Izuuie fÏJJZ Woonlliollandse Cmranl Overstromingt ramp voor de landbouw Laatste jaren onvoldoende leiding op WATERSTAAT? Zweden hielp ons reeds met meer dan f7 millioen! Canada, Noorwegen en Chili willen Nederlandse emigranten helpen Ned. elftal gaat weer trainen 8& Jaargang No. 97 Woensdag 11 Februari 1953 Bui NieuwsU Rur- m erend. Tel 1341 (K2990) Na 18 a Dii 604: Red. 738 582; Adv 791 Abon nementsprijs 1-12 p m, ot 26 ct p w., pei post r 3.60 pei 3 mnd Advert.- prijs 1-15 m m f 3.40. elke m.m. meer nummer 94281 ct Giro- W TROMP Dit blad verschijnt Maandags, Woensdags en Vrijdags Hoofdredacteur: J. A. WIT MET BEHULP van 33 pompen is men er nagenoeg in geslaagd „De Vest" (pol der Bevershoek bij 's-Gravendeel) leeg te zuigen. Op foto uiteinde der waterslangen, waardoor water in het kanaal wordt ge- oosd De agrarische zijde van de ramp Er zijn echter „slechts" 3^2 °/o van ons bouw land, 3/4 0/o van ons grasland en 5°/o tuingrond verloren gegaan TAe overstromingen zijn vooral een ramp voor de landbouw. Natuurlijk lagen er in het getroffen gebied wel enkele industrieën, doch het voornaamste middel van bestaan was in deze streken land- of tuinbouw. Putten is een eiland van ge mengde bedrijven, de Hoeksche Waard 'n gebied met tuinbouw en intensieve akker bouw, Zwijndrecht en omgeving zijn bekend om hun cultuur van plantgoed voor de tuinbouw, dat in geheel Nederland vooral in het voorjaar wordt verkocht. Als er dit jaar een tekort is aan pootplantjes, zal men dat gevolg van de overstroming in alle delen van het land voelen. De Alblasserwaard is weer overwegend veeteeltgebied en het Land van Altena een gemengde streek. Op het Eiland van Dordrecht overheerst de akkerbouw, even als in de Zuidwest-hoek van Brabant. Ook op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden is de veehouderij van bijkomstige betekenis. Goeree en Overflakkee en ook het eiland Tholen waren bekend om hun grote uienproductie. ïn het algemeen trof men hier een buitengewoon intensieve akkerbouw aan, die in vele opzichten bijna onmerkbaar in tuinbouw overging. Vrijwel het gehele overstroomde gebied bestaat uit zware vruchtbare rivierklei, dat zich dus in het bijzonder leende voor de teelt van tarwe, suikerbieten, consumptie-aardappelen en vlas. TERUGSLAG VEEHOUDERIJ NIET GROOT Gelukkig laat het zich aanzien dat het grootste deel van het overstroomde ge bied betrekkelijk spoedig droog zal ko men. Behalve de Alblasserwaard en het middenstuk van Schouwen liggen alle overstroomde stukken niet beneden A.P. Heel Goeree en Overflakkee ligt bijv. meer dan een meter boven dit peil en dit geldt ook voor de Westelijke helft van Tholen. Wanneer men de dijken maar zo hoog kan krijgen, dat het water er bij vloed niet meer overheen stroomt, kan dan ook dadelijk met de de uiencultuur op Flakkee en Tholen. Deze beide eilanden leverden samen on geveer de helft van onze uienoogst, die een kleine 200.000 ton per jaar bedroeg. Daarvan voeren we gewoonlijk een 50.000 ton uit. Wanneer wij nu 100.000 ton der ven, kunnen jvij zelfs in de binnenlandse behoefte niet voorzien, maar misschien zullen andere streken deze teelt kunnen uitbreiden. In Noordholland .heeft men verstand van de uienteelt en het zou dus niet vreemd zijn wanneer men daar dit jaar meer uien zou planten. De terugslag op de veehouderij zal door het tijdelijke verlies van deze eilanden niet zeer groot zijn. Globaal kunnen wij zeggen dat er op Goeree en Overflakkee, Schouwen- en Duiveland en Sint-Philips- Sedert '45 geen aparte minister meer! MEER VERKEER DAN WATERSTAAT I aangaande het personen- en goederenvervoer langs de weg, de wegenverkeersreglementen, enz. enz. En dan