'-C Het aardgas is er, maar wordt niet gebruikt Bedrijfsleven dringt al drie jaar lang aan; regering zwijgt Kerknieuws Ingezonden I 5' 4 LEEUWARDER COURANT WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 t "flïl (Van onze Groningse correspondent) T-f oe belangrijk het aardgas voor de industriële ontwikkeling van Noordoost-Nederland ook moet worden geacht, nog steeds wordt gewaoht op een beslissing van de rijksoverheid, die hier over al zeer lange tijd in een soort van commercieel-politieke strijd is gewik keld met de Nederlandse Aardolie Maat schappij. Al drie jaar lang toont het bedrijfsleven via de betrokken Kamers van Koophandel en Fabrieken een grote activiteit, omdat het van mening is. dat het aardgas voor de verdere ontwikke ling van dit deel van het land van de grootste betekenis kan zijn. Maar, zei de heer F. J. Paans, adviseur van het Twents Kolensyndicaat in Den Haag, in een vergadering van de Vereniging van Handelaren in Groningen, de regering zwi.jgt. Na gewezen te hebben op de achter stand, die ons land op het gebruik van gas als energiebron bezit en als van een achterstand wordt gesproken dan is deze wel het grootst in het Noord oostelijk deel van Nederland zette de heer Paans de ontwikkeling van het aardgas in Amerika en in Italië uiteen. Het aardgas neemt in de Verenigde Sport Nederlandse ploeg voor de Tour de France Na in een brief van de K.N.W.U. het reeds bekende standpunt van dit lichaam vernomen te hebben inzake de samen stelling en de voorbereiding van een Nederlandse wielerploeg voor de Ronde van Frankrijk 1953 heeft de vertrou wensman van deze organisatie in Neder land, de heer R. de Grood, zich opnieuw gewend tot de heer C. Pelienaars met het verzoek als ploegleider van de Neder landse ploeg te willen optreden in de komende Ronde van Frankrijk en zich te willen belasten met de selectie van de renners en de voorbereiding van de ploeg. Pelienaars heeft zich hiertoe be- Teid verklaard. Het ligt in zijn bedoeling om in het kader van deze opdracht met de Nederlandse ploeg deel te nemen aan de eerste belangrijke wegwedstrijd van het nieuwe wielerseizoen, MilaanSan Remo op 28 Maart. Hij heeft hiervoor de volgende renners uitgenodigd: Van Bree- nen, Van Est, Faanhof, Nolten, Suyker- buyck, A. Voorting of G. Voorting en Wagtmans. Jenkins wereldkampioen kunstrijden Het wereldkampioènschap kunstrijden heren is behaald door de Amerikaan Jenkins, die nadat hij na de verplichte figuren de tweede plaats achter zijn landgenoot Grogan had bezet, deze bij het vrije rijden ruim sloeg. Niet alleen de 2000 toeschouwers che de verrichtingen der rijders gadesloegen, waren enthousiast over de ..kuer' van Jenkins, doch ook de juryleden, want een hunner gaf het hoogst mogelijke puntenaantal. hetgeen zelden bij wereld kampioenschappen is voorgekomen. De einduitslag luidde: pnt Staten een zeer grote plaats in. Men had er in 1952 een productie van liefst 250 millioen kubieke meter. Hiervan ging 75 procent naar de industrie. Ten einde dit gas te kunnen vervoeren, is een pijpleidingennet van niet minder dan 400.000 kilometer aangelegd; een enorm net, waaraan zich gelijk vroe ger gebeurde bij de aanleg van een spoorweg vele grote bedrijven hebben gevestigd. Vooral de chemische indu strie heeft door het gebruik van aardgas een zeer snelle ontwikkeling kunnen doormaken. Synthetische rubber bijv. os mogelijk geworden door het gebruik van aardgas. Het aardgas is bijzonder goedkoop in transport; bovendien gaat er veel min der energie verloren by het vervoer dan bij electriciteit. Over een afstand van enige honderden kilometers kost het gas slechts 1.5 tot 2 cent per kubieke meter, franco. Het industriële gas kost in ons land gemiddeld 10 tot 11 cent per m3. Bijzonder interessant is ook de ont wikkeling im Italië, waar