c V#** KOOKTS ■h Koxr Veel voorstanders van sluiting der zeegaten AKKERTJES** Ossendrecht ongeschikt voor een langdurig verblijf van evacué s De geestelijke verzorging der geëvacueerden Zesde dodenlijst Mgr. Baldelli overlegt met Nederlandse instanties liantage Radio-ontvangst in de uithoeken Nieuw systeem op komst? Drie Fokkertypes naar Brazilië? WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Watersnood-nota 7d Weiter fulmineert tegen verlamming van ambtelijk apparaat tijdens weekends (Vervolg van pag. 1) „De zee is machtiger dan iemand kan bevroeden", merkte de heer N. van den Heuvel op, die voor de KVP het woord voerde. Ook zijn fractiegenoot ir. van Meel stond er op, dat de regering on duidelijke situaties zal verklaren O.a. deze dat juist de zwaarst getroffen ge- bicden het langst van stcun verstoken zijn gebleven. Hebben de polderbestu ren te veel op hun buitendijken ver trouwd? Hij noemde enkele markante voorbeelden van dijkverzorging die niet met de veiligheid overeen te brengen zijn, zoals het inbouwen van huizen in dijklichamen, iets dat men in ons land nogal eens tegenkomt. Hij wilde met mr. Oud komen tot een herziening van de polderlasten. Hij wees op de onge broken energie van de boeren, die hem uit gesprekken was gebleken. Zij wach ten alweer op het droogvallen van het land. Hij vroeg de regering om een goed gecentraliseerde voorlichting op land bouwgebied en overleg met de georga niseerde landbouw. De heer Weiter vroeg om de finan ciering van ae schade geheel buiten het gewone budget te houden omdat het hier typische buitengewone uilgaven betreft. Het had op hem een pijnlijke indruk gemaakt, dat juist oude dijken waren bezweken, terwijl de nieuwe te gen de kracht van het water bestand zijn gebleken. Met mr. Oud vroeg hij of de talrijke bunkers langs de kust in derdaad nadelig voor het behoud daar van zijn en waarom men ze dan niet eerder had opgeruimd. Hij fulmineerde tenslotte tegen een verlamming, waar aan blijkbaar ons ambtelijk apparaat op de weekends laboreert en vroeg de regering met aandrang om nu eindelijk eens de Ambonezen een kans te geven bij de uitvoering van de werken die op handen zijn. Van verschillende zijden werd ook op minister Donker een beroep gedaan om de gauwdieven, die van de nood van de dag profiteren, met de strengste straf fen aan te pakken. De heer Tilanus kwam met een voorstel om mede om bezuinigings- en administratieve rede nen de gemeenteraadsverkiezingen een jaar uit te stellen. Mr. Oud vond liet beter dit alleen in de gemeentes thans geëvacueerd zijn te doen en dan het uitstel tnt een half jaar te beperken. Ook aan de reacties van de PvdA was hel al te zien dat de fantasie van de "neer Tilanus in de Kamer geen genade vond. De kwestie die door verschillende sprekers werd aangeroerd was de ge dachte om nu maar meteen in de Zuid westelijke hoek van het land de zaken radicaal aan te pakken, en de grote zeegaten dicht te maken. Het was ech ter duidelijk dat ook de Kamer zich bewust was van de vele consequenties daaraan verbonden, die men nog geens zins kan overzien. De heer Burger speelde in dit ver band weer met zijn idee om de eilan den voor industrialisatie open te leggen. Hij zou een aparte staatscommissie voor dit doel in het leven willen roepen. Dr. Schouten meende dat men ook zonder een commissie wel niet ambtelijke des kundigen zou kunnen inschakelen bij het theoretisch vooronderzoek van dit grote waterstaatkundige plan voor de toekomst Minister Drees dankte de Kamer voor de goede sfeer waarin deze debatten zijn gevoerd en zal vandaag antwoorden. Advertentie moehuiverig Misschien voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een AKKERTJE>~n In korte tijd voelt U zich weer fit^V«\y\ helpen direct ACHTERGRONDEN VAN DE ONTRUIMING VAN HET MILITAIRE KAMP (Van onze Brabantse redactie) Naar aanleiding van de ontruiming van het militaire kamp te Ossendrecht door de evacué's vernemen wü nog het 5 volgende. i Tot driemaal toe heeft de chef staf van het 3c militaire gewest het hoofd van het Rijksevacuatiecentrum voor Noord-Brabant, de