LEEUWARDER COURANT De volksvertegenwoordiging over de nationale ramp Ingrijpende wijziging van Denemarkens grondwet Blokkade brengt geen oplossing Gedupeerden krijgen kans om te emigreren Amerika stuurt meer wapens naar nationalistisch China £02e Jaargang Woensdag UITGEEFSTER: Stichting ..LEEUWARDER COURANT 1947" DIRECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen. Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden. Bureau Voorstreek 103 Geopend 3.30—17 uur, Zaterdags 8.3012.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek, Kleinzand 37. Telefoon 2020 11 Februari 1953 No. 35 Abonnementsprijs: 44 ct. p. w., ƒ1.85 p. m., ƒ5.50 p. kw. Losse nummers 10 ct. Advertenties per mm-regel: algemeen tarief 27 ct. en bij contract resp. 25. 24, 23. 22. 21. 20 en 19 ct bij 500. 1000. 3000. 6000, 10.000. 50.000 en 100.000 mm; editietarief: buiten Leeuwarden 14en 13li et., Leeuwarden 18 en 1715 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertentie-tarief; Familieberichten 16 cent. Brieven onder no 50 cent extra. Girono. 272459 Dit no. bestaat uit 8 par. Eensgezindheid van het volk is er ook in de Kamer Wel vragen, maar (nog) geen criliek, behalve van de communisten (Van onze parlementaire correspondent) Onder zeer grote belangstelling en in aanwezigheid van de minister president en elf andere'ministers heeft de Tweede Kamer gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de Watersnood nota. Nadat vele sprekers gisteren het woord hebben gevoerd, zal de regering vanmiddag om één uur de sprekers beantwoorden. Mr. Burger (Arb.) uitte in de eerste plaats grote lof voor het daadwerkelijk medeleven van het koninklijk huis. Zijns inziens ver dienen de burgers en militairen grote dank voor al hun werk. Zeker, aldus mr. Burger, er zijn fouten gemaakt, maar dit kan en mag niemand verwonderen, die zich rekenschap geeft van de enorme organisatie, die in actie moest komen. Mr. Burger wilde later een meer gedetailleerde bespreking en vroeg nu slechts „constructieve suggesties" van de Kamer. De instelling van een speciale Kamercommissie achtte hij noodzakelijk. Het departement van Waterstaat zal z. i. een voel ruimere hand moeten hebben. Nu gaal de roep „Sluit de zeegaten af", maar daar zijn we nog in geen jaren aan toe. De instelling van een breed samengestelde technische commissie, die binnen twee jaar hier over in het openbaar zou moeten adviseren, achtte hij wenselijk. Ook de waterschapswetgeving ver dient zijns inziens de aandacht, daar het huidige systeem van tal van kleine waterschappen niet heeft bevredigd. Mr. Burger vroeg vervolgens nadere inlichtingen over de gang van zaken bij de radio en de coördinatie der hulp verlening. Op grond van morele ver plichtingen bestreed mr. Burger de op vatting, dat de schadevergoeding nu niet anders zou moeten en kunnen zijn dan in 1945. Hij meende, dat integen deel de nationale gemeenschap thans een zodanige schadeloosstelling moet geven, dat grote bevolkingsgroepen een .integrale schadevergoeding ontvangen. De gunstiger omstandigheden in de rest van Nederland maken dit zijns inziens mogelijk. Openbaarheid en inlichtingen De heer N. van de Heuvel (KVP) vroeg zich af of er voor de toekomst geen nog betere voorzorgen kunnen worden genomen teneinde ieder onnodig risico te vermijden. Spoed en openbaarheid zijn zijns inziens in deze dringend gewenst. Zou de rege ring de Kamer niet van tijd tot tijd op de hoogte willen houden? Een verdere decentralisatie der hulp verlening achtte de heer Van de Heuvel noodzakelijk evenals het opbouwen van grote voorraden van hulpmiddelen en materialen. Ook voor het herstel zal, hoezeer ook centralisatie bij de rijks waterstaat