3 Zwitsaletten VAL DA Als in Pretoria de jacaranda's bloeien Landbouwproductie leed door watersnood grote schade „Helpers" hielpen zichzelf /cent iiiiiiiiiiniiii WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 3 Naar liet „heilige meer" II Overal sporen van Nederlandse invloed (Van onze correspondent te Kaapstad') ,,De langste rechte straat ter wereld is niet Broadway in New-York, maar de Kerkstraat in Pretoria. Zij is namelijk elf mijl lang". De heer H. P. Ii. Behrens, voorlichtingsambtenaar van Paul Krugers stad, zegt het met begrijpe lijke trots. Hij wijst mij, terwijl hij me drie dagen achtereen in zijn auto door Pretoria voert, alle prachtige lanen en parken en huizen en kantoren. Hij probeert het allemaal zo objectief, zo collegiaal mogelijk te doen. Maar telkens spreekt, uit een enkel woord, een enkel gebaar, zijn oprechte trots, zijn warme liefde voor de stad. En ik kan dat begrijpen. Want Pretoria is een stad. die men honderden foto's, vele geweren. Bijbels, lief móét hebben. Heerlijk liggen haar messen, borstbeelden. Het oude huisje wijken tegen de berghellingen, tegen de heuvels en in de dalen en overal zijn er de bomen en de bloemen, die de stad maken tot een der beste woonplekken ter vereld. Het enige, wat detoneert in al deze schoonheid, is de verzame ling universiteitsgebouwen, die men heeft opgetrokken in alle denkbare bouwstijlen. Dc rest van Pretoria is vrijwel volmaakt. Alle Nederlanders, die ik er sprak er wonen duizenden van onze landgenoten in de Jacaranda- stad waren het daarover eendrachtig lijk eens, En dat wil onder Neder landers (óók in den vreemde) nogal wat zeggen, als u mij veroorlooft dat op te merken. Levende historie Het Kerkplein is het centrum van de stad. Daar ligt de oude raadzaal, waarin het parlement vergaderde in de dagen, toen Oom Paul nog president was. De hoeksteen vermeldt, dat hij gelegd is „door Z.H. Edele den Staats president S. J. P. Kruger op 6 Mei 1889". En hij draagt voorts de naam van de gouvernementsarchitect S. Wierda, wiens heit en mem wel geleefd zullen hebben in de contreien van Leeuwarden of Heerenveen. Kruger liet immers vele Nederlanders komen om het volk van de Transvaal te helpen bij de opbouw van de jonge staat. Zij hebben voor hem niet alleen de raad zaal gebouwd, maar ook het stijlvolle paleis van justitie, dat er tegenover staat. En het postkantoor. En het station. En zovele andere gebouwen, die tot vandaag getuigen van de nauwe band, die er eens bestond tussen Den Haag en Pretoria. De nieuwe emi- grantenstroom laat deze historie thans herleven: de Nederlanders vormen verreweg het grootste percentage van de nieuwe ingezetenen der Unie. Ik heb gegronde reden om aan te nemen, dat dit percentage in de komende jaren nog beduidend zal stijgen. In Krugers huis Pretoria heeft talloze mooie ge bouwen. Daar is het Unie-gebouw, dat sir Herbert Baker ontwierp en dat, bovenop een heuvel en temidden van een reusachtige bloemtuin, ligt te pronken in de zon. Daar is het indruk wekkende gedenkteken voor de Voor trekkers, met zijn marmeren fries, die gans de geschiedenis van het streven en zwoegen en vechten en lijden der bijra legendarische pioniers uitbeeldt. Diep in het monument staat een sarco- phaag, gedekt met een marmeren steen, waarop de laatste woorden van het volkslied zijn gebeiteld: „Ons vir jou, Suid-Afrika!". En boven, in het dak. is een kleine opening, die zó is inge metseld, dat slechts éénmaal per jaar om twaalf uur op 16 December, de Geloftedag een zonnestraal valt op de sluitsteen van de sarcophaag. Pretoria heeft zijn grote kerk, waar voor generaal Botha de eerste