DE KROMMENIEËR 6 WAT KROMMENIE VOOR DE RAMPGEBIEDEN DOET Gezinszorg bestaatS jaar PLAATSELIJK NIEUWSBLAD VOOR KROMMENIE EN OMGEVING LEED EN LERING ucto-t et metaa ANNA Redactie en Administratie: Zuiderhoofdstraat 74, Krommenie Telef. 81503 (Zaandam K 2980) Gironummer 44297 Verschijnt des Woensdags. Kopij voor berichten en advertenties tot uiterlijk Dinsdag 12 uur. UITGAVE Fa. A. KNIJNENBERG KROMMENIE ADVERTENTIEPRIJS 10 ct per m.M.-regel ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per 3 maanden (bij vooruitbetaling) Per post 1.20 20e Jaargang No 29 - 11 Februari 1953 MEN zegt, het staat in de al manak, 1953 wordt voor Nederland een rampjaar. Wel, wij weten het nu, dit jaar is in derdaad een rampjaar. Ook al zal de Nederlandse samenleving de rest van dit jaar geen enkele slag meer treffen, dan nog hebben wij aan die catastrophale nacht van 31 Januari op 1 Februari voorlo pig wel meer dan genoeg. Vorige week schreven we al een kant artikeltje over de verschrikkin gen, die toen. Zondagavond 1 Fe bruari, zichtbaar werden, maar wat maakt het een povere indruk, als we het nu nog eens nalezen. De 94 doden van toen zijn nu, precies een week later, aange groeid tot 1372. Het land, dat overspoeld werd, is duizenden hectaren geworden, en de schade aan vee en behuizing loopt ver boven de honderd millioen gulden uit. Wat aan liefde en geluk ka pot ging, valt niet in cijfers te be rekenen, misschien alleen in tra nen te meten. Ongelofelijk, wat een land en volk in één nacht kan overko men, Krant en radio hebben er ons deze week iets van trachten te vertellen en, hoe onschatbare diensten beide ook hebben bewe zen bij de mobilisatie van de hulp, zij konden ons toch nog maar een klein brokje van de werkelijkheid doen ondergaan. Toch schoten ook nu al, bij le zen en luisteren en bij het zien van die rampzalige foto's, je de tranen in de ogen en je wist niet, wat je doen of laten moest om dat gevoel van machteloosheid, van niets te kunnen doen, kwijt te raken. Je had er heen willen vliegen om je handen stuk te wer ken in de strijd om het behoud der dijken, of om je leven te wa gen bij het redden der mensen van daken en uit bomen. En zo als jij zijn er duizenden, ja mil- lioenen geweest, die hun leven in de waagschaal hadden willen stellen, om dat van anderen te redden. Daar, maar dan ook daar al leen, ligt de glanzende winst, die uit deze ellende werd geboren. Gelijk met het breken der dijken, die de lage landen voor de zee moesten beschermen, braken ook de dijken van egoïsme en eigen baat en dwars door alle schotjes van verschil van levensinzicht en en overtuiging wies een machtige stroom van mensenliefde over ons land en ver, heel ver daarbuiten. Niets lijkt meer onmogelijk, nu het beleven van deze zee van naastenliefde, die zo onverwacht komt in een tijd, waarin twijfel aan alles vele mensen het uitzicht op de toekomst somber maakt. Niemand en niets kan ons dit meer ontnemen, ook niet het don kere gewroet van enkelen, die niet in staat zijn zich ook maar voor een ogenblik boven eigen kleinheid en bekrompenheid te verheffen en zelfs ten overstaan van zoveel ellende de muren van het eigen huisje te heilig achten om ze omver te halen. Straks zul len wij allemaal die zo plotseling gesloopte huisjes weer opbouwen en het zal zijn of er niets veran derd is. Maar bij zeer velen zul len de muren en schotten niet zo stevig meer staan dan vroeger. Onze zee- en polderdijken