Eric's Rijk in Gevaar DOUANE Arbeiders Wj Bolsenbroek gelijk gesteld zijn in bet Ckefarin© fk Ad j unctdirecteur „De Ommelan den" in arrest Agrarische bezwaren tegen Rijksweg 43 Grote belangstelling voor 25-jarig bestaan C.O.V. Woensdag 11 Februari 1953 FRIESE KOERIER 5 Rechten op uilbetalingen van lonen behouden De Heerenveenster kantonrech ter heeft gisteren uitspraak ge daan in de geruchtmakende zaak van 21 arbeiders tegen de C.V. „Utiliteitsbouw Bloemendaal" M. C. Bolsenbroek en Co en de eisers in het gelijk gesteld. Deze arbeiders waren werkzaam aan de oprit voor het viaduct te Hee renveen. De werkleiding was van me ning, dat de arbeiders bezig waren met een „langzaam-aan-actie", omdat ze naar hun mening te weinig ver dienden en op grond daarvan gaf de firma de arbeiders ontslag. Dat ont slag werd door de arbeiders echter niet aanvaard en zij verlangden uit betaling van gederfd loon. Een en twintig van de 37 arbeiders gaven hun belangen in handen van de rechtskundige afdeling van het N.V.V.. die de fa. Bolsenbroek dagvaardde voor het kantongerecht te Heerenveen. Talrijke zittingen zijn aan deze kwes tie gewijd. Ruimschoots is hoor en we derhoor toegepast. De kantonrechter heeft nu vonnis gewezen op de volgende gronden: De „langzaam-aan-actie" der arbei ders wordt tegenover de aannemer gelet op de feitelijke omstandigheden van het geval ongeoorloofd geacht. Hierin had zonder meer de aannemer aanleiding kunnen vinden de arbei ders op staande voet te ontslaan. Waar echter de arbeiders op de be wuste dag. waarop zij onverwijld werden ontslagen en voordat dit ont slag werd gegeven, redelijkerwijze het vermoeden hadden kunnen ves tigen gelet op het die morgen ver toonde arbeidstempo dat zij bij hunnen tot dien aangenomen houding niet wilden volharden, wordt geoor deeld. dat onder die omstandigheid het ontslag op staande voet niet was te verenigen met de redelijkheid en dat dit ontslag toen de dienstbetrek king rechtens niet kon doen eindigen, weshalve deze voortduurde en de ar beiders hun recht op uitbetaling van loon bleven houden. Deze uitspraak impliceert dat de fir ma Bolsenbroek deze arbeiders nog hun loon zal moeten uitbetalen van 22 Oc tober tot 31 December. Het Geweste- Burgerlijke Stand GAASTERLAND, van 30 Jan.—5 Febr. Geboren: Pieter zv Y. van der Wal en Dl de Kroon te Oudemiidum; Rintsje Maria zv H. de Jong en G. Sikkes te Mirns en Bakhuizen; Bernardina dv E. Folmer en S. Haarsma te Ruigahuizen. Ondertrouwd: H. Rienstra 24 j te Ha- rich en A. Schotanus 21 j te Ruigahuizen; T. de Weerd 24 j te Bantega en H. B. Poepjes 19 j te Nijemirdum; K. Spaan 23 j te Enkhuizen en F. Dolsma 26 j te Harich; S. Sijtsma 21 j te Hemelum en J. Kuiper 21 j te Balk. WESTSTELLINGWERF, van 28- Jan.—5 Febr. Bureau Wolvega. Geboren: Grietje dv K. Ziel en S. Kroes te Oldelamer; Vroukje Hielkje dv P. Nolles en L. Lanknian te Boijl; Johan nes Hendrikus zv H, G. Hogeling en H. S. van de Bles te Sonnega; Aaltje dv J. Robben en .1. Schaap te Oldetrijne; Jan- neke dv H. Pit en J. C. Onrust te Nijholt- pa; Franciscus Antonius' Maria zv N. P. de Vries en K. I. Fleer te Spanga; Ber- nardus zv B. Dragtsma en G. Mulder te Wolvega; Klaas zv G. Grooters en P. Jager te Willemsoord; Aaltje dv A. van der Lende en R. de Boer te Sonnega; Sent zv J. van Dijk en H. Spijkerman te Steenwijk; Pier zv H. J. Tjaarda en S. de Vries te Oldelamer; Lucia dv H. Men del en H. Veenman te Blesdijke; Maria