gewenst is, nauwe samen werking met de plaatselijke en regionale autoriteiten geboden zijn. Men vermij de zoveel mogelijk onnodig» tijdverlies door te grote ambtelijke bemoeiingen. Deze ramp moet in haar financiële gevolgen worden gedragen door ons ge hele volk. Slechts christelijke saam horigheid en liefde voor de naaste kun nen hier uitkomst brengen. De heer Van Meel (KVP) besprak al lereerst de gang van zaken in de nacht van de ramp en vroeg terzake nadere inlichtingen. Ook hij was van mening, dat onze waterschapsorganisatie nauw keurige studie en nadere voorziening be hoeft. Er moet op kunnen worden vertrouwd, dat de te treffen maatregelen snel en soepel kunnen worden toegepast. „Snel le. royale en loyale hulp is nodig!" Weiter: Vragen Steunen en helpen van de nagelaten betrekkingen is thans onze eerste plicht, meende de heer Weiter (KNP) die be treurde. dat de regeringsnota niet een globale en voorlopige raming van de schade geeft. Critiek achtte de heer Welter thans nog niet opportuun. Hij bepleitte een bijzondere wijze van financiering buiten de gewone begroting om van herstel en schade. Men schakele bij de herstelwerkzaamheden de water schapsbesturen niet uit. Bij de heer Weiter waren vele vragen gerezen, onder meer over de bunkers in de duinen en de op liet laatste nippertje bezworen doorbraak bij 's-Gravenzande. Zijns inziens begint het er. op te lijken, (Zip voor vervolg pag. 2) Weerbericht Noordoostelijke wind Verwachting van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgem. te 10 u. v.m.) Veel bewolking, met plaatselijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Noordoostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Waterstanden 11 Fcbr.: Bergumerdam 34 (34). Leeu warden 36 (36). Nesserzijl 37 (36), Sneek 35 (35). Scharsterbrug 30 31 Woudsend 35 (35). Gemiddeld 34.2 (34.3) Neerslag afgelopen etmaal: 7.2 mm Hoog water Terschell. Harl. Sch.oog llFebr. 7.00-19.45 6.34-19.16 7.28-20.13 12 Febr 8.25-20.55 7.56-20.25 8.53-21.23 13 Febr. 9.30-21.50 8.59-21.15 9.58-22.18 Zon en maan Zon op 8.02, ondeg^-VMS Maan op 7.19, onder 41 Zon op 8.00, onder a (.50 Maan op 7.43, onder 17.16 13 Febr. rampgebied in cijfers Het Centraal Bureau voor de Statistiek I heeft een publicatie het licht doen zien mot j cijfers over het rampgebied in Zuidwest- j Nederland. Hierin zjjn gegevens vermeld over direct getroffen gebieden of gemeen ten, waarvan de cijfers uiteraard slechts bjj benadering zyn verkregen. Van het totale rampgebied Zuidwest- Nederland, groot 358,097 ha. werd direct ge troffen 251.223 ha of 70.2 pet. Het gehele rampgebied is 11.1 pet. en de direct getrof- j fen gemeenten 7.8 pet. van de totale opper- j vlakte land in Nederland. Van de bevolking in het rampgebied, dat i 750.741 inwoners telt, zijn 580.814 personen i woonachtig in het direct getroffen gebied. dat is 77.4 pet. Het aantal woningen be- I droeg in het rampgebied op 1 Januari 1953 i 138.502, waarvan er 143,567 of 76.2 pet. in j hel direct getroffen gebied stonden. Bij de volgende gegevens is vermeld het aantal c.q. de hoeveelheid in het totale l lampgefc- 1 met tussen haakjes het abso- I lute cijf, .n de direct getroffen gebieden. alsmede dit cijfer in procenten van 't ramp- Rusland geeft exacte productiecijfei s Voor ijzer, staal, kolen en olie I gebied: land- en tuinbouwbedrijven 29,636 (20.469 of 69.1 pet), totale oppervlakte cul tuurgrond 297,373 ha (206.407 of 69.4 pet), waaronder bouwland 185.811 ha (127,294 of 68.5 pet.), grasland 90,870 ha (63,590 of 70 pet), tuinland 23,035 ha (16.825 of 73.1 pet). Geoogste hoeveelheden in tonnen: tarwe 143.340 (79.067 of 69.8 pet), gerst 103,547 (64,115 of 61.9 pet.) vlas 103.226 (70,369 of 68.2 pet), consumptieaardappelen 747.182 Naar radio-Moskou meldt schrijft de (537.735 of 78.7 pet.) en suikerbieten „Pravda" dat dc Sovjet-Unie in liet afgelo- 1.487,509 (1.083,036 of 72.8 pet. pen jaar 25 millioen ton gietijzer, 35 mil- I Veestapel in 1952: runderen 228,401 stuks liocn ton staal, 27 millioen ton walsstaal, (155,427 of 68.1 pet.), varkens 116,303 300 millioen ton steenkool en 47 millioen (76.074 of 65.4 pet.), landbouwpaarden ton olie heeft geproduceerd. 