Geen land in de vrije wereld blijft achter met Nederland te helpen Veel goede woorden op receptie van 25-jdrig C.O.V. te Heerenveen Beurs voor Meubelen en Woningtextiel De chr. arbeiders zijn verheugd over eerste supranationale gemeenscnap Plannen opneming Nederlandse emigranten Textielbesprekingen Nederland-België De watersnoodramp die Nederland trof heeft een zo grote actie tot weldadigheid en hulpverlening in de vrije wereld ontketend, dat deze met geen pen meer te be schrijven is en zeker niet in een krant kan worden ondergebracht. Wanneer wij hier dan ook het een en ander zullen noemen, geschiedt dit in de wetenschap dat we absoluut onvolledig zjjn. Naast geld, goederen en materialen die beschikbaar worden gesteld, komen er ook nog geregeld berichten binnen over buitenlandse steden die dorpen uit het noodgebied willen adopteren. tigduizend kledingstukken voor de Neder landse overstromingsslachtoffers ter beschik king gesteld. DIVERSEN Zweden. Laten we ditmaal bij Zweden beginnen. „Op eigen initiatief, spontaan en goed georganiseerd, werkt geheel Zweden mede aan de enorme hulpactie voor ons zwaar getroffen land. Volgens de jongste ge gevens is aan geldelijke bijdragen een som van tien millioen Zweedse kronen in ruim een week bijeengebracht, een fantastisch bedrag, waarvoor wij buitengewoon dank baar zijn," aldus de Nederlandse gezant te Stockholm, de heer W. Daniels. „Men kan de hulpverlening van Zweden" aldus ging de heer Daniels verder, „split sen in twee delen. Het eerste gedeelte om vat het onmiddellijke, de meest dringende hulp in de eerste dagen na de ramp. Wat verder op initiatief van Zweden zal worden gedaan, dat is een hulpverlening op lange re termijn. Fins medeleven Finland zendt o.m. -"ijf goederenwagens met gezaagd hout. rondhout en barakken ter waarde van 800.000. Voorts per vliegtuig 800 paar rubberlaarzen, 3000 paar kinder schoenen. 25 ton serviesgoed. 40.000 sponzen. Het eindresultaat van de geldinzameling is nog niet bekend maar het zal aanzienlijk zijn. Een particulier schonk alleen reeds twee millioen Finse marken. Sterk staaltje Eric Kopp, een 30-jarige Deense zakenman, ontving Vrijdag jl. 1000 paar lieslaarzen uit Engeland 500 paar verzond hy per vlieg tuig naar Nederland en de andere 500 paar bracht hü zelf per vrachtwagen naar vliegveld Valkenburg. Dezelfde avond wer den de laarzen reeds boven Zeeland uitge worpen. Noorwegen De collecte in Noorwegen heeft tot dusver f120.000 opgebracht terwijl aan goederen voor een waarde van f300 000 zijn ingeza meld. Westduits aanbod De secretaris-generaal van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, prof Hall- stein, heeft de Nederlandse ambassadeur te Bonn Dinsdag medegedeeld, dat de Bonds republiek bereid is ..voor zolang als nodig is", de volgende goederen aan Nederland te lenen100 diesel pompen. 100 km rails, 40 die sellocomotieven, 3000 kipkarren, 570 vracht auto's, 50 vrachtauto's die gebruikt kunnen worden als werkplaatsen of onderkomens voor arbeiders, 50 bulldozers, 100 kipauto's en 5000 kruiwagens. Deze technische hulpverlening wordt op verscheidene millioenen guldens geschat. Ook het aantal particuliere giften blijft groeien. Frans hout voor dijkherstel Speciaal ten 'behoeve van het rampgebied in Nederland heeft Frankrijk een* buitenge woon uitvoerouota van hout beschikbaar gesteld: 100.000 st. dwarsbalken van den nenhout, 100.000 st. dwarsbalken van beu ken- of eikenhout15.000 kub meter Sologne- dennenbalken42.000 st. andere dwarsbal ken en 1500 kub. meter dennenhout. Uit Bou logne sur Mer kwam een schip te Rotterdam aan met 4000 pakeiten kleding, dekens enz. Een grote Franse aluminiumfabriek heeft keukengerei aangeboden. Het Franse Rode Kruis organiseert diverse collecten. Een Franse firma heeft een millioen