FRIESE KOERIER Veel waardering voor regering Nog geen beslissing omtrent de blokkade van de Chinese kuststrook Bomaanslag op Sowjet legatie Geen ingrijpende voorstellen door Kamer ingediend Ons dagelijks weerbericht Nazi-organisatie in Duitsland moet worden ontbonden Amerika beschikt Uitgeefster: Stichting „Je Mainti en dr ai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. 'Jl Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 35 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 - Redactie 2231 <K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, telef. 319 (K_ 5133) Abonnementsprijs f 5,45 per kwartaal, f 1,85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. Zes personen gearresteerd In verband met een bomaanslag, die men Maandag op de Sowjet lega tie te Tel Aviv pleegde, arresteerde de politie gisteren zes personen. Zij zou den behoren tot een anti-communis tische bond. De Israëlische regering heeft haar afkeuring over de aanslag uitgespro ken. Ook de Israëlische bladen laten zich in deze zin uit. De vrouw van de Sowjet gezant liep bij de ontploffing verwondingen op. Egypte heeft thans Raad van Revolutie In Egypte is een Raad van dc Revo lutie ingesteld. Generaal Naguib deelde Dinsdag mee, dat deze raad o.m. het recht zal krygen ministers te benoemen en te ontslaan. In een grondwettelijke proclamatie worden de volgende algemene princi pes uiteengezet: De natie is de bron van alle macht. Alle Egyptenaren zijn voor de wet ge lijk. Persoonlijke vrijheid en vrijheid van meningsuiting worden binnen de grenzen van de wet gewaarborgd. Het bezit en de beslotenheid van de wo ningen zijn voor de wet heilig en de vrijheid van Godsdienst is onbeperkt voor zover zij geen inbreuk maakt op de openbare orde en de goede zeden. (Van onze parlernentaire medewerker) Sómmige Kamerleden waren van oordeel geweest, dat de regerings verklaring over de grote watersnood nog wel wat sober was geweest op het punt van de te nemen maatregelen tot verzachting van die nood. De verwachting was dan ook, dat er bij het debat in de Kamer gisteren op zou worden aangedrongen, dat de regering zich uitvoeri ger met dit punt zou bezighouden. Overigens heeft de Kamer niet zo'n best figuur geslagen gisteren. De Kamerleden waren gewaar schuwd, dat de nota van de regering pas Maandagmiddag in hun bézit zou zijn en hun was verzocht Dinsdagmorgen wat vroeger te Het debat werd geopend door Mr Burger, wiens rede wij van vele zij den zeer gunstig hoorden beoordelen. Men was zich van socialistische zijde blijkbaar bewust, dat deze gebeurte nis van zo groot nationaal belang is, dat de politieke leider der P.v.d.A. de discussie op hoog niveau had te voe- En mr Burger heeft dat gedaan zowel wat betreft de toon als de in houd. Het was een voortreffelijk be toog, waarvan men de hoofdpunten vindt in het elders geplaatste Kamer verslag. Deze rede werd door een volle Ka mer beluisterd en met spanning ge volgd. Helaas kwam hierna een te leurstelling van de zijde der K.V.P. Deze leverde twee sprekers voor het debat nl. de heren Van der Heuvel en Van Meel. Zij gaven weinig anders dan een enigszins teleurstellende verzame ling van uitingen van meegevoel en gemeenplaatsen. Zo was het teleur stellend, dat deze grote fractie zich niet uitsprak over de wijze, waarop de kos ten gedekt moeten worden. De heer Van Meel sprak ook over een wijziging in de t.b.c.