Golf van meeleven en hulp trekt door Amerika n ROW, Boerderij bood 35 koeien aan Vliegtuigen hadden groot aandeel in reddingswerk Massale hulp uit buitenland Slachtoffers van de ramp ja. r ABDIJSIROOP Gezant adviseerde: buiten officiële instanties om Ckefarine A 31.000.000.- voor Rampenfonds Prins Bernhard in Raamsdonksveer Leger in oliegoed dicht de gaten in de drken H1 Studenten zijn teruggekeerd Mensenredder was ook dief In rampgebied hing hij de held uit Betrouwbare gegevens over sehade-omvang ontbreken Grootste hulp voor noodherstel 4 HET GOOI EN OMMELAND VAN WOENSD AG 11 FEBRUARI 1953 ARM EN RIJK: ALLEN OFFEREN (Van onze correspondent te Washington) VIER ULR 's MIDDAGS op de Nederlandse ambassade te Was hington. De telefoonlijnen zijn voortdurend bezet, de bedrijvig heid in het gebouw is groter dan ooit, telegrammen en brieven stromen binnen, beneden sorteert men massa's kleren, die voortdu rend door Amerikanen in hun eigen auto's worden aangevoerd: de ramp, die Nederland getroffen heeft, heeft diepe indruk gemaakt. In dat drukk gebouw komen twee Amerikaanse jongetjes de trap op: ze zijn elf en dertien jaar, dragen korte met bont geveerde jasjes en hebben frisse snuiten van de buitenlucht. Amerikaanse jongetjes zijn niet gauw verlegen en de grote centrale hall van de ambassade imponeert hen dan ook nauwelijks. Ze stevenen recht af op de secretaresse van de ambassadeur en beginnen daar hun zakken leeg te halen. Daar komen allemaal rolletjes met Amerikaanse centen uit. „Alstublieft juffrouw", zeggen ze, „dat is van de jongens van onze klas. Iedereen heeft wat gegeven. Het is ruim zeven dollar". Te New York, Chicago, San Fran cisco, Ashville, New Orleans en Washington DC zyn comité's opge richt voor hulpverlening. In de Zon dagsbladen, een week nadat de dij ken braken, zullen de grote adver tenties staan, die aan het Ameri kaanse volk duidelijk zullen ma ken, waar zjj hun gaven heen kun nen zenden. De blijken van medele ven, die men hier als particuliere Nederlander ontvangt, zjjn heel ont roerend. Als iets uit dit alles duide lijk wordt, dan is het dit: de At lantische gemeenschap bestaat. Zjj bestaat officieel en vindt officiële bevestiging in het Amerikaanse re geringscomité, waar vier van Eisen howers kabinetsleden zitting in heb ben, maar zjj bestaat tevens in de harten van dit warmvoelende en spontaan reagerende volk. Weer gaat de telefoon. Een Ameri kaanse mevrouw vraagt wat men in Nederland thans beier gebruiken kan. voedsel of dekens. Dekens, is het ant woord. Goed zegt de Amerikaanse, dan zal ik voor 1650 dollar dekens sturen. AJs van Nederlandse zijde dan grote er kentelijkheid wordt betuigd, zegt zij: „Ach, het is wel het minste wat we doen kunnen voor die mensen, die het in de oorlog ook al zo moeilijk hebben gehad". Wanneer Amerikaanse mevrou wen iets organiseren, doen ze het meest al heel radicaal. Ze had al contact op genomen, met de K.L.M. De mevrouw zou die dekens daarlaten afleveren en de K.L.M. zou terstond voor het ver voer zorgen. Bij de post is een grote enveloppe. Een vader stuurt vijf teke ningen, die zijn dochtertje van zeven jaar heeft gemaakt, nadat zij op de tele visie de overstroming in Nederland had gezien: molens, bomen, en huizen half in het water. De vader heeft een cheque van twintig dollar bij die kinderteke ningen gevoegd. Beat the Dutch Weer de telefoon: een boerderij in Virginië biedt vijf en dertig koeien aai Een secretaresse laat mij een brief li zen. die geadresseerd is aan de ambas sadeur van de Grote Nederlanden (The Great Netherlands). De brief begint met een gedicht van de schrijver zelf. Hij herinnert zich, hoe vroeger, in In diana, zijn vader hem tot werken placht aan te zetten met de woorden: „You work to beat the Dutch", Zó werken, dat je de Nederlanders kon verslaan, wat het