CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD 9575 „Aarzeling in Europa om de eerste stap te doen naar E.D.G." Redder èn dief - en dieven - géén redder Tot gisteravond ruim 31 millioen gulden bijeen Mr dr M. Rip benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Landbouwhogeschool WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 O Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd- red.), Ir L. Eringa en E. B. Folkertsma. Directie: R. Boomgaardt, a.d. Bureaus: Leeuwarden, Galileër Kerkstr. 17, Telefoon Redactie 5098: Dir. en Adm. 5088 Bijkantoren: Sneek, tel. 2821; Dokkurn, tel. 354; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs f 1,82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit zes pagina's pes rt] Daciblaü 43ste Jaargang No, 35 ^Ylatifsnaeii ^&an\pen.\on.ddf Den Haag giro Alarmering U oor hen .die gewoon zijn de Engel- sen boven de Nederlanders te prijzen, is het goed te weten, dat hun vrienden aan den anderen kant van de Noordzee liet tegen de Nederlanders hebben afgelegd. Beide landen zijn door de stormvloed van 1 Februari 1953 getroffen. Neder land zwaarder dan Engeland. Maar toch zijn ook in Engeland grote gebieden overstroomd en hebben 300 mensen den dood gevonden. Maar in Engeland barst de' critiek in alle 'hevigheid los. Daar worden som mige instanties overstelpt met verwij ten. In Nederland laat men dat aan de communisten over. Het Nederlandse volk voelt, dat het ongepast is. om te midden Aan zoveel leed en zoveel hel denmoed en offervaardigheid te gaan speuren naar „schuldigen"'. Misschien zullen later, als alles wordt onderzocht, fouten worden ouldekt. Daar kan dan over wordeu gesproken. ffet zou nu toch maar voorbarig zijn. Behalve dat er één ding is, waar wij de aandacht op willen vestigen. Niet om critiek te leveren op bepaalde instan ties of personen, maftr om een feit te constateren. Op Zondagmorgen, hcél in de vroeg te, werd Schouwen-Duiveland voor een groot deel door de zee verzwolgen. Op Maandagmiddag wisl men er in Den Haag nog weinig of niets van. De Bur gemeester van Zierikzee heeft meer dan een etmaal na de ramp laten aanplak ken, dat hij nog geen verbinding had met de rest van het land. Dat is natuurlijk heel ertj. Maar hoe komt dat? Omdat onze verbindingsmiddelen zo geperfectioneerd zijn. Wanneer er be richt uit Dordrecht komt. dat er over stromingen zijn, dan, worden er onmid dellijk door Waterstaat maatregelen ge nomen. Maar wanneer er uit Zierikzee geen enkel bericht komt, hoeft men.de overtuiging, dat het daar goed gaat. ,Geen bericht, goed bericht." Wij kunnen ons niet meer voorstel len, dat de verbinding, de telefonische en telegrafische verbinding met een groot deel van ons land plotseling door een ramp zo volkomen kan worden ver broken, dat er geen enkel bericht van de ramp doorkomI. Vroeger had men zeer primitieve systemen van alarmering. Het luiden van klokken, het lossen van kanon schoten, het ontsteken van vuren, en het zenden van renboden. Het was primitief, maar de middelen vielen niet zo gemakkelijk uit. Nu hebben wij de radio voor de. be richtendienst. Maar als de electrische stroom uitvalt, zodat practisch niemand meer naar de radio kan luisteren? Nu hebben wij de telefoon, bijna over het gehele land geautomatiseerd. Maar waT doen we, als een telefooncentrale uitvalt? We hebben zulk een vertrouwen ge had in onze geperfectioneerde commu nicatiemiddelen. dat we aan geen nood voorzieningen dachten. U wel? Heeft u de stormlantaarn gereed han gen, voor het geval het electriscli licht weigert en de ruiten inwaaien door een orkaan Heeft u, als n centrale verwarming hebt, de noodkachels klaar staan, voor het geval, dat er een scheur in de ketel komt? Dat zijn toch gevallen, die veel valeer voorkomen, dan zulk een stormramp! Wij