n totaal acht faciliteiten tot ss vrijstelling van belasting Het spoor van het zwaarcL Loterijwet niet S overtreden Auto in water geslipt Vrouwen! Teleurstellende prestaties van Sparta en NedLloyd CKefarine 4 Technische hulp uit 31 MILLIOEN BINNEN VOOR Duitsland HET RAMPENFONDS (scheepvaartbebichten) Medeleven en offerzin van Zwitsers zeer groot WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 'P Qift en aan het Rampenfonds 1n bepaalde gevallen ook vermindering nvoerrechten. accijns en omzetbelasting van bod. lans zijn door het ministerie van Financiën mededelingen gedaan betreffende en fiscale faciliteiten en problemen vanwege de overstromingsramp. Ofschoon eds eerder gedeeltelijke publicaties hieromtrent zijn gedaan, geven wij ten be- teve van onze lezers en gezien het belang van deze materie, de belastingfacili- ii - - Er zijn acht belastingfaciliteiten ver- o"1 end door de regering, bjj het doen van ften aan het Nationaal Rampenfonds, ian" ecrste tegemoetkoming is, dat alle. ale ften in geld aan het rampenfonds, grote 5„e_ wel als kleine, volledig mogen worden getrokken van het belastbare inkomen bui. de belastbare winst. Dit voorzover die em- 'ten. schriftelijk kunnen worden be- van ezen,"b.v. door giro- of poslwissel- rookjes. Ten tweede worden bedragen, die ten van ïhoeve van het Rampenfonds van het nci- on worden afgestaan, waaronder ook s beloningen voor overwerk, voor de ïffing van de loonbelasting en de ver- reningsbeffing buiten aanmerking gela- De derde tegemoetkoming betreft spe- aal ondernemers. Bedrijven die om de ichtoffers te helpen uit hun voorraad lederen gratis afstaan aan' het Ned. )de Kruis en eventuele andere daartoe ge- ingewezen instanties, mogen die goede- tge- a's verlies boeken. Van de gratis raël gestane goederen wordt ook geen om- ond tbelasting geheven, irdt De vierde concessie geldt voor de fa- test 'iekanten en importeurs van tabaksar- ties celen. Als deze fabrikanten en impor- urs tabaksartikelen gratis afstaan aan zo- ;t. Rode Kruis of andere bevoegde ïn- anties wordt hun daarvoor vrijstelling in accijns verleend. De vijfde faciliteit, die weer voor iep Sereen geldt. is. dat geen schenkings- cht zal worden geheven van sehenkin- *ig. ,n 'n Reld aan het Rampenfonds en van de he.nk'nÜen in goederen aan het Rode -he ruis en andere eventueel aan te wijzen vjd stanties. em De zesde tegemoetkoming is deze, dat werkeliike slachtoffers van de wa- rsnood, dus de mensen die min of te eer ernstig getroffen zijn en niet de men, die alleen maar wat water V.P.R.O. en „Beurzen open, dijken dicht" Het bestuur van de VPRO verzoekt ede te delen, dat door een misverstand - VPRO aan het eerste programma van 3eurzen open. dijken dicht" niet heeft de J1?ne'j medewerken. Dit misverstand inmiddels hersteld en voor het ver- 5lg van deze radio-actie is thans ook lie o VPRO ingeschakeld. tot re° Rad van avontuur n- Van onze correspondent) ?n Twee-en-twintig Bornse winkeliers, die ie ilangs voor de rechter te Almelo moesten e. jrechtstaan wegens vermoedelijke overtre- ing van de loterijwet. werden gistermor en van het hun ten laste gelegde vrijgo- proken. Zoals men zich zal herinneren erscheen de advocaat van de winkeliers iet een rad van avontuur in de rechts- aal teneinde aan te tonen dat men bij en £a(^ van avontuur bij bet kiezen van ïn bepaald getal overwegende invloed op e keuze kan doen gelden. De kantonrech- ir had de winkeliers destijds veroordeeld. Chauffeur overleden (Van onze correspondent) De gladheid van de wegen door de pdooiende sneeuwlaag heeft in Gro- ingen een ernstig ongeval ten gevolge jehad. Gisternamiddag slipte een per- ionenauto, bestuurd door de negen en ertigjarige vertegenwoordiger G. H. ïoon uit Groningen. De auto kwam in. iet Winschoterdiep terecht en verdween eheel onder water. De Groninger jrandweer had de wagen wel spoedig p het droge, maar de levensgeesten 'an de bestuurder waren toen reeds ge zeken. Dief heeft trek in iets hartigs (Van onze correspondent) De Enschedese slager A. J, werd