ijverigst werken was. dat zich voor kon stellen. Het "edichtje eindigt met de strofe: The Dutch, a God loving people Their flood of despair will stem A flood will not beat the Dutch people God sails over the wateis with them. (De Nederlanders, een godvruchtig volk hun overstroming van wanhoop zal tot staan komen, een overstroming zal het Nederlandse volk niet verslaan, God vaart met hen over de wateren). De eenvoudige dichter is niet rijk. Hij leeft van het pensioen voor oorlogsvete ranen. Maar toch wil hij iets bijdragen. Met zijn gebeden voor het Nederlandse volk zend hij zijn „penningske": eer- dollar. Het geld stroomt De American Airlines hebben zich be reid verklaard kleren van heel de Ver. Staten gratis naar New York te ver voeren. Ze kunnen het werk niet aan. Te Washington ligt een hele hangar vol Ook de K.L.M. kan de stroom niet ver werken. De Holland Amerikalijn doeti hard mee. En dit is nog slechts he: zijn de vliegbasis Valkenburg, Gilze begin. Thans gaat het geld binnenstro-1 Rijen en Woensdrecht in deze dagen men. Een lid van het Huis van Afge- van rampspoed bij ons volk wel bekend vaardigden stuurde een cheque van 500 geworden. Sinds die rampnacht is hier dollar naar de ambassade. onafgebroken gewerkt, onder omstan- Girostovtingen voor Rampenfonds zijn kosteloos De Directeur-Generaal van de P.T.T. heeft goedgevonden, dat met ingang van 10 Februari, op girostortingen op post rekening no. 9575 ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds geen stortings rechten behoeven te worden betaald, evenmin als dat h.t geval is voor de stortingen op girorekening no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen open - dijken dicht". Dit bericht geldt tevens ter inlichting van de directeuren der postkantoren', die nog nader bericht ontvangen. 1000 luchtfoto's van rampgebied Beeldenmateriaal voor Waterstaat Het fototechnisch en cartografisch bedrijf van de K.L.M. heeft het ramp gebied in Zuid-West Nederland in verti cale luchtfoto's vastgelegd. Dit is ge schied ten behoeve van de Rijkswater staat teneinde op korte termijn een in ventarisatie hebben van het aantal dijkdoorbraken van de randdijken en hun ligging. De foto's maken het moge lijk te berekenen hoeveel kubieke meter grond nodig is voor de - herstelwerk zaamheden. Alle randdijken zijn van het K.L.M.-fotovliegtuig uit gefotografeerd, zodat de aan elkaar gevoegde foto's een overzicht geven van het gehele gebied. Zaterdag toen vijf zesde gedeelte van het gebied was vastgelegd, heeft de sneeuw de herkenning van het land schap vergemakkelijkt. Aangezien de foto's soms ook het onder water liggen de land laten zien kon men nu onmid dellijk constateren welke gedeelten bo ven het water uitsteken. De luchtfoto's geven ook aanwijzingen betreffende zwakke punten in de dijken. Deze pun ten zijn op de grond moeilijk te consta teren. In totaal zijn bijna duizend foto's gemaakt. Amerikanen dropten 470 ton aan goederen (Speciale berichtgeving) HET IS ZO MOEILIJK om onder die tienduizenden, die in de ure des gevaars ter hulp zijn gesneld, een bepaalde groep aan te wijzen, welke zich op meer dan bijzondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt. Want elk op zijn terre; heeft de Nederlander ge daan, wat zijn hand vond om te doen: de arbmder, de soldaat, de marinier, de huisvrouw, de dokter, de student. Fe verpleegster en er zijn anderen, die in deze opsomming thuis horen, die onmid dellijk gehoor gaven aan de innerlijke drang om te helpen. Zohder te kort te doen aan de genoemden of ongenoemden, zal een ieder er mede instemmen, als wij een warm compliment toezwaaien aan het vliegend en grond-personeel op de luehtbases. Zij zijn het ge weest, die de vliegtuigen startklaar maakten en deze naar die punten vlogen, waar mensen in nood verkeerden, voelsel en mate