De Zeeuw wil naar huis [de Het aangezicht van een ramp Verbeten strijd op de dijken De kapotte dijken moeten zo mogelijk voor de zomer dicht 'AKKERTJES* AGENDA DAG-PUZZLE WEGEN IN HET RAMPGEBIED Vlotte schaderegeling moet snel herstel bevorderen D.D.D. ZIJ, DIE ZIJN OMGEKOMEN Uit de Kerken DE NATUUR Dp cOüe Mutt&etie>iö Evacué's moeten nog wachten In één oogopslag De krant van gisteren Algemeen Dagblad IToensdag 11 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag, a OVERAL EN NERGENS XI door LEONHARD HUIZINGA TAE storm ie gaan liggen, maar het water ie door zijn kracht voor geruime tijd heer en meester geworden op de geteisterde eilanden. Hollanders in bootjes, Duitsers in ..ducks". Amerikanen en Engelsen in helicopters hebben stille, verslagen, half dode mensen uit hun zolders, van de daken van hun huizen en uit de bomen om hun erven gehaald. ,,De eerste dag vlogen wij boven Schouwen", zei een van de mannen van een „dropping"-ploeg van onze luchtstrijd krachten. „D'r stonden mensen op de daken met gevouwen handen naar ons om- hoog. Je kreeg er tranen van in je ogen, maar wij konden niets doen in onze Dakota." Daarna zijn de helpen de helicopters gekomen, de platboomde bootjes, d e Amerikaanse amphi- bische „ducks". Nu is het reddingswerk van mensen voltooid, alleen staat hier en daar op afgelegen droge stukken dijk nog wat lijdzaam vee in regen, sneeuw of wind en soms in bedrieglijk hoop volle zonneschijn. Het beeld van de ramp is verstild en vereenvoudigd in de laatste dagen, het is met één enkel woord op te roepen: Water. Water heinde en ver, met daaruit de verdronken boerde rijen als lijken, die men nog niet geborgen heeft. Wie daar- gïds vliegt of vaart, komt zozeer in de ban van het water, dat hij alles wat hei water weerstaan heeft, als een foute toets in dat éne simpele beeld gaat voelen. Het is hem, of dat stille beeld pas afgerond en volkomen zal zijn. wanneer de laatste daken, daaruit verwijderd zouden zijn. de laatste bomen verdwenen, de laatste droogten bedekt, kortom wan neer de wereld daarginds de stilte zou tonen na de zondvloed. Teruggekeerd uit die gebieden voel ik de aanblik van het veilige droge land benoorden Rotterdam nog steeds als een onwerkelijkheid. Dit land van weiden, dijken en wegen, van auto's en treinen en van mensen op weg naar hun werk, lijkt een droom. Alleen het water kan ik nog als werkelijkheid zien. Hoe ziet het leven daarginds er uit?Anders. Heel anders dan men zou denken en zeker anders dan een film het zou tonen. Zij die gekomen zijn om te redden en te ber gen,, lopen niet zwijgend met verbeten gezichten rond, ge tekend door slapeloosheid en oververmoeidheid. Het zijn gewone mensen, die praten en lachen kunnen. „Nou in dat ene dorp alleen, hadden wij er gisteren twee-en-dertig." Die twee-en-dertig zijn verdronkenen. Ook over de levenden praten zy. „Die ene tante stapt in het vletje, maar laat het kozijn met los. Nou, het vletje langzaam achteruit en het kozijn op zijn plaats. Je zag het aankomen. Plons, ging ze. en ge lachen. dat wij hebben." De geredden zelf lijken nog meer gewone mensen. Zij praten over het gebeurde, alsof het aan hen voorbijgegaan was. Zij vermelden bijna terloops taferelen van verschrikking, waaruit men de storm niet meer hoort loeien en waarin de radeloze kreten van veroordeelden niet meer doorklinken. Zij gaan over tot de orde van de dag. Het leven gaat door. Ja. het leven gaat door. Zierikzee staat weer droog. In de winkels is nog van alles te krijgen. De evacué's. die in de haven embarkeren lijken niet anders dan andere mensen, die met de provinciale boot vandaar plachten te vertrekken. Wat wèl anders is, wat wél spreekt tot de verbeelding van de toeschouwer, dat zijn de geschonden dijken. Zij spreken alsof zij leefden. Zij spreken' van de wonden in hun lichamen, die onverwoestbaar leken. Terugvarend van het hoge en droge land Haamstede naar Zierik zee, zag ik in de Schel- penhoek geen gat in dt dijk, maar een open breedte van driehonderd meter water, waar geen dijk meer bestond. H< derd meter naar binnen bordje met „algehele vergunning" nog Een