PLAATSELIJK NIEUWS Wat er te doen is Ommeland Expositie van werk uit collectie van William Singer Hilversum bracht reeds meer dan 400.000 - bijeen Kledingdepots naar postkantoorkelders Lappen, 30.000 in getal, met geen ander ras verwant Levend met de rendieren A. G. Hulshoff Pol zeventig jaar Jaloezie en de telefoon Nederlandse onderwijzeres is achter bij buitenlandse J. W. van Hulst sprak op 26e Schooldag HET GOOI EN OMMELAND VAN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1933 Bussuirt-Naarden en omgeving Evacué's hebben een vaste plaats voor samenkomen Burgemeester Haspels sprak een vaderlijk ivoord BUSSUM Hoewel de provincie Noord-Holland niet is aangewezen voor evacué's, zijn er toch gemeenten waar heen evacué's gekomen zijn, die bij fa milie, vrienden of kennissen zijn onder gebracht. Zo telt Bussum volgens de laatste telling 102 evacué's. Velen ken nen elkaar, omdat zij uit dezelfde streek of plaats komen en dit heeft ds Oosten- brug. predikant der Ned. Herv. Gemeen te aihier op het idee gebracht een vaste piaats te nemen, waar de geëvacueerden, die er wel eens uit" willen, elkaar regel matig kunnen ontmoeten en spreken. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. heeft thans een der bovenzalen van het gebouw „Eltheto" beschikbaar gesteld, welke lokaliteit iedere dag voor iedere evacué, onverschillig tot welk kerkge nootschap hij behoort, openstaat van 1012 en van 36 uur. Het lokaal is verwarmd en de geëvacueerden kunnen zelf koffie of thee zetten. De burgerij wordt verzocht, voor zover nodig voor koffie en thee en rookartikelen te zorgen. Burgemeester spreekt Gistermiddag was hier een vijftigtal evacué's waaronder velen uit Nieuwe Tonge samengekomen, waarbij ds Oos- tenbrug hen na psalmgezang en gebed verwelkomde. Spr. zegde allen de Veun en gastvrijheid toe en deelde mede dat men eens per week een godsdienstig samenzijn zal houden, te weten op iedere Burgerlijke Stand HILVERSUM. Geboren: Johanna Gerarda, d.v. A. A. J. Schlüter en G. G. de Boer: "Willemina, d.v. P. Heemstra en W. Willemse: Berendina Grietje, d.v. J. A. de Jong en E. Knoop; Paulus Philippus Joan nes Chrysostomus. z.v. A P. J. M. Jansen en C. M. T. Verklc-ij: Prances, d.v. A. van der Horst en M. J. Schoonderbeek; Elisa beth Dina, d.v. E. J. Bosboom en J. Hem men; Jan Willem, z.v. J. Terpstra en E. A. R. Hogen Esch; Hubertus Albertus, z.v. H, A. Sanders en A. B Oude Weernink; Johan nes Wilhelmus Daniël, z.v. G. G. Verhaar en C. J. M. Platter; Frederike Elisabeth, d.v. F. Houdïjk en M. W. Kruijshoop: Olga Maria Johanna, d.v. H. C. Rademaker en L M. Verswij velt; Anna Hendrika Elisabeth, d.v. A. J. Stijvers en M. M. J. van den Hoek: Arnoldus, z.v. D. A. Belmer en j. Zieltjens: Karin Gretha Hllle Maria. d.v. C. Kooijman en A. Heeres; Maria Elisabeth Theresia Jo hanna, d.v. A. Voorbach en M. H. Kroom. Overleden Jantina ter Burg, 50 jaar. ongehuwd: Nicola as Bakker. 84 jaar. wednr v. W. Donker: Wulfert Dop, 69 jaar, geh met M. Hoetmer. BUSSUM Vandaag - Concordia, 20 uur: Affair in Trinidad: 18 jaar Flora, 20 uur: The African Queen: 14 jaar Novum, 20 uur: Het is middernacht dr Schweitzer (II est minuit dr Schweitzer) 14 jaar KAARDEN. De Beurs, Marktstraat 20 uur: Klaverjaswedstrijd t.b.tf. Nationaal Rampenfonds Morgen - Concordia, 14.30 en 20 uur: Affair in Trinidad 18 jaar Flora, 14 en 20 uur: The African Queen: 14 jaar Novum. 14 en 20 uur: Het is middernacht dr Schweitzer (11 est minuit dr Schweitzer): 14 jaar Doopsgezinde Kerk, Wladimirlaan 10. 20 uur V.U.-cursus ..Gelukkig Arabië" (III) door D. van der Meulen Vitusgebouw, 20 uur: Toneelvereniging ..Wil lem de Zwijger" met ..De man die terug kwam" t.b.v. Rampenfonds Gooise Boer, 20 uurAlgemene ledenverga dering V.V.D. (ondercentrale Hilversum) HILVERSUM Vandaag Casino, 14.30 uur: Montana Belle; 18 jaar Churchill 14.30. 19 en 21.15 uur: Geluids barrière (The sound barrier); 14 jaar City, 14.30. 