pas op uw mu Cursusvergaderingen waren leerzaam en goed bezocht Kris-kras door onze streek LANDSMEERSE KRONIEK ABDIJSIROOP ALLERLEI UIT EDAM Chefarine 4 Woensdag 11 Februari 1-953 Veehouders uit Ransdorp e.o. bijeen Landbouwtechnisch: op hoog peil Ransdorp. Met medewerking van de rijkslandbouwconsulent hebben de afde lingen van de Hollandse Maatschappij van Landbouw te Ransdorp. C.B.T.B. Ie Zunderdorp en Holysloot, C.M.C. kring 6, de fokvereniging en de vereniging voor bedrijfsvoorlichting cursusvergade ringen georganiseerd. Alle veehouders, voor zover de adressen bekend waren, uit de dorpen Ransdorp. Zunderdorp, Holysloot, Uitdam, Durgerdam en Schel- lingwoude zijn uitgenodigd. Ook andere belangstellenden waren welkom. Op de eerste avond nam de heer H. Hoeve namens de organisaties en vereni gingen de leiding. In het bijzonder werd welkom geheten de heer J. Smit, waar nemend directeur van de Rijkslandbouw- winterschool te Alkmaar. Het verheugde de voorzitter dat er zoveel jongeren wa ren opgekomen. Op de tweede avond sprak de heer J. G. Veldt, hoofdassistent voor weide- en voederbouw. In deze vergadering nam de heer D. Schouten het voorzitterschap waar. In zijn welkomstwoord herdacht hij de slachtoffers van de overstromings ramp. In grote trekken Is de eerste avond ge sproken over de grond en de bemesting. Om een maximale opbrengst van het land te kunnen verwachten, moet een goede ontwatering worden begonnen in de win ter. In de zomer moet er voldoende wa ter zijn. Verder vraagt het grasland naast de stalmest eventuele kalk, fosforzuur en kali. Gier dient te worden verdeeld over alle percelen. Grondonderzoek vormt de basis van een goed bemestingsplan. Dit gebeurt op labo ratoria in eigendom van de georganiseer de landbouw. Uit de zeer duidelijke kaar ten kon de vergadering zien hoe de be mestingstoestand van de onderzochte per celen in Waterland was. Vele percelen hebben nog grote behoefte aan kalk en fosforzuur. Op de tweede avond is gesproken over de beweiding, het inkuilen, hooien cn grasdrogen. Vrij uitvoerig maar duidelijk werd het inkuilen behandeld. Ongeveer tachtig procent van de Nederlandse vee houders kuilt in volgens de zgn. warme methode, d.i. de methode waarbij men één tot drie weken over het kuilen doet. Deze methode veroorzaakt zeer grote verliezen - aan voedingswaarde om maar niet te spreken over de kwaliteit van de melk en de geur. Gelukkig zijn er momenteel an dere mogelijkheden, welke allen beter -zijn dan de hier genoemde. Op beide vergaderingen werden vele vragen gesteld. Tevens werden na afloop geluidsfilms vertoond, welke goed in de smaak vielen. De bijeenkomsten stonden landbouwtechnisch op hoog peil. Ook de medewerking van de caféhouder en zijn echtgenote was verdienstelijk. Tot slot zal deze maand nog een derde vergadering worden gehouden met als spreker de rijksveeteeltconsulent, ir. L. de Vries over „voeding en veefokkerij". AFSLAGVER. B. P. O. Maandag 9 Februari 1953. Witlof f 30 f57: rode kool f 8—f 16; Savoye kool f 18 —f20; groene kool f 19—f21; spruitkool f34—f64; boerekool f24—f43; andijvie f105—fill; rode bieten f4f 12; gare bieten f 16—f20; winterpeen f7—£11; waspeen f 12f 24; uien f30f55; drie lingen f47; nep f48: prei f24f53; ap pelen, Bramley Seedling f3f7; Goud- reinette f6f 26; Jonathan f8f35; laxton superbe f 14—f44; notaris-appel f5f 17; present van Engeland f8f35; zoete Campagner f 16f27; peren, com- tesse de Paris f6.50; Gieser Wildeman f6f 16; Kamperveen f12; St. Rémy f 8f 13; winterjan f4—f 15. Alles per 100 kg. MARKTVER. „AVENHORN en OMSTR.' Zaterdag 7 Februari 1953. 