KOU, GRIEP, KOORTS Zwitsaletten In onze streek brachten de kerken ruim f 40*000 bijeen Purmerenders trokken naar alle windstreken Puistjes i DDD Het ideale paar Blauwe Gillette Mesjes Nutsavond stond in het teken van de vliegerij Patiënt mag vertrouwen in de medicus niet verliezen 4 Maandag 9 Februari 1953 Weer nieuwe giften Purmerend. De leerlingen van school A brachten f 118.68 bijeen voor het Natio naal Rampenfonds, door de Vrijwillige Brandweer werd f 100 geschonken en door de damesgymnastiekvereniging „Iduna'" f 120. In de vergadering van de Purmer ender Middenstands Centrale werd beslo ten f 500 uit de attractiekas ter beschik king van het Rampenfonds te stellen. Paarden naar Purmerend Purmerend. Vorige week werden door de heer M. Pels zeventien paarden uit Oud-Beijerland gehaald en in Purmerend en omgeving ondergebracht. De mogelijk heid bestaat, dat ook deze week nog een aantal paarden uit het rampgebied naar onze stad zal komen om te worden ge stald. Dragers schonken f 25 Edam. Maandagavond hield de dragers vereniging „Eendracht" van het Oorgat haar jaarvergadering in het Damhotel. Het aftredende bestuurslid de heer T. Beets werd met algemene stemmen her kozen. Voorts werd een voorstel gedaan, f 25 over te maken na?r het Rampen fonds hetgeen eveneens met algemene stemmen werd goedgekeurd. Kerkconcert voor N.R.F. Zuiderwoude. Binnenkort zal op ini tiatief van de zangvereniging Soli Deo Gloria een kerkconcert plaats vinden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Solistische medewerking wordt verleend door mevr. Oldenburgervan Veen ter wijl het fanfarecorps tot medewerking zal worden uitgenodigd. Tot dusver is reeds middels de lijstcollecte en de col lecte in de Ned. Herv. kerk f 2172.20 bij een gebracht. zijn snel en afdoend te bestrijden met: 'n Z W/ TSA L preparaat/ Voor het Nat. Rampenfonds STREEK. Van vele zijden vernamen wij de bedragen die tijdens de herden kingsdiensten Zondag werden ingeza meld ter leniging van de nood in de ge troffen gebieden. Hoewel wij ook hier weer slechts een greep kunnen doen uit de grote hoeveelheid giften en offers, no teerden wij, alles bij ekanr tellende, reeds een bedrag van ruim veertigduizend gul den. Monnikendam. De collecte in de R.K. kerk bracht Zondag f 1185 op. In de Ned. Herv. kerk werd f800 bijeengebracht, terwijl de Lutherse diaconie een gift van f 500 toezegde. Broek in Waterland. De collecte in de Ned. Herv. kerk bracht f267 op. Ilpendam. In beide kerken van ons dorp werd tijdens de herdenkingsdiensten voor de slachtoffers van de watersnood gecol lecteerd. In de Ned. Herv. kerk bracht de collecte f200 op, in de R.K. kerk ruim f 1800. Middelie. De opbrengst van de collecte in de Doopsgezinde kerk zal doür de kerkeraad worden aangevuld tot f 50. Landsmeer. De collecte in de Gerefor meerde kerk bracht f1200 op. Graftdijk. De collecte in de kerkdienst te Westgraftdijk ten bate van het Ram penfonds bracht ruim f 100 op. Zunderdorp. In Zunderdorp bracht de lijstcollecte f2550,55 op. Bovendien werd tijdens de kerkdiensten in de Ned. Herv. en Gereformeerde kerken Zondag respec tievelijk f365 en f461 bijeengebracht. Tuindorp-Oostzaan. De collecte in de Ned. Hexw. kerk aan de Kometensingel leverde f568 op en de collecten in de kerk van het Allerheiligst Sacrament, eveneens aan de Kometensingel ruim f 2200. Nieuwendam. In de Ned. Herv. kerk te Nieuwendam bracht de collecte f510 op. De diaconie stelde bovendien nog f500 beschikbaar. Marken. Tijdens de kerkdiensten werd in de Ned. Herv. kerk f535 ingezameld. Zij kwamen en gingen. Purmerend. In de maand Januari waren er velen, die zich in Purmerend vestigden, maar ook talrijken, die de gemeente ver lieten. Een dame uit Purmerend vertrok naar het buitenland n.l. naar Zuid-Afrika. Ingekomen personen waren: Agnes M. Honkoop van Utrecht naar Westerweg 1, Cornelis