Alida dv A. .1- Halman en M. C. Deden te Wolvega; Gretha dv R. Spijker en I. de Jong te Wolvega; Mieke dv T. Paap en Z. Grooters te Steenwijk. Ondertrouwd: G. van Roeden te Wol vega en K. Fennema te Scherpenzeel; A. Boudewijn en K. Loman beiden te Noordwolde; A. A. van der Schaar te Heerenveen en A. Hartkamp te Wolvega; J. de Roos en F. Visser beiden te Wol vega. Overleden: Arjen Heida 43 j wonende en overleden te Wolvega; Wilhelmina de Jong 77 j wed. v. A. Piest wonende te Vinkega en overleden te Steenwijker- wold; Matlhijs de Vries 76 j wonende te Scherpenzeel. overleden te Warnsveld; Lammïgje Doop 89 j wed. v. M. Brand- sma wonende en overleden te Idzard. Bureau Noordwolde. Geboren; Feikje dv K. de Boer cn G. Oenema te Noordwolde; Hijlke Christi- aan zv C. Hiemstra en C. van Dijk te Noordwolde. Overleden: Pieter van Veen 73 j wo nende en overleden te Noordwolde; Jan Stuurman 87 j wonende en overleden te Noordwolde. lijk Arbeidsbureau heeft de ontslagen met ingang van 1 Januari 1953 nl. goed gekeurd en de verdediger van de arbei ders, mr Van Sloot, had in de laatste zitting de vordering reeds tot 1 Januari 1953 teruggebracht. Tevens is de firma Bolsenbroek veroordeeld tot de beta ling van alle proceskosten. (Advertentie) 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n4b edoet wonderen! F.R.S. vraagt per lid één stamboekdier Het Friesch Rundvee Stamboek heeft haar leden verzocht gratis één stam boekdier ter beschikking te stellen voor de wederopbouw van de veestapel in de noodgebieden. Auto tegen boom MAKKINGA. Als gevolg van de gladheid botste de heer F. ter Borg Dinsdag in de buurt van Makkinga met zijn personenwagen tegen de boom. De heer Ter Borg liep enige verwon dingen op; zijn auto werd zwaar be schadigd en moest worden weggesleept. De heer Ter Borg woont in de Wierin- germeer. Hij is afkomstig van Ooster- wolde. (Advertentie) Sinds 1917 goonstra's geste grillen Heerenveen, Oude Koemarkt 4 Ingezonden Voorstel tot hulpverlening De afdeling Wijnjeterp van de A.N. A.B, (Algemene Nederlandse Agrari sche Bond) komt met het volgende voorstel: Alle arbeiders, zowel ongeorgani seerde als georganiseerde, stellen op hun vacantiebonnen een bedrag van f 10.beschikbaar voor het Nationaal Rampenfonds, met verzoek aan de werkgevers het aldus verkregen be drag te verdubbelen. Penningmeesters van de afdelingen kunnen zorg dragen voor inning en doorzending der gelden. Hier kan men dan ook de bonnen in leveren. Het is van belang, dat dit voorstel zo spoedig mogelijk in de afdelingen aan de orde wordt gesteld. APPENSTEEG TE GIETHOORN IN SLECHTE TOESTAND. GIETHOORN. De Appensteeg in Giethoorn-Noord is al lang niet meer dan een modderpoel. Herhaaldelijk zit ten er auto's vast, die niet anders dan met hulp weer op de harde weg zijn- te krijgen: Onderhoudsplichtigen doen er niets aan en voor de aanwonenden is het nog het minste. Het gemeentebe stuur wil de weg wel overnemen, maar heeft.bezwaar tegen overname van de brug in die weg, welke brug over de dorpsgracht- ligt, In een roei'ige vergadering, die hier is gehouden, is de toestand besproken, maar de wethouders, die er het woord voerden en de vertegenwoordigers der eigenaren, konden het niet eens wor den. Tenslotte gingen de vele aanwe zigen onbevredigd naar huis. Onwel in stadsbus LEEUWARDEN. In de stadsbus is Dinsdagmiddag de 60-jarige mevrouw A. A. J. V. uit Leeuwarden onwel ge worden. Zij werd per