willen maar zeggen, dat wij zo ingeleefd zijn in een wereld, waar de techniek feilloos functioneert, dat wij Verklaringen van Dulles en Bradley Nog geen beslissing over vloothlekkade van de Chinese kust De Amerikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft gister in besloten zitting verklaringen aange hoord van een staatsman (John Foster Dulles) en een militair (generaal Omar Bradley)- Voorzitter Wiley heeft aan de pers enkele mededelingen verstrekt. Dulles sprak over zijn bezoek aan Europa. Hij zeide. geconstateerd te heb ben, dat men overal bekrachtiging van 't verdrag ir.zake het Europese leger ver langt. maar dat „een zekere aarzeling om de eerste stap te zetten valt waar te nemen." Dc minister was van mening, dat de Europese staten de middelen hebben om in eigen behoeften te voorzien, indien zij vastberaden de weg naar eenwording op gaan „Indien Europa echter deze weg niet volgt, zullen wij onze eigen politiek moeten herzien", aldus de minister. De plannen voor een Europese defensie gemeenschap waaraan 't Amerikaanse volk en Congres zoveel belang hechten zijn in Europa opgesteld. De definitieve verwezenlijking zal ook door de Euro peanen zelf moeten geschieden, zo heeft Dulles verklaard. Een eventuele blokkade van China Ten aanzien van communistisch China, heeft Dulles gezegd, dat het „.voortijdig" is om nu reeds te spreken over een blok kade van de Chinese kust. De commissie heeft de verzekering gekregen, dat pre sident Eisenhower nog geen beslissing heeft genomen t.a.v. het Verre Oosten in het algemeen en van een eventuele blokkade in het bijzonder. Generaal Bradley verklaarde, dat thans meer wapens naar Formosa worden ge zonden. Een beslissing over een marine blokkade berust bij pres- Eisenhower. „De stafchefs doen niet aan politiek", zeide hij. Een vlootblokkade van de havens Dai- ren en Port Arthur (door de Russen be zet) zou niet in strijd zijn met het inter nationale recht, daar de souvereiniteit over deze havens door de Chinezen wordt uitgeoefend. Korea Generaal Bradley heeft t.a.v. Korea vraagstukken besproken die verband hou den met een groter gebruik maken van de Zuidkoreaanse mannen vóór de vorming van militaire eenheden. Schenker tegen wil en dank In een dorp in Noord-Holland was vorige week Maandag de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor de verzamelde goederen voor de rampgebieden. Maandagavond was er echter een kerkeraadsverga- dering. Na afloop van deze vergade ring kwam een der ouderlingen tot de onaangename ontdekkinig, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren verdwenen. Deze attributen waren namelijk niet aan dc over volle kapstok gedeponeerd, doch daarnaast en dientengevolge als ge- schenk-gaven aangemerkt. Met de overige goederen was de overkle- ding van de ouderling reeds onder weg naar het rampgebied en rede lijkerwijs niet meer te achterhalen. Het slachtoffer heeft de zaak verder maar blauw-blauw gelaten. niet meer rekenen op het uitvallen, in eens, van zoveel techniek. Wij staan verlegen, als wij opeens terugvallen in primitieve verhoudingen. Hy deelde mede, dat de bevoorrading der vebonden strijdkrachten in Korea met ammunitie thans zeer is verbeterd. Generaal Bradley gaf verschillende me thoden aan, welker aanwending volgens hem een einde aan de strijd in Korea zou kunnen maken. Hij sprak zich er niet over '.t, welke oplossing hij de beste achtte. Een der senatoren verklaarde, dat Brad ley. in antwoord op^hem gestelde vragen, had gezegd dat al deze werkwijzen, om de Koreaanse oorlog te beëindigen, één lemecnschappelijke kant bezaten, n.l. de noodzaak om meer uitrusting en militai- :n ter beschikking te stellen. Engelse bezorgdheid De Britse onderminister van buiten landse zaken, lord Reading, heeft in het Hogerhuis gezegd, dat