zullen weer herrijzen, onze landen zul len weer droog en onze huizen weer opgebouwd worden. Maar in de geestelijke dijken van de vrije wereld is een bres geslagen, die nooit meer geheel gedicht kan worden en waardoor de stroom van begrip voor en hulp in de nood van anderen, gemakkelijker haar weg over de wereld zal vin- Na de mededelingen over de hulp van Krommenie aan het watersnoodgebied in „De Krommenieër" van verleden week, kunnen wij u nog het volgende berichten. Straatcollecte Het bedrag der collecte (vorige week ƒ6500.—) is verhoogd tot ƒ8430.—, dank zij de vele. bijdragen, die nog bij de burgemeester zijn gebracht. Goedereninzameling Zoals reeds vermeld, werden reeds Maandagavond 3 grote vrachtauto's inet goederen naar de intendance van het Rode Kruis te 's-Gravenhage gebracht. Dinsdagmiddag vertrokken 2 stamp volle vrachtauto's naar de gemeente Pa- pendrecht. Toen de auto's daar 's nachts waren uitgeladen, schreef de burgemees ter van Papendrecht nog meteen een hartelijk briefje aan burgemeester Pro- vily, dat meteen werd mededgegeven aan de heer De Beer, secretaris van het Rode Kruis alhier. De heer De Beer is steeds met de wagens meegeweest; dank zij diens activiteit werden de wagens steeds met voorrang bij de ponten en bruggen doorgelaten. Burgemeester Provily heeft ons de in houd van genoemde brief medegedeeld, opdat alle milde gevers te Krommenie kunnen weten, hoe welkom de goederen daar waren. Brief uit Papendrecht Papendrecht, 4 Febr. 1953. Hooggeachte Ambtgenoot, Mag ik u voorlopig hierbij de gro te dank van de gemeente betuigen voor de kostbare ladingen, welke u aan de gemeente Papendrecht deed toekomen, in verband met de watersnood, welke ons in de nacht van Zaterdag op Zondag diep heeft getroffen. Ik weet mij de tolk van alle ge meentenaren te zijn, wanneer ik u en de inwoners van uw gemeente wel zeer 'hartelijk dank zeg voor de grote zending, welke u ten be hoeve van de getroffenen onzer gemeente deed toekomen. Het is niet mogelijk in woorden uit te drukken, hoe groot onze dankbaarheid is. Voor de spontane medewerking, welke uw gemeente aan onze ge meente heeft willen verlenen, zijn wij u zeer erkentelijk. Zodra de grootste drukte wat over is en de rust terugkeert, hoop ik u nader te berichten. Met u nogmaals mijn grote dank en erkentelijkheid te hebben be tuigd, verblijf ik gaarne, met collegiale groet, uw ambtgenoot van Papendrecht, P. J. Keljzer Bovendien gaf het Rode Kruis te Pa pendrecht op verzoek van burgemeester Provily nog een briefje mede, vermel dende de artikelen, waaraan de getroffen gemeente nu nog de grootste behoefte had. Dit bleken te zijn: Dekens, bedde- Uitgestelde uitvoeringen Wegens de gewijzigde omstandigheden in verband met de nationale ramp, die ons land trof, zijn de volgende uitvoerin gen uitgesteld. Het concert van de accordeonvereni ging „O.B.K." op 14 Februari, De nieu we datum wordt nader vastgesteld, ter wijl de kaarten geldig blijven. Het toneelstuk „Pinky" door O.K.V. Het wordt waarschijnlijk in April op gevoerd, terwijl ook hier de kaarten gel dig blijven. Het jubileumconcert van de gemengde zangvereniging „Joh. J. H. Verhulst". Dit concert is tot nader order uitgesteld. Eveneens werd de revue „Otel de Botel", door „Uit Eigen Kring", ver schoven naar later datum. Ri Concert „Kunst en Vriendschap" uitgesteld Zoals wij vernemen is het concert van „Kunst en Vriendschap", dat voor a.s. Zaterdag was