19 en 21.15 uur: Zigeuner Melodie (Schwarze Augen); 18 jaar Bex. 14.30 en 20 uur: Mandy: 14 jaar Casino, 20 uur: Propaganda-avond Bescher ming Bevolking, Burgemeester Boot als spreker Gooiland. (Luitgardezaal), 20 uur: Katholieke Culturele Kring. prof. dr L. H. Grondijs, hoogleraar te Utrecht over „De Russische Revolutie' O. L. B., 20 uur: V.U., lezing door mevr. dr Elsa Pereira-d'Oliveira over „Vitaminen en hormonen" Hof van Holland, 9.30 uur: Gooise School dag. J. W. van Hulst over ,.Het Chris telijk Onderwijs in de spanning van het heden", 13.30 uur prof. A. M. Donner. „Lessen uit de bezettingstijd" En dan ook nog BUSSUM Gymnastiekvereniging D.O.S. - Maan dagavond 2 Maart a.s. zal de Gymnas tiekvereniging D.O.S. de jaarvergade ring houden in het oefenlokaal in de Julianascnool. Op deze avond zullen de diploma's worden uitgereikt van de on derlinge wedstrijden. Op 11 April zal een feestavond gegeven worden. Het gymnastiekgedeelte van deze avond zal in verband met de ruimte van het Vitus- gebouw uit een 8-tal nummers bestaan van de kleinere afdeling. De onderlinge wedstrijden worden gehouden op Don derdag 26 Februari in de Julianaschool. R.K. Bomvvakbond St. Joseph Men verzoekt ons mede te delen dat de ze- gelkaarten van het tweede halfjaar 1952 ingeleverd moeten worden bij de organisatie en wel op Vrijdag 13 Fe bruari van 79 uur in het K.A.B.- gebouw aan het Singel. Plankeniers spelen wèl. De voor stelling van het toneelstuk „Achter de wand" door De Plankeniers", Vrijdag de dertiende (Februari), in het eigen thea ter aan de Flevolaan, gaat wel door. Plaatskaarten zijn nog verkrijgbaar. B.O.T. bijeen In De Harmonie houdt de Bussumse Onderlinge Tuinbouwyer- eniging vanavond een vergadering. De agendo vermeldt o.m. bespreking van het voorstel Buwito, de spaarkas en ver zorging bijentuin. De vergadering begint om 20 uur. G'schichten aus der Wienerwald De Hoofdstadopperette, in voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch operet te, geeft Woensdag 18 Februari a.s. in Concordia nogmaals een voorstelling van de operette „G'schichten aus dem Wienerwald" op muziek van Johann Strauss en Fritz Kreisler. Medewerken den zijn Fritz Steiner, Otto Aurich, Ruth Khoden. Herman Valsner e.a. Weer- en Sterrenkunde In de Gooi se HBS bespreekt Vrijdag 13 Februari a.s. prof. dr. S. C. van Veen te Delft voor de afdeling Bussum en omstreken van de Nederlandse vereniging van weer- cn sterrenkunde de ontdekking van de gravicaüe-wet van Newton. De lezing begint om 20 uur. Vrijdagmiddag. Ds Postma, die zelf ge- evacueerd is, zal de eerste bijeenkomst leiden, Burgemeester J. C. Haspels sprak hierna de getroffenen toe. er op wijzende dat hoewel Bussum niet tot die gemeen ten behoort, die aangewezen zijn om evacué's op te nemen, er toch 102 in deze gemeente verblijven. De burge meester noemde het een goede inval van Oostenbrug deze lokaliteit beschik baar te stellen en bracht hem dank daarvoor. Hoewel de geëvacueerden hier zeer hartelijk welkom zijn zullen zij toch wel erg verlangend zijn naar hun haard steden terug te keren. Als wij zien hoe het herste^ op Amerikaanse wijze ge schiedt en 'welk materiaal voor herstel wordt aangevoerd', dan zal de terugkeer misschien sneller plaats vinden dan wij denken en wij wensen hen dat gaarne toe. Spr. heeft verbaasd gestaan over de grote geestkracht over welke de getrof fenen beschikken. De burgemeester was dat reeds eerder opgevallen; hij kent n.l. de mensen van de eilanden, daar hij er tijdens de oorlog noodgedwongen heeft rondgezworven. Toen reeds bleek dat de geestkracht niet gebroken was. Spr. gewaagde dan van de grote hulp verlening en kon zeggen dat Zondag hier weer gebleken is, dat het enthousiasme op de achtste dag, op dit gebied, niet onder deed voor dat van de eerste dag. Burgemeester Haspels wenste de eva cué's goede dagen in Bussum toe. Wij zullen naar uw vertrek niet uitzien, hoe wel wij goed begrijpen kunnen dat gij er wel naar verlangt. Spr. sprak dan een vaderlijk woord, de wens uitsprekend dat