Gezinszorg bestaat 5 jaar OOTJE TEUR EN HET BETOVERDE KASTEEL Krommenie en de Rampgebieden 2 DE KROMMENIEËR (vervolg van pag. 1) men het werk van de kwieke meisjes in de witte schortjes meer en meer waar deert, toch wel verheugend geleverd. Men heeft nu de beschikking over negen meisjes, met, in drukke tij den, enkele noodhulpen en het gebeurt gelukkig niet vaak, dat er klachten over de meisjes bin nen komen. Maar, aldus mevr. Reijmers, zijn er wèl klachten, laat men het dan het bestuur zeg gen, en niet, zoals jammer genoeg gebeurt, achter onze rug om zijn of haar grieven uiten. Dat doet ons werk geen goed en getuigt van weinig begrip voor de moei lijkheden, die dit werk nu een maal met zich brengt. Verder vroeg spreekster nog er toch om te denken, niet op Zondag met ver zoeken om hulp aan te komen bij zuster Jaape of het bestuur. Een dag rust mo gen ook wij wel hebben, aldus haar be roep op medewerking in deze. Wat de opleiding van de gezinsver zorgsters betreft, zij volgen een moeder cursus, een cursus in kleuterverzorging, Maandoverzicht Nutsspaarbank Zaandam, Wormerveer, Krommenie Verschuldigd op 1 Januari 1953 ƒ15.851.638,09 Ingelegd in Januari 1953 1.349.666,52 Terugbetaald in Jan. '53 1.083.370,88 Verschuldigd op 31 Januari 1953 16.117.933,73 leren een huishouding besturen en krij gen desgewenst nog maatschappelijke en sociale scholing op de Volkshogescholen. Dat dit al met al geen kleinigheid is, leerde ons de toelichting, die mevr. Steert-Brouwer eamej. Luyendijk op een en ander gaven. Uit dat alles bleek wel, dat de taak van gezinsverzorgster er een is, waar vooral liefde, toewijding, tact en roeping bij aanwezig moeten zijn en dat hier meisjes geschoold worden tot mensen in de beste zin van het woord. De taak van een gezinsverzorgster wordt nogal eens verkeerd be grepen. Men ziet in haar soms niet meer dan een werkster, ver plicht om dat werk te doen, wat zelfs de huisvrouw in normale omstandigheden ook niet alle da gen doet. Men moet de gezinsver zorgster echter zien en waarderen als een plaatsvervangster van de huisvrouw, die zorgt, dat gezin en behuizing op peil blijven, zodat, als zij weer weg gaat, niemand en niets iets te kort is gekomen. Haar taak is die van een dienen de, terzake kundig en met liefde, en als zodanig vormt zij een grote aanwinst voor onze maatschappij, waarin men soms zo dringend om hulp en steun verlegen kan zitten. Wij menen, dat wij zo de woorden, deze avond gesproken, wel mogen sa menvatten en willen ons dan graag bij de wens van de voorzitster aansluiten, nl. dat het ledental nog zal toenemen, zodat men bij het tweede lustrum kan zeggen, dat practïsch alle gezinnen van Krommenie lid zijn van Gezinszorg. Om de kosten der donatie behoeft men het waarlijk niet te laten, want die bedragen maar 10 cent in de week. Beter zal men dat dubbeltje waarlijk niet kunnen be steden, èn in het eigen belang, èn in dat van anderen. V 24. EEN FLINKE VENT IS NIET BANGI Het was maar een kort gangetje, waar Ootje Teur nu in terecht gekomen was, maar het rook er zo mogelijk nog muffer dan op de wenteltrap. De stenen muren waren vochtig en er groeide mos in de voegen tussen de grote, onregelmatige stenen. „Vrolijk is het hier niet", dacht Ootje Teur. die bedachtzaam verder sloop. „Als hier die draak woont, zal-ie het wel niet erg naar zijn zin hebben." Maar toen hoorde Ootje Teur een ge luid. Hij was langs een heel kort zij gangetje gekomen, aan het eind waarvan zich een poortvormige deur bevond, waarin een klein getralied kijkgat was gemaakt. En Ootje Teur dacht, dat hij een geluid van een rammelende ketting hoorde... „De sleutel hangt er naast...'aarzel de Ootje Teur met een bonzend hart. „Zou ik...? Natuurlijk zou ik! Een flinke vent is niet bang!" Hij greep resoluut de sleutel van de haak en draaide hem in liet slot om, dat geen geluid maakte. Centimeter na centimeter opende hij de