-regeling voor rundvee, een zeer belangrijke zaak in derdaad, doch in dit verband toch te veel een detailkwestie. Iedereen vroeg zich dan ook met verbazing af, waarom de fractieleider prof. Romme zelf niet in dit debat is opgetreden. Van alle andere fracties (behalve de CPN dan) voerde de frac tieleider het woord, soms aangevuld met een tweede spreker. Een beetje demagogie Dé ondertussen enigszins leeggelopen Kamer vulde zich wat meer toen de heer Weiter aan het woord kwam. Als deze afgevaardigde goed voorbereid in de arena treedt, dan kan hetgeen hij te berde brengt zeer de moeite waard zijn. Ditmaal viel het eerlijk gezegd niet mee. Hij was nu wat demagogisch. In de vorm van een aantal vragen deed hij in feite een serie suggesties. Zo met betrekking tot de financiering, waar voor hij een aparte rekening wilde aanleggen, samengesteld uit schenkin gen, giften en leningen. Iedereen be grijpt echter wel, dat het leeuwendeel op de leningen zal drukken. En dat zou dus een financiering worden, die drukt op toekomstige generaties. Ook werd o.i. te sterk gesuggereerd, dat er te laat ingegrepen werd. Zo gaf de heer Wei ter de indruk, :dat er tijdens het week end. niemand- aanwezig was. Daar staat toch. .in. ieder geval tegenover wat de heer Tilanus opmerkte, nl. dat het le ger des nachts gealarmeerd werd. De kroon spande de veronderstelling, dat wij te-weinig aandacht besteed zoude;; hebben aan de verdediging van het Westen (de zee) doordat we té veel be lang hebben gehecht aan de verdedi ging tegen het Oosten. Men weet hoe de heer Weiter hierover denkt: hij heeft zich steeds verzet tegen onze de fensie-inspanning. In feite zeide hij het zelfde wat de heer Gortzak later met stemverheffing uitriep: de beschuldir ging nl., dat dit alles had kunnen wor den voorkómen als we maar wat min der voor defensie en wat meer voor Waterstaat hadden uitgegeven. Bij ons weten hebben we deze liefde voor Wa terstaat nog nooit eerder van commu nistische zijde ontdekt. Trouwens iedereen is het er wel over eens, dat ook bij hogere dijken deze verrassend hoge watervloed overstro ming zou hebben veroorzaakt. De heer Tilanus sprak nogal vaag over de te nemen maatregelen. Toch bracht de Chr. Hist, fractieleider een geheel nieuw gezichtspunt in het debat naar voren. In verband met de vele ge desorganiseerde gemeenten stelde hij komen om de nota eerst nog te bestuderen en eventueel in de fracties te bespreken. Des middags bleek helaas dat onze volksvertegenwoor diging op dit punt te kort geschoten is. Toen nl. de vergadering om 1 uur zou beginnen en al die druk bezette ministers aan de regerings tafel gezeten waren, moest de voorzitter blijkbaar onder druk van een meerderheid voorstellen de vergadering tot half vier te schor sen opdat de leden de nota nog nader zouden kunnen bestuderen. De ministers moesten toen maar wachten of naar hun departement terugkeren. Geen beste beurt van het parlement. voor de raadsverkiezingen uit te stellen tot volgend jaar. Dat was nog niet eens zo'n gek idee. De heer Gortzak is tegenwoordig bij de C.P.N. de op de voorgrond tredende man. die over allerlei onderwerpen spreekt. Hij ging nu zelfs zover, dat hij suggereerde, dat de overheid de zwakke toestand van onze dijken wel gekend zou hebben. Ja zelfs beweerde hij plompverloren, dat men wel gewe ten heeft, dat de mensen in Zeeland en Holland in gevaar verkeerden. De re gering zou notabene geweigerd hebben het beschikbare reddingsmaterieel in te zetten. Voor de rest bestond zijn betoog uit een opsomming van wel of niet ge maakte fouten, die er bij zo'n ramp na tuurlijk altijd gemaakt worden. Het sloteffect was een veroordeling van de hulp van de Ver. Staten, die er na tuurlijk weer op uit zijn om propagan distische munt uit de watersnood te slaan. De Sovjet-Unie bereidt volgens de heer Gortzak een betere hulpverle ning voor. Nog enkele sprekers meng den zich in het debat, doch zij openden weinig andere gezichtspunten. De heer Oud liet zich vol waardering uit over hetgeen de regering heeft gepresteerd en verklaarde tenslotte het niet nodig te achten, dat de raadsverkiezingen worden uitgesteld. De minister-president kwam nog even aan het woord, doch de eigenlijke beantwoording van de sprekers ge schiedt vanmiddag pas. „Rusland