16000 kg. ro de koolf 7—f 14.60; 4000 kg. gele kool f6.50 f 10.70; 800 kg. groene kool f 13f 23; 70900 kg. uien, grove f 47.40f 49.20; ge wone f 48.40—f 51.60; driel f 48—f 51.30; nep f 40f 44; 23000 kg. bieten I rond f 11.50—f 11.90; II f 10.10—f 12; III f 5— f 6: 73000 kg. peen II f 14f 20.50; III f 13—f 16.70; IV f 8—f 11.70. Alles per 100 kg. 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht do bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Krusehenkuur op korte termijn verlossing bracht, van die slopende rheumatische pij nen. De aansporende werking van Kru schen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder teweeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Krusehenkuur. Dan smoort ge Uw rheu- matiek in de kiem, in plaats van te ko men van kwaad tot erger. Vergadering zonder leden Beets. Door volksonderwijs werd Don derdagavond in café Bloothooft een ver gadering gehouden. Geen enkel lid was aanwezig, zodat dit voor het bestuur een :eer mistroostig verschijnsel was. In verband met de verhoogde bijdrage, welke aan het hoofdbestuur moet worden afgedragen, werd de contributie verhoogd en van i' 1 op f 1.50 gebracht. Besloten werd de contributie in twee termijnen te innen. Het aftredend bestuurslid, de heer W. Mars, werd herkozen. Bij de rondvraag werd het punt propaganda voor volkson derwijs besproken. Dit zal nader onder de loupe worden genomen. Cursisten op excursie Broek in Waterland. Dertig deelnemers van de cursus „Veebeoordeling" te Broek Waterland zijn op excursie geweest naar enige fokkers in Noordholland. Be zoeken werden afgelegd op de bedrijven van P. Jonker te Westwoud, P. Koster te Hoogkarspel en Gebr. Ruiter te Ooster blokker. Op het eerste bedrijf is de laatste stier voor de K.I. te Broek in Waterland aan gekocht. Voor de cursisten was het be zoek aan de heer P. Koster zeer leerzaam. Deze wist op bijzonder aantrekkelijke en duidelijke wijze iets te vertellen over de fokkersarbeid. Ook de inrichting in de stal was het bekijken waard. Op het bedrijf van de gebrs.Ruiter maakten de cursisten kennis met de be kende stamvader Adema 21 van de Woud hoeve. Ook de moeder en vele afstamme lingen van deze stier werden bekeken. Voldaan en voorzien van vele indrukken keerde het gezelschap huiswaarts. Donderdag raad Z. en N. Schermer. Donderdagmiddag 2 uur komt de raad in openbare verga dering bijeen. Als belangrijkste punt komt aan de orde een voorstel van B. en W. over te gaan tot aansluiting op het waterleidingnet van de zogenaamde niet rendabele gebieden. BRANDJE Monnikendam. Zaterdagmiddag brak brand uit in de woning van de heer Jb. Plat aan de N.Z. Burgwal. De door dé sirene gewaarschuwde leden van de brandweer behoefden geen water te ge^ ven, daar het brandje bij hun aankomst reeds met eigen middelen was geblust. 1 Handige buurman Spijkerboor. De vliegende storm was oorzaak dat behalve van vele in de om trek staande boerderijen en huizen tal rijke dakpannen sneuvelden, ook enkele dakpannen van het onbewoonbaar ver klaarde dubbele woonhuis, bewoond door de families S. en M. werden verwijderd. Van het dak boven de woning van S. twee en van het andere dak vier. De re gen ondervond weinig weerstand van het slechte dakhout bij het zoeken naar een weg tot de zolder van waar het kon neer- siepelen in de respectieve woonkamers. De heer M. bleek echter een handige jongen die met een eenvoudig hulpmid deltje de waterstroom kon stuiten. Wie schetst echter de verbazing van buurman S. die, de volgende dag thuiskomende van zijn werk, bemerkte dat er niet twee maar wel zes pannen van zijn dak weg waren. De lege plaats op het dak van M. was reeds aangevuld. Dra spoedde hij zich naar zijn handige buurman en de woor den die hij sprak, voortvloeiende uit een vrij logische conclusie, waren