ALBERT HE IJ N VIER JAAR TEGEN TWEE ZAKKENROLLERS GEËIST Verlenging van hel Atlantisch Pact tot 50 jaar Intentie voor de Stille Omgang gewijzigd Voor de slachtoffers van de watersnood Pensionhouders voor het Gerechtshof r Wij luisteren naar J Ernstige spanningen in W.-Duitse liberale partij Partijfunctionaris verdedigt gearresteerde nazi's 11 Weer onlusten op eiland Koje Bloem 24 Bakmeel 36 Cakemeel 45 Rozijnen 16 Krenten 18 Diamantjes Vir 49 Zaanse Koeken 55 Tulp Fondant 25 Choc. Pastilles 39 Heren Flikken 39 Gelderse Ham 47 Fijne Snijworst 41 Sardines p» bs 48 Zalm 95 Pruimen 37 Abrikozen 45 Custard i» pat 54 29 Pudding l amakon 17 Puddingsaus 31 GEROUTINEERDE STENO-TYPISTE WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 fAOINA 4 Boodschap van Mgr. G. v. d. Burg Mgr. G. P. J. v. d- Burg, geestelijk moderator van het gezelschap van de - Stille Omgang, richt de volgende bood schap tot alle leden van het Genoot schap: Ontroerend en bewonderenswaardig heeft ons volk de helpende hand ge reikt aan de zwaar getroffenen door de verschrikkelijke watersnood. Wat aan kleding, dekking, voedsel, geldelijke bijdragen en persoonlijk hulpbetoon wordt en is geofferd overtreft de stoutste verwachtingen. Terecht hebben de Christelijke kerken in Nederland de gelovigen erop gewezen dat er iets is dat de slachtoffers nog meer dan alle materiële zorgen behoeven, hoezeer de ze overigens nodig zijn, de liefdedienst namelijk van het gebed. In verband hiermee zullen wij, katholieken, ons erop moeten bezinnen of wy voor onze getroffen medemensen, overledenen zo wel als overlevenden, in deze onnoeme lijk zware dagen wel genoeg bidden. Bidden om eeuwige vrede voor de over ledenen. Bidden om kracht en troost voor de overlevenden. Binnenkort trekken de Stille Om- gangers waar op om 'n hulde te brengen aan Jezus ln Zijn H. Sacrament van Mirakel. Hoeveel van de nu geslagenen hadden zich die tocht reeds voorgesteld als hun misschien jaarlijkse bijdrage san de verering van het H. Mirakel- Sacrament. waardoor Christus reeds zes eeuwen lang in en buiten Amsterdam hulp in nood en ellende en genezing voor alle denkbare wonden beoogt He laas, velen zullen in Maart niet kun nen meedoen aan de stil biddende pro- cessionerenden langs de oude beêweg. Wij zullen hen missen, maar zij mogen op ons rekenen. De intentie van de Stille Omgang in 1953 wordt gewijzigd. Wij zullen de Stille Omgang houden en dit hele jaar voor deze zelfde intentie veel blijven bidden: dat God de overleden slachtoffers van de wa tersnood de eeuwige vrede geve en aan de overlevenden kracht en troost. Met deze bede in het hart en op de lippen zullen de tiendui zenden optrekken in de geest de ge troffenen meedragend tot voor de troon van Jezus Eucharisticus. Hierheen hebben al eeuwenlang de gelovigen hun zieken gebracht, hier schreiden zij him angsten en pijnen uit en verborgen al hun leed in Jezus' Hart Dit gaan wij nu ook doen in de nachten van de Stille Omgang. Aan Jezus aanbiedend al het verdriet der geslagenen tezamen met al ons leed om wille van hun lijden Het bestuur van de afd. Renswoude Veenendaal van het genootschap van de Stille Omgang doet ons het volgende voorstel toekomen: 1. Dit jaar het deel nemen aan de omgang te Amsterdam achterwege te laten. 2. Nachtelijke aan bidding met of zonder omgang te doen plaats vinden "n de parochiekerk. 