Een ontroerende stroom hulp komt van overal Chefarme 4 2 LEEUWARDER COURANT WOENSDAG II FEBRUARI 1953 TWEEDE KAMER (Vervolg van pag. i) dat onze weekends tot een exces wor den. Zijn de autoriteiten dan wel vol doende bereikbaar? is cr nel voldoende gelet op de vijand uit liet Westen: de zee? Zonder de niet hoog genoeg te waarderen hulp van de Amerikanen en Engelsen zouden er zijns inziens veel meer slachtoffers zijn geweest. Wel vroeg liij zich af, waarom geen gebruik was gemaakt van de door de Ambonne- zen aangeboden hulp. De heer Tilanus (CH) was het met de regering eens. dat de fouten, die ge maakt zijn. wegvallen tegen het goede, dat verricht is. Hij sprak zijn verbazing erover uit, dat men eerst op 2 Februari op de hoogte scheen van de gevaarlijke toestand op Schouwen en Duiveland. In de toekomst zal alle aandacht moeten worden besteed aan de binnenwaterke ringen. Z.i. is *t thans het belangrijkste: herstel der dijken, zo nodig met tempori satie der Zuiderzeewerken. Afsluiting der zeegaten zou spr. toejuichen. Deze dingen moeten groot worden aangenakt. Spreker drong aan op snelle afwikke ling der schaderegeling. De ramp heeft doen zien. dat we meer helicopters moeten hebben. Het moet mogelijk wor den, dat strengere straffen worden opge legd aan olunderaars. Is het niet go.ed, aldus de heer Tilanus, de gemeente raadsverkiezingen voor het gehele land een jaar uit te stellen. De oorlogsuitgaven De heer Gortzak (CPN) zeide, dat de nota geen antwoord geeft op de vraag, naar de oorzaak van de ramp. De rege ring heeft nagelaten de dijken en de kustverdediging in een toestand te bren gen, die nodig was. Z.i. ligt het antwoord op de schuldvraag in de hoge oorlogs- uitgaven. Naar het oordeel van de heer Gortzak moet een uitgebreid onderzoek worden ingesteld naar de feiten, naar de omvang en naar de oorzaken van de ramp. Daar toe moet een parlementaire enquêtecom missie worden ingesteld. De getroffen maatregelen critiserende betoogde spr., 'dat er gebrek aan centrale leiding was. 'O.m. zeide hij. dat aangeboden hulp is geweigerd. Voor de steun van het bui tenland zeide hij dankbaar te zijn. Doch hij protesteerde tegen „de klaarblijke lijke poging van de regering der V.S. om onder de vlag van hulpverlening zich in onze binnenlandse aangelegen heden te mengen". Z.i. moeten de buiten landse troepen onmiddellijk worden teruggestuurd. Tenslotte vroeg de com munistische afgevaardigde de defensie uitgaven met 500 millioen te verlagen en dit bedrag te bestemmen voor de leniging van de nood en het herstel. De heer Oud (VVD) vond het begrij pelijk, dat er fouten zijn gemaakt. Hij achtte het in de hoogste mate onbillijk en onrechtvaardig de regering daarvan een verwijt te maken. In beginsel moet z.i. de schade gedragen worden door het gehele volk. De schade moet zo snel mogelijk worden afgewikkeld en ook moet aandacht worden geschonken aan de schade geleden door publiekrechte lijke lichamen. Hij wilde overweging van reorganisatie der waterschaps indeling. Nagegaan zal moeten worden of het financiële vlak. waarop het waterschap staat, wel breed genoeg is. De heer Oud meende, dat ook nagegaan zal moeten worden of er menselijke tekortkomingen zijn geweest en wilde weten of het juist is, dat er voor te lage dijken is gewaar schuwd en dat men uit het weerbe richt van Zaterdag had kunnen opma ken, dat er iets ernstigs te wachten was. Waar waren de autoriteiten De heer Zandt (s.g.) was van me ning, dat de getroffenen de schade niet zelf kunnen dragen. Hij vroeg o.m. of het juist is, dat terwijl het A,N,P. in de nacht van Zaterdag op Zondag paraat was en het Roode Kruis in de weer was, verschillende autoriteiten niet waren te berei ken. Ook deze spreker drong aan op snelle regeling der vergoeding. De heer Schouten (a.r.) achtte ook het ogenblik van critiek op wat gedaan en gelaten is, nog niet aangebroken. Met de door de regering aangekondigde maat regelen ging hij accoord, De centralisatie moet echter niet verder worden doorge voerd dan strikt noodzakelijk is. De heer Schouten drong er op aan, de studie over de mogelijkheid van afsluiting der zeegaten sneller hand te