Groot-Bnttannië een eventueel voorstel tot een blokkade van de Chinese kost „met zorg" zal be zien. Een dergelijke maatregel zou z.i- niet bijdragen tot een spoedig einde der vij andelijkheden in Korea. In antwoord op 'n vraag verklaarde lord Reading, dat dc regering er voor zou waken dat de recht matige handel, die door Gr. Brittannië wordt of zal worden gedreven met Hong kong of communistisch China, geen be lemmeringen in de weg zal worden gelegd. „Freikorps Deutschland" verboden De Weslduitse regering heeft de ontbin ding bevolen van het „Freikorps Deutsch land", een uiterst rechtse organisatie wier leiders zijn gearresteerd. Onder hen bevrn- deij zich een vroegere Gauleiter, Frauen- feld genaamd, en.de voorzitter van dc „Bruderschaft", een vereniging van oud- strijders. Voorts is oen bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigd tegen dr Gustav Adolf Scheel, oud-studentenleider, die vorige maand door de Britten is gearresteerd sa men met de groep-Naumann, verdacht van landverraad. Bjj 35 leden van het „Freikorps" is huis zoeking verrichL Hy.t korps telde „1000 en mischién wél 2ÜÖ0"'' ieden, voornamelijk in het Noorden van het land, zo is van of ficiële zijde verkilaard. Het is ontbonden op grond van art. 9 van de grondwet, dat gaat over de bescherming van de consti tutionele orde. 30 doden bij vliegramp in Egypte Een transportvliegtuig van de Egyp tische luchtmacht is bij Cairo neergestort. Dertig militairen kwamen om het leven. Het toestel was in een zandstorm terecht gekomen. Er zijn vijf overlevenden. Twee huiiner zijn echter ernstig gewond. Er heerst op hel ogenblik een zeer strenge winter in Zweden. Het .gehele land is bedekt met een dikke laag sneeuw, die op vele plaatsen verkeërsmoeilijk- heden veroorzaakt. Zelfs in Zuid-Zweden zijn temperaturen van 30 gr. C. onder nul genoteerd. De inwoners van Stockholm gaan per ski naar hun. werk of school. Deze twee jongens skiën langs Sfureplan, het hart van de stad. Op de achtergrond de Kungsgatan (Koningsstraat) met de „Koningstorens" Nationaal Rampenfonds Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gis teravond in totaal ruim 31 millioen binnen gekomen. En er worden vele acties ontketend, om dit bedrag te verhogen. De V.PJR.Ö. heeft door een misverstand nog niet aan de actie „Beurzen open dijken dicht" mede gewerkt, doch in het vervolg is deze omroep ook van de dc partij. Daarnaast worden acties ingezet voor boeken, hamers en dweilen, enz. Maar wat is er ook al niet nodig... De vijf centralen van overheidspersoneel hopen op basis van vrijwilligheid niet alleen over de maand Februari doch ook over Bijzondere leerstoel voor Christelijke Maatschappijleer ingesteld door C.B.T.B. en N.C.L.B. (Van onze Utrechtse correspondent) De 19-jarige expeditieknecht A. J. K„ uit Dpn Haag, is door de Haagse politie gearresteerd wegens het feit dat hij zich een aantal goederen, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, heeft toe geëigend. Deze .jongen heeft echter ook naar hij zelf zegt. in de noodgebieden ver scheidene mensen gered, wat de politie wel aannemelijk acht. K. had eerst uit een school, waar hij hielp bij het sorteren van ingezamelde kleding, twee costumes, een winterjas en een „battle-dress" meegenomen. Later bood hij op straat iemand die met een zwaar pakket liep te sjouwen, aan, dit pak voor hem weg te brengen. Ook dit pak verdween echter naar zijn eigen huis. De inhoud gaf hij ter bewaring aan zijn Ikostjuffrouw en zijn verloofde. Vervolgens kocht hij Rode Kruis-em- blemen, die hij op de gestolen „battle- dress" bevestigde. Zo uitgerust begaf hij zich naar het rampgebied, waar hij ver scheidene mensen gered schijnt te heb ben.. Hij hing hier de held uit. en liet zich zelfs interviewen door een verslaggever. Toen hij Zaterdag