„Vrijkorps Duitsland" door Bondsregering verboden Toelating van 50.000 immigranten uit Nederland In Engeland vreest men de nieuwe springvloed De noodklok blijft luiden Diepe depressie vult op Eenwording SCHADE LIGT ROND HET MILLIARD Woensdag 11 Februari 1953 82ste Jaargang No. 13135 Het Gooi en Ommeland ïieen deed 't alleen Pag. 4 Uitgave van de N.V. Dagblad De Gooi- en Eemlander, Hilversum ABONNEMENTSPRIJZEN KWARTAAL; Gooi, Eemlani en Vechtstreek mm., f 6.85 Overig Nederland en Overz- V> Rijksdelen 7.— Buitenland 12.— PER WEEK in eigen be* f ring 47 cent Losse nummers 13 cent. pei post 15 cent. Giro 8 4 0 6 HILVERSUM Groest 21. Dir., Red. en Adm. TeleL 4841 (4 lijnen). Klachten over bezorging tot 19 u. (Zat 18 u.) Redactie na IS uur telefoon 9356. B O S S U M Nassaulaan 27. Telefoon Adm. en Red. 5400 Na 18 uur 6801 LAREN: Brink 3. Telefoon 2210 Hoofdredacteur'J. A. J. Temmink. ADVERTENTIEPRIJZEN: 26 ct..per m.m. Fam. Berichten 22 ct per m.m. Ingez. Med. 52 ct per m.m. Minimum gewone adv. 12 m.m. per kolom. Eleine advertenties: 1—12 m.m. 2.25. elke 3 m.m. meer 60 ct Werkzoekenden: 1—12 m.m. 1.60. elke 3 m.m. meer 60 ct Brieven ondei nummer 10 cents extra. Maximum grootte 24 m.m. Noordoostelijke wind Veel bewolking met plaatselijk enig» regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de waddenkust tijdelijk harde noordoostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Weer een naii-complot opgerold Gevaarlijke aantrekkingskracht op politieke avonturiers (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse bondsregering heeft gisteren een rechts-radicale organisatie ontbonden, die duidelijk neo-fascistisehe trekken droeg en zich „Vrijkorps Duitsland" noemde. Er werden 35 huiszoekingen verricht. Vier van de leiders werden gearresteerd. De bekendste daaronder is Beek Broichsitter, een oud-officier die reeds jaren geleden een andere organisatie van ongeveer het zelfde karakter heeft opgezet „Bruderschaft" geheten, waarvan men nu echter niet veel hoort. Behalve met de „Bruderschaft" had het - „Vrijkorps Duitsland" ook contacten met de S. R. P., de al enige tijd geleden verboden rechts-radicale partij. Het zwaartepunt van de activiteit lag in de omgeving van Hamburg en Bremen. Het eerst heeft men van het bestaan van een „Vrijkorps Duitsland" gehoord in Augustus 1951. In die tijd reeds noemde bondskanselier Adenauer het in een rede als voorbeeld van wat men in Duitsland niet toelaten kon. Nu, anderhalf jaar later, heeft de bondsregering blijkbaar pas aanleiding gezien om daadwerkelijk in te grijpen. De enige verzachtende omstandigheid voor deze nalatigheid is misschien het feit, dat de organisatie slechts weinig aanhangers had één a twee duizend, en geleid werd door mensen, die nog in hun politieke puberteit zijn. Desondanks had men, teneinde een voorbeeld te stel len, best eerder kunnen handelen, want het ongestraft blijven van zo'n organi satie pleegt andere politieke avontu riers aan te moedigen om er nog meer op te richten. In Beieren is dit „Vrijkorps Duits land" overigens reeds in Mei 1952 ver boden. Het programma van het vrijkorps ba seerde zich op de „herziene" 25 punten van het partijprogramma van de N. S. D. A. P. De nationaal-socialistische ge dachte wordt eenvoudig „Duitse ge dachte" genoemd. Het programma is anti-eemittach eu richt zich verder te gen Jezuïten en Vrijmetselaars. Mensen