nemen. Z.i, zijn de maatregelen tot, het verkrijgen van een verhoogde veiligheid urgenter dan men denkt. Hij meende, dat de schade vergoeding zoveel mogelijk een integraal karakter moet hebben. Daarbij nam hij echter reserve in acht, omdat van de omvang der schade zal afhangen wat het Nederlandse volk kan doen. Deze om vang, uitgedrukt in geld. moet zo spoe dig mogelijk vastgesteld worden. Dan dient er eén financieringsplan voor het geheel te komen. De heer Van der Feltz (c.h.) wilde overwegen of het onderhoud der dijken niet een taak van het rijk is en niet der waterschappen. Zeeuwse dank voor Friesland Een lid van de rechterlijke macht in Middelburg heeft in een schrijven aan een collega te Leeuwarden er zijn be wondering voor uitgesproken, dat de vele vrachtauto's uit Friesland, vol met de prachtigste kleren, verleden week als eerste hulpverlening in de Zeeuwse hoofdstad waren aangekomen. Het feit, dat Noord op zo snelle en degelijke wijze de hand aan Zuid reikte, heeft hier grote indruk gemaakt, aldus zijn schrijven. In 80 van de 1400 gemeenten van de Ned. Herv. kerk werd bij de collecten 213.000 ingezameld. In vele gemeen ten brachten de collecten een veelvoud op van de gebruikelijke Paas- en Oud- jaarcollecten. Uit Italië kwamen nog 25.000 kg rijst, tien schrijfmachines en een prachtig uitgerust brandweercorps. Frankrijk stelt buitengewone uitvoer- quota voor hout beschikbaar (o. m. van 250.000 dwarsbalken en 15,000 kubieke meter dennenhout). Door overwerk heeft het personeel van Philips al ƒ100.000 bijeengebracht. Dit wordt tenminste anderhalve ton. Een erelid van de American Businessmen's Club stuurde 5000 dollar, in Rome werd nog 70.000 gestort en in Hollandia op Nieuw Guinea werd 17.000 ingezameld. Zelfs in Tokio werd geld voor het Ram penfonds gestort: ƒ4919. De twaalf Migros Coöperaten in Zwitserland stuur den 160.925 francs en de Secours Catho- lique te Parijs twaalf millioen francs. De verpleegden uit de psychiatrische inrichting „Beileroord" hebben 145.36 bijeengebracht. De Provinciale Gelderse Electriciteits-Maatsohappij schonk in totaal 54.000. Heusden, zelf in de oor log zwaar getroffen, gaf ƒ20.000; de Joint 5000; een Italiaanse autofabriek ƒ30.000; in Finland is veel geld ingeza meld (bedrag nog niet bekend) en zijn voor ƒ800.000 hout, voor 80.000 bouw materialen. enkele barakken en andere goederen beschikbaar gesteld; uit Israël komen nog 1000 kisten sinaasappelen; uit Griekenland kwamen ook zendingen goederen; in Eindhoven worden schoon maakartikelen en gereedschappen ingeza meld; Nederlandse kunstenaars laten prachtige kunstwerken verloten in een nationale loterij; in Spanje stromen de giften, binnen; een Franse katholieke hulporganisatie stuurde 120.000; de regering van Neder Saksen: ƒ22.500; Zwitserland heeft al meer dan 900.000 ingezameld: in Noorwegen is al 1.120.000 bijeen: Marseille al 100.000. Oostenrijk ƒ225.000; de Amerikaanse luchtlandingsdivisie, die destijds bij Nijmegen vocht, stuurde 12.255 dollar: in Zweden is al voor 7.325.000 ingezameld, er kwam in Dordrecht een Oostenrijkse hulpcolonne met negentien auto's. 68 man personeel, van wie een hoogleraar 200 JAAR GELEDEN Onze Brieven van Oxford hebben deze zeer aanmerkelyke omstandigheden van het overlyden van den Godtvruch- tige Bisschop Berkley mede gebracht, volgens het stichtelyk gebruik 't zedert een lange reeks van jaren in zyn huis gebruikelyk, zo las zyne Huisvrouw Zondag A%'ond na den Godsdienst hem eenige stiebtelyke Meditatiën of Leer redenen voor, waar over hy zyn gehele huisgezin onderhield en oeffende; het geval wilde dat tot het onderwerp voor dien tyd een stoffe verkoren wierde rakende de opstanding en het eeuwig leven, waar over hy in den beginne fraie aanmerkingen maakt, dog einde- lyk eensklaps stilzwygende, ontdekte men tot grote droefheid en verbaast- heid, van de gehele Familie, dat hy onbeweeglyb bleef zitten, en toeschie tende bevond men, dat hy overleden was, hebbende op zyn Wezen die trek ken van vrolykheid die het altoos durend kenmerk zyn van een deugd zaam gemoed. Leeuwarder Saturdagse Courant, - 10 February 1753. Alle landen schijnen te willen