n ROXV?, Hulpaanbiedingen uit het buitenland voor de getroffenen stromen nog binnen Abe Lenstra bij de 23 uitgenodigden Nu gewonden helpen, straks weer de luchtreizigers In één maand 4.000 mannen meer in werklozenleger ABDIJSIROOP 4 FRIESE KOERIER Woensdag 11 Februari 1953 Finland wil de oprichting van een permanent internationaal hulpcorps T\e Finse vereniging tot steun aan de Verenigde Naties heeft deze organisatie voorgesteld een internationaal hulpcorps op te richten om hulp te verlenen bij rampen, zoals de overstromings ramp, die Nederland, Engeland en België heeft geteisterd. Het corps zou moeten bestaan uit afdelingen, die in de landen die hen in het leven hebben geroepen, zijn ondergebracht. De afdelingen zouden te allen tijde klaar moeten staan om vlug naar een plaats van een ramp te worden vervoerd. Het personeel zou een speciale opleiding moeten ontvangen en moeten worden uitgerust met het modernste materieel. Eij allerlei organisaties en particulie ren stromen de hulpaanbiedingen uit het buitenland nog binnen. Het is on mogelijk ze alle op te sommen. Uit de vele berichten, die binnenkomen kan slechts een kleine bloemlezing worden gegeven. In Zweden is tot nu toe aan geld en goederen voor een waarde van onge veer f 7.325.000..ingezameld voor de Nederlandse slachtoffers. Twee Republikeinse senatoren dien- - den Dinsdag een voorstel in om de overtollige graanvoorraden in de V.S. aan de overstroomde gebieden in Euro pa te leveren. Ze vroegen de Ameri kaanse regering voor het vervoer te willen zorgen. Een delegatie van de luchtlandings divisie, die indertijd bij Nijmegen in actie is geweest, heeft de Nederlandse consul-generaal te New York een cheque van 12.255 dollar overhandigd. Goederen uit Griekenland Ook uit Griekenland, dat zelf nog vele moeilijkheden heeft en nog altijd het grote probleem van de geroofde kinderen kent, heeft onmiddellijk op spontane wijze hulp verleend. Dezer dagen vertrok er een regeringsvliegtuig met goederen voor de noodgebieden uit Athene. Vele andere goederen zullen per schip naar ons land worden ver voerd. De waarde van de technische hulp verlening bij het herstelwerk in Ne derland, die Dinsdag door de Westduit- 6e regering aan ons land is toegezegd, wordt door een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Bonn op verscheidene millioenen guldens ge schat. Het Duitse aanbod omvat een grote hoeveelheid damwand, 100 drag- (Advertentie) \Waarom ik ROXYrook? Geen wonder dat iedereen legt. ja.qwy- lines, 100 zware dieselpompen, 100 kilo meter smalspóór met wissels, 40 diesel locomotieven, 3000 kipwagens. 50 bull dozers, 500 vrachtauto's en 100 andere machines. Ook het aantal particuliere giften in alle delen van Wést Duitsland blijft nog groeien. Twee mil li oen van de Antillen De opbrengst van de inzamelingen op de Antillen bedraagt meer dan twee millioen gulden. In de Nederlandse ambassade te Pa rijs liggen goederen opgestapeld, die een ruimte innemen van achthonderd kubieke meter. De goederen zullen ge leidelijk per schip worden afgezonden. Een van de grootste Franse aluminium- fabrieken heeft een hoeveelheid keu kengerei aangeboden. Een buizenfa- briek heeft een wagonlading buizen en vormstukken ter beschikking gesteld. Hulp uit Italië Een aantal Italiaanse autofabrieken in Milaan hebben een bedrag van meer dan 30.000 gulden gegeven aan het Rampenfonds. Een schrijf machinefa briek heeft tien „Everest" schrijfma chines beschikbaar gesteld voor de dooi de overstromingen getroffen openbare diensten. De Engelse „Vrijwillige Dienst der Vrouwen" heeft mevrouw Stikker, de echtgenote van de Nederlandse ambas sadeur te Londen, dertig duizend kle dingstukken voor de Nederlandse slachtoffers ter beschikking gesteld. Twee steden in het graafschap Lincoln shire hebben aangeboden 160 Neder landse kinderen gedurende enige tijd te huisvesten. Ontvangen giften Dinsdag, 10 Februari 1953. Aan ons kantoor werd afgedragen door: mej. A. S. te K. f 2.50; T. de