DE RAMP" SIMON DE WIT DE ERRES Achilles verplettert Ursus (20-0) Kerkdiensten Beier zien en Beier er uit zien Fa. D. LANDSMAN ZN. DE KROMMENIEER 3 De voorlaatste competitie-wedstrijd van de Krommeniese worstelclub Achilles is een klinkend succes geworden, waar bij een uitslag te noteren viel, die niet dikwijls meer zal voorkomen: 20—0. Het Amsterdamse Ursus werd Zaterdag met deze cijfers het slachtoffer. De debacle begon voor de hoofdstede- lingen met de partij J. de Graaf (A)~ J. Mathey. Dit werd een aantrekkelijke partij met wisselende kansen. Terwijl beiden verscheidene keren aan een tou ché ontsnapten, wist J. de Graaf in de 11e minuut de strijd in zijn voordeel te beslissen door een okselnekgreep. G. Duinmeijer bracht na 2 min. Knob- be (U) op precies dezelfde wijze als vo rige week, nl. met een hoofdheupzwaai een nederlaag toe. G. Heijnis wist zijn kracht goed te ge bruiken, want na enige verkenning ging hij over tot een middelgreep-van-voren en bracht J. Coopman (U) in brugstand, waar de laatste zich niet uit herstelde. Tijd 2Vs minuut. Ook de strijd tussen J. Luttik en J. Koopmans (U) duurde niet lang, want na 2V* minuut plaatste Luttik een hoofd heupzwaai, waar de taaie Koopmans geen antwoord op wist De snelste touché van deze avond was voor L. Schram tegen Visser (U), want met een dubbele bovenarmgreep Gevonden en verloren Gevonden: Een broodzaag: een 1-per- soons kano: een kinderportemonnaie; twee muntbiljetten van elk 2.50; twee ceintuurs: een zakdoek; een bal; een por- temonnaie; een paar kindersokjes: een paar kindergyraschoenen: verscheidene handschoenen: een alpinomuts. Verloren: Een duif, meeuwtje: een paar roodbruine glacé handschoenen; een portemonnaie, inhoud 9. een klein hondje, zwart met wit; een vulpen, merk „Boston". Inlichtingen aan het bureau van po litie. Welk stuk voert „De Zes" op? Op de jaarvergadering van „De Zes", die Vrijdag a.s. in het Angob-gebouwtje wordt gehouden, komen enige belang rijke dingen ter tafel. Voorzitter J. Of- man en secretaris M. Kuijzer zijn niet herkiesbaar, zodat anderen hun plaatsen gaan innemen. Er is tevens nog geen re gisseur voor het op te voeren openlucht spel voor de Kunst en Sportweek. Hier voor wordt aan elke vereniging verzocht met voorstellen te komen. Er wordt voorts een nieuwe leescommissie geko zen, terwijl de oude een verslag uitbrengt over de gelezen stukken. Hiervan werd elk bestuur op de hoogte gesteld, zodat men zijn stem op het gekozen stuk kan uitbrengen. Voor de nieuw te kiezen leescommissie wordt een lid van elke vereniging gekozen, die bekwaam is een oordeel te geven. De bedoeling is mogelijk tevens een geheel nieuw bestuur te kiezen, zoals ge bruikelijk van elke vereniging één per soon. De functies worden later onder ling verdeeld, behalve de voorzitter, die ter vergadering in functie wordt gekozen. Deze laatste heeft geen stemrecht, doch staat uiteraard toch boven „De Zes". De -vereniging van de voorzitter wordt in „De Zes" vertegenwoordigd door een ander bestuurslid. In verband met de belangrijke agenda zijn buiten alle besturen, ook de leden van de toneelverenigingen welkom. Ri Wel of niet „De Vrek" Het lag in de bedoeling van „De Zes" om in de maand Februari het stuk „De Vrek" van Molière op te voeren, ter ge legenheid van het afscheid van Jan Musch. Door het uitstellen van ver scheidene uitvoeringen van plaatselijke verenigingen vanwege de nationale ramp, kwam het winterrooster min of meer in de knoop, zodat weinig ruimte overblijft het voorgenomen stuk ten tonele te voe ren. Een en ander zal nu nader worden bekeken. Ri Kaart wedstrijd ten bate van Nationaal Rampenfonds Zaterdag werd in café „De Roemer" ten bate van het Nationaal Rampenfonds een klaverjaswedstrijd gehouden, door leden van de clubs „De Roemer" en „De Korpershoek" (Amsterdam). Het saldo, dat .aan het N.R.F. kon worden afge dragen, bedroeg van deze onderlinge wedstrijden 78.