U Zvitsaletten VAL DA DE WATERSNOOD ABDIJSIROOP Na de ramp I Door de watersnood is het vraagstuk van de afsluiting der zeegaten (-waarover- wij enkele weken geleden voor de tweede keer schreven) bijzonder actueel gewor den. „Trouw"' vraagt zich af. of wij klaar £'jn, als het zou gelukken de Zuidweste lijke zeegaten af te sluiten: Houden dergelijke nieuwe afsluitdij ken die veel zwaarder zouden moe ten zijn dan de huidige Afsluitdijk het bij een noodtoestand, dan is Zeeland inderdaad gered eivook de Zuidholland se eilanden, indien zij niet uit het Noor den bedreigd worden. Daarmee is even wel geen antwoord gegeven op de vraag waar het water dan bij een springtij met Noorderverloop moet blijven. Zijn de zeegaten in Zeeland en Zuid-Holland dicht, dan krijgt de Noordzeekust tus sen Den Helder en Hoek van Holland het dubbel zwaar te verduren. En dat térwijl nu reeds hier en daar gevaar voor doorbraken optrad. Een mens kan zich nauwelijk voorstelling maken van de geweldige waterhoeveelheden, die onder omstan digheden als op 1 Februari heersten, de Noordzee worden ingejaagd. Omdat de zee naar het Zuiden steeds smaller en ondieper wordt en het Kanaal al dat water niet snel genoeg kan verwerken, traden ook overstromingen op in België en Engeland. Zou men daarom bij het afsluiten van de zeegaten in Zeeland en Zuid-Holland de rest van de Noordzee kust ongewijzigd laten, dan zijn ernsti ge gevolgen te vrezen, wanneer opnieuw springtij met Noorderverloop optreedt. Het grootste gedeelte van Noord-Hol land en geheel Zuid-Holland zouden dan overstromen en vanuit het Noorden zou den de Zuidhollandse eilanden opnieuw door de watergolf besprongen worden. Een groter gedeelte van ons land dan nu het geval is geweest, zou dan onder water komen. De vraag is of bij de voor gestelde afsluiting niet een zware dijk achter de duinen van de Noord- en Zuidhollandse kust zal moeten worden gelegd. Na de ramp II Terwijl wij onze krachten moesten in spannen voor uitbreiding van de werk gelegenheid voor onze steeds groeiende bevolking, trof ons deze ramp, schrijft „Het Vrije Volk". Hoe de gevolgen daar van te overwinnen? Economisch gunstig is het verrichten van overwerk ten bate van het Ram penfonds, zoals de Stichting van de Ar beid heeft aanbevolen. Immers, hier gaat het overgeven van koopkracht (door werknemers en werkgevers!), ge paard met vergroting van de productie Zeer welkom is ook de hulp uit het buitenland. Niet alleen omdat we recht streeks goederen krijgen, waar dringend behoefte aan bestaat, maar ook omdat het een rechtstreekse verlichting bete kent van onze in deze dagen weer aan getaste deviezenpositie. De Amerikaanse autoriteiten hebben •lenen vvti.'r, u<u zij geen bezwaar zullen hebben, wanneer de Nederlandse re- gering voor dë dekking van bepaalde uitgaven wil putten uit de tegenwaarde van de vroeger ontvangen Marshall hulp. voor zover die nog op de speciale rekening bij de Nederlandsche Bank staat. Wij hebben vroeger al eens be toogd, dat gebruikmaking van deze oude tegenwaardegelden (bijv. voor defensie uitgaven) op zichzelf inflatoire gevol gen heeft. Men brengt guldens, die terecht uit de omloop zijn verdwenen, weer in circulatie zonder dat daardoor de productie groter wordt. Deze Ameri kaanse toezegging is daarom op zich zelf geen oplossing van het probleem. Ze is wel van belang, omdat de Ameri kaanse autoriteiten blijkbaar hun vroe ger wel gestelde eis, dat wij die tegen waardegelden vroeg of laat voor mili taire doeleinden zouden moeten ge bruiken, na de ramp blijkbaar hebben laten varen, of althans aanzienlijk ver zacht. Na de ramp III Maar wat dan? Hierop geeft „Het Vrije Volk" het volgende antwoord: De taak van de overheid tegenover de veelheid van