men de steun van de Amerikanen heeft gehad. In dit land had men in 1946 nog slechts een productie van 180.000 m3 per dag. Thans is deze al gestegen tot 6 millioen kubieke meter per dag en voor 1953 streeft men er een productie na van 12 millioen kubieke meter. Het gebied, waar het gas uit wordt betrokken is niet groter dan de helft van de provincie Over- ijsel. Aan pijpleiding liggen er reeds enige duizenden kilometers. Voor Noordoost-Nederland is een pijpleidin gennet van ongeveer 600 kilometer ge dacht. Ongeveer de helft hiervan is thans gelegd. In Italië streeft men de lage Ameri kaanse prijs na. De kostprijs aan de bron is er slechts 1.2 cent per kubieke meter. De hoogste prijs, die berekend wordt, bedraagt 8 cent. De chemische industrie betaalt slechts 2 tot 2.5 cent. Ook in ons land zal de prijs laag moeten liggen, wil men de vruchten van dit gas kunnen plukken. Daarom wacht het Noorden van het land met groot on geduld op een beslissing van de rijks overheid. Grote haast is geboden, zo meende de heer Paans, die voorts van overtuiging was, dat er veel meer aard gas is dan wel door de Nederlandse Aardolie Maatschappij wordt beweerd. Het is bovendien met onwaarschijnlijk, dat er ook aardgas onder het IJiselimeer aanwezig is. Ook zou er nog ergens in ons land een tweede olieveld zijn. Met behulp van 33 pompen is men er nagenoeg in geslaagd „De Vest" (polder Bevershoek) te s-Gravendeel leeg te zuigen. Op de foto de uiteinden van de waterslangen, waardoor het water vanuit de polder in het kanaal geloosd wordt. Blinde student slaagde voor doctoraal Zijn vrouw las de boek*, voor De 35-jarige H. B. Frieman te Enschede, die sedert zijn 7de jaar blind is, is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen rechten. Dank zij het brailleschrift kon hij de lessen op de lagere school blijven volgen. Nadien behaalde hij de diploma's handelscorres pondentie Engels en Duits en vervolgens in 1941 Middelbare Acte Duits en in 1947 de acte Engels M. O. Sedert 1948 reisde hij tweemaal per week naar Amsterdam om de colleges aan de V. U. te volgen. De boeken die hij moest bestuderen las zijn vrouw voor, waarbij de tekst werd opgenomen op een wire-recorder. De heer Frieman behoefde slechts dit apparaat in te schakelen om studiestof te kunnen volgen. Overdag geeft de heer Frieman les in handelscorrespon dentie. In het Noordwesten van Queensland zijn tengevolge van zware regenval 200.000 ha. bouwland overstroomd. De „Nieuw-Amsterdam" is zonder sleepboothulp de haven van New York binnengelopen. De staking van de sleep bootbemanningen duurt nog voort. Russische ploeg voor wereld kampioenschap te Helsinki Zes Russische schaatsenrijders zijn thans onderweg naar de Finse hoofdstad waar op Zaterdag en Zondag de wed strijden om het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats zullen worden gehouden. Het zijn: Sergeyev, de specia list op de 500 meter, Boris Shilkov, kam pioen van Rusland 1953, Valentine Tsjajkin, wereldrecordhouder op de 1500 meter, Oleg Gontcharenko. Russisch recordhouder op de 10,000 meter, Vladimir Prochine en Dimitri Sakoenko. Percy Bassett wint „interim" wereldtitel vedergewicht In een wedstrijd dm het „interim"- wereldkampioenschap vedergewicht heeft de Amerikaan Percy Bassett door opgeven gewonnen van de Fransman Raymond Fameehon. Na drie ronden kon Famechon de strijd niet hervatten. F. Remmers in bestuur K.N.V.B. Naar wij van de zijde van de KNVB vernemen is in de vacature Teeuw in het bestuur van de KNVB benoemd de heer F, Remmers te Zwolle. De heer Remmers is voorzitter van de Zaterdagmiddagclub Be Quick '28 te Zwolle. Vrouwelijke diplomaat te Rome President Eisenhower heeft tot Ame rikaanse ambassadeur te Rome benoemd mevrouw Clare Boothe Luce. Mevrouw' Luce is de 49-jarige echtgenote van Henry