene beschouwingen zich daaraan ook gehouden. Met uitzondering van de heer M. Beuving van de C.P.N. hebben alle fractievoorzitters ook hun dank uitge sproken voor de wijze, waarop gemeente en burgerij tot dusverre voor de dag zijn gekomen bij de hulpverlening. Ook voor de rest kwam hun betoog in grote lijnen vrijwel op hetzelfde neer. Allen waren in meer of mindere mate bezorgd over het begrotingstekort van rond 870.000 gulden, dat het grootste is, wat tot nu toe in enig jaar is beraamd. Dat de uitgaven niet konden worden besnoeid, wanneer tenminste het voor- zieningspeil van de gemeente niet ern stig tekort zou worden gedaan, daarover was ook een ieder het eens. De onzekerheid wat de inkomsten be treft, vervulde de fractievoorzitters met zorg. Mr. J. van der Schaaf van de A.R. was dë eerste, die daaraan uiting gaf. Deze gang van zaken is niet juist, aldus dit lid, omdat op deze manier de raad niet de gehele begroting kan be oordelen. Op die wijze verslapt het verantwoordelijkheidsbesef. Er zal dan ook een systeem moeten komen, dat het burgemeester en wethouders mogelijk maakt tijdig te weten welke bedragen de gemeente van de centrale overheid zal ontvangen. Ondanks het grote tekort is sprekers fractie echter bereid met deze begroting in zee te gaan. Wat be treft de Memorie van Antwoord had de heer Van der Schaaf bij een aantal pun ten graag een uitvoeriger antwoord ge zien. vooral ook omdat de raad niet een rondvraag of iets dergelijks kent. Ook mr. B. P. van der Veen van de V.V.D kon zich in het algemeen met de begroting verenigen en ook hij had ern stige bezwaren tegen het feit. dat de inkomsten niet konden worden overzien. Dit is de bijl aan de wortel van de democratie, zo zeide hij. Hij zeide verder verheugd te zijn, dat de burgerij zich hier nog actief bezig houdt met de problemen, die de ge meente raken, getuige de Commissie voor de Productieve Werkgelegenheid. Wat dat betreft sprak hij er zijn voldoe ning over uit, dat er thans een contact orgaan is gekomen. Ook op andere wijze zou deze spreker graag het contact met de burgerij willen verstevigen. Waar om niet een commissie verzoekschriften ingesteld, zo zei hij. Voorts drong hij er op aan, dat de richtlijnen voor de woonruimte verdeling worden bekend gemaakt. Er is tooh al niet teveel vertrouwen in deze verdeling en de geheimzin nigheid omtrent de richtlijnen werkt dat juist in de hand. In Den Haag heeft men die richtlijnen openbaar gemaakt. Wat daar kaa> moet ook hier niet onmogelijk zijn. De bur gerij zou dan de verdeling kunnen controleren, hetgeen het vertrouwen zou versterken. Voorts drong de heer Van der Veen er op aan de plannen, die er op velerlei gebied zijn. niet tot het laatste ogenblik geheim te houden. Ook nu weer wees hij op de nadruk van een urgentiepro gram. Voorts was ook hij niet geheel tevreden over verschillende antwoorden in de Memorie van Antwoord. Waarom bijv. niet bevredigender geantwoord over de demping van de haven in Wijt- gaard. De dorpen moeten niet het ge voel krijgen dat zij er bij hangen. Werkloosheidsprobleem Nadat de heer J. T. Vellenga (Arb.) had verklaard, dat hij zich over het algemeen wel kon aansluiten bij het geen de beide' voorgaande sprekers had den gezegd over het tekort en de finan ciële verhouding tussen rijk en ge meente. onderwierp hij in het bijzonder het werkloosheidsprobleem, het vraag stuk van de huisvesting der bejaarden, de wijkgedachte en de taak van de ge meente op cultureel terrein aan een korte beschouwing. Jongstleden Zaterdag, zo zeide hij, was het aantal werklozen in deze ge meente 1551. Wat kan er nu gedaan worden om de werkgelegenheid te ver groten. Dat zijn twee dingen, de indu strie