wil geen vredesverdrag met Oostenrijk" De Sowjet Unie voelt niets voor een vredesverdrag met Oosten rijk, daar zij dan gedwongen zou zijn haar bezetting van een ge deelte van dit land op te geven. Dit verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Dinsdag te Washington. Op de jongste bijeenkomst te Lon den van de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben de Westerse ver tegenwoordigers hun uiterste best ge daan in de een of andere vorm over eenstemming te bereiken met de Rus sische afgevaardigde. Hun pogingen bleven evenwel vruchteloos. (Reuter). In Engeland geen korter diensttijd De Britse regering beoogt op het ogenblik geen verkorting van de dienstplicht van twee jaar. Dit deelde premier Churchill Dinsdag mee. Hij verklaarde er zeker van te zijn, dat een verkorting van de diensttijd in geheel Europa wanhoop zou bren gen en vele betrekkingen met de V.S. nog moeilijker zouden maken, dan die op het ogenblik al zijn. Evacué gooit haar kinderen uit raam Een uit Zierikzee geëvacueerde vrouw gooide Dinsdagmiddag te Schiedam in een vlaag van verstands verbijstering haar twee kinderen uit een 12 meter hoog raam en sprong daarna zelf op straat. Het jongste kind, een baby van enkele maanden, was op slag dood. Het andere kind, een jongetje van- twee jaar, en de moeder liepen zware- verwondingen op. Ze zijn in deerniswekkende toe stand naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. De echtgenoot van de yrouw was even tevoren dé stad in gegaan. (A.N.P.) Schenker tegen wil en dank In een dorpje in Noord-Holland nam men verleden week een deel van de pastorie in gebruik als óp- slagplaats voor dé verzamelde goe deren voor de rampgebieden. In dezelfde pastorie hield men Maan dagavond een kerkeraadsvergade- ring. Na afloop van de besprekingen kwam een der kerkeraadsleden tot de onaangename ontdekking, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren verdwenen. Wat was het ge val? De man had deze spullen niet aan de kapstok gehangen, doch over een daarbij staande stoel ge deponeerd. Tijdens de vergadering waren er enkele personen gekomen, die de laatste ingezamelde góederen inpakten en verzonden. De spullen van het kerkeraadslid waren toen ook meegegaan. Het „slachtoffer" heeft de zaak maar blauw-blauw gelaten. De hevige sneeuwval van de laatste dagen heeft voor hen, die in de Zwitserse Alpen wonen, het lawinegevaar met zich mee gebracht. Gedurende liet afgelopen weekeinde kwamen reeds enkele kleine lawines van de berghellingen naar bene den, die grote schade aanrichtten, doch geen mensenlevens eisten. (Van onze weerkundige medewerker) Barometerstand van hedenmorgen 8 uur: 981 mb 736 mm), tendenz stijgend Temp. uitersten max. 1.9 gr. C. (2.6 gr C). Min. 0.5 gr. C. (0.5 gr. C.). Aan d' grond 0.5 gr. C. Neerslag 8 mm. Thialf nam een retourtje Sneeuwbuien cn lichte vorst. De diepe stormdepressie trekt nu al opvullend over België in Zuidoostelijke richting weg. Wij hebben kunnen zien hoe de nabijheid van het centrum een kalmerende invloed op de atmosfeer had: tijdelijk was er zelfs in het geheel geen wind. Op grotere afstand van de depres sie was het daarentegen verre van rustig, wat b.v. de bewoners van Noord-Frank rijk ondervonden. In Le Havre woedde een storm van 140 km per uur; ook in Engeland, Denemarken en Zweden kwa men veel stormen voor. Naarmate het minimum zich verder zal verwijderen steekt ook in ons land de wind bij ons uit Noord- tot Noordoostelijke richting weer op met langs de kust kans op sto ten tot 70 km per uur. Uit Scandinavië komt in de komende 36 u. koudere lucht, waarin sneeuwbuien worden aangevoerd. De strenge vorst in N.O.