men later goede herinneringen zal blijven bewaren aan Bussum, waar men getracht heeft de evacué's geestelijk en materieel bij te staan.. Nadat ds Van Zanten er nog eens op gewezen had dat de lokaliteit voor ieder een openstaat, wenste hij allen Gods beste zegen toe en een behouden terug keer, waarna allen nog enige tijd bijeen bleven. Collecte Chr. Geref. Gemeente BUSSUM De collecte vtior het Nationaal Rampenfonds heeft in de Chr. Geref. Gemeente 296,12 opge bracht. Scheppend Ambacht op televisie Gooise kunstenaars gaan demonstreren BUSSUM Op Vrijdagavond 13 dezer heeft vanwege de N.C.R.V. een televisie-uitzending plaats onder de titel „Scheppende Handen". Hierin wordt een demonstratie gegeven van diverse tech nieken in de artistieke metaalbewerking smeden, metaaldrijfwerk, edelsmeed- werk en emailleren). Inleiding en uitleg wordt verzorgd door Otto van Tussen broek, voorzitter van het Goois Schep pend Ambacht. Medewerkenden aan deze uitzending zijn: Bob Ebell te Kortenhoef, kunst smeedwerk; Jonkvrouwe Nine Six, 's Graveland, metaaldrijfwerk; Carla Strik, Hilversum, edelsmeedwerk en Richard Braun, Bilthoven, emailleer werk. Alle zijn leden van G.S.A De al gemene regeling is in handen van Dick Simons van de N.C.R.V. „Verkeerd gevallen" BUSSUM „Ik had hoogstens 4 a 5 borreltjes op, maar ze waren ver keerd gevallen," zei een opperman uit Bussum gisteren voor de Amsterdam se Politierechter, Mr L. de Blécourt, voor wie hij zich verantwoorden moest, omdat een agent van politie hem in kennelijke staat van dronkenschap op een fiets had aangetroffen. „Vijf borreltjes verkeerd gevallen," antwoordde de Rechter, „maar U ver telt me niet hoeveel er goed gevallen zijn". Volgens het tegenwoordige normale tarief werd aan de opperman con form de eis een geldboete van 50. subs. 10 dagen opgelegd. B.F.C.Ajax II voor het Rampenfonds BUSSUM Zondagmiddag om half drie zal de Bussumse voetbalclub B.F.C. in het Sportpark aan de Meerweg een voetbalwedstrijd spelen tegen Ajax n ten bate van het rampenfonds. In ver band met het karakter van de wedstrijd zal iedereen moeten betalen en zijn di ploma's niet geldig. Wim Kloek dirigent Caecilia BUSSUM De heer Wim Kloek uit Blaricum, zal van 2 Maart, af de leiding van het Bussums Mannenkoor Caecilia op zich nemen, in de p'aats van Jan de Wit, die heeft moeten bedanken, door het instellen van een koopavond, aan gezien de repetitiën van Arti et Relï- gioni's groot- en jeugdkoor naar de Maandagavond zijn omgezet. De repe titie van Caecilia blijft op Maandag avond en wel in de bovenzaal van Novum van 20 tot 22.30 uur. Open schaakkampioenschap Naarden NAARDEN Het tournooï om het Open Schaakkampioenschap van Naarden werd voortgezet met het spe len der tweede ronde. Verscheidene deelnemers lagen met griep te bed, waardoor hun partijen moesten wor den uitgesteld, terwijl in de Invitatie- groep van de hoofdklasse de heer A. Swart zich moest terugtrekken daar hij zich als militair in Zeeland be vindt. De heer J. P. Grondman heeft zich bereid verklaart om zijn plaats in te nemen. De uitslagen waren als vogt: Hoofdklassa Invitatie-groep: J. J. van WeeringE. Wieman uitg. J. BeenJ. Wichers afg. F. StegemanMr v. Eijbergen afg. J. P. GrondmanJ. J. Sombroek uitg. Hoofdklasse: L. H. ColletJ. Lam 10 J. GielenF. v. Bergen 10 le Klasse A: A. D. LangerakJ. Corbeel 10 N. B. Walters—F. N. Klaus... 0—1 B: G. W. JansenA. v. Doornik afg. A. HollemanJ. Brugman afg. C: H. J. SchimmelH. Doijer „..0—1 J. L. WarrenH. v. Alfen uitg. D: J. IkingJ. Trappenburg uitg. Ir P. Scheper—J. Walet 01 2e Klasse A: P. KoopmansA. Hilhorst afg. J. K. LuitenP. Kingma 10 B: C. v. d. HorstA. v. d. Hoek 01 E. Vinkmevr Kingma 10 C: G. G. BergmanH. v. d. Boon 01 M. N. PassmannW. de RijkO1 3e Klasse A: G. H. StraverP. Schaap 10 J. J. VermeulenH. Ju01 B: W. PetersJ. Geerling uitg. J. v. d. RidderG. de Borst 10 C: J. KraaijJ. v. Leeuwen10 H. TimpE. Kingma 10 D: C. de GrootJ. C. Peters 10 A. v. d. HeijdenH. de Bruijn 01 Uit-N