bevorderen en openbare werken uitvoeren. Wat betreft de industrie bevordering had ook hij met instem ming kennis genomen van het rapport, dat door de reeds eerder genoemde commissie was gepubliceerd, terwijl hij verder zijn ingenomenheid betuigde met de instelling van een contactorgaan. Het voorzichtige beleid, dat de gemeente in zake de aanleg van industrieterreinen had gevoerd, achtte hij verantwoord Voorts wees hij er op, dat het zijn nut kan hebben, wanneer wordt doorge gaan met het maken van reclame voor Leeuwarden als plaats voor industrie vestiging. Nu Nederland door een ramp is ge troffen. kan het zijn, dat het aspect van de openbare wèrkenpolitiek anders wordt. Er zijn hier plannen, zo is gezegd, doch deze zijn vertrouwelijk. De heer Vellenga kon zich dat indenken, hetgeen echter niet verhinderde, dat hij er op wilde wijzen, dat het zijn nut kan heb ben, dat bepaalde plannen bekend wor den gemaakt, vooral op het punt van de werkloosheidsbestrijding Hij noemde het een erg verdrietige gang van zaken, dat er over de werken aan en op het Harlingerplein nog nooit een uitspraak is gekomen van hogere instanties. Wat betreft het vraagstuk van de be jaarden zou hij ook graag plannen van het college ontvangen en met betrek king lot de cultuur moet de overheid, ook de gemeentelijke, daarvoor de ruimte scheppen, mede door het geven van subsidies. Daarom was hij verheugd, (Advertentie t. M.. NAAU1V 12- LEEUWARDEN dat de gemeente er toe medewerkt, dat het Frysk Orkest op een vastere basis komt. Daarom ook was hij dankbaar, dat medewerking wordt verleend aan de onderwijsvernieuwing en de perspectie ven, die er thans zijn voor enkele nieuwe kleuterscholen. Hij verklaarde geschrokken te zijn, dat er in de secties een uitspraak was gedaan om geen sub sidie aan de Vacantie-ontspanning te verlenen. De overheid heeft hier immers een taak, vooral omdat dit werk wordt gedaan voor de minst draagkrachtige gezinnen. De Leeuwarder Gemeenschap zou hij graag meer in de openbaarheid zien, gelijk bij Het Stokpaardje. Kan deze stichting niet in eenzelfde mate mee helpen bij het organiseren van exposities van beeldende kunste naars, het scheppen van de moge lijkheid van kunst per abonnement enz. Wykgedacht< Een verantwoorde ontplooiing van het gewestelijke Fries eigene, achtte de heer Vellenga noodzakelijk. Als zodanig was hij verheugd met het initiatief voor een Kunstnijverheidsschool in Leeuwarden. De antwoorden op de vragen over de wijkgedachte vond hij beslist summier. Het college heeft gezegd, dat die zaak bij voortduring de aandacht heeft. Daarom verwachtte spreker in deze zit ting een breedvoerig antwoord. Niet al leen de zich steeds verder uitbreidende buitenwijken, maar nog sterker de dor pen pleiten voor de wijkgedachte. Daar meent men dat de weg van de gemeente naar het dorp wel erg lang is. Overleg met de verenigingen van dorpsbelang moet worden overwogen, evenals inet bepaalde commissies in de wijken. Wat dat laatste betreft moeten er nu al con tacten worden gelegd. Nadat de heer Beuving van de C.P.N. had gezegd, dat er voor de gemeente mogelijkheden genoeg zouden zijn, wanneer er maar gebroken werd met de gang van zaken betreffende de be wapening, sprak de heer G. D. Kamstra (K.V.P.j zijn waardering uit voor het werk, dat het college heeft verricht. Een niet sluitende begroting wilde hij direct geen ramp noemen, al had hij het na tuurlijk ook graag anders gezien. Het veemarktprobleem en de werkver ruiming moeten alle aandacht hebben, hetgeen ook van krotopruiming moet worden gezegd. In de huidige omstan digheden kon de spreker wat dat be treft niet anders zeggen dan dat hij hoopte, dat het bouwprogramma door gang zou kunnen