deur, beducht voor alle monsters, die er uit mochten springen. Er gebeurde echter niets... Hij stak voorzichtig zijn hoofd om de hoek van de stevige poort en wat hij daarachter ontwaarde, deed hem driemaal achtereen snel slikken van ont zetting... Bridge-Competitie Zaanstreek-Waterland Grote overwinning van KZBC op ZBC Het resultaat van de twaalftallen-wed strijden, welke de afgelopen week door gang vonden, was van dien aard, dat. de spanning in beide afdelingen meer en meer toeneemt. ZBC 1dat in afd. A op eenzame hoogte stond en schijnbaar re gelrecht op. het kampioenschap afsteven de. heeft tegen KZBC 1, dat nogal eens voor verrassingen weet te zorgen, een gevoelige nederlaag geleden. Met 70 pt. verschil wisten de Kogers revanche te (vervolg van pag. 1) de haven zijn. In de kazerne kregen de mannen puddingpap en brood. Ze moes ten slapen in het evacuatie-centrum te Ossendrecht, waar ze te 1 uur onder de wol gingen. Donderdagmorgen om half vijf werden deze ploegen gewekt om terug te gaan naar de haven van Bergen op Zoom. In de kazerne brood en koffie, toen naar de haven, waar het geweldig druk was. Een hele colonne wagens met militairen en materiaal om hulp te bieden. Toen een grote tegenvaller, want de pramen kon den niet op de luiken van een rijnaak staan. Wachten op andere schepen, die per radio werden aangevraagd, want er was te Bergen op Zoom nog geen tele foonverbinding. De schepen kwamen "s avonds, de pramen onder het licht van schijnwerpers er op en toen werd het water zo laag, dat geen schip in of uit de haven kon. Wachten op de vloed, de volgende morgen. Toen is men vertrok ken naar Ierseke en Schouwen en Duive- land. Daarna zijn de trailers op Vrijdagmor gen terug gegaan. De heer Knap vertelt dan, dat hij liever bij de andere mannen was gebleven, want in die korte tijd, dat ze samenwerkten, leek het al net, of ze altijd bij elkaar hoorden. Knap vertelde nog aan de burgemees ter, dat men daar vol lof was voor het werk van de Amerikaanse vliegeniers met hun helicoptères; deze verrichtten onge looflijke prestaties. Ze komen nog niet naar huis terug. Om eens iets te horen van de pramen- ploeg. heeft de burgemeester Maandag via de radio de mannen opgeroepen. In derdaad kwam het bericht dobr, dat al len het goed maakten en men nog niet van plan is naar huis terug te keren. Er is nog veel werk te verzetten. De ploeg opereerde op dat moment in de nabij heid van Goes. De bevrachtingscommissaris, welke vooraf om inlichtingen werd gevraagd, antwoordde, dat de Krommenieërs een fanatieke ploeg vormden, die dan weer hier en dan weer daar aan het werk waren, zodat hij niet precies kon zeg gen, waar zij zich bevonden. 50 ton hooi voor gedupeerde boeren Donderdag, Vrijdag en Zaterdag is bij de Linoleumfabriek Zuid een grote aak met geschonken hooi geladen. De heer Van den Berge en de burge meester bezochten eerst alle boeren te Krommenie, Krommeniedijk en Bus en Dam. Allen waren bereid 50 kg. per h.a. te leveren. Eerst ging het hooi los per wagen naar Purmerend, later werd het in balen geperst in de schuit bij de Linoleumfabriek. Acht boerenzoons van de Landbouwschool te Alkmaar en ook enige jongemannen uit Krommenie en Assendelft hielpen bij het afsteken van het hooi en het inladen. 50 ton hooi uit Krommenie, Assendelft en Knollendam werd geladen. Zaterdagmiddag vertrok het schip te 5 uur naar Schouwen. De burgemeester vertelde ons nog van de grote medewerking, die hij van Di rectie en personeel van de Linoleumfa briek had ondervonden. Telefoon, ver lichting, consumptie, alles stond ter be schikking van de voedselcommissaris en zijn vele helpers. 