Nederlandaltijd ten strijde tegen storm en water m WÊ Natuurrampen gaven impuls tot groter krachtsinspanning Oude verhalen over grote rampen Boerderij in Canada voor beperkt aantal boeren uit noodstreek? Oplichters deden zich voor als slachtoffers Berichten voor evacué's en helpers Hulp-in-het- -m- kort Evacué's onderdak in Het Loo Uitgevers kunnen niet alle kosten zelf dragen HET GOOI EN OMMELAND VAN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1933 (Van onze Haagse redacteur) ERGENS IN DE ALBLASSERWAARD en men zal ze ook elders wel kunnen aantreffen staan boerenhuizen met ingemetselde ge> denkstenen. Op die stenen leest men „Anno 1740 en één stond het water aan dezen steen". En op een tweede steen, in dezelfde muur, „In Februari 1809 stond het water hierteegen". De eerste steen gaf een waterhoogte aan van ongeveer 4,25 meter, de tweede van ruim twee meter. Wanneer men dan bedenkt dat deze boerderij op een der vele woerden langs de Alblas staat, op de vluchtheuvels dus in dit lage pol derland, dan kan men zich enigermate voorstellen hoe hoog het water in 1741 heeft gestaana. Het lage land is herhaaldelijk door overstroming geteisterd, een verschijnsel dat velen er toe bracht hun huizen zo te bouwen dat zij zich bij overstromingen in veiligheid konden stellen. In oude boeren hofsteden ziet men de vensters op ruim twee meter hoogte aangebracht, terwijl elders op de verdieping een aparte buitendeur was aangebracht, waarlangs bij watersnood het vee naar de zolder kon worden gevoerd. Want hoe goed ook door dijken omgeven, het ingepolderde land voor malig veenmoeras lag een heel eind beneden de zeespiegel en stond dus altijd bloot aan de bedreiging van hoge vloeden. Het zuidwesten van ons land heeft in de loop der eeuwen ontzaggelijk veel van stormvloeden te lijden gehad. Het blijkt wel uit de voorzieningen uit hel begin van onze jaartelling, waarvan de overblijfselen nu nog getuigen van de strijd der eerste bewoners tegen het op stuwende water. En ook de machtige dijken zijn de zwijgende getuigen van deze nooit aflatende dreiging. Geweldige stormvloeden deden in de loop dei- eeuwen het werk van geslachten teloor gaan. Maar steeds ook weer werd daar na het sein gegeven tot groter krachts inspanning, niet slechts om het verloren gegane terrein te heroveren, maar ook om de erfvijand nog weer verder terug te dringen. Zo was het na de St. Eliza- bethsvloed van 1421, maar ook na de rampen van 1530 en 1532, waardoor een groot deel van Zeeland overspoeld werd. Zo was het na de stormvloeden, die Hol lands noorderkwartier teisterden o.a. de Allerheiligenvloed van 1570 en na de overstromingen, die in het begin van de zestiende eeuw Groningerland troffen en de Dollart een grote uitbreiding gaven. Na de rampspoedige stormvloed van 1825 werd een grootscheepse verbe tering en verzwaring van de dijken ter hand genomen en na 1916 werd de in poldering van de Zuiderzee met grote voortvarendheid doorgezet. Door stormvloed tot bedelstaf De geschiedenis van de stormvloeden verhaalt niet slechts van rampspoed en vernietiging, zij geeft ook het verslag van de, na iedere uormvloed, als natio nale krachtsinspa iing oplaaiende gie van de bewoners der lage landen. Het is de geschiedenis van de landaanwin ning, het is tevens de geschiedenis van de voortdurende aanpassing en verbete ring van het productieproces. Nederland, het land van bedwongen water, werd tevens het land. waar de wind dienstbaar werd gemaakt om de gevreesde waterwolf te bedwingen, het land van de watermolen, die men in zijn karakteristieke vorm in het Neder landse landschap niet kan missen. De stormvloeden, welke