haan kraaide in het vooronder. De schipper grinnikte: „Onze mascotte. Hij dreef op een bos stro midden op de Schelde, had daar misschien al drie dagen met eb en vloed op en neergedreven, toen wij hem oppikten In Zierikzee zijn op de kade huizen weggeslagen, alsof een baldadige reus ze met een goed gemikte schop uit de rij had getrapt. Onmiddellijk daarnaast zijn alle ruiten heel, het dak ongeschonden en de vitrages helder. In een patriciërhuis aan de binnenhaven is de Marine commandant ondergebracht. Hij verliest nooit zijn opge wekte rust. Die rust die van alle marinemensen uitgaat in het rampgebied, heeft veel van de grote rust van de zee zelf, van het water, dat zo onverstoorbaar het kleine eiland, dat Zierikzee nu is, omgeeft. .,De dijk in het noorden bij Renesse is de grootste zorg," zegt de commandant. „Als die bij het volgend springtij be zwijkt, krijg je de doorstroming over het laagste land van het eiland, tussen de oorspronkelijke twee eilanden Schouwen en Duiveland, waaruit het eiland ontstaan is." Dan moet hij weer weg voor een conferentie met de burgemeester, met zijn Engelse collega van het Rhine Flotilla, dat in de haven ligt. om met de evacuatie-commissaris. Buiten over de gladbesneeuwde keien komen machtige Zeeuwse knollen voorbijgeglibberd op weg naar de haven en het transport naar het vaste land. Op een akelig klein plaatsje aan het dode eind van de haven zakken helicopters uit de lucht neer met mensen van de waterstaat, of hoge omes van velerlei pluimage. Het leven gaat door in Zierikzee. Het wordt iets stiller met iedere boot met evacué's, die vertrekt, maar het gaat door. Het rustige leven van een afgelegen provinciestad. Maar rondom dat alles is die andere rust, de verschrikkelijke rust van het water, dat heeft overwonnen. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De verbeten strijd van de duizenden militairen, vrijwilligers en werklieden tegen het water in dc noodgebieden wordt onverpoosd voort gezet. Uit de meeste delen van het rampgebied kunnen verheugende be richten over herstel en verbetering worden gegeven. Op enkele plaatsen blijft de toestand echter critiek. Zo ligt bijvoorbeeld de binnendijk tus sen Schouwen en Duiveland, welke vroeger buitendijk was, een meter boven N.A.P. Hierdoor bestaat een kans, dat gebied bij Zonnemaire zal onderlopen. Terwijl aan de kust van Schouwen het water naar buiten loopt, stroomt het in Zierikzee, als gevolg van een breuk in een binnendijk, naar binnen. Bij onverhoopte moeilijkheden zal per soneel van de Kon. marine, dat in Zierikzee is geconcentreerd, onmidde- lijk kunnen optreden. Een landings vaartuig transporteerde van Rotterdam uit een amphibisch vaartuig naar Zie rikzee. Draglines en ander materieel werden ten behoeve van de Rijkswa terstaat per landingsvaartuig naar Ouddorp getransporteerd. Jhr. mr. De Casembroot, dodelijk vermoeid man Advertentie Een bonzend hoofd ■uVan de pijn, die maar geen einde neemt. Een «nel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af U xijnt neem één of twee V „.die helpen directJ De Friese boekenweek DEN HAAG. De winnaars van de door de stichting It Fryske boek uitge schreven prijsvraag bij gelegenheid van de Friese boekenweek zijn: J. Weima te Sneek. H. BetzemaMeilema uit Met- slawier, M. J. de Haan te Grouw, J. Wijn garden te Boornzwaag, Sj. van der Veen te Norg, Y. M. Landstra te Heerenveen, J. A. Zantema te Stiens, Tj. Hendriks te Drachten, P. W. Cnossen te Jutrijp en E. Kogelman te Amsterdam. WOENSDAS II FEBRUARI AMSTERDAM g: Haag»* CouieiH*: via «sauon; «.«Kraai jweaio. oJf«t. CumwMe: Via Lii- al>jü.- Ire Kleine Komedie 8: Ge*. Kaar! Rolascb en CIRCUS. Carré 8: Cirrus Suasslnirger. CABAKCT. iAldseplein Theater 8: ABC cabaret: Bl- «donlè; Nieuwe Theater de la Mac 8: Wlin Stnnoreld» Het meisje niet. do ero«.o nxceo. 