R. Luce, de uitgever van de over de gehele wereld bekende tijdschriften Time, Life en Fortune; zij is vroeger toneelschrijfster geweest en heeft ook voor Connecticut in het Congres ge zeten. Hoewel zij niet de eerste Ameri kaanse ambassadrice is (in Denemarken en Luxemburg waren al eender Ameri kaanse vrouwelijke gezanten), is zij toch de eerste vrouw die een diplomatieke opdracht in een der voornaamste Euro pese hoofdsteden krijgt. Dat is in dit geval ook niet zonder reden, want F" "Yrouw Clare Boothe Luce is in 1946 vjgyde R.K. Kerk overgegaan (een stap waarin haar man haar niet volgde-) en men verwacht van haar dat zij zeer nauwe betrekkingen met het Vaticaan zal willen nastreven. Aangezien reeds sedert geruime tijd de president geen Dersoonlijke vertegenwoordiger meer heeft bij het Vaticaan en na het terug roepen van Myron Taylor als zodanig een poging van president Truman om generaal Clark op deze plaats te benoe men een storm van protest in de V.S. heeft opgeroepen, zou dit aspect van de benoeming van mevr, Luce wel eens zeer belangrijk kunnen zijn. De in 1903 in New York geboren cn actieve Repu blikeinse. die mevrouw Luce is. wordt algemeen voor deze diplomatieke post geschikt geacht. Sommige bladen heb ben haar in Rome reeds evenveel succes voorspeld als zij indertijd op Broadway behaald heeft met haar toneelstukken ..The Women", „Kiss the Boys Good- Bve" en ..Margin for Error". Hulp uit het buitenland Hoezeer de Wereldraad van Kerken, waarvan ook de Ned, Herv. Kerk lid is, en de oecumenische verbondenheid wezenlijk inhoud hebben verkregen, kan blijken uit lu' rote aantal telegrammen, dat tot nu toe-reeds uit de kerken van ongeveer der tig landen bij de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk is binnengekomen. Tele grammen, waarin medeleven wordt be tuigd en dikwijls aanwijzingen worden ge vraagd op welke wijze de beste hulp kan worden verleend. Zo heeft de aartsbis schop van Canterbury speciale voorbede gevraagd in de gemeenten van de Angli caanse Kerk, evenals de moderator van de Kerk van Schotland. Het Inter Chureh-werk van de Wereldraad van Ker ken vaardigde mr. R. Tobias af, voor wie gezorgd werd dat hij een rondvlucht kon maken boven de geteisterde gebieden. Drie afgevaardigden van de Eglise Réfor- mée de France bezochten j.l. Zaterdag ons land, teneinde persoonlijke indrukken in verband met de hulpverlening te kunnen opdoen. Maandag kwam een predikant uit Straatsburg mededelen, dat een Rijnaak vol goederen onderweg is naar ons land als hulpverlening van de Protestanten in zijn gemeente. Mejuffrouw A. E. Ruys, Hervormd predikante te Berlijn, gaf tele fonisch bericht van een wagon goederen, die onder de Nederlanders in Berlijn voor de hulpverlening Is ingezameld. Een pre dikant uit Nancy kwam bij het gebouw der Hervormde Synode met een autobus, in de hoop, dat hij 40 kinderen kon mee nemen om in zijn gemeente voorlopig te verzorgen. Bovendien betuigden de volgende ker ken en instanties haar deelneming en deden zij de volgende aanbiedingen van hulp; Evang. Kirche van Westfalen (geld); dr. Martin Niemöller (waarschijnlijk geld); Foreign Missions and Overseas Interchurch Service, New York (verzoek om mededeling hoe het best kan worden geholpen); Prot. Kirche der Pfalz (geld); Landesverband der Inneren Mission, West- falen (stelt zich voor hulp in verbinding met Evang. Kirche Westfalen); Evang. Kirche Rheinland (geld); Schweizerischer Evang. Kirchenbund (geld en goe deren); Deutsch Evang. ref. Ge- meinde, Frankfurt a /Main (verzoekt mededeling hoe het best geholpen kan worden); Evang. ref. Kirche in Nord- westdeutschland (materiële hulp); Hilfs- werk der Evang. Kirche in Deutschland (verzoekt mededeling hoe het best kan worden geholpen); "World Presbyterian Alliance (geld)Fédérafion Protestante