31.636 (20,333 of 65.9 pet), schapen 22,302 Deze cijfers wijzen er volgens de j (15,101 of 67.7 pet) en kippen 683.605 „Pravda" op. dat het economische program (419.598 of 61.4 pet). voor de Sovjet-Unie, op 9 Februari 1946 Landbouwwerktuigen: motortrekkers 5351 door Stalin vastgesteld voor de drie periodes van vijf jaar na de oorlog, goed op weg is voltooid te worden. In de stad Guatemala hebben schietpartijen voorgedaan. waarbij aantal doden is gevallen. zich Ruime plaats ingeruimd voor een volksuitspraak In aansluiting aan het reeds vermelde inzake het ontwerp voor een nieuwe Deense grondwet welk ontwerp na een studie van zeven jaar bij het parlement is ingediend en waaromtrent niet alleen het parlement, maar ook het volk zich bij referendum mocht uitspreken meldt Ritzau nog, dat o. m. wordt voorge steld, dat Groenland geen Deense kolonie meer zal zijn, doch als deel van het Deense koninkrijk zal worden beschouwd. Dientengevolge zouden de Groen- landers in het toekomstige Deense parlement dat slechts één Kamer van 179 leden zou omvatten twee afgevaardigden krijgen, evenals de Far Oer. (Intussen is het bekend, dat IJsland aanspraken maakt op Groenland en dit binnenkort officieel in Kopenhagen kenbaar zal maken). Wat de verdere wijzigingen van de Deense grondwet betreft, is met het oog op de minderheden bepaald dat, wanneer tweederden van het parle- Buiteniands Overzicht Cteeds meer komt een maritieme de kwestie van Kort gezegd aoht men in Engeland een blokkade van de blokkade overigens geenszins een Chinese vastelanrkkusf- kenneliik hii nieuw denkbeeld, maar reeds twee jaar ÏT ki vas~~nasKust KenneiUK dij geleden besproken gevaarlijk, niet gebiek aan beter in de Ver. Staten effectief, politiek onverstandig en in in besrpeking en in het nieuws. De feite waarschijnlijk schadelijker voor de reacties in de andere landen, die bij het geallieerden dan voor de Chinese conflict- in Korea hetrnkken 7nn en rtan communisten. Eden heeft op o Februari contact in Korea betrokken zyn. en dan dan Qok openlijk in het Lagerhuis ver- natuurluk in de eerste plaats m Enge- Riaard, dat de Britse regering tegenover land, zijn verre van gunstig. Nu heeft Washington te kennen had gegeven, dat Engeland ook handelsbelangen en het is meende dat het een fout zou zijn tot goed de houding van dit land in dit licht gkïnTSa over te bezien, maar het lijkt toch verkeerd. T, zoals vele Amerikanen geneigd schijnen „gering de ge? te doen, de Britse argumenten uit- voelens van Engeland deelt. Men ver sluitend op dit belang terug te voeren, trouwt in Londen, dat er geen eenzijdige Want wat er overigens nog tegen het beslissing zal worden genomen en dat Londen in elk geval m staat zal worden plan wordt ingebracht, is wel degelijk gestekl de zaak nog eens diepgaand te be de overweging waard. Immers, bij dat spreken. Maar wanneer Amerika besluit soort maatregelen moet men ;h altijd het plan toch door te zetten, dan ont- afvragen of de (dubieuze) voordelen wikkelt zich niet alleen een onprettige. maar ook een moeilijke situatie. Het is hoger kunnen worden aangeslagen dan jmmei.s te verwachten, dat een deel der de nadelen. betrokken V.N.