1.15 Concertgebouworkest toonkiinstkoor Amster dam. saugaoüsteu eu Willem Andrleesen. plano. FILM. TuschlnsklStenen stralen overal (2.15 T J.SOi; Albambro: Portrait of Jenny (2.15 7 P.3(l) Capitol: Be madonna da Oneen: Kleun (te watersnood) a tien (2 7. IS 9 Ï01 .._Jonntl RauiponfondB Corso: Operatie Cicero )e pas getrouwd gordijnen aiumlkloUkcn luiden (1.15 3.30 7.13 9.30): R«c: AU do avondklokken luiden Cï 7.15 9.30): Boxy; Do laat ste grens (1.30 3.4.7 7.15 9.30): Royal: Verboden jungle (LOO 3.45 7 9.30); De Uitkijk: Tho galloplns major (1.15 3.30 7.15 9.30); Apollo: Too young to kin (2 7.15 9.30): Bio: Slnrin* In the rain (2 7.15 9 30); Ceintuur: Vrouwen In de nacht (2 7.15 9.30): - nette (2.30 8): (2 7 9.30); West 9 30). UTRECHT MUZIEK. TlvoM 9| Utr. Stad. Or*.: Abonnemtofs- KILM. Rembrandt: Th* Gre»te»t show on earth (2 "0 6 30 9.1-5); Camera: Le plaUir (2.30 0.45 9): cm: Anr.il toot huwelijk (2.3(1 6.45 9): Scala: H.t d07.ua blijft toordellger (2.30 6.45 9); Vreeburg: Int komnkrlik -oor een huls (2.30 6.4 5 9); Olympla: De strijd om net recht en Robin Hood van de Pceos (6.45 8.45, Wo. 2.30); Palace: Het publiek mag bet niet weten (8); Filiate: Nieuw» (9.30 tol 20). BREDA 2 4 9). EINDHOVEN FILM, Chicago: Do straat (2 4.15 7 9.15, Wo t d'orj; Rembrandt: Do Tier vo ren (2 4 15 7 9.15, Wo en Do: Manon): Cinema Pa ri ai en: Het gevloekte zeilschip, t.a. X>iMisdaad K.V. <2 4.15 7 9.15): Plaza: 1001 nacbt (2 8)S City: De wtttk der Quantero'a (2.30 8). ARNHEM 01"ERA. Schouwburg 8: Italiaan» Opera: Lucia <H Lamuiermoor FILM. Saslda: Het ii middernacht Dr Sohwdtaer: Ltuor: Palace-Hotel: Palace: Porrucha, kind van de nacht-, Arnhems theater: Alarm bij do kustwacht: Corso: Groen I* de helde (tijden voor i tijd. dr. Schweam. FILM Asta: De dag dat de aarde «lil «tond: Cen trum: Limelight: Scala: Dedc-e. do havemneld: Corso: Trommen de» doods (tijden voor alle bloacopen 2.80 6.45 9). GRONINGEN FILM. Ltlior «hort; Nieuws (10.20—2.20): Beurt: Perruche, kind van de nicht (2.30 0.30 9); Grand: De mijnen van Koning Salomo (3 7 9.30); Cinema: Morgen begint een nieuwe dag (2:80 6.30 9); Lu .tor Skirts Ahoy li (2.30 6.30 9). LEEUWARDEN FILM. Tlvoli: Don CamlUo (3 81: Cinema: Tien tan het vreemdelingenlegioen (Idem): Leeuwarder: i Tokio (8), Do.: Dlusle tan het letcn 9.15). Ho. S3. Omschrijving. Horizontaal: 1 stad aan de Po. 5 vod S pol. party. 9 grootte v/e boek b.v. 10 •childersgerei. 11 verwoesting, vernieling. 14 republiek in Europa. 16 Egypt, godin ook elders vereerd. 17 bekend Duits leisteen gebergte. 19 munteenheid In Zuldslavië en Irak. 21 aanhechtbriefje. 23 gezindte (afk.). 24 hert. 25 na aftrek van alle lasten. Verticaal: 1 kraan. 2 muze der astro nomie. 3 krachtig naar iets streven 4 kleine rekening. 5 evangelist. 6 voorzetsel. 7 periode van rust (pari. term). 12 bezoek. 13 reke ninghouder (postale term). 14 verdovings middel. 15 Krakeel. 16 gem. in de Meierij. 20 Griekse letter. 22 voorzetsel. 2 -J 4 3 1 9 m m a '3 9 fS 7 m '9 2 O 2/ 22- m 27 *4 H 2S~ Nieuwe uitnodiging voor het Operaballet Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. Als gevolg van het succesvol optreden van het ballet van de Nederlandse Opera op 24 en 25 Ja nuari te Monte Carlo, waar het ballet onder leiding van Francois Adret drie galavoorstellingen gaf, heeft het ballet nu een uitnodiging ontvangen om mee te werken aan het ballet-festival, dat deze zomer te Marseille wordt gehouden. Voor een herhaald optreden te Monte Carlo, is voor het volgende seizoen eveneens een uitnodiging binnen geko men. SCHOUWEN EN DUIVELAND; De weg tussen Burgsluis en Zierikzee langs de Zuid kust staat van Zierikzee af in Westelijke richting onder water. Van Kissemolle tot Pikgat ie hij berijdbaar. Onberijdbaar zijn de wegen van Pikgat tot Tongesluls en van Burgsluis naar Schelpenhoek. De trajecten Schelpenhoek—Burgsluis. Burgsluis—Burgh (behoudens een gat NNW van Burgsluis) en de hoofdweg van Burgh in Zuidwestelijke richting tot aan de kust zijn berijdbaar. BEIJERLAND: Berijdbaar zijn de wegen van Numansdorp naar Klaaswaal, van Nieuw Beijerland naar Piershil en alleen voor per sonenauto's de weg Strijen—Numansdorp. GOEREE EN OVEBFLAKKEE: De wegen zijn van Stellendam naar Goedereede, van Melissant naar Stellendam en van Goede reede naar Ouddorp. beide laatstgenoemde alleen bij eto, berijdbaar. Grootst mogelijke hulp van het Rijk DEN HAAG (AN*//. Betrouwbare