steen legde. Pretoria heeft zijn enorme staal fabrieken, zijn fonteinen, zijn stads parken, die nog steeds onder beheer staan van de Nederlander H. Bruins Lieh. Het is alles mooi en groots en men moet het zien. Maar de mooiste, waardevolste plaats blijft, naar mijn gevoel, toch het een voudige huis, waarin Paul Kruger woonde. Het is een huisje van een verdieping. Voor en achter heeft het een stoep, die overhuifd wordt door eenvoudige zinken platen. De twee stenen leeuwen, die bij de deur liggen en die geschonken werden door de diamantkoning Barnato zijn eigen lijk veel te groot en te pompeus voor een eenvoudige ingang. Dit huis is het geestelijke middel punt van Zuid-Afrika. Ik erken graag, dat ik binnen gestapt ben met een gevoel van diepe eerbied. Wapt dit is het huis, waarin de Grote Eenvoudige leefde, die zijn wijsheid putte uit de Bijbel en die behalve staatsman, rech ter, natiebouwer en strijder óók leke- preker was. En vóór alles een held van het zuiverste water, In dit huis hangen de portretten van hem en zijn vrouw. Maar er hangt óók een portret van koningin Wilhelmina en daaronder staat geschreven: „Wees Kruger en zijn edel helden volk genadig, Die beê rijst thans omhoog uit ieder Neêrlands hart". En naast dat prach tige portret hangt een oorkonde van de Amsterdamse studenten, die op 19 December van het jaar 1900 „hulde hebben gebracht aan Z.H.E. president Kruger bij zijn tocht door hunne stad" en die de hoop uitspreken, dat het volk der Zuid-Afrikaanse republieken weer spoedig als zelfstandige staten in vrede zullen kunnen leven. Bij de zeven handtekeningen staat die van A. E. d'Ailly! Er liggen albums met hulde betuigingen uit alle oorden ter wereld (waaronder een van de Amsterdammers uit buurt Y Y. die hem een stoel aan boden, ontworpen door Johan Been), er ligt een pijp, die de latere koningin Wilhelmina hem schonk, toen zij een meisje van zestien jaaT was. Er staat een roodpluchen stoel, hem aangeboden door de gemeente 's Gravcnhage, Er liggen in een vergeelde envelop een paar van zijn grijze haren. En op die envelop staat gedrukt: „Boek- en Papierhandel. Drukkerij Gebrs Wolff. Kerkstraat 10, Hilversum". Er zijn staat stampvol met herinneringen. Maar de slaapkamer van de president is nog precies zoals zij altijd was. Er staat een bed. Er staan een stoel en een kastje. Méér niet. Aan de muur hangt slechts één versiering: een kleine, op fluweel geschilderde tekst, zoals men ze voor een gulden koopt in een winkel tje. „De Heere zij met u" staat er op. Men kan zich nauwelijks indenken, dat hier de man geslapen heeft, die- in 1899 de oorlog verklaarde aan het Britse wereldrijk, dat toen op het top punt van zijn imperiale macht was! Maar de foto's, die in zijn vroegere werkkamer hangen, vertellen de ganse tragedie van str'id en ondergang. Er zijn foto's van de „Batavier VI", die het stoffelijk overschot van de in balling schap gestorven staatsman, in October 1904. van Rotterdam naar Kaapstad bracht. En daarnaast hangt het ge- calligrafeerde gedicht van een Neder landse vrouw, die toen reeds te profe teren dorst: „Uw tijd zal komen!" Herwonnen zelfstandigheid Als ik een uur later een gesprek voer met een der ministers van Zuid-Afrika, dan besef ik plotseling helder, hoezéér deze woorden bewaarheid zijn gewor den. Want de minister, die mij met zo veel eenvoud spreekt over de plannen voor de toekomst., is de zoon van een boer, die in Krugers leger vocht om de vrijheid van zijn volk. Heeft die boer vijftig jaar gelede toen alles verloren en vertrapt en wanhopig scheen, durven dromen, dat zijn zoon minii zou zijn van een souverein, zelfstandig