Na een week vol spanning Volendammers weer terug uit Zeeland Interessante lezing van de L.T.B. voor leden Begin particuliere woningbouw WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA ZAANDAM Havenloods De Vries vertelt Havenloods J. de Vries is uitgeslapen na een week vol spanning en afmat tend werk op de havenboot ..De Zaan". 2 Febmari reeds ingezet, kruiste de trotse havenboot van Ooltgensplaat naar Dlnteloord, van Oude Tonge naar Brui- nisse. Ze waren met hun vieren aan boord van dit ranke scheepje en de ta ken waren goed verdeeld. In de Gala- theapolder van Zeeland kregen ze de volle laag van menselijk leed te incas seren/ „Het was niet om te harden", zegt de havenïoods. die het heeft over mensen met gezwollen lippen omdat ze In vijf. dagen geen druppel water naar binnen hadden gekregen, en over men sen die plotseling zenuwinstortingen of een shock kregen. Toen hjj de orders kreeg van de burgemeester van Oude Tonge om een lading serum weg te brengen en kraamvrouwen op te halen, waren dit de laatste orders van deze burgemeester die een collaps kreeg van de vermoeidheid er. de ellende. Met levensgevaar is steeds gevaren, want de Zeeuwse stromen zijn verra derlijk en vals. Het bootje zat soms vol- gestampt met 40 a 50 mensen en de adem stokte de bemanning in de keel. wanneer ze de kiel van de boot hoorde schokken en schuren. De lading varieerde van mensen in doodsnood tot vaten petroleum om ca davers te verbranden, van pasgeboren babies tot Rode Kruis-colonne's. De ,.Bu- tania III" uit Rotterdam heeft heel wat ladingen levend materiaal van ..De Zaan" binnengekregen. Hulde brengt de heer De Vries aan de kapitein van het brave bootje de „Enny-Appie" uit IJmuiden. Dit bootje heeft door zijn zender duizenden levens gered. De bemanning van „De Zaan" is na een week hard werken, wat men noemt „gaar" naar hufs teruggekomen. Hon- Matige opkomst bij de H.V.Z. Voorzitter afgetreden Het zal wel aan de gebeurtenissen van de afgelopen week gelegen hebben, maar voor het eerst sinds haar geschie denis' kon de H.V.Z. op haar jaarver gadering maar 120 leden tellen! Men dacht er over de vergadering niet te laten doorgaan. Als je ruim 1800 leden telt, is 120 inderdaad niet veel. Doch men wilde wèl vergaderen en dus be gon „Flup" zijn openingsspeech te hou den, die, vanzelfsprekend voor een groot deel aan de ramp gewijd was. De ver gadering vond het bedrag van f 100, dat al stilzwijgend bij de Z. G. gestort was. allerminst representatief voor de H.V.Z. Verzocht werd dit bedrag op te voeren tot f 500 en zo nodig bij latere acties weer over de brug te komen, hetgeen zal geschieden. De stemming was mat en de sfeer volkomen zoek. hetgeen er niet beter op werd toen de heer F. Hendrikse, na drie jaar aarzelen, de knoop doorhakte en definitief mededeelde af te treden als voorzitter. De secretaris, de heer J Karten, kwam op zijn reeds genomen besluit terug en tekende weer voor drie jaar. welk besluit met daverend ap plaus begroet werd. Er zal een commis sie uit de leden worden benoemd om de 1300 leden naar capaciteiten en kwa- uceuen re lesten--ivo. i.c» ambt. want voor de grootste vissersver eniging boven het IJ kan alleen een uitzonderlijke figuur als voorzitter op treden. De jaarverslagen werden goedge keurd. terwijl mededeling werd gedaan dat eindelijk de Koninklijke Goedkeu ring was afgekomen voor de vereni ging. De hengelcompetitie voor dit jaar zal wederom een wijziging ondergaan. De H.V.Z. heeft in het afgelopen jaar in het Zaanse polderwater 130.000 stuks snoekbroed uitgezet; 6000 i-zomerige zeelten: 2400 pond karper etc., alsmede 