thuiskwam, wachtte de politie echter op hem, aangezien het was opgevallen, dat hij tweemaal op één dag met een groot pak was thuisgekomen. Dieven géén redder De 36sJarjge K. B., hoofdcommies bij een der Ministeries in Den Haag, is dooi de Haagse politie gearresteerd wegens diefstal van ingezamelde goederen Hij had in de nacht van Donderdag op Vrij dag in de Houtrusthallen geholpen bij het sorteren van goederen, cn daarbij een paar wollen handschoenen in zijn zak ge stoken. Collega's die dit gezien hadden, hebben dit ter kennis gebracht vande politie. B. heeft bekend en is reeds -voor' de Officier van Justitie geleid. Hij zal ten spoedigste worden berecht. Voorts is te Dordrecht gearresteerd de 26-jarige bouwvakarbeider T. J. A. van D„ uit Den Haag, die met een Rode Kruis- colonne naar het rampgebied was gegaan. Toen er echter niets te doen viel, had hij zich op eigen gelegenheid naar Zierikzee begeven, waar 'hij voorzien van 'n Rode Kruis-tas voor „dokter" speelde, sigaret ten en kousen vorderde en dergelijke. De schipper van een schokker, die hem naar Dordrecht terugbracht, vertrouwde hem echter niet en waarschuwde de politie. Die vond op hem allerlei goederen die tot de uitrusting van een zeer goed geoutil leerd redder behoren, zoals een rubber pak, een compleet stel ondergoed en een paar dekens, die hij zich waarschijnlijk heeft'willen toeëigenen. Hij is naar Den Haag overgebracht, waar hij zal worden voorgeleid» Het bestuur van de Stichting „Bijzon dere leerstoelen voor Chr. Maatschappij leer te Wageningen" heeft tot bijzonder hoogleraar aan de Landbouwhogeschool benoemd mr dr W. Rip te Voorburg. In dien op deze benoeming de Koninklijke goedkeuring verkregen wordt, zal de nieuwe hoogleraar omstreeks 5 April te Wageningen inaugureren. Mr dr Rip is lid van de Eerste Kamer en adviseur van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. Zoals bekend promoveerde hij op 19 December aan de Vrije Universiteit op een proefschrift over „Landbouw en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie". Reeds in 1947 namen de Ned. Chr. Boe ren- en Tuindersbond en de Ned. Chr. Landarbeidersbond het besluit tot geza menlijke oprichting van de in de aanhef genoemde stichting. Het vorige jaar kreeg de stichting de bevoegdheid een bijzon dere leerstoel aan de Landbouwhoge school te vestigen. Het Stichtingsbestuur bestaat uit twee vertegenwoordigers van de C.B.T.B., nl. de heren A. W. Bieuwen- ga te Garsthuizen en W. P. Cnossen te Woerden en uit twee vertegenwoordigers van de N.C.L.B., te weten de heren P. Stokman te Leiden en H. Oudekerk te Utrecht. Voorzitter was wijlen mi* J. Terpstra, in wiens plaats nog geen ander is aangewezen en secretaris is ir G. Wan- sink te Den Haag. De wnd. voorzitter, de heer W. P. Cnos- sen, vertelde ons, dat de Stichting in het leven werd geroepen, omdat zowel de a.s. leraren bij het Chr. middelbaar land bouwonderwijs als de overige studenten te Wageningen, die in de toekomst een leidende plaats zullen innemen op agra risch gebied, op de hoogte dienen te zijn met de Christelijk sociale en economische agrarische politiek. Bij de oprichting werd overleg gepleegd met de Stichting Bij zondere leerstoelen in de Calvinistische Wijsbegeerte aan openbare universitei ten, maar het bleek organisatorisch niet mogelijk de leerstoel voor Chr. maat schappijleer bij deze slichting onder te brengei^ Mr. dr. Rip gaf ons zijn visie op de taak, die hem te Wageningen wacht. „Het zal mijn opdracht zijn te bestuderen en te belichten, wat de achtergronden van het maatschappelijk leven zijn, bezien van uit onze Chr. visie", zo zei hij. „En daar bij zal het niet alleen gaan om de verhou ding werkgever-werknemer, hoewel deze in het verleden begrijpelijkerwijze steeds op dc voorgrond is geplaatst. Ook de ver houding