—. Organisatrice „De Roemer" deed er uit de kas ƒ22.— bij, zodat rond 100.— werd overgemaakt. De resultaten waren: 1. Bodegraven— Gunterman; 2. BuntsmaG. de Jong: 3. Stadt—Stroo; 4. J. de Groot—Meeuw- sen: 5. A. Smit—Tholen; 6. C. van Dijk W Tromp: 7. H. Koning—Wijman: 8. Wortel—De Haan: 9. Hr en mevr. Klooster: 10. SelhorstDe Laheije. De poedelprijs verwierven mevr. Koning en H. Pais. De dames, die met andere spelen el kaar de loef afstaken, noteerden de vol gende resultaten: 1. Mevr. Timmermans: 2. mej. De Ruijter; 3. mevr. Tromp; 4. mevr. Heijne; 5. mevr. Buntsma. Ri Blijspel door Nieuw Leven De toneelvereniging „Nieuw Leven" is de eerste, die na de nationale ramp voor het voetlicht komt. Zij heeft het blijspel in studie „De Klimgeit", welk stuk zij dan gaat brengen. Ri toucheerde hij Visser na l'/a minuut. Een klinkende overwinning voor de Zaankanters, die helaas niet meer in aanmerking voor het kampioenschap ko men. W. Sikkes en B. de Graaf wonnen hun partijen reglementair. In de bijpartijen konden twee Amster dammers revanche nemen. De uitslagen waren: B. de Graaf (A)— J. Mathey 0—3; G. Heijnis A) -J. Koopmans 3-0: W. Sikkes (A)-H. Kalke 3-0. Ri Woninginrichting bij „Ons Huis" Het is een verheugend verschijnsel, dat men in onze tijd groter aandacht gaat besteden aan de inrichting van de wo ning. Onze kleine huizen, nieuwe mate rialen en mogelijkheden dwingen ons als het ware ons te bezinnen op de omge ving, waarin we wonen en leven. Daar naast echter zien we een veranderde op vatting ten aanzien van wat we van ons huis verlangen. En deze opvatting weer spiegelt zich dan weer in nieuwe vormen en toepassingen in de meubelkunst b.v. Vanzelfsprekend zijn deze vragen van belang voor diegenen, die -zich een kamer of woning gaan inrichten, maar zeer ze ker ook voor hen, die reeds lang geleden dit hebben gedaan. Vaak immers moeten bepaalde zaken vernieuwd worden, of krijgt men bij bizondere gelegenheden nieuwe dingen, die om een plaatsje in onze woning vragen. Het is dan zaak er voor te .zorgen, dat men toch een goed geheel houdt en dat men er langzamer hand naar streeft, ook nieuwere opvat tingen en mogelijkheden, die zo vaak ruimte- en werk besparend kunnen zijn, een kans te geven. Op Woensdag 11 Februari a.s., 8 uur, hopen we aan deze dingen in „Ons Huis" enige aandacht te besteden. Er zal dan gelegenheid zijn naar aanleiding van de lezing van de heer J. Schekkerman, Volkshogeschool, Bergen, hierover met elkander van gedachten te wisselen. Lichtbeelden en voorwerpen zullen het besprokene verduidelijken. V FILMLAND Drie en dertig jaar lang tracht de Di rectie van bioscooptheater „Centraal" te Krommenie iedere week weer de beste films te brengen, die voor het publiek gunstig liggen. Maar op speciale weken wordt er speciaal aandacht gevraagd en deze aanstaande week vanaf Vrijdag wordt de grote film gebracht „Anna", dit ter gelegenheid van het 33-jarig be staan van deze bioscoop. Deze grootse film „Anna", welke be kroond werd met verscheidene prijzen en medailles, is een van de grootste suc cessen van het jaar geworden en werd reeds in de grote steden weken lang ge prolongeerd. Silvano Mangano, bekend uit „Bittere Rijst", speelt in deze film een zeldzaam mooie rol... Mannen begeerden haar... Vrouwen benijdden haar... doch de