A. van Nimwegen van Teringen naar Vooruitstraat 60; Roberto C. Dorland van Naarden naar Nieuwstraat 16b; Hen- riëtte E. E. Leyder Havenstroom van Katwijk naar Purmersteenweg 42 (Stads ziekenhuis); Jacoba C. van der Meij van Wormerveer naar N.H. Weeshuis; Marti- nus Kampstra en gezin van Amsterdam naar Julianastraat 76; Willempje Inke- laar van Middelie naar Achterdijk 13; Trijntje v. d. Veen van Hoorn naar „Huize Avondzon"; mevr. C. BerkelaarHeijt- lager van Amsterdam naar Rusthoeve; Josephus J. M. van Tienhoven van Am sterdam naar Weerwal 11; Hillegonda C. Tol van Edam naar St. Liduina; Sjake de Koe van Edam naar Rusthoeve; Aris de Heer van Beemster naar Rusthoeve; Adri- ana T. Lagerburg van Edam naar Rust hoeve; Jan Lankelma van Beemster naar woonschip Overw. Polder; Pieter J. Arz- bach van Leiden naar Bern. Nieuwentijt- straat 39; Louise Luijendijk van Beek naar Wilhelminalaan 24; Dirk Dijkman van Beemster naar Rusthoeve; Johanna F. Kruijff van Amsterdam naar H. de Grootstraat 8. Vertrokken personen: Johannes Kolijn van Bern. Nieuwentijtstr. 48 naar Edam; Helena Polnaya van Stadsziekenhuis naar Haarlem; Waltherus B. J. Lemmens van Schuld r\e vorige week werd in deze krant een artikel geplaatst naar aanleiding van de nieuwjaarsrede, die door de burge meester van Purmerend was gehouden. Misschien hebt U door de grote stroom van berichten over de ramp niet veel aandacht geschonken aan dit artikel, al zult U wellicht wel de dikke regel boven het bericht hebben gelezen, waarin stond, dat iedere Purmerender f 583 schuld heeft. Dat smaakt niet lekker en vooral de verpleegster uit Tuitjéhorn of het groot moedertje uit Surhuisterveeen, die zich plotseling in Purmerend gaat vestigen zal deze schuld moeilijk kunnen verwerken Dat ook de Purmerenders heel wat moe ten slikken om aan dit grote bedrag te wennen blijkt uit het aantal bekeuringen van de politie wegens dronkenschap. In 1951 waren er slechts 38 die juist iets te veel innamen, maar in 1952 waren dat er al 48. De stijging van het aantal grijpers naar de drankfles is gelijk aan de stijging van de schuldenlast van de Purmerenders. Eind 1951 kon iedere Purmerender nog leven met een schuld van f 409. Rekenaars zullen meteen zeggen dat iedere Purmerender in 'n jaar zijn schuld- denlast dus zag stijgen met 583409 is 172 gulden. Nu telt Purmerend zo'n dikke zevenduizend inwonersdus de totale schuldenlast is gestegen met 172 keer 7000 is rond f 1.200.000. Komt dat bedrag U bekend voor? O, U weet het al, Purmerend heeft een half jaar geleden f 1.200.000 geleend voor 4% Wat er met dat geld gebeurt? Maar lieve lezers en lezeressen, niet zo haastig, wellicht maakt U ook dat nog mee. Als het zover is, dan denkt U nog maar eens terug aan de tijd dat wij dit schreven en.... ons oog er op viel. Violenstraat 5 naar Beverwijk; Dirk Leu- rink en echtg. van Dubbele Buurt 11 naar Hilversum; Barend de Zwart en echtg. van Kaasmarkt 18 naar Noordeloos; Trijntje Th. Janneman—Janosiek van Esdoornstraat 1 naar Hilversum; Fran- ciscus J. C. Meulenbroek van Vooruit straat 94 naar Amsterdam; Lodewijk J. van Stralen en gezin van Julianastraat 74 naar Velsen; Aaltje van der Bijl van Rusthoeve naar Amsterdam; Jan Andries van Kanaalkade 17 naar Groningen; Hen- derika A. A. de HerderSteur van Rust hoeve naar Assen; Elisabeth H. G. Ham mes van Herengracht 14 naar Deventer; Johanna A. van Kuijk van Purmersteen weg 26 naar De Bilt; Jannie Kat van Stadsziekenhuis naar Amsterdam; An dries Vermeulen en gezin van Heren gracht 13 naar Amsterdam; Willem J. Resoort van woonschip „de Waterman" naar Haarlem; Dirk J. K. van der Stelt van Vooruitstraat 27 naar Amsterdam; Anna M. A. Rossenaar van Achterdijk 18 naar Beemster; Maria Was van Purmer- weg 32 naar Heumen; Jenneken Dommer- holtten Hove van Vooruitstraat 26 naar Deventer; Johanna G. E. Visser