riaal dringend noodzakelijk waren. Voor zover zij dit nog niet waren, Ge lijst van slachtoffers „watersnood' Het informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis heeft vandaag de 6e lijst van slachtoffers van de waters nood (niet gecontroleerde opgave) uit gegeven. Halsteren Paulus, Cornelia, geb. 5-5-52 te Hal steren. laatste adres: B 326; Raats. Petnis. geb. 17-12-84 te Halsteren, we duwnaar. laatste adres: B 308; Ver buigt. Anna Cornelia, geb. 19-7-1865 te Halsteren, laatste adres: B 316, wed. van Cornells de Ki'om. Kortgene Janse, Krijn, laatste adres: Torendijk: Van Boven, Stoffelina, echtgenote var Willem Westerweel, laatste adres: To rendijk: De Looff. Adriana. laatste adres: Hoofdstraat; mevrouw Jacobs Keydenier. laatste adres: Torendijk; Nijssen, Cornells Pieter; Weys, Elisa beth, geb. 2-8-50, laatste adres: Cats Annapolder 18. Middelharnis Aanvullingen van personalia in 4e lijst, dd. 7-2-53, blz. 2. Overleden dd. 1-2-53: Kranse, Maria, geb, 6-7-96 Middelharnis, laatste adres: Waterweg 9; Vroegindewey, Fransje, geb. 28-7-72, echtgenote van Arend Kranse. laatste adres: Waterweg 91; Van der Sluis, Neeltje, geb. 12-3-81 te Sómmelsdijk, echtgenote van Jacob van Koote. laatste adres: Waterweg 43; Vis, Leendert, geb. 9-2-05, laatste adres: Middelharnis, Oostvoorgors 39; Breeman, Huiberdina. geb. 15-11-68 te Middelharnis, echtge note van Leendert Driesche, laatste adres: Oostvoorgors 12; Nette, Hendri- kus, geb. 9-10-14 te Veur. woonwagen bewoner; Van Wezel, Aren Leendert, geb. 25-10-89 te Middelharnis, laatste adres: Oostvoorgors 32. Nieuwer kerk Scholten, Jebbigje, geb. 8-11-1944; Scholten, Hendrikus Johannes Herma- nus, geb. 1-6-48; Scholten, Elisabeth Cornelia, geb, 24-12-52. Oudelande Te Goes geïdentificeerd: Jansens, Cor nelia Adriana. geb. 20-10-75 te Oude lande, echtgenote van Joh. Mol, laatste adres: Oudelande B 9; Mol, Johannes, geb. 13-4-75, echtgenoot van Jansens, Cornelia Adriana. laatste adres: Oude lande B 9; De Jager. Jan, geb. 6-11-76, laatste adres; Oudelande B 68. St. Philipsland Begraven: Kunst, Wilier ongeveer 82 jaar, laatste adres: Achterstraat 1. Rilland-Bath Dronkers, Dirk, ongeveer 90 jaar. laatste adres: Bath; Dronkers, Johanna, ongeveer 91 jaar, laatste adres: Bath; Nijsse, Foort, ongeveer 18 jaar; Nijsse, Pietemella,' ongeveer 20 jaar; Nijsse. Catharïna, ongeveer 15 jaar; Wed. A. BlokKrieger, laatste adres: A. Bu- teijnweg; mevr. De BokxSchrier, laat ste adres: Zimmermanpolder; Cijsow, A laatste adres: Hoofdweg; De Goffau. J. S., burgemeester; mevr. Van Zwienen v. d. Maas, laatste adres: 2e weg bij R.K. klooster. Stavenisse Stoel, Jacob, geb. 24-9-72 te Kerk- werve, laatste adres: Bos A 41; Mol, Cornelia Adriana, geb. 12-10-36 te Sta venisse, dochter van Marmus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf, laat ste adres: Kerkstraat A 306a; Hage, Leendert, geb. 27-12-07 te Stavenisse, echtgenoot van Wilhelmina Janna Sonke, laatste adres: Kerkstraat A 310; Van Zuien, Neeltje Cornelia, geb, 14-10- 39 te Stavenisse, dochter van Adriaan Jacob van Zuien en Janna Pietemella Stoutjesdyk, laatste adres: Kerkstraat A 319; Noerïand, Jacobus Martinus, geb. 25-10-96 te Stavenisse, echtgenoot van Maria Fierens, laatste adres: Kerk straat A 330; Luyk, Johanna, geb. 29-7- 1867 te Stavenisse, weduwe van Arie Hage, laatste adres: Poststraat A 378; Hage. Johanna Pietemella, geb. 20-9-29 Stavenisse, dochter van Pieter Johan nes Hage en Pietemella Jozina Koeman, laatste adres: Molenpad A 200. Steenbergen Geïdentificeerd en begraven: De Groot, Adriana Cornelia, geb. 4-4-98 te Wouw, gehuwd met Dekkers, laatste adres Klosed\jk 25; Heijligers, Adrianus, geb. 20-7-94 te Steenbergen, laatste adres: Koeveringsedijk 23; Heijligers, Johanna Maria. geb. 8-10-23 te Halste- •en, laatste adres: Koeveringsedijk 