2700 pond pootaal. De gemeente Zaandam werd er van "beschuldigd mede het Zaanwater te verontreinigen daar de Meypro ook haar afval in de Zaan loost. Minister Algera heeft echter een wetsontwerp in voorbereiding waarnaar de duizenden vissers halsreikend uitzien, zodat aan het verontreinigen van het viswater een einde zal komen. In de reservefondsen zijn momenteel bedragen ondergebracht van f 3000, f 2500 en f 850, totaal f 6350. De winst en verliesrekening over het jaar 1952 sloot met een eindcijfer van f 14.094.86, met een voordelig saldo van f 1.569.35. Een kleine huldiging had de heer Q. van Etten nog in ontvangst te nemen. Wegens zijn tienjarig bodeschap ont ving hij een prachtige hengel in fou- draal. Het voornemen bestaat, de 2e Ringsloot geheel te laten schoonmaken, een karwei dat op f 3000 begroot wordt. De goede film Het bestuur van de Filmkern heeft beslag weten te leggen op een film die wel buitengewoon aantrekkelijk is voor de katholieken. Men heeft namelijk het voornemen om in het Filmkernpro gramma van a.s. Zondag de prachtige kleurenfilm over het Vaticaan en de St. Pieter te vertonen. Deze schitteren de documentaire die ruim een kwartier duurt zal na de hoofdfilm gedraaid worden. Zo zal men getuige kunnen zijn van wel zeer unieke opnamen van het celebreren van de H. Mis volgens de Latijnse, de Byzantijnse en de Koptische ritus. Het zijn opnamen van weergaloze pracht, waarvan de schoonheid nog ver hoogd wordt door de vocale prestaties van het koor van de Sixtijnse kapel en composities van De Palestrina. Deze mooie film kon reeds vertoond worden in het programma voor de be jaarden j.l. Maandag die er dan ook sterk van onder de indruk kwamen. Het zijn opnamen die men niet licht meer onder de ogen' zal krijgen. derden en honderden mensen hebben zij vervoerd. Zij genoten bij de autori teiten een grote vermaardheid. Maar men kon van oververmoeidheid het niet langer meer houden. Toen men Zaterdagmiddag zag, dat de vloot van wachtende schepen aangegroeid was tot een armada, waarmede een. stad als Londen kon evacueren, hebben zij aan de havenmeester verlof gevraagd, te rug te mogen keren, nadat zij eerst nog lli dag tezamen met de „Spes" hei reddingswerk hadden voortgezet. Weer naar huis Het was een flinke drukte Dinsdag middag in de Herderstraatschool. Rode Kruismensen liepen af en aan en dr. Schaap inspecteerde nog eens zijn man schappen, die in de afgelopen dagen zulk prachtig werk hebben verricht in de rampgebieden. Ook de heer A. Ver kade gaf van zijn belangstelling blijk. De geest was nog precies zo prima van de verschillende teams als op hel tijd stip dat zij vertrokken. Men had zeer veel ervaring opgedaan en veel leed kunnen lenigen. Klaas de Klauteraar A.s. Zondag komen de artistieke krachten van de speeltuinvereniging St. Theresia weer eens op de planken "hun prestaties tonen. Onder leiding van de heer van Meel heeft men een gezellig spel, met zang en dans. ingestudeerd dat tót titel draagt „Klaas de Klauteraar". Het is te hopen dat er heel veel bezoek komt a-s. Zondag, want St. Theresia is voornemens in Nieuw-Zuid een tweede katholiek speeltuin te openen. Boven dien krijgt men méér dan het volle pond voor zijn geld. want een muziek- ensemble. dat onder de poëtische naam van „Vergeetmenietjes"' optreedt, komt ook al voor het voetlicht. Dollars uit Amerika Een industrie in Zaandam heeft van enige buitenlandse zakenrelaties een flink bedrag in dollars ontvangen voor de overstromingsramp. De directie heeft deze bedragen gedeponeerd bij de Zaan- damse Gemeenschap voor het N.RJ". Volleybal bij de P.T.T. De Sport- en Ontspanningsver. van de P.T.T. te Zaandam heeft een volley- bal-tournooi gehouden dat uitstekend geslaagd is. Voor de Volleybalclub der P.T.T. was dit de eerste maal dat men in wed strijden uitkwam. Als tegenstanders kregen zij te bekampen hun P.T.T.