R. te H. f 5; N.N. te H. f 5.. Op onze girorekening 'werd ge stort door: W. V. te H. f 100: J. d. B. te U. f 10; Kaartclub „Gezelligheid" te Boornbergum f 16,30; leerling school Papa, Jubbega f 1. Canadese hulp voor „nood-emigranten" De Canadese regering heeft, ter te gemoetkoming aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, nader be sloten voorrang te verlenen bij de emi gratie van alle agrariërs en niet agra riërs, die door de ramp ernstig zijn ge troffen en die zich voor 1 Februari j.l. reeds voor emigratie naar Canada had den aangemeld. Voorts bereidt zij een regeling voor om een aantal gedupeer de niet agrariërs toe te laten die thans voor het eerst de wens te kennen ge ven om naar Canada te emigreren en daar overigens de geschiktheid toe be zitten. Ten slotte overweegt de Cana dese regering om een beperkt aantal zwaar getroffen boeren uit het noodge- bied te helpen aan een eigen boerderij in Canada. (A.N.P.) Prins Bernhard in getroffen gebied Prins Bernhard bracht Dinsdag met een hefschroefvliegtuig een bezoek aan Raamsdonkveer en Numansdorp. In beide plaatsen had de prins een onder houd met de burgemeester en liet hij zich een overzicht geven van de situa tie, waarin de gemeenten thans ver keren. Voor rampgebieden bestemde goederen ontvreemd De Haagse politie arresteerde dezer dagen drie personen, die voor de ramp gebieden bestemde goederen hebben ontvreemd. Een 36-jarige hoofdcommies bij een der ministeries nam bij het sorteren van goederen in de Houtrusthallen een paar wollen handschoenen weg. De man legde reeds een bekentenis af. Hij zal zo spoedig mogelijk worden berecht. Een 26-jarige bouwvakarbeider voor zag zich van een Rode Kruis-tas en speelde voor dokter. Hij vorderde le vensmiddelen en sigaretten. Voorts eigende hij zich een rubberpak, een compleet stel ondergoed en een paar dekens toe. De derde arrestant is een 19-jarige expeditieknecht uit Den Haag. Bij het sorteren van goederen nam hij eerst twee costumes, een winterjas en een battle-dress weg. Op het gestolen uni form bevestigde hij Rode Kruis-emble- men en begaf zich naar het rampge bied. Daar schijnt hij nog verscheidene mensen gered te hebben. De politie trof in zijn woning een aantal gestolen goederen aan. Idaarderadeel wil Ooltgensplaat Friesland geeft De leden van de coöp. zuivelfabriek te Oudega (Sm.) hebben f 20.000 be schikbaar gesteld van de Stichting voor de nood in de rampgebieden. De gel- brachte organisaties, tot leniging van de nood in de rampengebieden. De gel den zijn bestemd voor steun aan de landbouw in de getroffen gebieden. De zuivelbewerkers aan de coöp. zuivelfabriek te Langweer heboen een derde actie voor het Rampenfonds inge luid. Eerst zijn persoonlijke bijdragen getekend op de lijsten, daarna is de afdelingskas geplunderd, nu is beslo ten in een aantal wekelijkse bijdragen f 10 per persoon bijeen te brengen in de geest van het advies van de Stich ting van de Arbeid. De werkgever zal dit bedrag verdubbelen, zodat deze actie ongeveer f 600 kan opleveren. De afdeling Hccrenveen van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren hield dezer dagen een bui tengewone ledenvergadering met het doel om een bedrag vast te stellen voor hulpverlening aan de dieren in de noodgebieden. Men verkocht eerst bij opbod enige prijzen, die van een verloting waren overgehouden. Daarmee kwam f 120, op tafel. Het bestuur deed er nog f 312.bij, zodat er een totaalbedrag van f 432,kan worden afgedragen. Een winkelier te Nijehorne stelde si garettenpapier beschikbaar. De school jeugd ging er mee op stap en verkocht voor f 52,30. Dit bedrag in in het Ram penfonds gestort. Door de leerlingen van de Ambachts school te Jubbega is f 71,90 bijeenge bracht voor hulp aan de getroffen ge bieden. In de keijken te Heeg zijn de volgen de bedragen gecollecteerd: Gei-ef. Kerk f 512,—, R.K. Kerk f 480,— en Ned, Herv. Kerk f 386 In de gemeente Oldemarkt is het bedrag van de collecte gestegen tot f 10.303,87. Een