vastgesteld, wegens de nationale omstandigheden voorlopig uit gesteld. Het zal nu op een nader te be palen datum doorgang vinden, waarvan men middels dit blad t.z.t, nog nader zal horen. V den. Boven alle leed en ellende uit zal dit weten ons leven rijker maken en ons steunen en moed geven als straks de roes voorbij, en de nuchtere werkelijkheid weer om en in ons is, G. V. goed, stopnaalden, garen, werkkleding, ondergoed en conserven. Donderdagmorgen ging weer een ge luidswagen door onze gemeente om deze artikelen om te- roepen, 's Middags werd alles weer opgehaald. Prachtig goed werd ook deze middag weer opgehaald, waar onder zeer veel nieuwe matrassen, de kens enz. 's Avonds vertrok weer de 5-tons gemeente-vrachtauto, nu roet de stationcar van de fa Van Leyden naar Papendrecht, die de volgende morgen half zes weer in onze gemeente leeg te rug kwamen. Dank zij de hulp van dames, padvin ders en een paar goede inpakkers van de fa Reyne Zonen was alles ook de tweede keer weer vlug gesorteerd en keu rig in dozen verpakt. Pramenploeg naar Zeeland Intussen waren Woensdagmorgen 6 pramen met bemanning en achterboord- motoren op trailers geladen met behulp van de hijsinstallatie der Verblifa. Dit was een nauwkeurig karwei, maar onder technische leiding van personeel der Li- noleumfabriek en Verblifa verliep alles vlot. De pramen kwamen uit Kromme- niedijk en Krommenie. De heer P. Knap gaf aan onze burge meester een aardig verslag, waaruit wij u het volgende mededelen. Woensdag 13.10 uur vertrokken uit Krommenie naar 's-Hertogenbosch. Ach ter de trailers 2 luxe auto's met beman ning. Bij Naarden moest even gestopt worden om één praam recht te zetten. De autobanden, die meegenomen waren, verrichtten goede dienst. Deze werden tussen de vletten gezet om beschadiging te voorkomen. De reis daarna voortgezet naar Hedel, waar een kopje koffie werd gedronken. Daarna ging de beer S. Hon- dema vooruit om de aankomst te 's-Her- togenbosch te melden. Daardoor kregen de chauffeurs direct bericht door te rij den naar Wouw. Het werd inmiddels donker en slecht weer met sneeuwbuien; bovendien was het druk langs de weg. Zonder verder oponthoud kwam men te Wouw aan het gemeentehuis aan. Daar was direct hulp nodig. Eén trailer met bemanning bleef achter. Na l'/s uur slaap werden ze gewekt: er was een mi litaire kraanwagen gekomen om de praam er af te hijsen. Dit was nog niet zo heel eenvoudig. De trailer moest zo ver mo gelijk het water inrijden, daar er anders niet genoeg water stond. De weg was niet te zien, zodat er mensen vooruit gingen om met stokken op gevoel de weg te peilen. Dit moest ongeveer 1000 M. gebeuren. De trailer stond tot de assen in het water. Toen werd de praam er af gehesen. Het werk kon beginnen. De be manning van deze praam heeft het geluk gesmaakt 40 koeien uit stallen in de pol der te halen; de beesten stonden diep in het water. De andere ploeg moest zich melden te Bergen op Zoom in de Wilhelmina-ka- zerne. waar ook de derde trailer was. Donderdagmorgen 6 uur moesten ze aan (zie voor vervolg pag. 2) Reeds 1233 gezinnen donateur Andere mensen, die in nood of moei lijke omstandigheden verkeren, hcjren, is, wij hebben het de laatste week wel zeer tragisch, maar ook zeer moedgevend be leefd, een prachtig werk. Een werk, dat het beste in de mens oproept en hem of haar boven eigen zorg en moeilijkheden opheft, om die van anderen te lenigen. Zó sterk sprekend als de hulp, die