Zuid-Afrika? Het is ondenkbaar! Mijn vriendelijke gids, de voorlich tingsambtenaar Behrens, zet me 's mid dags uiteen, dat Pretoria zóveel jaca- randa-bomen heeft, dat ze, op regel matige afstand naast elkaar gepoot, een afstand van 275 mijl zouden beslaan. „U moet beslist terugkomen als in Pretoria de jacaranda-bomen bloeien. Dan is ue stad één weelde - an paarse, vlammende bloemen. En dan wel, dan zijn we waarlijk een beetje trots op Pretoria. En eigenlijk op héél ons land", zegt hij kali Ik versta dat. Maar ik geloof, dat de Afrikaners trots kunnen zijn op Pretoria en op heel hun land, omdat zij gedaan hebben, wat menselijk onmoge lijk scheen. Zij hebben hun natie als een Phoenix doen herrijzen uit haar as. Landbouiv en Veeteelt Vooral wat broodgraan en suiker betreft kan men moeilijkheden verwachten Het imposante Voortrekkers-monument, dat gebouwd werd op een der heuvels, die Pretoria omringen. Oostenrijk weer van de baan De plaatsvervangers van de minis ters van- buitenlandse zaken der grote vier hebben gisteren hun besprekingen over een Oostenrijks staatsverdrag ver daagd zonder een datum voor een vol gende bijeenkomst vast te stellen. De vertegenwoordiger:; van de V.S., Engeland en Frankrijk hadden tevoren geweigerd het door hen ingediende verkorte ontwerp-verdrag in te trek ken. De Sovjet-Unie had intrekking van dit ontwerp als voorwaarde gesteld voor haar verdere deelneming aan de besprekingen. Technische hulp Een groep van de 34 Zuid-Slavische voorlieden, die een „stage" van zes maanden hebben doorgemaakt in de Ne derlandse industrie, hebben gisteren officieel afscheid genomen van ons land. Dit was het eerste voorbeeld van tech nische hulp. waarbij de arbeiders zelf naar het buitenland zijn gezonden, om de technische scholing te leren, die in hun eigen land niet bekend is. (Van een landibouivvrnedewerker). Dat door de watersnood van de vorige week ook aan onze landbouwproductie en voedselvoorziening een zware slag is loegebr t. ligt voor de hand. Want de getroffe. gebieden bestaan voor het grootste deel uit vruchtbare zeeklei gronden. Waar hier in hoofdzaak de akkerbouw werd beoefend met als hoofdproducten granen. suikerbieten, aardappelen, vlas en peulvruchten zal de schade voor de voedselvoorziening aanzienlijk zijn. Voor het broodgraan zeer zeker. Te meer. omdat vanwege de natte herfst er veel minder wintertarwe is gezaaid dan normaal het geval is. Men spreekt van een vermindering van de teelt van ons voornaamste broodgraan met ongeveer een derde. Een terugslag, die bijkans met kan worden ingehaald, omdat zomertarwe nu eenmaal minder op levert en bovendien minder opbrengst- zeker is. Daarbij komt nu, dat zeker een deel van het overstroomde land dit jaar geen opbrengst zal geven. Hoeveel, dat kan nu nog niemand zeggen; dat hangt er van af, wanneer de grond weer droog komt en opnieuw kan worden bewerkt. Maar dat de Nederlandse tarwe oogst aanzienlijk geringer dan nor maal zal zijn, is wel heel waarschijn lijk. Nu is het niet zo, dat daardoor onze broodvoorziening gevaar loopt. Er is ve genoeg te krijgen, want met üc .e de Verenigde Staten en Canada hadden vorig jaar grote oogsten. Alleen, dit zal dollars kosten. Suiker Ook de suikeropbrengst zal door de overstromingen een stuk kleiner wor den. Want juist in het Zuidwesten van ons land worden altijd heel wat bieten verbouwd. Daar vindt men ook de meeste suikerfabrieken, zoals Dintel- oord. Roozendaal, Puttershoek, om maa een paar te noemen. Onder normale omstandigheden dekt de Nederlandse productie van suiker onze behoefte, maar of dat dit jaar ook het geval zal zijn, staat