die niets geleerd heb ben. Kortom, dit zijn mensen, die niets geleerd hebben en die als het aan hen lag, alles weer terug zouden willen heb ben. De bondsrepubliek is voor hen onwet- tig"- Ook nu nog achten zij zich aan de re- gering-Dönitz gebonden. „Mijn eer heet trouw", is het SS-devies, dat zij zich tot het hunne hebben gemaakt. Aan de andere kant zijn zij van opi nie dat een „handig geleide volkswil, niet alleen bergen verzetten, maar ook regeringen ten val brengen kan". Van daar hun verlangen1 naar een referen dum als de beste manier om de „Duitse democratie" te 'realiseren. Als hun beschermheer beschouwen zij dè voormalige vlieger-officier Rudcl. die enige maanden geleden uit Argenti nië naar Duitsland is teruggekeerd en nu als een grijze eminentie van het rechtsradicalisme door de Duitse lan den reist. De politie wil Rudel nu ar resteren. Het Vrijkorps Duitsland was als volgt opgebouwd: de kern werd gevormd door 11 zogenaamde „vrijscharen" van on geveer 100 man. Aan het hoofd van deze vrijscharen die namen droegen als Berlin. Lands berg, Dönitz, Maarschalk Pétain en Das Reichstaat een vaandrig. tucht herinnert aan die van vroegere geheime bonden. De leden moesten een „verplichtings- bewijs" tekenen eh bij gebleken onbe trouwbaarheid hadden zij er mee te re kenen dat de „harde hand van het vrij korps" hen zou treffen. Men was geheimzinnig tegenover kaar, kende elkaar vaak slechts alleen via' een nummer en van tijd tot tijd von den verrassende „gehoorzaamheidscon- tróles" plaats. Zo was hèt in de theorie. Wat er in _ae praktijk van (lit org! satie spelen' terecht kwam. weet men niet. In elk geval was het nuttig en nodig dat de bondsregering er een eind aan maakte. Dergelijke dingen werken in Duitsland nu eenmaal erg aansteke lijk. Koningin Elizabeth op tentoonstelling van Ned. schilderkunst (Van onze Londense correspondent per telefoon Koningin Elizabeth was gisteravond gast aan het bij kaarslicht gehouden diner van de koninklijke academie voor schilderkunst in Burlington House (Pic cadilly), waaraan ook Churchill aanzat. De koningin,, die in een japon van zil verbrokaat was gekleed, en een diadeem droeg, bezocht na afloop van de maaltijd de door de academie georganiseerde tentoonstelling „Drie eeuwen Nederland se schilderkunst". Van de meer dan zeshonderd schilde rijen zijn er 17, waaronder 5 Rembrandts, die aan koningin Elizabeth toebehoren. Franse en Nederlandse militairen hebben de verbinding tus sen Halsteren en Steenbergen in het overstroomde gebied rondom Bergen op Zoom hersteld, door het aanbrengen Van zandzakhen op de overspoelde weg. De generaal J. G. War ring a maakte gisteren een inspectietocht in deze gebieden. We zien hem hier (op de voorgrond) op de uit zandzakken bestaande weg. Achter hem overste A. R. H. Pine, comman dant van de troepen, die hulp verleenden in dit gebied. Rechts: een door Franse genietroepen aangelegde Bailey brug. Van deze brug af wordt zand- gestort in de gaten, welke in de weg zijn geslagen. Wanneer een gat is gedicht, wordt de brug weer verplaatst. Permanent hulpkorps voor rampen? Voorstel van Finland aan de V.N. De Finse vereniging tot steun aan de Verenigde Naties heeft deze organisa tie voorgesteld een internationaal hulp korps op te richten om hulp te verlenen bij rampen zoals de overstromingsramp die Nederland, Groot-Brittannië en Bel gië heeft