-col- lega's uit Haarlem, die met hun 2e en 3e team waren uitgenodigd, alsmede de reserves van de Zaandamse vereniging Groen-lVit. In aanmerking genomen dat de Zaan damse Postmensen deze. wat techniek betreft, zo moeilijke sport nog maar een half jaar beoefenen, lieten zij be hoorlijk spel zien. De uitslagen luiden: PTT Z'dam 2—Groen Wil 2 0—3. PTT Z dam 1—PTT Haarlem 3 2—1. PTT Z'dam 2—PTT Haarlem 2 03, Groen Wit 2PTT Haarlem 3 3—0, PTT Z'dam 1PTT Haarlem 2 03, PTT Z'dam 2PTT Haarlem 3 03, Groen Wit 2PTT Haarlem 2 03. PTT Z'dam 1—PTT Z'dam 2 3—0. PTT Haarlem _2—PTT Haarlem 3_3—0, Eindstand: 1. Haarlem 2 12 pnt.. 2. Zaandam 1 7 pnt.. 3. Groen Wit 2 7 pnt.. 4. Haar lem 3 4 pnt.. 5. Zaandam 2 0 punten. KROMMENIE Papendrecht betuigt grote dank Burgemeester Provily ontving van zijn collega uit Papendrecht een schrij ven, waaraan wij het volgende ontle nen: Mag ik U voorlopig hierbij de grote dank van de gemeente betuigen voor de kostbare ladingen, welke U aan de ge meente Papendrecht deed toekomen, in verband met de watersnood Ik weet mij de tolk van alle gemeentenaren tc zijn. wanneer ik U en de inwoners van Uw gemeente wel zeer hartelijk dank zeg voor de grote zending, welke U ten behoeve van de getroffenen onzer ge meente deed toekomen. GEZINSVERZORGING Ofschoon de belangstelling wel wat tegenviel, is het Maandagavond voor de aanwezige dames. o.w. mevr. Pro vily, toch een gezellig „onder onsje" geworden. De voorzitster, mevr. Reij- mers-Lam, sprak een hartelijk wel komstwoord en gaf in het kort een his torisch overzicht van het 1ste lustrum van de Stichting voor Gezinszorg in onze gemeente. Spr. constateerde met genoegen dat per 1 Januari 1953 het aantal donateurs is gestegen tot 1233, maar voegde hieraan toe, dat dit aan tal nog beduidend hoger kan. Dat de stichting in een behoefte voorziet moge blijken uit het feit. dat reeds in 548 gezinnen hulp is verleend met een aantal verpleegdagen van 12.396. De Stichting heeft momenteel de beschik king over 9 gezinsverzorgsters en enige noodhulpen. Regelmatig wordt door het bestuur controle uitgeoefend en het geeft ongetwijfeld genoegdoening steeds te vernemen met welk een enthousias me gesproken wordt over de verzor ging- Na er op gewezen te hebben dat aan vragen voor hulp niet on Zondag die nen te geschieden, werd het woord ge geven aan mevr. Steert-Brouwer. van Purmerend. die vergezeld was van de sociale verzorgster aldaar. Deze spreek ster behandelde in grote trekken de ontwikkeling van de gezinsverzorging en. gaf daarbij, als schrille tegenstelling, een inzicht van de sociale verzorging in 1853. Bracht de laatste wereldoorlog een ontwrichting van de gezinnen te weeg. ook de na-oorlogse jaren brach ten geen rozengeur en maneschijn. Nadat spr. de opleiding van de verzorgsters onder de louoe had genomen en was ingegaan op de verzorging in a-sociale gezinnen, werd hierna van gedachtc-n gewisseld. Met een woord van dank aan de spreekster, waarin zij tevens de aanwezigen betrok, besloot mevr. Reij- mers na afloop deze gezellige bijeen komst. „Mouwen omhoog, ons land moet droog" Gevolg gevend aan de oproep van het Nationaal Hoofdkwartier van de Nederlandse Padvinders, zullen „De Zeeduivels" en de ..Zeeduivelwelpen" Zaterdagmiddag 14 Februari „werkjes" gaan verrichten, om zodoende minstens f 1 te verdienen. Prachtig resultaat De leerlingen