de France (verzoekt mededeling hoe het best kan worden geholpen); Eglise Réformée d'Alsase et de Lorraine (goederen en ver blijf kinderen) Kerknieuws in het kort Een aantal Geref. kerken heeft het verzoek van het bureau van de Geref. diaconieën om de j.l. Zondag gehouden colecten aan dit bureau af te dragen niet kunnen waarderen en heeft daarom Rampgebied in kaart K.L.M. maakte 1000 foto's Het fototechnisch- en cartografisch bedrijf van de KLM heeft het ramp gebied in verticale luchtfoto's vast gelegd. Dit is gebeurd ten behoeve van de rijkswaterstaat, teneinde op korte termijn een inventarisatie te hebben van het aantal dijkdoor braken van de randdijken en hun ligging. De stereoscopische beelden geven hierin een nauwkeurig inzicht. Zij maken het mogelijk te berekenen hoe veel kubieke meter grond nodig is voor de herstelwerkzaamheden e.d. Alle randdijken zijn van het KLM-fotovlieg- tuig uit gefotografeerd, zodat de aan elkaar gevoegde foto's een overzicht geven van het gehele gebied. De sneeuw vergemakkelijkte de her kenning van het landschap. Aangezien de foto's soms ook het onder water lig gende land laten zien kon men nu onmiddellijk constateren welke gedeel ten boven het water uitsteken. De lucht foto's geven ook aanwijzingen betref fende zwakke punten in de dij ken. Deze punten zijn op de grond moeilijk te con stateren. In totaal zijn bijna duizend foto's gemaakt. de opbrengst regelrecht aan bet Nat. Rampenfonds doen toekomen. Blijkt er later nog nood onder de slachtoffers in eigen kring te zijn. dan achten zij daarvoor een andere collecte geboden. Aangezien de gemeente Waard huizen geheel onder water staat, houdt de Geref. Kerk aldaar met de Ned. Herv. Gemeente van Uitwijk gecombi neerde godsdienstoefe ningen, zolang dit nodig zal blijken. In de morgendiensten gaat de Herv.. in de middagdiensten de Geref. predikant voor. Amsterdam, de gemeente met het hoogste aantal rooms-katholieken in ge heel Nederland, heeft bij de kerlccollecte voor de noodgebieden op j.l. Zondag in alle parochies gezamenlijk b ij n a twee' honderd duizend gulden opgebracht. De r.k. kerken in Rotterdam brachten het maar tot de helft daarvan. In Hiroshima, de stad van de gruwelijke atoom-explosie uit het jaar 1945, wordt ter gedachtenis aan de slachtoffers daarvan een Wereld- vredekerk gebouwd, die door de r.k. missie verzorgd zal worden en voor de helft door de Japanners en voor de andere helft door de Amerikaanse strijd krachten in Japan bekostigd zal worden, Vooral de gebombardeerde Duitse steden hebben ook tot de inrichting bijgedra gen: zo gaf Keulen het orgel, Akën een doopvont, Bonn een tabernakel en Düs seldorf het portaal. De Chr. Geref. kerkeraad te Gouda heeft aan de gemeente bekend gemaakt, dat het naar zijn gevoelen ontoelaatbaar moet worden geacht, dat vrouwen met ongedekte hoofde aan het H. Avondmaal deelnemen en dat hij het wenselijk acht. dat volwassen vrou wen tijdens de dienst des Woords het hoofd gedekt hebben. De Algemene Diaconale Raad der N. H. Kerk heeft een oproep gezonden aan de kerkeraden en diaconieën om voor hulp, na leniging van de eerste nood, teams te vormen van jonge vrou wen tussen 20 en 25 jaar, die onder leiding van sociale werksters in de geteisterde gemeenten een maand lang bij herstel en wederopbouw ook van het ge zinsleven behulpzaam willen zijn. Kerkelijke mutaties Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot vicaris te Uithoorn: H. C Boer, vicaris te Eind hoven. Bedankt voor Oldebroek: H. A. van Slooten te Wierden. Geref. Kerken. Bedankt voor Heerde: M. J, Mulder te Sprang. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K. O.). Beroepen te Middelstum: H. W. Noord- man. cand. te Kampen. Bedankt voor Eindhoven: J. Rijneveld te Bunschoten-Spakenburg. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Baam: W. Ruiter të Sneek en K. J. Velema te Midwolde. Geref. Gemeenten. Beroepen te Scheve- ndngen: W. de Wit te Moerkapelle. Bedankt voor 's Gravenhage: J. W. Kersten te Genemuiden. Vrije Evang. Gemeenten. Aangenomen de benoeming tot predikant in algemene dienst: J. J. van Petegem te Apeldoorn. Oud-Gcref. Gemeenten. Aangenomen naa^ Utrecht: de heer W. Kamp te Rotter dam. 1. Jenkins (V.S.) 2. Grogan (V.S.) 3. Fassi (It.) 4. Robertson (V.S. 5. Giletti (Fr.) 183.06 181,8 174.1 173.3 171.1 16 Volleybal Heerenveen Nadat de competitie van de Heeren- veense Volleybalbond tengevolge van de overstromingsramp was afgelast, is deze Maandagavond weer voortgezet met de wedstrijden heren le klas. Plan Zun. moest daarin de meerderheid erkennen van V.C.H. I en verloor met 13—lo, 15n, 615. Daar de Rijkspolitie naar de rampgebieden was vertrokken ging de wedstrijd tegen de onderwijzers me. door. waarvoor in de plaats kwam Gem. Pol. IBelreka I, waarbij laatstge noemde met 1015, 12—15 won en daar door haar kans op de bovenste plaats blijft behouden, terwijl de politiemannen daarvoor nu vrijwel zijn uitgeschakeld. In een spannende strijd 13lo. 15—4). 6—15 moest H.M.V.C I de meerderheid erkennen van Knijpe. Noors kampioenschap hardrijden Op de eerste dag van de wedstrijden om het Noors kampioenschap hardrijden op de schaats vroor het 10 graden en stond er een harde koude wind over de baan. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Soeft eland 47.5: 2. Aas 47,8. 3. Dvngeland 47.9: 4. Lund berg 48.8. 3000 meter: 1. Aas 5.04.6 (nieuw baan record); 2. Lundberg 5,10 8; 3. Dyngeland 5.14.1; 4. Soefteland 5.22.8. Het VERMIJDBARE FOUT artikel ..Vermijdbare fouten" van P. in 4 Febr. j.l., in het bijzonder het gedeelte, dat sloeg op mr. Burger, gaf precies het gevoel weer. dat ik kreeg toen lk het be richt ïn de radio hoorde. ..Een gevoel van onbehagen", zo was het! Bij mij gm? dit onbehagen in twee richtingen 1. dat in het bericht werd medegedeeld, dat mr. Burger „als fractie-voorzitter van de P.v.d.A." het verzoek had gedaan, blijkbaar om minister-president Drees onder druk te zetten: 2. dat. hieruit de gevolgtrekking kon worden gemaakt, dat de minister-president zelf die behoefte niet zou hebben gevoeld! Dr, vondeling heeft er m. i. geen goed aan gedaan om te trachten het optreden van zijn politieke vriend goed te praten en vooral de oualificatie van Engelandvaarder deed in dit. verband vreemd aan. Met het onderschrift van de redactie stem ik volledig in. Ik geef hier de uitdrukking weer. die ik tegen mijn vrouw uitte, toon ik het. bericht hoorde- ,,Wat misselijk!" Zelfs toen ik de in drukwekkende rede van minister Drees boorde, kon ik de gedachte aan het gedoe van ,,de fractie-voorzitter" niet kwijtraken Voor mij zal mr. Burger iemand blijven, die onder de zwaarste rampen in de eerste plaats denkt, wat hij als politiek fractie-voorzitter zou kunnen doen eu die thans vermoedelijk nog denkt., dat hij het toch maar is geweest ..fractie-voorzitter van de P.v.d.A die er voor gezorgd heeft, dat zijn partijgenoot de minister-president. tot bet volk sprak! J. S. DE RAMP VAN GODS HAND Het ingezonden stuk van „een getroffene" in Leeuwarden heb ik met tranen in de ogen gelezen. Ik kan het me best indenken, dat een getroffene aldus schrijft, wij zijn allemaal mensen en de smart kan een mens soms ge heel overweldigen. Toch hebt u een verkeerde opvatting van God. Leest u de bijbel nog eens goed door. wie heeft de aarde door water verwoest? Wie liet vuur van de hemel dalen op de steden Sodom en Gomorra? Wie liet Farao en de zijnen verdrinken in de Rode Zee? Wie sloeg 14.000 Israëlieten neer in de woestijn? Dat deed God en Hij alleen! Is God een Cod van liefde alleen? Heeft Hij niet méér eigenschappen? Gods liefde kunnen w