vooral het zuidwes ten van het land teisterden, hebben enorme schade berokkend, onherstelbare verliezen aan mensenlevens, vee en Er heerst op het ogenblik een zeer strenge winter in Zweden. Het gehele land is bedekt met een dikke laag sneeuw, die op vele plaatsen verkeers moeilijkheden veroorzaakt. Zelfs in Zuid-Zweden zijn temperaturen van 30 graden Celsius onder nul genoteerd. De inwoners van Stockholm gaan per ski naar hun werk of school. Deze twee jongens, Ante Baumbach linksJ en Ulf Boghammar, skiën langs Sture- plan, het hart van de stad. Op de achtergrond de Kungsgatan (Konings straat) met de Koningstorens eigendommen teweeg gebracht. In een tjjd, dat de hulpverlening niet georga niseerd kon optreden zodat er van een leniging van de nood op nationaal niveau, laat staan van internationaal niveau, geen sprake kon zijn moest deze schade wel zeer lang doorwerken. Onder de eenvoudigen in Zeeland komt men nu nog namen tegen van vroegere adellijke geslachten, die tengevolge van de stormvloeden tot de bedelstaf werden gebracht. Feestelingen werden verzwolgen Wat er aan grond verloren ging, kon in vele gevallen worden terug gewonnen, behalve daar waar de technische hulpmiddelen ontbraken en de financiën niet toereikend wa ren om het herstel tot een goed ein de te brengen. En wie zou er in de eerste helft van de zestiende eeuw het verre en ontoegankelijke Zeeland de hand hebben kunnen reiken in de verbe ten worsteling om de destijds rijke koopmansstad Reimerswaal? De St. Felixvloed van 5 November 1530 ontketende over dit oostelijk deel van Zuid-Beveland een catastrofe, waaraan de herinnering nu nog voortleeft in de volksverhalen: het verhaal van de ondergang van het kasteel van Lodjke een verhaal dat herinneringen oproept aan Bel- sazar. Het kasteel en zyn brassende en brallende feestvierders werd ver zwolgen. Reimerswaal bleef behou den, al bereikte het water de wallen. 1551: Een Januaristorm, waardoor de stad geteisterd werd. Zy herstelde zich met moeite van de slagen, maar op 3 November 1555 brak weer de .dijk door en nog maar nauwelijks gedicht, zwaarder dan ooit, werd Reimerswaal op 12 Januari 1557 getroffen en ondermijnd door het water een slag, die onher stelbaar was rekte de stad onder een voortdurende bedreiging haar bestaan Tot 1574. Toen brokkelden de muren af het water drong in de straten en korte tijd later stortte het stadhuis in. daarna de kerk en de fraaie kloosters. En om de maat vol te maken brak eer jaar later een brand uit, die grote ver woestingen aanrichtte. In 1625 begonnen de nog overgebleven bewoners hun stad af te breken en in 1643 vertrok de laat ste inwoner. In een tijdsbestek van ruim een eeuw voltrok zich het noodlot over een van de meest welvarende steden van Zeeland, „Slechts vissers zwerven rond op deez' verzwolgen grond, schaars horend van de stad, die eertijds hier bestond." eerste onheilspellende berichten over de ramp die in de stormnacht 31 Januari Noord-Beveand zou hebben getroffen, hebben gelukkig geen beves tiging gevonden. Maar deze berichten riepen de herinnering wakker aan de rampspoeden, die zich in vroeger eeu wen over dit eiland voltrokken. Een schier onafgebroken reeks dijkdoorbra ken en overstromingen. Bij iedere storm vloed was Noord-Beveland het kind van de rekening. Totdat het in 1532 geheel werd overspoeld. Daarmede kwam een einde aan de roemruchte geschiedenis van de Baronie van Kals. De heren van Kats waren bepaald geen beste jongens, ruziezoekers, die het voortdurend met de buren aan de stok hadden en tenge volge daarvan geen tijd hadden om vol doende aandacht te besteden aan de grote vjjand van het eiland: het water. In de stormnacht van 2 November 1532 joeg de orkaan uit het westen het water over de dijken. De bewoners van Kats namen de vlucht, maar van de andere kant eveneens door het water verrast, konden velen van hen geen heenkomen vinden. 