-landen, en misschien Nu dienen we op de voorgrond te stel- wel de meerderheid. de zijde van Enge len, dat piesident Eisenhower aan land zaj kjezen £>e Verenigde Staten wie, zoals generaal Biadley terecht op- zoutjen dan op eigen gelegenheid moeten merkte, in deze aangelegenheid de be- handelen. Toch is dat bijna niet te slissing is nog geen definitief v ooi- voorkomen, want Eisenhower en de stel aan de andere V.N.-landen. die by zijnen hebben zich nu eenmaal in een ae stnjd in Korea betrokken zijn, heeft pOSitïe gemanoeuvreerd, waarin ze wel gedaan. Niemand zal echter ontkennen, gedwongen zijn een „krachtige" politiek dat de.gedachte aan een blokkade van te voer£n in'' het verre Oosten. Bovcn- China in Ameiika veld wint en ook dooi djen js dat mjsschien ook wel hun wer- vooraanstaandc militairen en poliüci keUjke overtuiging, al is het hoogst sterk wordV gepropageerd. Over liet al- twijfelachtig - en dat is nog een der gemeen schijnt men ei ra de Verenigde sterkste tegen-argumenten of een Sta ten vee 1 va n te verwachten, m tegen- blokkade |e opl*ssing van het Korea- stellmg iot Engeland,Y- a?r conflict ook maar iets dichterbij brengt, wyst. dat China zijn militaire voorraden van Rusland over land. en niet over Het is echter waarschijnlijk, dat zee. ontvangt. Natuurlijk worden er tal Amerika deze maatregel wil combineren van andere goederen per schip aange- met een sterker militaire druk in voerd. maar in het ontbreken hiervan Korea, waaraan evenwel Bradley kan worden voorzien, terwijl anderzijds heeft daarop reeds gewezen onont- een blokkade incidenten met Chinese koombaar de eis vastzit: meer mensen of Russische vracht- of oorlogsschepen en.meer geld. Terwijl'men dan ook een met zich kan brengen. nieuw militair doel in Korea moet be- Bovendien zou het volledig stagneren palen, met alles wat daarmee verben-den van de overzeese handel met China is. Eisenhower staat voor precies de vice versa een economische terugslag zelfde problemen als voorheen. We zul- geven. met name in het Verre Oosten, len moeten afwachten hoe hij ze op een waardoor men ontevredenheid zou wek- nieuwe manier wil aanpakken, buitenen ken in die Aziatische landen, die thans behalve een blokkade en de deneutrali- nog in beginsel de actie der Verenigde sering van Formosa, die geen beslissing Naties steunen. brengen. ment zich daarvoor uitspreken, be paalde wetsontwerpen aan een volks stemming zullen worden onderworpen. In het ontwerp is voorts omschre ven, dat een minister, tegen wie een motie van wantrouwen is aangenomen, moet aftreden. Betreft het de minister president dan moet de gehele regering heengaan. Wel kan over dergelijke moties van wantrouwen de mening van het volk gevraagd worden in de vorm van verkiezingen. De nieuwe grondwet verzekert elke valide burger het recht op arbeid tegen behoorlijk loon. Zij laat verder de mogelijkheid open van overdracht van een gedeelte der Deense souve- reiniteit aan een internationaal lichaam, dat zou worden opgericht-bij overeenkomst met andere landen or bevordering van internationale orde en samenwerking. Tot een dei-gelijke stap moet echter besloten worden door vijfzesden van het aantal parlements leden ofwel bij wet. waarna een volks stemming moet volgen. In de nieuwe grondwet is ook het vrouwelijk opvolgingsrecht op de troon vastgelegd, onder voorrang voor mannelijke afstammelingen van de regerende souverein. \4141 of 70.8 pet), maai-dorsmachines 543 (.356 of 65.6 pet.), dorsmachines 1988 (1436 of 72.2 pet), karren en wagens 36,015 (24,630 of 63.4 pet). In 1952 kwamen 54601 huizen klaar Volgens gegevens van 't Centraal Bureau j voor de Statistiek zijn in December 4298 I woningen voltooid, een resultaat, dat