Jouster klokmaker beoefent nog 't handwerk der Aleva's De Mantgumers bigounen om it jier 1000 hinne to dykjen Arbeiders in gelijk gesteld De stroom vloeit door WOENSDAG II FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 5 Tossen Flie-en Lauivers Met zelfgemaakte boortjes, een eeuwenoude draaibank en eindeloos geduld Aan het einde van een nauwe steeg, vlak achter het politiebureau, staat de werkplaats van klokmaker A. Halma, die samen met zijn zoon het oude handwerk, dat Joure tot ver over de grenzen een uitstekende naam bezorgde, in zijn zuiverste vorm probeert te handhaven. Het is historische grond waarop dit tweetal werkt. Nog geen halve eeuw geleden deed de laatste telg uit het beroemde klokmakersgeslacht Aleva het bedrijf over aan zijn medewerkers Halma en De Jong, waarvan de eerste, met dezelfde primitieve gereedschappen en hulpmiddelen, de reeds in 1727 gevestigde werkmethoden nog altijd toepast. ipgw De tijd dat tientallen arbeiders de exportorders voor Tunis, Algiers, Indië en Turkije verzorgden, is lang voorbij. Toch tikken nog ontelbare Friese stoeltjesklokken in huiskamers, gangen en hallen. Het is een dure liefhebberij, maar een goed vervaardigde of ge restaureerde klok gaat enkele mensen levens mee. Wanneer de kosten over zo'n periode worden uitgestreken, blijken ze nog vrij redelijk te zün. Helaas degenereert het handwerk zelf langzaam maar zeker. De prijs van een nieuw, volgens de aloude werk wijze vervaardigd uurwerk kan het niet bolwerken tegen die van het hedendaagse massaproduct, terwijl het aantal te repareren klokken geleidelijk aan kleiner wordt. Zakelijk bekeken is het dus logisch, dat de meeste klok makers hun heil gaan zoeken in gehele of gedeeltelijke mechanisatie. Juist daarom is het dubbel prettig, dat in dat stille Jouster werkplaatsje twee mensen rustig hun gang gaan met eigengemaakte boortjes, een eeuwen oude draaibank en eindeloos geduld. De prachtige resultaten bewijzen, dat ondanks de gebrekkige middelen, een gedegen vakkennis de ingewikkeldste machine kan evenarep en zelfs over treffen. Alleen, het vraagt meer tijd.... Klokkencentrum Aangenomen kan worden, dat het klokkencentrum Joure is ontstaan uit de huisindustrie. Men legde zich vooral toe op het maken van stoeltjes- en staartstukklokken. Waarschijnlijk is de Friese stoeltjesklok een verbaste ring van de mooie modellen die om streeks de zeventiende eeuw in de Zaanstreek werden vervaardigd. De wijzerplaten en de glad metalen hoek- ornamenten zijn op fluweel gehecht en worden geflankeerd door getorste of rechte, met ebben- of palisanderhout belegde kolommetjes. De bellen van hot slagwerk zitten stofvrij onder een afdakje, waaroverheen een „klokken- kleedje" kan hangen. Naast de wijzer plaat bevinden zich loden ornamenten, die evenals wijzerplaat en houtwerk, kleurig zijn beschilderd. In de bloeitijd van de Jouster klok- De stokoude draaibank wordt nog iedere dag gebruikt. kenindustrie (midden negentiende eeuw), was de stoeltjesklok reeds op zijn retour en maakte plaats voor de minder sierlijke staartstukklok. Geluk kig mocht ze enige tijd later haar „come back" beleven. Ze kwam weer als antiquiteit in de mode. Vooral Zeeland was in die tijden een goede afnemer. Begin vorige eeuw kwam er echter een eind aan deze „export". Wel werden in de daarop volgende halve eeuw af en toe nog klokken ge maakt en verzonden, maar deze misten het slagwerk. Bergafwaarts Omstreeks 1860 beleefde de staart stukklok zijn grote tijd. Niet minder dan vierduizend uurwerken van dit model werden in 1857 afgeleverd, ter wijl ruim vijfenzestig mensen er hun brood