geteisterd. Het korps zou moeten bestaan uit afdelingen, die in de landen, die hen in het leven hebben geroepen, zijn onderge bracht, maar die te allen tijde klaar moe ten staan om vlug naar de plaats van een ramp te worden vervoerd. Het personeel zou een speciale oplei ding moeten ontvangen en worden uit gerust met het modernste materiaal. Koninklijk paar bij opening van de Boekenweek Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen te kennen gege ven tegenwoordig te zijn bij^de -officiële opening van de 18de boekenweek, op 27 Februari in de Amsterdamse Stads schouwburg. Zoals bekend zal op deze avond het viertal bekroonde één-acters-resultaat van de prijsvraag voor dit doel worden opgevoerd en is met het oog op de na tionale ramp het traditionele feestelijke schrijversbal afgelast. De daardoor be spaarde kosten komen 'ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Te Rotterdam heerst een ongekende drukte met de aanvoer van goederen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Enige Deense vracht wagens arriveerden gisteren te Rotterdam met goederen voor de getroffen gebieden. De chauffeur A. J. Hugger achter het .stuur, na 15 uur aan een s$uk te hebben gereden, óm de goederen zo snel mogelijk aan de loodsen van Pakhuismeesteren te kunnen afleveren. Lof van Ridgway voor hulp van Amerikanen Generaal Ridgway, de geallieerde op perbevelhebber in Europa, prijst in een order de Amerikaanse soldaten in Neder land voor hun reddingswerk en hulpver lening bij de overstromingsramp. Hij -zegt in de boodschap: „Na een persoon lijke verkenningsvlucht boven het ramp gebied en een bezoek aan de Neder landse minister van defensie, wens ik allen die deel uitmaken van onze hulp diensten te pryzen voor de hulp die zij de Nederlandse gewapende macht bieden het redder, ven 'mér.serilevens er. h?t verlichten van de nood, door de huidige ramp veroorzaakt." Ridgway prijst in het bijzonder luite nant-generaal Eddy, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, voor de snelheid, doelmatigheid en harmonie, waarmede hij persoonlijk troepen bijeenbracht en toezicht hield op de uitvoering van de eerste maatregelen. Ook is hij vol lof over generaal-majoor Noble van het korps mariniers. De Amerikaanse Republikeinse afge vaardigde Gerald Ford heeft Dinsdag een wetsvoorstel ingediend, strekkende tot de toelating van 50.000 Nederlandse immigranten in de V.S. in 1954 „om de overbevolking, die door de jongste over stromingen is veroorzaakt te vermin deren." Noodweer teisterde vannacht het land (Telefonisch van onze Londense correspondent). Er heerst op het ogenblik (heden morgen) wederom noodweer in Enge land. Aan de Noordoostkust staat een hevige storm, die gisteren ten Noorden van de Wash h-.izenhoge golven op- zviepte. Da; dan nog- een sneeuwstorm, die een groot deel van het land teistert. Vele dorpen in het Noorden zijn ge ïsoleerd. Zestien hoofdwegen zijn dooi de sneeuw, welke vaak tot vier meter hoog ligt, geblokkeerd. Honderden scha pen schijnen te zijnomgekomen, In het Westen kwamen windstoten voor van bijna 100 kilometer per uur. Volgens het weerbericht is de kans groot, dat de nu reeds harde wind in de getroffen kustgebieden (van East Anglia tot Kent) in storm zal overgaan. Twee en een half millioen zandzakken zijn onderweg van Noord-Ierland naai de Engelse Oostkust in verband met de komende