on- gunstig beïnvloed is door de vorstperiode in die maand. In dit aantal zijn begrepen 'J( duplexwoningen. zodat door nieuw- uw voor 4436 gezinnen woonruimte is beschikbaar gekomen. In de overeenkom stige maanden van de jaren 1945 t.e.m. 1951 kwamen resp. gereed: 40, 299, 1640, 6679 (191), 5399 (322), 3580 (394) en 5416 (296) woningen. De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de duplexwoningen aan, die in de genoemde aantallen gereed gekomen woningen zijn begrepen. In - Friesland kwamen in December 191 huizen klaar (v. j. 2055). In heel 1952 werden 54.601 woningen vol tooid, waarvan er 1968 als duplexwoning werden gebouwd, zodat in 1952 voor 56.569 gezinnen nieuwe woonruimte werd ge sticht. Sedert de bevrijding, gerekend tot en met 1952, werden 250.974 nieuwe woningen ge bouwd. waarvan er 12.983 als duplexwoning zijn ingericht, zodat voor 263.957 gezinnen nieuwe woonruimte is beschikbaar geko men. Aan de spoorweg van Dordrecht over de Moerdijkbmg naar Brabant wordt koortsachtig gewerkt. Met treinen worden grote hoeveelheden zand en biels aangevoerd. De gehele spoordijk is over een vrii grote afstand ongeveer 2.50 meter verzakt en een eerste eis is om dit gedeelte op booste te brengen. Men lioopt met de werkzaamheden over zes weken klaar Ie zijn. Canada, Chili, Noorwegen en ook Brazilië willen Nederlandse emigranten De Canadese regering heeft, ter tegemoetkoming aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, nader besloten prioriteit te verlenen bij de emigratie van alle agrariërs en niet-agrariërs, die door de ramp ernstig zijn getroffen en die zich voor 1 Februari reeds voor emigratie naar Canada hadden aangemeld. Voorts bereidt zij een regeling voor om een aantal gedupeerde niet-agrariërs toe te laten, die thans voor het eerst de wens te kennen geven om naar Canada te emigreren en daar overigens de geschiktheid toe bezitten. Ten slotte over weegt de Canadese regering om een beperkt aantal zwaar getroffen boeren uit het noodgebied te helpen aan een eigen boerderij in Canada. De Chileense regering heeft Dinsdag plannen besproken om duizend Neder landse landverhuizers op haar kosten naar Chili te laten komen, waar zij zich in het Zuiden zouden kunnen vestigen. De regering besloot, een beroep op de andere Zuid-Amerikaanse landen te doen om Nederland even eens te helpen. Het hoofd van het Bureau voor Culturele Betrekkingen van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken. Nilson, heeft verklaard, dat het tekort aan arbeidskrachten in Noor wegen alleen kan worden overwonnen door het uitnodigen van emigranten. Hij was van mening dat men in dit geval het beste landverhuizers uit Nederland kon opnemen, omdat deze zich wellicht gemakkelijk aan de Noorse levensomstandigheden zouden Bradley acht blokkade niet strijdig niet internationaal recht Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs der Verenigde Staten, heeft in een besloten zitting van de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen verklaard dat door Amerika thans meer wapens naar de Chinese nationalisten op Formosa worden gezonden. De voorzitter van de commissie, senator Wiley, die dit mededeelde, zeide ook nog dat Bradley erop had gewezen dat de beslissing over een eventuele blokkade van Peking-China aan-de president is en niet aan de stafchefs. Wel gaf hij als zijn mening te kennen, dat een marine-blokkade der door de Russen bezette havens van Dairen en Port Arthur niet in strijd zou zijn met het internationale recht, daar de souvereiniteit over deze havens door de Chinezen wordt uitgeoefend. In Achthui verlening e ii op Ovcrflakkcc i crongelukte een Engelse helicopter tijdens liulp- geïsoleerde