helpen Bij het Nationaal Rampenfonds was gisteren in totaal ruim 31 millioen gulden binnengekomen. De opbrengst van de inzameling in de Nederlandse Antillen voor het Rampenfonds heeft de twee millioen Nederlandse guldens overschreden. Er zijn nog meer belangrijke giften te melden: het Noodfonds Verbond van Nederlandse Werkgevers stortte een bedrag van 300.000; de Coöp Centrale Raiffeisenbank en de daarbij aangesloten boerenleenbanken brachten hetzelfde bedrag bijeen; het personeel van de Mobylettefabrieken offerde 5000, welk bedrag door de directie werd verhoogd tot 25000 en door de Franse Motobecanefabriek tot 40000. Bovendien werden 35 bromf^^en ter beschikking gesteld. „Freikorps Deutschland" door regering ontbonden Leiders gearresteerd De West-Duitse regering heeft de ontbinding bevojlen van het! .Frei korps Deutschland". een uiterst rechtse organisatie. Vier leiders zijn gearresteerd. Onder hen bevinden zich een vroegere „Gauleiter", Frauenfeld genaamd, en de voorzitter van de „Bruderschaft", een vereniging van oud-strijders. Voorts is een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd tegen dr. Schael, oud-studentenleider, die vorige maand door de Britten is gearresteerd, samen met de groep-Naumann, verdacht van landverraad. Bij 35 leden van het „Freikorps" is huiszoeking verricht. Het korps telde 1000, misschien wel 2000, leden, voor namelijk in het Noorden van het land, zo is van officiële zijde verklaard. Het is ontbonden op grond van artikel 9 van de grondwet, dat gaat over de be scherming van de constitutionele orde. Het kabinet noemt het korps een nieuw-nazistische, para-militaire orga nisatie. die zich nog steeds gebonden aoht door de eed van trouw aan Hitier en groot-admiraal Doenitz als het wet tige staatshoofd beschouwt. (Doenitz zit een gevangenisstraf van tien jaar uit wegens oorlogsmisdaden). Het stel de zich ten doel zich zonodig met ge weld van de macht meester te maken en een Duitse „democratie" te stichten na een volksstemming. OMK recKet en tien artsen, die ook nog 2% millioen schilling meebracht: senator Taft heeft voorgesteld de overtollige graanvoor raden in de V. S. voor de noodgebieden in Europa te bestemmen en op kosten van de V. S. te vervoeren. Zweden wil ook op lange termijn goe deren afstaan; de Duitse regering lieefl een enorme zending materiaal (o.m. locomotieven, pompen, 600 auto's, 50 bulldozers, honderd draglines e.d.) aan geboden te lenen en daarvan alle finan ciële consequenties te dragen. Voorts adopteerden vele steden en organisaties in het buitenland getroffen gemeenten en werden op vele plaatsen materiaal en goederen afgezonden, o.m, keukengerei van een Franse fabriek en buizen uit Duitsland, Ook hulpcolonnes zijn aangeboden, evenals onderdak voor kinderen. Voor girostortingen op de postreke ningen 9575 (Rampenfonds) en 17 (Radio-actie) is van nu af geen stor- tingsrecht meer verschuldigd. Sabotageproces in R< Oliemensen voor de rel Radio-Boekarest heeft bekend ge maakt dat het tweede van een reeks grote sabotageprocessen te Ploesti, het centrum van de Roemeense olievelden, is begonnen. Het wordt gevoerd tegen 23 leidende functionarissen en ingeni eurs van vier voormalige Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen ir Roemenië, waaronder de Roemeens- Amerikaanse oliemaatschappij. Zij worden ervan beschuldigd een spion- nagecentrum te hebben gesticht materiaal naar de Britse en de Ameri kaanse ambassade in Boekarest te heb ben gezonden, Ook beschuldigt men hen van zwarte handel in buitenlandse valuta en van sabotage van de olie productie. De meest vooraanstaande beklaagde is Alexandriu, die minister van finan ciën was in het coalitie-kabinet, dat aan de macht was vóórdat de commu nisten aan de regering kwamen. Vol gens radio-Boekarest is Christodulu Atanase.echter de hoofdbeklaagde. Hij wordt ervan beticht een spionnage- centrum bij de Roemeens-Amerikaanse oliemaatschappij te hebben geleid. „Toen de tenlastelegging werd voor gelezen kon men op de gezichten van de moordenaars zien dat zij beefden van angst, omdat hun misdaden waren oqKj dekt", aldus radio-Boekarest. ETIF vergaderde