nog te bezien. Natuurlijk levert het Zuidwesten nog heel wat meer producten. Om bij de akkerbouw te blijven; aardappelen wer den reeds genoemd. Dan is er nog een specialiteit, de uien. In Zeeland en ook Geprofileerd van de nood van een ander De Haagse politie heeft de negentien jarige expeditieknecht A. J. K. uit Den Haag gearresteerd, omdat hij zich een aantal goederen, bestemd voor de slacht offers van de watersnood heeft toe geëigend. De jongen heeft echter ook, naar hij zelf zegt, in de noodgebieden verscheidene mensen gered, wat de politie wel aannemelijk acht. K. nam uit een school, waar hij hielip bij het sorteren van ingezamelde kle ding, twee costuums. een winterjas en een „battle-dres" weg. Later bood hij op straat iemand die met een zwaar pakket liép te sjouwen aan. dit pak voor hem weg te brengen. Ook dit pak verdween naar zijn eigen huis. De inhoud gaf hij ter bewaring aan zijn kostjuffrouw en zijn verloofde. Vervolgens kocht hij roode kruis-emblemen, die hij op de ge stolen „battle-dress" bevestigde. Zo uitgerust begaf hij zich naar het ramp gebied. waar hij verscheidene mensen gered schijnt te hebben. Hij hing de held uit en liet zich zelfs interviewen door een verslaggever. Toen hij thuiskwam wachtte de politie echter op hem. aan- Beurs voor meubelen en woningtextiel Maandag is te Utreoht de tweede hoog isolatievermogen bezit. De boven- Vakbeurs voor Meubelen en Woning textiel geopend. De opening geschiedde zonder enige plechtigheid. Dit ver hinderde echter niet, dat reeds ge ruime tijd voor het openingsuur tal van bezoekers in de ontvangsthal van de Jaarbeurs tezamen dromden. Onder hen bevonden zich verscheidene bui tenlanders, die, naar kon worden vast gesteld. afkomstig waren uit België, Luxemburg. Zwitserland en Duitsland. Als bijzonderheid brengt de Neder landse meubelindustrie op de Vak beurs haar zogenaamd „zwevend" zit meubel. De fabrikant van dit artikel heeft op vernuftige wijze leuning en zitting door middel van lange, sterke veren met elkaar verbonden en een bijzonder comfortabele fauteuil gecon strueerd. De losse kussens van rug en zitting hebben een schuimrubber inte rieur, dat hygiënisch en duurzaam is. In kleinmeubelen wordt een serie van modern genre geëxposeerd. Zij bestaat uit bland eiken tafels, thee meubelen. bijzettafels, stapel-boeken kasten kapstokken, alsmede noten iepolitoerde tafels. Er wordt voorts od de Beurs een matras getoond, die een buitengewoon Advertentie l. kant van deze matras is namelijk voor zien van een speciale kapokafdekking en kapok is nog steeds het beste isola tiemiddel voor een matras. Om te voorkomen dat de kapok verschuift, wordt de gehele kapoklaag doorgestikt. De kapok zit dus als het ware in kleine cellen opgesloten, hetgeen-^en kapoklaag van gelijke dikte g n- deert. Er wordt verder een nieuw soort meubelbekledingsstof op de markt gebracht, namelijk Gobelin-pluche, welke licht-echt is. Door de samen werking in het kader van de „Bene lux"' wordt deze stof op een speciaal jacquard getouw gefabriceerd. De firma die deze Gobelin-pluche expo seert. is ook vertegenwoordigd met een collectie moderne Zweedse handdruk linnens en weefstoffen. Weer regelmatig bestuur in de noodgebieden Hulp in georganiseerd verband De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede; Nu de eerste phase van de hulpver lening bij de watersnood als afgesloten mag worden beschouwd, meent de regering goed te doen er op te wijzen, dat het gewenst is weer meer tot de normale wegen van regelmatig bestu<"~ terug te keren. Behoudens bijzondé omstandigheden dient daarom de hulp verlening slechts in