23. („Het Ned. Roode Kruis kan in ver band met de omstandigheden waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken."j digheden, welke het uiterste aan krachtsinspanning van alle mannen heeft gevergd. Hoe voortreffelijk heb ben de Amerikanen, Engelsen, Denen en Noren zich met hun Nederlandse collega's van hun lang niet gemakke lijke taak gekweten. Wij hebben het Marine-vliegkamp bezocht, waar in de afgelopen week onder hoge druk is gewerkt. Hetgeen wij hier, met betrekking tot de gele verde prestaties hebben gehoord, had den wij zonder twijfel ook kunnen ver nemen op andere bases. Van Valken burg uit kon, dank zij de bestaande organisatie van de Marine, direct ac tief aan het hulpverleningswerk wor den deelgenomen. Zondagochtend, en kele uren na de ramp, stegen Mitchells op en wierpen rubberboten af boven Ouddorp. De weersomstandigheden waren van dien aard, dat het vliegen een uiters'. riskante onderneming was. Maar op de eerste noodkreten van de burgemeester van Middelharnis trok men er op uil. Een handicap was het feit, dat Vaikenourg slechts over één startbaan beschikt. Maandag daarop kwam er meer tekening in de wijze van hulpverlening De Nederlandse territoriale bevelhebber coördineerde zaak en nadien steeg er geen toestel meer op, zonder „briefing" (taakom schrijving). Sea-otters en helicopters hebben tezamen ruim 50 mensen in veiligheid gebracht. De vliegboten landden, niet zonder gevaar, midden in de polders. Er zijn werkelijk fantasti sche staaltjes van heldenmoed ten bes te gegeven. Vele bewoners van de zo zwaar getroffen gemeenten, als Oude en Nieuwe Tonge, hebben aan het werk van de onvermoeide piloten van de Sea- otters en helicopters, welke op Valken burg waren gestationneerd, hun leven te danken. Bergen werk De Marine, die, zoals gemeld, de ge hele leiding op het kamp in handen had, heeft prachtig werk gedaan. Doch zeker ook de L.S.K., de R.L.S., K.L.M. en de buitenlandse militaire toestellen. De afdeling „Tiansva", onder leiding van majoor S. de Jong, kan trots zijn op hetgeen zij. met haar bescheiden middelen, toi stand heeft weten te brengen. Twee van haar toestellen lie pen tijdens de „operatie" zodanige schade op. dat zij werden uitgescha keld. Met man en macht werd de han gar van de „Tranva" ontruimd, voor het opslaan van de „supplies". In totaal zijn 165 ton goederen en levensmidde len afgeworpen. De L.S.K. komt door dit resultaat direct achter de Ameri kanen die rond 470 ton hebben gedropt. Bergen werk zijn er op Valkenburg verzet. Maandag keerde het normale leven er weer terug, daar de buiten landse toestellen weer naar eigen ba ses terugkeerden en de opdrachten van geringere omvang werden. Hulde aan de jongens, op alle bases, die uit een juist begrip van naastenliefde zo ge sjouwd en gezwoegd hebben. Schenker tegen wil en dank en In een dorp in Noord-Holland was vorige week Maandag de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor de verzamelde goederen voor de rampgebieden. Maandagavond was er echter een kerkeraadsvergadering. Na afloop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de onaange name ontdekking, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren ver dwenen. Deze attributen waren namelijk niet aan de overvolle kapstok gedeponeerd doch daar naast en dientengevolge als ge schenk-gaven aangemerkt. Met de overige goederen was de over- kleding van de ouderling reeds onderweg naar het rampgebied en redelijkerwijs niet meer te achter halen. Het „slachtoffer" heeft de zaak verder maar blauw-blauw gelaten. J Nog veertig vermisten in Halsteren Volgens opgave van het gemeentehuis te Halsteren zijn op het ogenblik in deze gemeente 68 slachtoffers van de waters nood geteld, waarvan er 28 zijn gebor gen. Er worden er nog 40 vermist. Advertentie PM OP W