mee verdienden. Dat bleef zo tot 1880. toen de moordende concur rentie begon van de goedkope import- klokken uit het Schwartzwald. Nadien ging het steeds sneller bergafwaarts. Momenteel zijn in Joure nog slechts twee klokkenmakerijen in bedrijf, waarvan één geheel op de oude leest is geschoeid. Soms wordt, op bestelling, wel eens een nieuwe klok gemaakt, maar het leeuwenaandeel van de werk zaamheden neemt de reparatie in be slag. ..En dat zal er nog wel een poosje blijven", meent de heer Halma. De turf in de Deelen Provincie vraagt gemeenten turf te stoken in scholen enz. Om te komen tot verlichting van de moeilijkheden, waarmee de veenderij in de Deelen heeft te kampen en om tc voor komen, dat door het onverkoopbaar blijven van de turf het bedrijf moet worden inge krompen en de werkloosheid in die streek zal toenemen, heeft het provinciaal bestuur de gemeentebesturen verzocht te over wegen of het niet mogelijk is, het gebruik van turf uit de Deelen bijvoorbeeld in scholen en andere gemeentelijke gebou wen te bevorderen. Zoals bekend, heeft het provinciaal bestuur zelf al besloten, het ir Wouda-gemaal bU Lemmer te stoken met turf. Een afdoende oplossing voor de pro blemen in de veenderij is volgens Gedepu teerden alleen te verkrijgen met mede werking van het rijk. doch dit rleg kost tijd Om te bevorderen, dat dé"'turf vóór de aanvang van het veen-seizoen verwerkt is. heeft het provinciaal bestuur de medewerking van de gemeenten in geroepen. Het gemeentebestuur van Hee renveen fungeert als centraal-bureau. Meisje van vier jaar na aanrijding overleden Het vierjarig dochtertje van de heer F. Jorna te Achlum is Zaterdag aange reden door een auto uit Franeker, toen ze spelend achter een vrachtauto van daan kwam. Het meisje is zwaar gewond naar een ziekenhuis in Harlingen overgebracht, waar het in de loop van Zondag is over leden. Begin van brand in woning te Makkum Dinsdagmorgen omstreeks tien uur werd de brandweer te Makkum gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in de woning van de heer H. H. Kuipers aan de Brouwersteeg. Toen de brandweer met een schuimblusapparaat verse lm, be hoefde zij echter niet meer in w grijpen, daar een buurman, de heer F. Kuipers, het vuur reeds had gedoofd door twee bran dende stromatrassen uit het huis te sle pen. De brand was tijdens een korte af wezigheid van de vrouw des huizes ont staan in twee matrassen, welke bij de kachel waren geplaatst om te drogen. Ver zekering dekt de schade. Autobotsing bij Bozum Tengevolge van de gladheid van de weg kwam de auto van de heer N. uit Itens bij Bozum zodanig met een auto van de ver keerspolitie in botsing, dat beide wagens werden beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Harlingen heeft behoefte aan lagere zeevaartschool De eerste van de reeks propa- ganda-avonden ter bevordering van het leerlingenstelsel in Friesland, is in Harlingen gehouden. Aanwerig waren o.m. het college van B. en W., een deputatie van H.S.N. en afgevaardigden van vakorganisaties. Na 'n inleiding door ir. J. D. Fokma ont spon zich een levendige discussie, tijdens welke burgemeester B. Nauta wees op de noodzakelijkheid van het stichten van een lagere zeevaartschool in Harlingen. Onderbrandmeester verlaat de dienst Wegens het overschrijden van de leef tijdsgrens verlaat de heer H. Tasma, onder- brandmeester bij de Drachtster brandweer, met ingang van 1 Juli a.s. de dienst na meer dan dertig jaar bij de brandweer werkzaam geweest te zijn. Vos nu in omgeving van Harlingen De vos die men onlangs in de buurt van Arum heeft waargenomen, schijnt zich te hebben