vinden. Hij verklaarde zich verder zeer erkentelijk voor het feit. dat voor de bijzondere kleuter scholen weer een hoger bedrag was uit getrokken. hoewel natuurlijk gelijkstel ling met het openbaar onderwijs pas tevredenheid kan brengen. De hear L. van der Meer (C.H.! sïet yn noed en soargen oer de finansjes. Kin der ek sein wurde, sa frege er, hoe't dat yn 'e takomst moat, hwant mei it gemeentefouns komme wy sa fêst to sitten as in hüs. Fierders hie hy mei tige nocht de rapporten fan de Com missie Productieve Werkgelegenheid sjoen: mei it kontaktorgaen wied er tige op 't snjit. Financiën niet verontrustend Naar aanleiding van de opmerkingen over de beknoptheid van de antwoorden in de Memorie van Antwoord, zeide de voorzitter, dat de leden in de secties zoveel mogelijk worden ingelicht. Daarom komen die punten niet zo uit voerig in dat verslag. Verder kunnen de leden burgemeesters en wethouders immers nog altijd vragen stellen. Dat geldt ook voor de burgerij, die op het spreekuur kan komen. Dat mondelinge contact achtte de voorzitter veel beter dan het schriftelijke via een commissie verzoekschriften. De opmerkingen over de Leeuwarder Gemeenschap gemaakt zou hij aan de stichting doorgeven. Voorts deelde de voorzitter mede. dat ook het college met belangstelling kennis heeft genomen van de rapporten van de Com missie Productieve Werkgelegenheid. In zijn antwoord wees wethouder J. Om goed te onthouden Het gironummer van het Leeuwar der Rampen-comité is 4349 ten name van Kingma's Bank. Bij overschrijvin gen vermelden, dat het geld bestemd is voor het comité. Ook de andere banken verlenen na tuurlijk graag hun medewerking voor het Rampenfonds. Wiersma er op, dat het zeer zeker tijd wordt, dat er een regeling komt inzake de financiële vei-houding tussen rrk en gemeente. Grote investeringen zullen alleen al voor de veemarkt en de cen trale riolering niet uit kunnen blijven. Daardoor zullen de sterk gestegen kapitaalslasten nog meer stijgen, waarbij nog komt dat de reserves bijna op zijn. De perspectieven zijn vrij somber, maar toch kan niet worden gezegd, dat de financiële toestand van de gemeente verontrustend is. want op de kapitaals markt ligt Leeuwarden gunstig, getuige de voorwaarden waarop geld kan worden geleend. Er zal een voörzichtige koers worden gevolgd, maar voortvarend als dat nodig is. Urgentiepro^Bm Wethouder J. K. Dijkstra ontvouwde een urgentieplan van grote objecten. Daartoe behoort de centrale riolering voor Leeuwarden. Er worden twee rap porten bestudeerd, die o. m. handelen over het systeem dat in onze stad het best kan worden gevolgd. Ook het rap port over het veemarktvraagstuk. dat tevens de bode- en parkeerterreinen omvat, is in studie Verder zijn er plannen in studie voor een groot recreatiecentrum ,.in een zeker stadsdeel". Met de sport verenigingen wordt (o. m. over de eventuele aanleg van een sintelbaan) overleg gepleegd. Het project Rondweg west zal de aandacht blijven vragen. Voor de verbinding JulianalaanHeliconweg is pi. m. IV< milliocn gulden nodig. Er komt een brede beweeg bare brug over liet kanaal en een vioduct voor de spoorovergang. Verder omvat het urgentieplan de af- werking van het kanaal West en de be strating van het industrieterrein in het Westen, wat vier ton vergt. Er komen twee nieuwe zet^K bruggen, n.l. voor de_ Prins 1W- drikbrug en de le Kanaalbrug De Emmakade N.Z. krijgt een nieuw wegdek. Ten aanzien van het plan Harlinger plein is enig optimisme gewettigd, aldus de wethouder. Het college moet wach ten op goedkeuring omdat daarvan de financiële hulp van hogere instanties afhankelijk is. De particuliere bouw, aldus de heer Dijkstra over enkele andere gemaakte