van dc Christen-ondernemer te genover de zakelijke productiefactoren dient bestudeerd te worden. Ik zal mij met vreugde wijden aan dit pionierswerk, hoewel de verantwoordelijkheid mij ook wel met zorg vervult". De nieuwe hoogleraar zal zowel aan de studenten voor het candidaats-examen als aan die voor het ingenieurs-examen col lege geven. Het curatorium van de stich ting zal dc leeropdracht nog nader for muleren. In dit curatorium hebben zitting de heren Baron mr S. van Heemstra, dr M. A. J. Visser, mr J. Verdam, ir R. van Hees en prof dr J. Zijlstra. Evacuees in paleis Hel Lee Gister zijn de eerste evacué's uit het rampgebied gearriveerd in het Koninklijk Paleis Het Loo, dat door H. M Koningin Juliana gedeeltelijk beschikbaar is ge steld. Gedurende het weekeinde had de afdeling Apeldoorn van het Ned. Rode Kruis met medewerking van velen, o.m, van enkele grote Apeldoornse hotels, die een honderdtal bedden ter beschikking stelden, alles in gereedheid gebracht voor de verwachte gasten. In de vooravond kwam de eerste groep van veertien vluch telingen uit Zierikzee, die voorlopig onder het Koninklijk dak een gastvrij tehuis zullen vinden. Hedenmorgen werd een tweede groep verwacht, bestaande uit bejaarde lieden, die door water en wind- uit een Zierikzee's tehuis voor ouden van dagen zijn verdreven. Verwacht mag worden dat in de loop van deze weck de beschikbare ruimte geheel in gebruik zal worden genomen. Maar en April 1 pet van het salaris voor het Rampenfonds af te staan. Ook op andere wijze wordt geholpen. Zo schonk de Schie- damse vereniging voor tbc-bestrijding ƒ5000 speciaal bestemd voor de herinrichting van door de watersnood beschadigde consultatie- bureaux. En een im- en. exportfirma te Arn hem heeft dertig nieuwe naaimachines (w.o. 10 electrische) geschonken. Verder is er on der auspiciën van de Ned. Bond van Boek binderspatroons een commissie ingesteld, die bestuderen zal, wat kan en dient te worden gedaan tot herstel van waterschade aan boeken en bescheiden van gemeentelijke instellingen e.d. in de getroffen gebieden. Hamers en dweilenaclie Onder auspiciën van het Watersnoodcomi- té Eindhoven, is in de Brabantse lichtstad een actie ingezet onder de titel „Hamers en dweilen" ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingsramp. Deze actie be oogt de geëvacueerde gezinnen straks wan neer zfj naar hun stad of dorp terugkeren, een pakket schoonmaakartikelen en gereed schap mee te kunnen geven. Steun lichamen P.G.E.M. te Arnhem kon ƒ54.000 afdragen voor het getroffen gebied. De Coöp. Raifei- senbank met aangesloten boerenleenbanken heeft gister 300.000 kunnen afdragen dit boven de ƒ45.000 die al was afgedragen aan plaatselijke en provinciale comité's. Bij Phi lips N.S.F. Hilversum, heeft men al ÏOCLOOO overgespaard voor het Rampenfonds door overuren te maken het plan is de ander halve ton vol te maken; Mobylette te Arn hem ƒ40.000 van overuren, snipperdagen en aanvulling directie. Inzamelingen Grootebroek f20.556, Dwingelo f23.392. Huizen N.H. t.e.m, Zondagavond f 102.104.33; Nijmegen zal zeker drie ton afdragen het drostambt Tudderen collecteerde f9000. Din- teloord f20.000 plus f3783 in de kerken: Delft heeft f 50.000 bijeen. Haaien N.B. schonk f6524 plus voor f4300 aan dekens en f2000 aan veevoeder, in Arnhem steeg de inza meling tot bijna acht ton.Lieshout gaf f9610 en Benthuizen f 16.914,76. Kcrkcoüecfen Kampen totaal f 15.671,46, Pret kerken Rotterdam f 140.000, Engelse kerk Den Haag f 1000 In Halsteren 28 slachtoffers geborgen En nog 40 vermisten Volgens opgave van het gemeentehuis te Halsleren zijn op het ogenblik in deze gemeente 68 slachtoffers van de waters nood ggteld, waarvan er 28 zijn geborgen, Er worden er neg 40 vermis^

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1