3. De bespaarde reis en consumptiegelden te verzamelen en deze te bestemmen voor het R.K. Huisvestingscomité, hetwelk samenwerkt met het Nationaal Ram penfonds. De inzenders schatten het bedrag, dat dan vrij komt, op 3 a 4 ton. Alhoewel bekend, dat de directe caritas niet de doelstelling is van het genootschap, is het bestuur van mening, dat uitzonde ring de regel bevestigt. „Grote waardering' Het bestuur uan hel gezelschap van de Stille Omgang, welke wij boven staande suggest ie voorlegden, verzoekt ons mede te delen, dat, hoe groot de waardering voor deze suggestie ook moge zijn, in alle opzichten wordt aan geraden juist ditmaal de Stille Omgang met meer intensiteit en in groter getale te maken. Men heeft met die inzet ook op instigatie van haar moderator, mgr. G. P. J. v. d. Burg, de intentie van de Omgang aangepast aan de droeve omstandigheden, waarin volk en land verkeren. Behalve het feit, dat enorme moeilijkheden verbonden' zijn aan het ongedaan maken van afspraken met spoorwegen enz., mag niet worden ver geten, dat behalve materiële hulp vóór alles de hulp nodig is van God, welke ju'tst door deze boete-omgang ten volle kan worden afgesmeekt. De staking in de New Yorkse haven is voor de Queen Mary" geen beletsel ge weest veilig aan de kade te meren. Zonder hulp van sleepboten is het SI.000 ton metende passagiersschip de Hudsonrivier opgestoomd. Brutale Algerijnen voor het Gerechtshof De Procureur-Generaal by het Am sterdamse gerechtshof heeft gevangenis straffen van vier jaar geëist wegens zakkenrollerij tegen twee Algerijnen, een 23-jarige mijnwerker uit Constan- tine (Algiers) en een 35-jarige textiel bewerker uit Luik. De Amsterdamse rechtbank had hen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Een politie-agent, als getuige gehoord, vertelde hoe hij op 3 Augustus 1952 voor het Centraal Station „wel drie uur ach ter elkaar de beide verdachten heeft zien rondscharrelen, zij mengden zich steeds tussen de stroom reizigers, die uit het station kwam, zonder dat zij tegen iemand spraken. Zogenaamde „runners" konden zij dus niet zijn. Intussen waren op het posthuis van de politie enige aangiften van zakkenrollerij gedaan." De agent ging het posthuis binnen, maar hield door de ramen de jongste ver dachte in het oog, die zich tussen de mensenmenigte bij de tramhalte voor het station begaf. Toen even later een dame aangifte kwam doen, dat haar portefeuille op het Stationsplein was ge rold, ging de agent naar deze verdachte en sprak hem aan. Deze verdachte ver telde hem toen, dat hij niet bekend was in de stad en al drie uur op een vriend wachtte, die hem zou komen halen. Hij gaf een naam op, die later vals bleek te zijn. De agent vertelde verder: „Toen ik hem vroeg zijn naam op te schrijven, gooide hij zijn jas over mijn hoofd, gaf mij een stomp en- sloeg op de vlucht-. Tijdens de achtervolging wierp de ver- Advertentie STATEN OVER GEREPATRIEERDEN ONJUIST INGEVULD Voor het Amsterdamse Gerechtshof hebben zich gisteren twee pension houders, resp. uit Alkmaar en Den Helder, te verantwoorden gehad omdat zij staten, waarop vermeld stond of bij hen ondergebrachte gerepatrieerden uit Indonesië al of niet aanwezig waren ge weest, onjuist hadden ingevuld. Zij wa ren te Alkmaar tot resp. zes en twee weken veroordeeld maar de Procureur- Generaal eiste verhoging van de straf tot drie maanden. De Procureur-Generaal deelde mede dat dit de eerste zaken zijn tegen pen sionhouders en dat er nog heel wat meer zullen volgen, o.a. tegen pension houders in het Gooi, te Katwijk en Noordwijk en in Gelderland. Bij de verdachten werden gerepa trieerden ondergèbracht door de Dienst Maatschappelijke Zorg te Haarlem, die een bepaald bedrag (f4 of £3.50) per persoon per dag aan hen betaalde als de gerepatrieerden thuis waren ge weest. Waren zij echter afwezig geweest hetgeen by militairen wegens dienst nogaJ eens gebeurde dan werd slechts de helft van het bedrag betaald. De pen sionhouders moesten nu op staten invul len hoeveel dagen de bij hen onderge brachte gerepatrieerden wel en hoeveel dagen ze niet aanwezig waren geweest. Door meer dagen op te geven, waarop de gerepatrieerden thuis zouden ge weest zijn, konden de pensionhouders op een hoger bedrag aanspraak maken, maar de Economische Controle Dienst heeft deze fraude achterhaald. In het ene geval was ruim f 1500, in het andere f 400 te veel uitbetaald. Het grootste be drag is van de uit te betalen vergoedin gen aan de pensionhouder later afge houden, het kleinste niet omdat er zo veel klachten over het pension, dat op Texel gevestigd was, bij de betrokken Dienst waren binnen gekomen dat het pension is opgeheven. De Staat heeft hier dus f 400 schade geleden. Het Hof zal 24 Februari uitspraak doen. 300.000 exemplaren van „De Ramp Van het album „De Ramp" zijn op het ogenblik 250.000 exemplaren be steld, zodat men de oplage voorlopig op 300.000 exemplaren bepaald heeft. DONDERDAG voordracht, 13.00 gram-, 18.30 causerie. AVRO 7 00 18,45 6ram;- 19-00 nieuws. 