georganiseerd ver band en door tussenkomst van daarvoor verantwoordelijke instanties te ge schieden. Alle daarbij betrokken instanties, zowel als particulieren, die nen er zorg voor te dragen, dat tevoren een regeling omtrent de financiële an- sprakelijkheid voor de te verlenen hulp wordt getroffen. Roode Kruis-helpsters ontslagen Op last van de directie van het Roode Kruis zijn de drie helpsters, die gisteren werden gearresteerd, verdacht van het plegen van onregelmatigheden, onmid dellijk oneervol ontslaren. Haar onder scheidingen zijn ingetrokken. gezien het was opgevallen, dat hij twee maal op een dag met een groot pak thuisgekomen. Nog twee De 36-jarige K. B., hoofdcommies bij een der ministeries in Den Haag. is gearresteerd, omdat hij toen hi.i hielp bij het sorteren van goederen, een paar wollen handschoenen in zijn zak heeft gestoken. Collega's die dit gezien had den. hebben dit ter kennis van de poli tie gebracht. Voorts is te Dordrecht gearresteerd de 26-jarige bouwvakarbeider L. J. A. van D. uit Den Haag. die met een Roode Kruis-colonne naar het rampgebied was gegaan. Toen er echter niets te doen viel. had hij zich op eigen gelegenheid naar Zierikzee begeven, waar hij voor zien van een Roode Kruis-tas voor „dok ter" speelde en sigaretten en kousen vor derde. De schipper van een schokker, die hem naar Dordrecht terugbracht, vertrouwde hem niet en waarschuwde de politie. Die vond op hem allerlei goederen die tot de uitrusting van een zeer goed geoutilleerd redder behoren, zoals een rubberpak. een compleet stel ondergoed en een paar dekens, die hij zich waarschijnlijk heeft willen toe eigenen. Indonesische ambassade in Moskou In het Indonesische parlement is een motie ingediend, waarin wordt aange drongen nog dit jaar een ambassade in Moskou te openen. De Masjumi is hier tegen, in verband met het huidige tijd stip. kan zich met de opening van een am^-ssade in Moskou verenigen, als de binnenlandse situatie zulks toestaat, hetgeen op het ogenblik niet het geval is. De diplomatieke vertegenwoordigin gen van Rusland, zoals in enkele staten gebleken is, behandelen niet alleen dipomatieke kwesties, doch ook zaken buiten deze werkzaamheden om, die de binnenlandse veiligheid van het betrok ken land kunnen verstoren. Maand werd een jaar De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank eiste veertien dagen geleden tegen de 58-jarige voormalige makelaar M. Ch. J. H. uit Naarden. wegens verduistering van 10.000 en valsheid in geschrifte, een gevangenis straf van één maand. Gisteren veroor deelde de rechtbank de vroegere make laar tot een jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Vliegtuigen vertrokken Maandag zijn zeventien buitenlandse vliegtuigen uit Nederland vertrokken, n.l. acht Britse helieoptèrs. zes Ameri- kaanse-Packets. een Deense Catalina en twee ltse Vickers Valetta's. Het vlieg- tuigpark bestond toen nog uit 84 machi nes, waarvan elf helicopters. Geen ingezamelde goederen meer naar Den Haag Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis verzoekt tot nader be richt geen ingezamelde goederen meer naar Den Haag te zenden, omdat hier voor geen opslagruimte ter beschikking is. Als gevolg hiervan is het van belang, dat alle tot heden ingezamelde goede ren ter plaatse worden opgeslagen en zoveel mogelijk worden gesorteerd, waar na schriftelijke opgave van hoeveel- den en soorten gaarne zo spoedig moge lijk ingewacht worden bij de intendance van het Nederlandsche Roode Kruis. Fluwelenburgwal 19 te Den Haag. op Flakikee worden er altijd heel wat verbouwd. Een wisselvallige teelt wel iswaar. Niet zozeer betreft dit