bundels rijs hout aangeboden. Kinderkleertjes nit Schotland De burgemeester van Amsterdam heeft gistermorgen een pakket kindergoed ontvan gen van mevrouw D. Kale uit Aberdeen (Schotland). Er was een briefje bü„tVil dit simpele pakje kleren aanvaarden voor de slachtoffers van de watersnood van de vrouw van een soldaat, die in 1944 in uw land ge streden heeft en daarbij ernstig gewond werd" Engeland De Engelse vrijwillige dienst der vrouwen heeft mevrouw Stikker, de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur te Londen, der- België verzond uitrustingstukken voor 50 m Baileybrug, bulldozers en 10.000 stro zakken Italië zond ƒ70.000, Turkije wollen dekens, ex-koning Faroek f3000, Zweden heeft aan geld en goederen tot nu toe plm. 10 millioen kronen f7.325.000ingezameld! Dc republikeinse senatoren Taft en Thije hebben gister een voorstel ingediend om overtollige graanvoorraden in de V.S. aan de overstroomde gebieden in Europa te leve ren op kosten van de Amerikaanse regering (tien millioen dollar) Oostenrijk verzamelde tot dusver f75.000. Italië schonk 25.000 kg rijst en twee wagons matrassen, dekens enz. -Indonesië collecteert door. Argentinië zal zes maanden lang collecteren. Israel zendt nog 1000 kisten sinaasappelen. Griekenland zond een eerste vliegtuig met hulpmiddelen. Dit is iets maar we zijn onvolledig. In 1952 werden bijna 55 000 huizen voltooid Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in De cember j.l. 4298 woningen voltooid. In het gehele jaar 1952 werden 54.601 woningen voltooid, waarvan» er 1968 als duplexwoning werden gebouwd, zodat in 1952 voor 56.569 gezinnen nieuwe woon ruimte werd gesticht. De in December en in het gehele jaar 1952 voltooide woningen zijn als «volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de jaarcijfers van 1952): Groningen 133 (2168), Fries land 191 (2055), Drente 110 (1106), Over ijssel 390 (4660), Gelderland 385 (5489), Utrecht 466 (3575), Noord-Holland (excl. Amsterdam) 591 (5863), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 497 (6169), Zeeland 103 .(1438), Noord-Brabant 347 (6876), Limburg 230 (4662), Amster dam 68 (2744), Den Haag 405 (3915), Rot terdam 320 (3353), N Polder 12 (528), Nederland 4298 (54.601). Geen ingezamelde goederen meer naar Den Haag Het hoofdbestuur- van het Nederlandse Rode Kruis verzoekt tot nader bericht geen ingezamelde goederen meer naar Den Haag te zenden, omdat hiervoor geen opslagruimte ter beschikking is. Als ge volg hiervan is het van belang dat alle tot op heden ingezamelde goederen ter plaatse worden opgeslagen en zoveel mo gelijk worden gesorteerd, waarna schrif telijke opgave van hoeveelheden en soor ten gaarne zo spoedig mogelijk ingewacht, worden bij de Intendance van 't Nederl. Rode Kruis, Fluwelen Burgwal 19 te Den Haag. De wederopbouw- en herstelwerkzaamheden Ten aanzien van de wederopbouw- en herstelwerkzaamheden, waarbij het Ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting zal zijn betrokken, kan voor lopig het volgende worden meegedeeld: 1. Betrouwbare gegevens over -de om vang van de schade aan gebouwen zijn nog niet voorhanden, en zijn ook niet te verkrijgen. Het wachten is op het droog vallen van de geïnundeerde gebieden. Veel zal afhangen van de weersomstan digheden in de komende weken. Onge twijfeld zal er veel herstelbare schade zijn. 2. Er bestaat geen vrees, dat de te ver wachten werkzaamheden het apparaat van het Ministerie overmatig zullen be lasten. Aangezien de overstroomde pol ders successievelijk droeg zullen komen, zal niet al het wederopbouwwerk tege lijk behoeven te worden aangepakt. Het zal zich over een langere termijn kunnen uitstrekken. 