verplaatst naar de om geving van Harlingen. Het dier gaat hier op roof uit en haalt 's nachts bij de boeren kippen uit de hokken. Een jager uit Arum zal trachten de vos op te sporen. Oepke Santeraa brocht tiijs oer it aide Mantgum De Mantgumers en Skillaerders hiene fanwegen it waer en de diken gjin min dere joun ütsykje kind om de hear O. Santema fan Huzum foar harren sprekke to litten oer de skiednis fan Mantgum en omkriten. Lykwols, de aide Mantgumers wiene fan it séwetter net bang sa fordütste de sprekker syn harkers en dy fan nou bleauwen om it waer ek net thüs, dat de seale fan Jellema wie alhiel fol, doe't foarsitter De Groot de gearkomste iepene en yn it bysünder boargemaster Boelens en de gemeentesiktaris, de hear Tjaberings, wolkom hjitte. De boargemaster krige earst efkes it. him yn de jierren nei '80 foar hünderi wurd om hwat to fortellen oer it boek goune oan in boer oanbea.-* D.v bea oer Baerderadiel, dêr't de Fryske Aka- tweintich goune minder en dêrom bleau derr oer gear is en dêr't dizze joun ek me sarhong, en doe kaem de hear Santema nei foaren om oan 'e han fan trije moaüe kaerten óf to setten nei de terpetiid, doe't hjir in kwelderlanskïp lei mei terpen en slinken. Dy terpen fan Mantgum (30 pounsmiet great). Skillaerd, Tsjeintgum, Hokswier en op oare plakken is net folie mear fan oer. Óp Tsjeintgum sit noch in klampe en de tsjerkhóven lizze der ek noch op. Grif moat der by it óf graven in protte aid guod lit 'e groun kommen wêze. mar it is allegearre forsille. Nammersto bli- der wie sprekker, dat er by in boer op Tsjeintgum in pear stikken diggelguod foun. dêr't it aldste fan üt it earste tiid- rek fan de terpetiid datearret. sa'n foech 2000 jier forlyn. Doe wie dizze oarde dus al biwenne: dér kamen seis stiennen oan it ljocht, dy't tsjïnnen as sinkstiennen fan fisknetten en as ünderdiel fan in weeftastel. Slinken Mantgum hie oan alle kanten slinken, dy't yn forbining stiene mei de Middelse en nei it Noardwesten üt yn de Dron- riper puollen ütkamen. Lang hat it Skil- laerder leech in greate reidpoel west en aide lju mei it noch skoan heuge. dat "nterdei oer iis troch de Wammer- der ride koene. Ek de fordwoune terp' j.an Szentinge en dy fan Jet leine oan sa'n slinke. Om it jier 1000 hinne bigoune hja to dykjen: de Hege dyk wie as Middel- sédyk ien fan de aldste diken yn Baer deradiel. Lykwols. de sé pleage de Mant gumers neffens Ocka Scharlensis er Winsemius yn 1203 noch sa bot, dat hja de likebruorren fan it kleaster Hartwert der op ynröpen om de diken to bisterk- jen. Sa krige Blomkamp it rjocht om de pastoar fan Mantgum oan to wizen. Lyk wols, sprekker stie dit forhael net alhiel, hwant fan kleasterlSn koe er yn dizze hoeke neat fine. It doarpsgebiet bistiet üt sa'n 1310 pounsmiet bïlêstber lan en dêrfan leit rüchwei in trêddepart op it Nijlan. Mant gum hjitte by aids Mantingeheem en wie dus neamd nei de mansnamme Mante. By Skillaerd (alder- Skillawerd) soe men oan it skil (de skulpen) tinke kinne, wylst it aide sté Hokswier (dêr't de „fan" Swierstra fan komt) yn 'e hokse (hoeke. bocht) fan wei of feart lei. In toer foar hündert goune Hwat de beide tsjerkedoarpen oanbi- langet, Mantgum en Skillaerd hiene alle beide in tsjerke, wijd oan Beatus Maria Virginis en pas na 1580 binne beide tsjerklike gemeenten foriene. Lykwols hat de dümny fan Mantmim noch lang yn Skillaerd wenne. Skillaerd is yn de foarige ieu syn tsjerke kwytrekke en dat syn moaïje aide toer der noch stiet, is pür tafal. hwant de tsjerkfaden hiene Het conflict rond Rijksweg 43 Schiermonnikoog dag zonder post: te laag water De boot naar Schiermonnikoog