de op brengst, als wel de prijs. Want het ene jrar is die hoog, en een jaar daarop, als de teelt zich daardoor uitbreidt, vaak heel laag. Daarop valt weinig peil te trekken, veel hangt af van de export mogelijkheden en die hangen mede samen met de oogst in concurrerende landen, zoals bijvoorbeeld Egypte. Het licht echter buiten ons onderwerp daar op verder in te gaan. maar er is stellig grote kans. dat de uien dit jaar schaars zullen worden. De veeteelt In de getroffen gebieden is dus de akkerbouw hoofdzaak en de veeteelt over het algemeen van onderge schikte betekenis. Dat wil evenwel niet zeggen, dat er ook geen vee- teeltgebieden getroffen zijn. De Alblasseswaard bijv., waar ook dijkdoorbraken voorkwamen, is een zuivere weidestreek. En ook op Put ten, een eiland ten Zuidwesten van Rot terdam, waar de melkveehouderij var belang is, is heel wat vee verdronken. Pas een jaar geleden was met veel Inspanning en kosten op Voorne-Putten de rundveestapel t.b.c.-vrij gemaakt. Een 7.ware slag voor deze boeren. Ook voor de inelkvoorziening van het Westen be tekent dit een ernstige tegenslag. Herstel Wanneer zal het overstroomde land weer een opbrengst kunnen geven? Dat hangt natuurlijk in de eerste plaats daarvan af. wanneer het weer droog komt. Blijft het lange tijd onder water, dan is er geen sprake van, dat er dit jaar nog op geteeld kan worden. Temeer niet, omdat het land met zout water is overstroomd. Daardoor zal de schade, toegebracht aan de grond, stel lig veel groter zijn dan die van de inun daties tijdens de oorlogsjaren. Want toen was er veel land door zoet water geïnundeerd. Ditmaal echter door zout water, wat veel schadelijker is. Het natrium (van het zout) verbindt zich namelijk met de klei tot natronklei. En het element natrium moet er eerst weer uit worden verdreven, voordat de klei weer bruikbaar wordt. Vroeger nam men aan. dat hiervoor jaren nodig waren. Gelukkig beschik ken wij thans over de ervaringen van de jaren van 1945. Toen is gebleken dat door het uitstrooien van veel gips (cal ciumsulfaat) en door diep ontwateren het herstel nog vrij vlug gaat. Het is een scheikundig proces, waarbij de natronklei in calciumklei (Kalkklei) moet worden veranderd om weer bruik bare grond op te levereo. Het element natrium verdwijnt dan met het sulfaat van het gips in het grondwater en een diepe ontwatering helpt om het zo spoe dig mogelijk kwijt te worden. De Friese veekooplui in het rampgebied Het blijkt, dat „de grote men" mede aan de hand van mededelingen, die in de Friese Wouden de ronde doen aldra heeft uitgezocht, wie de Friese vee koopman en boer waren, die te kennen 7.ouden hebben gegeven, dat zij met de bedoeling naar het Zuiden waren geko men om een voordelige veehandel te sluiten. De beide personen ondervinden als gevolg daarvan, zoals begrijpelijk, onaangename bejegeningen. De beide partijen, de zegsman èn de betrokkenen, hebben een onpartijdig scheidsrechter verzocht, de gang van zaken te reconstrueren. Deze deelt ons het volgende mee. De zegsman houdt staande, dat de veekoopman in een café in de nabijheid van het rampgebied, waar een aantal lieden in een weinig stijlvolle sfeer bijeen was, de uitdruk king gebezigd zou hebben; „wy moasten einliks al in hanneltsje dwaen, ta dekking fan de kosten". De betrokkene ver klaarde, dat hij zich niet herinnert, deze woorden te hebben gebezigd, doch mocht hij ze gebezigd hebben, dan is dat ge schied bij wijze van scherts, die te ver klaren zou zijn uit de stemming in het café. Hij betreurt, dat zijn woorden, al dus zijn uitgelegd. De scheidsrechter verklaarde ons aan te nemen, dat de beide mannen met goede bedoelingen naar het rampgebied zijn vertrokken om daar hulp te bieden bij de evacuatie van het vee. 1 UIT ANDERE BLADEN IISIII Tragisch Gisteren is in Kwintsheul de tienjarige P., afkomstig uit Nieuwe Tonge en geëvacueerd bij de heer K. te Kwints heul, in een sloot gevallen en verdron ken. (Advertentie I. M.i TEGEN HOE ST pasti i_i_e s de°zachtI VALDAMILD KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: wwmrj Advertentie l. M.) PAS OP OW Kill! 