van Stadsziekenhuis naar Rotterdam; Hen drik van Leeuwen en gezin van Breed- straat 10 naar Den Haag; Anna C. Ree kers van Kolkstraat 7 naar Zuid-Afrika; Elisabeth J. M. van Klaveren van St. Li duina naar Schiedam; Jan Huisenga van Nieuwstraat 35 naar Beemster; Jeanna Crouse van Stadsziekenhuis naar Amster dam; Petrus Dekker van St. Liduina naar Beemster; Jantina Draijer van Kanaal dijk 30 naar Zaandam; Margrietha Hart man van Stadsziekenhuis naar Enschede; Jan Th. M. F. Maessen van Koemarkt 12 naar Dordrecht; Geertruida Tol van St. Liduina naar Zaandam. Kano gevonden Purmerend. In de afgelopen week wer den de volgende goederen in Purmerend gevonden: gedeelte van koplamp van auto, bruin lederen herenwanten, dubbel imitatie paarlen halssnoer, kano, bril met étui, bruin gele herendas, zwarte rechter damesglacé, beige das, groene autoped, blauwe wanten, twee muntbiljetten, zil veren hangertje met blauwe steen. In lichtingen iedere Woensdag- en Zaterdag middag op 't politiebureau te Purmerend. Verloren werden o.m. een grijze da- mesportemonnaie met inhoud door Blok land, Zuiderweg, Wijdewormer en een snoer witte kralen door Kuiper, Purmer- enderweg, Z.O.-Beemster. EIERENVEILING Purmerend, 11 Februari 1953. Aange voerd werden 50000 eendeneieren 50000 kipeieren. De priizen waren respec tievelijk f 13—f 13,18 en f 14—f 15. Middelieërtjes Middelie. Bij mej. A. Spiering, no. kan men een muntbiljet terugverkrijgen, dat door haar in de Doopsgezinde kerk werd gevonden. De buurtvereniging Het Centrum hoopt binnenkort haar jaarlijks bezoek aan de hoofdstad te brengen. Het programma zal de middag en de avond omvatten, doch staat verder nog niet geheel vast. In de vacatures van diaken der Doops gezinde Kerk, ontstaan door het regle mentair periodiek aftreden van de heren S. Laan uit Kwadijk en J. Hooijberg te Middelie zijn gekozen de heren Jb. Plas en Jb. Beets, beiden te Middelie. N.F.O. vergadert vanavond Beemster. Vanavond zal in café Haan de jaarvergadering worden gehouden van de N.F.O. afd. Beemster. De school schonk f 185 en in de Gerefor meerde kerk werd een bedrag van f 812,90 gecollecteerd. Grootschermer. De collecte in de Ned. Herv. kerk bracht Zondag f 185 op. Watergang. De kerkgangers van Water gang brachten f 131,35 bijeen. Purmer. Tijdens de kerkdienst in Pur mer werd f 163 gecollecteerd. Graft. De lijstcollecte in de gemeente Graft heeft f 6268,50 opgebracht. In dit bedrag zijn o.m. begrepen de giften van het Zeevarend fonds Noordeinde f200, Ned. Heiw. Weeöhuis f 100, Grafter Zie kenfonds f 50, Zeevarend fonds Oost- graftdijk en Westgraftdijk beide f 25, Ned. Herv. kerkkoor Westgraftdijk f20 en K.V.P. f 50. De Rijp. Zondag werd een schaalcol- lecte in de R.K. kerk gehouden, welke ruim f 1500 opbracht. Tijdens de dienst in de Ned. Herv. kerk in samenwerking met de Doopsgezinde gemeente werd bij na f300 bijeengebracht. Beemster. De opbrengsten van de ker ken in Beemster bedroeg respectievelijk in de Ned. Herv. kerk te Middenbeem- ster f 543,31, in de Herv. kapel te Z.O.- Beemster ruim f200 en in de R.K. kerk aan de Jisperweg f 1850. Purmerend. De collecte in de Ned. Herv. kerk bracht op f582, waarbij nog wordt gevoegd het bedrag dat in de kerk dienst in de Rusthoeve werd gecollec teerd, nl. f 144,96. In de R.K. kerk werd f 5055 bijeengebracht, in de Lutherse kerk f 100 en in de Gereformeerde kerk f 846,71. Edam. De collecte in de Ned. Herv. kerk bracht op f634, in de R.K. kerk f 4200, in de Gereformeerde kerk f 1000, in de Doopsgezinde kerk f 128 en in de Lutherse kerk f200. Volendam. In de R.K. kerk te Volen- dam werd Zondag een bedrag van f 10.504 bijeengebracht. Jisp. De opbrengst van de Zondag ge houden extra collecte voor het Nationaal' Rampenfonds in de Ned. Herv. kerk te Jisp bracht f 117,06 op. Beets. De collecte in de Ned. Herv. kerk te Beets bracht op