dezer Sagen 's morgens om half vier wakker »en de bel van zijn winkel overging. Het 'leek dat een inbreker met medeneming ••an wat geld. worst en spek zijn winkel 'ia de voordeur had verlaten. De man kon len uur later door de Enschedese recherche Eearresteerd worden, In de woning van ennissen, waar een feestje gevierd was m gebrek aan eetbare waar ontstaan was, was hij juist bezig met. het verdelen van het spek. De man, de 43-jarige J. J. M„ 3ie reeds vaker met. de politie in aanraking kwam, werd in het Huis van Bewaring te Almelo ingesloten. Dodelijke aanrijding door dronkenschap Eén jaar geëist De Officier van Justitie bij de recht- oanlc te Roermond heeft een jaar ge vangenisstraf geëist en vijf jaar ontzeg ging van de bevoegdheid een motorrij tuig te besturen tegen de ?5-jarige filmoperateur K. uil Den Haag. die 18 December tegen het vallen van de avond op de Rijksweg te Weert de huisvrouw L. heeft doodgereden. De advocaat, mr. Michiels van Kes- Benich. legde de nadruk op het schuld bewustzijn van zijn cliënt. Hij wilde niet beweren dat verdachte onschuldig tvas maar hij stelde toch wel de vraag, of een niet benevelde chauffeur de aanrijding wei had kunnen voorkomen. Verdachte gaf toe te veel te hebben gedronken en ondanks dat toch in zijn auto naar Spekhoizerheide te zijn ge reden. De verdediger vroeg een gedeel telijk voorwaardelijke straf. Klipfontein opengereten over gehele kiel Duikers hebben ontdekt, dat het wrak van de „Klipfontein", het Nederlandse vracht- en passagiersschip, dat in Ja nuari bij Lourengo Marques in drie kwartier tijds ten onderging, over de gehele kièl opengereten is, aldus be richt A.P, In het casco zijn volgens de duikers stukken rots gevonden. hun kelder hebben gehad, op verzoek uitstel van betaling van belasting kun nen krijgen van de rijksontvanger. Op de zevende plaats is er nog een extra-faciliteit voor de omzetbelasting. Dat is over de enlréeaelöen van vóór Maandag 2 Maart gehouden sportwed strijden en van vóór 2 Maart gegeven concerten en theatervoorstellingen geen omzet wordt geheven, mits minstens de helft van de bruto-recette aan het Ram penfonds is afgedragen Tenachtste en ten laatste worden geen invoerrechten geheven bij invoer van goederen, die tot leniging van de nood zijn geschonken aan erkende in stanties en organisaties op het gebied van de hulpverlening, zoals liet Rode Kruis en het Rampenfonds. Al deze goederen moeten gratis aan de getroffe nen worden uitgedeeld of afgestaan. De vrijstelling van invoerrecht geldt ook voor de invoerbelasting, die voor inge voerde goederen de omzetbelasting ver vangt. Het is verder mogelijk de belasting aftrek toe te passen op het inkomen over 1952, doch als men de giften in 1952 in plaats van in 1953 wil aftrek ken, dient dit speciaal schriftelijk bij de aangifte te worden verzocht. Dit laatste geld niet voor de loonbelasing. Hier is de toepassing van de faciliteiten een- voudiger. De werkgever behoeft slechts in zijn fiscale loonadministratie het loon verminderd met de afdracht aan het Rampenfonds en de werkelijk inge houden loonbelasting te boeken. De be lastingvermindering is dan al verleend en de wekrnemer heeft géén bewijs stuk meer nodig. Overwogen wordt nog of het mogelijk is, een regeling te treffen, dat niet onder de inkomstenbelasting vallende werk nemers aan de inspecteur kunnen ver zoeken, de loobelasting over de rest van het jaar te verminderen. Met betrekking tot de betaling van reeds opgelegde of nog op te leggen aanslagen over oude jaren tenslotte kun nen door ere ramp gedupeerden, indien ze aan betalen toe zijn, zich tot hun ontvanger wenden met een verzoek om uitstel. Door het departement is aan de ontvangers al medegedeeld, dal zij deze wensen redelijk en soepel moeten be handelen. Uit dit straatbeeld in Willemstad blijkt, dat de Nederlandse \Antillen niet achter blijven bij de inzameling voor het Na tionaal Rampenfonds. Er is intensief gecollecteerd en het resultaat was al leszins bevredigend. Bij de telling van de inhoud van de bussen waren bank biljetten van honderd gulden geen zeld zaamheid. 