springvloed. Hulpploegen in de noodgebieden werken onder hoogste spanning om te trachten het hoge water zoveel mogelijk voor te zijn. De stand van het water bij deze spring vloed zal in ieder geval een halve meter hoger zijn dan die tijdens de ramp van vorige week. Ookézonder nieuwe storm is het dus al onvermijdelijk, dat nieuwe overstromingen zullen volgen in het laagliggende land langs de kust van het graafschap Kent. Dit geldt speciaal voor de ten dele overstroomde gebieden tussen de plaat sen Reculver en Birchington, en ook voor de Theems-eilanden Cheppy en Thanet, waar de dijken nog niet gedicht zijn. De offervaardigheid van ons volk is groot. Ontelbare bedragen, groot en klein blijven binnenkomen Er zijn millioenen en nog eens millioenen nodig. Was ook Uw bijdrage hierbij? Zo niet, stort dan nog heden. Gij kunt ook gelden voo het Nationaal Rampenfonds schenken door middel van ons blad, door storting op onze bankrekeningen bij de Amsterdamsche Bank, Nederlandsche Handel Mij. en Twentsche Bank, op ons gironummer 8406 of aan de cassa's van onze kantoren te Hilversum Groest 21, te Bussum Nassaulaan 27, te Huizen Voorbaan 16 en te Laren Brink 3. 8e VERANTWOORDING P. v. L. B., Hilversum 10.000; Kaart- pot A. K. K„ Hilversum 55.27 H. B. A. V.. Bussum 9.65; L. V. 25; Nagekomen R.K. Fröbelschool Groest 53.80; Bridgeclub F. 100; Kegelclub, De Poedelaars 160; Hil- versumse Canta.tenv.eren. Opbrengst cantatenavond 7-2 76.90; Bridge- potje K. N. 15; Pers. Dames- mantelfabriek van Dijk 162.05; Chr, Mannenkoor Emmanuel 50; Verlo ting Handwerkkleed 50, allen te Hilversum; Loterijclub Hoop doet Le ven, Ned .den Berg 125; R. S. 25; Gymn. club D. B. V. 42; Kaart club de Gr. v. R. 14.11; Gidsen St. Jozef 10; Aquariumveren. Zilver Tetra 16.55, allen te Hilversum; De G., Bussum 10; Gemeente Gym nasium opbrengst theeschenkerij op ouderavond 27.55; Nagekomen alg. inzameling op de scholen 7.75; Op gespaarde Sparzegels ƒ5; N. N. 2; Pestpotje 4; H. v. E. 5; Buurt- veren. Hilversum-Zuid 25; L. P. A. 10; Potje van Kaartclub D. P. U. 3.28. allen te Hilversum; Biljart club B. W. E., Kortenhoef 25; H. B. 5: Gebr. en Pers. 150; H. B 20; Belgisch Huiseigenaar P. L. J. B. 50; J. J. M. B. 50, allen te Hilversum; Mevr. S. B.S., Baarn 2.50; Een snipperdag en overwerk pers. Carrosseriefabriek Renova, verd. Directie 691.44; Chr. Werklieden veren. Patrimonium 100, allen te Hilversum; CoÖp. Melkweg, Laren 10; W. W. 25; D. v. E. 10; Voor mens en beest minder snoepen en roken 50; J. A. G. 50; Op brengst kinderactie oud papier Ruys- daelschool 322.50; Wed. J. A. H.- B. 25; .Horecaf" afd. Gooi- en Eemland 500; Jac. K. 40; Bridge club J, G. T. Z. 35, allen te Hil versum; Mevr. J. M., Blaricum 5 Bridgeclubje, Naarden 59; A. B. P 20; G. T. B. H. P. B. 15; D. F. S 40; Collecte nagekomen Universe!' Eredienst Soefi Beweging 76; P M. 20; W. Ch. M. lof J. F. v. cl S. 25; Voetbalveren. Tyresole.' N. V. 25; Mej. O. de W. 12.50; D H. C. de W. 5; Westhill Kinderdien- sten de Kaarsvlam v. d. Ned. Herv. Gem. 11; Gezam. Pers. v. Wijngaar den's Meelfabr. 