Bezwaren tegen toepassing van de oorlogsschaderegeling wij förfijiwm» Goede en slechte Joden Vreemde dingen zijn er in Utrecht te zien Algemeen Dagblad Afzonderlijke rekening, buiten gewone begroting, bepleit Alg. Dagblad-post Heden melden Avondvergadering Zelfde beeld als een week geleden Hendrik Struyk verdiende een ton in vier jaar Hoofdcommies stal handschoenen Extra liulp is overbodig Makelaar werd ter zitting gearresteerd Oproer in gevangenenkamp Communisten hadden zich op zware strijd met hun bewakers voorbereid Licentie-accoord AKU en Dupont Kort en krachtig Woensdag 11 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 3 Europese samenwerking De stroom van sympathie, welke uit alle West-Europese landen thans naar ons land vliet, brengt onze ge dachten onvermijdelijk op de Euro pese samenwerking zelve, haar doel en de mogelijkheden om haar te ver wezenlijken. Ongetwijfeld bestaat er een gemeenschapsgevoel tussen de vrije volkeren en meer in het bijzon der tussen de West-Europese volkeren. Dat uit de ons omringende landen ook mannen kwamen om ons te helpen en met name militairen, brengt ons op een geheel onverwachte wijze weer in contact met de Europese militaire samenwerking, dat zorgenkind van alle betrokken landen. Te dezer plaatse is bij herhaling betoogd, dat wij de Europese samen werking niet als een politiek probleem zien, maar als een practisch probleem in die zin, dat op bepaalde concrete onderdelen door de daarvoor in aan merking komende landen moet wor den samengewerkt. Voor al die „hoge politieke lichamen" hebben wij nim mer veel waardering kunnen opbren gen en het ziet er naar uit, dat deze opvatting bevestigd wordt. Zoals het nu staat met het Euro pese leger, gaan wij de kant uit van een weliswaar zeer nauwe samen werking van de legers, maar blijven die legers toch hun nationale karak ter behouden als zo nodig door de be trokken regering zelfstandig elders aan te wenden militaire eenheden. Men kan al deze legers onder één opperbevel brengen, men kan de uit rusting dier legers op één en dezelfde voet tot stand brengen, men kan de oefening dier legers als één geheel zien, zonder dat men diepzinnige politieke conflicten aan de orde stelt, over het afstand doen van de natio nale souvereiniteit. Op economisch gebied geldt het zelfde. Maar daarom behoeft op allerlei ander terrein niet naar een Europese uniformiteit te worden gestreefd. Onze cultuur, onze sociale opvattingen, onze nationale politieke verhoudingen, het zijn alle factoren, welke zelfstan dig kunnen blijven werken en welke een vruchtdragende Europese samen werking niet in de weg behoeven te staan. Onze bondgenoten hebben zich ge haast hulp te bieden. Militaire een. heden bereikten ons land zonder eni ge moeilijkheid, zonder enig „politiek" besluit. Hier gold dus een grote vrij heid van beweging. Zou het zo dwaas zijn, dat deze vrijheid van beweging tussen de West-Europese landen wat meer in ere kwam, dan thans het ge val is? Men zal voor de goederen, die ons thans uit den vreemde als ge schenk bereiken, geen uitvoervergun ningen in het gevende land en invoer rechten hier te lande verplicht stellen. Men moge dan zeggen, dat het hier een geval van grote nood gold, maar daartegenover moet toch worden op gemerkt, dat in menig opzicht de nood in West-Europa zo hoog is gestegen, dat doortastend optreden geboden is. Wat West-Europa nodig heeft is niet, dat er nieuwe beraadslagende colleges komen, maar dat vele scheidsmuren tussen de landen in een snel tempo worden neergehaald. Voordat het te laat is! Watersnood-nota in Tweede Kamer LOF EN BLAAM Sinds Maandag verleden week heb ben vele lezers en lezeressen zich tot ons gewend met lof voor hetgeen bij de bestrijding van de gevolgen van de ramp goed was of blaam voor wal naar hun mening niet