KLEMMENDE VRAGEN EN CRITIEK^ ?rSani8atie j" SIEBEL Duitsland opgerold Watersnood-nota in Tweede Kamer Deugdelijkheid van onze waterkering betwijfeld Plaats voor emigranten Ook deze moet nog dicht bedreigt Nieuwe storm Britse Noordzeekust Aan de maaltijd SERGEANT-ORGANISATOR Iets kouder SILVANA HORLOGES FRANSE RIVIERA Hollands Hotel „SPLENDID" Geheel op klassiekeleest Coasters kunnen niet uitvaren De HTM rijdt weer Hulpverlening in Sommelsdljk Naast de kapstok Zeeuws electriciteitsbedrijf leed zeer zware schade V erzekeringsplieht Bandjir eist veel slachtoffers Vooraanstaande leden gearresteerd fi ROTTERDAM-AMSTERDAM-DEN HAAG N. BINNENWEG 227 KAIVERSTRAAT 123 LANGE POTEN 11 Algemeen Dagblad Hoofdredacteur: Dr J. RATTÉ Woensdag 11 Februari 1953 74ste Jaargang No. 35. Populaire groepsreizen en privé verblijf. Inlichtingen en prospectussen aan te vragen bij: „CHEZ MARCELLE", Joh. Vermeerstraat 22, Arnhem. Telefoon 23705 Prijs 13 cent 46 cent per week Taak \an Rampenfonds moet worden omlijnd Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De Tweede Ka mer is gistermiddag reeds begon nen met de behandeling van de nota over de watersnood, die dr. Drees gisteren heeft ingediend. In aanmerking genomen de zeer korte tijd van voorbereiding die de Kamerleden ten dienste stond om het ongeveer 14.000 woorden tellende staatsstuk te bestuderen, moet men constateren, dat de Ka merleden zeer diep op de materie ingaande vragen hebben gesteld en op vele punten van het over heidsbeleid inzake de ramp en de gevolgen ervan van enige bezorgd heid blijk hebben gegeven. Chileens aanbod Tegemoetkoming van Canadese regering Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Aan duizend Nederlan ders zal de Chileense regering de mo gelijkheid aanbieden om te emigreren naar de provincie Chiloe in Zuid-Chili. De regering zou bovendien bereid zijn voor die emigranten de overtocht te betalen en voor de vestiging daar te zorgen. De Canadese regering liecft. ter tege moetkoming aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, nader besloten prioriteit te verlenen bij de emigratie van alle agrariërs en niet- agrariërs. die door de ramp ernstig zijn getroffen en die zich vóór 1 Fe bruari j.l. reeds voor emigratie naar Canada hadden aangemeld. Voorts bereidt zjj een regeling voor om een aantal gedupeerde niet-agrariërs toe te laten, die thans voor het eerst de wens te kennen geven om naar Ca nada te emigreren en daar overigens de geschiktheid toe bezitten. Tenslotte overweegt de Canadese regering om een beperkt aantal zwaar getroffen hoeren uit het noodgebied te helpen aan een eigen boerderij in Canada. Prins Bernliard dankt Amerikaanse troepen NUMANSDORP (A.N.P.). Prins Bernhard is gistermiddag per hef- schroefvliegtuig geland in Numans- dorp. Hij bracht daar een bezoek aan de hulpsecretarie, die is gevestigd in het schippershuis. Hij maakte ook lan dingen te Puttershoek. 's-Gravendeel, Zuidland, Strijensas. Lage Zwaluwe en Hoge Zwaluwe. Daarvoor had hij eveneens per hefschroefvliegtuig een bezoek gebracht aan Raamsdonksveer, Raamsdonk en Nieuwcndijk. Hij be zocht er een school waar evacué's zijn gehuisvest. De Prins heeft aan de opperbevel hebber van de Amerikaanse troepen in Europa, luitenant-generaal Manton S. Eddy, het volgende telegram ge zonden: Tk wens mijn oprechte dank uit te spreken tot u voor uw bewonderens waardige bijdrage als goede wapen broeders in dit uur van beproeving. Amerikaanse zakenlieden komen op bezoek WASHINGTON 'Reuter). De leider van het bureau voor wederzijdse bevei liging (de M. S. A,). Stassen, heeft gis teren bekendgemaakt dat de president van de General Foods Corporation, Cla rence Francis, benoemd is tot leider van de delegatie van 55 vooraanstaande za kenlieden, die in veertien landen een onderzoek zullen instellen naar de Ame rikaanse programma's ivoor hulpverle ning. De zakenlieden zuKen groepsge wijs aan verschil lende landen een bezoek brengen. De groep, welke Nederland be zoekt. zal onder leiding staan van de •resident van de Pacific Power and Light Cpi •mpany. Paul McKee. Mr J. A. W. Burger (p.v.d.a.)'