150 mensen vonden daar de dood in de golven. Onherbergzaam gebied Geheel Noord-Beveland verzonk en 60 jaar bleef het een onherbergzaam ge bied. Toen kwam langzaam het herstel, maar de herinnering aan het vreselijke lot dat het eiland in 1532 trof, is levend gebleven: in iedere stormnacht trekken de mannen van Kats en Coltjnsplaat naar de dijk. Zü hebben er ook noodlottige stormnacht van vorige week gestaan en het is zeker aan hun waak zaamheid te danken geweest dat de zee- dyk, waarin de eerste beweging al werd geconstateerd, behouden bleef. Noord- Beveland werd niet overspoeld. Nee, de Zeeuwen gaven het niet spoedig op, maar een enkele maal moesten zjj toegeven, zoals na de St. Elizabethsvloedcn van 1404 toen ook de Braakman ontstond, om thans, 450 jaar later weer by het land te worden gevoegd, en 1421, waardoor de westpunt van Walche ren werd weggeslagen. De West- kappellaars, deze merkwaardige ge sloten bevolkingsgroep, bouwden een dyk ter vervanging van de duinen, maar in 1530 ging dit bouwwerk bij de St. Felixvloed weer verloren en liep heel Walcheren onder water. De zorg voor de dijk dreef de bevol king van Westkappelle bijeen. Zij bouw den en versterkten de zeewering tot een geducht bolwerk. Een zelfbewust slag mensen, deze Westkappelaars/ wier kerk toren door de zee werd de loop zijner geschiedenis werd geteis terd. Maar Walcheren herrees en de dijk van Westkappelle is er weer gebouwd sterker en robuster dan ooit. En ook nu is de geest om terug te winnen wat verloren ging in de nood lottige nacht van 31 Januari over een geheel volk vaardig geworden en wordt de droom van nieuwe veroveringen op het water misschien tot werkelijkheid. Want, zoals nu bij de Zeeuws Vlaamse Braakman, die heroverd wordt, of zoal; ook de invreting van de Dollart in het Groninger land werd teruggewonnen en de Friese middelzee werd verdrongen, tot achter het wad, zo hebben Zeeuwse polderjongens het de zee nooit vergeven dat zij een grote hap Schouwen wegvrat en nimmer teruggaf - naar de legende wil omdat de vissers an Westerschouwen een meermin had den gevangen en weigerden haar aan de meerman terug te geven. En de herin nering daaraan schijnt voort te leven in het wapen van Schouwen, waarop een meerman en een meermin op het water zwemmende, elkaar de hand reiken. Nu is Schouwen, op een klein gedeelte na, overspoeld. En op dit tragische ogen blik in de veelbewogen geschiedenis van wondermooie eiland groeit het langen om de zee ook hier een krachti ger halt toe te roepen. In de aanval In dit verband moge herinnerd wor den aan het woord van de dijk-opzichter >an Willem de Zwijger, Andries Vier- lingh. die blijkens een aantekening dr Van Veen in zijn uitnemende studie Dredge, drain, reclaim" over Schouwen P o I der j ongens geveu niet op maar die zich achter de nieuwe dijk aan de voet van hun vuurtorenmassief als in een burcht zo veilig voelden. Totin de vreselijke Octoberdagen van 1944 het aanstormende geweld niet van de zee, maar van de totale oorlog de trotse zeewering aan pulver sloeg, Westkappelle verzwolg en Walcheren aan de zee prijs gaf. Ditmaal geen storm-, vloed, maar een aanval: in zijn uitwer-: king heviger en meer verbijsterend dan alle stormvloeden, waardoor Zeeland in zeide: wanneer zij de zee in het begin hadden weerstaan zouden zij hun eiland in stand hebben kunnen houden. Hoe ge u terugtrekt op achter liggende linies, hoe