goed was. Vtij vonden het beter van deze, vaak heet van de naald neergeschreven, beschou wingen geen melding te maken, omdat dit alles reeds in het nieuws verwerkt was en het bovendien o.i. beter was, dat eerst een tikje afstand werd geno men van het gebeurde, voordat lof en blaam in deze rubriek haar intrede zouden doen. De inzenders zullen, naar wij ver trouwen, deze opvatting onzerz\ids billijken, hetgeen niet betekent, dal wij ten aanzien van de ramp de rubriek „Algemeen Dagblad Post" zou den willen sluiten. Het tegendeel is het geval en wij stellen ons voor, de thans binnenkomende stemmen van lezers en lezeressen de klankbodem van het „Algemeen Dagblad" weder om ter beschikking te stellen. DATeen nieuw elcctronisch brein dat vullens de uitvinders „de eerste stap zal betekenen op de weg naar volledige auto matische controle van elke belangrijke industrie" binnenkort te New York in werking zal worden gebracht. Het „brein" weegt niet minder dan tien ton en bestaat uit ongeveer vjjf en veertig honderd bui zen en het apparaat zal in staat zijn de werkzaamheden in een petroleumraffina- ilery en in een chemische fabriek te con troleren en het luchtverkeer te regelen. De massaproductie van het electroniseh brein zal over enkele maanden beginnen, het volgend jaar kunnen de eerste wor den afgeleverd. DAT: de blondltarige en groenogige Rose mary Jansu, een Tsjechisch meisje van 25 jaar precies drie dagen getrouwd is geweest met en daarna weer is gescheiden van een Nederlander, wiens naam niet bekend is geworden. Het was een huwelyk hij force majeur want slechts door deze verbintenis aan te gaan slaagde zy er in van achter het ijzeren gordijn te ontsnap pen. Haar redder in de nood heeft ze daarna niet weergezien. Rosemary woont bhans in Frankfurt. DAT: de Libanese regering besloten heeft stemrecht te verlenen aan die vrouwen. (Vervolg van pag. 1) De tweede spreker in de vergade ring van de Tweede Kamer van gis termiddag was mr N. H. L. van den Heuvel, (k.v.p.). Hij vroeg zich af of onze waterkering nog wel veilig is en of deze niet dient te worden verhoogd. Hij deed de suggestie, om achter de dijken voorzieningen te treffen voor de veiligheid van de bevolking. Tij dens het herstel wenste hij telken male gedetailleerde overzichten van de regering. Ook mr Van den Heuvel wenste van de regering een uitspraak, welke ver goeding van de geleden schade ten laste van het Rampenfonds zal ko men en hij drong aan op controle op dit fonds. Betekent de toepassing van de oorlogsschaderegeling, dat ook de werkloosheids- en bijstandsregeling van toepassing is, hetgeen volgens hem niet aanbevelenswaard is? Over het uiteindelijke herstel dient de regering zo spoedig mogelijk gegevens te verstrekken, er moet een ordenings plan komen voor de opbouw en het her stel van de huizen en de regering dient maatregelen te treffen tegen speculatie op dit gebied. Ir C. J. van Meel, (kjv.p.) wilde we ten. waarom de toestand in de zwaarst getroffen gefbieden zo lang onbekend kon blijven en de slachtoffers daar zo laat zijn geholpen. In de nota is niet gerept over een re geling voor de boeren en de vissers. De Advertentie ....ruik maar eens! Toneelvereniging moet tekstboekjes kopen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ALKMAAR. De rechtbank te Alk maar bleek gisteren van een ander in zicht dan de officier van justitie te zijn. Deze eiste veertien dagen geleden vrij spraak in de zaak tegen een amateur toneelvereniging te Nieuwe Niedorp. die een toneelstuk had opgevoerd, zonder de acht door de uitgevér verplicht gestel de tekstboekjes te kopen. De vereniging leende ze uit de bibliotheek van de Natu. De officier was van mening, dat de auteurswet er was om de schrijvers te beschermen en niet de uitgevers. Maar de rechtbank besliste dat de uitgever