van de School met de Bijbel organiseerden met verschillende leerlingen van andere scholen'een op haalactie oud-papier, ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Ruim 40 leer lingen namen hieraan deel en het re sultaat was 200 volle zakken. Na weging bleek een totaal van 4841 kg. papier ingezameld, waarvan de op brengst was het mooie bedi'ag van Contact met pramenploeg Om eens iets te vernemen van de pramenploeg heeft de burgemeester via de radio de mannen opgeroepen. Inder daad kwam het bericht door "at allen het goed maakten en men nog niet van plan is naar huis terug te keren. Er is nog veel werk te verzetten. De ploeg opereerde op dat moment in de nabij heid van Goes. Uitgesteld Het concert van het R.K. Muziekge zelschap „Kunst en Vriendschap", dat oorspronkelijk Zaterdag a.s. zou wor den gehouden, is tot nader order uitge steld. WEST ZAAN Kerkconcert Woensdag 18 Februari wordt in de Ned. Herv. Kerk te Westzaan een con cert gegeven ten bate van het Rampen fonds. De medewerkende verenigingen zijn: de Zangvereniging „Concordia", de Muziekvereniging „Crescendo". het Doopsgezind Vrouwenkoor en het Ge mengd Koor „Sursum Corda". Solistische medewerking verleent verder mej. M. Allan, begeleid door J Wijkhuizen, orgel- KOOG AAN DE ZAAN Interessante causerie Voor het Nut heeft de heer Boersma van de Koninklijke Rotterdamse Lioyd een interessante causerie gehouden en een bouwfilm vertoond van het m.s. Willem Ruys. De film toonde de bouw van kiellegging tot de eerste vaart. Na de pauze werden prachtige kleurenfilms van Bali vertoond. Geslaagd Voor het diploma kraamverzorgster voor het Wit-Gele Kruis slaagden bij de laatste afgenomen examens de dames J. Passant (met lof), T. Stor. R. Jansen en B. Koopmeiners. Burgerlijke Stand Geboren: z. v. H. A. van Nooij en C. D. Happe. z. v. C. Bakker en W. A. Rompelman, d. v. K, Smit en G. A. Rep, d. v. A. Stroo en A. Halff. z. v. J. Otten en T. Dekker, z. v. W. T. van Halderen en E. Rietvink, d. v. S. Smit en G. van Lingen, z. v. T. H. J. Vlees hakker en G. Lagrouw, d v. J. Olthof en C. C. la Rooij. d. v. I'. Slinger en M. van der Beek, z. v. J. S. Smit en A. L. H. Machielse, z- v. P. Tijssen en J. W. Uitcrwijk. Ondertrouwd; C. J. G. Knoop en J, E. Keet, M. van der Loo en T. Kwast, F. K, Doods en A, de Vries, J. v. Ma- nt-i en G. van 't Hof, A. J. Stam en J. W. Spijkerman, D. j. Karmelk en E. Muusse, W. A. J. Müller en A. P. Ros- mulier. J. G. van den Akker en P. Scholtz Overleden: A. Valkoog. 39 j„ wed. v, P. Kwantes. J. Karstens 74 j.. geh. m. •J. N. Eijman, K. Donker. 67 j., geh. met M. de Vries. De Volendammer vissersvaartuigen zijn met de complete bemanningen van hun hulpactie aan de noodgebieden weer in de eigen haven teruggekeerd. De mannen, die op het eerste teken waren uitgevaren, zijn teleurgesteld, omdat de hele tocht op een desillusie is uitgelopen. Vrijwel geen van de vaar tuigen kwam voor de reddingswerk zaamheden. waarvoor men vertrokken was, aan bod. De schepen waren ofwel te groot, ofwel te klein om effectief te kunnen werken. Daar kwam nog bij. dat de vissers, die uiteraard het I'jssei- meer op hun duimpje kennen, vreem den waren in de Zeeuwse wateren. Ze moesten dus door een loods worden bij gestaan, maar in de nacht in de sterke stromen zonder verlichte bakens, en de wisselende getijden van eb en vloed, was het een slecht karwei. Zo kwam een groot convooi van vissersvaartui gen met de loodsboot, een marinevaar tuig incluis, door de eb aan de grond te zitten. Toen moest men uren wach ten op het keren van het getij. Twee z.g. spekbakken werden voor reddings werk in