3. Thans is de verwachting gewettigd, dat de technische en administratieve ta ken met betrekking tot de wederopbouw in de getroffen gebieden in hoofdzaak plaatselijk zullen kunnen worden aange vat en uitgevoerd. Daartoe zal in vele gevallen versterking van de plaatselijke en/of regionale apparatuur noodzakelijk zijn. Waar nodig, zullen de directies van de wederopbouw in de provincies de no dige bijstand verlenen. In de desbetreffende gebieden zullen uiteraard niet zodanige beperkingen ten aanzien van de bouwbedrijvigheid gelden, dat herstel en wederopbouw daardoor zullen worden belemmerd. 5. Voor het noodherstel zal de grootst mogelijke hulp van rijkswege worden verleend. Het streven is er op gericht, om door een zo eenvoudig mogelijke en vlot- werkende schaderegeling een snel herstel te bevorderen. Over de mate van schade loosstelling en de wijze waarop deze zal worden verleend, zuilen zo spoedig mo gelijk medededelingen volgen. Geëvacueerd jongetje verdronken Gistermorgen is te Kwintsheiü de 10- jarige P., afkomstig uit Nieuwe Tonge en geëvacueerd bij de heer K. te Kwints- heul, in een sloot gevallen en verdron ken. Het huidige bestuur van de (25-jarige) Chr. Oratoriumver. te Heerenveen. Op de voorste ry van links naar rechts de heren J. M. Ram, tweede voorz., R. J. Teule, directeur en J. Duursma, voorzitter. Op de tweede rjj de heer K. Postma, penningmeester, mej. K. Drijfhout, tweede penningm., de heer J. Tillema, secretaris, mevr. S. Aartsma—v.d. Brink, bibliothecaresse en de heer L. Kamminga. Gistermiddag zijn vele Heerenveners door sneeuw en regen gewaad naar het Posthuis om het bestuur en de dirigent van de Christelijke Oratoriumvereniging geluk te-wensen met het 25-jarig bestaan van deze vereniging. De feestavond, die oorspronkelijk voor de leden op het avond programma stond, was in verband met dc nog zo kort achter ons liggende gebeurte nissen afgelast: de receptie vond door gang, terecht, want nu was er voor velen een gelegenheid de plaats van dit koor in het culturele leven van Heerenveen te be palen. De C.O.V.-voorzitter. de heer J Duur sma, merkte op, dat de vereniging deze Meer vraag naar het eigentijdse meubel" (Van onze Utrechtse correspondent) Maandagmorgen opende in de Utrechtse Jaarbeursgebouwen de Beurs voor Meube len en Woningtextiel haar deuren. Bij een rondgang langs de 206 stands blijkt wel. dat geïnteresseerden hier een compleet over zicht kunnen krijgen van wat de Neder landse meubelindustrie thans te bieden heeft. Ook valt op, dat de ontwikkeling, die zich na de oorlog in deze branche voordeed, steeds aanhoudt. Er worden steeds 'meer moderne stijlmeubelen vervaardigd, omdat gebleken is dat de vraag van het publiek naar het „eigentijdse meubel" toeneemt. Manifest van het I.C.V. Het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft een manifest uitgegeven, waarin de christelijke arbeiders uit Frankrijk, Duits land, Italië, Luxemburg, België en Neder land, die by het I. C. V. zijn aangesloten, de oprichting van Europese gemeenschap pen en de instelling van de gemeenschap pelijke markt als een historische stap be groeten. De christelijke arbeiders die hebben mee gewerkt aan het tot stand komen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal in het vertrouwen dat daarmee een eind is gekomen aan de ongebreidelde jacht naar afzetmarkten en winsten, waarvan de ar- Noorwegen en Chili overwegen deze Canada wil slachtoffers prioriteit verlenen Het hoofdbestuur van het Bureau voor Culturele betrekkingen van het Noorse mi nisterie van buitenlandse zaken, Nilson, heeft gister in een rede voor de polytech nische vereniging te Oslo verklaard, dat het tekort aan arbeidskrachten in Noorwegen alleen kan worden overwonnen door het uitnodjgen van emigranten. Hij was van meping, dat men in dit geval het beste landverhuizers uit Nederland kon opne men, omdat deze zich wellicht gemakkelijk