in he'. volle bezit van de rechten was en daarom werden de leden van het dage- lijksbestuur van de toneelvereniging allen veroordeeld tot f 1 boete, terwijl aan de uitgever f 8 schadevergoeding door de toneelvereniging moet worden betaald Door de gladheid van de weg is te Groningen een auto in het Winschoter- diep geraakt. De bestuurder, de heer J H. B uit Groningen, is om het leven gekomen. Mr dr J. R. H. Buining in Den Haag, candidaatnotaris, is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Den Kaag. die op haar identiteitsbewijs dc aanteke ning „geletterd" hebben. oorlogsschaderegeling heeft voflgene ir Van Meel voor velen zeer onaangename herinneringen. Afzonderlijke rekening De heer Ch. J. I. M Welter, (k.n.p.), wenste voor de financiering van de scha devergoeding een afzonderlijke reke ning, die buiten de gewone begroting staat, Bij het herstel van de water staatswerken op kosten van het rijk, die nen volgens hem de polders en water schappen. die diep in het volk worte len. te zijn ingeschakeld. In de avondvergadering heeft de heer Tilanus (c.h.) gezegd- dat hij een plan tot afsluiting van de zeegaten van harte zou toejuichen. Het is een tijd om deze dingen groot aan te pakken, aldus de heer Tilanus. Hem heeft van verscheidene zijden de klacht bereikt, dat de voorzitter van de centrale evacuatie-commissie herhaalde lijk ingrijpt in het werk der provinciale evacuatiecommissies Dat doorkruisen aChtte spreker niet gewenst en hij vroeg de bijzondere aandacht van de minister van binnenlandse zaken voor deze kwestie. Waarom, 7.0 vroeg de heer Tilanus oa.. is de Nederlandse Middenstandsbank niet ingeschakeld bij de credietverlening aan het bedrijfsleven in het getroffen gebied? De candidaatstelling voor de gemeen teraad zal niet in alle gemeenten kunnen geschieden en daarom vroeg de heer Tilanus of het niet goed zou zijn de gemeenteraadsverkiezingen voor het ge hele land een jaar uit te stellen. De grondwet verzet zich er niet tegen. De verkiezingen voor raad en staten zouden dan tegelijk gehouden kunnen worden. Van onze parlementaire correspondente DEN HAAG. De vergaderzaal van de Tweede Kamer bood gisteren by de aanvang van het debat over de rampnota in grote trekken hetzelfde beeld als een week geleden, toen dr. Drees namens de regering een verklaring over de watersnood aflegde. Wederom een groot aantal ministers achter de regeringstafel; wederom een kaart van het geteisterde gebied, nu aangevuld met kaarten over de weersgesteldheid tijdens dat angstige weekeinde. Wederom een zeer grote op komst van kamerleden en publiek. Maar de sfeer was anders dan een week geleden. Hoewel de droefheid nog even groot en dc zorgen zo mogelyk nog tal rijker zyn dan vorige week, had de Kamer zoals het leven nu eenmaal eist de rouw afgelegd en was zy teruggekeerd lot de werksfeer van alle dag. Met de regeringsnota in de hand zette zij zich lot dc zakelijke bespreking van de ramp, waarin echter de rouw om de gevallenen en de lof voor de geboden hulp als een zwarte en witte draad doorheen geweven bleven. Kenmerkend voor de sfeer van dit debat was ook de voorzichtige critiek die er in opklonk, op wat in het verleden verzuimd, in het heden wellicht te laken en in de toekomst misschien te vrezen is. De lieer Van Meel (kvp), vroeger land- bouwattaché te Parijs, maakte by dit debat zyn debuut. Hy is een rustig spreker, die niet naar opvallende effecten streeft, maar hier en daar een oorspron kelijke vergelijking weet te maken, zoals bijvoorbeeld toen hij de internationale hulp de naam van Europese hulpgemeen schap gaf. De vurige Welter (knpl was ook ditmaal de man die er geen doekjes om wond en de regering enige zeer directe vragen stelde, vragen die hy de andere sprekers in de middag zy hel dan in wat mil dere vorm tot uiting waren