wij allen aan het rampgebied brachten en brengen, is het werk van Gezinszorg niet. Het vindt meer in het verborgene plaats en wordt niet met grote koppen in de krant gezet. Maar het is ook hulp in de beste zin van het woord en als zodanig mag er nu, nu de stichting Ge zinszorg Krommenie, haar eerste lustrum viert, toch wel eens even aandacht aan worden geschonken. Maandagavond jl. vond er in het con certzaaltje van de Verblifa alhier, een openbare vergadering plaats ter gelegen heid van dit 5-jarig bestaan. Hiervoor was de wethoudster van sociale zaken van Purmerend, tevens voorzitster van Gezinszorg aldaar, mevr. Steert-Brou- wer, naar hier gekomen om een en an der over haar inzichten en ervaringen op dat terrein te vertellen, en als extra inlichtingenbron had zij de sociale werk ster van haar plaats, mej. Luijendijk, medegebracht. In haar openingswoord tot deze ver gadering, die door een kleine honderd belangstellenden, meest dames, werd bij gewoond, gaf de voorzitster van onze plaatselijke stichting, mevr. Reijmers- Lam, een kort overzicht van het werk, dat in de afgelopen 5 jaar hier was ver richt. Daaruit bleek onder meer, dat het aantal donateurs in deze gemeente is op- V erkeersongevallen Donderdagmorgen sloeg op de Provin- cialeweg een auto linksaf Krommenie in, zonder de richtingsaanwijzer uit te ste ken. Hierdoor moest de achter deze wa gen rijdende chauffeur remmen, waar door de auto, die daar weer achter reed, in de mening verkeerde, dat zijn voor buurman ging stoppen voor de spoor bomen. Hierdoor ontstond een aanrijding, waarbij flinke materiële schade was. Even later reed een Amsterdammer, ter hoogte van het GVO-terrein pardoes in de wegsloot. Door de gladheid in de bocht van de weg begon zijn wagen te slippen, met bovengenoemd gevolg. Persoonlijk letsel kwam bij belde on gevallen niet voor, Ri Brandje Donderdagnacht rukte de V.B. uit voor een brand in de schuur van J. J. van Harlingen aan de Uitweg. Ondanks krachtig ingrijpen kon niet voorkomen worden, dat de schuur een prooi der vlammen werd, doch uitbreiding van de rode haan kon belet worden. Ri geklommen tot 1233, en hoewel dat ze ker niet slecht valt te noemen, zijn toch nog lang niet' alle gezinnen van Krom menie, wat er ruim 1800 zijn, bij Ge zinszorg aangesloten. Dat is jammer, al dus spreekster, want zoveel te meer le den, zoveel te meer kunnen wij doen. Wat er gedaan wordt, is intussen toch al zeer respectabel, want er is in die ja ren in niet minder dan 548 gezinnen hulp geboden tot een totaal aantal van 12396 verpleégdagen. En als men dan weet, dat het aantal van 94 gezinnen, waarin in het eerste jaar hulp werd ge boden, het laatste dus dit jaar is gestegen tot 138, dan is de stijgende lijn duidelijk zichtbaar, en het bewijs, dat (zie voor vervolg pag. 2) Oud papier actie ten bate van Nationaal Rampenfonds De leerling van de School met de Bij bel organiseerden met verschillende leer lingen van andere scholen een ophaal actie oud-papier, ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. De gehele Maandag, 2 Februari, heb ben de kinderen gezwoegd en gedraafd. Ruim 40 leerlingen zijn bezig geweest de opbrengst in zakken, welke door de Pa pierfabriek te Wormer beschikbaar wer den gesteld, te pakken. Het resultaat was: 200 volle zakken. De Directie van genoemde fabriek stel de onmiddellijk een vrachtauto ter be schikking om de zakken naar de fabriek te vervoeren. Na weging bleek