gegevens over de omvang van de schade aan huizen en gebouwen zijn nog niet voorhanden en die zijn ook moeilijk te verkrijgen. Het wachten is op het droogvallen van geïnundeerde gebieden. Veel zal af hangen van het weer in de komen de weken. Stellig zal er veel scha de bij zijn die nog te herstellen is. Van de zijde van wederopbouw het ministerie van voltehuisvesting wordt meegedeeld, dat er geen vrees voor behoeft te bestaan, dat al dit werk het apparaat van het ministerie overmatig zal belasten. De polders zul len successievelijk droog komen zo dat ook het wederopbouwwerk niet tegelijk behoeft te worden aangepakt. De technische en administratieve taken met betrekking tot de wederopbouw zullen in hoofdzaak plaatselijk kun nen worden aangevat en uitgevoerd, al zal versterking wellicht noodzake lijk zijn. In de noodgebieden zullen niet zodanige beperkingen ten aanzien van de bouw- bedrijvigheid gelden, dat herstel en wederopbouw daardoor zullen worden belemmerd. Voor het noodherstel zal de grootst mo gelijke hulp van rijkswege worden verleend. Het streven is er op gericht, om door een zo eenvoudig mogelijke vlotwerkende schaderegelingen een snel herstel te bevorderen. Over de mate van schadeloosstelling en de wij- Advertentie en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare DJ)J). De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood ze waarop die zal worden verleend, zullen zo spoedig mogelijk medede lingen volgen. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad MIDDELBURG. Na een af grijselijke week van watersnood en twee dagen besprekingen in Den Haag spraken wij een tot op het merg vermoeide jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der Koningin voor de provincie Zeeland en zijn eerste woorden waren: We moeten weer terug naar het normale bedrijf, ook al staat onze kop er niet naar. Zo mogelijk voor de zomer moeten de kapotte dijken dicht en als we ons gaan verdiepen in toekomstmuziek, laten we dan denken aan de af sluiting van de Zeeuwse eilanden van de zee, want daar moet het uiteindelijk toch naar toe. Er is de laatste dagen veel gesproken over de afsluiting van de zee-armen en mr. De Casembroot is er een warm voor stander van, al blijft hij voorlopig liever voorzichtig verwijzen naar de debatten in de Tweede Kamer daarover en de plannen, ontwikkeld door de rijkswater- slaat. Ik zou niets willen forceren in dezen, is zijn mening en voorop blijft staan de versterking van de binnendij ken en de dichting van de zeedijken. Iedere dag, dat het water binnenspoelt, betekent verlies, zowel voor de bodem als voor de boerderijen en huizen daar op. Zolang het water nog niet weg is, is met geen mogelijkheid te zeggen hoe groot de schade is. Het transport over water naar Goeree wordt weer verzorgd door de RTM. Als gevolg daarvan is het marinedetachement te Hellevoetsluis ingekrompen. VOORNE EN PUTTEN: De weg wordt van Zwartewaal naar Nieuwesluis zeer sleoht. Hetzelfde is het geval met beide wegen van Spijkenisse naar Hekelingen (Gatdijk Hekelingsedijk). IJSSELMONDE: De Rhoonseveer is Oostelijke richting tot kilometerpaal 34 zeer slecht. NOORD-BRABANT: In het gebied ten Zuiden van het Hollandsch Diep zijn de we gen op de meeste plaatsen weer berijdbaar. Zo ook in het gebied tussen Waalwijk en Moerdijk. Concertgebouworkest speelt voor het Rampenfonds HILVERSUM. Het concert van van avond, dat door het Concertgebouwor kest o.l.v. Rafaël Kubeljk en m.m.v. Wil lem Andriessen. Erna Spoorenberg, An nie Hermes. Han le Fèvre, Leon Combé en het Amsterdams Toonkunstkoor ten bate van het EJjrnpenfonds wordt gege- ven. saj door VjAR.A, rechtstreeks worden uitgezonden. Ook de gebruike lijke vergoeding voor het uitzendrecht zal aan het Nationaal Rampenfonds ten goede komen. te LIJST VAN SLACHTOFFERS HALSTEREN Cornelia Paulus, geb 5.5.52 (B 326). Pe trus Raats. geb 17.12.84 (B 308). Anna Cornelia Verburgt. geb 19.7.1865, wed. van Comelis de Krom (B 316). KORTGENE Krijn Janse (Torendijk). Stoffelina van Boven, echtgenote van Willem Wester- weel (Torendijk). Adriana de Looff (iHooftstraat). Mevrouw