een ondergelopen polder be stemd. Dit werd een der spekbakken, die van schipper Jan Kroon, bijna noodlottig. Het vaartuig was door de sterke stroming van een gat in de dijk gezeuld en werd een speelbal van het v/ilde water. Erger werd het, toen de spekbak met de mast vast liep in tele foondraden. Het lichte vaartuig kap seisde bijna, en in alleriji zocht de be manning redding in een marinesloep. Later kon de spekbak nog worden be houden en met zeer veel moeite buiten de polder worden gebracht. De tweede spekbak had ook niet veel geluk. Die liep even binnen de dijk vast aan de grond. Nee, voor redding waren de Vo lendammer vaartuigen niet bijster ge schikt, en als men ergens arriveerde, waren er zoveel meer geschiktere sche pen, dat men op het terrein van men sen-redden niet aan bod kwam. Het varen met goederen en levensmiddelen ging "oeter, maar door een ongelukkige lamenloop van omstandigheden kwam men met de schepen vol noodzakelijke dingen bij polders aan. waar geen men sen meer waren te vinden. Kapelaan J. Drost, die ook meegegaan was, heeft overal gezworven bij zijn pogingen om slachtoffers bij te staan en heeft zo goed als van ieder middel van vervoer te land en te water ge bruik gemaakt. De Volendammers wer den door de marine-autoriteiten om hun goede wil hogelijk geprezen. Woensdag 18 Februari houdt Bertus Aafjes in de aula van de gemeente-uni versiteit om kwart over acht des avonds een lezing. Van 10 tot en met 23 Februari ligt ter Gemeentesecretarie afd. Publieke Werken, Stadhuis kamer 183, voor ieder ter inzage de door de Raad vastge stelde wijziging van de bebouwings- voorschriften voor de gronden, begre pen in de uitbreidingsplannen Wibaut- straat en omgeving. COLLECTE IN DE KERK Ook Volendam heef» Zondag volledig in het teken van de nationale rouwdag ge staan. De collecte ih de kerk Is één der besten geworden, die ooit in de kerk zijn gehouden. Het resultaat was bijna f 11.000.—. Tweemaal werd een plechtig lof gecele breerd. waarin gezamenlijk werd gebeden. Beide keren was de kerk overvol. In to taal heeft Volendam nu. samen met de eerste collecte en de opbrengst bij bijeen komsten in „Fius X" bijna f 15.000.bij een gezameld, plus twee grote vrachtauto's vol goederen. I LP EN DAM WORMERVEER Wormerveer offerde ruim f 38.000 Met inbegrip van de Zondag gehou den kerkcollectes hebben de ingezete nen van Wormerveer voor het N.R.F. reeds bijeengebracht f 38.132.69. Concert voor Rampenfonds Zaterdag 21 Februari zullen de zang verenigingen in onze gemeente een zgn. „wisselconcert" geven, waarvan de op brengst geheel ten goede zal komen aan het Nationale Rampenfonds. Aan dit concert zal medewerking worden ver leend door de solisten Aafje Heynis en Johan v. d. Boogert. Men stelt zich voor. dit wissel concert te geven in de Ned. Herv. Kerk Noord- einde) en de Geref. Kerk (Wattstraat). Burgerlijke Stand GEBOREN: K- Koeman en M. A Wal lenburg. d. D. W. v Oort en E. J. Venveij, z. H. Vredenburg en A. Span, z. P. H. Breeuwer en T. Kra mer. d. W. Blok en A. W. H. Poppen, z. G. Vlöttes en J. Bos, d. W. A. Meurs en G. C. P. Bakker, z. S. Vink en A. Dekker (won. te Jisp), z. G. Duinmeijer en A. Verwer. z. GEHUWD: R, B. v. d Spoel (Amster dam) en A. H. Vermeeren L. v. d. Berg (Wormer) en A. E. Klaver. OVERLEDEN: P. Smit, man v, G. Kerkhoven, 53 j. Wat verloren werd Als verloren voorwerpen werden ge noteerd: een koopacte (in geel couvert), bril met donker montuur, een rood- grijs-blauwe wollen shawl, een witte wollen shawl, paar zwarte heren-motor wanten., rechter glacé handschoen, een donkergrijs dekzeil (180 bij 60 cm.), een