Ir. D. S. Visser, voorzitter van het alge meen bestuur van het ETIF in Friesland, heeft in de jaarvergadering van dit lichaam meegedeeld, dat het ETIF op het punt staat een welvaartsonderzoek te doen in de Zuidwesthoek van de provincie. Mr. E. Foppes gaf een uiteenzetting over de vordering van het leerlingenstelsel. (Advertentie l. M.) Viervoudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet brengen baat waar andere mid delen (alen. Tezamen werken zij bijzon der snel, krachtig en weldadig, a n Werklozen in Januari Geringe toename in de eerste maand van 1953 Eind Januari stonden bij de arbeids- bureaux (met uitzondering van die in het rampgebied, waarvan geen gegevens be kend zijn/ 117.005 geheel werkloze mannen geregistreerd tegen 116.368 op 31 December 1952. Als men aanneemt, dat de toeneming van de werkloosheid in het rampgebied verhoudingsgewijs even groot is geweest als in overig Nederland, dan zou het aan tal werklozen in geheel Nederland per eind Jan. 145.000 hebben bedragen tegen 141.000 eind December. Daarenboven waren in ge heel Nederland ca. 27.000 personen geregis treerd, die werkzaam waren op een der D.U.W.-objecten tegen ca. 25000 eind Dec. Ten^^olge van de gunstige weersgesteld- hei^B.n het einde van Januari konden de wei*Ramheden in de bouwvakken en in de landbouw vroeger dan vorig jaar een aanvang nemen. Ook de voor schilderwerk getroffen subsidieregeling had een gun stige invloed op de werkgelegenheid. Het aantal werklozen per duizend man nelijke beroepsbeoefenaren was in Decem ber 1952 en in Januari 1953. in Friesland 66. De relatieve werkloosheid was eind Januari het hoogst in Groningen met 69.. het laagst in Limburg met 29 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren, terwijl het Rijksgemiddelde 46 bedroeg, evenals op 31 December. De D.U.W -arbei ders worden sedert 1 Januari niet meer als werkloos beschouwd. Trainende marechaussee voor stroper aangezien Boswachter schoot Voor de Arnhemse rechtbank is twee maanden geëist tegen de boswachter J. G. v. d. P. wegens bedreiging met doodslag van de marechaussee H. Hij heeft toen hij met een tractor en twee arbeiders werkzaamheden verrichtte in eenflk op voormalig Duits grondgebied te J^rek, twee schoten gelost uit een jachtgeweer op de passerende mare chaussee H. De boswachter zag de marechaussee, die in trainingspak trainde voor een veldloop, voor een stroper aan. Hij verklaarde, de man te hebben aange roepen en tweemaal in de lucht te hebben geschoten. Het kan zijn dat het aanroepen niet gehoord is, doordat de motor van de tractor liep. „Stropers zijn gevaarlijk", zeide verdachte, „ik ben meermalen door stropers be dreigd". De marechaussee vertelde, dat hij niet had horen roepen. Plotseling werd hij beschoten. Hij sprong in de struiken en toen v erd een tweede schot afge vuurd. De kogeltjes hoorde hij links en rechts van hem in de struiken komen. Van overheidspersoneel 2,5 millioen De besturen van de vijf centralen van overheidspersoneel, die zitting hebben in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken delen mee, dat zij besloten heb ben bet personeel op basis van vrij willigheid dringend aan te bevelen niet alleen over de maand Februari, maar ook over de maanden Maart en April een procent van het salaris ten behoeve van het Rampenfonds af te staan. Aan de regering en het centraal orgaan van de Vereniging van Neder landse Gemeenten is verzocht daaraan medewerking te verlenen, welke mede werking uiteraard gaarne is toegezegd. Indien aan dit dringende verzoek wordt voldaan, dan zal door het per soneel in dienst van de Nederlandse overheden een bedrag van ruim 2'/ï millioen gulden voor de leniging van de nood van het salaris worden afge- gestaan. Bandjir in Atjeh Door de enorme bandjir, die het Atjehse heeft geteisterd, zyn in het onderdistrict Wangen 65 doden te be treuren. Hier zijn ook 32 vermisten. In de onderdistricten Kelut Utara en Samatiga worden resp. dertien en vier doden gemeld. De schaarse bericht geving over deze overstromingsramp en het tot op heden ontbreken van officiële rapporten vindt zijn oorzaak in het vernielen van de verbindingen door de