opmerkingen, wordt door de gemeente weliswaar niet rechtstreeks bevorderd, maar zeer zeker ook niet tegengewerkt. De ongerustheid in de dorpen ten aan zien van de „bejegening" door de stad. achtte de heer Dijkstra ongegrond. Hij toonde een lanse lijst werken die in de buitendorpen zijn uitgevoerd. Wethouder Beeksma onthulde dat er in onze stad 7000 inwoners boven de 60 jaar zijn. Negenhonderd van hen zijn ondergebracht ïn verschillende tehuizen. Ten aanzien van de stichting van nieuwe tehuizen en eventuele uitbreiding, van bet. Stadsverzorgingshuis wilde het col lege zich graag eerst laten voorlichten. Het Etif-rapport hierover kan nog deze week worden verwacht. Wethouder J. Tiekstra tenslotte achtte het niet wenselijk de richtlijnen van de woningverdeling te publiceren. De categorie woningzoekenden beziet deze zaak (uiteraard! niet altijd objectief en aan de richtlijnen zou men wellicht enkele rechten willen ontlenen, voor ieder die recht op een woning heeft is er nu eenmaal geen woning. Bovendien moet men deze richtlijnen steeds her zien en aanpassen aan de woningsituatie. (De vergadering duurt voort!.- Plotselinge dood Gistermiddag is de zestigjarige A. V. uit Leeuwarden op de Westerplantage in een autobus door een hartaanval getroffen. Bij aankomst in het Stadsziekenhuis bleek hij in de ambulance reeds te zijn overleden. Generaal Ridgway. de geallieerde opperbevelhebber in Europa, heeft in een onder de Amerikaanse soldaten in Neder land verspreide boodschap deze soldaten voor hun reddingswerk en hulpverlening bij de overstromingsramp geprezen. Sneeuw Er hapert in Leeuwarden nog wel iets aan het sneeuwopruimen. Ver geleken bij tal van andere steden van ongeveer dezelfde omvang slaat onze stad zeer beslist geen goed figuur. Het is altijd gemakkelijk critiek te leveren, maar de klachten die men links en rechts in de stad verneemt, zijn niet ongegrond. Degenen die de stad van oost naar west en van noord naar zuid doorkruisen stellen zich allerlei vragen: waarom werd er wel gezwoegd aan het schoonmaken van bijvoorbeeld de Lange Pijp en waarom bleven Schrans en Spanjaardslaan-Noorderweg onbegaan baar? Waarom werd de Nieuwestad niet direct schoongemaakt? Waarom zijn er nog zoveel particulieren die verzuimen hun eigen paadje schoon te houden? Wanmgu- de burgerij voor haar taak stond, ^Bneer de gemeente de sneeuw- ruiminj^5egon op de belangrijkste pun ten en langs de belangrijkste routes van de stad en daarbij eens de beschik king kreeg over wat meer gemechani seerd materieel, dan zouden de klachten stellig spoedig verstommen. Gelukkig valt hier en daar ook een verblijdende eensgezindheid te consta teren, zoals in de Weerd, waar de be woners de sneeuwruïming met elkaar doeltreffend hebben aangepakt en in de stadsbus, die deze dagen record-ver- voercijfers haalt, waarin men zich dicht- opeengepakt. genoeglijk hangend laat rondhobbelen over dë zeer ongelijk met sneeuwijs geplaveide straten. Directeur Bijz. Strafgevangenis Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Dec. 1952 definitief benoemd tot direc teur van de Bijzondere Sti-afgevangenis, alhier, de heer A. Wedzinga, voorheen directeur aan de bijzondere strafge vangenis voor jongemannen in Zutfen. Huizenbeurs In hotel de Klanderij te Leeuwarden zijn door, de makelaar Van der Valk d ef initj^Bverk ocht 1. G^PPeltelijk vrij te aanvaarden burgerhuizinge Emmakade N.Z. 175. Koper de heer Tromp voor f 3230. 