collecte in de Ned. Her vormde kerkgebouwen bracht nog rond f 1100,op en de plaatselijke feest commissie schonk f 100,uit de kas. Door veehouders in deze gemeente zijn verder beschikbaar gesteld: 42.900 kg hooi, 17.450 kg voederbieten, 11.S00 kg stro, een partijtje veekoekjes, twee zak pulp en nog een bedrag van f 330, Evacué's in het Loo Dinsdag zijn de eerste evacué's uit het rampgebied in het Koninklijk Pa- Jeis het Loo aangekomen. Hedenmor gen wordt een tweede groep ver wacht, bestaande uit bejaarde lieden, die door het water uit het tehuis voor ouden van dagen te Zierikzee zijn verdreven. Men verwacht, dat in cle loop van deze week de beschikbare ruimte in het paleis geheel in gebruik zal zijn genomen. (A.N.P-). Emigratie van 1000 Nederlanders naar Chili mogelijk De Chileense regering heeft Dins dag plannen besproken om 1000 Ne derlandse landverhuizers op haar kos ten naar Chili te laten komen, waar zij zich in het Zuiden zouden kunnen vestigen. De regering besloot een beroep op de andere Zuidamerikaanse landen te doen om Nederland eveneens te hel pen. (Reuter). Grote vraag naar boek „De Ramp" De vraag naar het boek „De Ramp", dat de Vereniging ter Behartiging van de Belangen des Boekhandels binnen kort zal uitgeven, is zo groot, dat nu reeds vaststaat, dat cr meer dan 300.000 exemplaren verkocht zullen worden. Er wordt zelfs gedacht aan een oplage van een half millioen. De Vereniging wilde zich aanvankelijk beperken tot 50.000. Bij het op de markt brengen van een tienmaal zo grote oplage zullen' meer dan acht van de grootste drukkersbedrijven elk een enorme order moeten uitvoeren. Het is onmogelijk gebleken om de Vereniging alle kosten te laten dra gen. Van wellicht meer dan 400.000 exemplaren, waarmee het oorspronke lijk gedachte aantal wordt overtrof fen, zal men slechts de kostprijs in mindering van de opbrengst brengen. Van de intekenaars wordt ver wacht: Betaling bij bestelling en enig geduld. Ministeriële dank jegens Gietersen in rampgebied Al verscheidene dagen zijn in de om geving van Schouwen-Duiveland werk zaam 16 Gietersen op 8 vlotten. Ook punters met bemanningen zijn naar het rampengebied vertrokken. Zij doen daar heel goed werk. Minister Beel zond aan de Gieterse burgemeester een telegram, waarin staat: Mijn vertegenwoordiger Schouwen-Duiveland bericht mij, dat een en twintig punters uit Uw gemeen te zijn ingezet voor de evacuatie van vee. Hiervoor heerst op het eiland grote erkentelijkheid. Men verzoekt mij deze aan U over te brengen, wat ik bij dezen doe. mijn persoonlijke dank daarbij voegend. Voor de training van het Nederlands elftal zijn 23 spelers uitgenodigd. Het zal de voetballiefhebbers genoegen doen, dat ook Abe Lenstra weer zijn kans krijgt voor het nationale team. De uitgenodigden zijn: Alberts (Vitesse), Biesbrouck (RCH), Van de Bogert (DOS), Boskamp (Ajax), Clavan (ADO), Claus (Helmondia), Van Ede (Sparta), Van der Gijp (Emma), Hendriks (Vitesse), Klaassens (VVV). Van der Kuil (VSV), Kuypers (Vole- wijekers), Landman (Sparta), Lenstra (Heerenveen), Louer (NOAD), Louwers (Eindhoven), Luiten (DOS), Van Raalte (Blauw Wit), Van Schijndel (SVV), Te- balc (Eindhoven), Terlouw (Sparta), De Voogd (Haarlem) en Wiertz (DWS). De Keuze Commissie verklaart uit drukkelijk, dat de mogelijkheid blijft bestaan om alsnog spelers aan te zoe ken de training te volgen. Men wil vrij blijven om spelers die plotseling een uitstekende vorm blijken te bezitten, in ■te schakelen. De voorbereiding voor de wedstrijd tegen Zwitserland op 22 Maart zal o.s. '.geschieden door het, spelen van trai- 'ningswedstrijden. Daarom is het aantal uitgenodigde spelers groter dan voor heen. Er heerst op het ogenblik een zeer strenge winter in Zweden. Het gehele latid is bedekt met een dikke lang sneeuw, die op vele plaatsen verkeersmoeilijkheden veroorzaakt. Zelfs in Zuid-Zweden zijn .temperaturen van 30 graden Celsius onder nul genoteerd. Veel inwoners van Stockholm gaan per ski naar hun werk