UW! In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste V klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende lyy AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop Deen hielp direct en duizend paar lieslaarzen vielen uit de lucht TEGEN het einde van de vorige week werden arbeiders en ingenieurs, boeren en burgers in verschillende plaat sen van de geteisterde gebieden verblijd met lange ruhhr lieslaarzen, die door vliegtuigen boven de geïsoleerde gebieden werden uitgeworpen. Het waren duizend paar in totaal. Daarmede werd de persoonlijke opoffering van een jonge Deense zakenman, die zijn gezin, zijn zaak en zijn rust t'jdelijk opgaf, om deze laarzen zelf in een eigen kleine vrachtwagen na een rit van vele honderden kilometers op hgt vliegveld Valkenburg af te leveren, bekroond. Eric Kopp, een 30-jarige Deense zakenman, mededirecteur van een textiel- en schoenenzaak in Kopenhagen, ontving Vrij dagmorgen uit Engeland duizend paar rubber lieslaarzen, die hij daar weken tevoren voor zijn zaak had besteld. Zonder aar zeling begaf hij zich naar de Nederlandse gezant te Kopen hagen, de heer G. P. Luden, wien hij vroeg op welke wijze hij met deze laarzen, waarvoor in de getroffen gebieden een dringende vraag bestond, zou kunnen helpen. Het advies van de gezant luidde: „Zonder twijfel is het beste wanneer ze zo snel mogelijk, buiten alle officiële instanties om, op het vlieg veld Valkenburg worden afgeleverd". Daarna telefoneerde de heer Luden een jonge Amsterdam mer die in Denemarken woont en enkele uren later was de heer Kopp in zijn kleine vrachtwagen met 500 paar laarzen op weg naar Nederland. Naast hem zat de Amsterdammer, de heer Slag Jr. Inmiddels werden in Kopenhagen de overige 500 paar laar zen naar het vliegveld Kastrup gebracht en ingeladen in een Amerikaanse Dakota, die daar werkloos in een hangar stond. Vrijdagavond om zes uur arriveerde de heer Kopp bij de ouderlijke woning van de heer Slag in de Watteaustraat te Amsterdam. Na een vlugge maaltijd zette het tweetal de reis voort naar het vliegveld Valkenburg, waar zij tot hun genoe gen zagen, dat de laarzen uit de auto regelrecht een vliegtuig werden binnengedragen. Nog dezelfde avond werden de eerste boven Zeeland uitgeworpen. Intussen was reeds de Dakota met de andere 500 paar laarzen gearriveerd. „Als ik straks in Kopenhagen terug ben, dan heb ik waar schijnlijk wel bijna 3000 km gereden", vertelde de heer Kopp ons aan de vooravond van zijn terugreis. „Wij zijn n.l.' in tussen ook nog naar Tholen geweest". Hij heeft in zijn hart een warm plekje voor Nederland. Enkele zijner beste vrienden zijn hier n.l. woonachtig. 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n J$lje doet wonderen By het Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond in totaal ruim 31 mlllioen gulden binnengekomen. Omstreeks het middaguur heeft Z.K.H. Prins Bernhard gisteren met een hef- schroefvliegtuig een bezoek gebracht aan Raamsdonksveer. Het hefschroef- vliegtuig landde midden in het dorp Raamsdonk. Burgemeester J. H. M. Prin sen heeft de hoge bezoeker een over zicht gegeven van de situatie, waarin de gemeente thans verkeert. Ongeveer 50 huizen zijn in deze gemeente onbe woonbaar geraakt. Het uitbreidings plan, dat geprojecteerd is in de 15 ha grote Boterpolder hoopt men binnen een ^'aar weer in zoverre gereed te hebben, dat de werkzaamheden normaal kunnen worden voortgezet. Genoemde polder is thans met enkele aangevoerde pompen nagenoeg drooggemalen. Raamsdonksveer telt thans een hon derdtal evacué's uit eigen en andere gemeenten, o.a. Hank en enige Zeeuwse dorpen. De Prins heeft verder in Raams donksveer de schdol bezocht, waar eva- s zijn gehuisvest. Ook heeft hy een kijkje genomen in het 'gebouw, waar geschonken kledingstukken worden ge sorteerd. Ook bezocht de Prins