-Europa deed de Zuid-Zweedse havens aan de Botnische Golf bevriezen terwijl in het Kattegat arijfijs is waargenomen. Van 1 tot 10 Fe bruari is in Zuid-Friesland 53 mm neer slag gevallen (normaal hele maand 42 mm). HOE HET WORDT. (Vanmiddag tot morgenavond) Zwaar tot wisselend bewolkt met enke le sneeuwbuien. Krachtige aan de kust tijdelijke harde wind uit Noord tot Noord-Oost. Iets kouder met komende nacht lichte vorst. In een besloten zitting van de Commissie voor Buitenlandse Be trekkingen van dc Amerikaanse Senaat behandelde men Dinsdag een aantal punten. Een daarvan was een mogelijke blokkade van communistisch China. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse stafchefs, legde op deze bijeenkomst enige verklarin gen af. De voorzitter van dc commissie, Senator Wiley, deelde dit gistermiddag te Washington mee. Volgens Wiley had generaal Bradley er op gewezen, dat een beslissing in zake een blokkade van communistisch China door de president genomen moest worden. Voorts zou hij hebben gezegd, dat een marine-blokkade van de door de Russen bezette havens van Dairen en Port Arthur niet in strijd is met het internationale recht, daar de souvereiniteit van deze havens door de Chinezen wordt uitgeoefend. Over Formosa zou de generaal heb ben gezegd, dat er thans aanmerkelijk meer wapens naar dit eiland worden gezonden. De bevoorrading van de verbonden strijdkrachten in Korea was volgens hem zeer verbeterd. Engeland: Geen verklaring Lord Reading, de Engelse onder minister van Buitenlandse Zaken, deëlde Dinsdag in het Hogerhuis mee, dat Groot Brittannië een eventueel voorstel tot een blokkade van de Chi nese kuststrook „met zorg" zal bezien. Lord Reading meende, dat een derge lijke ma'ati'egel niet zal bijdragen tot een spoedig einde van de vijandelijk heden in Korea. De conservatieve afgevaardigde Lord Elibank drong er bij de regering op aan geen belemmeringen toe te staan bij de rechtmatige handel, die door Engeland wordt of zal worden gedre ven met Honkong en communistisch China. Lord Reading zei, dat de regering het niet nodig vond een verklaring af te leggen. „Voortijdig" John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verscheen Dinsdag voor de Senaats commissie voor Buitenlandse Betrek kingen. De vergadering werd met ge sloten deuren gehouden. Volgens twee leden van de commis sie verklaarde Dulles, dat het „voor tijdig" is om thans reeds te spreken over een blokkade van de Chinese kust. De twee Senatoren zeiden van oor deel te zijn, dat de president nog geen besluit ten aanzien van het Verre Oosten in het algemeen en een blok kade van de Chinese kust in het bij zonder heeft genomen. (Reuter) De Westduitse regering lieeft de ont binding bevolen van het „Freikorps Deutschland", een uiterst rechtse orga nisatie. Vier leiders van het corps zijn gearresteerd. Het kabinet noemt het korps een neo-nazistische, para-militaire orga nisatie, die zich nog steeds gebonden acht door de eed van trouw aan Hit- Ier en admiraal Dönitz als het wettige staatshoofd beschouwt. Het stelde zich ten doel zich zonodig met geweld van de macht meester te maken en een „Duitse democratie" te stichten na een volksstemming. Bij 35 leden van het „Freikorps" is huiszoeking verricht. Het korps is ont bonden op grond van artikel 9 van de Grondwet, dat gaat over de bescher ming van de constitutionele orde. LEDEN F.D.J. GEARRESTEERD Bij overvallen in de nacht van Maan dag op Dinsdag zijn 28 leden van de illegale communistische jeugdorganisa tie F.D.J. gearresteerd. Het aantal le den, dat de laatste dagen in hechtenis Is genomen, is daarmee gestegen tot ruim tachtig, (Reuter). "Ten week lang is het wereldnieuws op de achtergrond gedrongen door de vreselijke ramp die ons land trof al thans in de kleine hoek van de aarde, die Nederland heet. In deze week echter is zich in de Amerikaanse politiek bezig een ontwikkeling te voltrekken, die onze aandacht niet mag ontgaan, omdat Europa en ook Nederland bij deze ont wikkeling ten nauwste is