ambulanceauto naar het Stadsziekenhuis vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Argentijn bezoekt Friese boerderijen In de nacht van Maandag op Dins dag is te Amsterdam aangekomen de Argentijnse dagbladdirecteur, de heer Francisco Perez Torres, die op uitno diging van het Syndicaat van Friese Veefokkers een bezoek aan Nederland brengt. De heer Perez Torres zal in Friesland enkele boerderijen bezichti gen. Voorts zal hij een bezoek bren gen aan het Mond- en Klauwzeer In stituut te Amsterdam en het departe ment van Landbouw en het Neder lands Rundveestamboek te Den Haag. Bij de verwelkoming te Amsterdam' waren o.m. aanwezig ir H. Verschuyl, ir K. P. Stapel en de heren C. H. Ver-] meer en H. R. Schaap. De heer Perez Torres zei, dat hij' diep getroffen was door het nieuws van de watersnood. Hij hoopte door publicaties en besprekingen iets te', kunnen bijdragen tot de mogelijkheid voor getroffen gezinnen om naar Ar-: gentinië te emigreren. Per jaar is er in Argentinië plaats voor 25 tot 30.000 Nederlandse immigranten. Maandagavond is te zijnen huize te Leeuwarden gearresteerd de heer B. V., adjunct-directeur van de Omme landen te Groningen. Zoals bekend werkte de heer V. tot voor kort bij de condensf-abriek „Fries land", waar hij ontslag nam om ,in dienst van „De Ommelanden" te tre den. De condensfabriek „Friesland" was het daar niet mee eens en deed een beroep op het concurrentiebeding, dat mede door V. was ondertekend. Het vonnis van een gevoerd kort geding luidde, dat het de heer V. verboden is op straffe van lijfsdwang bij andere inrichtingen van dezelfde soort in dienst te treden of daarmee contacten te onderhouden. Aan dat vonnis heeft hij zich echter niet gehouden. Op een Dinsdagmiddag in café De Vries te Tijnje gehouden bij eenkomst hebben verschillende agrariërs uit het gebied tussen Luksterhoek en het Stroomka naal, wier landerijen betrokken zijn bij de aanleg van Rijksweg 43, hun bezwaren tegen deze we genaanleg kenbaar gemaakt aan ambtenaren van Rijkswaterstaat Uitvoerig sprak men over de kwestie van de „overwegen". Ge vraagd werd naar de mogelijk heid van aanleg van paralletwe- gen. Uit het antwoord van Rijks waterstaat bleek dat hiertoe slechts bij uitzondering zal wor den overgegaan. Verder rezen bezwaren tegen het voorstel van Rijkswaterstaat om door bemiddeling van deze instantie grond te ruilen. Een plan tot algehele ruil verkaveling van het gebied dat door sneden zal worden door Rijksweg 43 kwam niet ter sprake. Naar verluidt, zouden de betrokke nen hier wel voor voelen, doch dan met financiële steun van het rijk en niet eerder dan dat de weg is gelegd. De vertegenwoordigers van Rijkswa terstaat verklaarden dat zoveel mo gelijk rekening zal worden gehouden met de diverse bezwaren. Als ernsti ge grieven noemden de boeren; Re geling van schadeloosstelling, moge lijkheden om in de toekomst het land te bereiken en de taxatie. Het land dat gebruikt zal worden voor de aan leg van de weg wordt door Rijkswa terstaat getaxeerd. Geadviseerd werd dat de boeren zelf één of meerdere schatters in de arm zullen nemen om na te gaan of de door het rijk be taalde vergoeding wel voldoende is. Hertaxatie is altijd tnogelijk. Mochten de betrokken grondeige naars op onteigening aandringen, dan zou de aanleg van Rijksweg 43 hier door ongetwijfeld aanzienlijk worden vertraagd. VOSSENJACHT BOYL. Er zijn meer vossen dan voor heen. In het jachtveld verdwijnen