i niet peilen, zö groot, zó heerlijk is •ij, maar die liefde is niet menselijk. God had óns zo lief. dat Hij Zijn Zoon naar de aarde zond. om voor ons t.e boeten. Maar die boete voltrok Kij aan Zijn eigen Zoon zonder pardon! OP het kruis van Golgotha hebben Gods liefde en Gods rechtvaardigheid elkander ontmoet en elkander gekust. Geen eigen God mogen v:ij fabriceren, maa: ten wij volgen. Harlingen. d van de Bijbel moe- C3 Bo°^- NIET TE VLUG OORDELEN Ik ben het met het ingezonden stukje in de L C. van 6 Febr. j.l. betreffende „Verheugend resultaat?" niet eens. De heer De V. doet het voorkomen, alsof het collecteren een wed strijd geldt, maar het komt. er niet op aan, welke stad of dorp het meeste ophaalt per inwoner, wij allen proberen het bedrag zo hoog mogelijk te krijgen. Wie niet geven wil, moet dat maar met zijn eigen geweten uit maken. Ik ken mensen, die niets in de bus hebben gedaan, maar die van hun armoede een laken en twee stromatrassen hebben ge geven. Zo waren er misschien wel honderdén. die goederen gaven en geen geld. Hulde in elk geval aan alle Friezen, die er aan meegehol pen hebben het gepubliceerde resultaat te bereiken. W. D. werkloze). STEUN VOOR RAMPENFONDS Zou het volgende niet aller aandacht ver dienen? Als iedere winkelier eens een bus goed zichtbaar in zijn winkel ging aanbrengen en elke huismoeder, die bij de kruidenier, bakker of slager komt. iedere huisvader die bij de sigarenwinkelier komt, doet daar iets in. is het dan niet zo: vele kleintjes maken één grote? Door deze maatregel zou een aar dig bedrag bijeengebracht kunnen worden volgens m(j t hie geen enkele winkelier welge- Li te helpen, i t l, Een huiafejeder. w BEDORVEN OFFERLIEFDE Dezer dagen werd er in radio en krant ver zocht om speelgoed te verzamelen voor de rampgebieden, iets waaraan door de scholen toen al een paar dagen werd gewerkt. Een dag later wordt plompverloren over de radio gezegd, dat men daar onmiddellijk mee moet stoppen, omdat er geen opslagplaats voor is., Is dat nu niet. vreselijk ondoordacht en was het niet veel en vee] verstandiger geweest om opslagruimte te'verzoeken en het speelgoed dan later te distribueren? Duizen den en duizenden ouders hebben hun kinderen aangemoedigd om vooral iels (ais het kan veel) ie geven: iets. waarvan deze kindeven eigenlijk maar moeilijk afstand konden doen. maar dat. ze v i harte over moesten hebben voor de kinderen, die alles kwijt zijn Duizen den en duizenden kinderen hebben dit offer (groter of kleinen gebracht en liefdevol ver zorgd en ingepakt en dit (toch een beetje trots) bij hun onder.vijzer ingeleverd. Hoe veel gevoelige kinderzielen zullen door dit bericht gekneusd worden èn dit altijd ont houdende, later zich meer egoïstisch tonen? Onderschat u dit niet: we hebben al goed menende mensen gehoord, die zelden: dan geven we voorlopig maar niets meer en wachten maar af. H, K. Koopmans. A -Syé n ■ALLE AMUSEMENT STOPGEZET? noodlottige watersnood, welke het Zuid westen van ons land zo zwaar heeft getroffen, is oorzaak, dat plotseling de beroepsmusici weer zonder inkomsten komen. Alle feest avonden en partijen, waarbij muziek nodig is, zijn afgelast, iets, wat wij, als musici volko men kunnen begrijpen eii waar we ook niet graag tegen zouden willen protesteren, maar toch ook iets, wat in één klap onze inkomsten stop doet staan. Nu zullen er zijn. en ze waren er al. (zie ingezonden stukje van T T. in de L. C. van 6 Febr. j.l.). die zeggen: „Zet alle amusement voorlopig stop", en zelfs dezen willen we niet aanvallen, als ze meteen een oplossing geven, waarvan de ambulante musici gedurende die weken moeten leven. De beroepsmusici vragen geen medelijden, helemaal niet, ook geen financiële steun, in tegendeel. ze 'zijn minstens net zoveel begaan met het lot van Zeeland als ieder. Ze