nóg iets. Ziet men de lijst van ministers van Waterstaat na, dan blijkt (Van onze parlementaire redacteur) dat zij in overgrote mate ingenieurs waren, u de week van gruwelijk leed, maar ook Ongetwijfeld zijn „vakministers" niet steeds van gigantisch reddingswerk achter ons de beste organisatoren, doch ten aanzien ligt komt zekere „nuchtere zakelijkheid" i van het departement van Waterstaat mag weer boven in die zin, dat een ieder precies zeker de vraag worden gesteld, of een niet- wil worden ingelicht omtrent de eigenlijke deskundige leidsman wel wenselijk is, N", oorzaken van de overstromingsramp gaande het antwoord op de vraag, oi wei onmiddellijk alles is gedaan wat maar mo gelijk was de gevolgen van de dijkdoorbra ken tegen te gaan. Intussen dringt natuurlijk allereerst de vraag naar voren, wie in Nederland uitein delijk verantwoordelijk is voor de „Water staat?" In 1814, toen ons land een Koninkrijk werd, trok men de lijn door, die al onder Napoleon was begonnen, namelijk de cen tralisatie der waterstaatsbelangen. De zorg kwam geheel onder de Koning. In 1848 be hield het Staatshoofd wel dat „oppertoe zicht", doch geregeld door de wet. Het toe zicht werd echter opgedragen aan de pro vincies, behalve dat op de Rijksrivierwerken (de z.g. „natte waterstaat"). Het koninklijke (lees: ministeriële) oppertoezicht over alle waterstaatswerken betekent 'n éénvormige controle op het geschapen toezicht van Ged. Staten, die o.a. het recht bezitten de uitvoe ring van noodzakelijke waterstaatswerken te gelasten. Uiteindelijk is dus de minister van Waterstaat de man, die ter verantwoording kan worden geroepen voor het in ons land gevoerde waterstaatsbeleid. Maarhébben we wel een „minister van Waterstaat?" Opmerkelijk is toch, dat er sedert 24 Juni 1945 in ons land geen minister meer is op getreden, die alléén „van Waterstaat" heet te: de laatste was ir. Th. Ph. Tromp (afge treden 24/6 '45). Ruim 75 jaar geleden, op 6 Nov. 1877, verscheen het eerste departement, dat openlijk mede waterstaats-aangelegen heden behartigde: het ministerie van Water- slaat, Handel en Nijverheid. Eerst op 1 Juli 1906 kreeg prof. dr. J. Kraus een ministerie, dat kort en goed alléén „Waterstaat" heet te. En dat heeft ongeveer 40 jaar zo geduurd. Zeker, dat Waterstaat-departement behar tigde mede de zaken der landwegen, brug gen, spoorwegen, mijnen, PTT, Rijksspaar bank, Postgiro, maar de zorg voor de water- geweest ruim 7000 melkkoeien, 13.000 air dere runderen, 15.000 varkens, 5000 paar den, 3500 schapen en 130.000 kippen. Ook dit zijn geen aantallen, die van grote in vloed op de totale Nederlandse land bouwproductie zijn. Hoe enorm de verliezen ook zijn aan voorraden en inkomsten en hoe betreu renswaardig voor de rampzalige bevol king, in agrarisch opzicht is ons land er niet dodelijk door getroffen, al zullen fantastische sommen moeten worden be steed voor het terugwinnen van de grond. Scandinavië vooraan bij hulpverlening: Het buitenland blijft zich inspannen drooglegging voor ons zwaar getroffen land. Dagelijks worden begonnen. Bij laag water stroomt stromen de gaven en goederen naar Ne- het water uit de polder op natuurlijke wijze af. Men behoeft de sluizen maar open te zetten om het water er uit te la ten stromen. Bij het keren van het tij worden de sluizen gesloten, zodat het buitenwater niet kan binnendringen. Nu de overlevenden in veiligheid zijn ge bracht zal men dus in de eerste plaats de dijken tot de minimumhoogte weer op bouwen en dit zal geen onoverkomelijke taak zijn op Putten, de Hoeksche Waard, het Eiland van Dordt, Brabant, Noord- en Zuid-Beveland, Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren. De