11. Vol beledigde verontwaardiging strompelt Alström weg. Maar hij heeft de deur nog niet bereikt of Tsacha rijst snel op. „Duizendmaal vergiffenis, o machtige Khan van het Noorden," lispelt hij buigend. „Doch het wordt tijd. dat mijn mannen en ik ons ter ruste begeven. Morgen in de vroegte behaagt het u immers dat wij u de jacht met Bor Khan's lievélingsvogel Opnieuw voelt de Noorman argwaan; het valthem op hoe onsympathiek Tsacha's handen zijn, die deze nederig over de borst tezamen brengt. Doch hij beheerst zich en knikt kort: „Het zij so. Morgenochtend jagen wij. Slaap wel." De wind. giert hoog om de torens van de burcht, als de drie steppenkrijgers de zaal verlaten. De jongste van hen werpt een onrustige blik om zicil heen en brengt zijn hand aan dc keel; hij heeft het gevoel of de zware muren hem dreigend om sluiten. Dan voelt hij Tsacha's hand op zijn arm. „Is de zoon der steppe bevreesd?" „Volg dan de oude, snel!" Hij maakt een bevelend gebaar naar Alström, die juist om een hoek verdwijnt. „Waartoe?" vraagt de jongen angstig. „Dwaas, hebt ge de tandeloze gek niet horen spreken over het zwaard, eer de Noorse hond hem beval te zwijgen? Zijn geest is ziek van herinnering en hij is babbelziek als een oude vrouw. Spreek met hem. Hoor hem uit-"' Hij wenkt de oudere krijger ên geruisloos verdwijnen de beide mannen in de schaduw van de gang, de jongen alleen achterlatend. Een nieuwe windstoot doet in de verte een raamluik spookachtig knarsen. Zweetdruppels parelen op het voorhoofd van de jonge krijger als hij aarzelend Alström's voetstappen volgt. Zelfs het onweer op dc steppe oreest hij minder dan de nameloze dreiging van al deze zware muren, die overal om hem heen torenen. Telkens meent hij geluid te horen en dan ver stijft hij. terwijl zijnblik schichtig rondschiet. Wat hem echter ontgaat, is de kleine schaduw, die hem behoedzaam volgt en wiens scherpe oogjes hem geen ogen blik uit het oog verliezen. H. M. .1. Blomjoust Te Tilburg is de heer H. J. M. Blom- jous, textielfabrikant, van 1920 tot 1946 lid van de Eerste Kamer, jarenlang curator en nadien president-curator van dc Katholieke Economische Hoge school, overleden. Hy was 11 Augustus 1877 in Tilburg geboren er is dus 75 jaar geworden. In de tijd dat hij nog tot de katho lieke jongeren behoorde, heeft H. M. J. Blomjous een actief aandeel gehad in de uitbouw van de Katholieke Staats partij in het Zuiden, vooral in liet dis trict Tilburg, dat hem in de Prov. Sta ten van Brabant afvaardigde. In de Eerste Kamer kreeg hij zitting als vertegenwoordiger van de Tilburgse textielindustrie. Dat Kamerlidmaatschap is zeer vruchtbaar geweest, ook omdat hij door zijn vriendschap met oud-coa- iUie-genoten invloed had in kringen, die voor katholieken niet altijd toegan kelijk waren. Zijn naam als Kamerlid is vooral verbonden met de verwerping van het Belgische Kanalenplan, met de feitelijke opheffing van het beruchte art. 177 van het Indische Regerings reglement. dat de vrije missionnerïng in Indië aan banden legde en met zijn strijd tegen de geleidelijke afbraak van leger en vloot. Bovendien was hij op financieel ge bied geen onbekende, zijn belangstel ling ging vooral uit naar de belasting- politiek, waarover hij vroeger o.a. in ,De Tijd" artikelen geschreven heefi, Als technisch adviseur heeft hij zijn aandeel genomen aan de werkzaam heden van een internationale arbeids- conferentie in Washington. Ten slotte heeft hij zich ook veel op sociaal ge bied bewogen. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijn lijke lijden. Zij kunnen deze aanmerke lijk verlichten, ja. die pijnen doen ver dwijnen door het gebruik van Togal. de grote pijn verdrijver. Togal is onschadelijk voor hart. nieren en maag. Bij apotheek en drogist i 0.95, 2.40 en 8.88. In de Tweede Kamer Wie zal mej. dr De Waal opvolgen (Van onze parlementaire redacteur) Over de opvolging van mej. dr. De Waal als lid van de fractie van de K.V.P. in de Tweede Kamer bestaat nog geen zekerheid. Overeenkomstig het reglement zou mej. De Waal, die een door de verkiezingsraad „aangewezen- zetel" (kwaliteitszetel) bezette, worden opgevolgd door mej. mr. dr. De Vink. Op de lijst staat echter de heer Rool- vink als eerste na mej. De Waal. De heer Roolvink is dus door het centraal stembureau benoemd. Volgens het re glement zou de heer Roolvink nu zijn beurt voorbij moeten laten gaan om wille van de opvolging van deze „aan gewezen zetel". Indien de heer Roolvink eventueel in beroep zal gaan bij de partijraad over deze opvolging, waar kans op schijnt te bestaan, dan heeft hij de bevoegdheid om, hangende de be slissing van de partijraad, reeds zitting te nemen. Ergerlijk optreden streng gestraft Zware straffen voor pseudo'geëvacueerden De politierechter te Den Bosch heeft Dinsdagmiddag B. en H. uit Princenbeek veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf omdat zij zich by een groot aan tal Brabantse boeren voor geëvacueer- den hadden uitgegeven en om bijstand in hun nood hadden gevraagd. Toen er hier en daar om een legitimatie werd gevraagd heeft de vrouw van B., wier broer wel geëvacueerd was, daarvoor gezorgd. Zij werden Vrijdag in de om geving van Reusel door de politie op heterdaad betrapt. Zowel de officier als de politierechter hekelden in scherpe bewoordingen het gedrag van deze beklaagden tegen wie de hoogst mogelijke straf voor dit ver grijp werd gevraagd en uitgesproken. De vrouw van B. werd wegens mede plichtigheid tot vier maanden veroor deeld; alles met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Zij zullen zich later in Breda nog te verantwoorden hebben voor dezelfde vergrijpen in dit arron dissement gepleegd. Wetsontwerp ingetrokken Het od 1 October 1951 ingediende ont werp van wet tot wijziging van de Boterwet is ingetrokken. Hulp aan Rampenfonds Dc overstromingsramp, die Nederland trof, heeft ook iri de tafelteriniswereld de naastenliefde wakker geroepen. De opbrengst van het internationaal verenigingstournooi te Auvelais (België) is broederlijk verdeeld tussen het Bel gisch en Nederlands Rampenfonds, ter wijl de bevolking van dit kleine Belgi sche plaatsje aan de Nederlandse deel nemers een hoeveelheid kleding mee gaf ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingsramp. Overigens vielen de sportieve prestaties van de Neder landers tegen. NedLloyd, dat tevoren tegen het Bel gische Panthéon met 64 het onderspit had gedolven, kon het ook in Auvelais niet tot een overwinning brengen. In de poule sneuvelde het zowel tegen Villette Charleroi als Etoile Mezières met 53. Als excuus voor NedLloyd geldt de af wezigheid van Pelser, die wegens ziekte verstek had moeten laten gaan. Sparta moest 't zonder Will van Zoelen stellen, die werd vervangen door Loek Stoop. In de poule wandelde Sparta over zijn tegenstanders PPC Auvelais en Racing Club de Paris II, doch in de demifinalë werd het onverwacht een halt toegeroe pen door het Antwerpse Zorro. Alleen Cor du Buy zorgde voor twee overwin ningen in het enkelspel en droeg zijn steentje bij in de dubbelspeizege. Verder kwamen de Spartanen niet. In de finale zegevierde het sterke team van Racing Club de Paris met dc spelers Lanskoy. Agopoff. Dubouillé en Grebonval over Zorro met 52. Zondag 15 Februari organiseert R.K.T.T.V. „Winfried" haar jaarlijks tournooi in het Krelagehuis. Het bestuur van Winfried heeft besloten de op brengst van dit tournooi geheel ter be schikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. Eenzelfde geste heeft het bestuur van Rapid gedaan door de bruto recette van het tournooi om het Komeetschild voor dit doel af te staan. Het tournooi wordt verspeeld op 1 Maart a.s. in het St. Wil- librordushuis. Er wordt aan deelgeno men door vertegenwoordigende teams van de afdelingen Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, 't Gooi, Brabant en Limburg. Bovendien wordt afgevaardigd de nationale jeugd- ploeg en voor het eerst een buitenlandse ploeg. n.l. het team van Antwerpen, waarschijnlijk