heeft gisteren niet gevaren en het eiland bleef daardoor zonder post. De oostelijke wind veroorzaakte een zeer lage waterstand en de vijksveerdienst heeft op dit moment voor de dienst op Schiermonnikoog alleen de beschikking over de „Brakzand". aan gezien twee barkassen hulp verlenen in de noodgebieden. Vandaag zal men bij eb proberen, met de .Brakzand'' het Hoge Rif aan de zuidwestpunt van het eiland te bereiken en de passagiers en post vandaar per auto naar het dorp te vervoeren. De „Friesland" komt terug De „Friesland", het grote vlotgaande schip van de rijksveerdienst, dat "s zomers dienst doet tussen Holwerd en Ameland en dat vorige week naar het rampgebied vertrok omdat het daar door zijn geringe diepgang waarschijnlijk goede diensten zou kunnen bewijzen, keert vandaag naar het noorden terug. De „Friesland", die naar Den Bommel was gedirigeerd, is daarna in Dordrecht gestationneerd en heeft daar Roode Kruisdienstën verricht. De beide barkassen van de rijksveer dienst, de ..Borndiep"' en de „Ameland", worden nog steeds gebruikt voor diensten in het rampgebied. Zoals onze speciale verslaggever al meldde, hebben zij daar goed werk kunnen doen; Ouwerkerk op Duiveland bijvoorbeeld werd geëvacueerd door de „Borndiep". Tweede groep Grouwsters bracht verslag uit Op het gemeentehuis te Grouw is gis teravond een bijeenkomst belegd, waarin de tweede groep Grouwsters, zeventien man sterk, die verleden week naar het rampgebied is vertrokken en Maandag i 1 is teruggekeerd, verslag heeft uitgebracht van haar bevindingen. De mannen ver telden. hoe zij in hun boten met de politie honderden boerderijen bezocht hadden bij Dinteloord. In de Dinsdag gehouden zitting van het kantongerecht te Heerenveen, waar voor van de zijde der arbeiders grote belangstelling bestond, heeft de kanton rechter, mr. Wolthers, uitspraak gedaan in het conflict ontstaan tussen 37 arbei ders, werkzaam bij de aanleg van een gedeelte van rijksweg 43 te Heerenveen, en de C.V. „Utiliteitsbouw Bloemen- daal" M. C. Bolsenbroek en Co. Zoals bekend werden deze arbeiders op 22 October 1952 op staande voet ont slagen. waarbij de C.V. Bolsenbroek zich beriep op het feit, dat de arbeiders, als gevolg van een loongeschil, een z.g. „langzaam-aan-actie" voerden, waar door het werk op het tijdschema ten achter was. Een en twintig van deze arbeiders, georganiseerd in het NVV, die evenals de zestien anderen het ontslag als on wettig beschouwden, deden de C.V. Bolsenbroek een proces aan en eisten doorbetaling van het loon. Aan deze zaak, die nogal enige deining heeft veroorzaakt, werden tal van zeer langdurige zittingen gewijd, waarin beide partijen volop gelegenheid kregen hun standpunt uiteen te zetten, terwijl in de laatste zitting de resp. verdedigers een uitvoerig pleidooi hielden. I De kantonrechter, uitspraak doende, stelde de arbeiders in het gelijk en wees i hun vorderingen toe, zodat de C.V. Bol senbroek deze arbeiders nog hun loon zal moeten uitbetalen vanaf 22 October tot en met 31 December. Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft de ontslagen met ingang van 1 Januari 1953 n.l. goedge keurd en de verdediger van de arbei ders. mr. van Sloot, had in de laatste zitting de vordering reeds tot 1 Januari 1953 teruggebracht. Tevens werd de C.V. Bolsenbroek veroordeeld tot betaling j van alle proceskosten. I In zijn uitspraak deed de kanton- 1 rechter uitkomen, dat de „langzaam- i aan-actie" van de arbeiders tegenover de aannemer gelet op de feitelijke om standigheden van het geval ongeoor loofd moet worden geacht. Hierin had zonder meer de aannemer aanleiding