2. Burgerhuizinge Stienserstraat 22, na bod 1 6200 ingehouden. Nieuws in de bioscoop Zaterdag hebben wij onze teleurstelling uilgesproken over het feit, dat in slechts een van de drie Leeuwarder Bioscopen het laatste nieuws draait. Om misverstand te voorkomen, willen wij hieraan nog toe voegen, dat men de oorzaak hiervan niet in Leeuwarden, maar bij de Polygoon- fabrieken moet zoeken. Het is namelijk zo. dat de nieuwsreportages enkele weken achtereen beschikbaar worden gesteld. De recettes, die de verschillende theaters op leveren, zijn bepalend voor het tijdstip waarop de theaters het nieuws mogen ver tonen. Dit betekent, dat de veelbezochte theaters het nieuws eerst, de minder goed bezochte theaters het pas daarna ter ver toning krijgen. Slechts twee van de Friese bioscopen hebben een opbrengst, die vol doende groot is om voor vertoning van het nieuws in de eerste week in aanmerking te komen. Wij betreuren het, dat Polygoon een dergelijke regeling volgt, omdat dit met zich brengt, dat wat men ..de provin cie" pleegt te noemen, het met „oud nieuws" moet stellen. Het lijkt ons. dat men voor de grote provincieplaatsen toch zeker een uitzondering op deze regel zou kunnen maken. Examens Aan de modevakschool „Eden" te Utrecht is geslaagd voor lingerie-coupeuse, mevr. A. Schuurmanv. d. Heide te Leeu warden. Vandaag en morgen Vandaag; Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Camillo". Cinema 3 en 8 u. „Tien van 't Vreemdelingen legioen". a Leeuwarder 8 u. „Dossier 212 van Tokio". P. de Jong 8 u. Filmavond Vola. Sinneljocht 8 u. I.v.A.O. Binnenhuisarchitectuur, Peli- kaankerk 8 u. Concert voor Rampen fonds door Lw.- Chr. Mannenkoor. Morgen; Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Camillo". Cinema 3 en 8 u. „Tien van 't Vreemdelingen legioen". a Leeuwarder 7 en 9.15 u. „Illusie van het geluk". Harmonie 8 u. Vocat Artes Frisia. Theo van der Pas, pianist. VERZEKERD BEDRAG N1LLMIJ-ARN HEM BEREIKT EEN MILLIARD GULDEN Naar ons wordt gemeld hebben de maat schappijen van het Nillmij-Amhem-concern onlangs gezamenlijk een verzekerd bedrag bereikt van een milliard gulden. Groningerstraatweg was nog niet lang geleden toonbeeld van landelijkheid De jonge Leeuwarders kunnen zich .natuurlijk in het geheel niet Voorstellen,-dal de Groningerstraatweg nog niet eens zo heel lang geleden er heeft uitgezien, zoals door bovenstaande foto wordt weergegeven. De oudere garde zal er ook enige moeite mee hebben zich te realiseren, dat dit nog geen vijftig jaar terug de straatweg was ter hoogte van de tegenwoordige Goudsbloemstraat. Toch is liet zo, want het huisje, dat vage lijk links op de foto is te onderscheiden, staat er nog, aan de Westkant van Sinrie- Ijocht. Ja, in die tijd was het nog eens rustig wandelen op deze straatweg en hebben niet velen 's zomers heerlijk verpozing gezocht in het gras van de brede bermen onder het lommerrijke geboomte. Men was toen werkelijk buiten de stad en kom daar nu eens. Huis rijt zich aan huis. spoedig aan het Oud-Tolhuis toe. De veranderingen gaan zich straks in een nog sneller tempo voltrekken, vooral wanneer het grote plan-Oost eens zijn volledige uitvoering krijgt. Snelheid is het aspect van deze tijd, op de weg en wat de stadsuitbreiding betreft. Dat laatste ging vroeger al iets rustiger in zijn werk. De onderstaande foto, die in 1922 is genomen, toont het Groningerplein in beginstadium. De boerderij is naderhand afgebroken. Binnen niet al te lange tijd verdwijnt ook de geheel ingekapselde boerderij op de hoek van de Van Leeuwenhoek straat en och. van de Pasteurweg naar 't Heechterp is ook nog maar een stapje. Het snelverkeer heeft de rust reeds lang van de Groningerstraatweg ver jaagd. Het wegvei-keer is dankbaar voor de grote verbeteringen, welke deze toegangsweg uit het Oosten enige jaren geleden heeft ondergaan. Tevre den is de chaufferende weggebruiker echter niet, tenminste niet bij avond, want de verlichting is niet wat zij