uitkomend met Wally van Ganzen, Blonder, Keustermans en Jan sen. Advertentie 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet CHefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Teza> men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n jQije doet wonderen! Verwacht kan worden dat door de Enschedese bevolking en het bedrijfsleven een bedrag van on geveer een millioen gulden ten bate van het Na tionaal Rampenfonds bijeengebracht zal worden. Een collecte in Lieshout bracht gemiddeld 17 i gulden per gezin op. In Bleiswijk, een gemeente met 3045 inwoners (600 gezinnen) is 41000 gulden bijeengebracht. Benthuizen heeft 52^ gulden per gezin geofferd; totaal 16.914.76 gulden. Grootebroek heeft 20.556 gulden voor het Rampenfonds opge haald. De burgemeester van Nijmegen heeft als voorzit ter van het plaatselijke watersnoodcomité medege deeld, dat Nijmegen zeker f 300.000 zal kunnen af dragen aan het Nationaal Rampenfonds. In overleg met de voorzitters der Statenfracties hebben Gedeputeerde Staten van Friesland beslo ten een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar tp stellen voor het Rampenfonds. Het personeel van een motorenfabriek te Arnhem heeft acht uur loon en een snipperdag, totaal 5000 gulden, afgestaan. De directie heeft er 25.000 van gemaakt. De Franse fabriek heeft het bedrag op haar beurt verhoogd tot 40.000 gulden. Het noodfonds Verbond van Ned. Werkgevers heeft een bedrag van 300.000 gulden overgemaakt. De Coöperatieve cen trale Raiffeisenbank en de bij haar aangesloten boerenleenbanken hebben in hun gezamenlijke actie ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 300.000 gulden bijeengebracht. Volgens de definitieve cijfers heeft het personeel van de Provinciale Gelderse Electriciteitsmaat- schappij de som van 23.353.42 weten op te brengen. Dit bedrag is aangevuld door de ambtenarenver- eniging „Prelecta" tot 29.000. De gift van het be drijf bedraagt 25.000, zodat in totaal 54.000 gulden kan worden afgedragen. Sinds vorige week Maandag neemt het personeel van Philips-telecommunicatie N.S.F. te Hilversum deel aan een actie ten bate van het Rampenfonds, zowel door dagelijks één uur over te werken, als door onderlinge inzamelingen. Op het fabriekster rein geeft een grote thermometer de stand van de acties aan. Gisteren was mén de 100.000 gulden ge passeerd. Geen stortingsrecht voor girostortingen Bij het Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond in totaal ruim 31 millioen gulden binnengekomen. De directeur-generaal van de P.T-T. heeft goed gevonden, dat met ingang van 10 Februari, op giro- stortingen op postrekening no. 9575 ten behoeve van liet Nationale Rampenfonds geen stortingsreclitcn behoeven te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor dc stortingen op girorekening no. 17 (en behoeve van de radio-actie „Beurzen open, dij ken dicht". Het hoofdbestuur van het Indonesische Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat het een beroep doet op de afdelingen van het Rode Kruis in Indo nesië geld en kleding in te zamelen tot leniging van de, nood onder de slachtoffers van de overstromin gen. die Nederland en Indonesië hebben geteisterd. Wat er van de inzameling binnenkomt zal gelijke lijk worden verdeeld als steun voor de slachtoffers in binnen- en buitenland. Ook in Nieuw-Guinea zijn steunpostzegels verschenen. De Landsdrukkerij heeft in recordtijd overdrukken vervaardigd. Bin nen enkele dagen zullen de zegels over heel Nieuw- Guinca verkrijgbaar zijn. Het bedrag van ruim één millioen, dat de Neder landse Antillen tot nu toe in totaal hijeengebracht hebhen voor de slachtoffers in Nederland, betreft Antilliaanse courant. De opbrengst aldaar heeft dus de twee millioen gulden Ned. courant overschreden. ïiiiimmnmtmilium De bemanning van het Amerikaanse schip South land, dat te Rottei'dam ligt, bracht 205 dollar bij een. In aansluiting aan de mededeling inzake een in zameling onder bet gehele overheids- en semi-over- heidspersoneel, delen de besturen