JacobsKey- denler (Torendijk). Comelis Pleter Nijsse. Elisabeth Weys. geb 2.8 50 (Cats Annapolder 18). MIDDELHARNIS Aanvullingen van personalia in 4e lijst. Overleden d.d. 1.2.53. Maria Kranse. geb 6.7.96 (Waterweg 91.) Fransje Vroegindewey, geb 28-7.72. echtgenote van Arend Kranse (Waterweg 91). Neeltje van der Sluis, geb 12.3.81, echtgenote van Jacob van Koote (Waterweg 43). Leendert Vis, geb 9.2.05 (Oostvoorgors 39). Huiberdma Breeman, geb. 15.11.68, echtgenote van Leendert Driesche (Oostvoorgors 12). Hendrikus Nette, geb 9.10.14, woonwagenbewoner. Aren Leendert van Wezel, geb 25.10.89 (Oostvoorgors 32). NIEU WERKER K Jebblgje Scholten, geb 8 11.1944. Hendri kus Johannes Hermanus Scholten, geb 1.6.48. Elisabeth Cornelia Scholten, geb 24.12,52- OUDELANDE Te Goes geïdentificeerd: Cornelia Adri ana Jansens. geb 20.10.75, echtgenote van Joh. Mol (Oudelande B 9). Johan nes Mol, geb 13.4.75 (Oudelande B 9). Jan de Jager, geb 6.11.76 (Oudelande B 68). ST. PHILIPSLAND Begraven: Willem Kunst, ongeveer 82 jaar (Achterstraat 1). RILLAND-BATH Dirk Dronkers. ongeveer 90 Jaar (Bath». Johanna Dronkers. ongeveer 91 jaar (Bath). Foort Nijsse, ongeveer 18 jaar. PletemeUa Nijsse, ongeveer 20 jaar. Catharina Nijsse, ongeveer 15 jaar. Wed. A. Blok—Krieger (A Buteynweg). Mevr. de Bokx—Schrier (Zunmerman- polder). A Cijsow (Hoofdweg). J S de Goffau. burgemeester- MevT. van Zwie- nen—v. d. Maas (2e weg bij R.K. klooster). ST AVENIS SE Jacob Stoel, geb 24.9.72 (Bos A 41). Cor nelia Adriana Mol. geb 12.10.36 (Kerk straat A 306a). Leendert Hage. geb 27-12.07 (Kerkstraat A 310). Neeltje Cornelia van Zuien, geb 14.10,39 (Kerk straat A 319). Jacobus Martinus Noer- land, geb 25.10.96 (Kerkstraat A 330). Johanna Luyk. geb 29.7.67. weduwe van Ar Ie Hage (Poststraat A 378). Johanna Pietemella Hage, geb 20.9.29 (Molenpad (A 200). STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven: Adriana Cornelia de Groot, geb 4.498, gehuwd met Dekkers (Kldeedijk 25). Adrlanus Heijligers, geb 20.7.94 (Koeveringsedijk 23). Johanna Maria Heijligers. geb 8.10.23 te Halsteren (Koeveringsedijk 23). (Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). Als tweede belangrijke punt voor Zee land vindt mr. De Casembroot, dat de mensen zo snel mogelijk kunnen terug keren naar de gebieden, die droog val len en dat in de getroffen plaatsen de herbouw van huizen met kracht wordt aangepakt. Dat zou al kunnen gebeuren in Kortgene op Noord-Beveland, Burgh op Schouwen, Bruinisse misschien, al die plaatsen, waar het water weg trekt. Het is nu eenmaal zo, dat de Zeeuwen ge hecht zün aan hun grond en waar het kan moeten ze naar die grond terug. De gehechtheid aan eigen omgeving speelde en speelt ons nog parten bü de evacu atie. In Zierikzee bijvoorbeeld is die eva cuatie nog steeds niet voltooid. Jhr. mr De Casembroot heeft de vo rige week een groot deel van zijn ge teisterde provincie kunnen bezoeken. Schouwen-Duiveland was het ergste wat ik gezien heb, zegt hij nadenkend, al is de schade op Duiveland groter dan op Schouwen. Ik ben er overheen gevlogen en van de lucht uit lykt het meer op een Jhr Mr DE CASEMBROOT Ik zou willen slapen Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot v carts te Uithoorn H. C. Boer, vicaris Eindhoven. Bedankt voor Oldebroek H. A. v. Slooten, Wierden. Beroepbaars tel ling: P. A. de Bruin. Rotterdam-Z.. A. W. Kranenburg, Rotterdam-Z. en I. Wisse, Kamperland. Toegelaten tot de evangeliebediening: M. C, Baart, Schie dam, J. L. Maris, Rotterdam-Z., C. Meyers. Utrecht, mr A. A. A. E. A. Voer man. Utrecht, A. W. Lenderink, Alme lo, B. J. Maessens, Doetinchem. Geref. Kerken. Bedankt voor Heer- de M. J. Mulder, Sprang. Geref. Kerken art. 31 k.o. Beroepen Middelstem H. W. Noordman, cand. Kamjpen. Bedankt voor Eindhoven J. Rijneveld. Bunschoten-Spakenburg. Chr. Geref. kerken. Tweetal te Baara W. de Ruiter, Sneek en K. «I. Ve- lema, Midwolde. Geref. Gemeenten. Beroepen te Scheveningen W. de Wit. Moerkapelle. Bedankt voor Den Haag J. W. Kersten, Genemuiden. Oud Geref. Gemeenten. Aangeno men naar Utrecht W. Kamp. Rotterdam. Vrije Evang. Gemeenten. Aangeno men