. de eerste spreker, vroeg: Zal de grote klap van de schade op de hoofden van de getroffenen neerkomen? Mr Burger wees er op, dat de nota spreekt van overheidsbijdragen iti de schade, om het economische leven op gang te bren gen. Ho miste hierin de sociale zorg voor de getroffenen en volgens hem zou het afwentelen van de vergoeding van huisraadschade op het Nationaal Rampenfonds niet bevorderlijk zijn voor het succes van dit fonds. Hij hield het er voorlopig maar op, dat de rege ring bedoelt te zeggen, dat dit een vorm van eerste steun moest beteke nen. Hij vroeg de regering, hierover een duidelijke verklaring af te leggen. Het werk van het Rampenfonds dient volgens hem een duidelijk charitatief karakter te hebbendus van voorzie ning in eerste hulp. Het fonds m.ag niet treden in de elementaire plichten van de staat. Waterstaat moet meer financiële arm slag krijgen, aldus mr. Burger. Dit de partement heeft geleden onder de zui nigheid van vóór de oorlog, van de schade tijdens de bezetting en de bevrij ding en na de oorlog vroegen de Zui derzeewerken de meeste aandacht. Afsluiting van de zeegaten kan wel licht een dergelijke ramp in de toe komst voorkomen. Voor de bestudering van dit plan vroeg mr. Burger een tech nische commissie, die in het openbaar zal adviseren en die binnen twee jaar met haar rapport gereed zal moeten zijn. Nu is het bewijs geleverd van de reeds in 1930 geconstateerde onvoldoen de bescherming, die de Brabantse zee wering bood. Is het uitblijven van enige maatregel veroorzaakt door gebrek aan samenwerking en coördinatie van de polders en waterschappen?, aldus vroeg mr. Burger. Allerlei vragen komen op, wanneer men de nota leest, aldus spreker: Waar om is de waarschuwing van springtij en stormvloed op Zatej^. - y>«'ot op klem mender manlier en over de radio ver spreid? Moet er een nieuw systeem van alarmering van het dijkleger en van de bevolking komen? Kan men de organi satie Bescherming Burgerbevolking in schakelen? Hoe zit het met de sociale zorg van de slachtoffers? Is de toepas sing van de oorlogsschaderegeling zo danig. dat de getroffenen nu reeds moe ten gaan rekenen op een percentage van het geschatte inkomen en is een beschei den spaarpotje fataal voor de vergoeding van de schade? (Zie verder pag. 3) /F= elementen te kunnen optreden". Deze opmerking werd door de aanwezige journalisten opgevat als een poging om de theorie te weerleggen, dat de Britse Aanval op geschonden zeeweringen LONDEN (AP). Met groot ge-1 pen de lucht vervullen van hun nood- weld hebben de golven van de Noord- seinen, werken duizenden mensen aan zee. opgezweept door een serie stor- het herstel van de dijken en andere men uit het Noorden, hun aanval op zeeweringen. de geschonden zeeweringen van En- Op het eiland Canvey, in de mon- geland hernieuwd. Terwijl op zee, zo-1 ding van de Theems, dat reeds zoveel wel ten Oosten als ten Westen van schade heeft opgelopen tijdens de Britse eilanden verscheidene sche- Nieuwsdienst Algemeen Dagblad SOMiMELSDIJK. Sergeant Cornells van der Put, motor monteur eerste klas, heeft met de heren Zandstra en Saers, eveneens inwoners van de gemeente Sommels- dij'k, daar de hulpverle ning georganiseerd. .Zij zijn op de eerste dag van de ramp begon nen met in de ambachts school een noodzieken huis in te richten.. Oude mensen en zieken wer den er nog diezelfde mid dag naar overgebracht, 's Avonds liep het water ook al over de drempel van de school on er moes ten zo spoedig mogelijk maatregelen worden ge. troffen om de zieken en bejaarden uit het gebouw te verwijderen. Met witkalk hebben Zandstra en Saers Maan dagochtend op de beton weg met grote letters ge schilderd: Rubberboten en rubberpakken. Op een naast de weg gelegen stuk bouwland werd daarna met behulp van tien boerenjongens een terrein voor droppings uitgezet. Burgemeester Rijnders, die niet werd vermist, zoals aanvanke lijk werd gemeld, heeft genoemde drie toen ver zocht zich met de leiding van de hulpverlening de droppings te willen