'n de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid jX V* de snelwerkende VVVde snelwerkende akkers Regeren is vooruitzien „De Volkskrant" <r.k.) meent, dat. nu de evacuaties voltooid zijn. de strijd tegen de waterwolf direct aange vangen moet worden, opdat het herstel snel, volledig en goed zij; wel is de Neder landse volkshuishouding structureel echter dezelfde gebleven en zo vragen ook de oude kwesties wederom do volledige aan dacht; zo moet bijv. in 1954 de werkgele genheid wortels vinden in de industrialisa tie en alles wat daarmee verband houdt: „Aan materiaal is er met alleen in Neder land méér aanwezig dan tijdens de herstel periode na de bevrijding, er is ook vol doende te koop in het buitenland. Moreel en financieel zijn er thans ook voor Neder land stellig meer mogelijkheden dan er in voorbije jaren waren. Financieel heeft Nederland ook getoond offers te kunnen brengen. Aan de wil en de mogelijkheid tot het brengen van financiële offers ont breekt het niet. Bij de bepaling van het financiële beleid zal men echter, zonder het herstel te vertragen of te beknibbelen, niet alleen moeten denken aan de structu rele behoeften, maar vooral met de door deze gestelde eisen rekening moeten hou den. Reeds heeft de regering gesteld, dat men hoopt en vertrouwt, van de tegen waarderekening door de Marshall-hulp ontstaan, gebruik te kunnen maken. Als de tegenwaarderekening inderdaad gebruikt zal kunnen worden, dan doen zich twee vragen voor: Is het bedrag, dat van de tegenwaarderekening voor het schadeher-. stel gebruikt wordt, voldoende om de schade te dekken? En vervolgens: Kan de monetaire toestand en ontwikkeling een toevoer van het vrij te maken bedrag uit de tegenwaarderekening verdragen, zon der ernstige monetaire effecten te verwek ken? De eerste vraag zal in het overleg met de Amerikanen beantwoording moeten vinden. De tweede zal allereerst door de monetaire adviseurs van de regering be antwoord worden." Italië bij het hart gegrepen De Romeinse correspondent van „D e Maasbode" (r.k.) constateert, dat de grote overstromingsramp in Nederland een geweldige indruk op de Italianen ge maakt en dientengevolge ook de edel moedigste offerzin opgeroepen heeft; de kranten zonden hun beste redacteuren naar het. rampgebied en de berichten in de Italiaanse radio luidden bijna wanhopig- makend; een nationale inzameling-door-de- lucht had Woensdagavond reeds twintig millioen lire opgebracht: „Toen sprak De Gasperi tot het volk- „Een ver en eigenlijk onbekend land. waar een klein, doch dapper volk woont, zo zei de minister-president, voert op 't ogenblik een strijd, waarvan wij Italianen ons geen voorstelling kunnen maken. We zien ons zelf terug, nauwelijks een jaar geleden in de onafzienbare watervlakten van de Po- delta. Maar wat thans gebeurt in Holland, doet alles wat wij geleden hebben, ver bleken!" Binnen een uur na deze nobele toespraak, meldde de radio dat er dertig millioen Lire bijeengebracht waren. Toen kwam Donderdag. En toen gebeurde er iets zó wonderlijks, dat niemand, die deze trieste en spannende dagen ver van het vaderland in Italië beleefde, dit ooit zal kunnen