19.30 gram.. HILVERSUM I. 402 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.45 idem, 9.00 prot. pr., 9.15 koor en orgel. 9.25 vrouw, 9.35 gram.. 1025 ik weet wat u niet weet, 1020 kleuters, 1120 amusem.- muz, 12.00 piano, viool en cello. 1225 In 't spionnetje, 12.33 orgel en piano. 12.50 Uit bedrijfsleven. 13.00 nieuws. 13.15 gram.. 13.20 lichte muz.. 13.55 hoor spel. 14.35 als en piano. 15.00 zieken. 16.00 tussen vier en vijf. 16.45 jeugd. 17.30 gram 17.40 gram.. 17,45 regerings- uitz.. 18.00 nieuws. 18.15 sport. 1825 gram., 18.30 lichte muz., 19.00 brief uit Londen. 19.05 jazzmuz.. 19.40 zang en orgel. 20.00 nieuws. 20.05 Radio Philh. Orkest. 21.05 hoorspel. 22.10 gram., 22.20 gevar. progr., 23.00 nieuws. 23.15 sport, 23.30 gram HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram.. 7.15 gymn.. 7,30 gram.. 7,45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 huisvrouw, 9.40 gram. NCRV: 10.00 muz., 1020 prot. pr. KRO: 11.00 zieken. 11.45 gram., 11.50 causerie. 12.00 Angelus, 12.03 amusem.muz., 12.55 100 jaar Kromstaf. 13.00 nieuws, 13.20 Hawaiianmuz., 13.40 bariton en piano. NCRV14.00 amusem muz.. 14.45 vrouw, 15.15 gram 15 30 Radio Philh. sextet. '6.00 prot. pr.. 16 30 vocaal ensemble. $.50 gram.. 17.00 jeugd, 17.30 gram.. 17.40 Nieuws. "Engelse literatuurgeschiedenis 20.00 radiokrant. 2020 gevar. progr., 21.45 vragen aan voorbijgangers. 22.15 orgel. 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws. 23.15 gram. ENGELAND. BBC. Home Service. 330 m.: 14.20 film. 1925 lichte muz., 2020 strijkkwartet. BBC. light progr.. 1500 en 247 m.: 12.15 gevar. muz., 13.15 amusem muz.. 13.45 BBC Midland Light Orcestra. 16.00 gevar. muz., 16.45 accordeonorkest, 17.45 militair orkést. 13.15 variété-orkest. 22.15 amusem.muz., 23.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 gevar. muz.. 13.25 lichte muz.. 15.50 dansmuz.. 19.30 film. 22.10 dansmuz.. 0.30 lichte muz. BRUSSEL. 324 m.: 14.00 Engelse les. 14,30 Franse les. 15.00 kamerorkest. 16.00 lichte muz., 16.10 Belgische muz., 18.15 kamerorkest. 22.15 moderne muz. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.00 lichte muz 19.00 omroeporkest. dachte weg.' o.m. een blauwe portefeuille De oudste verdachte is in zijn hotel gearresteerd. Dicht bij de plaats, waar hij zich verborgen had, werden enige poi-temonnaies en portefeuilles gevon den. Deze werden herkend door drie ge tuigen, die slachtoffers van zakkenrol lers waren geworden. Hoe brutaal dc Algeryncn te werk gingen, blijkt wel uit het feit, dat ze met meisjes des avonds verteringen gebruik ten op een caféterras aan het Damrak. Nu en dan ging de een zogenaamd een vriend van het C.S. halen, in werkelijk heid liep hy „even" naar het C.S. om daar mensen van hun geld te beroven, dat hij nodig had om de verteringen van de meisjes en van hemzelf te betalen! De Procureur-Generaal eiste hogere straffen dan de rechtbank had opgelegd, omdat in het buitenland ook hoge "straf fen aan zakkenrollers worden gegeven. Uitspraak 23 Februari. Organisatie van neo- Nazi's ontbonden De West-Duitse regering heeft de ont binding bevolen van het „Freiborps Deutscbland". een uiterst rechtse orga nisatie. Vier leiders zijn gearresteerd. Onder hen bevinden zich een vroegere Gauleiter, Frauenfcld genaamd, en de voorzitter van de „Bruderschaft", een vereniging van oud-strijders. Voorts is een bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd tegen dr. Gustav Scheel, oud studentenleider, die vorige maand door de Britten is gearresteerd samen met de groep-Naumann, verdacht van land verraad. Bij 35 leden van het „Freikorps" is huiszoeking verricht. Het korps telde „1.000 en misschien wel 2.000" leden, voornamelijk in het Noorden van het land, zo is van officiële zijde ver klaard. Het is ontbonden op grond van artikel 9 van de Grondwet, dat gaat over de bescherming van de constitu tionele orde. Het kabinet noemt het korps een neo- Nazi- en para-militaire organisatie, die zich nog steeds gebonden acht door de eed van trouw aan Hitler en die groot admiraal Karl Doenitz als het wettige staatshoofd beschouwt. (Doenitz zit een gevangenisstraf van tien jaar uit wegens oorlogsmisdaden.) Het korps stelde zich ten doel zich zonodig met geweld van de macht meester te maken en een „Duitse democratie" te stichten na een volksstemming. Kath. Werkgevers naar Amsterdam De Algemene Katholieke Werkgeversver eniging zal haar eerste algemene ledenver gadering in dit jaar te Amsterdam houden op Dinsdag 3 Maart a.s. in het Carlton Hotel. Na een openingswoord van de al gemeen voorzitter, de heer L. A. J. M. v. Heijst, waarin met name aandacht zal wor den besteed aan bepaalde facetten van de financiering van de onderneming, zal door rar. P. A, Blaisse, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, een rede worden gehouden over de Europese integratie, Terug tot regelmatig bestuur De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Nu de eerste phase van de hulpver lening bij de watersnood als afgesloten mag worden beschouwd, meent de re gering goed te doen er op te wijzen, dat het gewenst is meer tot de normale wegen van regelmatig bestuur terug te keren Behoudens bijzondere omstan digheden dient daarom de hulpverlening slechts in georganiseerd verband en door tussenkomst van daarvoor verant woordelijke instanties te geschieden. Alle daarbij betrokken instanties, zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dragen, dat tevoren een regeling om trent de financiële aansprakelijkheid voor de te verlenen hulp wordt getrof fen. Raad van Europa In parlementaire kringen te Bonn is gisteren vernomen dat West-Duitse parlementsleden bin nenkort formeel zullen voorstellen een bijzondere bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de Raad van Europa bijeen te roepen om te spreken over de overstromingsramp en de toestand van de Oost-Duitse vluchtelingen. De arrestatie van de zeven voormalige nazi-functionarissen door de Britse vei ligheidsdienst in West-Duitsland heeft in de liberale Freie Democratische Partei een ernstige spanning teweeggebracht. De partij, die op Adenauer's C.D.ü. na de grootste party in de regeringscoalitie is, heeft zich met kracht verzet tegen de beschuldigingen, dat zij contact zou hebben gezocht met voormalige nazi's en in verbinding zou hebben gestaan met de gearresteerden. Samengaan met Deutsche Partei? Dc voorzitter van de buitenlandse commissie van dc liberale party. D'Achenbach, heeft zich echter onmid dellijk na de arrestatie van Werner Naumann c-s. opgeworpen als verdedi ger der gearresteerden. Daardoor is het partijbestuur in een moeilijke situatie geraakt. Achenbach heeft daardoor zelf het bewys geleverd dat er wel degelijk nauwe relaties hebben bestaan tussen de nazi's en de F.D.P. In het hoofdbestuur van de liberale partij wordt nu een felle strijd om Achenbach uitgevochten. Partijleiders als Vice-kanseliêr Blücher en de Ham- burgse dr. Schafer hebben zich ertegen verweerd, dat Achenbach de verdedi ging der beschuldigden op zich zou nemen zolang hij een zo belangrijke functie in de partij bekleedt. Tegen de sterk rechtse invloed van de omstreden afdeling Noord-Rijnland-Westfalen. on der leiding van dr. Friedrich Middel- hauve. bleken zij echter niet opgewas sen en moesten ten slotte