fa zanten en patrijzen spoorloos. Sneeuw is echter een vijand van snode reintje. Men vond bij de boerderijen sporen op hef. witte kleed en men besloot tot een drijfjacht vanaf Bijsterkamp tot de Linde. Daar ontmoette men de jagers uit Oldeberkoop. En de buit? Nihil. Reintje was, de sporen wezen dat uit, met een grote boog om. zijn belagers heengetrokken. Hij heeft deze match gewonnen. GLADHEID: GEBROKEN BEEN OPEINDE. Door de gladheid is de bejaarde heer H. Douma komen te vallen. Hij brak een been en is in het ziekenhuis opgenomen. ZANGKOOR OPGERICHT. HOUTIGEHAGE. Binnen de kring van de evangelisatie „Noord-Jeruël" alhier is een kinderzangkoor opgericht. Het staat onder leiding van de heer Joh. van der Meer. WEGTRANSPORT MELKVERVOERDERS. STEENWIJKERWOLD. In 1943 is in Friesland opgericht een Organisatie wegtransport van melkvervoer van boeren naar de fabriek. Op uitnodi ging van deze organisatie is te Tuk een vergadering gehouden van melkver- voerders in deze omgeving. Nadat de heer F. Dijkstra uit Dok- kum als propagandist van de vereni ging doel en streven had uiteen gezet, is hier een afdeling opgericht. Het voorlopig bestuur is als volgt samen gesteld: D. Jongbloed, Eese, voorzitter; J. Klasster Basse, secretaris en W. Jongbloed, De Pol, penningmeester. SAMENSMELTING GYMNASTIEKVERENIGINGEN. SURHUISTERVEEN. In een gemeen schappelijke vergadering van de gym- nastiek-clubs W.I.K. en Sparta alhier is besloten tot samenvoeging. Voor de plaatselijke turnsport is dit een grote verbetering. De naam is voortaan „W.I.K.-Sparta". Drie bestuursleden van W.I.K., de heren H. de Boer, G. Kloosterman en S. K. IJulshoff zijn tot ere-lid benoemd. In het bestuur van de nieuwe vereniging hebben zitting J. de Boer, KI. Helffrich, K. Lok, Jac. de Boer, mej. W. Poppinga, mevr. J. Rin- sma en mej. H. Bottema. Wel vaart sonderzoek in Z.W. Friesland Op korte termijn zal het Eco nomisch Technologisch Instituut Friesland beginnen met een wel- vaartsonderzoek in de Zuidwest hoek van Friesland. In totaal zul len hiermee 16 gemeenten zijn gemoeid. Richtingbord drong in cabine OOSTEREND. Als gevolg van de gladheid van de weg slipte een Hol landse melkiankwagen op de drie sprong bij de brug. waardoor de auto tegen een richtingbord botste. De paal knapte af en schoot door de cabine. De bestuurder kwam er op het nippertje nog goed af. 50 JAAR „LAATSTE EER". WOMMELS. De begrafenisvereniging „De laatste eer" heeft op waardige wij ze haar 50-jarig bestaan herdacht. Verschillende sprekers voerden het woord, o.w. de oud-voorzitter Douwe Yntes Miedema van Leeuwarden. Een film is vertoond. Onder grote belangstelling is Dins dagmiddag in het Posthuis het 25-jarig bestaan van de Christelijke Oratorium vereniging herdacht. De voorzitter de heer J. Duursma zei in zijn openingswoord dat het bestuur besloten had, in verband met de Natio nale Ramp geen feestavond te houden. Toch was men van mening dat dit heu gelijke feit niet ongemerkt voorbij mocht gaan. De heer Duursma bracht dank aan de heer Broekstra (ere-lid) voor zijn gevoelvolle woorden en de wijze waarop hij in de eerste jaren van het bestaan de vereniging had geleid. De her G. Regeer sprak woorden van waardering namens het Gemengd Koor. Spreker noemde het een verheugend verschijnsel dat het gemeentebestuur een cultureel fonds heeft gevormd, waaruit noodlijdende verenigingen steun zouden kunnen ontvangen. Hij bood een enveloppe met inhoud