heer F. de Leeuw, doen weten, dat dit kamp zo spoedig mogelijk moest worden ontruimd, omdat het moest worden vrijgemaakt voor bui tenlandse troepen. Ook de kampcom mandant, majoor Speek, deelde ons mee, dat het kamp voor Amerikaanse hulp troepen (2000 man) moest beschikbaar komen. Afgezien hiervan echter, stond reeds te voren vast, dat het kamp slechts als tijdelijke verblijfplaats voor evacué's zou kunnen dienen. Als zodanig, als tydelijke verblijfplaats en ook wat de voeding in het kamp betreft, acht de heer De Leeuw dit kamp prima. Voor een langdurig verblijf in gezinsverband echter is het ongeschikt. Wat de lichamelijke volksgezondheid aangaat, biedt een kamp aan in gezins verband levenden niet de gewone hy- giënische mogelijkheden, nog minder die voor intieme hygiëne. Uit 't oogpunt van geestelijke volksgezondheid is het voor evacué's zeer moeilijk hier de nodige rust te vinden. Ook de normale maat schappelijke voorzieningen, als b.v. on derwijs aan de jeugd, zijn daar niet mogelijk. Ten slotte zijn er ook uit het oogpunt van moraliteit bezwaren. Niet alleen zijn er ernstige morele bezwaren ver bonden aan onderbrenging van evacué's in een militair kamp. waar ook troepen gelegerd zijn, maar bovendien is geble- Katholieke Illustratie Het nummer van deze week bevat een groot aantal speciaal voor de K.I. geno men luchtfoto's van het overstroomde gebied; ze geven een schrikwekkend beeld van de aangerichte verwoestingen. Verder zijn er enige reportages, gemaakt op verschillende punten van de getrof fen provincies. Het nummer van de volgende week zal in vergrote omvang verschijnen en hoofdzakelijk aan de nationale ramp zijn gewijd. Van de ove rige fotoreportages noemen wij die over een door twee jonge mijnwerkers in Zuid-Limburg uit liefhebberij bijeen gebrachte opmerkelijke verzameling van gesteenten, miaeralen, fossielen, curi euze schelpen, enz., welke ook de belangstelling van geologen trekt, een andere over Assisië en een over het door de parochianen van de Sint Ste- phanusparochie in Amsterdam-Noord zelf gebouwde parochiehuis aan de Kamperfoeheweg. Het feitenrelaas over de „Trein van negen uur vijftien" de trein die met een aantal vluchtelingen uit Tsjechoslowakije naar Duits gebied reed wordt voortgezet. De rubriek „Uit de schatkamers van de beeldende kunst" is gewijd aan de voormalige „Franse Kerk" op de N.Z. Voorburgwal, een van de sinds lang verdwenen paro chiekerken van de binnenstad van Am sterdam, aan vele oudere Amsterdam mers nog bekend. Advertentie Stop dat branden op Uw maag! Heem 'n paar Renniet Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint kunt ge de pijn opvangen, Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fri*. ken. dat met de evacué's. ook andere personen in het kamp zijn weten door te dringen, die men op zijn zachtst als „ongewenste elementen" kan kwalifi ceren. Wat de ontruiming van het kamp en de ontvangst in Eindhoven aangaat, zijn de avond voor de ontruiming uitgebrei de besprekingen gevoerd met de kamp commandant, de medische staf, de Rode- Kruisstaf en de zielzorgers. In de nacht zijn alle registratiekaarten alfabetisch gerangschikt om een vlot verloop te garanderen. Allen "zeiden toen hun me dewerking toe. In Eindhoven waren voorzieningen getroffen voor de ont vangst van evacué's. Reeds Maandag 2 Februari had burgemeester Kolfschoten bericht, dat alles voor ontvangst gereed was. Zoals wij uit eigen aanschouwing weten, is zowel in Ossendrecht als in Eindhoven de gehele „verhuizing" zeer ordelijk en tot volle tevredenheid ver lopen. Tijdens de storm, van een week geleden werd bij Papendrecht een zandbak door de kracht van de elementen over de dijk geslagen. Men slaagde erin de boot over de dijk ie slepen en weer in de rivier te brengen. De dijk werd voorlopig weer hersteld. „Het deel der evacuatie, dat het meest geruisloos verloopt „Het deel van de evacuatie, dat het meest geruisloos verloopt", noemt kape laan M. Lam de geestelijke verzorging van de geëvacueerden. Enige jaren ge leden kreeg de Centrale Evacuatiecom missie een sub-commissie