toestemmen in een compromis, waarbij Achenbach tenminste voor de tijd van de behande ling der Naumann-affaire zijn partij- functie moest neerleggen. Achenbach zelf blijft zich hiertegen echter met hand en tand verzetten. De Duitse pers heeft over de per soon van deze functionaris hei'haalde- lijk documenten gepubliceerd, die zijn actief deelnemen aan jodendeportaties zouden moeten bewijzen. In zijn Advertentie DANKBETUIGING De Katholieke Nationale Bond voor EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN betuigt, mede namens de zusterorganisatie de Nederlandse Vereniging E.H.B.O.. oprechte dank aan allen, die op enigerlei wijze hebben medegewerkt aan het verlenen van eerste hulp Spoedig Frans voorstel verwacht Volgens diplomatieke zegslieden te Londen verwacht Groot-Brittannië. dat Frankrijk weldra met een voorstel zal komen om de looptyd van het Atlan tisch Pact van 20 op 50 jaar te brengen. Het voorstel om het Atlantisch Pact te verlengen is door de Franse en Britse staatsleiders reeds informeel besproken. Ambtenaren in Londen denken, dat het deze week tegelyk met een aantal andere voorstellen om het Europese legerverdrag voor het Paryse parle ment aanvaardbaar te maken in Londen besproken zal worden. Minister-presi dent René Mayer, de minister van Bui tenlandse Zaken, Georges Bidault, en de minister van Economische Zaken, Robert Buron, zullen morgen in Londen aankomen voor besprekingen met Britse staatslieden. Deze besprekingen gaan vooraf aan een bezoek van de Franse ministers aan president Eisenhower in Washington. Voor zover vastgesteld kan worden zou Groot-Brittannië geen grote bezwa ren tegen een verlenging koesteren, mits het land niet voortdurend troepen in Europa gelegerd behoeft te houden en mits ook de Ver. Staten er accoord mee gaan. De Noord-Atlantische ver- dragsorganisatie (N.A.T.O.) heeft een looptyd van nog 17 jaar. Zij kan alleen Dag voor de Vakopleiding"in Utrecht (Van onze Utrechtse correspondent) De tweede vakbeurs voor meubelen en woningtextiel mag zich verheugen in een druk bezoek, ook uit het buiten land. Dinsdag was er o.a. bezoek van een 50-tal Belgische gasten, bij de her denking van het tweede lustrum van de Commissie voor Vakopleiding en Examenregeling Mcubileringsbedryven. De staatssecretaris van Econo mische Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft ter gelegenheid van dit jubileum een rede uitgesproken over de vakopleiding en de vestigingswet. Hij zeide, dat de middenstandspolitiek er op gericht is aan het gezamenlijk be drijfsleven ruimte en mogelijkheden te bieden die in ons land nodig zijn. Kwan titatieve beperking en kwalitatieve vooruitgang gaan hierbij hand in hand. Het eerste achtte spr. niet onjuist mits de vestigingseisen niet onnodig worden verzwaard en zij zich beperken tot het redelijke minimum. De vestigingswet stelt niet slechts technische eisen, maar vraagt ook de aanwezigheid van vol doende elementaire kennis, welke de candidaat als ondernemer niet kan mis sen. Spr. beloofde al het mogelijke te zullen\doen om de nodige dynamiek in de opleiding te behouden. T.a.v. de cre- dietwaardigheid moet de stichting van Communisten dreigen: Volledige blokkade van West-Berlijn Als E.D.G.-verdrag door Bonn wordt geratificeerd De (communistische) socialistische eenheidsparty, de S.E.D., beeft in een proclamatie gedreigd dat West-Berlijn volledig zal worden afgesloten als de republiek van Bonn het W.-Europese Defensie-verdrag zal ratificeren. Adenauer heeft de datum van de ra tificatie van het E.D.G.