gekomen en die bij Iedereen in Nederland leven. Een emigrant, die van 1 verken weet Nieuwsdienst Algemeen Dagblad TORONTO. In min der dan vier jaar heeft de Nederlandse immi grant Hendrik Struyk van de zeventig gulden, waarmee hij begon er honderdduizend ge maakt door verlaten boerderijen ln Noord- /ntario over te nemen. Toen hij in Mei 1949 ln Canada aan land stapte, had de nu 45- jarige Struyk zeven pond sterling bij zich, een vrouw en elf kinderen. Thans bezit hij zes boer derijen, tezamen ruim 350 hectare, 33 koeien, 20 varkens, twee paar den, kippen, een auto van het laatste model, een vrachtauto, een tractor en de modern ste landbouwmachines. Zijn geheim? Hij nam boerderijen in de omge ving van Cochrane over, die na de eerste wereld oorlog in bedrijf waren jenomen maar die in de t risisjaren verlaten wa- 1 in. En met zijn elf kinderen, van 6 tot 24 waai'van acht zoons, heeft vader Struyk aan gepakt als nooit tevoren. In de eerste winter verdienden hij en de drie oudste jongens tien duizend gulden met het zagen van hout uit de wildernis op hun eerste boerderij. In de zomer was de tractor het etmaal rond onafge broken in bedrijf, cn werd in ploegen be diend. Zomer en winter is iedereen om half zes uit de veren om te zes uur aan het werk te gaan. De pezige Struyk, die zo mager is als een hout, is een man van weinig woorden. Hij zegt: Je hebt spieren nodig om het vol te houden. Er zijn in deze streek tussen de Jamesbaai in het Noorden en het merendistrict in het Zuiden nog honder den van dergelijke ver laten boerderijen, die sedert de depressie geen liefhebbers meer hebben gevonden. Volgens Smith Ballantyne, de land- bouwconsulent, is het niet eenvoudig de boer derijen weer op peil te brengen, maar zit er geld in voor ieder die er zich loe zet. Met hard werken en een beetje kapitaal zelfs al is het niet meer dan vijf duizend gulden kan een man zich hier een levenspositie verwerven, is zijn mening. DEN HAAG (A.N.P.) D« 36-jarige K. B., hoofdcommies bij een der minis teries in Den Haag. is door de Haagse politie gearresteerd wegens diefstal van ingezamelde goederen. Hij had in de Houtrusthellen geholpen bij het sorteren van goederen en daarbij een paar wollen handschoenen in zijn zak gestoken. B. heeft bekend en zal spoedig worden berecht. In Den Haag is voorts gearresteerd de negentienjarige expeddtieknechit A. J K.. die zich eveneens een aantal goede ren. bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, had toegeëigend. Hij had tijdens het sorteren van de goederen in een school twee costumes, een winter jas en een battle-dress meegenomen. Later bood hij iemand, die met een zwaar pak liep te sjouwen, aan om het pak voor hem naar huis te brengen. Minder vluchten Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Buitenlandse vlieg tuigen zijn niet meer nodig voor de hulpverlening, zo werd gisteren in de morgenuren op het hoofdkantoor van de Nederlandse territoriale bevelheb ber in Den Haag beslist. Ook voor de hulp van de KLM en de S 13 van Fokker werd bedankt. Dat we. wat de aanvoer betreft naar meer normale omstandigheden zijn ge gaan. is duidelijk. Van Valkenburg uit werden Maandag slechts negen vluchten ondernomen. Van Gilze-Rijen af weiden verkenningsvluchten gemaakt. In hoofd zaak werd verkend boven Schouwen- Duiveland. Tholer.. Sint Philipsland. Goeree en Overflakkee. het Volkerak. dc Krammer, en de omgeving tussen Waalwijk en Moerdijk. Hefschroefvluiigtuigen maakten verkenningsvluchten, enige tientallen transportvluehten, waarbij 76 personen werden vervoerd en vijf vluchten om goederen te vervoeren. Bijna een uur lang is een Mitchell van de opsporings- en reddingsdienst Maandagavond aan het zoeken geweest naar de bemanning van een Amerikaan se duck, die in nood verkeerde. Om kwart over tien kwam