aan de Noorse levensomstandigheden zou den kunnen aanpassen. Met het oog op de overstromingsramp, welke Nederland heeft getroffen, zou men zelfs kunnen zeggen, dat het de plicht van Noorwegen was, Ne derlandse emigranten uit te nodigen, aldus Nilson. Ook Chili De Chileense regering heelt gister plan nen besproken om 1000 Nederlandse land verhuizers op haar kosten naar Chili te la ten komen, waar zij zich in het zuiden zou den kunnen vestigen. De regering besloot, een beroep op de an dere Zuidamerikaanse landen te doen om Nederland eveneens te helpen. Slachtoffers prioriteit De Canadese regering heeft, ter tege moetkoming aan de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland, nader besloten prio- riteit te verlenen bij de emigratie van alle agrariërs en niet-agrariërs, die door de ramp ernstig zijn getroffen en die zich voor 1 Februari j.l. reeds voor emigratie naar Canada hadden aangemeld. Voorts bereidt zij een regeling voor om een aantal gedu peerde niet-agrariërs toe te laten die thans voor het eerst de wens te kennen geven om naar Canada te emigreren en daar overi gens de geschiktheid toe bezitten Tenslotte overweegt de Canadese regerirg om een beperkt aantal zwaar getroffen boeren uit het noodgebied te helpen aan een eigen boerderij in Canada. Brazilië zal dit jaar 23.000 immigranten opnemen „In 1952 heeft Brazilië 18.000 immigran ten toeiaten, in 1953 zullen het er 23.000 kunnen zijn," heeft de voorzitter van de Braziliaanse raad voor immigratie en ko lonisatie, Nilo Alvarenga, die tevens vice- voorzitter is van het inter-gouvernementele comité voor de Europese emigratie, Maan dag tc Rio de Janeiro op een persconfe rentie verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat in 1953 de meeste immigranten uit Italië, Nederland en (West-)Duitsland worden verwacht. Zij zullen worden opgenomen in de Staten Sao Paulo, Parana, Rio de Janeiro en Minas Geaes. Alvarenga sprak met name over het stichten van Italiaanse nederzettingen in de staten Sao Paulo, Goasi en Santa Ca- tarina en van Nederlandse volksplantin gen j.n de stj&t Parana. beiders in het verleden zo vaak het slacht offer zijn geweest, waarschuwen tegen een terugkeer van de vroegere wantoestanden en met name tegen de vorming van trusts en kartels, die het economisch leven van deze suppranationale gemeenschap zouden kunnen beheersen en haar sociale doelstel lingen in gevaar brengen. De werkelijke medezeggenschap van de arbeiders in de kolen- en staalgemeenschap beschouwen zij als de beste waarborg tegen de misbruiken van het economisch liberalisme. Ook het verstikkend dirigisme, waarin evenmin de werkelijke medezeggenschap der arbeiders tot baar recht komt. wijzen de christelijke arbeiders van de hand. Zij vragen nadruk kelijk, dat de waarborgen, voorzien in het verdrag, dal aan de gemeenschap ten grond slag ligt, effectief in werking zullen tre den, met name met de volgende doeleinden: Een zo hoog mogelijk peil van werk gelegenheid in de ondernemingen der ge meenschap en in de verwerkende indu strieën: het voorkomen van ongewenste productieverschuivmgen in de overgangs fase. omscholing in een ander beroep of tewerkstelling elders van de arbeiders, werkzaam in ondernemingen die schade zouden ondervinden van de uitbreiding van de markt: het vergemakkelijken van de financiering van een eventuele aan passing van beslaande bedrijven en van nieuwe economisch gezonde óndernemin gen: uitschakeling van elke ongezonde speculatie; medezeggenschap van de ar beiders in de ondernemingsgroeperingen. De christelijke arbeiders verheugen zich over de totstandkoming van de eerste su pranationale gemeenschap en zijn van me ning, dat degenen die verantwoordelijk zijn voor het slagen van deze gemeenschap, te vens verantwoordelijkheid dragen