voor kerke lijke aangelegenheden, waarin de Rooms Katholieke, de Gereformeerde en de Ne derlands Hervormde Kerk zijn vertegen woordigd, Voor de Katholieke Kerk heb ben in deze sub-commissie zitjing mgr. H. van Hussen uit Den Htfag en ka pelaan M. Lam uit Helmond. Zij heb ben onderling de werkzaamheden zc verdeeld, dat mgr. Van Hussen voorna melijk de zorg voor de twee noordelijke, kapelaan Lam die voor de drie zuide lijke bisdommen heeft. De practijk heeft namelijk bewezen, dat juist in moeilijke tijden de grote rivieren vaak een ernstig obstakel voor het nodige contact bete kenen. Alle pastoors van parochies, die eva cué's herbergen, zijn thans in het bezit van de richtlijnen, die door het episco paat voor de zielzorg bij evacuatie zijn vastgesteld. In de grotere gemeenten, vsaar evacué's verblijven, is een priester speciaal belast met de behartiging van ae geestelijke belangen. Bij de schoolbesturen wordt er op aangedrongen, dat zij zullen bevorderen, dat de geëvacueerden zo snel mogelijk de scholen gaan bezoeken. Voor de vol wassenen is een goede vrijetijdsbeste ding van groot belang. Men onderzoekt thans wat voor mogelijkheden er op dit gebied zijn. Hiervoor zijn ook de hulp en medewerking van de Katholieke Vrouwenbeweging ingeroepen. Voorts heeft deze sub-commissie voor kerke lijke aangelegenheden mede bewerkt, dat alle massakwartieren katholieke ziel zorgers aanwezig zijn. Wij hebben kapelaan Lam, die ons deze bijzonderheden over de behartiging der zielzorg voor de evacué's meedeel de, gevraagd naar zijn mening als ziel zorger betreffende de wenselijkheid .var massakwartieren voor evacué's. „Een pensionaat kan men er moei lijk van maken", aldus aalmoezenier Lam, „en dan loopt men kans, dat het al gauw een soort kazerne wordt. In het kort kan ik wel zeggen, dat een rnassakwarlier geen geschikte voe dingsbodem is. om de geest tot rust te laten komen. Men moet liefst de mensen zoveel mogelijk in hun eigen sfeer evacueren. In de regel bevin den zij ook zelf zich daar het beste bij." Inmiddels is reeds onder de evacué's een zekere verschuiving begonnen. Deze verschuiving richt zich naar ker kelijke gezindte en naar milieu. In de In Achthuizen op Overjlakkee geraakte een Engelse helicopter in moeilijkheden en stortte neer. Het toestel kwam gedeeltelijk in het; water en op de dijk te recht en werd zwaar beschadigd. By het ongeluk vielen geen slachtoffers te betreuren. derde plaaits zal ook binnenkort een verschuiving plaats hebben voor bete re spreiding. Er zijn namelijk diverse gemeenten die. gerekend naai" hun in wonertal, een onevenredig groot aantal vluchtelingen hebben opgenomen. Hoe zeer men deze hulp in de eerste dagen ook heeft gewaardeerd, toch acht het Iiijksevaeuatiecentrum voor Noord-Bra bant het gewenst, dat spoedig een juis tere verdeling en spreiding zullen ge schieden. Inmiddels hebben in Noord-Brabant i op enige plaatsen de geëvacueerde in woners reeds weer permissie ontvangen om naar hun woonplaats terug te ke ren, Deze toestemming wordt verleend door de burgemeester van de gemeente na overleg met de inspecteur voor de volksgezondheid, de inspecteur van de veterinaire dienst -en met Waterstaat Achten deze instanties terugkeer ver antwoord. dan wordt contact opgeno men met het Rijks-evacuatiecentrum, waarna de terugkeer kan worden ge regeld. Belangrijke technische hulp uit Duitsland Materiaallening ter waarde van honderden millioenen (Van onze Haagse redacteur) Van Duitse zijde is gisteren bij monde van prof. Halstein, secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn. aan Nederland een be langrijk aanbod gedaan' tot technische hulpverlening. Het betreft de ter beschikkingstelling" van materieel voor het Eerstel van de getroffen gebieden ter v/aarde van honderden millioenen guldens, o.a.: 100 dieselpompen. 