of school (Vervolg van pag. 3 adopt eren B. en W. van Idaarderadeel hebben aan de raad voorgesteld om de ge troffen gemeente Ooltgensplaat te adopteren. Men heeft deze gemeente gekozen, omdat een aantal Grouw- sters in Ooltgensplaat en omgeving ongeveer 1500 mensen redde en dus het eerste contact is gelegd. De bur gemeester van deze gemeente heeft in een tele gam, waarin gewaagd werd van het bewonderenswaardige werk van de mannen uit Grouw, zijn dank betuigd. In hun prae-advies zeggen B. en W. van Idaarderadeel. dat het hun een behoefte is deze Grouwsters hulde te brengen voor hun daad van naasten liefde en voor het verdienstelijke werk, dat zij onder moeilijke omstan digheden hebben verricht. In Friesland 66 op de 1000 werkloos Het aantal werklozen in Nederland bedroeg op de laatste Januari ongeveer 145.000 tegen 141.000 eind December. Daarenboven waren in geheel Nederland ongeveer 27.000 personen werkzaam op een dei- objecten van de DUW tegen ongeveer 25.000 in het laatst van De cember van het vorige jaar. Daar er uit de door de watersnood getroffen gebieden geen cijfers zijn opgegeven is het juiste aantal werk lozen op 31 Januari niet bekend. Men meent echter dat de werkloosheid in de getroffen gebieden verhoudingsge wijs evenveel is toegenomen als in de andere delen van Nederland. De ï-elatieve werkloosheid was eind Januari het hoogst in Gronin gen met 69 en het laagst in Lim burg met 29 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Het Rijksgemiddelde bedroeg 46. In Friesland waren zowel eind De cember als eind Januari 66 werk lozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren. Het ministerie van Sociale Zaken meent, dat de personen," die werk zaam zijn op een DUW-object niet langer als werkloos zullen worden beschouwd. Zij kunnen evenwel te allen tijde aan deze objecten worden onttrokken om in 't gewone bedrijfs leven te worden ingeschakeld. So ciaal-economisch gezien kunnen zij niet als werkloos worden aangemerkt, omdat de DUW-arbeiders volwaardi ge arbeid verrichten op vrijwel nor male arbeidsvoorwaarden. Auto in kanaal Chauffeur verdronken. De 39-jarige vertegenwoordiger J, H. B. uit Groningen is Dinsdagavond verdronken toen hjj met zijn auto in het Winschoterdiep reed. Het ongeluk gebeurde, doordat de wagen als ge volg van de gladheid van de weg slipte. Een kraanwagen van de Groningse brandweer heeft de auto op het droge getrokken. Oorlogsmisdadiger vrij Ex-generaal Walter Kuntze, die door het gerechtshof van Neurenberg tot levenslange gevangenisstraf wex-d veroordeeld, is wegens zijn slechte gezondheidstoestand op erewoord vrij - vrijgelaten. Kuntze werd er van beschuldigd de executie te hebben gelast van gijze laars tot een aantal van vijftig voor iedere Duitser, die in de Balkan door verzetsstrijders gedood zou worden (Reuter). Op vele plaatsen was paniek, omdat men had gedacht dat het niet zo'n vaart zou lopen. Er waren ongelukken gebeurd daardoor. Een vrouw had in paniek haar hondje meegenomen en haar kleine baby laten liggen. De baby was verdronken. Marianne en Duke werkten samen met de jongens van de commando-troe pen, de groene baretten. „Prachtkerels zjjn het!" Zij hebben dag en nacht ge werkt. Met levensgevaar de mensen uit de huizen gehaald. Enkelen waren niet meer terug gekomen. Later spoelden ze aan. De meisjes smeerden honderden bo terhammen, maakten honderden kop pen koffie. Zij sjouwden met brancards, zij verbonden de gewonden. Na Klundert kónden zij niet meer. Een bed en een bad leken toppunten van luxe. Die vonden zij, in Roosendaal. Een bad en een bed en behoorlijk eten en schone kleren. Even terug in de schulp van het normale leven. Maar er was nog zoveel te doen. Er waren er zoveel die uit him schulp ge slagen waren en die hulp nodig hadden. Achter de tap TT ET was moeilijk geweest om in Zeeland te komen. Tenminste voor ongeorganiseerden. Maar een Zeeuwse jongen die met de auto die kant uit ging, wilde hen wel meenemen. Zo kwamen zij in Steenbergen en van Steenbergen naar St. Philipsland. Er was niemand op de Rode Kruispost. Alleen de kroegbaas en een paar dronken mensen. Alcohol verwarmt en verdooft. Maar voor dronken mensen was geen plaats op de Rode Kruispost; zij moesten er uit, desnoods met geweld. De meisjes hebben de verbandtrom- mel aangevuld, handdoeken georgani seerd. Toen hebben zij zich in haar jas sen gewikkeld en zijn achter de tap kast in slaap gevallen. Kort na hun aankomst was Jan Schoutens er bij gekomen. Hij is een landarbeider uit Woensdrecht. Nu ook ongeorganiseerd E.H.B.O.