bandjirs. De overstroming is voornamelijk te wijten aan het wegkappen van de bos sen in het gebergte. Weekstaat Ned. Bank Saldo schatkist boven de één milliard Men zal geruime tijd terug moeten gaan om op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank een saldo van het rijk aan te treffen, dat de 1 milliard overtreft. Gestadig is dit saldo de laatste tyd opgelopen, gevoed door de voortdurende vraag naar schatkist papier van de zijde der banken, die haar saldi, zodra ze te hoog opliepen, ten dele in dit papier omzetten. Die banksaldi op haar beurt groeiden aan onder invloed van de stijgende devie zenvoorraad. Het resultaat van deze ontwik keling, die al vele maanden zo gaande is, weerspiegelt zich in de bankstaat van deze week, die een saldo schatkist vertoont van 1051 millioen, terwijl in het verleden deze post somtijds bijna tot nihil was teruggebracht. In bevoegde kringen acht men het niet uitge sloten. dat dat saldo nog verder zal aangroeien. Bankbiljetten in omloop zijn juist weer beneden de 3 milliard terecht gekomen op 2982. Een verdere daling mag verwacht worden. Zowel goud als deviezen zijn deze week vermeerderd, zodat, na de stil stand van de vorige week. thans blijk baar weer convertibele valuta in het gele metaal is omgezet. Goud en deviezen samen zijn daarmee gestegen van 3799 tot 3847 millioen. Een jaar geëist tegen dronken chauffeur Hij reed na zeer ernstige aanrijding door De Officier van Justitie bij de rechtbank te Roermond heeft een jaar gevangenis straf geëist en vijf jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te bestu ren tegen de 25-jarige filmoperateur K, uit Den Haag, die in Weert de huisvrouw L. heeft doodgereden. De vrouw liep met een kinderwagen waarin twee kinderen, op weg naar huis en werd plotseling aangereden. De kinde ren werden zwaar verminkt in het zieken huis opgenomen. De dader reed, zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren door naar Spekholzerheide, waar hij die avond een filmvertoning moest geven. Daarna is hy' naar zijn hotel in Heerlen ge reden, waar de politie hem die nacht arres teerde. Men had de auto en de eigenaar opgespoord door middel van de versplin terde koplamp, waarmee het merk van de auto werd vastgesteld. Verdachte gaf toe te veel hebben gedron ken en ondanks dat, toch in zijn auto naar Spekholzerheide te zijn gereden. Evacué's in Het Loo Gisteren zijn de eerste evcaué's uit het rampgebied gearriveerd in het konink lijk paleis Het Loo, dat door koningin Juliana gedeeltelijk beschikbaar is ge steld. In de vooravond kwam de eerste groep van veertien vluchtelingen uit Zieri'kzee, die voorlopig onder het koninklijk dak een gastvrij tehuis zullen vinden. Vanmorgen werd een tweede groep verwacht, bestaande uit bejaarde lieden, die door water en wind uit een Zaerikzee's tehuis voor ouden van dagen zijn verdreven. Verwacht mag worden dat in de loop van deze week de be schikbare ruimte geheel in gebruik zal worden genomen. Dode door gladheid De grote sneeuwval die de buiten wegen in het Noorden bijna onbegaan baar heeft gemaakt, heeft gisteren al een dode geëist. De 39-jarige vertegen woordiger J. H. B. uit Groningen, die onderweg was van Winschoten naar Groningen, reed, toen zijn auto slipte, in het Winsohoterdiep. Eerst na tien minu ten slaagde de kraanwagen van de Gro ninger brandweer er in de wagen op het droge te trekken. Het slachtoffer was toen reeds overleden. Gordon Dean gaat heen De Washingtonse correspondent van de „New York Times" bericht, dat Gordon Dean is afgetreden als voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomener gie. Dean had er in toegestemd de volgen de drie maanden nog aan te blijven opdat zijn, nog niet benoemde, opvolger gelegen heid zou krijgen zich voor zijn taak voor te bereiden. Dean, die in Juli 1950 David Lilienthal als voorzitter van de commissie opvolgde, zal zijn advocatenpractïjk weer opnemen. £ouiöa'ö GROTE STRIJD 10. Louisa maakte een gebaar van wan hoop. Mandy moest heus verstandig ge noeg zijn, om haar niet in de armen te willen drijven van een man, die tegen haar, Louisa, slechts de beleefdheid in acht had genomen, omdat