zwarte bouvier (teef), bruine porte feuille (inh. rijbewijs, werkboekje en notitieboekje t.n.v. W. L. v. Ingen), een zeemlap, een bril (zwart plastic mon tuur), een zak met 50 kg. bonen, blau we handdoek met washandje en stuk zeep, een grijs geschilderde trap (7 of 8 treden), een bruine leren portemon- naie. een éénpersoons laken, een rood étui (inh. Waterman-vulpen en zilveren Milpotlood) en een grijze portemonnaie (inh. f 90). Wat men vond Als gevonden voorwerpen werden aangegeven: een combinatietang, pad- vindersriem, een broodmandje, porte monnaie met ritssluiting, zinken kap van luchtkoker, een witte werkbroek, bruine leren jongensriem. blauwe kin- derhandschoen, een kinderzakdoekje, blauwe alpinomuts. grijze kinderhand schoentjes. een pakje margarine, witte katoenen damesblouse, gebreide wollen muts en een zakmes. Nadere inlichtingen verstrekt de poli tie, bureau Stationsstraat. KOOG ZAANDIJK Uitbreiding B. en W. hebben het verzoek van de N.V. Zaanlandse Zakkenhandel K. de Boer Jr. te Koog aan de Zaan ingewil ligd tot het oprichten van een inrich ting tot het repareren, reinigen er stempelen van jute zakken in het per ceel Lagedijk 64. Bridgeclub D.W. De uitslagen van de bridgeclub „De Waaden" zijn: Groep A: 1. H. H. de LangeMees 0.635; 2. H. StalWerke- ma 0.595; 3. fam. Hendrikse 0.508; 4. H. H. van Balen—Van Eig 0.484; 5. H. H. DupkerVan Gogh 0.460; 6. fam. Zwart 0.460; 7. H. H. van LooyVan der Vel de 0.452; 8. mevr. Groende heer Kuiper 0.405 D. Groep B: 1. H, H. Hons- veldKruijver 0.500 P; 2. H. H. Bee- kersVan Oosterom 0.500; 3. H. Al Helms 0.493; 4. H. H- van LooyZwit- selaar 0.486; 5. H.H. KrikkeKrijkamp 0.450: 6. fam. Van de Haar 0.436: 7. H H, v. Aken—Klopper 0.372-; 3. H.H. Flipse Keff 0.365- D. Groep C: 1. fam. Bakker 0-511 P; 2. mej. Homveldde heer Gras 0.500: 3. fam. Lastdrager 0.434; 4. fam. Zaadnoordijk 0.434; 5. fam. Schipper 0.400; 6. fam. Stad 0-355; 7. D. D. van Gogh—Stal 0.166. ZAANDIJK Rampenfonds Het kantoor- en fabriekspersoneél van de metaalwarenfabriek v.h. Jb. Pielkenrood te Zaandijk bracht door overwerk f 450 bijeen. De directie i dubbelde dit bedrag, zodat f 900. het Nationaal Rampenfonds kon worden afgedragen. UIT AMSTELLAND TER AAR Moeilijkheden bij Brand in schuur Gelukkig, dat eén der huisgenoten van de fam. Kramer aan de Jaagweg om tien uur 's avonds even in de scruur moest zijn. anders zou het ge bouw volkomen een prooi der vlammen geworden zijn. De heer Kramer consta teerde het begin van brand. Het rieten dak en een paar balken waren reeds aangetast. Met een snelblusapparaat kon het rode haantje bedwongen worden. Arm gebroken Toen onze dorpsgenoot de heer Koudijs van de Noord dezer dagen de NACO-bus wilde instappen, maakte hij een ongelukkige misstap, welke hem een breuk aan de rechterarm bezorgde. Mer de K.A.J. naar Lourdes In divers? parochies is het vandaag een grote dag voor de K.A.J. Op het feest van O. L. Vrouw van Lourdès wordt de actie vön de Kajottérsbede- vaart naar Lourdes in 1954 officieel in geluid. De Ilpendamse K.A.J. laat deze datum niet met uiterlijk vertoon "om ringen. wijl het aantal Kajotters in onze parochie te klein is. Er is be langstelling genoeg. Het bestuur vér strekt gaarne alle gewénste [gegevèns. bestuursverkiezing In café Hoogendijk vergaderde de L.T.B afd. Langeraar. In zijn openingswoord wierp de voorzitter, de heer J. Th. Volge- ring, een terugblik op het afgelopen jaar. waarbij met dankbaarheid werd vastge steld, dat de financiële uitkomst gunstig is geweest. Jammer is echter, dat de organi- satlcgeest verflauwt. Na even te zijn gegaan op de nationale