-verdrag vastge steld tussen 10 en 15 Maart a.s. In de proclamatie van de S.E.D. werd o.m. gezegd, dat de bezettende mogend heden door West-Berlijn op te nemen in het agressieve militaire systeem van de oorlogspacten ten slotte de viermo- gendhedenovereenkomst van Berlijn schenden, hetgeen geen ander gevolg kan hebben dan een verdere isolatie, en in gevaar brengen van de West-Berlijn- se bevolking. een waarborgfonds van groot belang worden geacht, omdat dit mede de vak opleiding in niet geringe mate zal sti muleren. De heer C. Chaudron gaf daarna een beschouwing over de vakopleiding in de Ver. Staten. Spr. wees er op, dat wanneer men in Nederland wil komen tol opvoering van de productiviteit, een overschakeling naar andere productie methoden gewenst is. Zoals in Amerika het geval is, zullen ook hier slechts de beste ambachtslieden de aangewezen leiders zijn van de nieuwe industrie. Statistiek van de werkloosheid Met ingang van 1 Januari 1953 zullen personen, werkzaam op een DUW-ob- jeet, niet langer als werkloos worden beschouwd. Hoewel zy te allen tyde aan deze objecten kunnen worden onttrok ken om in het gewone bedrijfsleven te worden ingeschakeld, kunnen zy so ciaal-economisch gezien niet als werk loos worden aangemerkt, omdat zfó vol waardige arbeid verrichten tegen vrij wel normale arbeidsvoorwaarden, zo meent het ministerie van Sociale Zaken. Tengevolge van de watersnood staan geen cijfers ter beschikking uit Zeeland en uit de gewesten Breda, Dordrecht en Rotterdam. Eind Januari stonden bij de arbeidsbureaux (met uitzondering van de bovengenoemde) 117.005 geheel werk loze mannen geregistreerd tegen 116.368 op 31 December 1952. Wanneer men aan neemt, dat de toeneming van de werk loosheid in het rampgebied verhou dingsgewijs even groot is geweest als in overig Nederland, dan zou het aantal werklozen in geheel Nederland per eind Januari 145.000 hebben bedragen tegen 141.000 eind December. Daarenboven waren in geheel Nederland ca. 27.000 personen geregistreerd, die werkzaam waren op één der objecten van de Rijksdienst uitvoering werken tegen ca. 25.000 eind December. Uitvoer naar West- Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben toestemming verleend tot invoer van boter uit Nederland voor een bedrag van 3.75 millioen DM. Voorts i6 toestem ming verleend tot invoer van planten en stekgoed van kasplanten ter waarde van 300.000 DM. verlengd worden indien alle leden zich daarmede accoord verklaren. Frankrijk is van mening, dat o-m. deze waarborg van Britse en Amerikaanse steun dient te worden ontvangen, om het parlement er toe te kunnen bewegen het Europese Defensieverdrag te ratificeren. functie van politiek adviseur van de Duitse gezant Abetz in Parijs deed Achenbach volgens deze documenten aan Berlijn de mededeling, dat 2000 Joden naar het Oosten zouden wor den gedepoi-teerd als maatregel var vergelding voor een moord op twee Duitse officieren. Volgens de „Deutsche Zeitung" is Achenbach in dit geding de hand boven het hoofd gehouden, door deBondsminister van Justitie, dr. Dehler. Volgens hetzelfde blad had minister Dehler ook de bedoeling ge had de leider der gearresteerde nazi's daags voor de arrestatie te ontvangen, hetgeen echter op het laatste ogen blik verhinderd werd. In de Duitse pers wordt de vraag op geworpen of de weigering der liberale pai-tij in Noord-RijnlandWestfalen om Achenbach te laten vallen niet tot een splitsing in de partij op federaal niv zal leiden. De mogelijkheid van zulk een splitsing werd reeds bij de laatste partijdag in Bad Ems onder het oog ge zien. Dr. Middelhauve. die de ziel der rechtse beweging in de FDP is, heeft er in zijn eerste optreden voor de buiten landse pers geen twijfel aan gelaten, dat hij vast besloten is voort te gaan om voormalige nazi's aan te trekken. Middelhauve heeft intussen verklaard, er tegen te zullen waken, dat deze n; het heft in handen zouden nemen in de liberale pai-tij. Verder verklaarde Mid delhauve zijn pogingen te zullen blijven voortzetten om zijn pai-tij samen te doen gaan met de Deutsche Partei, de kleinste partij van de regeringscoalitie. Naar zijn mening dienden in de Bonds republiek drie partijen te bestaan: een socialistische partij, die „vooi-lopig on misbaar bestanddeel" van het politieke leven zou blijven, een christelijke par tij, die een eenheid zou kunnen blijven zolang een krachtige figuur als dr. Adenauer de heterogene delen dezer partij samenhield, en een rechtse partij van liberalen en conservatieven. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, Veemarkt, 10 Febr. Aan voer in totaal 2327. Vette koeien en ossen 500, gebruiksvee 253 (113 t.b.c.-vrij), gras kalveren 37 (12 t.b.c.-vrjj). nuchtere kal veren 1128, varkens 218. paarden 56, scha pen of lammeren 209. Vette koeien, prijs in cents per kg. resp. Ie 2e en 3e kw.: 284 —294 264—278 210—240. vette kalveren 2.85 —295 275—285 245—265 slachtpaarcten 190 175 165. Graskalveren prijs in guldens per stuk, resp. Ie 2e en 3e kw. 380 330 250. nuchtere kalveren 46 40 38. schapen 125 110 90. lammeren 95 85 70. melk- en kalfkoeien 1200 1000 860. vare koeien 800 700 600, vaar zen 875 800 600, pinken 600 525 400. VEEMARKT GRONINGEN, 10 Febr. Kalf- en melkkoeien 1050—1125, 925—1000, 725—850, kalfvaarzen 875—950. 700—800, voorj. kalvende koeien 875—1000, 725—800, vare koeien 750—850, 550—700, stieren 2.46— 2.50, 2.15—2.30 per kilo slachtgew., kalve ren en pinken 150550, slachtvee 2.562.62, 2.25—2.45, 1.80—1.95 per kg. slachtgew., nuchtere kalveren 25—35, weideschapen 90 —120, vette lammeren 75—90, vette scha pen 100—130, loopvarkens 50—80, biggen 40—45. 30—36. vette varkens 1.72—1.76, 1.46 1.65. per kg. lev. gew., zouters 1.751.78, per kg. levend. Aanvoer' 473 runderen, 981 kalveren, 224 schapen, 418 varkens, 129 biggen, 2 paarden. 18 bokken en geiten. Totaal 2245 dieren. 1 dode, 38 gewonden Een communistische krijgsgevangene is om het leven gekomen en 38 anderen hebben verwondingen opgelopen, toen Maandag op Koje de bewakingstroepen met geweld een poging om onrust te verwekken onderdrukten. Volgens een bekendmaking van het commando-krijgsgevangenen op het eiland Koje. begonnen gisteren de 1 Noord-Koreanen luide communistische strijdliederen te zingen in weerwil van het desbetreffend schriftelijke verbod. iaf Onmiddellijk weiden Amerikaanse en i f Zuid-Koreaanse wachten naar het blok ed: gezonden, om de gevangenen tot kalmte ,ev te brengen. Woorden hielpen echter niet |te en traangasbommen werden met stenen beantwoord. Tenslotte moesten de bewa- gr kers van hun wapens gebruik maken om en, zich toegang tot het blok te verschaffen fte en de orde te herstellen. De krijgsge- De vangenen waren kennelijk op een aan- val voorbereid geweest, want in de zalen lagen grote hoeveelheden stenen opge- w slagen, terwijl zij lakens voor de ramen gehangen hadden om het traangas bui- ten te houden. Ook stonden overal em- 'te mers zeepwater om de uitwerking van ez het traangas te neutraliseren. Volgens ro het commando had de ongehoorzaam- Ti heid kennelijk ten doel de kracht van shi de bewakers te testen en nieuwe inci- on denten te veroorzaken. iff Bomaanslag op Sovjet- »e' legatie te Tel Aviv lel Dertig personen gearresteerd fe In het gebouw van het Russische ge- zantschap te Tel Aviv, zyn de echtge- n note van de Russische gezant in Israël Js£ en twee leden van de legatiestaf gewond ft by een bomaanslag. De aanslag wordt D in Tel Aviv beschouwd als een protest 'ie tegen de anti-Zionistische insinuaties ie die door Russische autoriteiten in Mos- ui kou zyn geuit in verband met het zo- -t genaamde „complot der artsen'. ar Het gebouw werd ernstig beschadigd, 1tJ Een vertrek is geheel vernield, een tweede d£ gedeeltelijk. Een belendend perceel liep eveneens schade op. Tot heden heeft de politie een dertig- tal personen gearresteerd, onder wie de leider van de „anti-communistische bond". De Israëlische premier, David f1 Ben Goerion. die Maandag in Jeruzalem D een spoedzitting heeft bijgewoond van het kabinet over de veiligheid, heeft 's besloten voorlopig in Jeruzalem te e£ blijven en de supervisie op zich te ne- 31 men van alle stappen, die zouden kun- nen leiden om een eindè te maken