van de vyf cen- tralen van overheidspersoneel mee, dat zy besloten hebben het personeel op basis van vrijwilligheid dringend aan te bevelen niet alleen over de maand Februari, maar ook over de maanden Maart en April een procent van het salaris af te staan. In dien aan dit verzoek wordt voldaan, dan zal door het personeel in dienst van dc Nederlandse over heden een bedrag van ruim 2'A millioen gulden worden afgestaan. Scandinavische landen» Denemarken heeft tot op heden mèer dan 5M millioen gulden voor Nederland bijeengebracht. Uit Zweden is gisteren een grote partij nieuwe kleding aangekomen, ingezameld op initiatief van een con fectiefabriek. Amerika. De republikeinse senatoren Taft en Thye hebben Dinsdag een voorstel ingediend overtollige graan voorraden in de V. S. aan de overstroomde gebie den in Europa te leveren. Voor het vervoer op kosten van de Amerikaanse regering wordt een be drag van tien millioen dollar gevraagd. „The American Joint Distribution Committee" heeft 5000 gulden tèr beschikking van het Rampen fonds gesteld. Het Internationale Joodse Hulpcomité „Bnai Brith", heeft de Nederlandse ambassadeur te Wash ington een chèque van 10.000 dollar overhandigd. Frankrijk. De „Secours Catholique" heeft een chèque ter waarde van 12 millioen francs ter beschikking ge steld van het Nederlandse Episcopaat. De Franse autoriteiten in Duitsland hebben de Nederlandse ambassade in Bonn 14.000 gulden over handigd. Het personeel van de Bata-fabrieken in Hellocour, Neuvic en Vernon staan een uur werk loon af. West-Duitsland. De secretaris-generaal van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, prof. Hallstein, heeft de Nederlandse ambassadeur te Bonn, de heer A. Th. Lamping, meegedeeld, dat de Bondsrepubliek bereid is, „voor zolang als nodig is", een. groot aan tal locomotieven, vrachtauto's etc. aan Nederland te lenen. De waarde van deze technische hulpver lening wordt op verscheidene millioenen guldens geschat. Venezuela. In de steden Maracaibo en El Cardon zijn. onder de leiding van de consuls van Nederland aldaar, comités gevormd. 4 Februari was daar reeds een tegenwaarde v?n 20.000 en 30.000 Amerikaanse dol lars bijeengèbracht. Op 8 Maart a.s. wordt zelfs speciaal ten bate van de slachtoffers van ck overstromingsramp een tafeltcnnnis- touvnooi gehouden in de daarvoor gratis ter beschikking gestelde Apollo- hal. Aan dit Nationaal-Rampenfonds- Tournooi kan worden deelgenomen door spelers uit de afdelingen: Am sterdam. 't Gooi, Den Haag, Haarlem. Noord-Hollands Noorderkwartier en Utrécht. De competitie vraagt Zaterdag a.s. weer de volle aandacht. In de hoofd klasse wint NedLloyd van het bezoeken de Never Down, terwijl Sparta weinig moeite zal hebben met Quick. Wibo moet helemaal naar Maastricht om de buit binnen te halen. VIF komt in afd. C van de overgangs klasse in Amsterdam op bezoek bij Rapid 2. dat volgens de positie op de ranglijst nog best een paar puntjes ge bruiken kan. Voor VIF is oppassen de boodschap. In afd. D krygt Winfried het zwaar te verduren by Disnie, terwijl HBC bij voorbaat kansloos is tegen het sterke Rapid. SmashSparta 2 betekent de laatste barricade voor een prolongatie van liet kampioenschap van Sparta 2. Hoewel de zenuwen in dergelijke wedstrijden een grote rol spelen achten wy de kans op een zege van Smash toch niet groot. Jong Leven gaat gemakkelijk winnen van degradatiecandidaat Batswingers 2. Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan organiseert de tafeltennisclub Sparta op 18 Februari a.s. in het gebouw van de St. Josephsgezellen de jubileum- wedstrijd SpartaWest-Europa. Voor West-Europa spelen; Richard Bergmann, 4 x wereldkampioen en René Roothooft. kampioen van Frankrijk. Voor Sparta spelen: Cor du Buy. meervoudig kampioen van Nederland en Will van Zoelen, Ned. international. De wedstrijd wordt gespeeld volgens Davis- cup-systeem. Nieuwe TC. heeft selectie gemaakt O.a. Lenstra en v. Schijndel Voor de training van het Nederlandse elf tal zijn de volgende 23 spelers uitgenodigd (in alfabetische volgorde): Alberts (Vites se). Biesbróuck (RCH). van de Bogert (DOS), Boskamp (Ajax). Clavan (ADO), Claus (Helmondia), Van Éde (Sparta), Van der Gijp Emma), Hendriks (Vitesse), Klaassens (VVV), Van der Kuil (VSV), Kuypers (Volewijckers), Landman (Sparta), Lenstra (Heerenveen), Louer (NOAD), Louwers (Eindhoven). Luiten (DOS). Van Kaalte (Blauw Wit). Van Schijndel (SVV), Tebak (Eindhoven), Terlouw (Sparta), De Voogd (Haarlem) en Wiertoz (DWS). D i Keuze Commissie verklaart uitdrukke lijk, dat de mogelijkheid blijft bestaan, dat alsnog spelers worden uitgekozen om de training (of trainingsbijeenkomsten) te vol gen als de K.C. daartoe aanleiding vindt. Ook is het mogelijk dat spelers, die plot seling een uitstekende vorm blijken te be zitten en niet uitgenodigd waren, in het Nederlands Elftal worden gekozen. De voorbereiding voor de wedstrijd tegen Zwitserland geschiedt onder meer door het spelen van trainingswedstrijden en daarom is het aantal uitgenodigde spelers groter dan voorheen het geval was. Rapport vanuit Melbourne naar het I.O.C. De voorzitter van het Australische or ganisatie comité voor de Olympische Spelen heeft medegedeeld dat in de loop van deze week een rapport gezon den zal worden aan de kanselier van het IOC, Otto Mayer, met bijzonder heden over de organisatie van de Spe len in 1956, alsmede over de jongste be sluiten welke te Melbourne genomen zijn. Hij voegde hieraan toe. dat een bedrag van 1.250.000 Australische pon den (ruim 10 millioen guldenvoor de organisatie beschikbaar zou zijn. ALDABI 9 te Montevideo. ALHENA p. 11 Vlissingen n. R'dam. ALTAIR 11 te Paranagua. AVERDIJK p. 11 Vlissingen n. Antwerpen. AMERSKERK 11 van Adelaide h. Melb. AALSUM 11 te Las Palmas. ALKAID 11 te Recife. ALPHARD p. 11 Finlsterre n. Recife. AMPENAN 11 van Madras n. Vizagapatam. AMSTELVAART p. 11 Minicoi n. Belawan. ANDIJK p. 11 Azoren n. Havana. ALDEGONDA 10 van Pladju n. Bangk. ALGENIB p. 11 Kp. St. Vinct. n. Antw. ALPHACCA 11 te New York. BLITAR 11 van R'dam n. Bremen en Hamburg. BENGKALIS p. 11 Kp. Gata n. Marseille. HAULERWIJK p. 11 Ouessant n. Hamb. BONAIRE 11 te Port of Spain Tr. 3RITSUM p. 11 Scilly n. Curacao. BOSCHFONTEIN 1 Ite Aden. BOSCHFONTEIN 11 t.e Pt. of Spain Tr. CALTEZ NEDERLAND p. 11 Gibraltar n. Rotterdam. CERINNA 12 te Miri. CERONIA p. 10 Cairns n. Balikpapan. CRONENBURGH p. 11 Vlissingen n Bilbao. CRONENBURGH p 11 Wight n. Bilbao. DOURO 11 te Algiers. DELFLAND p. 10 St. Paulsrots n. Amst. DRENTE 11 te Semarang. ESSO AMSTERDAM 10 van Rotterdam n. Baton. Rouge. ESSO DEN HAAG p. 11 Azoren n. R'dam. ENGGANO 11 te Damman. FAIRSEA 11 te A'cfam, FRIESLAND 11 te Newcastle Tyne. GADILA 11 te Shellhaven. GAROET p. 10 Sabang n. Colombo verb. GRAVELAND 11 te Porto Alegre. GROTEKERK 11 te Dar es Salaam. FELIPES 11 te Pladjoe. HECUBA 12 te Barbados verw. HECTOR 11 te Ouessant n. Hamburg. HECTOR 11 te Burriana. HOOGKERK p. 11 Casquets n. Genua. HOOGKERK 11 te Antwerpen. HEELSUM 10 van Jacksonville n. Le Havra JAPARA 9 van Penang n. Belawan. JAGERSFONT. p. 10 Kp. Blanco n. Amst. JOH, v. OLDENB. p. 11 Perim. 12 v. Aden. KEDOE 11 te Suez LIEVE VROUWEKERK 10 nm. te Karachi. LUTTERKERK 11 te Kuwait. MAASDAM 11 te St. Thomas. MADOERA p. 11 Ouessant n. Amst. MAASDAM p. 11 Mona eil. n. St. Thomas. MALEA p. 10 Azoren n. Curasao. MAL VINA 11 te Yokohama. MARIS A 1 lte Liverpool. MITRA p. 11 Galapagos ell. n. Curacao. MURENA p. 11 Formosa n. Yokohama. MIRZA p. 11 Runsaljebel n. Bahrein. MOLENKERK 11 te Antwerpen. MUÏDERKERK 11 van Suez n. Aden. NESTOR 10 van Port of Spain n. A'dam. MURENA p. 10 Luzon n. Yokohama NIEUW AMSTERDAM 10 van New York naar Curacao. NIGERSTROOM p. 10 Madeira n. Dakar. ORION pass. 11 Febr. Finisterre n. Malta. OMALA 10 dw. Muscat n. Suez. PRINS WILLEM HI 10 van Rotterdam n. Valencia. POLYDORUS 11 nm. te Belawan. POLYPHEMUS 11 te Surabaja, PR. WILL. IV p. 11 Kp. St. Vinct, RADJA 11 te Makassar. RIDDERKERK 11 nm. te Rotterdam. SAMARINDA 11 van PL of Spain SCHERPENDRECHT 11 te Santos. SOESTDIJK 11 te