VJ LAREN. In het museum Fodor te Amsterdam - heeft de wethouder van kunstzaken, mr. A. de Roos, gistermid dag een expositie geopend van een deel van de collectie Singer. De Amerikaansé schilder William Henry Singer (1868 1943) heeft een groot deel van zijn leven in Laren en Noorwegen, waar hij is over leden, doorgebracht. Singer was o.m. bevriend met de Nederlandse schilders Jacob en Willem Dooïjewaard. De ten toonstelling, die tot 5 Maart duurt, om vat een twintigtal werken van Singer zelf, dat een overzicht van zrjn oeuvre geeft, een groot aantal schilderijen van verschillende tijdgenoten en voorts beeldhouwwerk en meubilair waarvan hij een ijverig verzamelaar was. De ope ning van de expositie werd bijgewoond door mevrouw A. Singer en de Ameri kaanse consul-generaal. H.C.O.V. houdt geen j nbileumreceptie HILVERSUM In verband met de ramp, die Nederland getroffen heeft be sloop het bestuur van de Hilversumse Christelijke Oranjevereniging om de re ceptie, welke in verband met het veertig jarig bestaan van deze organisatie, Za terdagmiddag in Grand Hotel Gooiland zou worden gehouden, af te gelasten. De kindermiddag, vastgesteld op 18 Fe bruari en de avonden in Gooiland op 26 en 27 Februari, worden eveneens tot der order uitgesteld. Zonder overdrijving N.S.F.-thermometer wijst al meer dan 100.000.aan HILVERSUM. Gisteren nieuwe mijlpalen in milddadigheid. De bedrijfstermometer van de N. S. F. steeg boven de 100.000.Was Zaterdag de stand nog 94.783.met 7.391.aan overuren en nog eens 2.723.— aan giften is thans de stand 104.897.Maar ïr is meer te melden. Berichten wij Maandag, dat de collectes in de R.K. kerken tezamen 't prachtige totaal van 17.742 bedroegen, de collectes in een aantal protestantse kerken van het geheel kunnen wij nog geen overzicht geven gaven gisteren reeds het schone resultaat van 17.290.Schreven wij Maandag boven ons artikel „Giftentotaal steeg reeds tot boven de 300.000.nu kunnen wij veilig melden, dat de Hilversumse gulheid de vier ton royaal te boven gaat. „Beurzen open, dijken dicht" startte Maandagavond voor de radio. De beurzen van een groot aantal omroepemployé's gingen open. 16.500 was dit Hilver sumse aandeel in deze actie. De omroe pen schonken reeds 45.000. En mèt de N.S.F.-bijdrage, met datgene wat andere bedrijven en particulieren via ons blad stortten kunnen wij het Hil versumse aandeel, dat valt na te gaan veilig op 410.000 stellen. Maar Hilver sum schonk meer. Wie zal zeggen hoe- Geen broertjes van Eskimo's BUSSUM Talrijke leden van de afdeling NaardenBussum en omstre ken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hebben gisteravond in de grote zaal van De Rozenboom met in troduced en echtgenoten geluisterd naai de heer E. M. Bunders, die van zijn om zwervingen in Lapland vetrelde. Van de heer Bunders, die zijn cause rie illustreerde met tientallen gekleurde lantaarnplaatjes, vernam men, dat de Lappen, wier gebied zich over de gren zen van Rusland. Zweden, Finland en Noorwegen uitstrekt in het hoge Noor den, met geen enkel ras verwant zijn. Natuurlijk zijn er mengingen van Lap pen met andere volken, maar het aan tal zuivere Lappen bedraagt slechts 30.000. Zij zijn een dwergras: niet gro ter dan 1.60 M. en beslist geen broertjes van de Eskimo's, zoals wel eens wordt beweerd. Zij leven hun zwerversbestaan bij de gratie van de rendieren, in kudden bij eengehouden, met de dieren enoi'me af standen in trek afleggend bij de wisse ling der seizoenen. Beschaving is hun overigens niet vreemd. Zij hebben een hoogontwikkelde kunstzinnigheid, en fijne zin voor sier en ornamentiek. Dit Noordelijk Europa land van de middernachtzon is van een barre schoonheid. De natuur en het landschap zyn er, meende de heer Bunders, veel grootser dan in Zwitserland: ongerep ter, ruiger, en bevolkt met gemoedelijke lieden, die nog niet zo op de vreemde lingenindustrie zijn ingesteld als de Zwit sers. Toch heeft het leven er een sombere schaduwzijde: het blijvende duister