de benoeming tot predikant in al gemene dienst J. J. v. Petegem, Apel doorn. HOGER ONDERWIJS A mblsaanvaarding Groningen. Prof. H. J. Doedens heeft bij de aanvaarding van zijn ambt van hoog leraar in het belastingrecht aan de Rijks universiteit te Groningen een rede uitge sproken getiteld: Goed koopmansgebruik en fiscale winstbepaling. Examens Utrecht. Cand. ex rechten; P. W. Pestman, Bilthoven: F. H. de Man, Ede en H. C. Nieuwkerk te Hilversum. Cand. wis- en natuurk.; W. J. Hornlx, Utrecht. G. J. M. Tonino. Breda: H. F. L. Liefferink, Heelsum en H. de Jonge. Arn hem. Doet. ex. pharmacie: J. Struyvé Utrecht. Doet. ex. eohelk.: J. J. C. Goos, Bilthoven: Utrecht en J. W. Renken, schorrengebied dan op een stuk eiland. Hoeveel gaten er precies in de Zeeuwse dijken zitten zou ik niet durven zeggen, maar het zijn er tiéntallen. Zo'n aan tal zegt overigens niets, want het gaat er maar om wat voor soort gaten het zijn, hoe groot, hoeveel water er binnen komt enzovoort. Een paar bijzonder vuile gaten zitten er op Schouwen en op Zuid-Beveland. Als er geen stormwind bij komt verwachten we van de komen de springvloed geen uitbreiding der ver nielingen. Achteraf hoor je nu mensen, die zeggen, dat de dijken sterker of ho ger hadden moeten zijn. Het gekke is, dat zwakke dijken het soms hebben ge houden en sterkere niet. De zwakke dijk bij Cadzand in West Zeeuwsoh-Vlaande ren bijvoorbeeld, waar jaren over is ge kletst. Het is niet juist om iemand vooi deze overstromingen een verwijt te ma ken. Het waarsehuwingssein voor storm vloed is gegeven, de mensen waren op hun posten, de dijken waren naar het beste weten van technici geconstrueerd. Tegen de samenloop van gebeurtenissen in de rampnacht was niet te boksen. Over verwijten gesproken, er wordt gezegd dat bepaalde delen van Zeeland „in de steek zijn gelaten" en dat hulp pas dagen na de ramp is gegeven. Maar men vergeet, dat een heleboel contacten waren verbroken. Ik heb op die Zondagmiddag zelf boven mijn provincie gevlogen en gezien wat er gaande was. Maar er was toen nog niks, waarmee hulp te bieden was. Die hulp is later gekomen in over vloedige mate en de commissaris der Koningin maakt er{ een ven schuldigend handgebaar bij het zwaarste karwei van de laatste dagen was hulp beleefd af te poeieren. Hij denkt even na en zegt dan: De eerste faze van de spontaneïteit is voorbij en nu moet er meer geregeld worden gewerkt. Daarover liepen ook de besprekingen in Den Haag met mijn collega's van Brabant en Zuid-Holland en later met de minister van verkeer en waterstaat en anderen. Er is ge praat over coördinatie in de diensten en de samenwerking van rijk en pro vincie. Over het systeem van werken kan ik verder niets zeggen, alleen dit: elk systeem staat of valt met de men sen dit het moeten uitvoeren. Het is een dodelijk vermoeid en schor gepraat man, die dit zegt. Hij wrijft over zijn ogen en zegt dat hij zou willen sla pen, maar dat er nog veel te doen is. I in e en om uw huis In wat grotere tuinen heeft men over het algemeen wel enige heestervakken: stroken beplant met verschillende soor ten heesters. Als men ze gesnoeid heeft, zal er gespit moeten worden. Nu moet u dat spitten niet al te letterlijk opvatten; het is voldoende als de boven grond netjes los wordt gemaakt, zodat lucht en warmte goed in de grond kun nen doordringen. Bovendien, wanneer er te diep gespit zou worden, raakt men de wortels en dat is natuurlijk verkeerd. Blad en onkruid dat nog tus sen de struiken voorkomt, wordt tege lijk onder gewerkt, waardoor men het humusgehalte van de grond kan verho gen, hetgeen aan de ontwikkeling van het gewas allemaal ten goede komt. Oplossing van de vorige pur.zle. Horiionital: 1 Jacht. 5 ode 8 alo« Pax. 10 it. 11 tap. 14 A.C. 15 ballade. 18 oever 19 omtrent. 21 nu. 22 era 23 en 25 dur. 27 Idee. 29 era. 30 krank Verticaal - 1 jas 2 alt. 3 Co 4 Hetaere. 6 op 6 daad. 7 exces, 12 alver. 13 plenair. 