Djeddah. STAD MAASTRICHT 11 te Huelva. RUYS 9 te Kaapstad. RITA 11 te Pladju. RONDO 10 nm. te Tanea. STAD ARNHEM 10 van Savona n. Cypr. STAD MAASSLUIS 11 te Immingham. RIJNLAND 11 te Hheos. SAPAROEA p. 11 Kp. Blanco n. Havre. SCHERPENDRECHT 11 te Santos. STR. MAKASSAR p. 10 Formosa n. Kobe. TARA p. 11 Fernando Noronha n. R. Jan. TARAKAN 11 van Pt. Said n. Indonesië-. TAWALI 11 te Tj. Priok. TEIRESIAS 11 te Banjuwangi. TERNATE 10 nm. te Bone. TIBERIUS 10 van Pt of Spain n. A'dam. TJISADANE 11 te Mosselbaai. TOMORI 11 van Rott. n. Djibouti UTRECHT 11 te Semarang. VEENDAM 10 van Halifax n. N. York. VEENDAM 11 van Halifax n. N. Y. verb. WIELDRECHT p. 11 Ceylon n. Madras. WILLEMSTAD 11 van Antwerpen naar Amsterdam. WESTERDAM p. 11 Kp. Race n. Rott. WINSUM 10 nm. van Dakar n Hamburg. TJSSEL p. 10 Kp. Matapan n. Latlakia. ZUIDERKR. p. 11 Ouessant n. Amstd Rott. Kpst. Nog een Europees record 71/2 voor Lütgehetmann Bij de na-contröle is gebleken dat Lütgehetmann het door hem gewonnen jongste tournooi om het Europese kam pioenschap cadre 71/2 gespeeld heeft met een algemeen gemiddelde van 24.24. Dit is een nieuw Europees record. Het oude stond met 22.82 op naam van P. v. d. Pol en werd gemaakt in Februari 1952 tijdens het Europees kampioen schap te Mulhouse. Opstelling Rode Duivels Voor de wedstrijd tegen de Zwalu wen, Dinsdag 17 Febr. a.s. te Gent, is het elftal van de Rode Duivels als volgt samengesteld: Doel: Seghers' (Gantoise); achter: Struyf (St. Niklaas) en Van Brabandt (Lierse S.K.): midden: Renard (Bergen), Barre (Charleroi) en de Bels (Gent); voor: Smolders (Beringen). Bollen (Wa terschei). Willems (Gantoise), Straet- mans (White Star) en Rixhon (Gent). Paauvve verlaat Maurits Bas Paauwe. die zes jaar als trainer' in dienst is geweest van Maurits. heeft zijn ontslagaanvraag ingediend bij het bestuur van deze club. Hij zal Maurits nog tot aan het eind van het lopende seizoen blijven trainen. Maurits heeft intussen reeds een aan bod ontvangen van een Oostenrijker. ■Veg genaamd, die trainer is van d-e Wiener S.C. Het bestuur zal zich hier over beraden. Geen sportprijsvraag De huidige weersomstandigheden ge ven alle aanleiding voor twijfel rond het voetbalprogramma van aanslaande Zondag. Om teleurstellingen te voorko men achten wy het in dit verband raad zaam de sportprysvraag één weck op te schorten. Sportflitsen De titel van wereldkampioen kunst rijden op de schaats is behaald door de Amerikaan Hayes Alan Jenkins. De Ita liaan Carlo Fassi, de Europese kampioen, werd derde. Maus Gatsonides, winnaar van de Rallye van Monte Carlo 1953. heeft met een Ford Zephyr ingeschreven voor de Rallye van Sestriere, die 26 Febr.2 Maart a.s. gehouden wordt REQUIEMMIS TE FRIBOURG opgedragen voor de slachtoffers overstromingsramp. De H. Mis werd opge dragen door de Nederlandse pater J. Ver- paalcn S.C.J., die werd geassisteerd door een Engelse Benedictijii als diaken en een Belgische Marianist als subdiaken. Deze plechtigheid trok veel belangstel ling. niet alleen van de Nederlandse. En gelse en Belgische families hier in de stad. maar ook van de Zwitsers zelf. Het Zwitserse volk heeft begrepen dat er geholpen moet worden en langs officiële weg is er reeds meer dan vier millioen op gebracht. Schoolkinderen organiseren uit eigen beweging geldinzamelingen op school. Verkenners staan op de drukke punten van de stad met de grootste kookpot uit hun kampuitrusting om het geld van de bur gers te ontvangen, in alle kerken van bet Bisdom Frlbourg-Genève-Lausanne zijn gis teren collectes gehouden voor de noodlij dende gebieden; de directeur van ce Ca ritas weet geen raad met alles wat hij bin nenkrijgt voor het getroffen Holland. Zo overweldigend groot zijn het medele ven en de offerzin van het Zwitserse volk, dat wij, handjevol Nederlandei's, bijeen gekomen om te zien wat wij konden doen. tot het besluit moesten komen, dat ons niets te doen overbleef, dan namens onze landgenoten onze dankbaarheid te tonen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3