aan. Dr Sorgdrager, die namens de Heeren- veense Kunstkring het woord voerde, bood eveneens een enveloppe met in houd aan. Namens de christelijke mu ziekvereniging Pro Rege sprak de heer Loopstra. Hij bood een bedrag aan. De heer H. Beenen sprekende namens H-N.I. had sympathieke woorden voor het mooie en grote werk dat door de Q.O.V- was verricht. Tevens, noemde de heer Beenen het werk van de heer Teule. De heer W. Borkent, lid van het ere-comité was van mening dat het van groot nut zou zijn indien b.v. de C.O.V., het Gemengd Koor en de Kunstkring meer daadwerkelijk medeleven voor elkanders werk betoonden. Het woord werd verder nog gevoerd door ds W. H. J. de Boer. de heer H. H. Broekstra en de heer Ram. De heer Ram zeide grote waardering te hebben ERIC DE NOORMAN 22e AVONTUUR 36. De nacht is gekomen. Duisternis omhult de burcht. Binnen de muren, is de drukte langzaam verstild tot ook de laatste voetstappen in de donkere gangen zijn verklonken. Tyrfing slaaptmaar daar, bij de trap, tekent zich eensklaps de vage omtrek af van een gestalte. Behoedzaam, bijna onhoor baar sluipend, komt de man naar de deur van het vertrek waar Erwin slaapt. Een bleke streep maanlicht valt over zijn gezicht: het is Awain. Hij staat stil en luistert scherp. Aan zijn gordel hangt een stevig touw van hennep! „De nacht is gunstig!" prevelt hij voor zich heen, „duister en bewolkt. Mijn plan zal gelukken, als Hasil tenminste zijn deel van onze taak heeft - volbracht!" Awain overwint een laatste aarzeling. Zijn hand vat de deur knopHeer Haifa houdt de muren van Tyrfing hardnekkig in het oog. „Ik zie er uit als een kolenbrander!" denkt hij met een gemelijke blik op zijn bestofte kleding. De anders zo zwierige edelman verandert zijn ongemak kelijke houding. Zijn ledematen zijn stijf. Haifa heeft zich geen rust gegund sedert zijn overhaast vertrek uit de Koningsburcht. „Het roversnest!" mompelt hij, misnoegd kijkend naar het slapende Tyrfing. Een waar edelman kan daar geen gastvrijheid meer verwachten! Opeens hoort Haifa het geplas van roeiriemen in de slotgracht! Haifa tracht met zijn ogen de duisternis te doorboren, maar de maan gaat juist achter de wolken schuil. Dichterbij komt het geluid. Dof stoot het bootje tegen dë kant. En op hetzelfde ogenblik dringt een manestraal tussen de voortjagende wol ken door om gedurende enkele seconden heer Haifa een blik te gunnen op het touw, dat langs de muur van de burcht omlaag hangt. Hij ziet een kleine jongen uit de roeiboot springen en een andere gestalte, groot en fors, komt achter hem aan. De edelman op zijn uitkijkpost houdt de adem in. Gelaatstrekken kan hij niet onderscheiden, maar hij ziet heel duidelijk, dat de man overredend tot het knaapje spreekt en onder de beschutting van het bladerdek de hand uitstrekt om de jongen te beduiden, dat hij alleen verder moet gaan.... voor het werk van de heer R. Teule. Dr Lefferstra uit Leeuwarden uitte zijn dank voor de goede samenwerking die steeds had bestaan tussen de C.O.V. en het Frysk Orkest (L.O.F.). De heer W. Wiebenga van het Evangelisatiekoor had eveneens woorden van grote waar dering voor het werk van de heren Broekstra en Teule. Door buitengewone omstandigheden verhinderd, was het gemeentebestuur niet in de gelegenheid zijn gelukwen sen op de receptie aan te bieden. Wet houder Van der Kam deed dit namens B. en W. 