belasten. Nog die zelfde dag werden rubberboten en rubberlaarzen afgewor pen en even later zoem den de hefschroefvlieg- tuigen boven het dorp om de ergste slachtoffers van de ramp naar elders te vervoeren. Door de piloten van die hef- schroefvliegtuigen is bo venmenselijk werk ver richt, zegt men op Over- flakkee. Geredden uit de overstroomde ge bieden aan de maaltijd, in het evacuatiecentrum in Ossendrecht. Hier komen zij weer wat op hun verhaal. In een dorp ln Noord-Holland was vorige week de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor goederen voor de rampgebie den. Maandagavond was er echter een kerkeraadsvergadenng. Na af loop van de vergadering kwam een der ouderlingen tot de ontdekking, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren verdwenen De attri buten waren namelijk niet aan de overvolle kapstok opgehangen, doch er naast en dientengevolge als ge schenk-gaven aangemerkt. Met de overige goederen was de overkle- ding vag de ouderling reeds onder weg naar het rampgebied en rede lijkerwijs niet meer te achterhalen Het slachtoffer heeft de zaak ver der maar zo gelaten. springvloed van 1 Februari, is het werk aan de dijken stilgelegd. De nieuwe stormen maakten het de soldaten en vrijwilligers onmogelijk om zonder levensgevaar door te werken. Maar op alle andere plaatsen waar de dijken beschadigd zijn, werkt men koortsachtig aan het herstel. Het is een wedloop met de tijd. Vrijdag al ver wacht men opnieuw een zeer hoge vloed. Tijdens de kritieke uren zal er voortdurend gepatrouilleerd worden door mannen met draagbare radio-toe stellen. die elke bedreiging van de zee wering zullen melden. De kustvaart ligt aan de Oostkust van Engeland stil. Het weer maakte het uitvaren onmogelijk- Voor de kust van Noorwegen is het weer zo slecht, dat de reddingboten zelfs niet konden uitlopen om in nood verkerende schepen te as sisteren. Een Zweedse trawler bevindt zich daar in moeilijkbeden. Wat verder naar het Noorden heeft een Amerikaans vrachtschip koers gezet naar de dichtst brjzijnde Noorse haven, daar het een breuk in de romp heeft opgelopen. 140 Km per uur In het Noorden van Engeland zijn windstoten geregistreerd met een snel heid van 140 km per uur. In de Ierse Zee heeft het 853 ton metende Duitse tankscheepje Alice uit Hamburg, dat met motorpech uren lang stuurloos had rondgedreven, het geluk gehad dat het door een sleepboot juist op tijd in een baai werd binnengebracht. Was de hulp iets later op komen dagen, dan was de Alice vergaan op de rotsen. Egyptisch vliegtuig in zandstorm neergestort KAIRO (Reuter) Dertig Egyptische officieren en manschappen zijn omge komen toen een transportvliegtuig van d^ Egyptische luchtmacht tijdens een zware zandstorm neerstortte in de woes tijn van Sinaï. Vijf mannen hebben de ramp overleefd, maar twee van hen zijn zwaar gewond. ROTTERDAM. Gisteren heeft de Rotterdamse Tramweg maatschappij haar dienst op Voorne en Putten her vat. Het baanvak tot Spijkenisse is vrij van ivater. Van Spijkenisse worden de diensten naar richting Brielle en Hellevoetsluis echter nog per autobus uitgevoerd. De trams en bussen rijden volgens de ge wone dienstregelingen. Ook deze dijk langs het Hollandsch Diepdie over honderd meter werd weggeslagen en de polders van Oudenhoorn, Zuidland en Abben- broek onder water zette, moet nog dicht. Het bootje vaart door de dijk breuk. Evacué's in Het Loo APELDOORN (A.N.P.). Gisteren v.ijn de eerste evacué's uit het noodge bied in het paleis Het Loo gearriveerd. Koningin Juliana heeft een deel van het paleis beschikbaar gesteld. Het Roode Kruis had alles in gereedheid gebracht om de gasten te ontvangen. De eerste groep bestond uit veer tien vluchtelingen uit Zierikzee. Van ochtend wordt een tweede groep ver wacht. bestaande uit bejaarde lieden uit een tehuis voor ouden van dagen te Zierikzee. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad Het herstel zal langdurig en kostbaar zijn Nieuwsdienst Algemeen Dagblad MIDDELBURG. Te Vlissingen wordt met man en macht gewerkt aan het herstel van de door de storm aangerichfte schade. De gaten bij het Wooldhuis, bij het Strandhotel en in de Boulevard Bankert zijn voorlopig gedicht. Thans is men druk in de weer de stenen muur van de Boule vard de Ruyter te metselen. Ir. T. MichieUen, directeur van de n.v. Provinciale Zeeuwse Electriciteits Mij., deelde mede dat in vele plaatsen de net ten en huisaansluitingen zwaar zijn be- ;chadigd. De installaties van de schakel en transformatorhuisjes in de over stroomde gebieden moeten vernieuwd of hersteld worden. Zeer waarschijnlijk zullen met het herstel lange tijd en hoge kosten zijn gemoeid. Op Walcheren is alleen Kleverskerke eh een klein deel van Arnemuiden nog niet van electriciteit voorzien. Op Zuid- Beveland kunnen Wolphaertsdijk, Elle- woutsdijk, Oudelande, Baarland en Ril land Bath niet van stroom worden voor zien. Op Noord-Beveland zal binnenkort voor vitale doeleinden alleen electriciteit worden geleverd aan Korfcgene. Op Schouwen en Duiveland hebben al leen Zierikzee en Brouwershaven nog stroom. TV? Zierikzee, dat een gasstraat- verliohting heeft, die door het stilliggen van de gasfabriek met werkt, is men bezig provisorisch een electrische straat verlichting aan te brengen. Te Brou wershaven zijn slechts veertig percelen aangesloten. Op geheel Tholen wordt weer stroom geleverd behalve aan Sta- venisse. Op St. Philipsland kan stroom betrokken worden door de watertoren p.n de aardappeldrogerij waar een nood centrale is gevestigd. Nood-aggregaten voor de voorziening van stroom op be perkte schaal aan de bevolking zullen of zijn reeds opgesteld door de P.Z.E.M. in de volgende plaatsen: Renesse, Haam stede, Burgsluis, Bruinisse, Zijpe. Anna- jacobapolder, Stavenisse, Kruiningen, Bathpolder en Ellewoutsdijk. Fins initiatief inzake rampen HELSINKI (Reuter) De Finse bond van vrienden van de Verenigde Naties heeft de Verenigde Naties een voorstel doen toekomen voor het in het leven roepen van een lichaam dat hulp moet Nieuwsdienst Algem Dagblad DEN HAAG. Met ingang van 1 Januari is een ïeeks werkzaamheden aangewezen als verzekeringsplichlig in gevolge de ziektewet en hel zieken- fondsbesluit. Hieronder vallen onder meer bepaalde categorieën krantenbe zorgers. werknemers in de land- en tuinbouw, melkslijters en loonslachters. De personen, die dit werk doen, kunnen indien zij zich voor 1 Maart als ver plicht, verzekerde bij een ziekenfonds aanmelden, van 1 Januari af aanspraak maken op de geneeskundige verzorging vanwege de verpliohte ziekenfondsver zekering Zij krijgen de eventueel reeds voor de vrijwillige verzekering betaalde premie dan gerestitueerd. bieden wanneer er zich in de toekomst rampen voordoen zoals die welke nu de landen om de Noordzee heeft geteisterd. Dat orgaan zou moeten bestaan uit nationale formaties manschappen die doorgaans in hun eigen landen gestation- neerd zouden moeten zijn, maar altijd gereed zouden staan om onmiddellijk te vertrekken naar een door een natuur-1 ramp getroffen deel van de wereld. Het personeel zou een bijzondere opleiding moeten genieten en de beschikking heb ben over het modernste materieel. Finland is geen lid van de Verenigde Prinses Margrethe, de dertienjarige dochter van koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken, vindt schaatsenrijden haar lievelmgs- sport. In haar vrije tijd is zij op de ijsbaan in het Deense nationale park Dyrehaven ten Noorden van Kopen hagen te vinden. DJAKARTA (Aneta). Door de geweldige bandjir, die het Atjehse heelt geteisterd, zijn in het district Wangen 65 doden te betreuren. Boven dien zijn er ook 32 vermisten. In de onderdistrieten Keloet Oetara en Sama- tiga werden respectievelijk dertien en vier doden gemeld. De overstromingen zouden zijn te wijten aan het wegkappen van de bossen in het gebergte tij dens de revolutie. BONN (Reuter). In West-Duits- korps was reeds in Mei van het vorige land is wederom een organisatie van iaar in Beieren verboden, nationaal-socialisten opgerold. Het be- Hanj Egidi van de treft het „Freikorps Deutachland veiiig-hei{js{iienst voegde aan zijn mede waarvan