Alblasserwaard is reeds gedioht. Doch veel ernstiger ziet het er uit voor Goeree en Overflakkee, Schou wen en Duiveland, Sint Philipsland en het westelijke deel van Tholen. Daar schijnen de dijken zo toegetakeld te zijn, dat. het maanden zal duren om ze vol doende te herstellen. Nog voor het voorjaar droog Wij mogen er dus op hopen, dat de eerstgenoemde gebieden weer droog zul len zijn, nog voordat het eigenlijke voor jaar begint. Het gras zal dan waarschijn lijk nog niet al te veel geleden hebben, maar het wintergraan zal wel verloren zijn. Waar de structuur van de grond niet te vee] is verstoord, zal men in ieder ge val wel zomergerst en bieten kunnen zaaien. Ook lucerne en klaver kunnen wel wat zout verdragen. Aardappels en vlas daarentegen zijn niet bestand tegen het chloor dat in het keukenzout zit. Doch de eilanden, die niet dadelijk kunnen worden teruggewonnen, zullen natuurlijk dit jaar geen oogst oplevei-en. Goeree en Overflakkee beslaan een kleine 20.000 ha. cultuurland, Sint Philipsland en Tholen 12.500 ha. en Schouwen en Duiveland 16.500 ha. Gezamenlijk bestaat deze oppervlakte uit ongeveer 34.000 ha. bouwland, 9500 ha. grasland en 5000 ha. tuinland. Bekijken wij de oogsten, die dit land opleverde, dan zal er omstreeks 5700 ha. wintertarwe verloren zijn gegaan. Verder teelde men er ongeveer 4500 ha. gerst. 1300 ha. haver, 1300 ha. groene erw ten, bijna 7000 ha. aardappelen en even eens 7000 ha. suikerbieten. Hoe groot deze oppervlakten ook zijn, het zijn slechts enkele procenten van ons totaal bezit aan cultuurgrond, nl. 3'i van het bouwland, van het grasland en 5 van het tuinland. Zeer voelbaar zal zijn het verlies van derland, geschonken door burgers geringen, begaan met het droeve lot van zovelen. Scandinavië staat bij de hulp verlening vooraan. Denemarken, Noor wegen en Zweden blijven hoe dan ook helpen. Zweden heeft tot nu toe aan geld en goederen al voor een waarde van 10 millioen kronen (f 7.325.000!!) naar ons land gestuurd. Hieronder slechts een sum mier overzicht van de wijze, waarop bui tenland ook gisteren weer hielp: Een Zwitserse uurwerkenfabrikant schonk 3000 francs voor klokkenmakers in de ge troffen gebieden. Een ere-lid van de American Businessmen's club schonk 5000 dollar. ;tc Frankrijk heeft een aanzienlijke hoeveelheid hout beschikbaar gesteld voor het herstel der dijken. Italiaanse rijstpro- ducenten boden 25.000 kg. rijst aan. Een Italiaanse schrijfmachinefabriek schonk 10 schrijfmachines aan ons land. Studenten van de Brusselse universiteit adopteren Hal steren, Luik adopteert 's Gravendeel en de Zweedse plaats Kungalv Haamstede. Italië biedt steenzetters aan. Turijn een des- infectieploeg van zes personen, onder wie een medicus, Een grote Franse alumi- niumfabriek biedt keukengerei aan. Een Duitse buizenfabriek zond een wagonlading buizen en vormstukken. In Nieuw Guinea zijn ook al steunpostzegels te koop. sjs De kas van het rampenfonds in Tokio is met bijna f 5000 verrijkt. Het Franse Hoge Commissariaat in Duitsland schonk 17.000 D.M. -j; De burgemeester van Amsterdam ontving kinderkleertjes uit Schotland van een mevrouw, wier man in de oorlogsjaren in ons land streed en daarbij ernstig werd gewond. Israel zendt ons nog eens 1000 kisten sinaasappelen. De bemanning van een Amerikaans schip in de haven van Rot terdam 205 dollar. Het personeel van de Bata-fabrieken in Frankrijk staat een uur loon af. De directie wil een vrachtwagen met schoenen, laarzen en dekens sturen, De Innocenti-autofabrieken in Milaan schon ken meer dan f 30.000 en de Superga-fabrie- ken in Turijn sturen 100 paar rubberlaarzen. Rampenfonds: ruim f31 millioen Bij