meer kans de zee krijgt u te ■olgen. bevechten. Geüjdsstromen zijn als groene takken, ge kunt hen bedwingen wanneer ze nog jong zijn. Zij zijn als ondeugende kinderen, die in hun jeugd opgevoed moeten worden. Aanvallen, de beste manier van ver dedigen. Vandaar onze dijken. Vandaar dat nu de drang sterker wordt de zee verder terug te dringen. Want deze ge dachte laat het Nederlandse volk, dit volk van vechtende polderjongens en dij kenbouwers, niet meer los. Juist nu niet na de ramp van 31 Januari. Emigratiefaciliteiten voor de getroffenen Uit talrijke landen komen berichten over emigratie-faciliteiten en -mogelijk heden voor de bewoners van de geteis terde streken. De Chileense regering heeft Dinsdag plannen besproken om 1.000 Nederland se landverhuizers op haar kosten naar Chili te laten komen, waar zij zich in het Zuiden zouden kunnen vestigen. De regering besloot, een beroep op de andere Zuidamerikaanse landen te doen om Nederland eveneens te helpen. De Canadese regering heeft, ter tege moetkoming aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, nader beslo ten prioriteit te verlenen bij de emi gratie van alle agrariërs en niet-agra- riërs, die door de ramp ernstig zyn ge troffen en die zich voor 1 Februari j.l, reeds voor emigratie naar Canada had den aangemeld, Voorts bereidt zij een regeling voor om een aantal gedupeerde niet-agrariërs toe te laten die thans oor het eerst de wens te kennen geven om naar Canada te emigreren en daar overigens de geschiktheid toe bezitten. Tenslotte overweegt de Canadese rege ring om een beperkt aantal zwaar ge troffen boeren uit het noodgebied te hel pen aan een eigen boerderij in Canada. In 1952 heeft Brazilië 18.000 immi- Weerzinwekkend9' De politierechter te Den Bosch heefl gisteren wegens oplichting M. B. uit Fiinsenhage by Breda en K. H. uit St. Willibrord, ieder conform de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en de echtgenote van M. B-, mevr. C. B.de P. eveneens conform de eis tot. een gevangenisstraf van 4 maan den wegens oplichting. Het drietal heeft zich in de arrondissementen Breda en Den Bosch uitgegeven voor slachtoffers van de watersnood. Op het platteland hebben zij van enkele boeren hoeveel heden rogge en enig geld weten los te krygen. Zy werden in de gemeente Ran sel betrapt en gearresteerd. Het dr' X bleek in het bezit te zijn van een be- wysje, dat afkomstig was van de broer van de vrouwelijke verdachte. Deze broer is inderdaad slachtoffer van de stormramp. „Het betreft hier weliswaar kleine hoeveelheden goederen", aldus de offi cier, mr J. H. W. Houben, „maar niet de hoeveelheid, doch de mentaliteit is hier van doorslaggevende betekenis, Wat dit drietal heeft gepresteerd is weerzin wekkend". Deze drie zullen straks oog voor de politierechter in Breda moeten verschijnen, wegens oplichting onder de zelfde omstandigheden. granten toegelaten. In 1953 zullen het er 23.000 kunnen zijn", heeft de voor zitter van de Braziliaanse raad voor im migratie en kolonisatie, Nilo Alvarenga, die tevens vice-voorzitter is van het inter-gouvernementele comité voor de Europese emigratie, Maandag te Rio de Janeiro op een persconferentie ver klaard. Hij voegde hieraan toe dat in 1953 de meeste immigranten uit Italië, Nederland en (West-) Duitsland worden verwacht. Zij zullen worden op genomen in de staten Sao Paulo, Pa rana, Rio de Janeiro en Minas Geaes. Alvarenga sprak met name over het stichten van Italiaanse nederzettingen in de staten Sao Paulo, Goasi en Santa Catarina en van Nederlandse volksplantingen in de staat Parana. Organisaties adviseren Schenk drie maanden lang één procent van salaris In