hebben slechts één vraag. Als u in de komende tijd weer dans- en'of feestavonden organiseert (en dat komt toch ook weer), neemt, u dan be slist beroepsmusici, die uitsluitend van hun vak bestaan en geen broodrovende amateurs, die. als ons vak. door welke omstandigheid ook. stil komt. te liggen, niets verliezen, maar gewoon hun inkomen oo tijd incasseren. Mocht men precies willen weten wie als zuiver beroepsmusicus wordt beschouwd, belle even bet Gew. Arbeidsbureau te Leeu warden op (Tel. 6144, afdeling Muziekbemid- deling). rden. Jan Gramsma. NATIONALE ROUW De Nederlandse regering proclameerde Zon dag fl Februari 1953 tot Nationale rouwdag en verzocht de Nederlanders op die dag de vlag halfstok te hijsen. Voor mijn gevoel dient op zo'n Nationale rouwdag dan ook alleen de Nederlandse driekleur halfstok te hangen. Zeer vreemd en tegen de vlag-ètlquette in druisend. vond ik het, dat op de Shell-stations de Shell-vlag op halve hoogte van de mast was gehesen. Op de „Waag" bengelde een blauw-geel gestreepte vlag halfstok buiten boord. De Coöperatie stak van al haar win kels een Coöoeratievlag. half gehesen, naar buiten. Ja, zelfs de Oranjevlag en de Friese vlag deden mee. alsof er een „Oranje" gestor ven was. dan wel alleen speciaal Friesland in rouw was in tegenstelling tot héél het Neder landse volk! Op een Nationale rouwdag dient uitsluitend cle Nationale vlag. in dit ee"al het rood wit en blauw, halfstok te hangen en doet men er goed aan om Shell-, Hero Perl-, Coca c0]?- Coöperalie-, Oran.ie- en Friese vlaggen v ior die éne, speciale, dag, op te hergen! L. M. C. B. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK Onder „Kerknieuws" in de L. C van 29 Jan. stond een berichtje over de priesterwijding in de St. Albanuskapel der Vrije Katholieke kerk te Leeuwarden. In dat berichtje kwam een zinsnede voor van de volgende strekking: De V.K.K. is een gemeenschap die haar ritu ele vorm heeft overgenomen van de R.K. kerk, doch overigens zich op theosophische opvat tingen baseert. Dit zo gestelde zou aan bui tenstaanders een volkomen onjuist, beeld geven omtrent doel en wezen der Vrije Katho lieke kerk. een jonge loot aan de oude stam der christelijke katholieke (d.i. universele) kerk. De Vrije Katholieke kerk ontstond in 1916 als gevolg van een reorganisatie van de Oud-Katholieke beweging in Engeland; zij ■ontleent haar apostolische successie aan de Oud-Katholieke Kerk in Nederland, wier aartsbisschop, bijgestaan door de bisschoppen van Haarlem. Deventer en Bonn in 1908 in Utrecht een bisschop wijdde om de Oud- Katholieke beweging in Groot-Brittannië en Ierland te grondvesten. Toen deze beweging niet slaagde en tenslotte uiteenviel, bleven er drie bisschoppen en enige geestelijken en ge meenteleden over, die de Katholieke vorm van eredienst en' zijn sacramenten wensten Ie verenigen met volkomen vrijheid van denken en erkenning van de werkelijkheid der geestelijke wereld. De toen gekozen naam „Liberal Catholic Church" (Vrjje Katholieke Kerk) duidt aan dat zij noch Rooms, noch Protestant is, doch Katholiek: dat zij niet orthodox is. doch vrij. Katholiek, omdat zij deel uitmaakt van Christus' grote onzichtbare mystieke Kerk, waarvan alle zichtbare ker ken op aarde slechts onvolmaakte vertegen woordigsters zijn; ook katholiek, omdat zij krachtens de apostolische successie de zeven Sacramenten bezit en deze uitdeelt aan de mensheid. Deze kerk is vrjj, daar ze geheel autonoom en onafhankelijk is en niemand vraagt naar zijn geloofsopvattingen, doch ieder die dit wenst tot haar diensten en het ontvangen van het Allerheiligste Sacrament toelaat Haar lidmaten wordt volkomen vrij heid gelaten, in het bizondei" ook wat. betreft, "t uitleggen der Schrift., der geloofsbelijdenis sen on der liturgie en aan ieder ongeacht zijn geloof