het bericht, dat de bemanning zich in veiligheid bevond, waarna het toestel naar Valkenburg werd teruggeroepen. Bijzonderheden over de wijze waarop de Amerikanpn in nood waren gekomen, ontbraken. Pater J. Hegger. die in 1946 naar Afri ka vertrok, is in het missiegebied van de Goudkust overleden. Hy bracht het evenwel naar zijn eigen huis. Vervolgens kocht hij emblemen van het Roode Kruis, die hij op de ge stolen battle-dress bevestigde. Zo uit gerust ging hij naar het noodgebied, waar hij verscheidene mensen schijnt te hebben gered. Hij liet zich zelfs inter viewen door een verslaggever. Toen hjj Zaterdag thuis kwam wachtte de po litie op hem. Te Rotterdam arresteerde de politie een twintigjarige dienstbode, die op een vijftal adressen op Katendrecht kle ren had ingezameld voor het Rampen fonds en die kleren later aan kennissen weer had uitgedeeld. Vervalst contract Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM Mr. J. Meihuizen, president van de Amsterdamse recht bank. heeft gisteren ter zitting laten arresteeren en insluiten de 58-jarige makelaar M. H. uit Naarden. De make laar, die terecht stond wegens valsheid in geschrifte en tegen wie veertien da gen geleden een maand gevangenisstraf was geëist, hoorde zich door de recht bank veroordelen tot een jaar onvoor waardelijk met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. H. is in het huis van bewaring ingesloten. De makelaar maakte een jaar gele den met de directeur van een exploi- tatdemaatschappij van huizen een af spraak om samen een stuk bouwterrein te Baarn te kopen. De koopprijs was 62.000 gulden, doch een bedrag van 20.000 gulden zou voorlopig voldoende zijn om de koopacte te kunnen passeren. In Januari van het vorig jaar kreeg de makelaar van zijn mede-koper te gen afgifte van een kwitantie tienduizend gulden aangeboden, zijnde het deel van de direct benodigde koopsom, dat door de directeur zou worden betaald. De makelaar kwam echter in financiële moeilijkheden, gebruikte de tien mille voor persoonlijke aangelegenheden en liet de compagnon later een koopcon- tracht van 20.000 gulden zien, afkom stig van de exploitatiemaatschappij. In werkelijkheid had de makelaar het con tract zelf opgesteld en van een valse handtekening voorzien. Nieuwe provocaties op eiland Koje TOKIO. (Reuter). Met behulp van handgranaten en vuurwapens hebben geallieerde troepen gisteren weer een opstand van krijgsgevange nen op het eiland Koje moeten dem pen. Een communiste werd daarbij gedood. Dertien gevangenen werden zwaar en 25 licht gewond. Het was de eerste opstand van groot formaat sinds de serie relletjes van vorig jaar. Herhaaldelijk hadden de bewakers gisteren de gevangenen gewaarschuwd dat zij moesten ophouden met het zin gen van communistische strijdliede ren. Daarop gingen de wachten met de wapenen in de hand tot een charge over. Zij werden ontvangen met een spervuur van stenen. Daarop openden de geallieerde troepen het vur. Toen de communisten hun tegenstand hadden gestaakt, vonden de geallieer den in de barakken geweldige voorra den stenen die als projectielen dienst hadden moeten doen. Voor de ramen hingen dekens om te voorkomen dat er traangas in de barakken zou binnen dringen en er stonden zelfs emmers Het driemanschap, dat moet zorgen voor het opnieuw opbouwen en het herstel van ons dijkensysteem, v.l.n.r. ir C. in 't Veld, hoofdingenieur en directeur van Rijkswaterstaat, ir G. B. R. de Graaff, hoofdingenieur en directeur van Rijkswaterstaat, en ir A. G. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat. Zij volgden de beraadslagingen in de Tweede Kamer over de nota over de waters nood 1953. met water gereed om het traangas af te spoelen. Üit alles bleek dat de cc^u- munisten zich hadden voorbereid op een zware strijd. De geallieerden zijn er vast van over tuigd dat de acties m de gevangenkam pen worden geleid door niemand min der dan de Noordkoreaanse generaal Nam II. de leider van de wapenstil standsdelegatie te Panmoenjon. Koninklijk paar bij opening van Boekenweek Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen de officiële ope ning van de Boekenweek, 27 Februari in de Amsterdamse Stadsschouwburg, bijwonen. Op deze avond worden onder de titel Briefgeheim vier één-acters op gevoerd, het resultaat van een door Tone Brulin. F. W. Hermans, Ed. Hoomik en Manuel van Loggem gewonnen prijs vraag. Zoals gemeld, is de tweede helft van de jaarlijkse openingsavond, het schrijversbal. met het oog op de natio nale ramp afgelast. Aangezien dit jaar op de uitgeschreven letterkundige prijsvraag geen enkele voor publicatie geschikte geschenk novelle is binnengekomen, heeft de commissie voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek An- thonie Donker een bundel van tien korte verhalven van hedendaagse Ne derlandse schrijvers, doen samenstel len. Dit boekje, dat ir. een oplage van 130.000 exemplaren wordt verspreid, wordt tijdens de boekenweek als het gebruikelijke geschenk aangeboden. Wederom is hieraan een prijsvraag verbonden, doordat de lezers in de gelegenheid worden gesteld de juiste namen van de tien auteurs te vinden. Voor de jongeren is een, voor de boeken week bestemde uitgave, samengesteld: De Muze en de Seizoenen, een door Clara Eggink gekozen bloemlezing van 52 verzen van vroeger en nu, waarin de nadruk valt op de poëzie van de jaargetijden. Voor kinderen van 414 jaar stelt de boekhandel een kleurplaat beschik baar, naar een ontwerp van I. Spreek meester. Voor de fraaist gekleurde inzendingen zijn boekenprijzen be schikbaar gesteld. Oost-Duitsland maakt onderscheid, maar antisemitisme is onbekend! ARNHEM. Enka co. welke nauw ge lieerd is met de A.K.U. heeft besloten zich ook te gaan begeven van het gebied van de fabricage van volledig-synthetische vezels. Zij heeft daartoe een licentie-overeen komst met Dupont afgesloten. Er zal onverwijld worden begonnen met de bouw van een fabriek naast de bestaande rayon-fabriek in de gemeen te Enka North Carolina die voorlopig alleen vezel zal produceren, maar waar bij mogelijkheden zullen worden gescha pen om later ook garen te produceren. Men verwacht, dat deze nieuwe fa briek begin 1954 in bedrijf zal komen met een voorlopige productie van 2 mil- lioen lbs per jaar. Cursus begonnen voor televisieregisseur BUSSUM (A.N.P.) Voor de cursu6 -televisieregisseur, uitgeschreven door de vier omroepverenigingen, hebben ziich meer dan tweeduizend gegadigden aan gemeld. Dertien er van zijn aangewezen om de cursus, die gistermorgen in de televisiestudio te Bussum is begonnen, te volgen. De cursus, die drie maanden duurt, is ingeleid door de heer J. W. Rengelink. lid van het dagelijks bestuur van de Nederlandse televisiestichting. BERLIJN (Reuter). „De Oost duitsers moeten verschil leren zien tussen twee soorten Joden", schrijft het communistische dagblad Neues Deutschland. Er zijn volgens de rege ring van de volksrepubliek Oost- Duitsland namelijk „goede" en „slech te" Joden. De slechte zijn in de eerste plaats de rijke. Dan volgen zionisten, land eigenaren en de „bandieten die de or ders van de Amerikaanse imperalisten uitvoeren". De goede zijn die Joden die royaal en eerlijk meestrijden met de arbeiders voor de toekomst van de Oostduitse re publiek. En in één adem laat het blad op deze opsomming volgen: „Antd-semitisme dat onze natuurlijke afkeer opwekt van de rassen-haat. is in strijd met de grondwet en zal niet worden geduld." Maar, zo gaat het blad voort, al is dat zo, toch moeten w|j onze waakzaamheid tegenover de Joden niet laten verslappen juist omdat het Joden zijn- In het ver leden zijn er vergissingen