100 kilometer smplspoor, 40 locomotieven, 50 buldozers, kiepkarren. vrachtauto's, 50 draglines en een groot kwatum damwand. Dit materieel wordt aan ons land in bruikleen gegeven, De autoriteiten van de Duitse Bonds republiek hebben tot dit gebaar van allure besloten, naar aanleiding van een Nederlands antwoord op de vraag waaraan ons land behoefte heeft voor het herstel van de rampgebieden. De heer Lamping, Nederlands ambassadeur te Bonn, heeft dit aanbod in dank aan vaard, Overtollig graan uit VS. naar rampgebieden Op grond van een wetsontwerp, dat de republikeinse senatoren Taft en Thye aan de Amerikaanse senaat hebben voorgelegd, zal overtollig Amerikaans graan aan de rampgebieden in Europa geleverd mogen worden, aldus meldt A.P. uit Washington. Volgens het wetsontwerp zou Eisenhower gemachtigd worden op te dragen overtol lige landbouwproducten beschikbaar te stel len voor de hulpverlening aan de over stroomde gebieden in Groot-Brittannië, Ne derland en de rest van West-Europa. Voor de kosteloze verstrekking van dit graan is een toewijzing van tien millioen dollar aangevraagd. Geëvacueerde jongen verdronken Gistermorgen is te Kwintsheul de tien jarige P., afkomstig uit Nieuwe Tonge en geëvacueerd bij de heer K. te Kwintsheul, in een sloot gevallen en verdronken, Advertentie De directeur van het Pauselijk Hulp werk en voorzitter van de Internatio nale Carïtas-conferentie. die zich Zon dag, Maandag cn Dinsdag persoonlijk op de hoogte heeft gesteld van de si tuatie in ons land en van de hulp, welke de Katholieke Caritas in hel buitenland •/.al kunnen verlenen, heeft, naar liet KNP verneemt, Dinsdag zijn bevindin gen aan het bureau van de Internatio nale Caritas te Rome medegedeeld. Mgr. Baldelli heeft besprekingen ge voerd met leidende figuren uit het ka tholieke orgïiissatjelevrn en met de minister voor Maatschappelijke Zorg, mr van Thiel. Gebleken is. dat de grote stroom van goederen, welke in allerlei vormen uit het buitenland binnenkomt, zulk een omvang heeft aangenomen, dat het wel haast onmogelijk is geworden thans de Snertoffensief in Nijmegen (Van onze correspondent) Het Commando Luchtvaarttroepen te Nijmegen heeft besloten om met een geweldig snertoffensief de nood in de geteisterde gebieden te helpen le nigen. Op Maandag 24 en Woensdag 26 Februari zullen de Nijmeegse huis vrouwen hun handen met vuil behoe ven te maken bij het aardappelen schillen of groenten schoonmaken, want op die dagen zullen honderden soldaten over de stad uitzwermen om een complete maaltijd, bestaande uit onvervalste militaire erwtensoep, aan huis af te leveren. Voor een gulden per liter kunnen de huisvrouwen een morgen zorgenvrij zijn. Een be langrijk bedrag hopen de soldaten van het Nijmeegse garnizoen op deze wijze te kunnen afdragen aan het Nijmeegse watersnoodcomité. Men re kent. tenminste op 10 a 15 duizend liter soep per dag. hetgeen in een flink bedrag kan resulteren. Winke liers. fabrikanten en slagers is ver zocht om de benodigde ingrediënten legen zo laag mogelijke prijs te le veren, terwijl aan alle hotel- en res tauranthouders is verzocht om deze dagen de erwtensoep uit de lucht machtkeuken op het menu te plaatsen. door J. S. Fletchei 10 „Geen jacht? of kan je niet vissen? vroeg Collingwood. „Krijg je er zo lang- langzamerhand genoeg van? Weet je wat? Waarom maak je geen eigen golf baan in het park? Je zou hier een prachtbaan kunnen hebben". „Dat is een reuzen-idee," viel Nest a hem bij. „Je kon het deze winter laten aanleggen, Harold," Harold keek Collingwood aan. „Blijf je in Barford?" vroeg hij. ,,In alle geval, tot ik mijn grootvaders zaken geregeld heb." „Kom ons dan nog eens opzoeken," zei Harold. „Blijf eens een nacht. Wij heb ben wat een goed biljart." „Toe, doet u dat?" vroeg Nesta, ecbi gemeend. „Nu, wat graag, als u me zo vriende lijk vraagt." stemde Collingwood toe, „Maar de eerste paar dagen nog niet." Hij reed weg. en verbaasde zich er onderweg over, dat hij er eigenlijk heen gegaan was. Want de. uitleg van me vrouw Mallathorpe was ongetwijfeld correct. Al had hij weinig met Bartlr omgegaan, toch wist hij wel dat, op het gebied van zeldzame boeken of gravures hij een echte speurhond was. Maar tóch waarom dan die onverwachte uitroep toen hij dat papier gevonden had* Waarom dat onmiddellijk schrijven aan mevrouw Mallathorpe? Waarom dat