niet erg vriendelijk. Het verweer van buurman M. luidde: „Ja, ik heb die pannen maar even van je geleend". De termijn van lening is blijkbaar nog niet afgelopen, want S. mist nog steeds zes pannen Landsmeer. De heer J. Kraayer, chauf fer bij de N.V. Enhsbo alhier, had Maan dagmiddag het ongeluk, met twee vingers bekneld te raken tussen de deur van de bus. Hij had juist de dienst er op zitten en wilde de bus verlaten. Of zijn tas bleef haken, of dat er een rukwind kwam, dat wist hij niet, maar plotseling was het een feit. Een der vingers lag aan de zijkant open en moest worden gehecht. Zaterdagavond hield watersportvereni ging De Breek een filmavond, waarvan de opbrengst, groot f 47,50, eveneens be stemd was voor het rampenfonds. Ook hieruit blijkt, dat er nog weinig animo bestaat openbarebijeenkomsten bij te wonen. Het programma werd geopend door opnamen over een reis door Frank rijk, gevolgd door oen Engelse dieren film. Nog voor de pauze werd een rol prent vertoond over sport in Canada, waar vooral 't ijszeilen naar voren kwam. De hoofdfilm, die na de pauze werd ver toond, gaf een beeld uit Texel. Het ge heel was zeer interessant om te zien. De heer J. van Dijk vertelde op prettige wij ze wat alzo te zien zou zijn. De plaatselijke afdeling van de Bond voor plattelandsvrouwen kwam Maan dagavond in Robjnson bijeen. Door ziekte van mevrouw Post opende mevrouw Bu- sard de bijeenkomst. Zij heette in het bij- In de leeei beginnen enkele der^ gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste V klacht, zoals kriebel, 4«| heesheid of gezwollenheid WV snelwerkende jyv AKKERS ,vXv! 's werelds beste hoestsiroop Edam. Na de sympathieke daad van de heer J. P. van der Goot, die honderd paar klompen beschikbaar stelde om de in het, noodgebied verblijvende mensen van schoei sel te voorzien, waardoor deze stadgenoot een voorbeeld gaf voor velen, bereikte ons het bericht, dat door het echtpaar J. C. Bander voor het rampenfonds werd afge staan een schilderij, gemaakt door mevrouw Bander—Lutomirski en voorstellend een vaas met seringen. Met goedkeuring van autoriteiten werd een verlotingscomité opgericht cn besloten loten uit te geven met dit schilderstuk als prijs. Deze loten zullen vijftig cent kosten en in de loop van deze week door dames huis aan huis worden aangeboden. Het druk ken van de loten heeft zonder kosten plaats. Verwacht wordt een opbrengst voor het rampenfonds van ^duizend gulden. Het schilderij staat in dc etalage van de firma Burghouts aan de Kleine Kerkstraat ter bezichtiging. De trekking van de loterij voor dit prachtige doel heeft plaats op Za terdag 14 Februari, 's avonds 7 uur in ge bouw Rito door de groepscommandant van de Rijkspolitie, de heer J. van der Spek. Kleine brand. Vrijdagavond werd de brandweer gealarmèerd voor een brand in de bovenwoning van het perceel, bewoond door de heer Verberkmoes aan de Hoogstraat De vlammen sloegen reeds uit het dak. ter wijl de bewoner hiervan niets wist. Hij was totaal onbekend met het gevaar, toen de vrij willige brandweer arriveerde. Zeer spoedig was men het vuur meester, hoewel veel waterschade ontstond. Buiten le verde het bevroren water op de weg gevaar op voor het verkeer, zodat zand werd ge strooid. De oorzaak van dit ongeval is on bekend. Het vermoeden bestaal. dat er kort sluiting is ontstaan. Nog slechts kort werd de woning mede bewoond door het hoofd van de kleuterschool en haar zoon. Geslaagd. De heer G. H. Conijn slaagde voor het diploma moderne bedrijfsadmini stratie. welk examen werd afgenomen in Amsterdam. Van verenigingszijde bereikte ons het bericht, dat door de toneelvereniging „Kunstgenot" honderd gulden uit de kas was afgestaan voor de nood