aansluiting aan de mededeling in zake een inzameling onder het gehele overheids- en semi-overheidspersoneel ten behoeve van het door de ramp ge troffen deel der bevolking, delen de be sturen van de vyf centralen van over heidspersoneel, welke zitting hebben in de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken nader mee, dat zy besloten hebben het perso neel op basis van vrijwilligheid dringend aan te bevelen niet alleen over de maand Februari, maar ook over de maanden Maart en April 1 procent van het salaris ten behoeve van het rampenfonds af te staan. Aan de regering en het centraal or gaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is verzocht daaraan mede werking te verlenen, welke medewer king uiteraard gaarne is toegezegd. Indien aan dit dringende verzoek van de besturen van de centralen hierboven genoemd, wordt voldaan, dan zal door het personeel in dienst van de Neder landse overheden een bedrag van ruim 2*s millioen gulden voor de leniging van de nood van het salaris worden afge staan. De besturen van de bovengenoemde centralen hebben meegedeeld het bo vendien op prys te stellen, indien perso neel, dat in verband met de ramp extra werkzaamheden heeft of zal moeten ver- ichten, de administratie toestaat de extra betalin voor deze werkzaamhe den geheel of ten dele eveneens in het rampenfonds te storten. Kunstenaars helpen Schilderijen prijzen m nationale loterij Tevoren expositie in Stedelijk Museum Tal van beeldende kunstenaars, beeld houwers, grafici en beoefenaars van de gebonden kunsten, verenigd in de Neder landse Federatie van Beroepsvereni gingen van kunstenaars en de algemene Katholieke Kunstenaarsvereniging, heb ben een groot aantal kunstwerken afge staan ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. Deze werken zullen, be houdens goedkeuring van de minister van Justitie, verloot worden in een grote nationale loterij. Wegens het grote aan tal is het niet mogelijk alle kunstwer ken te exposeren, maar een deel zal wor den tentoongesteld in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Deze expositie zal van 12 t/m 24 Februari geopend zyn, elke werkdag van 10 tot 22 uur. Kun stenaars. die nog hun beste werken wil len afstaan, wordt verzocht dit spoedig te doen bij het Stedelijk Museum. De burgemeester van Amsterdam, mr A. J. d'Ailly. heeft zich bereid verklaard de tentoonstelling te openen op 12 Februari des middags om half vijf. De burgemeester van Stavenisse' heeft alle geëvacueerde inwoners van deze plaats verzocht schriftelijk hun huidige adres op te geven aan de secre taris van Stavenisse, gemeentehuis Tho- len. Dit dient om een overzicht te ver krijgen van het totaal aantal Stave- nissers, dat gered is kunnen worden. Middenstands cursussen De onderwijscentralen van de drie Nederlandse middenstandsbonden, Laan van Meeröervoort 96a, Den Haag, de len ons mede, dat geëvacueerden, stu derende voor het middenstandsexamen algemene handelskennis. straks hun studie kunnen voortzetten bij door deze ondei'wijscentralen erkende cursussen in de evacuatieplaatsen. Het noodfonds van het Verbond van Nederl. Werkgevers maakte 300.000 over aan het Nationaal Rampenfonds. Eindhoven begon met een „hamers- en dweilenactie" om straks de geëva cueerden bij hun vertrek een pakket schoonmaakartikelen en gereedschap te kunnen meegeven. Personeel en di rectie van de Provinciale Gelderse Elec- triciteitsmaatschappij schonken 56.000. Militairen van de L.S.K. van het garnizoen Nijmegen gaan aan de bur- jerij snert verkopen, bereid in de mili taire keukens. Personeel van een moto- renfabriek te Arnhem schonk 8 uur loon van een snipperdag: 