het Nationaal Rampenfonds kwam tot gisteravond totaal een bedrag van ruim f 31 millioen binnen. Personeel van de Prov. Gelderse Elec- triciteitsmaatschappijf 54.000. sk De ver pleegden van de psychiatrische inrichting te Beilen brachten eigener beweging de waterwegen behoorde toch tot de hoofd taak. Dat is nu juist sedert de bevrijding niet meer het geval geweest! Het in Juni '45 optredende Kabinet kende zelfs geen ministerie meer, dat de naam „Waterstaat" voerde (wel: „Verkeer en Energie" „Openbare Werken" „Scheep vaart"), het volgende (van 1946) evenmin. Eerst het in 1948 gevormde stelde het de partement in, dat wij nu nog hebben: „Ver keer en Waterstaat". Ofschoon vorige ministers van Waterstaat van vóór de oorlog immers mede een aanlal „droge" waterstaatszaken hadden be hartigd, is dit nieuwe departement van V. en W. veel meer een ministerie van Ver keer dan van Waterstaat geworden. Men denke slechts aan de omvangrijke zaken thans „Verkeer en Waterstaat" heeft nooit een man van het (water)vak aan het hoofd gekend. Is er dus niet enige gerechtvaardig de vrees, dat ons land, „der zee ontrukt", in de laatste jaren onvoldoende waterstaat kundige leiding heeft gehad? De overstroming Waterbouwkundigen waarschuwden In het weekblad „De Ingenieur" heeft ir. C. Tellegen zich afgevraagd hoe Ne derland zich zo heeft laten verrassen door de laatste stormvloed. Was de re serve tegen een hogere dan de bekende hoogste stand zo gering? Wat betekent het, dat bij Noordwesterstorm, die het water zeker opstuwt in de zeegaten, maar die toch ook over het land van Noord naar Zuid waait, in dijken, waar van de waterzijde in de luwte ligt, gaten komen? Het zijn maar enkele vragen, zo schrijft hij, maar dat Holland en Zeeland deze ramp niet met de uit leg van „Springtij en wind gaven een extra hoog waterpeil" kunnen voorbijgaan, staat wel vast. Ir. R. Ver Loren van Themaat schrijft in hetzelfde nummer, dat onze water bouwkundigen voor rampen als deze heb ben gewaarschuwd in rapporten en ad viezen voor de te lage en te zwakke dij ken langs de Hollandse IJsel, langs Al blasserwaard, langs Amer en Maas, langs de Lijmers en de Gelderse IJsel. - Gil t van oud-streekgenoot uit Canada Het medeleven met de getroffenen blijkt wel uit bet feit, dat een der geëvnigreerden uit Katwoude, de heer Pauw in Canada, een mooi be drag aan bet N.R.F. heeft doen toe komen, nl. 'n paar honderd gulden. f 145.36 bijeen. In Lieshout offerde ieder gezin gemiddeld f 17.50. Totaal werd f 9600 opgehaald, jf: Het personeel van Philips N.S.F. te Hilversum werkt dage lijks een uur over: de f 100.000 is hier door reeds gepasseerd. De Raiffeisen- bank en de bij haar aangesloten boeren leenbanken stortten f 345.000 voor het N.R.F. De opbrengst van de collecte in 80 Herv. kerken bedraagt f 213.000. Dit bedrag zal aanzienlijk hoger zijn, daar ons land ruim 1400 Herv. kerken telt. Het verbond van Nederlandse Werkge vers: f 300.000. Arnhem zamelde al meer dan acht ton in voor het N.R.F. Vanmiddag: REGERINGSANTWOORD OVER DE RADIO Vanmiddag 1 uur zal de regering ant woorden op de besprekingen in de Twee de Kamer over de watersnood. Het rege- ringsantwoord zal via de radio worden uitgezonden over beide zenders. De mid daguitzending van nieuws is daarom voor vanmiddag vervroegd en vastgesteld van kwart voor 1 tot 1 uur. MOTORVLET VOOR ZEELAND Edam. Het was in de avond van Maan- :g en de nacht van Maandag op Dinsdag druk aan de Achterhaven bij de Graven straat. Een flinke boot werd op een auto ge trokken. De heer H. van Dijk. aannemer van be- i roep, had vernomen, dat men in Zeeland dringend behoefte had aan motorvletten voor het vervoer van