100, allen te Hilver sum: Hengelsportveren. Ons Genoe gen, Blaricum 50; C. J. C. K. 10; Bridgeclubje Het Hoekje 5; Kaart- pot M. L. F. S. 22.50; Clubje B. Karweitjes gedaan 16.34; Dames kaartclub 44, allen te Bussum; W. V„ Huizen 1". Tenzij het hevig gaat stormen, zal de overigens door het water geïsoleerde stad Sheerness geen verder gevaar lo pen. Slechts 200 van de 300 doorbraken in de dijken van Kent zijn tijdelijk dicht gemaakt. De moerassen leveren de grootste moeilijkheden op bij het herstel. Vele doorbraakplekken blijken daar tot nu toe onbereikbaar. Het is de ergste catastrophe, welke Kent in een eeuw tijds heeft getroffen. Hoewel daar slechts enkele mensenle vens verloren gingen, verdronken er 2000 stuks vee en tienduizenden schapen. Hier alleen al bedraagt de schade waarschijnlijk tussen de 100 en de 150 millioen gulden. De toestand op het eiland Canvey is nog altijd precair. Gedurende het komen de weekeinde zal het zeewater oplopen tot meer dan zes meter boven normaal! Op de dijken zijn wachtposten, voor zien van walkie-talkies gezet. In Lincoln shire staan honderden mannen van de luchtmacht eveneens op bedreigde pun ten op de uitkijk. Tussen Hax-wich en de Theems z\jn vele gaten tot spring-vloed- hoogte gedicht, maar een aantal is nog open. Nieuw alarmsysteem Vandaag zal Sir David Maxwell Fyfe, de Engelse minister van binnenlandse zaken, het alarm- en reddingssysteem dat het ontoereikende stelsel, dat .tot dusverre werd gebruikt, zal vervangen, bekend maken. De B.B.C. zal worden ingeschakeld en ook van luidsprekers voorziene auto's van de politie zullen dienst doen, terwijl voorts vuurpijlen zul len worden gebruikt. Kustwachtstations welke drie jaar geleden werden geslo ten, zullen terstond worden heropend. Musemkelders worden leeg- gesleept Men is in Londen thans druk doende het beneden gedeelte van het bekende schilderijenmuseum, de „Tata Gallery", dat als een kleine witte tempel aan de Noordoever van de Theems gelegen is, te ontruimen wegens de vrees dat de kel derruimten, waarin honderden waarde volle schilderijen zijn opgeslagen, dit keer zullen onderlopen. Vorige week stroomde het water reeds over het wegdek. Het is een zwaar kar wei, waaraan ieder in het museum, van de directeur tot typiste, en studenten, meehelpt. Ook Lagerhuis-leden kwamen van het nabije parlementsgebouw over om mee te sjouwen. Het noodweer van vorige week heeft, naar thans blijkt, een enorme verwoes ting aangericht in de' grote bossen in Noordoost-Engeland en Schotland.Er zqn meer bomen gesneuveld dan er in het gehele jaar 1953 zouden worden gekapt. Het zagen -van de gevallen reuzen zou meer dan twee jaar in beslag nemen, maar de meeste stammen zullen reeds over negen maanden vergaan zrjn. Intussen zal de gering alles - doen om zoveel mogeïij - hot \vaa.r'devo:iu timmerhout te redden. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie, die gisteren over Engeland trok, deed ook in ons land de barometers tot zeer lage standen dalen, zodat velen zich zullen hebben afge vraagd of er niet opnieuw een zware storm op komst was. Gewoonlijk gaan diepe depressies wel met flinke stormen gepaard, en ook deze depressie maakte op die regeling geen uitzondering. Boven het Engelse Kanaal aan de Zuidflank van de depressie ontwikkelde zich name lijk een zware Westerstorm, terwijl bo ven het Noordelijk deel van de Noordzee een volle Oosterstorm woei. Dat ons land aan deze storm ontkwam was te danken aan het feit, dat Nederland in een sector kwam te liggen, waarin niet meer dan harde tot krachtige winden voorkwamen. Nabij het centrum van de depressie, dat vanmorgen bij Zeeland lag, nam de wind tijdelijk zelfs tot matig af. Hoewel de