5.000,De directie maakte er 25.000,Van. Een Franse firma deed er nog eens 15.000 bij. Een gemeente in het noodgebied krijgt tien bromfietsen en het Rode Kruis nog eens vijf-en-twin- De coöperatieve Raiffeisenban- ken schonken tezamen mide aange sloten boerenleenbanken 300.000. Plaatselijke en provinciale comités stortten nog 45.000. De gezamenlijke protestantse kerken in Rotterdam brachten via de Zondag gehouden collectes 140.000.bijeen. In Kampen brachten deze collectes ruim 15.500 op. Kerkcollectes in de ka tholieke kerken van 's Hertogenbosch leverden 30.000. Bij de banken werd daar 50.000 gestort Collectes te Michielsgestel 9000. Rosmalen 4000, Drunen 12.000, Elshout 2511 en in Waspik 5200. Grootebroek 20.556. Benthuizen (1300 inwoners) bracht 16.914,76 bijeen. Dat is 13.01 per inwoner of 52,50 per gezin. Dwin- gelo gaf 23.392, hetgeen neerkomt op 6.85 per hoofd of 31.35 per gezin. Caltex petroleummaatschappij schonk 100.000. Patiënten van de psychia trische inrichting Beileroord te Beilen hielden eigener beweging een inzame ling, 145,36 werd bijeengebracht. Overwerk by Werkspoor tezamen met bijdrage door directie zal 't Rampenfonds 'n bedrag van 400.000 opleveren. Oud- Beijerland gaf vla collecte 60.000,of wel S.50 per hoofd. Het Buitenland helpt Zweden bracht tot nu toe 7.325.000 by'een. Onder de ingezamelde goederen bevinden zich 2000 paar schoenen, 2000 oliejassen. 400 paar lieslaarzen en 3500 zandzakken. De Amerikaanse sena toren Taft en Thye stelden voor om overtollige graanvoorraden in de V.S. aan overstroomde gebieden in Europa te leveren. Voor het vervoer wordt een bedrag van S 10.000.000 van de regering evraagd. Delegatie van de 82ste Amei-ikaanse luchtlandingsdivisie, die destijds bij Nijmegen in actie is geweest, overhandigde de consul-generaal in New York een cheque van S 12.255. Rege ringsinzameling in Oostenrijk bracht 75.000 op. Vakverbond en stad Wenen brachten beiden reeds 135.000 bijeen. Weense Kamer van Koophandel schonk 20.000. Gezamenlijke landbouwcor poraties van Württemberg hebben 10.000 D.M. als bijdrage geschonken. Het Curagaose Rampenfonds heeft S 500.000 ter beschikking. Aruba en Bo naire hebben samen minstens 175.000 bijeengebracht. Zwitserland schonk totnutoe 3.000.000 Zw. francs voor de slachtoffers in de drie geteisterde lan den. Grote hoeveelheden dekens en kle ding werden ingezameld. Het Rode Kruis zal 1000 paar schoenen, 1000 wa terdichte pakken en 2000 paar sokken naar Nedei-land zenden. In Frankrijk werden tot nu toe 15.000.000 francs in- ezameld voor hulp aan de drie landen. Het Zwitserse kanton Waadtland voteerde Zw. frs 20.000 voor de getrof fen gebieden. Zuidafrikaans Rode Ki-uis stuurde anderhalve ton goederen af. Bemanning van het Amerikaanse schip „Southland", dat te Rotterdam ligt. schonk S 205.—. Duizend mede werkers verzamelden in Canada de ge schonken goederen. K.L.M. vervoerde reeds meer dan 3 ton goederen uit Spanje. Aan geld is ruim 40.000 bij eengebracht. De Franse katholieke hulporganisatie maakte aan het Neder lands episcopaat 120.000 over. Vracht auto met 250 pakketten, verzameld door Parijse Handelsschool vertrok naar Ne derland. Leerlingen van dit instituut brachten 10.000 bijeen en goederen ter waarde van 100.000. Uit Metz vertrok compagnie Franse genietroepen met 44 kipauto's en 36 vletten naar Ne derland. Regering van Neder-Saksen stelt 22.500 beschikbaar. Zwitsers Rode Kruis vergaarde bijna 900.000. Nogmaals Frankrijk: Uit Forbaeh vertrok een vrachtauto met twee-en-een halve ton kleding en dekens. Departe ment Bas-Rhin schonk 10.000. steden Comar. Straatsburg en Hagenau schonken resp. 5000, 10.000 en 2000. De collecte in Noorwegen bracht 1.120.000. Ingezamelde goede ren hebben een totale waarde van 300.000. Nederlands consulaat in Marseille ontving totnutoe 100.000. Duizenden dekens werden per vliegtuig naar Nederland verzonden. Bui- meester van Aberdeen zond burgemees ter van Amsterdam pakket kinderkleer- tjes. Italiaanse autofabrieken helpen 30.000, vacantie voor 100 kinderen en 100 paar rubberlaarzen. Finland zond 1000 dekens, 7 colli slaapzakken. 