ze Mandy's zuster was. George Medland was naar St Ives gereisd, maar hij had duidelijk laten blijken, dat het niet lang zou du ren voor hy aan de achterdeur van St Runyon's Castle zou kloppen. „Al was 't alleen maar om te zien, hoe veel schotels jullie gebroken hebt," had hij vrolijk grinnekend opgemerkt. Wat was hij eigenlijk? Een aardige en amusante jongeman of een vrou wenjager? Louisa zou het niet kunnen zeggen, maar ze hield zichzelf voor, dat hel haar niet kon schelen ook. „Hier zijn we dan! U zult zeker allebei naar thee en wat rust verlangen na zulk een lange reis. Dit is Luggins," zei juf frouw Brinegar. nu in gezelschap van een mager, somber uitziend man in chauffeursuniform. „Luggms, deze twee lieve meisjes hebben beloofd, ons tijdens het bezoek van meneer Torre te helpen. Ze heten O'Geary." „Aangenaam kennis te maken", ant woordde Luggins op een toon, waaruit helemaal geen genoegen met die ken nismaking .klonk, Meteen wierp hij hun een vlugge, begrijpende blik toe met ogen. die Louisa aan het onheilspellende uiterlijk van een bloedhond deden den ken. „Hm! Lang zult u wel niet blij ven Met een gebaar van „in vredesnaam dan!" pakte "hij de koffers op en stapte er mee naar buiten. Juffrouw Brinegar wendde zich enigszins verontschuldi gend tot de gezusters. „Als je hem goed kent. is het^Bi zo'n aardige, betrouwbare man. nflrar hij piekert dikwijls. Ik geloof, dat hij weinig geluk in de liefde heeft. Sinds zyn vrouw is overleden heeft hij de keukenmeid al herhaaldelijk ten huwelijk gevraagd, maar ze wijst hem steeds weer af. Die lieve vrouw heeft zo'n vrolijke, zonnige natuur en zé voelt, dat Luggins manie om alles van de donkere kant te bekij ken, haar neer zou drukken, zegt ze". Die mededeling klonk niet. alsof de keukenmeid 't leven op St Runyon's Castle zou vertroebelen, overwoog Louisa bij zichzelf, terwijl zij en Mandy juffrouw Brinegar uit het station volg den. Zou 't dan de gouvernante zijn. Wie was die gouvernante en voor wie moest ze zorgen. Soms voor de dochter van Torre Steger? Mandy had niet gezegd, dat Torre Steger getrouwd was, maar missohien wist ze het. niet of had ze zijn huwelijk als een bijkomstigheid be schouwd. Ze stelde immers geen belang in hem als man, alleen maar als toon aangevend productieleider. Alles goed en wel, maar zou hij, wanneer ze zijn aandacht, wist te trekken, in haar niet meer dan een aspirant-filmster zien? Luggins hield de deur van een grote ouderwetse limousine open. O^^auto was zo groot, dat er.op de acl^^iank ruimscho'ots plaats was voor juffrouw Brinegar en de beide meisjes. Louisa zat stijfjes in haar hoekje met het hope loze gevoel, dat ze haar stem scheen kwijt te zijn. Ze had juffrouw Brinegar graag enige vragen willen stellen, maar ze wist niet, of ze wel de juiste woor den en de juiste toon zou kunnen vinden. 't Was een grauwe bewolkte avond en de smalle, bochtige weg. die van het station af tussen twee hoge heggen was ingesloten, deed de vijf mijlen naar de kust er wel tien lijken. Louisa begon zich als verdoofd en slaperig te voelen. Ze luisterde nauwelijks naar de alleen spraak van juffrouw Brinegar en kon de idee van iets onwerkelijks niet van zich afschudden, 't Leek wel. alsof ze zich middenin .een onsamenhangende, verwarde droom bevond. Inderdaad zat ze al te knikkebollen, toepen luide kreet: „O!" van Mandy haa^plotseling rechtop deed zitten! De auto had de top van een steil'7' heuvel bereikt. Beneden lag St. Runy on's Bay met het Kasteel, Het was een schitterend gezicht, maar ook vreemd en woest. Men kreeg de indruk, een schil derij van buitenlands natuurschoon te zien. De zee leek onnatuurlijk blauw, het strand onwaarschijnlijk zilverkleu rig en de rotsen overdreven somber en ruw. Toen de auto d £heuvel begon af te dalen, staarde Louisa met enige vrees naar het kasteel, Het smalle, witte weg- lint, dat er tussen de rotsen door heen leidde, was langer dan ze had vei-wacht. Het gebouw stond feitelijk op een eiland en dat barre eiland .bood een allesbe halve gastvrije aanblik. Louisa had verondersteld, dat het woord „kasteel" maar als een deel van de naam bedoeld was, maar nu zag