in Zeeland. Het was niet de bedoeling juist deze ver eniging te noemen, maar door dit bericht de offervaardigheid van meer 'plaatselijke verenigingen te stimuleren. Per slot van rekening zijn er nog verenigingen, die flinke kassen hebbenGoed voorgaan doet goed volgen! Cheque uit St. Claude Edam. De familie Bander heeft op een van de vacantiereizen gelo geerd in Frankrijk. De familie A. Belin, waar men onderdak vond, vernam het een en ander over de ramp, die ons land trof cn deze week ontving de heer Bander een cheque uit St. Claude de Diray ten bedrage van duizend Franse francs om dit bedrag in Nederlands geld omgerekend aan het Nationaal Rampenfonds ter hand te stellen. zonder welkom de heer Overwater, die een inleiding verzorgde, op de film „Kin derbescherming", die daarna volgde. Ach tereenvolgens passeerden debiele, imbe ciele, ontspoorde, gebrekkige, blinde en doofstomme kinderen de revue. De op brengst van de kinderpostzegels wordt ook voor deze tehuizen gebruikt, en wel voor alle gezindten. Daarna werd het woord gegeven aan de heer J. van Ruiven uit Oostzaan, die al lereerst een gedeelte voordroeg uit het bekende „Droomkoninkje" van Heyer- mans. Daarna volgde van dezelfde schrij ver „Dolle Jan", waarna werd besloten met een gedeelte uit „De weg terug" van Remarque. Met aandacht werd dit ge volgd en de heer Van Ruiven daagde er volkomen in, de aanwezigen te boeien. Deze nuttige en tegelijkertijd interessante avond werd besloten met een dankwoord aan de medewerkers. De heer S. Root Hz., die meer dan zes tig jaren als groentenhandelaar in ons dorp dag in, dag uit op de weg bivak keerde, heeft besloten er nu toch maar eens een einde aan te maken. Het besluit is voor hem blijkbaar lichter geworden, nu de heer B. Bakker dezer dagen zijn café „Het Wapen van Landsmeer" gaat verlaten, omdat de heer W. Leguit, als eigenaar, deze zaak gaat betrekken. De hoer Bakker zal nu een andere branche krijgen. Toch zal hij voor de Landsmeer ders niet vreemd worden, want hij zal de zaak van de heer Root gaan behandelen en dus de „groentenboer" worden. Dure uien voor goed doel Avenhorn. Enkele 'uinders stelden Za terdag 500 kg. uien beschikbaar, waarvan de opbrengst ten bate van het Nationale Rampenfonds kwam. De uien werden per cent per kilo kist voor kist geveild en werden, omdat de kopers, zowel tuinders als kooplui, ze c-nige malen weer ter hand stelden van het genoemde fonds, verkocht voor een gezamenlijke waarde van f 2153,10. Leerzame filmavond van Holl. Mij van Landbouw Broek in Waterland. Donderdagavond hield de Hollandse Maatschappij van Landbouw een bijeenkomst in café „De Zwaan", waar films werden vertoond door de Amerikaanse ambassade. Voor een halfgevulde zaal opende de voorzitter, de heer C. Honingh, die woorden van deel neming sprak over het vreselijke lot, dat de mensen in het Zuidwesten van ons land heeft getroffen. Daar het moeilijk was, deze avond op het laatste moment af te gelasten en het hier een leerzame avond betrof, was ten slotte besloten de avond door te laten gaan. Voor de pauze werden twee films ge draaid. De eerste gaf een duidelijk beeld van New York met zijn kolossale gebou wen cn overstelpend druk verkeer. De tweede gaf als tegenstelling een beeld van het platteland en het doeltreffende werk van de jongeren. Na de pauze werd een film gedraaid over het bezorgen van de post op het platteland en tenslotte een film over Walcheren voor de oorlog, tij dens de doorbraak en de opbouw na de oorlog. De voorzitter dankte na afloop voor hetgeen deze avond was geboden, waarna burgemeester Paul het woord nam en de boeren opwekte, tot het zenden van vee voer naar de getroffen collega's in de noodgebieden. Mevr. Smit-Du