kunnen vinden de arbeiders op staande i voet te ontslaan. Waar echter de arbeiders op de be- i wuste dag, waarop zij onverwijld wer den ontslagen, en vóórdat dit ontslag werd gegeven, redelijkerwijze het ver moeden hadden kunnen vestigen gelet op het die morgen vertoonde verhoogde arbeidstempo dat. zij bij hunne tot dien morgen aangenomen houding niet I wilden volharden, wordt goeirdeeld dat onder die omstandigheid het ontslag op staande voet niet was te verenigen met de redelijkheid en dat dit ontslag alstoen de dienstbetrekking rechtens niet kon doen eindigen, weshalve deze voortduurde en de arbeiders hun recht op uitbetaling van loon bleven behou den. Bestuur Cultuer: f ;d zal Mantgum bezoeken Op 19 Februari a.s. zal op een bijeen komst van afgevaardigden van alle ver enigingen, werkzaam op oultureel ter rein in de gemeente Baarderadeel ten gemeentehuize te Mantgum door de bur gemeester van Baarderadeel de bijdrage over 1952 uit het begin 1952 ingesteld Cultureel Fonds bekend worden ge maakt. Het voltallig bestuur van de Fryske Cultuerried zal deze bijeen komst bijwonen. Dr. G. H. W. van der Wielen, voorzitter van de Cultuerried, zal enige facetten van het culturele leven in Friesland bespreken. Andere bestuursleden zullen, zonodig, nadere toelichting geven op de beoefening van muziek, toneel, geakunde enz. De mogelijkheid der verschillende krachten, werkzaam on cultureel gebied in Baarderadeel te coördineren zal ten slotte onder ogen worden gezien. Cbr. Oratoriumvereniging te Heerenveen hield receph'e De Chr. Oratoriumvereniginfe I te Heerenveen heeft gistermiddag in de Sociëteitszaal van het Posthuis, dezelfde zaal waarin 25 jaar geleden de vereni ging werd opgericht, een receptie ge houden ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Ondanks de slechte weersom standigheden was er een flinke belang stelling. De voorzitter, de heer J. Duursma, bracht in z'n rede dank aan de heer Broekstra. voor de wijze waarop deze in de eerste jaren van de vereni ging de dirigeerstaf heeft gevoerd. Na hem voerden verscheidene sprekers het woord als vertegenwoordigers van andere koren en instellingen in Heeren- veen. Onder anderen sprak de oud directeur, de heer Broekstra. De spre kers lieten het natuurlijk niet alleen bii woorden, maar lieten die vergezeld gaan van geschenken voor de jubilerende vereniging. er stean! Mantgum hie in stompe toer en dy sil wol better by de tsjerke past hawwe as de spits fan nou. miende sprekker. Aide stéen binne der genöch. Hokswier hat it wenplak west fan forneamdë man nen lykas Hector van Hoxwier (in rjochtslearde fan namme) en Seerp van Galama, in strider foar de frijdom tsjin de Spaenske twingerij. De Frijbuorren in rige huizen om in iepen plak lan by de tsjerke koe wolris krekt as it Frij- höf to Ferwert in sté west hawwe. dêr't in misdïediger it asylrjocht lilde litle koe. It Fearhüs (nou in winkel) lei it fearskip op Ljouwert en Snits oan. Ek nammen lykas de Kamp. de Bosk en it Waeigat moatte biwarre wurde. 24 stimmende pleatsen Men seit wolris, dat de Friezen sa honkfêst binne, mar de aide Mantgumers hiene grif gjin sittend gat, oars hie it net müglïk west, dat der fan de femylje- nammen üt 1811'12 mar sa'n bytsje mear yn üs dagen bikend binne. Algera's. Bosma's en Swierstra's wenje nou noch to Mantgum, mar fannen lykas Boerma, Hettema, Hogedijk, Jorna, Kam- stra, Piersma, Rollema, Takema en Vis ser hat men gjin weet mear fan. It is hjir ek al krekt as op de measte doar- pen: net mear as seis. sawn prosint fan it folk is üt de neiteam fan de biwenners anno 1812. Bysünder neamde sprekker