problemen is nu in be ginsel geen andere dan die na de oor log: het rechtvaardig verdelen van de last en het voorkomen, dat zinloze.offers worden gebracht. Dit alles is niet een- vodig. Het is bijv. gemakkelijk gezegd, dat er nu maar weer een heffing' ineens of iets dergelijks moet komen, liefst op de be drijven. Maar daarbij verliest men al te spoedig uit het oog, dat een zwaardere belasting grotere Inkomsten voor de schatkist, maar ook aantasting van de werkgelegenheid zou kunnen betekenen. Intussen laten de enorme uitgaven w-aar de schatkist nu voor staat, stellig met toe, dat de plannen tot verlaging van sommige belastingen, die in voor bereiding waren, ongewijzigd worden ingediend. Het zal misschien mogelijk zijn, een deel van de openbare werken, die on langs werden aangekondigd ter verrui ming van de werkgelegenheid, te ver schuiven naar werken ten dienste van het herstel. Maar ook wanneer dit zou kunnen gebeuren en wanneer de belas tingverlaging niet door zou gaan, is daarmee het gat, dat nu ook in de schat kist is geslagen, niet gedicht. Het herstelprobleem is een groot vraagstuk, waarvoor geen simpele op lossing mogelijk is. De eerste fase van het reddingswerk is boorbij De waters nood is van ramp tot probleem gewor den. Na de ramp IV „De Volkskrant" is van oordeel, dat de industrialisatie voortgang moet vinden en motiveert dit als volgt: Na de ramp is de volkshuishouding van Nederland, zij het overdekt met wonden, structueel dezelfde gebleven. Voor en na staan ij voor de opgave, niet alleen onze structurele werkloos heid te bestrijden, maar ook de door de opmars van de jonge jaarklassen groei- Financieel overzicht en wat hij van ons vraagt Dc ongekende natuurramp, die deze week het Westen en het Zuiden van ons land tot een noodgebied maakte, vanwaar het hulpgeroep, terwijl we dit schrijven, nog altijd niet is verstomd, heeft vooreerst een streep gehaald door het gematigd optimisme, waarmee we het nieuwe jaar zijn ingegaan en waarvan de A'damse Beurs in de maand Januari heeft blijk gegeven. Men heeft zich er op en om de beurs over verheugd dat de financiële en econo mische toestand van ons land. ondanks de terugslag, waai'van het vorig jaar spra ke was, toch zodanig Was verbeterd, dat buitenlandse hulp kon worden gemist en tot het verlenen van enkele belasting faciliteiten zou kunnen worden besloten. Ook dc recente cijfers van de Europese Betalings Unie en die van de Nederland sche Bank hebben een verdere verster king van de Nederlandse positie te zien gegeven en al zijn deze nog altijd niet normatief voor de beoordeling van het verder verloop van het jaar, ze betekenen niettemin een versteviging van de basis, waarop het economisch leven zich verder zal moeten ontwikkelen. Nieuwe krachtproef Thans wórdt echter het herstellingsver mogen van ons land voor een nieuwe krachtproef gepiaatst, waarvan nog meet worden afgewacht of het die zonder nieuwe steun van buiten zal kunnen door slaan. In elk geval is nog afgezien van het grote en schrijnende persoonlijke leed, dat door duizenden wordt geleden, de materiële schade van zodanige vorm, dat een groot deel van de nationale besparin gen der laatste jaren is verloren gegaan, hetgeen in allerlei opzicht zijn weerslag op het financieel en economisch bestel van ons land niet zal missen. Want niet alleen is een waardevol ac tief aan bouw- en weideland, aan vee en goederen een prooi van het water gewor den, een belangrijk stuk economische be drijvigheid is voor geruime tijd lamge legd, waardoor onze industrie, maar met name onze productie ongetwijfeld in be- langrijke mate zal verminderen. Het zijn j cumulatieve verliezen, welke hier zijn en gorden geleden. Niet alleen kostbare ka pitaalgoederen