onverwijlde bezoek aan Eldrick Pas- coe. Het zag er wel naar uit, alsof de oude heer een stuk gevonden had. dat betrekking had op de Mallathorpe- familie. en dat hij zo spoedig mogelijk de inhoud wilde meedelen aan mevrouw zelf en aan zijn advocaat. „Maar misschien is het maar allee), mijn verbeelding," dacht hij. terwijl h'., terugsuisde naar Barford. „De juiste uitleg zal wel die van mevrouw Mal lathorpe zijn. Iets deed de oude man denken aan de verzameling op Norman- dale Grange, en hij schreef haar dade lijk. om baar te overreden ze hem te verkopen. Dat is alles. Wat word ik achterdochtig en wie verdenk ik? En van wat? Tóch ben ik blij, dat ik er been gegaan ben, en ik zal er zeker nog eens meer heen gaan." Toen kwamen de twee jongelui in zijn gedachten. Voor Harold had hij een soort minachting, vermengd met mede lijden. Zij hadden geld en waren ge zond, en verveelden zich dood. Maar waarom begonnen zij niet wat? Waarom legde Harold zich niet op dc zaken toe, in plaats van zijn moeder alles te laten opknappen. Nu reeds zag hij er uit als een man. die aan het verslappen is; in dat geval, "dacht Collingwood. zou al dat geld hem maar nadeel brengen. Maar zoiets zou niet gebeuren met Nesta. Hij had onmiddellijk gezien, dat zij uit ander hout gesneden, was. „Zij zal daar niet blijven hangen en haar tijd verbeuzelen," dacht hij. „Ze zal wel eens uitbreken en iets om handen nemen Wat zei ze ook weer? Last van gebrek aan werk? Dat is een beroerde kwaal, ik ben blij dat ik er niet aan lijd." Toen hij terug was in de stad. wachtte hem een overvloed van werk. Zijn plan nen stonden nu vast. Hij zou de zaak verkopen, zo gauw hij een liefhebber er voor vinden kon. Eldrick had hem al in grote trekken meegedeeld, wat er in het testament stond, en hij was vrij te doen met de zaak wat hij verkoos. Dus besloot hij tot verkopen, maar vóórdat hij daartoe "overging paste het hem toch. dat hij eens naging, wat er al zo in huis was, zodat hij tenminste wist, wat hij verkopen ging. En na in het hotel ge luncht te hebben, sloot hij zich op in de winkel en stelde een nauwkeurig on derzoek in naar al de schatten, die Bartle heinde en ver gedolven had. Ei waren nog geen tien minuten verlopen, of Collingwood was al overtuigd, dat hij die morgen voor niemendal naar Nor- mandale Grange was geweest. Hij had de veelbesproken Geschiedenis van Bar ford nóg eens ter hand genomen, en bla derde er achteloos in, toen er twee be schreven vellen uitvielen. Het ene was de brief van de aanvrager in Amerika. Er stond in, ten eerste de aanvrage om een goed exemplaar van Hopkinson's Geschiedenis van Barford, dan ging hij door: „Als u soms een exemplaar tegen komt van het pamflet: Gostuymen van het Hof van het Lant tot Barford. dat. naar ik meen. in 1720 ongeveer in druk verscheen, ben ik bereid er u iedere redelijke prijs voor te geven. Ik geloof, dat het een zeldzaam pamfletje is" Daarna vouwde Collingwood het andere papier open, het was een dubbelge vouwen folio vel. Er stond boven: Lijst van pamfletten en brochuurtjes over Barford in de kist gemerkt B P. in mijn studeerkamer op Normandale Grange" en aan het einde de initialen J. M. De titels van een dertig- of veertigtal werk- Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft gisteren de zesde lijst van slachtoffers van de waters nood uitgegeven. Het Ned. Roode Kruis kan ook nu weer in verband met de om standigheden waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouw baarheid, Het is dus mogelijk, dat een en kele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. HALSTEREN: Paulus. Cornelia. geb. 55.52 te Malstercn. laatste adres B. 326; Raats. Petrus, geb. 17.12.85 te Halsteren, weduwnaar, laatste adres: B. 303; Ver- bur'gt, Anna Cornelia, ge'o. 19.7.1865 te Hal steren, laatste adres; B. 316 wed. van Cor nells de Krom. KORTGENE: Janse, Krijn, laatste adres: Toren dijk: Van Boven, Stoffelina, echtge note van Willem Westerweel, laatste adres: 'i'orendijk; De Looff, Adrian.i, laatste adres: Hoofdstraat; mevrouw JacobsKeydcnier. laatste adres: Torendijk; Nijsse. Cornelis