's avonds op de receptie. Hij sprak woorden van grote erkentelijk heid voor het mooie werk door de C.O.V. verricht voor de opbouw van het culturele leven in Heerenveen. fcoAiapKa$\<vnttw. DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953. HILVERSUM I. 402 m. 7-00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu- ziek. VPRO: 7.50. Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Grampfóonmuziek. 8.45 ld. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet." 10.50 Voor de kletftêrs;11:00 Amusementsmuziek. 12.00 Piano, viool en cello. 12.25 „In 't spion netje". 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Orgel en piano. 12.50 „Uit hei Bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 13.55 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel 14.35 Alt en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Tussen vier en vijf". 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire actualiteiten of gramofoonmuziek. 17.40 Gramofoonmu ziek. 17.45 Regeringsuitzending: J. J. v. d. Laan: „Nieuw Guinea's Australische buurman". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Reportage of gramofoonmu ziek. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gespro ken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Zang en orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest. 21,05 Mijn heer Tik-Tak", hoorspel. 22.10 Gramo foonmuziek. 22.20 Gevarieerd program ma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualileiten. 23.30—24,00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu ziek- 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en li turgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gramofoonmu ziek. NCRV: 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 „100 jaar kromstaf". 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Hawaiian muziek. 13.40 Bariton en piano. NCRV: 14.00 Amu sementsmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 Radio Phil harmonisch sextet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 16.50 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmu ziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Gramofoon muziek. 18.30 „Op de stelling", causerie. 18.4o Gramofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gramofoon muziek. FEUILLETON ■avid GAen Jock nam niet de moeite het te ont kennen. „Bill," zei hij met beslistheid, „ik begrijp het eenvbudig niet. Verleden week, toen ik in New York was, om die uitgevers te bezoeken, heb ik ge tracht haar een bezoek te brengen. Zij woont niet meer thuis. Wel, dat wist ik. Maar wat mij frappeert is, dat die butler van haar mij mededeelt, dat haar adres gedurende haar studie tijd alleen maar bekend is aan een paar speciale kennissen. Dat kan ik ook begrijpen. Maar wat ik niet be grijp is „Waarom jij niet op die lijst staat?" zei Bill. Wel, waarom zou hij zich daar niet over verwonderen? „Waarom schrijf je haar niet een brief?" vroeg Bill practisch. „Ik denk toch wel, dat die opgestuurd zou wor den!" Jock bromde. „Een brief zou mis schien gecensureerd worden, net als haar lijstje van bezoekers. Bovendien Bill," zei hij bedaard, „als zij mij niet zien wil, waarom zou zij dan wel van mij willen horen?" „Toch zou het misschien de moeite waard zijn. die kans te lopen" „Je bekijkt het uit een verkeerde hoek. Bill. Ik vroeg het me alleen af; dat is alles." „Juist," zei Bill. „Je vraagt het je, alleen maar af. Zeg, hoe zit het met dat boek van je? Komt volgende' week uit, hè?" „Boek? Oh