betrokken. Het is namelijk zo, dat president Eisenhower en zijn raadsman en uit voerder Foster Dulles hun plannen aan gaande het verre Oosten met vaart ver wezenlijken. Het gerucht gaat het be richt vooruit, maar er is alle reden om aan te nemen dat in vele gevallen het tweede het eerste op de voet volgt. Dat Amerika de- Koreaanse oorlog moede is en deze zo spoedig mogelijk wil beëindigen, is begrijpelijk. Hoewel de actie daarginds uitgaat van de V. N., is het toch Amerika dat de zwaarste last draagt en de bloem van zijn jeugd in deze oorlog moet offeren. Truman is in deze zaken beslist, maar omzichtig te werk gegaan. Eisenhower acht na alle voorbereidingen die zijn voorganger heeft getroffen, blijkbaar het ogenblik gekomen om de grotere risico's te aan vaarden en de omzichtigheid zo niet prijs te geven, dan toch minder te laten gelden. De gedachte om Azië te winnen door economische maatregelen, door de hulp aan achterlijke gebieden, gelijk die om schreven was in punt 4 van Trumans program, schijnt opgegeven voor de methode van de militaire intimidatie. De missie van Foster Dullés naar Europa weës er reeds'op, dat Ame rika, het zwaartepunt van zijn actie in het Oosten zoekend, de oude wereld in deze politiek practisch en krachtig wil inschakelen. Foster Dulles kwam om te Overtuigen, te bewégen, te dreigen zelfs. Na hem komt eèn andere missie, een van 55 deskundigen, de Europese lan den bezoeken óm të zien waar de Ame rikaanse' hulp direct nódig is, en in sa menhang daarmëë të controleren hoe het staat met de West-Europese lands verdediging. Groot-B,rittannië is bij deze landen niet genoemd, maar dat het niet vergeten wordt, hëeft men verleden week kunnen ervaren. Het heeft een aparte behandeling nodig, en het zal die wel krijgen ook. Ondertussen is Tsjang Kai Sjek losgela ten op continentaal Chinade geruchten spreken reeds vayi een ondernomen lan ding, en Tsjao Si Wen, lid van het na tionalistisch plannëncomité, hééft al vast onthuld dat er op Formosa een half millioen soldaten klaar staan voor eert grootscheepse aanval. Zal dit gerecht zo heet worden gege ten als het is opgeschept Er zijn maar weinigen die geloven in de wezenlijke kracht van Tsjang Kai Sjek, en hij zal zeker niet verder lopen dan de Ameri kaanse lijn waaraan hij gebonden blijft, toelaat. Wil men Mao Tse Toeng ver schrikken met het beeld van een nieuwe Chinese burgeroorlog, waarin Amerika daadwerkelijk partij is, op dezelfde wijze waarop China zich partij heeft ge steld in de Koreaanse oorlog, met het risico van Russische interventie en daar mee de onbegrensde uitbreiding van dit conflict Wanneer Eisenhower dit laatste voor zag, zou hij zeker niet tot deze maatregelen zijn overgegaan. Zijn be sluiten bewegen zich nog steeds binnen het raam van de zenuw-oorlog, en zijn zenuwen zijn tamelijk sterk. Voor Groot-Brittannië. dat tijdens het Labourbewind de Chinese republiek heeft erkend, wordt de positie hoogst moeilijk, en de V. S. zullen wel al hun invloed in de schaal .werpen om deze erkenning ongedaan te maken. Europa moet als één man achter de Amerikaan se politiek staan, dat is zowel van be lang voor de indruk in Amerika zelf als voor de indruk in de Sovjet-Unie, die nog altijd de illusie heeft het Atlantisch front aan innerlijke spanningen te zien breken. Daar lijkt het hoe langer hoe minder op. De Europese landen, even opge schrokken door het jongste Amerikaan se initiatief, hebben hun bezwaren reeds grotendeels op zij gezet. En Eisenhower toont de figuur van een man, die zeker ;een dolzinnig avontuur zoekt, maar die de krachten en hun verhoudingen nauw keurig kent, en daarvan een volledig ge bruik maakt, precies zoveel risico ne mend als hij kan verantwoorden. Europa houdt zijn hart'vast, maar het moet mee' Amerika beschikt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1