Pieter; Weys. Elisabeth, geb. 2.8.50 laatste adres: Cats Annapolder 18. MIDDELHARNISAanvullingen van per sonalia in 4e lijst, d.d. 7,2,53, blz. 2, over leden dd. 1.2.53; Kranse, Maria, geb 6.7.96 ie Middelharnis, laatste adres: Waterweg 91; Vroegindewey. Fransje, geb. 28.7.72, echtgenote van Arend Kranse. Jaatste adres: Waterweg 91; Van der Sluis, Neeltje, geb. 12.3.81 le Sommelsdijk, echtgenote van Ja cob van Koote, laatste adres: Waterweg 43; Vis. Leendert. geb. 9.2.05, laatste adres: Oostvoorgors 39; Breeman, Huiberdina, ge boren 15.11.68 te Middelharnis. echtgenote van Leendert Driesche, laatste adres: Oost voorgors 12: Nette, Hendrikus, geb. 9.10,14 te Veur. woonwagenbewoner: Van Wezel. Aren Leendert, geb. 25.10.89 te Middelhar nis. laatste adres: Oostvoorgors 32. NIEUW ER KERK: Schohen. Jebbigje. geb. 8.11.1944; Scholten, Hendrikus Johan nes Hermanus, geb. 1.6,48; Scholten, Elisa beth Cornelia, geb. 24.12.52. OUDELANDE. Te Goes geïdentificeerd: Jansens, Cornelia Adriana. geb. 20.10.75 te Oudelande. echtgenote van Joh. Mol. laat ste adres Oudelande B 9; Mol. Johannes, geb. 13.4.75. echtgenoot van Jansens. Cor nelia Adriana. laatste adres Oudelande BS; De Jager, Jan. geb. 6.11.70» laatste adres Oudelande B 68. ST. PHIL1PSLAND. Begraven: Kunst. Willem, ongeveer 82 jaar. laatste adres Achterstraat 1. RILLAND-BATHDi'onkers. Dirk. onge veer 90 jaar. laatste adres Bath; Dronkers. Johanna, ongeveer 91 jaar. laatste adres Bath; Nijsse. Foort. ongeveer 18 jaar: Nijs se. Pieternella, ongeveer 20 jaar; Nijsse, Catharina. ongeveer 15 jaar; wed. A. Blok- Krieger. laatste adres A. Buteynweg; mevr.' De Bokx-Schrier, laatste adres Zimmer- manpolder: Cijsow, A„ laatste adres Hoofd weg: De Goffau, J. S„ bui-gemeesler; mevr. Van Zwienen-v. d. Maas. laatste ad;es 2e weg by R.K. Klooster. STAVENISSE: Stoel. Jacob, geb. 24.0.72 te Kerkwerve, laatste adres Bos A 41: Mol. Cornelia Adriana. geb. 12.10.3S te Stave nisse, dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graal, laatste adres Kerkstraat A 306 A; Hage. Leendert, geb. 27.12.07 te Stavenisse, echtgenoot van Wil- helmina Janna Sonke, laatste adres Kerk straat A 310; Van Zulén. Neeltje Cornelia, geb. 14.10.39 te Stavenisse. dochter van Adriaan Jacob van Zuien en Janna Pieter nella Stoutjesdijk. laatste adres Kerkstraat A 319; Koerland. Jacobus Martinus, geb. 25.10.96 te Stavenisse. echtgenoot van Maria Fierens, laatste adres Kerkstraat A 330: Luyk, Johanna, geb. 29.7.67 te Stavenisse. weduwe van Arie Hage. laatste adres Post- straat A 378; Hage. Johanna Pieternella. geb. 20.9.29 te Stavenisse, dochter van Pie ter Johannes Hage en Pieternella Jozina Koeman, laatste adres Molenpad A 200. STEENBERGEN. Geïdentificeerd en be graven De Groot. Adriana Cornelia, geb. 4.4.98 te Wouw. gehuwd met Dekkers, laat ste adres Kleisedijk 25; Heijhgers. Adria- nus. geb, 20.7.94 te Steenbergen, laatste adres: Koevcnngsedijk 23; HeJjligei's, Jo hanna Maria. geb. 8.10.23 te Halsteren, laat ste adres Koeverïngsedijk 23. gezinnen, die niet in hun woningen ver toeven. van het nodige te voorzien. Het staat bovendien vast. dat in veel grotere mate hulp nodig zal zijn op hel ogen blik. dat de getroffen bevolking naar haar eigen woonplaatsen terugkeert. Bij de installatie van de gezinnen zal immers blijken, aan welke goederen de meeste behoefte bestaat. De kans is niet denkbeeldig, dat op het tijdstip, waarop de inrichting van de nieuwe woningen zal plaats vinden, goederen gemakkelijker uit het buitenland kun nen worden betrokken en met. de in toh buitenland bijeengebrachte fondsen kunnen worden bekostigd. Een plan om deze voorziening te re gelen, kan slechts worden gemaakt, na dat ook de Nederlandse regering zal hebben vastgesteld, wat precies door haai", en wat door de particuliere orga nisaties zal worden gedaan. Deze plan nen betreffen niet alleen personen, maar ook instellingen en haar gebou wen. In dit verband ligt het voor de hand, dat mgr. Baldelli de internationale ka tholieke caritasverenigingen zal advise ren niet grote kracht door te gaan met het inzamelen van