mensen eer biedigden haar. Zeker zult u zich kunnen haasten dit werk te gaan zien. Het is een film voor volwassenen, maar de gehele week staat voor u open om deze pracht film te aan schouwen. Ook is er voor gezorgd, dat er voor de kinderen van 8 tot 80 jaar een pro gramma is, dat er zijn mag. want in de matinees van half drie en half vijf zul len uw kinderen kunnen genieten van de films van de grote kunstenaar van het witte doek, Walt Disney. Een verschei denheid van kleine zeer aantrekkelijke films van deze tekenaar zullen uw kin deren eèn buitengewone middag geven. Ook deze week zult u een voldoening vinden in de bioscoop „Centraal" bij het zien van de bekroonde film „Anna". Voor aanvangsuren en voorstellingen verwijzen wij u naar de advertentie in dit blad en de aankondigingsbiljetten. Per mobylofoon Gisteren had de heer Sj. Hondema, een van de leden der pramenploeg, een gesprek per mobylofoon met de burge meester. Hij deeldde mee, dat het post adres van de ploeg de eerstvolgende da gen Renesse is en dat men van plan is nog minstens 14 dagen in Zeeland te blijven. Er wordt door hen veel vee en goe deren vervoerd, waarvoor zij de be schikking kregen over een vrachtauto voor het verdere vervoer. De heer Hondema verzocht de burge meester om iedereen te vertellen, dat de ploeg goed gezond is en men een prima verzorging geniet. ZONDAG 15 FEBRUARI Ned. Hervormde Kerk 10 uur Ds M. W. H. Bartstra. Ncd. Herv. Kerk Krommeniedijk 10 uur Ds v. d. Brink, Assendelft. 11.15 uur Zondagsschool voor alle kin deren. Herv. Evangelisatie (Visserspad) 10 uur eerw. hr A. Spaargaren, W'zaan. 19 uur Ds F. L. van Duykeren, A'dam. Geref. Kerk (geb. Julianastraat) 10 en 16.30 uur Ds H. Brink. Geref. Kerk (geb. Eikelaan) 10 en 16.30 uur Ds P. van Dijk. Oud-Katholieke Kerk 10 uur pastoor Verheij. Doopsgezinde Gemeente 19.15 uur 20 min. Dienst Watersnoodpostzegels Zoals u allen ongetwijfeld reeds via radio en pers bekend is, heeft de P.T.T. een watersnoodzegel uitgegeven, ter waarde van 10 cent, met een toeslag er op van eveneens 10 cent. En deze zegel moet worden verkocht en wel in grote hoeveelheden! Ten einde het u zo ge makkelijk mogelijk te maken, zullen ze u aan huis te koop worden aangeboden en wel van a.s. Zaterdag tot en met de daarop volgende Woensdag.' Gelijk hiermee zal een actie worden gevoerd voor Inzameling van naaigerei Het is uit verschillende aanvragen ge bleken. dat ook hieraan in de noodge- bieden veel behoefte bestaat. In navol ging van andere gemeenten ligt het nu in de bedoeling zoveel mogelijk volledige naaidozen klaar te maken. Wie dus op zich wil nemen voor een volledige doos te zorgen, wordt ver zocht deze te brengen vóór Donderdag 19 Februari bij „Ons Huis", dat iedere middag (behalve Zaterdag en Zondag) tussen 2 en 8 uur deze in ontvangst kan nemen (terrein brandslangen fabriek fa Kaars Sijpesteyn). 'Niet iedereen zal evenwel hiertoe in staat zijn. Wel kunt u misschien een klos garen, een brief spelden, een schaar of iets dergelijks geven. Dit kunt u ook aan bovengenoemd adres bezorgen, doch dit kunt u ook meegeven aan de dames, die bij u met de watersnoodzegels aan de deur komen. Op Donderdag 19 Fe bruari zullen dan clubs van „Ons Huis" van alle los ingeleverde artikelen dozen samenstellen. Heeft u b.v. een goed slui tend houten sigarenkistje of iets derge lijks, dan is dat ook heel welkom voor dit doel. De „Ons Huis" knutselclub maakt er dan wel een aardig doosje'van. Een van onze ingezetenen opperde het idee, iedere doos vergezeld te doen gaan van een hartelijk woord van meeleven, zo maar van onbekende vrouw tot on-, bekende vrouw. Mogen ook deze inzameling en deze verkoop een succes worden. Inlichtingen slachtoffers Plaatsgenoten, die inlichtingen wensen omtrent eventuele verwanten in de nood- gebieden. kunnen zich wenden tot de secretaris van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, de heer J. de Beer, Esdoornstraat 23. Tevens liggen aan dit adres de lijsten met namen van de slachtoffers. Ri BURGERLIJKE STAND 1 tot en met 7 Februari Geboren: Egbert Johannes, zoon van J. van der Eng en M. Bruggeman. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: Geen. Overleden: Geen. De brug bleef dicht! In de nacht van 2 op 3 Februari kwam een marinevaartuig, zo snel mogelijk op weg naar het rampgebied, voor de ge sloten Provincialewegbrug. Tussen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens blijft deze brug in de nacht gesloten. Na enige malen mét de fluit gesigna leerd te hebben, waarop niet werd ge reageerd, besloot de schipper om een brugwachter te wekken. Ook dit baatte niet. want op z'n vraag om voor dit bi zondere tjeval de brug te openen, kreeg hij ten antwoord, dat dit volgens de voorschriften niet mocht. Het hulp bren gende vaartuig moest tot 6 uur werke loos blijven liggen. Een beetje minder bureaucratie zou hier toch wel op zijn plaats geweest zijn. Zondagsdienst doktoren 15 Februari Dr A. J. v. d. Wiel, Padlaan 13 Het Witte Kruis een nieuw tehuis Bovenstaande slagzin zal men in Krom menie en waarschijnlijk ook ver daar buiten, in de komende tijd nog wel eens een keertje meer tegenkomen. Het staat nl. wel vast, dat ons plaatselijk Witte Kruis dringend om een nieuw tehuis ver legen zit, want het oude gebouw begint de tand des tijds steeds sterker te voelen en wordt voor goed en doelmatig werken ten enemale ongeschikt. De zusters Jaape en Hooij kunnen daar het hare over mededelen en vooral de eerste moet vaak hele puzzles oplossen als het gaat om plaatsruimte voor de eigendommen der vereniging. Er moet dus een nieuw gebouw komen en Vrijdagavond jl. zijn de eerste prac- tische stappen, op weg daarheen, gezet. Er is toen nl. een propaganda-commissie ingesteld, die, zoals de naam al zegt, de propaganda-actie ter verkrijging van de benodigde gelden, zal moeten leiden. Daarnaast zullen er dan nog enige an-, dere commissies worden gevormd, die alle een aparte taak in de actie voor het nieuwe gebouw zullen krijgen. Verschil lende vooraanstaande personen uit onze gemeente zijn aangezocht om zitting te nemen in de actiebesturen en naar wij vernamen hebben de meesten hiervan hun medewerking al toegezegd. Concrete feiten, hoe men een en an der denkt te bewerkstelligen, kunnen wij hier nog niet geven, maar als de eerste bijeenkomst van de propaganda-commis sie achter de rug is. en dat zal heus niet lang duren, hopen wij u nader te kun nen inlichten. Vast staat, de actie „Het Witte Kruis een nieuw tehuis" is op gang en men zal er meer van horen. V Filmavond De Ned. R.K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbediènden, afd. Zaanstreek-Noord, bood haar leden een filmavond aan in „Huis Te Zaene" te Wormerveer. Aan deze uitnodiging had den Maandagavond vele leden gehoo gegeven en vulden met hun man, vrouw of verloofde de gehele zaaL De film, die vertoond werd, was ge titeld „Die Nacbtwache". In deze uitste kende film van de Duitse regisseur Ha rold Braun krijgen vele moeilijke levens vragen gestalte in de personen van een jonge vrouwelijke arts, ar Cornelia, en een idealistische dominee. Dr Cornelia heeft letterlijk alles, wat een mens vrede en geluk kan geven, verloren, haar ge liefde, haar kind en tot slot zelfs de