Nu- mandsdorp. Polderwerkers en mariniers weten van geen wijken (Van een onzer speciale verslaggevers) ET VOORNSE KANAAL is nog steeds frontgebied in de slag tegen het opdringende water. Dat kunnen de polderwerkers en de Mariniers vei-tellen, die daar de ganse lange dag in de weer zijn om de dijken langs het kanaal te versterken. Het zijn niet al te zware waterkeringen, die nu ineens belangrijk zijn geworden. Want tegen de Oostelijke dijk staat over een lengte van tien kilometer de druk van de ondergelopen polders van Putten, waar het water met het getij op en neer gaat door het gat dat ten Oosten van Hellevoetsluis in de dijk langs het Haringvliet is gesla gen. Als die Oostelijke dijk doorbreekt, stroomt het water uit de polders in het kanaal en gaat de dijk aan de overzijde er aan. Dat betekent, dat een nieuw en groot gebied rond Zwartewaal en nog verder overlast van het water zou krijgen. Rond Zwartewaal hebben de boeren verleden week al, toen het spande, hun vee in veiligheid gebracht. front, toegewezen gekregen, en zij heb ben elkaar beloofd dat zij hem zullen houden. Als zij in de avond naar hun kwartieren in de buurt vertrekken (zij zijn dichtbij ingekwartierd) blijft een wacht van 25 man achter om bij nacht de dijk in de gaten te houden. En op het eerste alarmsein de hele groep van 200 man uit hun kooi te halen. Verleden week Donderdag heeft het duchtig gespannen aan het kanaal. Woensdagavond zou het weer gaan stor men. En langs het Voomse kanaal trok ken honderden onder leiding van Water staatsmannen om de aanval op de zwakke dijken zo mogelijk te keren. Daar waren stoere polderjongens, ge hard en volleerd bij dat werk, maar daar waren ook studenten en vooral ook Ma riniers, die de hulptroepen waren in deze strijd. Het gevecht is in de loop van Donderdag gewonnen, 's Middags was de toestand niet meer kritiek. Maar daarmede was de kous niet af. Want het water bleef aan de binnenzijde van de dijkvoet zijn langzaam verwoestend werk verrichten. De uitvoering van een weliswaar provisorisch maar toch ook veer grootscheepse beveiliging, werd ■oortgezet. De studenten verdwenen, de polderwerkers kregen versterking collega's en de Mariniers bleven. In de striemende regen ging het werk gewoon door. Want de Zuidelijke wind vrat aan de binnenzijde van de Oostelijke dijk tel kens grond weg. Van Nieuwersluis tot Hellevoet is deze dijk nu versterkt door lange rijen zandzakken. En op de bedreigde punten ziet men Mariniers be zig met het aanslepen van zandzak _en de dijk „bij te houden". Zij hebben die Oostelijke dijk, de voorste linie van het Eerst battle-dressgestolen, toen naar noodgebied De 19-jarige expeditieknecht A. J. K. uit Den Haag is door de Haagse politie gearresteerd wegens het feit, dat hy zich een aantal goederen, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, heeft toegeëigend. Deze jongen heeft echter ook naar hij zelf zegt in de noodgebie- den verscheidene mensen gered, wat de politie wel aannemelijk acht. K. had eerst uit een school, waar hij hielp bij het sorteren van ingezamelde kleding, twee costumes, een winterjas en een „battle-dress" meegenomen. Latei- bood hjj op straat iemand die met een zwaar pakket liep te sjouwen aan, dit pak voor hem weg te brengen. Ook dit pak verdween echter naar zijn eigen huis. De inhoud gaf hij ter bewaring' aan zyn kostjuffrouw en zyn verloofde. Ver volgens kocht hij Rode Kruis-emblemen, die hy op de gestolen „battle-dress" be vestigde. Zo uitgerust begaf hij zich naar het rampgebied, waar hy verschei dene mensen gered schijnt te hebben. Hij hing hier de held uit, en liet zich zelfs interviewen door een verslaggever. Toen hij Zaterdag thuis kwam wachtte de po litie echter op hem. aangezien het was opgevallen, dat hij tweemaal op een dag met een groot pak was thuis gekomen. Kistdam Aan de