ja. De volgende week." „Dat was een mooie zet van je om er op te staan, dat je de baten met Connie deelt." Jock wuifde even met de hand. „Zij heeft zich de moeite gegeven het uit de la te halen en voor mij te plaatsen. Ik wilde haar tonen, hoe zeer ik dat waardeer. Ofschoon," voegde hij er glimlachend aan toe, „ik vrees, dat de geste meer senti mentele waarde zal hebben, dan fi nanciële." Bill keek eens naar het slapende meisje. „Zij is een doorzetter, Jock". Jocks magere gezicht verzachte zich, toen hij Bills blik volgde. „Dat is zij- zekér, Bill. En zij zal al tijd een vriendin van mij zijn." Het meisje scheen plotseling even te mompelen bij wijze van onverwachte reflex. „Weet je, wat ik geloof," zei Bill, „dat de vent, die deze jongedame 'trouwt massa's stommere dingen kon doen." Hij vouwde zijn handen achter zijn hoofd en keek Jock met halfgesloten ogen nadenkend aan. „Heb je ooit er over gedacht, dat ze wel eens verliefd op je kon zijn?" vroeg hij. „Dat is zij niet," zei Jock kortaf. „Maar zij denkt, dat ik iets vóórhaar gedaan heb en zij heeft een zeer gro te voorraad dankbaarheid." Een plotselinge beweging van het zeil deed hen opspringen. „Eindelijk," zei Jock. „Daar is de wind." Hij boog zich over de zijkant van de boot en gooide het meisje met een beetje wa ter. „Opschieten, landrot!" brulde hij. „Hou je gereed, jongens!" Constance sprong onmiddellijk over eind. „Pak die lijn!" beval Jock. „Accoord, kapitein!" antwoordde zij en kwam in actie. Zij zag er aantrek kelijk uit in haar witte pantalon en 1 sweater. Terwijl zij een verwoede ruk aan een touw gaf, trok zij een zuur ge zicht. Al dat gezeur over dankbaar heid Het verwonderde Connie in het ge heel niet, dat de critiek op Jocks boek gunstig was. Zij zou 't als een persoon lijke belediging hebben opgenomen, als dat niet zo geweest was. Maar zij was verbaasd over de manier, waarop het tenslotte insloeg. De eer ste twee weken was de verkoop rus tig doorgegaan, maar toen kwam het in de lijst der best-sellers terecht. Jock was zelf bijna sprakeloos van verbazing over de manier, waarop het boek furore maakte. Misschien was dit een van de rede nen, waarom hij haastig naar Was hington ontboden werd. Richard Col- well van het ministerie van Buiten landse Zaken wenste hem te spreken. Jock had Colwell oppervlakkig ge kend in de dagen, dat hij aan dit mi nisterie verbonden was geweest en had de kennismaking hernieuwd bij de Ronde-Tafelconferentie op het In stituut van Politieke Wetenschap. Achter zijn bureau op het ministe rie sprak Colwell Jock vlug en be slist toe. Hij was een beschaafd man van middelbare leeftijd met een iet wat korte afgebeten manier van spre ken. „Ik heb het er nooit op begrepen gehad, dat u enige jaren geleden heenging", zei hij tegen Jock. „Na tuurlijk was u op de plaats, waar u toen werkzaam was, niet in de voor u meest geschikte positie, maar dat is een van die dingen, die zo af en toe eens voorkomen." Hij glimlachte even. „U bent een veel te goede kracht, om dit in een middelbare school te be graven. Ik zal u eerlijk zeggen, dat ik uw naam al in gedachten had toen die roman van u met zoveel succes be kroond werd. Het boek is goed. Ik heb het gelezen en mijn vrouw ook. Kunt u bij ons komen dineren maar wacht eens, laten we eerst even de zaken afdoen." Jock wachtte, terwijl hij zijn siga ret uitdrukte. (Wordt vervolgd).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3