cadavers. Daar hij in het bezit was van een dergelijk voertuig, zetten hij en zijn zoons zich direct aan het werk deze schuit in orde te maken en de motor te repareren. Intussen arriveerde er van Rotterdam een grote trailer, waarop het voertuig werd geplaatst en naar het ramp gebied vervoerd. De zoon van de aannemer. Jack van Dijk, is met het transport meege gaan. DE NlET-GEë\/ACUEERDE bevol king van Brouwershaven moet zich op allerlei manieren behelpen. Hier ziet U de „waterman"die met zijn vrachtauto de huizen langs gaat om de bevolking van drinkwater te voor zien. In Kwintsheuvel is een 10-jarige ge- evacueerde jongen uit Tonge in een sloot gevallen en verdronken. Bij Cairo stortte een Egyptisch transportvliegtuig neer. Dertig militairen kwamen om het 1 leven. Slechts vijf mensen overleefden de ramp, maar twee van hen zijn ernstig ge- j kwetst. :jc De echtgenote van de uitgever van „Time" en „Life", mevr. Clare Luce, is door president Eisenhower tot Ameri- kaans ambassadeur in Rome benoemd. 23 Spelers: Voorrang aan de agrariërs De Canadese regering- heeft, ter tege moetkoming aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, besloten voor rang te verlenen bij de emigratie van alle agrariërs en niet agrariërs, die door de ramp ernstig zijn getroffen en die zich voor 1 Februari jl. reeds voor emigratie naar Canada hadden aangemeld. Voorts bereidt zij een regeling voor om een aantal gedupeerde niet agrariërs toe te laten die thans voor het eerst de wens te kennen geven naar Canada te emigre ren en daar overigens de geschiktheid'toe bezitten. Tenslotte overweegt de regering een beperkt aantal zwaar getroffen boe ren uit het noodgebied te helpen aan een eigen boerderij in Canada. Het hoofd van het bureau voor cultu rele betrekkingen van het Noorse minis terie van Buitenlandse Zaken. Nilson, verklaarde gisteren, dat het tekort aan arbeidskrachten in Noorwegen alleen kan worden overwonnen door het uitnodigen van emigranten. Hij was van mening dat men het beste landverhuizers uit N e- derland kon opnemen. Met het oog op de overstromingsramp zou men zelfs kunnen zeggen, dat het de plicht van Noorwegen was, Nederlandse emigranten uit te nodigen, aldus Nilson. De Chileense regering heeft plannen besproken 1.000 Nederlandse landverhui zers op haar kosten naar Chili te laten komen, waar zij zich in het Zuiden zou den kunnen vestigen. De regering be sloot, een beroep op de andere Zuidame- rikaanse landen te doen Nederland even eens te helpen. Voor de training van het Nederlands elftal zijn de volgende 23 spelers uitgeno digd (in alfabetische volgorde): Alberts (Vitesse), Biesbrouck (RCH), Van de Bogert, (DOS), Boskamp (Ajax), Clavan (ADO), Claus (Helmondia), Van Ede (Sparta), Van der Gijp (Emma), Hendriks (Vitesse), Klaassens (VVV), Van der Kuil (VSV), Kuypers (De Vo- lewijckers), Landman (Sparta), Lenstra (Heerenveen), Louer (NOAD), Louwers (Eindhoven), Luiten (DOS), Van Raalte (Blauw Wit), Van Schijndel (SVV), Te- bak (Eindhoven), Terlouw (Sparta). De Voogd (Haarlem) en Wiertz (DWS). De keuze-commissie verklaart uitdruk kelijk, dat de mogelijkheid blijft bestaan dat alsnog spelers worden uitgekozen de training (of trainingsbijeenkomsten) te volgen als de K.C. daartoe aanleiding vindt. Ook is het mogelijk dat spelers, die plotseling een uitstekende vorm blij ken te bezitten en niet uitgenodigd wa ren, in het Nederlands elftal worden gekozen. De voorbereiding voor de wed strijd tegen Zwitserland geschiedt onder meer door het spelen van trainingswed strijden en daarom is het aantal uitgeno digde spelers groter dan voorheen het geval was.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1