ach ting van hen, met wier hulp zij haar da gelijkse taak moet vervullen. Ds Heger, de dominee, die dit alles wel bezit, tracht haar haar geloof terug te geven, maar in deze strijd om de waarheid aanvaardt dr Cornelia de over tuiging van ds Heger niet, omdat hij al les te simpel ziet Hij kan er niet over meepraten, want hij bezit nog alles, wat zij verloren heeft. Maar wanneer aan het einde van het verhaal de dominee door een tragisch ongeval zijn dochtertje verliest en hij, na veel innerlijke strijd, zich met deemoed aan Gods Wil onder werpt, is ook dr Cornelia overtuigd. Met het inzicht, dat de mens, die God bezit alle menselijke troost kan ontberen, keert zij terug tot Hem, die zij, door haar leed overweldigd, de rug had toegewend. Z „DE RAMP" Een nationale uitgave. Zoals reeds eerder via pers en radio is bekend gemaakt, zal binnenkort een fotoboek over de verschrikkelijke wa tersnood verschijnen onder de titel „De Ramp". Wij vernemen thans nog, dat H.M. Koningin Juliana voor deze uitgave, die verschijnt onder auspiciën van de Ver- eeniging ter bevordering van de belan gen des Boekhandels, een voorwoord heeft geschreven, dat in facsimile zal worden gereproduceerd. „De Ramp" zal het enige boek zijn, dat een beeld geeft van de ontzettende gevolgen van de watersnood, opdat deze uitgave, waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van het Nationaal Ram penfonds, in een zo groot mogelijke op lage verspreid kan worden. Papierfabri kanten, drukkers, binders, clichémakers, de erkende boek- en kantoorboekhandel en alle andere instellingen en personen, die op enigerlei wijze bij de samenstel ling, vervaardiging en verspreiding van het boek betrokken zijn, hebben spontaan hun belangeloze medewerking aan deze nationale uitgave toegezegd en reeds wordt het benodigde papier vervaardigd op de machines van Nederlandse papier fabrieken. Het boek, waarvan de eerste druk 50.000 exemplaren zal bedragen, kost 3.50, zodat wanneer deze eerste op lage uitverkocht is een bedrag van 175.000.— aan het Nationaal Rampen fonds afgedragen kan worden. Goed en Goedkoop Dij hebben de óiageró niet die van het gehakt, maar van de Radiotoestellen K.E. 525 waar u later een F.M. ontvanger in kunt bouwen. Een prachtig geluid in een schitterende houten kast. met afstemoog, voor de prijs van259.—. Dat is nog door niemand vertoond! Desgewenst op termijnbetaling. Ieder adspirant-koper raden wij aan, alvorens tot kopen over te gaan, dit aparte apparaat èerst te laten demonstreren door HET RADIOHUIS MAARTEN HART Vlietsend .Telefoon 81317 WERKSTER GEVRAAGD Iedere week op Dinsdagmorgen van 812 uur en l x per 14 dagen op Vrijdagmiddag van 1.30.5.30 uur. Mevr. IJspeert, Zuiderhoofdstraat 66, Krommenie. kunt u ook met onze zeer aparte brilmonturen. Ze liggen in onze beide zaken. En voor iedere beurs. ZAANDIJK WORMERVEER LAGEDIJK ZAANWEG 101 sedert 1873 De Nationale uitgave t) Fotoboek met 100 exclusieve foto's van de ramp. Voorwoord van H.M, Koningin Juliana. Omvang: 96 pagina's. Oplage: le druk 50.000 exemplaren. Verkoopprijs: ƒ3.50, welke geheel wordt afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Uitvoerders: Vrijwillige samenwerking tussen allen, die op enigerlei wijze bij het samen stellen en vervaardigen en verspreiden van boeken betrokken zijn. In overleg met het Nationaal Rampenfonds is een uit gave voor het buitenland in voorbereiding. Intekening: Teneinde tijdig de eerste oplage te kun nen verkopen is intekening (tegen contante betaling) reeds nu mogelijk bij Boekhandel Fa. A. KNIJNENBERG

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2