van de winter boven de Poolcirkel werkt er bij velen een zware melancholie in de hand, de zg. Lappenziekte. Ook hier is de oorlog niet zonder brokken gepasseerd. De Duitsers heb ben, waar ze konden, in Lapland ver nield, zodat een moeizame wederop bouw het land en de steden na de oorlog weer bewoonbaar moest maken. Overi gens moet men van het begrip stad niet zo'n hoge voorstelling hebben: Hammer- fest, de Noordelijkste stad van Europa zou naar onze maatstaven een gehucht heten. Na 'de pauze vertelde de heer Bunders van Zweeds Lapland. Huisvrouwen steunen ge troffenen Overigens blijken ook de Huisvrouwen mee te werken in de steunactie voor de getroffenen van Zuidwest Nederland. De afdelingspresidente, mej. M. C. Boots, deelde mee, dat de leden gaan zorgen voor mandjes naaigerei voor de eva cué's, waarvan op het ogenblik 35 ge zinnen in Bussum verblijven. De hand werkkring van de afdeling is reeds be gonnen de mandjes te maken. Ook aan speelgoed is bij de evacué's gebrek, en de Huisvrouwen hebben bij de mandjes actie een speelgoedactie gekoppeld, oud-presidente van de afdeling, vrouw BeintemaHissink, kon als i ste een naaimandje aanbieden. veel geld reeds Zondag over gironum mer 9575 van het Nationaal Rampen-, fonds door Hilversummers werd bijge dragen? Wie zal zeggen hoeveel Hil versum op andere wijze gaf? Ten kantore van de gemeente-ont vanger werd Maandag nog 1850.ge stort, de banken en de Spaarbank brachten samen 11.700,bijeen, zo dat de gemeente-ontvanger, de heer Meijer Drees, in zijn rekening-courant het bedrag 181.200,kon noteren. Dienst wordt opgeheven Gedurende de afgelopen week hebben tal van krachten uit de Gooise Hoofd stad prachtig werk verricht in en om de getroffen gebieden. De telefoons op het bureau van de Centrale Hulpposi het raadhuis, welke de verzorging van de Hilversumse hulpploegen regel de, stonden geen moment stil. Lang zaam aan komen nu de mensen, die op de bedreigde punten waren ingezet te rug. Ook de materialen, die door tal van firma's en particulieren beschik baar waren gesteld, worden weer inge leverd. De dienst, die zulk een voortref felijk werk verricht heeft, heft in feite zichzelf op. Het aanvankelijke plan om de ver zamelde kleding onder te brengen in een tweetal villa's, zal geen doorgang vinden. Donderdag worden de goederen, die in diverse panden waren onderge bracht, overgebracht naar de kelders het postkantoor. In dezelfde ru waarin enige weken geleden de tentoonstelling van de B.B. onderdak kreeg, worden thans de kledingvoorra- den bijeengebracht. Ook de hulppost van het raadhuis zal hier worden gevestigd. De gehele organisatie komt te ressor teren onder Sociale Zaken. De heer Ziessen overleden HUIZEN Deze week overleed de heer Ziessen, die jaren lang secretaris is geweest van de toneelvereniging „Ontwaakt" Hij en zijn echtgenote hebben veel gedaan pm de vereniging omhoog te werken, Is er wel iets nationdler datt de Hollandse nieuweWie voert steeds zo steevast de vlag als de haringman, die zijn malse maatjes onder het predicant een zalfje voor de tong" aanbeveeltf Nu hangt ook zijn rood-wit-en-blauw half stok. Maar de maatjes kunnen meehelpen om redding te brengen. De lianngman verkoopt ze tenminste voor het Nationaal Rampenfonds. Een nationaal produet voor een nationale zaak! Drama-in-zak formaat voor de rechter HILVERSUM Een 55-jarige be lastingconsulent uit Hilversum stond gisteren berouwvol voor de Amster damse Politierechter. Hij had buiten zich zelf de telefoon gegrepen, een 37- jarige musicus uit Hilversum opgebeld en hem voor alles wat lelijk was is uitgescholden. Het kwam hierop neer, dat hij deze musicus ervan beschuldig de „wat al te vriendelijk naar zijn vrouw te hebben gekeken", zoals de Rechter het uitdrukte. Eén van de termen, die de consulent gebezigd had, was „lelijke vrouwenverleider." „Ik deed het in psychisch gestoorde toestand", zeide de consulent ter zit ting. „Het was een obsessie van me, die overgegaan is in waanzin." „Bent U wel eens opgenomen weest?" vroeg de Rechter droogjes. „Nog niet." „Verwacht U het soms elk ogenblik?" „Nee, dat niet." De ruzie was intussen weer bijge legd. Met zijn vrouw, trachtte verdach te „de scherven weer te lymen." Als getuige gehoord ontkende de mu sicus ook maar enige aanleiding tot jalouzie te hebben gegeven. De Officier, rekening houdend met alle omstandigheden, eiste de lage geld boete van 5.of 2 dagen. De uit spraak luidde: 5.