vergeten. Om één uur 's middags gaf een speciale reporter tijdens de nieuws uitzending een beschrijving van de ramp. Hij gaf details, noemde plaatsnamen 'en vertelde van weer nieuwe dijken, die be zweken waren. Toen vertelde hij. dat Koningin Juliana' met haar 15-jarïgë doch ter, de ramp-gebieden bezocht. Dat de Vorstin rubberlaarzen droeg en dat een Amerikaanse collega hem verteld had, ge zien te hebben hoe de Koningin twee kleine kinderen in een boot had getild, ergens in Nederland. En hij ging voort. Dit was nog niet alles. Maar ook de „oude Koningin", la vecchia Regina Guglielmina, bevond zich in Zeeland. Ze was daar ge zien. terwijl ze uit een kleine bestel-auto stapte. Ze had zich naar een geïsoleerd huis laten roeien. Ze had ergens op een dijk gestaan, temidden van gevluchte, afge sneden mensen - Dit verhaal verrichtte het wonder. De Italianen werden diep ge troffen. Wat zei de radio?? La vecchia Regina? Ma come de oude, hoog vereerde Dame bevond zich midden in de hel?" In de bussen en de bars en op straat hoorde men telkens weer de woorden ..Olanda" en „alluvïoni" overstromingen. En dan kwam het verhaal over die dappere „vecchia Signora"! Die avond bedroeg het, door de radio bijeengebrachte geld bijna vijftig millioen Lire. Maar er was meer: de avondbladen brachten een foto van de ..vecchia Signora", gehuld in een grote bontmantel en met het gezicht, strak van erdriet Duitsland klimt er weer bij op Duitsland, de grote verliezer in de oor log en het land waar de grootste materiële schade is aangebracht, is thans in een posi tie van crediteurland gekomen, aldus de financiële medewerker van het „A 1 g e- een Handelsblad" (lib.); de zorgen behoeven daarom nog niet minder groot te zijn dan die van debiteurlanden (vgl. België') en daarom denkt men daar al aan een verdere verruiming van de libe ralisatie en aan meer mogelijkheden van Duitse kapitaalexport, terwijl een verster king van de binnenlandse koopkracht door middel van verlaging van de loon- en in komstenbelasting nagestreefd wordt: aangekondigde belastingverlaging heeft in verschillende buitenlandse bladen aanleiding gegeven tot weinig vleiende commentaren, ook met betrekking tot Duitslands bijdrage tot de Europese defen sie. Intussen verwacht men in Duitsland, dat door een versterking van de koop kracht van de brede kringen van verbrui kers, de invoer van Duitsland in de loop van dit jaar zou kunnen worden opgevoerd en eventuele kapitaalexport zou kunnen worden gesteund door een gestegèn bin nenlandse kapitaalvorming. Het beeld van de economische situatie in Duitsland wijst daarom in zijn geheel op een niet onbelang rijke versterking van de positie van het land. die waarschijnlijk ook op politiek gebied meer en meer haar afspiegeling zal vinden. In dit verband hebben reeds eer der de hechter wordende verbindingen met Indonesië de aandacht getrokken. Duits land heeft in Djakarta een uitstekende diplomatieke vertegenwoordiging. De toe naderingspogingen gaan bovendien van beide kanten uit, Dezer dagen zal er een sierke Duitse handelsdelegatie per K.L.M.- vliegtuig (o, ironie!) naar Indonesië ver trekken. Het voornaamste doel zal zijn de verlenging van het in 1951 gesloten han delsverdrag tussen W.-Duitsland en Indo nesië. Aan deze reis is een tijdelijke terug keer in Duitsland van de Duitse ambassa deur in Djakarta, voorafgegaan. Ook heeft het hoofd van de buitenlandse economische betrekkingen van Indonesië een bezoek aan Duitsland gebracht. Er is dus een sterk diplomatiek verkeer op het gebied van de economische betrekkingen."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2