16 bot. 16 art. 17 zonde 20 muur 23 een. 24 nek 26 ra. 28 da. Elke dag een draadje is een hemdsmouw in «en jaar. naar de beroemde avonturenroman vun dlexander Uurnas 102 In opgeruimde stemming trokken de troe pen te velde. De soldaat van die tijd was in de eerste plaats nog avonturier en minder iemand die zijn eigen vaderland beschermt en de belegeringen in die eeuwen vormden kijkspelen, waar officieren uit geheel Euro pa hun practische kennis kwamen opdoen. Bij deze veldtocht gold het de versterkte stad La Rochelle en het beleg daarvan was een der grote gebeurtenissen van de rege ring van Lodewijk XIII en een der belang rijkste militaire ondernemingen van de kar dinaal. De laatste werd door sterke politieke drijfveren tot dit beleg gedreven. La Rochelle toch was in handen de protestanten, de Huge noten, en de laatste van de steden, welke Hendrik IV eens aan hen had afgestaan. Vol gens hun tegenstanders vormden zij in dit bolwerk een staat in de staat en daarom wilde Richelieu dit punt, waar, door toedoen van buitenlandse inmenging herhaaldelijk gistin gen voorkwamen, in handen krijgen. Span jaarden, Engelsen. Italianen, ontevreden in hun eigen land, gelukzoekers uit alle landen en van elke soort, hadden zich in de loop der jaren in La Rochelle genesteld, zogenaamd om het Protestantisme te steunen, maar in werkelijkheid met minder verheven oog merken. Bovendien was La Rochelle de laatste ha ven in het Franse rijk die voor de Engelsen openstond en door deze voor de Engelse erf vijand te sluiten zette de kardinaal de kroon op het werk dat eenmaal door Jeanne d'Arc was begonnen. Richelieu had daarbij nog een zeer persoonlijk motief. Hij wist van de geheime bezoeken die Buckingham aan de koningin had gebracht en aangezien hij er zelf vaak genoeg naar had gestreefd bij An na van Oostenrijk in de gunst te komen, zag hij in de hertog een rivaal, die hij overal moest bestrijden. En hij bedacht dat als hij in La Rochelle op Engeland zegevierde, hij tevens triomfeerde over de verliefde hertog van Buckingham. Natuurlijk werd de opening der vijande lijkheden, naar goed gebruik, door de man schappen gevierd, met een luidruchtige bras partij, waarbij zowel partijgangers van de koning als van de kardinaal het hoogste woord voerden. Na deze demonstratie ech ter werden de afdelingen bij aankomst in het legerkamp streng gescheiden. Het was de gewoonte dat de musketiers zich ophiel den waar ook de koning vertoefde en het ge volg daarvan was dat d'Artagnan, die nog altijd bij de garde diende, hoewel zijn bevor dering tot musketier al op papier stond, voorlopig gescheiden werd van zijn goede vrienden Athos, Porthos en Aramis, hetgeen hij nogal vervelend vond. Maar hij schikte zich er in. Nu kon hij tenminste rustig na denken over wat hem de laatste tijd was wedervaren en hij piekerde nu meer over Constance Bonacieux dan ooit. Er was in de frontlinie weinig te doen. Reeds ger'uimen tijd was hier alles bij het oude gebleven. De hertog van Buckingham en zijn Engelse troepen die tegenover de Fransen lagen toonden weinig activiteit en het bleet bij schermutselingen. De gardes van des Essarts hadden hun intrek genomen in het klooster der Minderbroeders en daar verbleef dus ook d' Artagnan. Daar hij geen behoefte had zich nieuwe vrienden te maken was hij meestal geheel alleen en slenterde dromend rond. Op een dag wandelde hij zo in gedachten over een aardig klein weggetje, dat van het kamp naar het dorp Angoutin leidde. Door zijn gepeins was hij verder af gedwaald dan de bedoeling was en de avond begon reeds te vallen, toen hij bij een straal van de ondergaande zon plotseling de loop van een musket achter een haag meende te zien glinsteren, d' Artagnan nam een situa tie altijd bliksemsnel in zich op en hij be greep dat dat musket kennelijk een eigenaar achter zich had die zich daar met minder vriendschappelijke gevoelens ophield. Dus be sloot hij het hazenpad te kiezen, toen hij aan de andere kant van de weg achter een rots blok een tweede musketloop zag uitsteken. Hij was in een hinderlaag terechtgekomen. Hij kon niet vooruit en hij kon niet achter uit. Hij was ingesloten. Elke seconde talmen kon zijn dood betekenen. Worüt vervolgd (Er zijn nog stukken, waar ik niet ge weest ben. Sint Philipsland bijvoorbeeld. Daar is het ook erg, is 't