depressiekern nu in Zuidwes telijke richting wegtrekt en het storm- veld aan de achterzijde ervan zich naar ons 'land beweegt is toch geen storm meer te verwachten. De depressie vult nu namelijk snel op en de winden nemen in het gehele depressie-gebied af. zodat in ons land niet meer dan krachtige en langs de kust tijdelijk harde winden zul len voorkomen uit richtingen tussen Noord en Noordoost. Doordat vanuit Scandinavië koudere lucht wordt aange voerd is nu weer geleidelijke daling van temperatuur te verwachten. De eerstko mende Mi uur zal echtet niet meer dan lichte vorst voorkomen. De heer W. A. A. M. Daniëlsbuiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister voor Nederland in Zweden, heeft tijdens een plechtigheid in de Santa Maria Kerk in Stockholm, die Zondag jl. werd gehoudende Zweedse Ko ningin Louise gedankt voor het mede leven van het Zweedse Koningshuis en van het Zweedse volk met het ge troffen Nederland. ALS een der weinig winstpunten uit de ramp, welke ons land, Engeland en België getroffen heeft, moet onge twijfeld aangemerkt worden de solidari teit en de verbroedei'ing van vele vol ken, waarop H.M. de Koningin Zondag in Haar rede wees en waarover gisteren in de Tweede Kamer ook dankbaar ge sproken werd, zelfs als merkwaardig staaltje van Europese eenwording. Maar niet alleen in ons land, thans zo uiterst gevoelig voor dit medeleven, is dit op gevallen. De Engelse „Daily Herald" besteedde er gisteren een grote ruimte aan. Dit blad schreef o.m.: „Het is een somber hoofdstuk in de geschiedenis van Europa, maar het bevat een straal van hoop. Immers, de Noordzeeoverstromïn- gen hebben ons getoond hoe krachtig de geest van broederschap in ons we relddeel is. De ramp van de vorige week heeft de vriendschap tussen de volkeren verstevigd." En het blad somde in dit verband een aantal landen op, die krach tig hulp hebben verleend en onder deze niet in het minst drie voormalige vijanden: Duitsland, Italië en Oosten- ijk. Wij geloven, zo besluit dit Britse orgaan, dat de wereld terdege zal be seffen hoe de tragische gebeurtenissen •an de vorige week hebben aangetoond, dat er een hartelijke kameraadschap tussen de Europese volkeren bestaat". Wel heel schril steekt deze houding van 28 landen, zoals de heer Tilanus becijferde, af bij die van de landen ach ter het IJzeren Gordijn, die volstonden met een betuiging, van medeleven van de Russische ambassadeur en bij die van onze „eigen" communisten in de Kamer, die zonder blikken óf blozen verklaar den, dat de ramp de schuld is van Ame rika en van het Atlantisch Pact omdat Nederland inplaats van zijn geld aan de dijken te besteden het gebruikt voor defensie en de Amerikaanse oorlogsop- hitserij. De heer Schouten troefde de heer Gortzak fijntjes af met nuchter op te merken: „Het spijt mij dat ik bij mijn dank voor de hulp tot nu toe niet het buitenland kan betrekken, dat ligt achter het IJzeren Gordijn." VERBROEDERING en eenwording! Inderdaad, daarvan levert deze golf van medeleven een prachtig staaltje op, eenzelfde staaltje als toen het vorig jaar een soortgelijke ramp de Italiaanse Po-vlakte trof. Dit is de menselijke so lidariteit. die de grondslag van alle een wording moet zijn, de eenwording van onder af, waar wij zo dikwijls op aan gedrongen hebben. Menselijk leed drijft de mensen naar elkaar toe. Ons eigen land heeft daarvan de vorige week een