andere zijde van het kanaal, vaar de polders achter de dyk nog droog liggen, wordt gesjouwd aan de construc tie van een kistdam, die bij een even tueel doorbreken van de overbuurman de watervloed zal moeten keren. Dui- jenden paaltjes zijn da \r op onderlinge afstand van nog geen meter in twee lange ryen in de dijk geslagen. Daar langs zijn planken getimmerd en tussen deze planken schuttingen zal grond worden gestort. Een in hout gevatte dam die nu reeds op het grondstorten na gereed is tussen Nieuwersluis en de trambrug, een afstand van drie en een halve kilometer... Aan de kant van Hel levoetsluis rukt deze kistdam op naar het Noorden, In totaal tien kilometer zal die bekisting lang worden. Over en kele dagen moet hij gereed zyn. Op het ogenblik is de toestand stabiel. Men houdt de dijk goed brj. Doorbraakgevaar is er niet meer. Tweehonderd Mariniers werken daar onder leiding van de kapi teins Bedet en Dekker tussen Nieuwer sluis en de ijzeren brug. Om de drie nachten kunnen ze een nacht uitslapen. Op die manier is het vol te houden. Het café en de danszaal van hotel Corner House te Nieuwersluis is het hoofdkwar tier van de helpers van het Rode Kruis waar alle werkers aan de dijk een korte rust kunnen nemen, waar koffie en snert Daar, vlak achter het front, wordt tenminste zo hard gewerkt als buiten in de zwiepende regen en de harde koude wind. Als er weer zo'n ploeg dijkwerkers binnenvalt om even op zijn verhaal te komen, worden snel de papieren bekers 'met hete koffie rondgedeeld. Dan lian en die geharde bestrijders van het wa- er wat rond op de stoelen, draaien zy hun sigaretje tot het weer tyd is naar de dijk te gaan. Het leger in oliegoed en lieslaarzen heeft even rust gehad. Wachten is op droogvallen van geïnundeerde gebieden Ten aanzien van de wederopbouw- en herstelwerkzaamheden, waarbij het ministerie van wederopbouw en volks huisvesting zal zijn betrokken, kan voorlopig het volgende worden mee gedeeld: Betrouwbare gegevens over de omvang van de schade aan gebouwen zijn nog niet voorhanden, en zijn ook niet te verkrijgen. Het wachten is oo het droogvallen van de geïnundeerde ebieden. Veel zal afhangen van de weersomstandigheden in de komende weken. Ongetwijfeld zal er veel her stelbare schade zijn. 2. Er bestaat geen vrees, dat de te verwachten werkzaamheden het ap paraat van het ministerie overmatig zullen belasten. Aangezien de over stroomde polders successievelijk droog zullen komen, zal niet al het wederop- bouwwerk tegelijk behoeven te wor den aangepakt. Het zal zich over een langere termijn kunnen uitstrekken. 3. Thans is de verwachting gewet tigd, dat de technische en administra tieve taken met betrekking tot de wederopbouwarbeid in de getroffen ;ebi"den in hoofdzaak plaatselijk zul len kunnen worden aangevat en uit gevoerd. Daartoe zal in vele gevallen versterking van de plaatselijke en/of regionale apparatuur noodzakelijk zijn. Waar nodig, zullen de directies van de wederopbouw in de provincies de nodige bijstand verlenen. 4. In de desbetreffende gebieden zullen uiteraard niet zodanige beper kingen ten aanzien van de bouwbe- drijvigheid gelden, dat herstel en we deropbouw daardoor zullen worden belemmerd. 5. Voor het noodherstel zal de grootst mogelijke hulp van rijkswege worden verleend. Het streven is er op gericht, om door een zo eenvoudig mogelijke en vlotwerkende schadere geling een snel herstel te bevorderen. Over de mate van schadeloosstelling en de wijze waarop deze zal worden verleend, zullen zo spoedig mogelijk mededelingen volgen. Advertentie Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden >egint, kunt ge de pijn opvangen. Eén l twee Rennies la ten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch ver pakt; ze smaken lekker en fris.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3