Pied dankte voor de uitnodiging voor deze avond en stelde als tegenprestatie de vrouwen van de leden van de Hollandse Maatschappij in de gelegenheid de modeshow te bezoe ken, die door enige firma's uit Purmer- end zal worden gegeven. Pluimveeteeltconsulent benoemd De directeur-generaal van de landbouw heeft, te rekenen van 1 Januari 1953, de ingenieur bij de vooilichtingsdienst ten behoeve van de landbouw, ir. B. II. van der Zanden te Leidschendam, met behoud van deze gemeente als standplaats, belast met het Rijkspluimveeteeltconsulentschap voor de provincies Noordholland, Zuid holland en Zeeland. Ir. Van der Zanden was sinds 1 Januari 1950 met de waar neming van het consulentschap belast. Viervoudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet brengen baat waar andere mid* delen laien. Tezamen werken zij bijzon der snel, krachtig en weldadig. 'n jfije doet wonderen 6) Uit welk gedeelte van Engeland kom je dan?", vroeg major Julien Heath. „Somerset", antwoordde Rolf, zonder zich te bedenken: „Ik heb ongeveer mijn hele leven in Burnham doorge brachtu weet wel, waar de golf banen zijn". „Ja, heb ik van gehoord". Heath leun de tegen de schoorsteenmantel en stak zijn handen in zijn broekzakken. „Maar hoe komt het dan ik hoop, dat je me die vrijpostige vraag niet kwalijk neemt, hoe komt het dan, dat je nu om één uur 's nachts op tennisschoenen in Soho rondwandelt?" „Tja, dat is een lang verhaal". De journalist stak zijn hand uit naar zijn glas en kreeg tegelijkertijd de inspira tie, waar hij naar zocht. „Een verdui veld lang verhaal", herhaalde hij, „en niet bepaald een verhaal, waar ik reus achtig trots op ben". „Kan best zijn. Maar toch zou ik het mij maar vertellen. Je kunt nooit we ten, waar het goed voor is". „Ozo erg vind ik het weer niet." Rolfs stem klonk vrij bruusk. „Ten slotte ben ik niet de enige, die van zijn leven door allerlei stomme zetten hachee heeft gemaakt". „Nee, zo zijn er meer, geloof me". Rolf lachte. Het was een uitstekende imitatie van de lach, die het behoorde te zijnquasi luchtig, maar tegelijk verbitterd. „Och, jawat heb je aan dat verstoppertje spelen? Ik heb geen sou meerdat is de hoofdzaak geen sou meer. Zo lang mijn portemon- naie het uithield, heb ik het er van ge nomen en nu moet ik betalen". Even bleef het stil. „Ik hoop, dat je me niet nieuwsgie rig vindt". Voor de tweede keer bette de majoor zijn wang met de grote zij den zakdoek. „Jouw privé-aangelegen- heden gaan niemand dan jezelf aan. Maar als je genegen zou zijn wat open hartiger met me te spreken, zou het me allicht wat makkelijker vallen je te helpen". Rolf begreep, dat het te laat was om bakzeil te halen en bovendien begon hij in zijn hart plezier in zijn fantasie te krijgen. Het karakter en de rol, die mr. Smith moest spelen, stond als het ware in een boek, dat open voor hem lag. Hij hoefde het maar op te lezen. „U zult me wel. de grootste ezel vin den, die op twee benen rondloopt", be gon hij,- „en dat neem ik u niet kwalijk. Nu het te laat is, zie ik duidelijk, wat ik anders had moeten doen". Hij nam een slokje whiskey. „Mijn vader was rijk- wat de mensen ten minste rijk noemen", ging hij voort. „Om precies te zijn: hij had twee duizend pond 'sjaars en een klein landgoed bij Burnham. Drie jaar geleden is hij dood geblevenon verwacht en aangezien ik de enige zoon was, erfde ik alles. Ik was toen een-en- twintig en juist afgestudeerd. Ik was dol op jagen en rijden en al dat soort dingen meer en toen ik eenmaal de baas was over al dat geldzonder iemand, die me raad gafja.... ik denk, dat ik toen zelf op hol ben ge slagen. Binnen een jaar was ik alles kwijt en dat niet alleentoen het jaar om was, zat ik