it. dat yn de 17de, de 18de en seis noch yn it bigjixi fan de 19de ieu der yn beide doarpen sa'n great tal roomsken wenne. Dat is sunt hurd foroare: nou is men oer 't al- gemien frijsinnich. Ta bislüt bisocht de hear Santema nei to gean hwer't de 24 stimmende pleatsen lein hawwe, dy't sa't it liket mei de sinne om har stim ütbrochten. Nümer ien wie Hokswier. Fansels kamen der op dizze lêzing gans fragen en it wie dan ek al hynste- mïddei. doe't de hear Tsj. Jeh. de Jong de kommisje. dy't dizze gearkomste op tou set hie, bitanke foar de tige moaije joun. De swannen fan Hokswier biwarje R oantinken van in stik óld-Mantgumer gloarje. Twee sportterreinen in Dantumadeel Broekpollen worden verkaveld en in roulering gebruikt De raad van Dantumadeel besloot gister avond tot aanleg van twee gemeentelijke sportterreinen; één te Zwaagwesteinde en één te Murmerwoude. Tc Murmerwoude zal de Noordelijke helft van de Hale-reed worden verhard en aan weerszijden van een wandelpad worden voorzien. Dit be tekent een verbetering voor de lichame lijke ontwikkeling in de gemeente en een belangrijke werkverruiming. De Broekpollen onder Akkerwoude zul len verkaveld worden en daarna in rou tering bij de huurders in gebruik worden gegeven Dit is een unicum in Fries land. De maatregel kan met het oog op de verscherping van de maatregel ter zake van de aardappelcultuur grote perspectieven inhouden. Een voorstel van B. en W om over te gaan tot aanstelling van een gemeentelijke geneesheer in amb telijk verband werd aangehouden tol een ■olgende vergadering. Vos was veertig man met vijftien geweren te slim af In de omgeving van Boy! en Oldeberkoop moest een vos zitten, dat leed geen twijfel meer; men had bij verscheidene kippen hokken sporen van Reintje gevonden. Het jagersbloed werd wakker in de Boylster mannen en ze trokken er op uit om de vos op te sporen: vele mannen met geweren en vele drijvers. Zij speurden en speurden, maar Reintje bleef onvindbaar. Eindelijk kwam de jachtstoet aan de Linde. Daar vond een ontmoeting plaats met een groep jagers uit Oldeberkoop. Zo stonden ze dan bij elkaar: veertig man met vijftien ge weren en zonder vos.Later bleek, dat Reintje met een grote boog om z'n bela gers was heengelopen en z'n naam weer eens eer had aangedaan. Gymnastiekverenigingen in Surhuisterveen gaan fusie aan Op een te Surhuisterveen gehouden vergadering van de gymnastiekvereni gingen W.I.K. en Sparta is met alge mene stemmen besloten om tot een fusie over te gaan. Drie van de aftredende bestuursleden, n.l. H .de Boer. G. Kloos terman en S. K. Hulshoff werden tot erelid van de nieuwe vereniging, die de naam „WIK-Sparta" zal dragen, be noemd. In het nieuwe bestuur zijn ge kozen: Jan de Boer. KI, Helfrich. mei. W. Poppinga, mevr. J, Rinsma, mej. H. Batema. K. Lok en Jac. de Boer. „De laatste eer" te Wommels vierde 50-jarig bestaan Sober is het 50-jarig bestaan herdacht van ..De Laatste Eer" te Wommels. Oud voorzitter D. Miedema voerde 't woord: verder is de filmstrook „Hennaerdera- diel troch de ieuwen hinne" véMoond. A i zijn dan de meeste collectes achter de rug dat wil zeggen: de eerste ronde, want er zal nog wel eens een be roep op de mensen moeten worden ge daan! de stroom van giften voor het rampehfonds gaat nog steeds door. Gis teren kwam er van particulieren bij de penningmeester van het Provinciaal ïtampencomité nog de lieve som van 4650 binnen. Hier ziet men, wat er ver der in de provincie werd gedaan om de nood der getroffenen te lenigen. Sneek at oliebollen, gebakken door de leerlingen van de huishoudschool: de Snekers aten véél oliebollen en betaal den ze royaal: 1170. In de Waterpoort- stad is nu 78.000 bijeen. A Slappeterp bracht gelukkig honderdmaal zoveel bij een als het drukfoutenduiveltje ons in een vorige opgave liet vertellen: geen ƒ11.50, maar ƒ1150. 