zijn verdwenen of zwaar jehavend, ook het productie-apparaat, waarmee deze kapitaalgoederen worden voortgebracht, is in vele gevallen een prooi van het wassende water geworden en gelijk we jaren nodig hebben gehad om dc oorlogsschade enigermate te bo ven te komen, zo zal ook deze nieuwe ramp lange tijd zijn wrede stempel op onze volksgemeenschap drukken. Geen koersdaling Zo bezien, moet het verwonderen dat de Amsterdamse beurs het in Januari niet onbelangrijk verhoogde koerspeil voor de aandelenmarkt heeft, kunnen handhaven, ook al zijn de omzetten veel kleiner geworden en was het duidelijk te merken, dat hoofden en. harten vari an dere dingen vervuld waren dan va» geld effecten en wat daarmee verband houdt. En'- tóch.' beter gezegd, juist nuzullen 'wc inct nog grotere inspanning dan tevoren de handen uit de mouwen moeten steken en mogelijk op elk gebied van het bedrijfs leven energie en activiteit moeten verdub belen teneinde op deze wijze de geleden ■erliezen zo spoedig mogelijk te dekken. Wat er in dit opzicht mogelijk is, hebben de berichten over het resultaat van overwerk- i verschillende bedrijven wel bewe zen. Honderdduizenden guldens zijn op deze ijze voor de dag gekomen en al pleiten we niet voor verlenging van de arbeidstijd zeker is. dat tenslotte alleen door de arbeid kan worden teruggewonnen wat door het fatale samenspel van wind en water verlo. en ging. Ook gunstige berichten Het is daarom verheugend dat er uit het bedrijfsleven deze week betrekkelijk stige berichten werden ontvangen. Dat Phi-# lips een optimistisch geluid heeft doen ho- dat Paul Rijkens van de Leverbros- Unilever nieuwe mogelijkheden ziet. dat Wyers, die door dc noodzakelijke afschrij- ing op voorraden de gehele winst van het boekjaar 1951/52 zag verdwijnen, uit de di videndreserve nochtans 9 Tc dividend uit keert en voor het nieuwe boekjaar van een belangrijke opleving kan gewagen, welke ook voor haar buitenlandse belangen geldt. Het spreekt wel vanzelf dat er tal van bedrijven zijn. die óf .directe öf indirecte schade van de gebeurtenissen in het Zui den en Westen van ons land ondervinden, van overwegende invloed wordt deze op de beurs blijkbaar toch niet geacht. Men heeft, zich meer bezig gehouden met dc vraag in hoeverre de financiële hulpverle ning. welke nodig is. de monetaire verhou- houdingen in ons land zal beinvloeden. Want het is moeilijk aan te nemen, dat de financiële hulp. die aan de slachtoffers en de getroffen gebieden zal worden verleend, geheel buiten de staatsfinanciën zal kunnen omgaan. Er worden thans in binnen- en buitenland grote bedjagen bijeengebracht, maar deze zullen het geslagen gat zeer ze ker niet kunnen dichten. En als de'Staat moet bijspringen, kan hij drie dingen doen* Hij kan een lening sluiten bij de bevolking, desnoods een gedwongen lening met een lage rente, maar onder de huidige omstan digheden is het de vraag-of de Staat hier door in het bezit zou komen van geld. dat hij anders niet zou krijgen of niet reeds heeft. De kans dat de vlottende schuld voor een deel in de nieuwe lening zou wor den omgezet is groot en veel beter wordt de Staat er dan niet van. Tegenwaarderekening De gemakkelijkst).' weg is die, welke ijjen in de V.S. reeds heeft gewezen, nl. hel ge bruik maken van het nog bij de Ned. Bank berustende saldo van de zgn. tegenwaar- derekening van de Marshallhulp, die nog meer dan 1 milliard bedraagt en waarvan zeker nog zeven a 300 millioen beschikbaar is. Maar de Nederlandse regering heeft tot dusver terecht vastgehouden aan haar voor nemen dit bedrag voor aflossing van staats schuld te bestemmen, omdat anders het de- i flatoire effect van de Marshallhulp, doordat goederen uit het buitenland werden ontvan gen. die