voor het vertrouwen, dat met name van de zijde der arbeiders opgebracht moet worden bij de verwezenlijking van verdere plannen tot eenmaking van Europa. Ze zijn er trots op, dat zij hun werkmakkers over de grenzen heen in een gemeenschappelijk streven naar beter levensvoorwaarden in een vrij en eengeworden Europa de hand kunnen reiken. Zij keren zich tegen alle krachten, die de eenheid van Europa in de weg staan en die door nood en verdeling Europa dienstbaar willen maken aan vreemde belangen. Zij zijn vastbesloten zich even krachtig te ver zetten tegen die strevingen, dié er op ge richt zouden zijn de arbeiders in de Euro pese gemeenschap de hun toekomende me dezeggenschap te onthouden. De fabrikanten van woningtextiel passen zich uiteraard bij deze ontwikkeling aan. Door vrijwel alle exposanten is tegemoet gekomen aan de eisen, die de moderne wo ningbouw stelt. Er zijn veel doelmatige combinatie-meubelen, die in een minimum aan ruimte een maximum aan mogelijkhe den bieden. Het eenvoudige, maar doelma tige meubel verdringt bet wat pompeuze ameublement van de voór-öörlogsë jaren. Vaak wordt stoffering in lichte en zon nige tinten toegepast, omdat lichte kleuren de kleine vertrekken in de na-oorlogse wo ningen groter doen schijnen. Nieuwtjes uit het Noorden Verschillende fabrieken in het Noorden des lands brengen aardige noviteiten. Zo exposeert de firma J. J. Rozeveld uit Gro ningen een uittrektafel, waarvan het blad mechanisch werkt. Trekt men het ene blad uit, dan gaat het andere automatisch mee en ook het tussenblad kan automatisch naar boven komen. De meubelfabriek „Succes" uit Nieuwe Pekela toont een eetkamergar nituur, waarvan de stoelen zowel met vier als met drie poten kunnen worden gele verd. De N.V. Rietmeubelfabriek v/h Ekhart §n Zonen uit Noordwolde brengt uit rotan vervaardigde stapelstoelcn, een nieuwigheid waarvoor bij restaurantbedrijven wel be langstelling zal bestaan. Een Rotterdamse firma toonde in de tcx- tielafdeling nylonkarpetten en lopers, die vrijwel onverslijtbaar zijn en die gemakke lijk schoongehouden kunnen worden. Voor grote gezinnen is dit wel zeer practisch. Een andere firma uit dezelfde stad heeft ook een aardig nieuwtje: een in frisse kleu ren bedrukt ontbijtlaken, dat aan de ach terzijde een wit of crème damast-dessin heeft en dus ook als dinerlaken kan worden ge bruikt. dag ziet als ecn door God gegeven voor recht. Bijzonder veel heeft de C.O.V. te danken aan de heer H. H. Broekstra, oud directeur en ere-lid van het koor, die met groot enthousiasme en uit een diep geloof de leden wist te bezielen. De heer Broekstra zelf prees de C.O.V. gelukkig de heer R. J. Teule als dirigent te mogen bezitten. Voor hem was de uit voering van de Johannes Passion de hoog ste afsluiting geweest van zijn directeurs loopbaan; onder leiding van de heer Teule brachten bestuur en leden de moed op een Matthaus Passion-traditie te scheppen en daarmee een daad van grote betekenis voor Zuidoost-Friesland te stellen. Uit de wijze, waarop de heer Broekstra herinne ringen naar voren bracht, bleek overdui delijk, hoezeer hij met dit koor en met haar geschiedenis is vergroeid. Het 82-jarig Gemeng Koor (Toon kunst) bracht bij monde van de heer G. Regeer de gelukwensen over Beide koren hebben het financieel moeilijk en kunnen de hulp van het culturele fonds niet mis sen. »Het zou verkwistend zijn, een bloem stuk aan de jubilerende zustervereniging te schenken. Daarom kwam ei een enve lop met inhoud ter tafel. Dokter C. Sorg- drager legde er namens de Heerenveense Kunstkring een enveloppe naast. H.N.I. had de keus doen vallen op een bloemstuk en vaardigde dhr H. Beenen af, die uit naam van de Heerenveense ge meenschap, maar ook persoonlijk 'n wpord van grote waardering sprak. „Waaróm",', zo