aan de gevaarlijke terroristische anti-Russi- set e werkzaamheid. Collecte onder vissers in Israël e! Direct na de bevrijding heeft een aantal militairen uit Israël, die in ons Jr land gedetacheerd waren, lessen aan de j gemeentelijke visserijschool te IJmui- 5] den gevolgd. Een van deze soldaten, die s in 1946 hier zjjn stuurmansdiploma behaalde, .heeft nu de stoot gegeven tot een collecte onder alle vissers van Israël, speciaal ten bate van de in Ne derland gedupeerde visserslieden, on der wie ook de nabestaanden van de opvarenden van de „Catharina Duyvis" worden verstaan. Uit een brief, welke de directeur van deze school in IJmui- den, de heer P. J. Verwayen, hierover hedenmorgen ontving, blijkt, dat het bedrag, dat op deze wijze bijeen ge bracht zal worden, gebruikt zal worden voor de aankoop van sinasappelen, die naar ons land zullen worden overge maakt. 500 gram per pak par p8k ram vanaf 100 gram 250 gram per bus 100 gram 100 gram 100 gram 100 gram 100 gram per blik 250 gram 200 gram per nak per fles BOFFIE KOFFIE dat', bétere, ja basta koffie! MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! Godsdienstcursus B Vrijdag 13 Februari gaat NIET door OPROEP De ondergetekende, door de Arrondissements-Rechtbank te 's-Hertogenbosch benoemd tot curator over de onbe heerde nalatenschap van ELEMER WEISZ, textielingenieur, laatstelijk gewoond hebbende te Eind hoven aan de Wattstraat 39, verzoekt ieder, die iets te vorderen heeft van of ver schuldigd is aan de voor noemde, van deze erfgenaam is of een erfgenaam kent, dan wel aanwijzingen kan verschaffen, die tot opspo ring van diens erfgena(a)m (en) kunnen leiden, zich ten spoedigste met hem. onder getekende, in verbinding te stellen. Mr. J. H. BLAAUW. Willem v. Homestraat 24, Eindhoven. F.STUBBE&Zn. geeft 't meest voor oude lompen, metalen, n. metaal snippers en auto-accu's. Waterlooplein 32-34 - A'dam TeL 43024—42434 Uw matras slecht? Bel even op 491S4. Spec, re paratie-inrichting Van Beek, alléén F.ozengracht 54. Am sterdam Vogelkwekers VRIJDAG 13 FEBRUARI tussen 1 cn 3 uur koopt de Firma Corstens-Verschuren, Helmond, KANARIES en betaalt voor gele. licht- bonte en kleurmannen 17.-; groene en donkerbonte 5.50. Vogels brengen: Café „De Karscboom", Groest 80, Hilversum. De enige, tevens slotuitde- lingslijst in het faillissement van J. Hoogendoorn, „Han delshuis Agcnta", wonende te Amsterdam, is gedeponeerd ter Griffie van de Arrondis sements-Rechtbank te Am sterdam. ter kosteloze inzage van crediteuren. De curator: Mr. O. G. VEENSTRA. Keizersgracht 484. Amsterdam. GEBRUIKTE PIANO van particulier TE KOOP GEVRAAGD. Brief m. prijs opgaaf enz. onder no. 39834. Gevr. zo spoedig mogelijk flink zelfstandig MEISJE voor dag en nacht. Mevr. van Rhijn, Hol landselaan 5, Hilversum. MOGELIJKHEID TOT DEELNAME IN MACHINEFABRIEK Benodigd kap. 30 tot 40 mil. Na inwerking leidende functie. Technisch, administratief of commercieel onderlegd. Brieven onder nummer 39862. Werkt U enige tijd in het kruideniers\|pk Met weinig uitzicht op een positie En bent U niet ouder dan 27 jaar Dan kunt U voor 2e of ie V E R K O P E R solliciteren bij Simon de Wit N.V. Daar wordt U gevraagd: Flinke werklust. Goede omgang met klanten. Belangstelling en aanleg voor het leiding geven aan meerdere personeels leden. Daar krijgt U: Weinig of geen wijkwerk. Een dege lijke verdere opleiding in het filiaal en via bedrijfscursussen Bij gebleken geschiktheid plaatsing als filiaalchef met prima arbeids voorwaarden Plaatsingsmogelijkheid i. h. Centrum van het land. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Simqn de Wit N.V.. Personeelsafdeling, Postbus 2 te Zaandam. Gevraagd op technisch handels kantoor in 't Gooi Duitse, Engelse èn Nederlandse Handelscorrespondentie Brieven met uitvoerige inlichtingen onder op gave van verlangd salaris onder no. 36532.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3