door ons land niet behoefden te worden betaald, zou verloren gaan. Met an dere woorden, als de honderden millioenen uit de tegenwaarderekening voor hulp aan de getroffen gebieden worden gebruikt, zóu dit een sterke inflatie van ons geld beteke nen, met al de misère van prijsstijging, etc. j daaraan verbonden. Wij zeggen niet. dat het absoluut zonder gebruikmaking van de tegenwaarderekening moet gaan. Niemand weet welke de omvang van de schade is en welke sommen nodig zijn om ze te dekken. En in hoeverre ..een beetje inflatie", waarvoor men in de V.S. nooit zo heel bang is geweest, in ons land mogelijk is zonder desatreuse gevolgen na zich te slepen, durven we niet zeggen. Wat beter is Maar wel is zeker, dat rechtstreekse parti culiere hulp uit binnen- en buitenland uit ren financieel oogpunt het beste middel is om de nood te lenigen. Want deze hulp be tekent in vele gevallen vermindering van consumptie door de één ten behoeve van de ander. Alleen als ze op deze wijze wordt verleend. kan feitelijk oók van een offer worden gesproken, een offer, dat men dan niet alleen aan zijn zwaar getroffen mede mensen brengt, maar dat ook voor de volks huishouding in haar geheel het meest heil zaam is. Want als de Overheid niet wil lenen en niet maar nieuw geld bij de Bank creëert en toch moet helpen, zal zij haar toevlucht tot de fiscus moet nemen en we waren juist zo dankbaar dat zijn macht de laatste tijd een weinig werd ingeperkt. Daarom ook hier een ernstige opwekking to* krachtige steun uit particuliere bronnen, waarmee trouwens alleen kan worden bewe zen dat het besef van verbondenheid en saamhorigheid, hetwelk ons volk een we reldoorlog heeft doen doorstaan, nog altijd als één der beste erfgoederen van het verle den in onze natie aanwezig is. FRIESCH DÜGLUiÜ rWEEDi BLAD WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 T E GÉN H OE ST PASTI LLE S vraagt^ antwoorc[en Voorschotpremie - Erkenning boekhandel Verhaals recht - Loonbelasting - Bovenburen Brengschuld (Advertentie) PAS OP OW mu In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, X, heesheid of gezwollenheid lxVV - de snelwerkende ,*,V 'xVxV* AKKER'S XvsXX 'S Werelds beste hoestsiroop ende beroepsbevolking in dc komende jaren te werk te stellen. Het beleid zal er dus op gericht moeten zijn, om op de kortst mogelijke termijn de schade te herstellen en tegelijk de structuele be hoeften. en de voldoening daarvan, niet uit het oog te verliezen. Daargelaten de vraag van reuzenplan nen als de volledige afsluiting van de Zuidwestlcijke zeegaten, mag verwacht worden, dat in de loop van dit jaar de schaden hersteld zullen worden. Even afziende van de problematiek, die dit meebrengt, kan dus vastgesteld worden, dat er in zoverre niets veran derd is, dat in 1954 de werkgelegenheid wortels moet vinden in de industriali satie en alles wat daarmee in verband staat. Inderdaad is men verplicht om de voor. schotpremie te voldoen. Indien later blijkt, dat deze premie ten onrechte werd betaald of wellicht te hoog was, dan wordt er restitueerd. Bij weigering van betaling kan gerechtelijke invordering plaats vinden, hetwelk gepaard gaat met zware kosten. Niet zo maar Een lezer woont in A.. maar bezit een huis in B. Daai" in B. wil hij graag wonen.. Ni wil hij weten, wanneer hij optimistisch aan neemt, .dat .de beurder in.B. uit dat hui§ is te krijgen,óf Kij dan in dat hiiis te B. zo maar mag gaan wonen. Nouzo maar? Er zijn een paar kleinigheden. De gemeente moet een vergunning afgeven. Een vergun ning om in die gemeente te mogen wonen enz. U moet daar maar eens gaan praten en zien wat u kunt bereiken. Huis en grond U wilt een compleet bedrijf verkopen, leeg. omdat de gebruiker van dit bedrijf is overleden. Vrees