zo diep in de schuld, dat het gewoon niet meer mogelijk was eruit te komen. En ik was niet flink genoeg, om te blijven waar ik was en de toestand onder de ogen te zien. Neen, ik ben er vandoor gegaan.... als de enige manier om nog iets van mijn zelf respect te redden. Bristol leek me de aangewezen plaats en ik had het ge luk, meteen een baantje te krijgen op een vrachtschip, dat een paar lui nodig had. Maar de kapitein was een schoft.... het type bruut waar je in boeken over leest. Twee maanden heb ik het uitge houdenmaar toen kwam er een avond, we lagen in Gravesend, dat ik opeens tot de conclusie kwam, dat ik wég moest dat het eenvoudig niet uit te houden was. Ik wachtte een gun stige gelegenheid af, glipte van boord en sindsdien wandelde ik, op zoek naar een betrekking, rond. Wat me hierheen heeft gevoerd, weet ik eigenlijk niet.... Ik denk, dat 't me veiliger leek om een flinke afstand tussen mijn persoontje en de haven te hebben". Hij zweeg, niet weinig overbluft door het gemak, waarmee hij had zitten fan taseren. Een paar ogenblikken bleef het stil; dan haalde Heath een platte gouden sigarettenkoker uit zijn zak en stak langzaam een sigaret op. „Zo", zei hij dan. „Zit de vork zo in de steel. Dacht ik wel, dat je iemand van opvoeding was.... dadelijk toen ik je hoorde praten". Hij gooide de luci fer in de open haard en blies een wolk ijle, blauwe rook de lucht in. „En heb je niemand, geen vrienden en geen fa milie, die je kunnen helpen?" „In het Westen van Engeland heb ik nog wel wat familie zitten", zei Rolf. „Een paar neven. Maar die zijn zo rechtschapendat ze me niet meer willen kennen. En vrienden.tja, vroeger heb ik natuurlijk wel vrienden gehadheel behoorlijke vrienden zelfs.... en ik weet zeker, dat ze me helpen als ik bij ze aanklop.... Maar dat is iets...." Hij zweeg en haalde veelbetekenend de schouders op. „Juist". Weer bleef het even stil. „Nu. ik ben in elk geval blij, dat je zo ver standig geweest bent om me de waar heid te zeggen. Dat vereenvoudigt de dingen aanmerkelijk". Op zijn gemak liep Heath naar de tafel en schonk zich een glas whiskey in. „En om nu ter za ke te komen, wat heb je liever.werk of geld?" „Werk", zei Rolf zonder aarzelen. „Dat is van het begin af de bedoeling geweest". „En kan het je schelen, wat voor soort werk het is?" „Neenhoegenaamd niet. Na twee maanden op een vrachtboot ben je niet erg kieskeurig". „Zou ik ook denken". Heath dronk zijn glas in één teug leeg cn wandelde op dezelfde bijna tergend kalme ma nier naar zijn plaats bij de haard te rug. „Toevallig heb ik werk voor je", zei hij dan. „Ik zoek een nachtwaker, een man, die het werk kan doen en die het ook wil doen. Op het ogenblik is het nog niet bepaald een schitterend baantje, maar als je me bevalt, komt er wel wat betersen misschien gau wer dan je denkt". „Ik zeg natuurlijk onmiddellijk ja", verklaarde Rolf. „Wanneer kan ik be ginnen?" Heath gaf niet dadelijk antwoord. Met zijn ogen strak op de wat zonderlinge figuur van Rolf, rookte hij een poos zwijgend dooi-. Het was, of hij van iets het voor en tegen stond te wegen. Maar op een gegeven ogenblik nam hij een besluit. „Ik zie niet in, waarom je niet dadelijk kunt beginnenDe gelegen heid, waar ik je nodig heb, is vlakbij en zo gauw als ik me verkleed heb, ga ik er zelf ook nog even naar toe". Hij wachtte even voor hij voortging: ,,'t Is een clubeen danscluben 't heet „Blonde Venus". Ik ben de eige naar, weet je!" Die naam kwam zo onverwacht, dat Rolf zich bijna verraadde door een uit roep van verbazing. Maar gelukkig wist hij hem nog juist binnen te hou den een prestatie, waar hij hee! dankbaar voor was (.Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2