—of 1 dag. HILVERSUM De bekende Hilver sumse schilder A. G. Hulshoff Pol zal Donderdag 12 dezer zeventig jaar wor den. Aanvankelijk was hij voornemens deze dag onopgemerkt te laten voorbij gaan, maar op aandringen van zijn vele vrienden zal dit Donderdag met schieden. Hij zal geen receptie houden, doch thuis ontvangen. Te Hengelo in 1883 geboren bezocht hy na de lagere school en H.B.S. te De venter de Handelsschool in Utrecht, om dat hij van zijn vader eerst een diploma moest behalen, voordat hij mocht gaan schilderen. Reeds in die tijd zocht hy zich te uiten in het volkrabbelen en •tekenen van de lokalen. Toen hij een maal het diploma had behaald, ging hij naar Amsterdam en ontving onderricht in het schilderen van M. Gorter. Met hem ging hij er steeds op uit en deze picturale zwerftochten blijven voor hem een zeer prettige herinnering. Prof. Dake. die het natuurlijke, fris-uitbotten de talent van de jonge schilder zag. ried hem de Academische studie af, waarna hij lessen nam bij wijlen prof. H. J. Wol- ter, met wie hij veel buiten werkte. In gezelschap van zijn vriend Piet Mondri- trok hij na deze studieperiode het hele land door en ze werkten samen 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Huls hoff Pol werd al spoedig lid van St. Lucas en later van Arti, Pulchri, de Mij Rembrandt en de Gooise Schildersver eniging. Hij werd stemhebbend lid van Arti en jurylid van St. Lucas. Hij be haalde de Willink van Collenprijs, de St. Lucasprjjs en de gouden medaille van H. M. de Koningin op Arti, terwijl zijn werk voor verschillende openbare col lecties werd aangekocht, o.a. voor die an Hedendaagse kunst in het Stedelijk Museum te Amsterdam en voor het mu seum te Boedapest. Het Centraal Mu seum-te Utrecht ontving dezer dagen van de Amsterdamse schilderes mevr. J. Bauer-Stumpff een werk van Hulshoff Pol, de suikerraffinaderij buiten Amster dam voorstellende. Het werk van deze schilder is altijd levendig, nooit klein en vaak vol drama tische spanning. Hij hanteert meer de brede kwast dan het dunne penseel, al zal hij, waar nodig, het fijne détail niet verwaarlozen. Zijn schilderijen dragen een sterk persoonlijk karakter, zodat zij onmiddellijk zijn te herkennen. Fors van vorm en sterk van kleur is elk zijner doeken. Elk bijoogmerk is hem steeds vreemd geweest, zijn schilderijen zijn ont staan uit zuivere lust tot schilderen. Vandaar de grote verscheidenheid van zijn onderwerpen. Romantische landschappen, niet in de zin der oude boeken-romantiek van kastelen, ruïnes, en geheimzinnige bos sen, maar ontstaan uit de .gezonde om zetting van het landschap naar de aard van zijn bewogen dichterlijk gemoed tot iets werkelijk levends, vindt men bij Huls hoff Pol in overvloed. Hij werkte vooral in Twente, Drente, Limburg, op de Ve- luwe en vanzelfsprekend ook veel in het Gooi en het plassengebied in Tjnze omgeving. Ook op Capri en in Normandië maakte hij goed werk. Hulshoff Pol heeft steeds getracht zich telkens te vernieuwen om fris le blijven, zonder evenwel zijn persoonlijke geaard heid geweld aan te doen. Een bijzondere verdienste heeft hjj zich ook verworven door het opleiden van jonge kunstenaars. In April zal op een tentoonstelling bij zondere aandacht aan zijn werk worden testeed. Culturele vorming Ook begrip bij de onderwijzers laat te wensen over HILVERSUM. De onderwijzer aan een school en dan speciaal een Christelijke school moet voor alles een cultuurmens zijn. Hij moet met zijn tijd meegaan en die begrijpen. Opmerkelijk'is het dat