f 194,12. Oudendijk. De kerkgangers van Ouden dijk brachten f 32,60 bijeen. N.R.F. Schellingwoude. De huis-aan-huis-col- lecte bracht de mooie som van f 900 op. Bij dit bedrag komt ongeveer f600, die reeds 's Maandags was ingezameld. De ingezamelde kleding werd via het Rode Kruis naar. Hoogvliet (Voorne en Put ten) gebracht. De kleding werd direct gedistribueerd en door de betrokken per sonen aangetrokken. Leden van het co mité, die waren meegegaan, hebben zelf nog goederen kurmen afgeven. De ge troffenen verzochten hun dank aan de bevolking over te brengen. Zuiver en ontsmet uw huid de helder vloeibare ).D.D. De jeuk bedaart, ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN zicKieiLjeuieu wuiucu U scheert zich nog gemakkelijker, beter en sneller als U de extra scherpe Gillette mesjes in een Gillette scbeerapparaat gebruikt. Want ook die vormen een ideaal paar! Zij garanderen dat U zich elke morgen snel en perfect scheert. •N GILLETTE SCBEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BU ELKAAR Blue Gillette Thin Gillette F. 0.75 per 5 Een „goeie morgenbegint met Gillette! Na Lindbergh ging het bergopwaarts Beemster. De derde Nutsavond stond in het teken van de vliegerij. Na opening van de voorzitter, de heer Prikken, werd het woord gegeven aan de heer De I-laan, vertegenwoordiger van de K.L.M., voor het houden van een lezing over de ont wikkeling van het vliegwezen, in het bijzonder dan van de oudste luchtvaart maatschappij ter wereld, de K.L.M. Beginnende met het stilleven van lat ten, linnen en blik, waarmede de eerste vliegeniers, waaghalzen en doodsverach- ters, zich in de lucht waagden, die hun voor alle tijden de eretitel van lucht vaartpioniers bracht, ging spreker gelei delijk over tot het meer betrouwbaarder type. De geslaagde Kanaalvluchten, om vervolgens tot de prestatie te komen van Charles Lindbergh, die in zijn één-moto- rig vliegtuigje de eerste oceaanvlucht volbracht. Na deze sensationele tocht ging het hard bergopwaarts met de vliegerij. Men begon te spreken van luchtlijnen en luchtnet. Van motoren van enkele paar- Kwakzalver was er eerder, maar. Purmerend. Het Departement Purmer end van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen organiseerde Vrijdagavond in het „Paradijs" een lezing, waar dokter W. C. van Stalborch uit Monnikendam een inleiding hield over „Kwakzalver, wat is uw geheim?" Ondanks het interessante onderwerp was de belangstelling niet uitermate groot. Ongeveer veertig belang stellenden hadden de tocht naar het „Pa radijs" aanvaard en deze zullen daarvan zeker geen spijt hebben gehad. Dokter Stalborch wist zijn gehoor te boeien door de wijze, waarop hij zijn onderwerp be handelde. De kwakzalverij heeft door alle eeuwen heen bestaan. De kwakzalver was er zelfs eerder dan de geneesheer, zo vertelde de spreker. In de laatste eeuw heeft de ge neeskunde zich snel ontwikkeld, zelfs zo, dat men hoop had, het geheim des levens te ontdekken. Die hoop bleek ijdel. De geheimen, waarvoor men bij nieuwe ont dekkingen kwam te staan, werden steeds groter. Bij spreker staat op de voorgrond de genezing van de patiënt, of dit nu ge schiedt door gebed, handoplegging, enz. of door de geneesheer. Een zeer belang rijke factor voor de genezing is wel het vertrouwen van de patiënt in de genees heer. Gaat een zieke naar een kwakzalver, dan is zijn vertrouwen in de geneesheer weg, terwijl de kwakzalver het vertrou wen bezit. Spreker wilde niet zover gaan, alle kwakzalverij, zonder meeer, af te keuren. Er zijn wel enkele goede resul taten. De slechte resultaten hoort het pu bliek echter niet, die komen bij de dokto ren terecht. De leek ziet de gunstige kant van de kwakzalverij, de arts de donkere zijde. Dokter Stalborch eindigde zijn interes sante causerie met de slotconclusie: Geef uw medicus uw vertx-ouwen. Na de pauze volgde nog