zei de heer W. Borkent. lid van het ere-comité. -,gaan de leden van Toonkunst Kunstkring en C-O.V. niet meer naar el kanders avonden toe? Dan raken we mis schien allen uit de financiële problemen." Nadat ds W. H. J. dc Boer, Geref. pred. ter plaatse, een woord van persoonlijke waardering had gesproken, wenste dr Leffertstra van Leeuwarden als bestuurs lid van het Frysk Orkest koor en orkest in de toekomst een vruchtdragende sa menwerking toe. De heer W. Wijbenga complimenteerde het bestuur namens het Geref. Evangelisatiekool'. Onder de aanwezigen waren tevens af- afgevaaraigden van 't Heerenveense mu- ziekorps. van het Baptiste kerkkoor, van de Chr. Muziekvereniging „Pro Rege", die veelal hun gelukwensen vergezeld de den gaan van bloemstukken of van een gift- Op een bestuurstafel prijkte een bloem- stuk van de gemeente Heerenveen en tij dens de repetitie, die op de receptie volg de, heeft wethouder W. W. van der Kam de gelukwensen van het Gemeentebestuur aan deze bloemenhulde toegevoegd. NIJEGA Voor de Herv. Afhouwen- en Meisjesvereniging van Opeinde en Nijega sprak de heer H. K. Schippers van Drach ten over „Swart mar leaflik", van W. Couperus. Vrijwillige contingentering Nederlandse uitvoer? Volgens „Le Soir" hebben de leiders van de Belgische en Nederlandse textiel industrie besprekingen gevoerd om tot een accoord te geraken over de invoer van textielproducten in België, Volgens de bepalingen van dit accoord zou de invoer in België van Nederlandse textielgoederen beperkt worden tot 50 procent van de gemiddelde hoeveelheden, die in de ioop van de eerste negen maanden van 1952 werden geïmporteerd. De onderhandelingen zijn gevoerd buiten de on derscheidene regeringen en de speciale Beneluxcomité's om. Indien de betreffende ministers, aldus „Lc Soir", dit accoord goedkeuren, dan zou dit neerkomen op het wederinvoeren in Nederland van ccn exportvergunning voor de betreffende textielproducten. Tegenspraak Met betrekking tot bovenstaand be richt verneemt het A.N.P. van de zijde van de Nederlandse woltextielindustrie, dat, zoals de vorige weck reeds werd ge meld, afgevaardigden van de Nederlandse wollen stoffen industrie, op grond van de nota betreffende de Benelux van de fe deratie der Belgische textielnijverheid aan de Belgische minister van economi sche zaken, op uitnodiging van de Belgi sche collega's te Brussel kennis hebben genomen van de wensen van deze colle ga's, Tijdens dit onderhoud is van Bel gische zijde voorgesteld op basis van vrij willigheid te komen tot een contingente ring van de Nederlandse invoer in België, waarna de desbetreffende voorstellen ter bekrachtiging aan de betrokken regerin gen zouden kunnen, worden voorgelegd. Aangezien de Nederlandse delegatie geen mandaat had om namens alle betrokken Sectoren van de Ned, textielindustrie op te treden, zijn toen op geen enkele wijze bindende afspraken gemaakt, Na deze besprekingen heeft geen nieuw onderhoud plaats gevonden, zodat er dus geen sprake van kan zijn, dat namens de gehele Nederlandse textielindustrie met de Belgische textielindustrie bindende af spraken zouden zijn gemaakt, waarvan volgens bovenstaand bericht van „Le Soir" sprake zou zijn. Weer een incident op Koje Een dode, verscheidene gewonden. Het hoofdkwartier van de V.N. deelt mede, dal op het eiland Koje wederom ecn op stand van gevangenen moest worden on derdrukt. Een gevangene werd daarbij ge dood en 38 gewond, van wie 13 ernstig. De V.N.-troepcn maakten van granaten cn vuurwapens gebruik. De gevangenen wilden niet ophouden met het zingen van een communistisch lied en hadden een hagel van stenen geworpen naar de bewakings manschappen. Deze vonden later in de ba rakken hopen stenen, die voor gebruik ge reed lagen,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3