had kunnen zijn. wanneer de oorspronke lijke plannen tijdens de verbetering van de weg doorgang hadden ge vonden. Met een gil sprong de baron overeind. Hij had gedacht, dat hij helemaal alleen in zijn kamer was en was steeds luider gaan spreken tot hij plotseling een tikje op zijn schouder voelde. Het was zijn BETERE-IK, die vermanend zijn hoofd schudde, toen de baron omkeek. „U valt me tegen, baron van Pottum". riep Pom, want die was het deze keer. „U valt me toch heus tegen. Ik dacht dat u van avond nu wel begrepen had, dat u mij niet kunt ontlopen. Maar u bent hard leers, als u mij toestaat het te zeggen". De baron kon geen woord uitbrengen. Sprakeloos staarde hij zijn BETERE-IK aan. ,,H-h-hoe kom je hier nu weer bin nen?" bracht hij er eindelijk uit. „Ik heb toch alle deuren en ramen afgeslo ten". Pom gaf geen antwoord. Hij kon toch moeilijk zeggen, dat het Pim was geweest, die weggegaan was, maar dat hij, Pom in een diepe plooi van één van de zware gordijnen had verscholen ge zeten. Dus zette hij maar een heel ge heimzinnig gezicht en sprak: „Dat is voor u een vraag, meneer de baron en voor mij een weet! Maar laten we het daar nu niet verder over hebben. U hebt mij boos gemaakt, heel boos en daarom ga ik nu meteen een paar opdrachten geven, die u moet uitvoeren of anders. Pom, die wel wist dat baron van Pottum niet zo gauw van plan zou zijn om naar zijn BETERE-IK te luisteren, had begi-epen dat. hij wat drastischer op moest treden, wilde hij succes hebben, voordat moeder weer thuis kwam. Want Pom begreep heel goed, dat er dan geen nachtelijke uitstapjes meer konden plaats vinden. Moeder lette daarvoor te goed op. En daarom had Pom dan ook de baron op een meer barse toon toege sproken. ,,U doet wat ik zeg", riep Pom weer, „of anders. Precies dezelfde woorden die de baron ook bij hen had gebruikt. Maar de baron hoorde het niet eens. Angstig luisterde hij naar zijn BETERE-IK. „Allereerst verbied ik u ooit weer voor spook te spelen in dat huis van moeder Woeffie. U hebt die arme vrouw en haar kinderen de stuipen op het lijf gejaagd" Achter zijn laken grinnikte Pom zachtjes, maar dat kon de baron niet zien. „U zult die mevrouw Woeffie en haar drie brave jongens voortaan rustig in dat huis laten wonen. Begrepen?" „Ja zeker", riep de baron verlicht uit. want hij wilde graag alles beloven, als men maar niet aan zijn geld kwam. Advertentie l. M.) a Met Buisman zet U lekkerder^ |jl koffie. U spaart, tegelijkertijd, want U hebt minder dure koffie nodig Sinds gistermorgen is er weer voor een kleine 25 duizend gulden bij de banken binnengekomen voor het Ram penfonds. Hierdoor is Leeuwarden weer een flinke stap dichter bij de vier ton gekomen. Nog zo'11 bedrag als gisteren en deze mijlpaal is bereikt, waarbij dan niet rekening is gehouden met de be dragen, die rechtstreeks aan het Ram penfonds zijn overgemaakt, hetgeen ook op een flinke som kan worden begroot. Vanmorgen by het begin van de be grotingsvergadering heeft de burge meester een kort overzicht gegeven van hetgeen in Leeuwarden is geschied voor de getroffenen in de noodgebieden. Hij bracht de burgerij dank voor de bijzon dere wijze, waarop deze haar medewer king heeft verleend. In minder dan geen tijd was duizend ton goederen, over het algemeen van goede kwaliteit.' ver zameld, gesorteerd en vei-zonden Ook de gemeente heeft met alle hem ten dienste staande middelen meegeholpen. Onder meer werd een lichtaggregaat ter beschikking gesteld, dat bediend door gemeentepersoneel een week lang uit stekende diensten heeft bewezen in Abbebroek. Ook wil het gemeente bestuur graag adopteren, waarvoor het antwoord wordt afgewacht van de Ver. van Ned. Gemeenten. Als bekend