4» De opbrengst in Dronri.jp aan geld was ƒ26.479.25, waarbij nog vee komt ten bedrage van 1300. Rekent men dit bedrag er bij, dan komt men op 27.749.50 of wel ƒ47.50 per gezin. In Surhuisterveen zullen vanavond bii Van der Scheer drie voorstellingen wor den gegeven van de watersnoodfilm: op brengst voor 't rampenfonds. De op brengst van de collecte in de kerken van Wi' rsum was ruim 1750; de Geref. ongeveer 728.87. de Rooms katho lieke 555. de Evangelische ƒ260. de Ned. Hervormde 153.11 en de Doops gezinde ƒ81.51. A „Voorwaarts" van Oudehorne voerde in Lippenhuizen Hemrik „Afke" op: een verloting bracht 50 op voor 't rampenfonds. Het per soneel van Douwe Egberts te Joure offerde ruim 2000. Wijns en Bartlehiem, waar men daags na de ramp al kleren en goederen en ƒ281 inzamelde, brachten nog eens een groot bedrag bijeen. Het eindresul taat is: 1557 (66 gezinnen!), ongeveer duizend kilo hooi. een pink. een stam boek-stierkalf, een schaap en een com pleet z.g.a.n. veriüeegstersuitzet. A De collecte in de drie kerken van Schier monnikoog was 850. A In Heeg: Geref. kerk ƒ512. R K. kerk f480, Ned. Hen', kerk 386. In Marssum: Ned. Hen', kerk f 300. Lemmer: Ned. Hen', kerk 850. A Zwaagwesteinde: Ned. Hen', kerk ƒ860, Geref. kerk (voor de Geref. diaconieën in 't overstroomde gebied) ƒ360, Doopsgezinde kerk (80 kerkgan gers) 308,65. A Ouderavond Mulo Gorredijk collecte f 50. uit de kas is er een gelijk bedrag aan toegevoegd. A De Dierenbescherming Heerenveen vWBjcht de niet afgehaalde prijzen van dé verloting bij opbod: ƒ120. Het be stuur deed er nog ruim ƒ300 bij. Het geld zal worden besteed voor de in nood verkerende dieren uit het rampgebied De oobrengst in Baarderadeel steeg tot ƒ29.203 91. Uit Oosterlittens kwam namelijk nog ƒ1211. de ijswegencentrale gaf ƒ1000 en van 't spaarbankboekje „Hulpverlening Rotterdam", dat ten ge meentehuize berust, werd 100 afgeno men. Achtkarspelen De laatste stand in Achtkarspelen is: ƒ64.793,02. Gespecificeerd over de dor pen: Buitenpost 11.753.95, Twijzel 3100, Twijzelerheide f 2377.50. Kooten 3500. Drogeham 9450, Harkema- Ooeinde f1300. Surhuistveen ƒ13.005.62, Augustinusga ƒ4622.60. Surhuizum f7124.35. Gerkesklooster ƒ6109. Boe- lenslaan 2450. Raad Tietjerksteradeel Verbetering van wegen en scholen Aan het begin van de vergadering hield de voorzitter een toespraak naar aanleiding van de ramp die ons land heeft getroffen. Op voorstel van wet houder Herder besloot de raad om het presentiegeld voor deze vergadering ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. De voorzitter sprak voorts nog een kort woord in verband met het overlijden van oud-burgemees ter Steenhuisen op 12 Januari j.l., dat door de raad staande werd aangehoord. Nieuwe o. L school te Wijns Ter verbetering van de huisvest ing van de o.l. school te Wijns werd op 24 Maart 1952 besloten tot een gemeenschappe lijke regeling met Leeuward era deel voor de gezamenlijke exploitatie van een o. 1. school in het gebouw, staande op Tiehelwerk (gem. Leeuwarderadeel). Dit moest worden gezien als noodoplos sing; bij de toenmalige investerings moeilijkheden werd nieuwbouw niet verantwoord geacht. Achteraf blijkt evenwel, dat het standpunt van de hoofdinspectie van het lager onderwijs, dat gemeenschappelijke exploitatie van een school niet meebrengt opheffing van die te Wijns, niet juist is geweest. Om dat goedkeuring van een besluit tot op heffing vrijwel uitgesloten is en huis vesting in het oude gebouw niet langer kan worden bestendigd, achtten B. en W. de stichting van een nieuw gebouw te Wijns de enig juiste weg om tot verbete ring van de huidige toestand te ge raken en stelden derhalve voor om tot nieuwbouw over te gaan. Na een breedvoerige discussie, waar aan de voorzitter en verschillende leden deelnamen, werd op voorstel van de C H.