gelden, doch met de verzending of aankoop van goederen te wachten tot de Nederlandse instanties hebben doen weten, welke concrete plannen voor de hulpverlening zijn ont worpen. Evacué's op Het Loo Gisteren zijn de eerste evacué's uit het rampgebied gearriveerd in het Koninklijk Paleis Het Loo. dat door H.M. Koningin Ju liana gedeeltelijk beschikbaar is gesteld. Gedurende het weekeinde had de afdeling Apeldoorn van het Nederlandse Rode Kruis met medewerking van velen, onder meer van enkele grote Apeldoornse hotels, die een honderdtal bedden ter beschikking stelden, alles in gereedheid gebracht voor de verwachte gasten. In de vooravond kwam de eerste groep van veertien vluch telingen uit Zierlkzee, die voorlopig onder het Koninklijk dak een gastvrij tehuis zul len vinden. Hedenochtend werd een twee de groep verwacht, bestaande uit bejaar de lieden, die door water en wind uit een Zierïkzees tehuis voor ouden van dagen zijn verdreven. Gift voor beschadigde consul tatiebureaux De Schiedamse Vereniging to< be strijding der tuberculose heeft een be drag van f 5000 geschonken aan de Ne derlandse centa-ale vereniging tot be strijding der tuberculose, speciaal be stemd voor de herinrichting van de dooi de watersnood beschadigde consultatie- bureaux Het heeft er alle schijn van, dat over niet al tc lange tijci aan het verdriet, dat de radioluisteraars in de uithoeken van ons land dagelijks ondervinden, een ein de zal komen. Er wordt op korte ter mijn gewerkt aan afdoende verbetering en deze verbetering zal wel liggen in de richting van het z.g. Frequentie-Modu- latie-systeem. omdat dit systeem de enige oplossing zal zijn volgens de des kundigen. De slechte radio-ontvangst in het Noorden van Gns land heeft onge veer een maand geleden een actie ont ketend van luisteraars. In Winschoten werd een begin gemaakt en het actie comité kreeg binnen enkele dagen weerklank in het gehele Noorden. Dui zenden luisteraars schaarden zich achter het Comité Belangen Noordelijke Luiste raars. Er werd een definitief bestuur samengesteld, bestaande uit prominente figuren in de drie Noordelijke provin ciën en dit comité heeft een bespreking gevoerd met de Raad- van Beheer van de Nederlandse Omroep Zender Maat schappij (Nozema) in Zwolle. De resul taten van deze bespreking, die voort vloeiden uit de resultaten van een ener giek gevoerde actie gedurende enkele vekeiï, zijn van zodanige betekenis ge veest, dat het Comité heeft besloten de actie, althans voorlopig, op te schorten. De besprekingen hebben immers bij het comité de verwachting gewekt, dat ver betering van de radio-ontvangst in d< uithoeken van ons land ook in de ogen van de Nozema een zo urgente zaak is geworden, dat spoedige maatregelen wel haast onontkoombaar zijn. Van het ac tiecomité vernamen wij tijdens een on derhoud met verschillende comité-leden, dat het Bestuur van de Nozema er van overtuigd is dat binnen 4 of 5 jaar het F.M.-systeem in alle Europese landen zal zijn ingevoerd. Op korte termijn zal dit bestuur zich bezinnen welk advies aan de regering moet worden verstrekt. Met het uitbrengen van dit advies zal gezien de grote gevaren die thans zijn ontstaan, omdat een belangrijk deel der luisteraars zich inmiddels op het buiten land georiënteerd heeft, de grootste spoed worden betracht. Enkele vragen ovei de nationale ramp Rond afsluiting van de Brielse Maas ..ruik maar eens jes volgden, waaronder ook het bewuste pamflet waar de Amerikaanse klant om gevraagd had. Nu meende Collingwood dat hij de juiste oplossing gevonden had voor het geval waarover hij zo gepie kerd had. Pas had zijn grootvader de orief uit Amerika gelezen of hij vond de lijst binnen in de Geschiedenis van Barford. Zonder tijd te verliezen had hij toen naar mevrouw Mallathorpe ge schreven, in de hoop dat zij genegen zou zijn te verkopen waar de overzeese klant om gevraagd had. Dan had zijn bezoek aan Eldrick Pascoe ook niets met de zaak uit te staan. Dus had hij het opgevouwen papier ook niet meegeno men. Terwijl Jaap naar de post was. had hij het weer in het kaartenzakje gestopt, samen