8 colli lakens en 130 grote kisten beddegoed. Gezaagd hout ter waarde van 800.000 wordt gestuurd, En dan komen nog 800 paar rubberlaarzen, 3000 paar kinder schoenen, 25 ton serviesgoed. 40.000 sponzen. Israel zendt nog eens 1000 kisten sinaasappels. Brusselse stu denten adopteerden Halsteren. Luik adopteert 's-Gravendeel. Kungal in Zweden neemt de zorg voor Haamstede op zich. Franse M. Commissariaat schonk 17.000 D.M. Nogmaals Italië: 25.000 kg ryst, 10 schrijfmachines, Het noodfonds in Londen schonk reeds 100.000. West-Duitsland biedt aan te lenen: 100 dieselpompen, 100 km rails, 400 diesellocomotieven, 3000 kip karren, 570 vrachtauto's, 50 bulldozers, 100 kipauto's en 5000 kruiwagens. Soms blijkt ook. dat de aardrijkskun dige kennis van Nederland in het bui tenland niet al te groot is. Zo ontving een familie te Hoogeveen. die in de jaren 1914-1918 Oostenrijkse kinderen in huis had gehad, van deze thans groot geworden kinderen het aanbod, om thans onverwijld haar kinderen naar Oostenrijk te zenden ter verzorging. Hiermee willen zij gelezen hebbende de grote ramp die Nederland heeft getroffen, opnieuw him dankbaarheid tonen voor hun vroegere verzorgers. Herstel van schade aan boeken Onder auspiciën van de Nederlandse Bond van Boekbinders Patroons, geves tigd te Amsterdam, Rozengracht 48, tel. 49294 en 48073, is een commissie in het leven geroepen, die zich tot taak stelt te bestuderen wat kan en dient te worden gedaan tot herstel van wa terschade, toegebracht aan boeken en bescheiden van gemeentelijke instellin gen e.d. in de getroffen gebieden. Delegaties van militairen Het hoofd van het Centraal Betalings kantoor delegaties, Frederikkazeme, ge bouw E 4, Van Alkemadelaan. Den Haag, verzoekt aan geëvacueerden uit de noodgebieden, die delegaties ont vangen van militairen, verblijf houdend in Korea, Indonesië. Nieuw-Guinea, Su riname en Engeland, zo spoedig moge lijk hun nieuw adres aan bovengenoem de instantie op te geven. Hervormde Kerk stelt een watersnoodcommissie in Het moderamen der generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren in overleg met de vertegenwoordigers van de bij hulpverlening en herstel betrokken organen van bijstand, een watersnood commissie ingesteld. Deze commissie is onderverdeeld in zes commissariaten, en wel voor: het pasto raat onder de geëvacueerden; de diaconale zorg aan de geëvacueer den, thans en na hun terugkeer; de zorg voor de inkomsten van hen, die in nood- en evacuatiegebieden in dienst der kerk werkzaam zijn; voor het herstel van het financiële leven der getroffen gemeenten en de zorg voor het herstel van de re gisters van de kerkelijke stand; voor herstel van de gebouwen (kerken, pasto rieën etc.) de inboedels van predikanten en volledig in het pastoraat werkzamen; voor de kerkelijke archieven. De watersnoodcommissie der Ned. Herv. Kerk besloot om de door buiten landse kerken verleende hulp te besteden in overleg met de in het landelijk inter kerkelijk bureau noodvoorziening samen- erkende kerken. Gisteren zijn de eerste evacué's uit het rampgebied gearriveerd in het Ko ninklijk Paleis het Loo, dat door H.M. Koningin Juliana gedeeltelijk beschik baar is