een zeer ge animeerde gedachtenwisseling, doordat enige aanwezigen gebruik maakten van de gelegenheid tot vragen stellen, zodat het spoedig elf uur werd, het uur, dat dr. P. J. C. de Boer als Voorzitter van het Nutsdepartement, de bijeenkomst sloot met een dankwoord aan de spreker. dekrachten werden het duizenden, die daverend het luchtruim veroverden. Spreker noemde terloops enkele cijfers, betrekking hebbende op het commer ciële gedeelte van de K.L.M., waaruit het gehoor wel kon concluderen, dat het een organisatie van wereldformaat is. Na de pauze werden films gedraaid, alle betrekking hebbende op het vlieg wezen. Speciaal de vacantietrip met de K.L.M. was prachtig. Een schitterende, kleurrijke film, waar men kennis maakte met de folklore in verschillende landen, het natuurschoon, kortom met alles wat deze aarde zo aantrekkelijk en vreugde vol xxxaakt. Met een woord van dank en een tot wederziens tot spreker en filmer sloot de voorzitter deze culturele avond. Aanbesteding riolering Beemster. Vrijdagmorgen vond ten ge meentehuize van Miödenbeemster de aan besteding plaats van de uitvoering van rioleringswex'ken en de bouw van een zui veringsinstallatie te Z.O.-Beemster. In geschreven was op de afzonderlijke bouw percelen of op het gehele werk. De uit slag was: J. Dienaar, IJmuiden 3A f 203600, 3B f 173900, Zuid 4 f 127800, massa f 328400; fa. II. J. Brand en Zn., Beemster, massa f 282980; Aann.bedx-ijf Punt, Alkmaar, 3A f 247300; V. de Vries, Haarlem, massa f 321800; fa. C. v. d. Kommer, Nieuwe Niedorp, Zuid 4 f 123000; P. II. Posch en Zn., Beverwijk, 3A f 272075; J. F. de Moor, Schellingwou de, 3A f 150342, 3B f 185932; fa. E. Crey en Zn., Rosmalen, Zuid 4 f 86300; Corn. Kots, Amsterdam, massa f 349400. De gunning is aangehouden. Vacantiebonnen voor N.R.F- Beemster. Zaterdag is er gelegenheid tot het inleveren van landbouwvacantie- bonnen tot een bedrag van tien gulden ten behoeve van het ^Nationaal Rampen fonds. De inlevering kan geschieden bij K. Stalman, Noox-derpad 44 te Z.O.- Beemster van twee tot vier uur. Vanavond raad Beemster. Vanavond om 19.30 uur komt de raad Beemster in openbare vergade ring bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende voorstellen: subsidieverlening aan de R.K. Landbouwwinterschool te Hoorn, aan" het consultatiebureau voor zuigelingen in Beemster; wijziging ambte narenreglement; verpachting gemeente eigendommen; de pex-soneelsbezetting van de o.l. school te Noordbeemster terug te brengen tot twee leerkrachten en het voorstel van de heer Muntjewerf om aan ondersteunden een Kerstgave te verstrek ken. Een kwastgat of naad? Neem GUPA te baat! CETA-BEVER' KAPPIE EN HET GEHEIM VAN DE ANNA-DIRKJE (4) De Anna-Dirkje passeerde de Kraak en week handig uit. „Maar het wordt bestuurd!" riep Kappie. „Zag je die boot niet naar stuurboord uithalen? En nu gaat hij weer naar bakboord! Dat kan alleen maar, wanneer er iemand aan het stuurrad draait.en er draait niemand! Dat kan ja niet!" „Het Is een spookschip!" zei de Maat, die de Anna- Dirkje een tijdlang met open mond nagekeken had. „Het wordt door een geest bestuurd.... ik heb zoiets wel eens zoiets als de Vliegende Hollander!" „Daar heb je jou weer!" zei Kappie boos. „Jij altijd met je spoken en geesten! Pak het stuurrad liever in je knuis ten en draai de Kraak een halve slag om. We gaan die Anna-Dirkje achterna. Daar wil ik meer van weten. Ik ken namelijk de kapitein.... een Lutjewierder. Nanne Poppinga heet hij. Nog een kapitein van de oude stempel!" „Ik zou liever doorvaren!" mompelde de Maat, die de Kraak met een afkeurend gelaat keerde. „Ik blijf altijd liever uit de buurt van spookschepen!" De Anna-Dirkje voer keurig tussen de kleine eilandjes door, alsof zü door een kundig zeeman bestuurd werd en de Kraak volgde...,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3