met de Amerikaanse brief. Doodeenvoudig. Helemaal voor niets vanmorgen die tocht gemaakt. Neen. toch niet helemaal voor niets. Hij had daar Nesta Mallathorpe ontmoet, en voelde wel, dat hij haar graag nóg eens ontmoeten zou. Nu hij een uitleg meen de gevonden te hebben, die licht ver spreidde over dit duistere punt, zette hij het hele geval uit zijn hoofd, en dacht er verder niet meer aan. Maar aan de overkant, zonder dat Collingwood er iets van vermoedde, had Pratt veel nagedacht. Collingwood had een taxi genomen uit de rij precies tegenover Eldrick Pascoe, en Pratt, wiens lessenaar bij het raam stond, had hem kwart over tien zien wegrijden, en ongeveer half een terugkomen. In het zakenkwartier kende Pratt iedereen, ook de man die Collingwood gereden had. Toen hij uitging om te lunchen liep hij er even langs en vroeg hem, waar hij des morgens geweest was. (Wordt vervolgd). Qeen wonder ciqt iedereen legt: (Van onze Haagse redacteur) In het jongste nummer van hei weekblad ,.De Ingenieur" komen naar aanleiding van de nation3le ramp enige aantekeningen voor van de hand van ir. C. Teilegen. directeur van de Hol landse Belon-Mav.'.schappij. In zijn korte beschouwing werpt ir. Teilegen de vraag op: hoe hebben wü ons zo kunnen laten verrassen? Hierop volgen enkele andere vragen: ..Wat be tekent het. dat bii Noordwester storm, die het water zeker opstuwt in de zee gaten. maar die toch ook over het land van Noord naar Zuid waait, in dijken, waarvan de waterzijde in de luwte ligt. gaten komen?" Noemen wij er eni ge: Noorderdijk Waterweg bij Maassluis, Noorderdiik Oude Maas bij Baren- divcht. Noorderdijk Lek bij Lekker- kerk. Noorderdijk Merwede bij Papen drecht (ondergelopen AlblasserwaardL - Noorderdijk Westerschelde ten Oosten van Vlissingen fondergelopen gedeelte Walcheren) Hebben wij niet een gevaarlijke stap gedaan door de tegenover de zee zeker geringe, doch tegenover de niet lang durende top van de binnen dringende hoogwatergolf wellicht belangrijke wa terberging van dc Brielse Maas door de afsluiting bij Oostvoorne tot nul te rug te brengen? En wat met de wer ken aan de Bicsbosch?" Desgevraagd deelde ir. Tellegen ons mede. dat hij het op dit moment nog niet juist achte op deze vragen een antwoord te geven. De materie, welke hiermee wordt aangesneden, zal echter zeker nader bestudeerd moeten worden. (Van onze luchtvaartmedewerker) Besprekingen tussen het Braziliaanse ministerie van Luchtvaart en de Ko ninklijke Nederlandse Vliegt'uigenfa- briek Fokker, die reeds geruime tijd gaande zjjn, zijn thans in een stadium gekomen, waarin van Nederlan se zyde goede hoop gekoesterd kan worden, dat Brazilië in de naaste toekomst een drie tal Fokkertype's zal gaan afnemen. Er is een "overeenkomst gesloten, die echter het karakter heeft van een zeer algemeen en principieel basiscontract, waarbij beide partijen de zekerheid verschaffen het ernstige voornemen te koesteren de plannen uit te voeren. Een zelfstandige Braziliaanse onderne ming, waarin Fokker aandelen zal nemen, zal in de nabijheid van Rio de Janeiro in een fabriek, welke thans dienst doet als reparatiewerkplaats voor de regering, vliegtuigen gaan bouwen. Als de verdere onderhandelingen vol gens plan verlopen zal deze onderne ming de licentierechten konen van drie Fokkertype's: de lesvliegtuigen S-ll en S-12, en het met een straalmotor uitge ruste lesvliegtuig, de S-14. Deze leve ranties zijn dus zowel van belang voor de militaire- als voor de burgerlucht vaart. Café in Giethoorn verbrand Een der Giethoornse toeristencentra, café Watersport Centraal te Giethoorn Noord, is vanochtend, vermoedelijk ten gevolge van een uitslaande gasvlam, tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de be woners van het nevengebouw zich in nachtgewaad moesten redden, Ook de gehele inventaris ging verloren. De eigenaar van de zaak bevond zich op het ogenblik van de brand met de Giethoornse punterploeg in het rampge bied, waar hfj al dagenlang heeft deel genomen aan het reddingswerk en de hulpverlening.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2