-cr. Zij werken daar met zijn drieën, op St. Philipsland en op Schouwen-Duive land. Niet makkelijk, maar wel nuttig. De weg naar Schouwen-Duiveland staat hier en daar een heel eind onder water. Zij krijgen weieens een lift van legerauto's. Naar Zijpe, op Schouwen-Duiveland gaat men met de pont, maar de pont gaat ook weieens niet. Zij krijgen weinig slaap en weinig eten. Brood is er genoeg en margarine ook wel. Maar zij krijgen geen vitami nen. Duke's verhemelte is helemaal rauw. Warme maaltijden zijn grote uitzonderingen. Niet meer no dig INNEN afzienbare tijd zal er zoveel georganiseerde hulp zjjn, dat men (Advertentie) PM OP m KUU In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, gezwollenheid snelwerkende _v«' AKKER'S ,\vC"!X klacht, zo< X, heesheid of i oCv de sneb AKI ■s i*ere/rfs beste hoestsiroop Marianne en Duke en Jan en alle an deren niet meer nodig heeft. Dan gaan zij weer terug naar Am sterdam en Woensdrecht. Zij staan weer achter de balie van de plaatsbe wijzen afdeling op Schiphol. Retour New York, of Nice, of Venezuela. Pas sen nazien, geld tellen. De kamers en de vrinden. Jan keert terug naar de koeien, het land, naar het werk dat hij altijd ge daan heeft. Hel leven wordt weer gewoon: het riïjkje in het restaurant speel) door, de zakenmensen be sprek dn transacties. De doden blijven dood en de le venden moeten verder. Hoe weet niemand nog. Marianne en Duke en Jan moe ten het werk weer overgeven, in het tweede stadium komen zij er niet meer aan te pas. Maar toen het nodig was hebben zij gehol pen, spontaan en weinig specta culair. Geëvacueerde verdronken Dinsdagmorgen is te Kwintsheul (N.Br.) de 10 jarige P., afkomstig van Nieuwe Tonge en geëvacueerd ta Kwintsheul, in een sloot gevallen en verdronken. (A.N.P.). Gebruik van turf voor ver var tilings- doeleinden In de laatste zitting van de Provin ciale Staten van Friesland is nog eens de aandacht gevestigd op de moeilijk heden, waarmee de veenderij in De Deelen te kampen heeft. Blijft de turf onverkoopbaar dan zal dat tot inkrim ping van het veenbedrijf leiden, met als gevolg toenemende werkloosheid in de betrokken streek. Zo mogelijk moet voor de aanvang van het nieuwe sei zoen de oude voorraad turf verkocht zijn. De provincie werkt daaraan mede door tijdelijk voor het Ir Woudagemaal turf als brandstof te gebruiken. Ged. Staten hebben zich thans meteen schrijven tot de gemeentebesturen ge wend. Daarin wordt er op aangedron gen, dat ook de gemeenten zullen mee helpen de moeilijkheden in De Deelen op te lossen door te overwegen in de gemeentelijke scholen met kachelver warming turf te laten stoken. Blinde slaagt voor doctoraal examen De 35-jarige H. B. Frieman, die se dert zijn zevende jaar blind is, slaagde aan de Vrije Universiteit te Amster dam voor het doctoraal examen rech ten. Dank zij het brailleschrift kon hij de lessen op de lagere school blijven volgen. Nadien behaalde hij de diplo ma's handelscorrespondentie Engels en Duits en vervolgens in 1941 de middel bare acte Duits en in 1947 de acte Engels M.O. Sedert 1948 reisde hij tweemaal per week naar Amsterdam om de colleges aan de V.U. te volgen. De boeken die hij moest bestuderen las zijn vrouw voor, waarbij dc tekst werd opgenomen op een wire-recorder. De heer Frieman behoefde slechts dit ap paraat in te schakelen om de studie- stof te kunnen volgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3