heerlijk voorbeeld van opgeleverd, toen, zoals wij dezer dagen schreven, alle po litieke en godsdienstige verschillen eens klaps vergeten waren, evenals alle stands- en andere verschillen. Men zou willen dat dit zo bleef, maar het leven hei-vat zijn gewone loop en die gewone loop schijnt onherroepelijk te impliceren dat ook de gewone kibbelarijen en kra kelen herleven. Men doet dan ook goed geen al te grote betekenis te hechten aan dit momentele gevoel van eenheid en solidariteit, want ook dat zal weer verflauwen. Maar iets blijft er toch van achter, al is het dan ook slechts in het onderbewustzijn: het weten dat toch uiteindelijk alle mensen eikaars broe ders en gelijken zijn. Het weten dat deze thans opnieuw ervaren solidariteit op de bodem yan de mensenziel sluimert en in geval van nood paraat wordt. Dat is het winstpunt, dat overblijft uit deze donkere rampweek. Een winstpunt, dat wij, ondanks alles, toch moeten zien vast te houden en zorgzaam aan te kweken. Dat gevoel is nu weer iets sterker geworden en dus weer iets meer pa raat. Elke keer een beetje meer. Jam mer dat het nóg alleen maar bij rampspoed yan zjjn aanwezigheid blijk geeft. Maar het is er en dat te weten geeft moed en hoop voor de toekomst. SUB LUNA Liet weer in Europa De weerrapporten van hedenmorgen 7 uu Oslo poolsneeuw NNO S —17 0 6 mn Stockholm sneeuw NO 2 S 0.5 mn Kopenhagen sneeuw O 14 1 0.5 mn Londen regen NNW 7 2 10 mn Amsterdam regen O 2 S 2 mn Brussel regen ZW S 2 15 mn Parijs- regen WZW 9 3 4 mn Bordeaux géh. bew. W 4 5 25 mn Nice zwaar bew. WZW 5 5 14 mn Warschau zw, bew. ZO 2 —9 0 mn Berlijn zw. bew. ZO 4 —0 3 mn Frankfort zw. bew. .Z 10 4 4 mn Miinchen geh: bew. ZO 3 —0 2 mn Zürïch zw. bew. Z 1 0 4 mn Wenen- OZO 6 0 0.L De barometerstand van 2 uur In de afgelopen nacht om 24 uur was de stand 735 en vanochtend om 6 uur 730 mm. Hedenmiddag om 2 uur was de tem peratuur 5 gr. C. De hoogste stand was gisteren 5 gr. C. en de laagste in de afgelopen nacht 3 gr. C. 12 Febr.ZON op 8.02, Zon onder 17.48 MAAN op 7.19, Maan onder 15.41 Hedenmiddag heeft minister president dr W. Drees in een uitvoerige rede de Kamer geantwoord in verband met de gehouden debatten over de recente wa tersnood. In deze rede, waarin dr Drees aller eerst de afwijzende houding der com munisten hekelde, deelde hij voorts mede, dat nog geen nauwkeurige ra ming van de schade kon worden opge maakt, maar dat deze schade ruw ge schat in de orde zal liggen van rond het milliard. Voorts deelde dr Drees mede, dat de plannen, welke de Regering koesterde ten opzichte van de belastingverlaging wel enigszins zullen worden opgehou den. Wel zullen t.z.t. enkele maatregelen Ier verlichting van het bedrijfsleven aan de Tweede Kamer worden voorgelegd: maar hot zal thans door de ramp niet mogelijk z\jn al deze plannen door te voeren. Minister Drees besprak in den brede de schaderegeling en de kwestie, wat door Regering of Rampenfonds moet geschieden. Hq roemde de activiteit van ons volk voor het Rampenfonds en con stateerde, dat de communistische agi tatie om overwerk e.d. voor dit doel tegen te houden, volkomen mislukt is. Bij Werkspoor in Amsterdam gaf slechts 1 arbeider gehoor aan de oproep van de E. V. C. om niet te werken. 1 van de3500. In Utrecht bij Werkspoor waren het er 5 van de 4000. Dit nummer bestaat uit 8 pag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1