vier vooraanstaande leden j delingen toe, dat „de federale regering gisteren door de Westduitse politie bewezen heeft tegen ongrondwettige werden gearresteerd. De organisatie zelf is onwettig verklaard en ontbon den. Het Freikorps Deutschland zou duizend tot. tweeduizend bezettingsautoriteitenlndertijd de groep- gehad, voornamelijk m Noord |Naumann hadden opgerold, omdat de land. De autoriteiten te Bonn beschrijven het Freikorps als een paramilitan e orga nisatie. geheel op nationaal-socialis- tische leest geschoeid, waarvan de leden zich gebonden achtten door de soldate need aan Hitier en admiraal Karl Doenitz (die Hitier opvolgde na diens dood m een Berlijnse bunker en thans als oorlogsmisdadiger in de ge vangenis van Spandau zit opgesloten) nog steeds erkenden als het wettige staatshoofd. Het Freikorps baseerde zich op het par tijprogramma van de nazi-partij en was aivti-semietisch. tegen de Jezuïe tenorde en tegen de vrijmetselarij. Het Freikorps stelde zich ten doel door middel van revolutie de „Duatse de mocratie" te herstellen en was tot stand gekomen op 20 Juli 19al. zeven jaar nadat een groep officieren een aanslag op Hitier pleegde^ De datum was gekozen uit protest tegen dat oi- ficierscomplot. Vier leiders De vier gearresteerden zijn de voor malige gouwleider Frauenfeld, Hermann Lamp. leider van de afdeling Hamburg van het Freikorps. Eberhard Hawranke, leider te Bremen en Helmut Beck.- Broiohsitter. voorzitter van de oudstrij- dersorganisatie Bruderschaft. Er zouden ook verbindingen zijn ont dekt tussen het Freikorps en Gustav Adolf Scheel, een van de nazi's, die op 15 Januari tezamen met de groep-Nau- mann door de Britten werden gearres teerd. Hawranke is een voormalig officier van de S.A. en hij bood geen tegen stand, toen hij in de vroege morgenuren door vier rechei-oheurs werd gearres teerd. Er is huiszoeking verricht bij twintig andere leden van het Freikorps. Een grote hoeveelheid documenten werd in beslag genomen, maar er zijn geen wapens gevonden. Over de organi^riie van het Frei- Ave' o -3tduu;-e ministerie van binnenlandse zaken Verder mrcjt:- deeld, dat zij geheel op militaire grond slag was opgebouwd. De leden moesten absolute gehoorzaamheid zweren, zij kregen geheime namen en nummers en waren ingedeeld ln groepen, eskadrons en divisies. Men werd militair geoefend en geregeld onderworpen aan een on derzoek naar betrouwbaarheid. Het Freikorps was van plan geweest een „schaduwkabinet" en een „schaduw rijkssenaat" te vormen om de leiding van de staat over te nemen. Het Frei- Steun aan het Rampenfonds "50 millioen 45 millioen - - 35 millioen Gisteravond tcerd op het bureau van het Nationaal Rampenfonds af gesloten op 31 millioen gulden. Dit is hierboven aangegeven met een volle ztvarte lijn. Aangenomen mag worden dat tlians rond f 7.000.000 onderweg of in verzameling is, het geen is aangegeven met een gearceerd blok. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Slatenlaan 81, s-Gra venhage. Verwachting tot Woensdagavond. Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen of sneeuw. Matige tot krachti ge en voornamelijk langs de kust tijde lijk harde of stomj- aohtige naar Noord tot Noordoost draai ende wind, maar in het uiterste Zuid oosten van het land aanvankelijk nog zwakke tot matige wind tussen Zuid oost en Zuidwest. Iets kouder dan gis teren. Miesje: Helpt anderen uit de kou via 9575. Zon op 8.0317.46. Maan op 6.46 14.10 N.M. 14 Febr. Tearoom-restaurant GvuStai aan de voet van de Beurstoren te Rotterdam Het weer in Europa Rapporten van gisteravond 7 uur: max. neersl. temp. 7—19 gist. uur weer wind m/s gr-C. in mm Oslo zw. bew ONO 8 —8 0.4 Stockholm NO 2 0.4 Kopenhagen sneeuw O 1* 2 03 Londen regen W 6 5 7 Amsterdam regenbui z 9 5 9 Brussel 1. bew. zw 11 7 7 Parijs 1. bew. WZW 12 9 3 Bordeaux regenbui 7 12 25 Nice regen N 2 8 10 Warschau on bew. ZO —6 0 Berlijn sneeuw ozo 7 3 0 3 Frankfort regen zzw 10 5 3 Münchcn geh.bew. zzo 3 5 0 4 Ziirtch regen z 2 3 2 Wenen onbew. zzo 8 3 0

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1