niet?) En al pratend denken we aan het onderhoud, dat wij me4 mr. De Casembroot de vo rige maand hadden, waarbij hij zijn plannen voor het nieuwe jaar ontvouw de. Meer huizen moeten we hebben en er is gelukkig geld voor wegverbete- ring, zei hij toen. Het is of hij het heeft vergeten. Denkend nu aan zijn over stroomde provincie piekert hij: Als de dijken nu maar gauw dicht komen Eerst de dijken dicht DEN HAAG (A.N.P.) Terugkeer an geëvacueeiCen is nog slechts op be scheiden schaal mogelijk. Voornamelijk zijn het evacué's uit Noord-Brabant die zijn teruggekeerd te Zevenbergen en Kruisland. Met betrekking tot de Zeeuwse en Zuidhollandse gebieden zal men eerst de verdere dichting van de dijken en de springvloed van 16 Februafl moeten afwachten alvorens men daar een gelei delijke terugkeer van een aantal evacué's kan verwachten. Voor Schouwen-Duive land en Goeree ex Overflakkee zal het nog wel geruime fTjd duren alvorens het zo ver is. Ook gisteren werd de evacuatie voort gezet. Uit Ellewouitsdijk op Zuid-Beve land werden driehonderd mensen geëva cueerd. Daarmee is het totaal van eva cué's gebracht op 65.000. De trekking voor de aan de rebusactï# voor het Ere-fonds voor oud-verpleeg sters verbonden loterij zal op 13 Fe bruari geschieden. Inzendingen, die na 11 Februari binnenkomen, zullen niet meer geldig zijn. De commandant van de brandweer in Den Haag, de heer C. W. P. Otten. zal wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op 11 Juni zijn func tie neerleggen. In zijn plaats is benoemd de heer H. J. van Oostveen, thans waar nemend commandant. Met het motorschip Cottica zullen vandaag ongeveer tachtig militairen van het corps Commando-troepen uit Suri name in Nederland terugkeren. Dit is de repatriëring van de eerste groep com mando's. die na een verblijf van een half jaar in Suriname in Nederland terugkeert. De Haagse gemeenteraad heeft gis termiddag besloten met bijzondere dank aan een ingezetene, die onbekend wenst te blijven, zijn schenking van 1500 ten behoeve van het te vervaardigen monu ment ter ere van de Nederlandse toon dichter Sweelinck, te aanvaarden. Een gift van 20.000 heeft de Haagse gemeenteraad toegekend als bijdrage voor de bouw van een nieuw schip ter vervanging van het tegenwoordige hos pitaal-kerkschip De Hoop. E\ EN oude regel luidt: Wie hel water deert, die het water keert. Degeen die het in vroeger tijd bestond een stuk gronds aan de baren te ontwoekeren, zoals dat in lieve liedjes wordt bezongen, moest zelf maar op draaien voor de kosten die het keren van het water meebracht. Zo is dat in de meeste gevallen vandaag nog. Het onderhoud en herstel van dijken drukt op de ingelanden, enkele gevallen uit gezonderd. Bij wat er nu gebeurd is gaat de oude stelregel niet op. Er is iets veranderd in de structuur van het land. De Rege ring heeft derhalve reeds aangekon digd van oordeel te zijn dat de kosten van het herstel geheel voor rekening van het Rijk dienen te worden geno men. De wetgever zal in die zin ook zéker beslissen. Het kan moeilijk anders. Dit betekent dat ook de mensen die hoog en droog wonen het hunne ziullen moeten bijdragen in de herbouw van het getroffen gebied. Het bewijst de hechtheid waarmee wij allen binnen onze grenzen met elkaar verbonden zijn, verbonden moéten zijn, willen we het leven houden. Onze saamhorigheid is in deze dagen ruimschoots bewezen. Daarnaast is nog eens duidelijk aange toond, dat er naar nationale welvaart geen andere weg leidt dan die ene weg: nationaal bewustzijn. OCULUS Hoofdkantoor: Witta de Withstraat 73, Rotterdam Telefoon (K 1800) 11.32.70 Nachtverbindingen van 23.00 tot 8.30 uur met uit zondering van Zaterdag nacht: Hoofdredactie Binnenland Buitenland Sport Stenografen en Expeditie en be zorging Zaterdag van 15.00 21.00 uur Zaterdag van 21.00 uur tot Zondag 20 uur Giro Nr. 11.10.05 11.10.08 11.32.73 11.32.71 27.0.16 27.0.18 11.10.01 11.10.09 11.10.03 28.48.00 k_ Kantoren: Rotterdam: Polderlaan 44a, tel. 73067; Den Haag: Sta tionsweg 26. teL 11.70.33; Amsterdam N Z. Voor burgwal 157, tel. 33050.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2