of kerkgenootschap, worden de Sacra menten uitgereikt, wanneer hij haar altaar eerbiedig nadert Tevens biedt de V.K.K, daarbij ten dele teruggrijpend op de oude Christelijke wetenschap, der wereld in vol komen vrijheid een alomvattende levensleer aan. waarin met vrije aanvaarding van de resultaten der moderne wetenschap, zowel de aloude mystieke ervaringen -Is de diepere zin der christelijke leringen tc rvolle tot hun recht worden gebracht. Deze combinatie van Katholieke vorm van eredienst en de uitde ling der Sacramenten van de Katholieke Kerk met volkomen geloofsvrijheid, bleek bij geen enkele beslaande kerkelijke oiganisatie mo gelijk In dit feit. vindt de vrije Katholieke Kerk haar recht van bestaan temidden van de talloze Christelijke Kerken en secten. H. E- Ch. Poortman, eerst aanwezend priester der V.KJC. te Leeuwarden. Vrij verkeer voor kolen, erts en schroot Tijdens een gisteravond gehouden persconferentie heeft de voorzitter van het hoge gezagsorgaan van de Europese kolen- en staalgemeenschap, Jean Mon- net, verklaard, dat het hoge gezags orgaan van de Europese kolen- en staal gemeenschap de zes regeringen van deze gemeenschap heeft meegedeeld, dat. de openstelling van de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot voor Duitsland, België, Frankrijk. Italië, Luxemburg en Nederland geschiedt op 10 Februari, de datum, die bij de over- eenkomst-Sehuman was voorzien. In verband hiermee heeft het hoge gezagsorgaan de zes regeringen verzocht met ingang van 10 Februari de nationale regelingen aangaande het verkeer van genoemde producten tussen de landen van de gemeenschap op te heffen. Het betreft hier de volgende regelingen: de douanerechten, de uitvoerrechten, de kwantitatieve beperkingen op de invoer en de uitvoer van de producten, de be perkingen op de aflevering van deviezen voor de aankoop van de producten. De nodige instructies hiertoe zijn door cle regeringen uitgevaardigd. Met ingang van 10 Februari moeten de regeringen tevens de discriminaties in de transport tarieven voor de producten van de ge meenschap afschaffen. Later volgt instelling van een vrije markt voor staal. Roomsmokkelzaak voor de Antwerpse rechtbank De Antwerpse rechtbank behandelt thans de roomsmokkelzaak. waarbij Belgische en Nederlandse zuivelfabrieken zijn betrok ken. Grote hoeveelheden room men spreekt van 2.5 millioen liter in totaal werden onder de benaming „gecondenseer de melk" België binnengesmokkeld. Als men weet, dat op gecondenseerde melk geen invoerrecht is verschuldigd en dat dit voor room fr. 9.5 francs per liter bedraagt, kan men zich een denkbeeld vormen van het geldelijk voordeel, dat deze smokkel opleverde. De Belgische staat eist een schadevergoeding van fr. 300 millioen. Van een Nederlandse zuivelfabriek in Noord- Holland wordt fr. -17 millioen geëist, van een fabriek in Drente fr. 2 millioen en van een in Noord-Brabant fr. 50 millioen. Een controleur van de opsporingsdienst der Belgische douane vertelde in de op slagplaats van de zuivelfabriek in Antwer pen twee staaltjes melk, die volgens het opschrift gecondenseerde melk met een vetgehalte van negen procent zouden be vatten. te hebben gevonden, waarin room zat met een vetgehalte van gemiddeld 60 procent- Naar uit de getuigenverhoren bleek, werd de smokkelroom steeds langs een andere grenspost vervoerd en reed soms meer dan 200 km om, teneinde de aandacht van de douane-ambtenaar af te leiden. De behan deling van deze zaak wordt voortgezet. De regeringen van Nederland, België en Luxexmburg zijn overeengeko- men, dat personenauto's van Europese merken, die zijn geassembleerd in een der landen van de Benelux vrij kunnen verhandeld worden binnen het gebied van de geheele Benelux. 1 Advertentie IM.j

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3