onderwijzeressen wel eens het standpunt innemen dat deze cultuur vorming voor hen niet noodzakelijk is. Dat is absoluut onjuist. Ook zij, die toch een groot deel van het Nederlands onderwijzend personeel uitmaken moeten zich bewust zijn van het hedendaagse leven in al zijn aspecten. Wanneer wij bijvoorbeeld naar de onder wijzeressen in het buitenland zien, zullen we ongetwijfeld opmerken dat zij, wat haar culturele vorming betreft, haar Nederlandse col legae ver vooruit is. Vooral is dit het geval bij de Duitse en Franse onderwijzeressen. De kennismaking met het maatschappelijk leven is echter niet alleen voor het vrouwelijk deel van onze Nederlandse onderkrachten noodzakelijk, zeer zeker geldt dat ook voor het man nelijk deel. Aldus de heer J. W. van Hulst, directeur van de Her vormde Kweekschool te Amsterdam tijdens het eerste gedeelte van de 26ste Gooise Schooldag voor het Christelijk Onderwijs, die van daag in het „Hof van Holland" werd gehouden. Spreker besprak, het „heden" in tal van aspecten, zoals deze bijv. door de bekende Gereformeerde predikant, ds H. Overduin, door prof. Van Niftrik e.a. worden gezien. Ook aan de hand van ge publiceerde filmrecensies, citaten uit ro mans bewees hij dat het gehele Chris telijke onderwys zich wel degelijk op het hedendaagse leven'moet' bezinnen. Ten aanzien van de sportbeoefening merkte hij op dat er op dit gebied ten opzichte van vroeger een duidelijke verschuiving is ingetreden. Vroeger immers werd de sport in zijn verschillende aspecten ac tief beoefend, op het ogenblik is dat voor een belangrijk deel passief gewor den. Geen stadion is meer groot genoeg om alle enthousiaste zogenaamde sport beoefenaars te kunnen herbergen. Ik zie dit. aldus de spreker, als een sportver- dwazing, die een groot gevaar voor onze hedendaagse samenleving oplevert. Het is zelfs al zover gekomen, zo vervolgde hy dat een predikant er toe overging zijn predikatie te baseren op Abe Lenstra om op die manier te trachten de jeugd te vatten. Uit onderzoekingen die kerkelijke bu reaux hebben gedaan blijkt dat in de stad Amsterdam de' ochtenddiensten ii de kerken slechts door tien procent de: belijdende leden wordt bezocht; vöor de avonddiensten geldt een percentage van slechts één procent. Bij al deze inzichten in ons dagelijks leven moet ook zeker het gezinsleven worden genoemd. Naar de mening van de spreker hoorden de kinderen al op Ook de industrialisatie speelt in ons leven zo'n grote rol, dat we die zeker niet mogen vergeten. De industrialisatie laat de mens immers vrijwel geen ruimte meer om mens te zijn. Hij wordt prac- tisch een radertje in de grote machine. Daardoor is zij een slechte kweekplaats voor kerkelijk besef. Tenslotte moeten we ook de actuele zijde van het léven bezien, omdat die vaak heel plotseling een totale ommekeer in ons leven kan brengen. Hij dacht daarbij aan emigratie en de ramp die ons land de vorige week heeft getroffen. Samenvattend kwam de heer Van Hulst tot de conclusie dat er aan het Christelijk onderwijs nog heel wat valt ie verbeteren, omdat het in de loop der tijden sterk is afgezakt. De onderwijzer moet evenals de onderwijzeres cultuur mens. zijn. Wij moeten bovendien onze houding bepalen vanuit de Bijbel, dat is dringend noodzakelijk. Wij moeten er angstvallig voor waken massa-mens te vordèn: massaficatie is de grootste kwaal aller tijden. We moeten het kind de kans geven uit te kunnen groeien tot een eigen persoonlijkheid, en die kans kunnen we het alleen geven wanneer wij ons zelf van onze levenshouding bewust zijn, zo besloot de heer Van Hulst. Alvorens de heer Van Hulst het jord kreeg, had de voorzitter van de Gooise Schooldag, de heer I. W. J. van Hasselt in zijn openingstoespraak de heer Steinz, initiatiefnemer tot deze schooldagen en de heer Hengeveld, hoofd van de Chr. School te Lage Vuursche, die beiden in het afgelopen jaar overleden, herdacht. Geen Nel Oosthout Vader en dochter verduisterden WEESP Een vader en zijn 22-ja rige