dat de gemeente het huis vorderen zal vóór de verkoop, behoeft er niet te bestaan. U verkoopt grond en huis als één geheel. Overigens kunnen wij uiter aard niet oordelen over mogelijk bestaande bijzondere omstandigheden. Pacht U erfde een stukje bouwland en wilt het stukje land nu zelf in gebruik nemen. Of dat kan? U moet allereerst bedenken, dat de pacht niet eindigt bij de dood van de verpachter. Als de pachtermijn om is. kunt u een jaar tevoren beëindiging van de pacht-overeenkomst vragen, omdat u een kind van de verpachter is en zelf het be drijf wilt uitoefenen. U moet zich in deze wenden tot de Grondkamer. Vestigingsvergunning en erkenning Een lezer wil een boek en papierhandel beginnen. Nu vraagt hij, of daar ook ver gunningen enz. voor nodig zijn. Ja, die zijn nodig. De Kamer van Koophandel geeft u alle nodige inlichtingen. Middenstandsdi ploma, bewijs van vakbekwaamheid en credielwaardigheid. Indien u geen erken ning heeft, zult u grote moeite hebben bij het inkopen van vele boeken en artikelen. Het klokje Er is een spreekwoord dat zegt: apothe kers en horlogemakers kun je nooit nare kenen. Hiermee wil Raadgever niets zeggen ten nadele van deze onmisbaren. Feit ech ter is. dat wanneer een horlogemaker be weert: met het klokje moet dit of dat ge beuren, men zich daarbij wel moet neer leggen. door overmacht. Want kunt u na gaan of dat juist is? Nu de reparatie zo erg lang duurt, kunt u natuurlijk vorderen dat het u wordt te rug gegeven. Maar het moet toch mogelijk zijn dat u het zij het ongerepareerd terug krijgt. Desnoods kunt u er dan nog mee naar een ander gaan. Verhaalsrecht Een dame. die wel zusters had maar niet gehuwd is geweest, kwam te overlijden. Ze werd geruime tijd, voor rekening van de gemeente, in een inrichting verpleegd. Toen ze daar heen ging, was er enig bezit. Van de erfenis wordt niets-vernomen. Vermoe delijk heeft de gemeente daar beslag op gelegd. Of dat mag? c gemeente mag de door haar gedane uitkeringen en betalingen inderdaad ver halen op de nalatenschap. Vermoedelijk is leven al een dergelijke overeenkomst getroffen. moet maar eens naar de ge meente gaan om nadere inlichtingen. Is j Vraag het even! Tijdig iets vragen, kan moeilijk heden voorkomen en geld sparen. Onze a bonne's kunnen ons iedere moeilijkheid voorleggen. De vra gen worden zoveel mogelijk door een deskundige naar beste weten beantwoordechter zonder enige aansprakelijkheid onzerzijds. Indien U liever geen antwoord in de courant Heeft, dan krijgt U persoonlijk antwoord- in een schrij ven. U stuurt Uw brieven aan de Redactie en schrijft- links in de hoek. van de enveloppe: Vragen- rubriek''. Alle brieven worden strikt vertrouwelijk behandeld. Voor antwoorden brengen wij niets in rekening. u van mening, dat er nog iets over moet zijn na afrekening met de gemeente, wel, dan zult u de zaak in handen van een no taris of advocaat dienen te geven. Nog eens: aardstralen Sommige lezers zijn het met Raadgever niet eens, maar ze hebben hem verkeerd begrepen. Raadgever heeft nooit gezegd dat er geen aardstralen zijn! Er is nog zoveel (Advertentie) KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: ..'n ZW/TSAL preparaat/ waarvan we tussen hemel en aarde niet weten. Hij heeft alleen gezegd; er staat we tenschappelijk niets van vast. Inhouding loonbelasting Het is inderdaad juist., dat uw werkgever loonbelasting wil inhouden over de onge vallen-uitkering, nu deze uitkering over hem loopt. Dit moet hij zelf doen. Als de uitkering rechtstreeks wordt uitbetaald door het uitvoeringsorgaan, dan wordt er geen loonbelasting ingehouden, omdat de uitvoe ringsorganen dit niet doen. U krijgt dan later een aanslag inkomsten belasting toe gezonden. want de uitkeringen