gemaakt toen zionisten en Joodse landeigenaren lid werden van de communistische partij. Dat er in de landen van Oost-Europa wel degelijk sprake is van anti-semitis- me, bewijzen berichten uit Hongarije, waarin melding wordt gemaakt van talloze arrestaties van Joodse ambtena ren en doctoren. De gearresteerden be horen gemeenlijk tot een van de volgen de groepen: 1) het hoge ambtenarencorps van de re-, gering en de geheime staatspolitie; 2) Joodse burgers die contact hebban onderhouden met de Amerikaanse or ganisatie die na de oorlog de Joodse gemeenschap in Hongarije heeft gehol pen; 3) Joodse medici. Het meeste opzien heeft wel de arres tatie gebaard van de minister van justi tie, Gyula Decsi, die is opgevolgd door een trouwe communist, die echter nooit réchten heeft gestudeerd en van recht spraak totaal niets weet. Decsi was paa in November tot minister benoemd Avant-gardestoelen en nylonkleden Op de tweede jaarbeurs voor meubelen en woningtextiel Nieuwsdienst Algemeen Dagblad UTRECHT. De tweede beurs voor meubelen en woningtextiel in de jaarbeursgebouwen te Utrecht heeft zich ook de tweede dag in een druk bezoek mogen verheugen. Van heinde en ver kwamen de zakenlieden naar Utrecht om zich ter beurze te oriënteren op wat er voor nieuwigheden aan de markt zijn en daarbij kregen wij de in druk dat er zo hier en daar ook aardig wat orders werden afge sloten. De beurs blijft tot Vrijdag middag geopend en wanneer de komende dagen er even druk zul len zijn dan hebben de deelnemers niets te mopperen. Als belangstellende leek hebben wy enige uren op deze beurs voor meuoe- len en woningtextiel zoekgebracht en eerlijk gezegd zijn wij diep onder de indruk gekomen van het vele wat deze uitgebreide lak van Nederlandse nijver heid heeft te bieden Het aantal deel nemers is groter dan verleden jaar en daarom moest de expositie-ruimte wor den uitgebreid. Deze tweede beurs oe- slaat thans een oppervlakte van 7.500 vierkante meter! En op één van die vierkante meters zagen wij 120 klap- stoelen opgestapeld. Dat was bedoeld om zaalhouders aan te tonen hoe wei nig plaats die stoelen wel innemen, maar wij zagen het tevens als een symbool voor de hedendaagse meubelindustrie die goeddeels blijkt ingesteld op machi nale massa-productie. Stoelen in series De Schijndelse stoeldraaier wiens voortbrengselen de kenmerken van het handwerk plachten te dragen, kan het tempo van deze tijd niet behouden. Hij is, naar het ons wil voorkomen, geheel en al verdrongen door de fabrikanten die zitmeubelen in series vervaardigen. De gelijkvormigheid van het machinale product gaat overigens gepaard met een grote verscheidenheid. Eeuwenlang zijn stoelen opgebouwd uit poten, een zitting en een leuning Pas van een jongere tijd dateert het zitmeubel dat met de vroegere stoelen alleen maar dit gemeen heeft dat het dienen wil om de vermoeide mens te laten rusten. Op deze meubelbeurs kan men zulke zitmeubelen zien die in omvang en uitvoering op onneembare vestingen gelijken en andere, die het midden houden tussen een mislukte bidstoeï, en een veredelde hondenmand. Ook[ zijn er stoelen die een bijzondere ge bruiksaanwijzing behoeven, maar die dan ook ultra-modern mogen heten. Deze soort een minderheid kan men beschouwen als de „avant-garde' in de gelederen van de namaak- gothiek en de eveneens nog altijd grote stroom van „old finished" meubelen. De rotan-meubelen met tafelbladen van draadglas vormen een aparte klasse. Deze smaakvolle voortbrengselen vinden óók hun weg naar het buitenland. Zij worden uitgevoerd naar Noord- en Zuid- Amerika, Canada, West-Indië. België, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland. Nylon op de grond Tussen het woningtextiel trekken nylonka ipetten en nylonlopers de aan dacht. Zij heten onverslijtbaar te zijn en de fabrikanten