wordt welke gemeente voor Leeuwarden is, zal de burgerij meer gericht kunnen hel pen. terwijl het college van B. en W. niet zal aarzelen, wanneer dat nodig is met voorstellen tot hulpverlening bij de raad te komen. De Kirchengemeinde Oldenburg— Ohmstede, die voor de helft uit vluch telingen bestaat, heeft de Oecumenische Jeugdraad Leeuwarden aangeboden met mankracht, geld. levensmiddelen en medicijnen de geteisterde gebieden '.e hulp te komen. Op 2 Maart kómt een deputatie naar Leeuwarden om overleg te plegen over een zo doeltreffend mo gelijke hulp. Een dertienjarige jongen uit Duisburg, die in 1946 tijdelijk naar Leeuwarden uitgezonden is geweest, heeft in zijn stad een inzameling gehouden, waarvoor hij zelf kaartjes van het geteisterde ge bied had getekend. De opbrengst DM 41.60 stuurde hij aan zijn Leeuwarder pleegvader. Scheepsberichten AAGTEDYK, 9 Febr, van Rio de Janeiro. AAGTEKERK, pass. 9 Febr. Majorca Balearen BAARN, 9 Febr. van Amsterdam. COTTICA, 9 Febr. van Plymouth. FAIRSEA. 9 Febr. z. ten W. Ouessant (160 m.) GANYMEDES. 10 Febr. te Guanta. GROOTE BEER, 9 Febr, Z Sable-eilanden (170 mijl). JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, pass. 10 Febr. ten O van Port Sudan. MAASDAM. 9 Febr. Z W. Bermudas (260 m MAASLAND pass. 10 Febr. Kaap Verdische eilanden. NOORDAM, 9 Febr. W. Landsend (290 mijl). ORANJE 9 Febr- van Colombo. SIBAJAK. 12 Febr. te Wellington verwacht. SOMMELSDYK. 11 Febr. 1e Havanna verw. VEENDAM. 10 Febr. te Hallfax. WATERLAND, 9 Febr. t. h. v. Fernando Noronha. WESTERDAM, 9 Febr. Z. Sable-eilanden (165 mijl). WILLEMSTAD, 10 Febr. te Amsterdam verw. ZUIDERKRUIS, 9 Febr. W.ZAV. Kaap St. Vin cent (170 mijl). Marktberichten VEEMARKT SNEEK, 10 Febr. Aanvoer: 58 melk- en kalfkoeien f520— f1060 31 vette koeien f 1.58— f 1.89 per kg. levend gewicht: 6 pinken £490£665; 1011 nuchtere kalveren f29—£41; 1 graskalt; 2 bokken en geiten: 82 schapen £72f112; 146 varkens en vette biggen f150£165 en f 1.65 £1.88 per kg. levend gewicht; 30O zouters f 1,75f 1.78 per kg levend gewicht- 76 kleine biggen en lopers 30—f 45 cn 45f 72. Totaal 1713 stuks. VEEMARKT ROTTERDAM, 10 Febr. Aanvoer: 500 vette koeien en ossen; 253 stuks gebruiksvee (113 t.bc.-vrij); 20 vette kalveren: 37 graskalveren (12 t.b.c.-vrü); 1128 nuchtere kalveren: 118 varkens: 56 paarden: 209 schapen cn lammeren; 6 bokken en geiten. Totaal 2327 stuks. Vette koeien f2.84f2 94, £2.64£2-73 en f2.10—f2.40 per kg.: Vette kalveren f2.85— 1' 2.95, f2.75—f2.85 en f 2.45—f 2.65 per kg.; Graskalveren f380. f330 cn f250; Nuchtere kalveren f 46 f 40 en f 38; Slachtpaarden f 1.90. f 1.75 en f 1.65 per kg; Schapen £125. £110 en f90: Lammeren £95 f85 en £70: Kalfkoeien f 1200. f 1000 en f860: Melkkoeien f 1200. f 1000 en 860: vare koeien f 800- f 700 en f600- Vaarzen f875, f800 en £600; Pinken £600. f525 en £400. GRAANBEURS GRONINGEN. 10 Febr. Rode tarwe f22.25—£26.60: Witte tarwe £22.25—£26.60; Inlandse rogge £23 25—f25; Wintergerst. vrij f 26.25£28.45. inlevering £21—£22; Zomergerst. vrij f30.50—f32: witte haver f 20.25—f 22.50: Groene erwten f45.30— f51; Paardenbonen £32.30f39: Karwijzaad £45—f54,50: Geel mosterdzaad £45.30—f60; Kanariezaad f26f30 50; Blauwmaanzaad £100.60—f 115 60: Lijnzaad, witbloei en Lijn zaad. blauwbloei slag f 45—f 52. LOSSE NUMMERS van de LEEUWARDER COURAN1 zijn a 10 ct. per ex. verkrijgbaar bij: K. Haanstra. Sigarenmagazijn. Willemskade. hoek Snekerkade J Rusticus, Sigarenmagazijn, Oosterkade. hoek Oosterstraat S. v. d. Schaaf. Kapper, Emmakade N.Z 147 Spoorwegboekhandel Krantenkiosk. Nieuwestad Krantenkiosk. Zuiderplein Sigarenmagazijn Brouwer. Troelstraweg 47

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4