zijn zeker niet belastingvrij. Azalea Er zijn verschillende soorten en lezeres schrijft er niet bij, welke soort. Heeft u des tijds de uitgebloeide bloemen imet het vruchtbeginsel) wel verwijderd? De pot- kluit mag nooit uitdrogen. Laat overigens de plant wat met rust, in het halfdonker en wat koel en zonder mest. Ongeveer half Mei gaat de plant naar buiten en zorgt u voor mest Com de 14 dagen"). September moet de plant weer naar binnen. Boedel Deze boedel bestaat blijkbaar alleen uit de huisraad enz. Dat de notaris nu niét veel haast maakt, ja, er zich maar liefst van afmaakt onder het motto dat er toch niets te verdelen is, is begrijpelijk. Er is in dit geval ook niet zoveel haast. U kunt de boedel onder elkaar verdelen. Spreeuwen De vogels die u waarnam op uw vogel tafel, zijn inderdaad spreeuwen geweest, lezer. Spreeuwen trekken zich van de winter niet veel aan. Lijfrentebasis Er zijn er. heus meer, die dat niet goed kunnen begrijpen. Maar het is zo: de Noodwet vraagt niet wat u van uw bezit maakt. Ze zegt dit: als u gehuwd is, re kenen wij uw bezit om op lijfrentebasis van 6% en als u ongehuwd is op 8%. Daarmee is alles gezegd. De bedoeling is, dat u een deel van uw bezit mee „op-eet". Enige klacht heeft dus geen zin. Bovenburen A. woont beneden; B boven. Moeten wij A, die ons schreef, geloven, dan zijn ze bij hem (A.) erg, erg rustig en op het bovenhuis net andersom. Het zou natuur lijk-zo kunnen zijn, dat ze boven met hun grote gezin normaal vumoerjg. ^ijn,'en A, wat bijzonder gevoelig. Maar dat moet A zelf uitmaken. A, daar gaat het om wil weten wat hij tegen B kan doen. Wel, hij kan tegen B weinig doen, zolang het niet al-te raar gaat. Want de vogel tjes uit het woelige nest van B zijn in hun nest zo vrij als een vogeltje in de lucht óók is. Een beetje naar elkaar tos groei en, dat is hier de oplossing. Brengschuld Huur is een brengschuld, lezer. Nu u boos is op de eigenaar, kunt u niet zeg gen: nu breng ik lekker de huur niet, hij moet het maar halen. Huur moet, als de verhuurder dat wenst, worden gebracht! Anders ontstaat de gevaarlijke huur schuld. RAADGEVER. Motorsport M.A.C. „Zuid-Friesland" werd provinciaal kampioen De motor- en autoclub „Zuid-Friesland" te Heerenveen is provinciaal kampioen ge- orden van de op 21 Januari jl. gehouden schriftelijke KNMV Verkeerscompetitie. Tweede werd de Friese Motor Club te Leeuwarden, en derde de M.C. „De Storm- ogels" te Dokkum. Binnenkort volgt de tweede ronde van deze competitie, waarbij dan uit de elf provinciale kampioenen de landskampioen wordt uitgeroepen. Nu eens een geheel ander modelletje voor jonge meisjes. Dit mcdel heeft een verleng C 680 de taille en kan met of zonder ceintuur ge dragen worden. De rok is met plooien aangezet. Men moet daarvoor tweemaal de roklengte van 90 cm. hebben, deze eerst aan elkaar stikken en daarna plooien er in leggen. Vindt u een heel plooirokje leuker, dan moet er nog een breedte stof bij genomen worden. Het vestje is schuin genomen, valt van voren tegen elkaar en moet daar een reepje' stof onder gelegd worden voor de sluiting. Voor af werking worden hier wat knoopjes opgezet. De lange ballonmouw is met een manchetje afgewerkt. Het patroon is verkrijgbaar in maat 70—30—36—33 a f0.75. 2.10—2,402.703.00 mtr. van 90 cm. breed. Hoe besiel ik mijn patroon Door betaling aan het bureau van dit blad of door toezending van een brief kaart, waarop naast het frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels is geplakt. Aan de andere zijde duidelijk Uw naam, adres en woonplaats en maat en nummer van het bedoelde patroon ver melden. Patronen moeten vooruit worden netaald en kunnen niet geruild worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2