waarborgen deze voort brengselen voor minstens tien jaar! Zij zijn kleur-echt en watervast en niet eens zoveel duurder in prijs, Een snufje dat ongetwijfeld veel op gang zal maken is het Zondagse en door deweekse tafelkleed verenigd in één en ook al int kunststof vervaardigd. De ene zijde lijkt bedrieglijk veel op écht damast en de keerzijde is in frisse kleu ren bedrukt. Dat beide zijden afwasbaar en tegen allerlei mishandeling bestand zijn- is al bijna iets vanzelfsprekends! Zwitserse vitrage-gordünen in aantrek kelijke kleuren kunnen volgens inge wijden een omwenteling veroorzaken in wat tot dusver in Nederland op dit ge bied als mode gold. Ook uit Amerika waaide iets nieuws naar Utrecht: de ..slip-cover" of overtrek van fraai bedrukt katoen waarmede de huisvrouw in een ommezien het uiterlijk van haar gestoffeerde meubelen naar be lieven kan veranderen. Neen. deze beurs is uitsluitend bestemd voor de handel. Wie nieuwsgierig is naar de laatste snufjes, wordt te Utrecht wèl toegelaten om te kijken, maar met kopen moet hij wachten tot dit alles zijn weg naar winkels en magazijnen heeft gevon den Dat zal niet lang duren, want nog vóór de lente begint gaan de winkeliers een tiendaagse voor woninginrichting houdc" om van kijkers kopers te maken Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis verzoekt tot nader bericht geen ingezamelde goederen meer naar Den Haag te zenden, omdat hiervoor geen op slagruimte ter beschikking is. Het is van belang dat alle tot heden in gezamelde goederen ter plaatse wor den opgeslagen en gesorteerd. De Nederlandse vereniging van foto journalisten heeft besloten in ver scheidene plaatsen van ons land een tentoonstelling te organiseren van foto's van de nationale ramp. Het batig saldo komt ten goede van het N.R.F. -#■ Gistermorgen is te Kwintsheul de tienjarige P., afkom stig uit Nieuwe Tonge en geëvacu eerd bij de heer K. te Kwintsheul, in een sloot gevallen en verdronken. Met grote spoed is door de dienst van de gemeentewerken het herstel van de zwaar gehavende boulevard te Katwijk aan Zee aangepakt. Ver wacht wordt dat men reeds begin April gereed zal zijn. Een im- en exportfirma te Arnhem heeft twin tig nieuwe handnaaimachines en tien nieuwe electrische naaimachines gratis ter beschikking gesteld voor de geteisterde .gebieden. Door de schade, die in het rampgebied ook aan de watergemalen is toegebracht, is de electro-motorenfabriek Electro te Slikkerveer zo ruim van werk voorzien, dat zij het niet aankan. De afdeling electro-techniek van de T.H. te Delft zal de fabriek bijstaan bij de spoedige aflevering van de orders. Een aantal meetinstrumen ten is voor herstel naar Delft over gebracht. De bond van agrarische loonbedrijven roept alle loonwerkers op aan de provinciale secretarissen der organisatie opgave te verstrek ken van landbouwtractoren, machi nes, woonwagens, loodsen, staal- draadpompen, reparatiematerialen, dommekrachten, landbouwwagens, bulldozers, wielenbanden, stropersen enz., die beschikbaar kunnen worden gesteld voor het herstelwerk in de noodgebieden. Minister-president Drees en minister Luns hebben tele grafisch hun deelneming betuigd naar aanleiding van de overstro mingen op Sumatra. De colleges aan de economische hogeschool te Rotterdam worden Maandag hervat. Volgens een opgave van het ge meentehuis te Halsteren zijn op het ogenblik in deze gemeente 68 slach- offers geteld, waarvan er 28 zijn ge borgen. Er worden er nog 40 ver mist. -*• De burgemeester van Sta- venisse heeft alle geëvacueerde fn- woners van zijn gemeente verzocht schriftelijk hun huidig adres op te geven aan de secretaris van Stave- nisse, gemeentehuis Tholcn. Het hospitaalkerkschip De Hoop is uit het noodgebied op de terugreis naar Amsterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2