ze. dal het huis inderdaad aanspraak op die naam mocht maken. In elk geval was het zeker vroeger als kasteel gebouwd, zo als de constructie van nu verweerde grijze steen, met torens aan beide kan ten. als een vesting, duidelijk aantoonde. Hoge, met schuim bedekte golven sloe- tegen de onderkant van de rotsen, i^Brop het was verrezen. Ja. hier kon v^kelijk van volkomen isolement wor den gesproken. In Louisa's verbeelding had het geheel een grimmig, onvriende lijk, bijna dreigend aanzien. Plotseling wist ze, dat ze eigenlijk niet langs dat smalle weggetje naar St: Runyon's Castle wilde gaan, omdat het erop zou lijken, alsof ze de schepen achter zich verbrandde. Ze vond zich zelf nogal laf. maar wenste onwille keurig, dat ze weer in de sombere kamers was. die tante Amanda voor haar nichtjes had uitgezocht. Daar hadden ze ten minste geweten waar ze aan toe wa ren, op het saaie, duffe paadje, door tante Louisa voor hen uitgestippeld. Misschien zou Mandy's doorsteek naar Filmland ten slotte nog erger blijken dan een doodlopend steegje. Er bestond alle kans om te verdwalen als je. zo'n doorsteek verkoos boven de gebaande weg. Blijkbaar werd Mandy niet door zulke naargeestige ideeën gekweld. Voor 't ogenblik had ze haar zelf gekozen rol totaal vergeten en zich gretig voorover gebogen, terwijl haar donkere ogen schitterden, een lichte blos haar wangen kleurde en om haar halfgeopende lip pen een verheerlijkt glimlachje speelde. Ze hield van avonturen in welke vorm dan ook en hield de blik strak op het doel, dat ze bereiken wilde, gevestigd, terwijl Louisa zichzelf niet veel- meer dan ballast, op zijn best een deel van Mandy's bagage, voelde. Wat kon zij, de oudste van het tweetal, in vredesnaam winnen bij dit fantastische spelletje? Alleen maar een weinig aanlokkelijk baantje in andermans huishouden, slechts afgewisseld door vlagen van angst ten aanzien van Mandy. Eensklaps scheen Mandy's tengere fi guurtje te verstrakken. In haar donkere, nu wijdgeopende ogen kwam een ver schrikte, ongelovige blik. Daarna viel ze op haar zitplaats terug, terwijl haar han den zich krampachtig samenbalden en toen weer openden. Louisa staarde haar beangst aan en keek daarop onwillekeu rig in 't rond, teneinde de oorzaak van de verandering op Mandy's levendig ge zichtje te ontdekken. Even later was het Louisa's beurt om als 't ware te verstijven. De auto kwam nu aan een verzameling huisjes, die waarschijnlijk samen het dorp van St Runyón vormden en Luggins reed lang zaam in de smalle, hobbelige straat. Dit weggedeelte was inderdaad zó smal, dat twee auto's elkaar nauwelijks konden passeren en dubbel gevaarlijk door de kinderen en honden, die om en bij de saaie, karakterloze villaatjes speelden. Juist voor hen uit liep een lange magere man, .die een schildersezel en een ver sleten tas van zeildoek droeg. De-schou ders, het donkere hoofd, de ietwat schommelende gang, ja zelfs de gehaven de tas hadden iets allerpijnlijkst bekends over zioh en Louisa's hart begon dan ook heftig, onbeheerst te kloppen, terwijl alle kleur van haar wangen week. (Wordt vervolgd). Beurs van Amsterdam -ZVz Ned. '47 O 3 Dollarlening '47 O 3 Grootboek "46 O 3—3 Va A'dam '47 O A. K. O. A Van Berkel A Calvé Delft C.v.A, Fokker A Ned. Ford A Ned. Kabel A Philips g.b.v.A Unilever C.vA. Ned. Gist- en Spïr. A Stokvis 500/1000 A Kon. Petr. Mij. A Amsterd. Rubber A Deli Bat Rubber A HolL Am. Lijn A Kon. Ned. Stoomb. A Kon. Paketvaart A Rotterd. Lloyd A Scheepv. Unie A St. Mij. Nederl. A H. V. A. A Javasche Cult. Mij. A Deli Bat, Mij. A Deli Mij. A Senembah Mij, A A mem A Amst. Ballast Mij. A Deli Spoor A Walvisvaart A Pennsylv. C.v.A. Anaconda C.v.A Beth. Steel C.v.A, Rep. Steel C.v.A. Shell Union C.v.A Meelfabr. Ned. Bakkerij C.v.A. Slol Slot 10 Febr. 11 Febr. .'