's Avonds gingen de wagens met het hooi, dat nog niet gelost kon worden, van het fabrieksterrein af met het oog op het grote brandgevaar; deze kregen een plaats in het midden van het grote Zuiderschoolplein en een gedeelte ging naar het gebouw van de nieuwe groente veiling te Purmerend. Tevens werden door de fa Kaars Sij- pesteyn duizenden veekoeken geschonken en de fa Wessanen Laan meel voor veevoer; ook dit ging alles met de schuit mee. Maandagmorgen ging de verscheping voort. De boeren hebben het zeer op prijs gesteld, dat onze burgemeester zich zo veel moeite heeft gegeven om deze hooi- levering ten gunste van de getroffen collega's mogelijk te maken. Verder ver namen wij nog, dat door de Holl. Mij voor Landbouw een actie zal worden ge voerd voor een vee-inzameling. Wij als Krommenieërs zijn zeer ver blijd. dat de boeren een dergelijke bij drage tot steun hebben kunnen leveren. Zeker mag de waarde van het geschon ken hooi op 5000,— a 6000.— ge schat worden. Korte berichten De kolfclub alhier heeft 100.— voor het Rampenfonds aan de burgemeester ter hand gesteld. Hetzelfde deed de vereniging „Hulp in lijden"; ook 100.—. Wie volgt? De collecten in de kerken De collecten in de kerken op Zondag jl. hebben het volgende resultaat opge leverd: Ned. Herv. Kerk 512. idem (afd. Evangelisatie) 572. Geref. Kerk 465.24 Doopsgezinde Kerk250.50 R.K. Kerk 2265.50 Oud-Kath. Kerk 105.— Geref. Kerk (art. 31) niet voor Rampenfonds, doch voor ge troffen kerken 368.24 Totaal ƒ4538.48 Terwijl het personeel der Ver. Blik- fabrieken, alhier, vorige week 2 uur ten bate van het Rampenfonds heeft over gewerkt, is nu verder besloten een halve snipperdag te geven en het geld, dat anders aan het gemeenschappelijk uit stapje zou worden besteed, ook aan het fonds over te maken. Iets dergelijks gebeurt ook in andere bedrijven. De directie van de Linoleumfabriek deelt mede, dat het gehele personeel een een dag heeft overgewerkt; de directie legt eenzelfde bedrag er bij. Bovendien heeft de Directie aan de burgemeester doen weten, dat 20 man nen, die in het noodgebied voorlopig niet kunnen werken, op de fabriek alhier te werk kunnen worden gesteld geduren de enige maanden. De Directie zal voor hen en hun gezinnen voor onderdak zor gen. De directeur zelf zal het grootste gezin opnemen. nemen voor de flinke nederlaag, die ZBC hun in het begin der competitie wist toe te brengen. Hiermede verliest ZBC 1 2 kostbare punten, die in deze afdeling, waar verschillende gegadigden voor de eretitel zijn, wel eens van grote invloed konden zijn. Het tweede van ZBC vertoonde het beter door KZBC 2, dat nog een mooie kans in haar afd. maakte, alle illusies te ontnemen en de Kogers met een kleine nederlaag huistoe te zenden. LBC 1 wist op Pubriso 1 haar over winningenreeks voort te zetten, hiermede is de mooie kans, die Pubriso 1 tot heden nog op de bovenste plaats had, aanmer kelijk gereduceerd. Het tweede van Pu briso blijft nog steeds, mede door de overwinning op LBC 2, de bovenste plaats bezetten, al wordt ook in deze afd. het gedrang in de bovenste regionen groot. De Wadden, die van OBC 2 wis ten te winnen, nemen de tweede plaats in, doch moeten nog slechts één wed strijd spelen, zodat die plaats uiteindelijk wel prijs gegeven zal moeten worden. Want Sans Atout2, wat nog enige zwakke broeders krijgt te bekampen, zal zeer zeker met de eerste of tweede plaats gaan strijken. Dit zal in de eerstvolgende partij tussen Pubriso 2 moeten worden uitgemaakt. Als tenminste Edam geen roet in het eten gooit. Het eerste van Sans Atout kreeg bezoek van WBC 1 en wist met klein verschil te winnen, zo dat deze twee, beide met 4 punten, als hekkesluiters fungeren. De leden van Zaanstreek-Waterland worden er op attent gemaakt, dat ten bate van de slachtoffers van de waters nood. Woensdag 18 Februari in Zaan dam een grote drive plaats vindt. Op aller medewerking wordt gerekend. Ook niet aangesloten bridge-liefhebbers zijn welkom. oed zien weelde Met een perfect af gewerkte BRIL van KROOK KROMMENIE is die weelde te be reiken. Voor elk ge zicht en voor elke beurs hebben wij een „fijne" bril. 80 jaar vakopticiens Officiële Mededelingen Gemeente Krommenie HINDERWET Burgemeester en wethouders van Krommenie maken bekend, dat het ver zoek van de N.V. De Verenigde Blik- fabrieken te Amsterdam, om vergunning tot het verbouwen, verplaatsen en bij plaatsen van diverse machines met een totale beweegkracht van 106 P.K., op het perceel kadastraal bekend gemeente Krommenie, sectie B, no. 4024, plaatse lijk gemerkt aan de Zuidervaartdijk, door hen is ingewilligd. Krommenie, 4 Februari 1953. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, J. C. A. PROVILY De secretaris, H. J. RESOORT HINDERWET Burgemeester en wethouders van Krommenie maken bekend, dat het ver zoek van de N.V. Verenigde Textiel- en Oliefabrieken (afd. Kaars Sijpesteyn Weverijen) te Krommenie, om vergun ning tot het uitbreiden van haar zeildoek weverij, -ververij en -impregneerderij, door het plaatsen van een scheer- en sterkmachine, gedreven door 12 electro- motoren van resp. 10, 7.5, 2 en 9x1 P.K., op het perceel kadastraal bekend gemeente Krommenie, sectie B, no. 1697, plaatselijk gemerkt aan het Vlietsend, door hen is ingewilligd. Krommenie, 4 Februari 1953. Burgemeester en wethouders voornoemd. De burgemeester, J. C. A. PROVILY De secretaris, H. J. RESOORT Vrijstelling van dienst De burgemeester van Krommenie brengt ter openbare kennis, dat door de minister van oorlog, bij beschikking d.d. 29 Januari 1953, nr 803367, aan de dienstplichtige van de lichting 1951: Adriaan Simon Kroese geboren 10 Februari 1931 te Wormer veer en wonende Zonnelaan 44 te Krom menie, m.i.v. 1 April 1953 voorgoed vrij stelling van dienst als gewoon dienst plichtige is verleend wegens kostwinner schap. Tegen deze beslissing kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na dagtekening van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, moet worden ingediend bij de burgemeester, die voor de doorzending aan de Ko ningin zorgt. Krommenie, 5 Februari 1953 De burgemeester van Krommenie, J. C. A. PROVILY Het Mysterie van de Blauwe Tram door T. Lodewijk 25) Hij keek zijn vrouw aan, en haar glim lach maakte haar vele jaren jonger. „Dank u wel", zei Marja hartelijk. „U hebt me reusachtig geholpen. En nu wou ik nog graag een plakje van die heerlijke cake. Mag ik?" HOOFDSTUK XII De nacht-tram. In het kleine kantoortje bij de remise aan de Rijnsburgerweg drukte Jochem het eindje van z'n sigaret uit in de as bak. De Boer, tegenover hem, ging bijna schuil in de dikke rookwolk, die uit zijn pijp kronkelde. Grijze slierten dreven om de lamp. Ze hadden bijna een uur zitten roken en kletsen, samen. Toen klonken voetstappen en stemmen over het emplacement. „Daar gaan ze", gromde de Boer, „nu is 't je tijd, kom mee." Hij leidde de jonge rechercheur door een donkere gang, een deur sloeg open. Frisse nachtwind woei Jochem in 't ge zicht. Buiten fonkelden de sterren aan een wolkenloze hemel. De maan schemerde in de ruiten van een tramtrein, die duis ter en verlaten op een zijspoor was ge rangeerd. Hoog boven de rails van de spoorlijn daar vlak naast pinkelde een rood seinlicht. In de onmiddellijke na bijheid rees als een dreigend gevaarte het achterbalcon van een tramrijtuig op, nog ééns zo groot in het donker. „Ze zitten al in de motorwagen", fluisterde de Boer. „Hier, stap jij in de volgwagen. Die blijft donker, ik heb er voor gezorgd, dat de kabel voor de ver lichting defect is. Als je nu hier achterin kruipt en je gaat straks voorzichtig naar het voorbalcon, kun je de hele motor wagen overzien. Hier komt nooit iemand, het hele stel kruipt bij elkaar." Jochem hees zich de treden op. Een maal boven gekomen, hurkte hij nog even en groette de Boer. „Op de goede afloop", zei die, en maakte een gebaar als hief hij z'n glas. „Van 't zelfde", fluisterde Jochem, niet zeer origineel, terug. Toen verdween de gestalte van de chef met zijn ietwat zwaaiende gang in 't donker. Jochem hoorde vaag zijn stem, pratend tegen de mannen in de