plaatsen. Gelukkig waren er bit dit ongeluk geen slacht offers te betreuren. In de commissie werd uiteraard ook over Korea gesproken. Generaal Brad ley gaf verschillende methoden aan, welker aanwending volgens hem een einde aan de strijd in Korea zou kun nen maken. Hij sprak zich er niet over uit welke oplossing hij de beste achtte. Een der senatoren verklaarde dat Bradley, in antwoord op hem gestelde vragen, had gezegd dat al deze werk wijzen één gemeenschappelijke kant bezaten, namelijk de noodzaak om meer uitrusting en militairen ter beschikking te stellen. Overigens deelde hij mede. dat de bevoorrading der verbonden strijd krachten in Korea thans zeer is ver beterd. Hij besprak tenslotte ook de vraagstukken, die verband houden met het meer gebruik maken van Zuid- Koreanen voor het vormen van mili taire eenheden Staatsraad Deckers 70 jaar Op 14 Februari hoopt staatsraad mr. dr L. N. Deckers 70 jaar te worden. Er was om dit feestelijk te gedenken, een uitge breid huldigingscomité gevormd, waarvan dr. L. G. Kortenhorst. voorzitter was. Van elke huldiging is evenwel onder de huidige omstandigheden afgezien. De binnengeko men gelden zullen aan hot nationale ram penfonds worden afgedragen. kunnen aanpassen. Met het oog op de overstromingsramp, die Nederland heeft getroffen, zou men zelfs kunnen zeggen, dat het de plicht van Noor wegen was. Nederlandse emigranten uit te nodigen, aldus Nilson. „In 1952 heeft Brazilië 18.000 immi granten toegelaten. In 1953 zullen het er 23.000 kunnen zijn", aldus de voor zitter van de Braziliaanse Raad voor Immigratie 'en Kolonisatie. Nilo Al- varenga. Hij voegde hieraan toe dat in 1953 de meeste immigranten uit Italië, Nederland en (west-)Duitsland worden verwacht. Zij zullen worden opge nomen in de staten Sao Paulo. Parana, Rio de Janeiro en Minas Geaes. Alva- renga sprak met name over het stich ten van Nederlandse volksplantingen in de staat Parana. Prins Bernliard M eer in liet noodgebied Prins Bernhard heeft ook gisteren weer een aantal plaatsen in het ramp gebied bezocht. Nadat hij op Gilze-Rijen was geland is hij overgestapt in een hefschroefvliegtuig, waarmee hij achtereenvolgens is geland in Raams- donk, Raamsdonkveer en Nieuwendijk. Daarna vertrok de helicopter over Sliedreeht naar Papendrecht en maakte landingen in Puttershoek. 's-Graven- rieel. Zuidland op Putten, Numansdorp, Strijensas, Lage Zwaluwe en Hoge Zwaluwe. Van deze laatste plaats ver trok de prins naar Ypenburg. Tijdens zijn bezoek aan deze plaat sen was het de prins opgevallen, dat hem ditmaal geen lijsten met verzoe ken om benodigdheden overhandigd werden, iets, wat tot dusver nog wel het geval is geweest- Van Ypenburg vertrok de prins naar Den Haag, waar hij een vergadering van het Nationale Rampenfonds presi deerde. Daarna sprak hij voor de B.B.C.. de A.FM (American Forces Network) en de Deense radio. Schenker tegen wil en donk In een dorp m S'oord-Holland was vorige week Maandag de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor dc verzamelde goederen voor de ramp gebiedenMaandagavond was er ech ter een kerkeraadsveïgadei in g. Na al- loop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de onaangename, ontdekking, dat zijn over/us. shawl wanten en hoed waren verdwenen Deze attributen waren namelijk niet aan de overvolle kapstok gehangen, maar daarnaast neergelegd en dienten gevolge als geschenk-gaven aange merkt. Met de overige goederen was de ocefkleding van de ouderling reeds onderweg naar het rampgebied en re delijkerwijs dus niet men te achter halen, Het ..slachtoffer" liceft de zaak verder maat blauw-bhuw gelaten V-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1