een to taal van 4841 kg. papier ingezameld, waarvan de opbrengst het prachtige be drag van ƒ439.32 opleverde. Dit bedrag zal in het Rampenfonds worden gestort via „Beurzen open Dijken dicht". Jan P. Strijbos over „Onbekend Spanje" De atletiekvereniging „Lycurgus" or ganiseert op Dinsdagavond 17 Februari a.s. in de sociëteit „Ons Genoegen" al hier een avond voor haar leden en do nateurs, waarbij de bekende journalist en natuurkenner Jan P. Strijbos prachtige kleurenfilms zal vertonen over „Onbe kend Spanje". De heer Strijbos, in de Zaanstreek reeds een bekende figuur, oogst met dit programma overal groot succes. Om ook andere personen dan al leen leden en donateurs in de gelegen heid te stellen deze mooie avond te be zoeken, is er een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar bij C. de Boer, Weverstr. 29a, Krommenie en D. A. Mienes, Zaan- weg 98, Wormerveer, a 1.25. Verder is er nog bal na. (Ik worstel en kom boven) Wij dachten ons zo goed verschanst Door Hollands hoge dijken. Zij waren stoer en sterk genoeg, Niets zou hen doen bezwijken. Geen storm, hoe hard hij loeien zou, Kon Hollands dijken kraken, .Geen tij, hoe hoog het wassen wou. Kon land en volk genaken. Maar al die rust en zekerheid Is in één nacht vergaan. Eén nacht van storm en watervloed Bewees hoe zwak wij staan Als d' oerkracht van 't natuurgeweld Zich uit zijn kluisters wringt En ons tot radeloos ontzag En machteloosheid dwingt Die nacht, waarin de waterwolf Opnieuw zijn offers vroeg, En diep zijn schuimbedropen muil In Hollands polders sloeg, Was als een hellevaart zo rauw, Beladen met verderf. Een nauw herrezen volk verloor Zijn vrouw, zijn kind, zijn erf. Toch zal ook nu dat kleine volk Zijn grote moed bewijzen. Wat in een nacht verloren ging. Zal eenmaal weer herrijzen. Want Hollands volk is klein maar taai, Niets kan zijn wilskracht doven, En 't oud devies klinkt fier en trots: „Ik worstel en kom boven". G. VISSER „Mouwen Omhoog, Ons Land Moet Droog" Gevolg gevend aan de oproep van het Nationaal Hoofdkwartier van de Neder landse Padvinders zullen „De Zeedui vels" en de „Zeeduivelwelpen" Zater dagmiddag 14 Februari „werkjes" gaan verrichten, om zodoende minstens ƒ1.— te verdienen. Dit geld, ƒ1.— van alle Nederlandse Padvinders, zal gestort wor den in het Rampenfonds. Getracht zal worden bij de bedrijven werk voor de Zeeverkenners te vinden, liefst in groepjes onder eigen leiding. Voor de Zeeduivelwelpen bij particulie ren. Diegenen, die hieraan hun medewer king willen verlenen en een werkje wat het dan ook is voor een welp hebben, worden verzocht dit op te geven bij: Schipper Wapstra, Weverstraat 47, Krommenie. Zaterdag wordt het dan uit gevoerd. N.B. Het is niet de bedoeling, dat ouders de kinderen geld geven voor een werkje. Het moet echt verdiend worden hij derden. A. B. Wapstra Bioscoop „Centraal" Krommenie TeL 82092 1920—1953 Vanaf Vrijdag, alle werkdagen tot en met Donderdag, elke avond: aanvang 8.15 uur; Zondags: 6.30 en 8.30 uur: De grote bekroonde film met in de hoofdrol Silvano Man- gano, bekend uit de film „Bittere Rijst". Mannen begeerden haar... Vrouwen benijdden haar... doch de mensen eerbiedigden haar. Speciale voorstellingen voor de kinderen van 8 tot 80 jaar. Zondag: 2.30 en 4.30 uur: Kleine zeer aantrekkelijke films van de grote kunstenaar van het witte doek WALT DISNEY Bespreek vroegtijdig uw plaatsen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1