andere wagen. Een luide lach. Toen de ge dempte fluit van de tram, en schokkend zette het gevaarte zich in beweging. Jochem leunde in een hoek van het achterbalcon. Zo in de schaduw was hij één met de constructie van de wagen, en geen mens kon hem zien. Met een flinke snelheid stoof de tram-trein over de verlaten Rijnsburgerweg, waar slechts uit een enkele villa nog wat licht sche merde. Een late taxi roetste voorbij, een politieman, kalm stappend naast z'n fiets, deed z'n ronde. De tram reed door het rijk van de nacht. Aan geen enkele halte wérd gestopt. Nu en dan verlichtte een ogenblik de groene glans van een seinlicht het bal- con. In matiger vaart ging het nu tus sen de lage huizen van 't oude dorp Oegstgeest door, bonkend rommelde de tram over de brug. Jochem zag het mar kante silhouet van het Groene Kerkje een ogenblik tegen de nachtelijke hemel afsteken, dan slingerde de tram reeds met weer toenemende vaart door de bocht. Statig rees de maan boven de uitge strekte velden, weerspiegelend in recht getrokken sloten, op de zilveren staven van de spoorbaan. Als een lawine stort ten zich de wagens van de steile helling af tussen de pilaren van het viaduct, om slingerend en zwaaiend him weg te ver volgen langs de Rijksweg. De eerste huizen van Sassenheim flits ten voorbij. Langzamer nu, schoof de tram door de Hoofdstraat, om, eenmaal het dorp voorbij, weer vaart te ver meerderen. Toen, plotseling, gierden de remmen, sissend werkte de zandstrooier. De tramtrein stond stil. Een ogenblik later werd in de motorwagen de ver lichting ontstoken. In de volgwagen bleef alles in het duister. Toen zette de tram trein zich weer in beweging en hernam spoedig z'n snelheid. Jochem bedacht zich geen ogenblik. Op handen en voeten kroop hij zo snel hij kon door het rijtuig, bereikte het voorbalcon en probeerde met half toe geknepen ogen te ontwaren, wat de lui in de motorwagen in hun schild voer den. Een ogenblik meende hij achter zich een krassend geluid op te vangen. Hij keek om... de lange wagen was leeg en verlaten. In de motorwagen daarentegen was de bemanning actief geworden. Twee conducteurs, waarvan hij de ge zichten slecht kon onderscheiden, ston den op het middenbalcon, een er van liep door de wagen naar achteren en scheen naar iets uit te kijken. Jochem dook onmiddellijk, weg, maar verloor de man op het balcon geen moment uit het oog. Drie stoten op de luchtfluit klonken als een sinistere waarschuwing door de stille nacht. Gespannen hield Jochem zijn blikken gericht op het verlichte interieui; van de motorwagen, die met onvermin derde vaart voortsnelde langs de gladde rails. Plotseling kreeg hij het gevoel, dat iemand hem gadesloeg. Stijf geworden van de lange hurkzit, draaide hij voor zichtig het hoofd om, en werd zich met een schok bewust van een lange, don kere gestalte, die zich achter hem in de deuropening verhief. Hij wilde opsprin gen, maar een keuzende slag trof hem in de nek. Het scheen, dat duizend vuur vonken hem voor de ogen spatten. Toen zakte hij ineen. „Ziezo", zei de man in conducteurs uniform met de loerende blik en het spitsboevengezicht, „vuile dievenvanger, jij dacht óns te glad af te zijn, maar wie 't laatst lacht..." „Kom, schiet op. Janus", klonk een andere stem uit de wagen, „verdoe je tijd niet met praatjes. Hier, pak an." Tussen twee mannen werd het be wusteloze lichaam van Jochem naar het achterbalcon gesleept. Een koude tocht woei door de open deur. „Nou... vooruit d'r mee!" De man, als Janus aangeduid, hief het machteloze lichaam van de politieman op, smeet het dan naar buiten. Het rolde neer in de grasberm, bleef dan roerloos liggen. Het rode achterlicht van de tram ver wijderde zich snel. In de verte verstierf het geraas van de voortdenderende wa gens. In het gras van de berm lag een lichaam, vreemd verwrongen, dodelijk stil. (wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2