dochter uit Weesperkarspel heb ben zich gisteren voor de Amster damse Politierechter moeten verant woorden, omdat zij beiden, in dienst van de Hollandse Gummifabriek te Weesp, enige stukken plastic en tex tiel zouden hebben weggenomen. De vader, een 51-jarige fabrieksar beider, die reeds twee maal eerder wegens diefstal was veroordeeld, werd conform de ejs 1 maand gevangenis straf opgelegd. Opgemerkt werd, dat de verduisterde goederen weinig waar de hadden en dat de verdachte in het bedrijf een gunstige naam had. De zaak tegen de dochter hield de Rechter aan, omdat hij een reclasse- ringsrapport over haar wilde laten, uitbrengen alvorens tot bestraffing over te gaan. Zij was werkster van beroep en zeide, dat ze de stukken plastic en een lap autobekledingsstof uit een vuilnisemmer had meegeno men. Drie dweilen erkende ze uit het bedrijf te hebben weggenomen. Haar strafblad was nog blanco. Klaverjasdrive bracht 147.— op voor Rampenfonds HUIZEN Geen honderdvijfen twintig gulden maar 147.23 kon de penningmeester van toneelvereniging „Ontwaakt" gistermiddag aan het Na tionaal Rampenfonds afdragen als opbrengst van de klaver jasdrive. Het eerste bedx-ag was door ons abusieve lijk vermeld. Aanbesteding BAARN De directeur van Gemeen tewerken heeft Dinsdagmorgen ten z'.ine kantore namens B. en W. in het open baar aanbesteed het bouwen van 6 wo ningwetwoningen te Lage Vuurse. De volgende inschrijvingen kwamen binnen: d. Broek, Baarn 47.647 Wilsum, Baarn 49.500 E. Limpe, Baarn 49.800 Gebr. Breunesse, Baarn 51.225 G. H. v. d. Berg, Soestdjjk 51.800 P. Bos Zr Baarn 51.908 A. P. J. Rademaker, Baarn 53.800 Stam, Soest 53.900 C. Koelink, Hilversum 54.998 Venekoert, Amsterdam ...ƒ55.476 A. J. Verhoeven Zn., Utrecht ƒ58.115 Fa. G. Post Zn., Hilversum ...ƒ59.850 Koten Zn., Ned. d. Berg 61.600 Fa. Gebr. Heidoorn, Beverwijk 64.000 G. v. Beek, Hilversum ƒ65,173 C. Houthuizen Co., A'dam 66.850 De gunning wordt later bekend ge maakt. Geen den, maar spar Op jacht naar een Kerstboom Veroordeeldmaar op onjuiste gronden HUIZEN Gisteren heeft de Politie rechter te Amsterdam, Mr. L. de Blé court, bij verstek een drietal inwoners van het Gooi (twee uit Bussum en één uit Hilversum) veroordeeld tot een geldboete van 15, omdat zij in De cember j.l. uit het Gooise natuurreser vaat, zoals ter zittig werd opgemerkt, ieder een denneboom hadden meegeno men, De bomen in kwestie waren weg genomen uit het bos langs de Hui- zei'weg te Bussum. Vast stond, dat de verdachten deze bomen hadden omgehakt en meegeno men om ze als Kerstbomen te gebrui ken. In de dagvaarding stonden de bo men als dennebomen omschreven. Het bewijs werd geleverd geacht en de ver dachten werden vei'oordeeld. Bij informatie bij deskundigen, t.w. de afd. Beplantingen van de gemeente Amsterdam, blijkt ons echter, dat den nebomen nimmer als Kerstbomen wor den gebruikt, al spreekt men dan ook in Duitsland van „Tannebaum" over een Kerstboom. Een denneboom heeft geen rechte stam, een spar wel. Ook is er groot verschil in de naalden. Over sparren en dennen bestaat in ons land grote verwarring. Zo kent men in Ber gen (N.-H.) de beroemde Sparrenlaan. Langs deze laan staan echter uitslui tend dennen. Het ziet er dus naar uit, dat de Gooise verdachten veroordeeld zijn voor dief stal van bomen, die zjj in het geheel niet hebben gestolen. De veroordeelden hebben volgens de wet nog de gelegen heid om binnen 14 dagen hoger bei-oep aan te tekenen. HUIZEN De gisteren geplaatste regels over het optreden van Nel Oosthout bei-ustte op een vergissing. _o „v muuctn ai u^.Nel Oosthout is nl. reeds vorige week Tonge en geëvacueex-d bij de heer K. te veel te jeugdige leeftijd over de nood Vrijdag ten bate van het Rampen- Kwintsheul, in een sloot gevallen en van ónze tijd. 1 fonds opgetreden. verdronken. Tragisch EVACUEETJE VAN FLAKKEE IN SLOOT VERDRONKEN Gistermox-gen is te Kwintsheul de 10-jarige P., afkomstig uit Nieuwe

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2