■51/4 Ü36/1S 946/8 943/4 95.1/4 95 971/g 97 1701/4 1677/R 103 12JV4 12Ul/> 107 1071/4 198 214 214 1623/8 1628/s 1361/8 1851/g 199 199 132 132 3133/4 888/4 314 921/4 142 140 1388/., 138 1193/, 1201/g 1261/,, 127 1308/3 129l|n 148 148 1023/4 1045/3 44 441/» 1111/., 1121/4 811/4 823/4 758/4 75o/8 691/g 681/4 125l/0 37 371/j 75: 771/9 223/l8 221/8 42 413/4 531/4 523/, 45 441% 691/4 651/s 208 209 Particuliere hulp van een Deen Tegen het einde van de vorige week werden arbeiders en ingenieurs, boeren en burgers in verschillende plaatsen van de geteisterde gebieden verblijd met lange rubber lieslaarzen, die door vliegtuigen boven de geïsoleerde ge bieden werden uitgeworpen, het waren duizend paar in totaal. Daarmee werd. de persoonlijke opoffering van een jonge Deense zakenman, die zijn gezin, zijn zaak en zijn rust tijdelijk opgaf, om deze laarzen zelf in een eigen klei ne vrachtwagen na een rit van vele honderden kilometers op het vliegveld Valkenburg af te leveren, bekroond. Eric Kopp, een 30-jarige Deense zakenman ontving Vrijdagmorgen uit Engeland duizend paar rubber lies laarzen, die hy daar weken tevoren voor zijn zaak had besteld. Enkele uren later was hij in zijn kleine vracht wagen met 500 paar laarzen op weg naar Nederland. Inmiddels werden de overige 500 paar naar het vliegveld Kastrup gebracht en ingeladen in een Amerikaanse Dakota, die daar werk loos in een hangar stond. Enorme belangstelling voor „De Ramp" De vraag naar het boek, dat binnen kort zal verschijnen onder de titel „De Ramp", overtreft alle verwachtingen. Nu reeds staat vast dat -er meer dan "1.000 exemplaren van zullen worden verkocht. Gedacht, wordt zelfs aan een oplage van een half millioen exem plaren. Als men bedenkt dat een oplage van 50.000, waartoe men zich aanvankelijk wilde „beperken", voor ons larnl reeds een uitzondering is, kan men zioh enig denkbeeld vormen van de problemen die het op de markt brengen van een tien maal zo grote oplage stelt. Zo zullen, om een voorbeeld te noemen, zeker meer dan acht van de grootste drukkersbe- drijven elk een enorme order moeten uitvoeren. Het is onder deze omstandigheden onmogelijk dat het boek geheel gratis wordt gemaakt. Van de aanvankelijk voorgenomen oplage doet men dat on verkort. Van de andere (meer. dan 400,000) exemplaren zullen de betrokke nen slechts de kostprijs in mindering van de opbrengst brengen. Een officiële verklaring over Boudewijns vertrek In een communiqué van het koninklijk paleis te Brussel wordt medegedeeld, dat koning Boudewijn „op advies van zijn dokter zijn bezoeken aan de overstroomde gebieden moest onderbreken" De koning bezocht vorige week, zo als gemeld, onmiddellijk na de over stroming, het getroffen gebied. Daarna meldde een communiqué van het hof dat hij naar de Rivièra was vertrokken voor herstel van een griep. De pers critis^erde he -ertrek van de koning buitenslands. Maandag is daarop de 22-jarige koning weer naar het rampgebied ge gaan. De koning was blootshoofds, in regenjas en hoge rubberlaarzen. Hij onderhield zich met de mensen en keek toe hoe de militairen de gaten in de dijken aan het dichten waren, zegt Reuter. K.ort nieuws uit het buitenland Robert Sprague, die door Eisenhower was voorgedragen als onderminister voor de luchtvaart, heeft deze post opgegeven. Hij was niet bereid zijn aandelen ter waarde van vijf millioen dollar te verkopen, betgeen als eis was gesteld. Vijf Argentijnse officieren, die in een militaire gevangenis op het eiland Martin Garcia in de Rio de la Plata zaten, zijn uitgebroken en hebben zwemmend over een afstand van vijf kilometer - Uruguay bereikt. Spelers voor de training van het Nederlands elftal Voor de training van het Nederlands elftal zijn de volgende 23 spelers uit genodigd (in alfabetische volgorde): Alberts (Vitesse). Biesbrouck (RCH), Van de Bogert (DOS), Boskamp (Ajax), Clavan (ADO), Claus (Hel- mondia), Van Ede (Sparta). Van der Gijp (Emma), Hendriks (Vitesse), Klaassens (VVV), Van der Kuil (VSV), Kuypers (Volewijckers), Landman (Sparta), Lenstra (Heerenveen), Louer (NOAD), Louwers (Eindhoven). Lui ten (DOS), Van Raalte (Blauw Wit,), Van Schijndel (SVV), Tebak (Eindho ven). Terlouw (Sparta), De Voogd (Haarlem) en Wiertz (DWS). Haven van Harlingen 10 Februari. Aangekomen: Ned. m.s. Bir mingham ledig van Amsterdam, vertrbkken: Ned. m.s. Duiveland ledig naar New-Castle: Ned. m.s. Bounty met zakken naar Rotter dam: Duits m.s. Jop met stukgoederen naar Rotterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2