-fractie besloten om de zaak een maand aan te houden. De bijzondere school te Tietjerk zal opgeknapt worden. Ook de bijzondere school te Oostermeer zal onder handen worden genomen. Werkverruimingsobjecten In het kader van de werkverruimings- politiek besloot de raad tot verbetering van het gedeei'e van de Zomerweg, dat loopt van Huisterheidtfc tot de Rijks straatweg bij Zwartkruis. Deze weg ver toont vele gebreken, doordat in de loop der jaren de oorspronkelijke grintweg bii stukjes en beetjes is verbreed. De totale kosten van het verbeteringsplan worden geraamd op rond f 200.000. Het feit. dat. het lan is vastgesteld in over leg met de provinciale waterstaat en de werkverruiniingscommissie wettigen de verwachting, d~t in de arbeidslonen een rijksbijdrage mag worden verwacht van honderd procent en dat in de resterende kosten eveneens een bijdrage mag wor den tegemoet gezien, waarbij rekening zal worden gehouden met de financiële positie van de gemeente. De heren Kuypers en G. P. van der Veen wezen in dit verband nog op de urgentie van verbetering van de weg door Trynwal- den. Eveneens in het belang van de werk verruiming werd besloten tot aanleg van de aardebaan voor een nieuwe weg. die'zal lopen van Eernewoude in Ooste lijke richting tot de brug over de Kerk- wegvaart in de weg van Oudega naar de Hooiweg. Mede in aanmerking ge nomen de gunstige subsidie die van het Rijk wordt ontvangen, werd tot uitvoe ring van dit object besloten, omdat vooral het gedeelte Prikweg-kom Eerne woude van de weg die thans naar Eerne woude loopt zeer veel onderhoud vraagt en praktisch niet voor verbetering „vat baar" is, doordat de ondergrond bestaat uit veen. De kosten worden begroot op ruim 152.000 en de bijkomende kosten op 69.000. De gemeente zal de boerderij .in de Zwartebroekpolder bij Molenend ver kopen voor een bedrag van ƒ22.000. De raad besloot voorts tot grondruil met de erven van wijlen notaris Terpstra te Giekerk teneinde de beschikking te krijgen over industrieterrein. Het be treft hier een perceel grond, dat ligt ten Oosten van de voormalige trambaan bij de kom van B er gum. gróót 1.14.70 ha. Hiervoor wordt in ruil afgestaan een nerceel grond, dat ligt ten Oorten van de dorpsvaart in Bergum. terwijl de ge meente wegens opnervlakte- en prijs verschil f 5597.20 bijbetaalt. Ir. Woudagemaal werkt Tengevolge van de zware sneeuwval is het Ir. Woudagemaal bij Lemmer Dins dagochtend in werking gesteld. In Oosterend (Henn-1 slipte een tank auto uit Holland tegen het riehtingbord op de driesprong Het bord knapte af en sloeg een groot gat in de cabine van de auto. Het had een haartje gescheeld of de chauffeur was getroffen. Op dc jaarvergadering van de afdeling Drachten van de N V. heeft Freark Dam een lezing gehouden over leven en werk van de auteur Sjoerd Leiker, die in Drachten geboren is. De inleider besloot met voorlezen van een fragment uit de door hem in het Fries vertaalde roman „Trije Tsjügen". Dc tafeltennisclub „Wêz Handïch" te Echten heeft gesnoeid tegen „Ons Genoe gen" van Langelïlle. De uitslagen luiden: Eehtsn ILangelïlle I 73; Echten II l.angelille H 55.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3