gesteld. Gedurende het week einde had de afdeling Apeldoorn van het Nederlandse Rode Kruis met medewer king van velen, onder meer van enkele grote Apeldoornse hotels, die een hon derdtal bedden ter beschikking stelden, alles in gereedheid gebracht voor de ver wachte gasten. In de vooravond kwam ste groep van veertien vluchte lingen uit Zierikzee, die voorlopig onder het Koninklijk dak een gastvrij tehuis zullen vinden. Woensdagochtend wordt een tweede groep verwacht, bestaande uit bejaarde lieden, die door water en ;ind uit een Zierikzees tehuis voor ouden van dagen zyn verdreven. Ver acht mag worden dat in de loop van deze week de beschikbare ruimte geheel in gebruik zal worden genomen. k. L •1 - ppjapp|||| Hoge oplage van „De Ramp" Kostprijs komt voor bepaalde oplage in mindering van de opbrengst De vraag naar het boek. dat de ver eniging ter behartiging van de belan gen des bockhandels binnenkort zal doen verschijnen onder de titel „De Ramp", overtreft dermate alle ver wachtingen. dat nu reeds vaststaat dat meer dan 300.000 exemplaren er van zullen worden verkocht. Gedacht wordt zelfs aan een oplage van een half millioen exemplaren. Als men be denkt dat een oplage van 50.000, waar toe de vereniging zich aanvankelijk wilde „beperken", voor ons land reeds een uitzondering is, kan men zich enig denkbeeld vormen van de pro blemen die het op de markt brengen van een tienmaal zo grote oplage stelt. Zo zullen, om een voorbeeld te noemen, zeker meer dan acht van de grootste drukkersbedrijven elk een enorme order moeten uitvoeren. Het is onder deze omstanigheden zo werd ons vanmorgen medegedeeld dan ook een eenvoudige onmogelijk heid de bij de uitgave betrokkenen alle buitensporige hoge onkosten zelf geheel te doen dragen. Van de aanvankelijk voorgenomen oplage doet men dat onverkort. Van de wel licht meer dan 400.000 exemplaren, waarmee het oorspronkelijk gedachte aantal wordt overtroffen, zullen de betrokkenen zo zijn zij overeenge komen slechts de kostprijs in min dering van de opbrengst brengen. Vast staat, dat de bijdrage voor het Nationale Rampenfonds, gevormd door de opbrengst van „De Ramp" dank zij de grote offervaardigheid van papierhandel, uitgevers, drukkers, foto grafen, boekhandelaren en ook dank zij de honderdduizenden intekenaren ver zal uitgaan boven de oorspronke lijke raming. Van de intekenaars wordt verwacht: betaling bij de bestelling en enig ge duld. Het 81.000 ton metende passagiers schip „Queen Mary" stoomde deze week zelf de Hudsonrivier op en meer de, zonder de hulp van sleepboten aan de kade in de New-Yorkse haventer wijl een grote mensenmenigte op de kade ademloos stond toe te zien. Het schip meerde veilig aan de kade, na zonder sleepboten, i>i verband met de staking in de New-Yorkse haven, te zijn opgestoomd. Uit Oostenrijk en Italië Hulp van Rode Kruis en brandweer Een- ambulance, bestaande uit 19 auto's. 68 man medisch en verplegend personeel, waaronder 1 hoogleraar en tien artsen is in twee uur tijds inge richt en naar Nederland gezonden. Zij heeft destijds dienst gedaan by de overstromingsramp in de Po-vlakte. In Numansdorp en Ziekrikzee is zij ingezet om de mensen die reeds dagen lang in touw zijn, af te lossen. De co lonne had nog een geldsbedrag van 2.500 schilling als geschenk bij zich. In Roosendaal arriveerden 150 man brandweer uit Italië. Zij gaan werken aan de grote zeedijk langs het Hol lands Diep. Het corps beschikt over 5 amphibievoertuigen, 1 mobiele elec- trische centrale, 1 mobiele werkplaats. 1 tankwagen van 3000 liter, 2 radio wagens met ontvang en zendappara tuur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3