ramp. die Nederland trof, deed spr. mededeling over hel resul taat van de rondgang bij de leden om een bijdrage voor de aanschaffing van een vaandel. De opbrengst is geweest I 242.20, Mei: het bedrag dat reeds voor dit doei aanwezig is. vormt het totaal de somma van 503— -Pio com«iIn- vnnr.. waariii ook gewag werd gemaakt van ue gunstige bedrijfsuitkomsten voor tuinderij cn bloementeelt, alsmede van de boerenbe drijven. Verder hekelde spr. de critiek de L T B. en zijn Instellingen en stelde daartegenover het vele dat de organisatie doet. Tenslotte zeide de heer Sassen, dat hij nu. na 22 jaar te hebben gewerkt, heengaat als secretaris en bestuurslid. Hij dankte voor de genoten medewerking. De penningmeester, de heer A. C. Hoo- gervorst, gaf een financieel overzicht, waar uit blijkt, dat er een batig saldo aanwézig is. Namens de verlfieatiecommissie bracht de heer A. v. d. Hoorn rapport uit. Alles was ni orde bevonden. Hierna sprak mr. G, J. Vermeulen, alge. meen secretaris van de L.T.B., over hel onderwerp: „De afzet van groenten cn fruit in de Ver. Staten van Amerika". Het was een buitengewoon interessante verhandeling welke d« heer Vermeulen gaf over zijn reis naar de Ver. Staten, gemaakt op uitnodi ging van de Stichting van de Landbouw. Om een inzicht te krijgen van hetgeen daar bestudeerd werd. is het nodig iets tc weten over het land zelf. Spr, beschreef de v schillen, die ev zijn tussen Nederland Amerika. Door uitgebreide wegennetten andere vervoersmogelijkheden overwint n daar de grote afstanden. De overvloed aan grond en gebrek aan bekwame arbeids krachten beïnvloeden de bedrijfsvoering. Spr. besprak bemestingsmethodes, reclame cn verpakking, factoren die de goede af zet daar sterk beïnvloeden. Ten slotte vatte spr. in enkele conclusies samen, wat de v aarde kan zijn van dit alles voor ons eigen land. Van de gelegenheid om vragen tc stellen werd een ruim gebruik gemaakt en kreeg men een kijk op vele Amerikaanse dingen, die in onze Hollandse ogen s vreemd aandoen. Bij de bestuursverkiezing bleek, dat twee aftredende bestuursleden zich herkiesbaar stelden, n.l. de heren J. Th. Volgering en W. v. d. PüL De heer A. den Haan stelde zich niet herkiesbaar en de heer Fr. Sassen had bedankt. De lieer Jac. Lek vroeg waarom er twee bestuursleden bedanken en de heel' A. P. Uyttewaal vroeg waarom er hier geen Oogstdankdag is cn dit jaar ook geen feestavond. Ook stelde de heer Lek de vraag of er niet- te veel aan het hoofd bestuur moet. worden afgedragen, zodat de plaatselijke afd. geld te kort heeft om een feestavond te organiseren De heer Vermeulen gaf hierop een uit eenzetting. dat dit niet het geval is. De heer Sassen gaf als reden van zijn heengaan op zijn bedrijf en gezin. Verder is de vereniging hem te dood. Een reden, die hij blijkbaar nimmer aan het bestuur heeft kenbaar gemaakt. Een en ander dreigt een LE1MU1DEN Steun aan het getroffen gebied Na een totale collecte-opbrengst van ruim 10.000.— in de gemeenten Leimut- den en Eijnsaterswoude. heeft de collecte in de kerken van Zondag jJ. weer ruim I 5000.opgebracht, t.w. R.K. kerk f 2000.—. Herv. kerk Leimuiden 1248.—. Herv. kerk Eijnsaterswoude ruim 1100.— en in de Geref. kerk Leimuiden 900, Hiernaast is nog door een instelling 2500— geschonken. Burgerlijke Stand Geboren: d. van F, A. Zandvliet en A. M. Hoogenboom, z, van A. W. Brand en M. H. P. v. d. Meer; d. van S. Dompeling en H. Vergunst; d. van J. P. Mollers en F. A. v. Schooten, z, van W. J.'de Boer en Burgmeijer. Getrouwd: W, v. d. Berg, caféhouder, wo nende te Alphen a. d. Rijn en C. C. Lunen burg, zonder beroep, wonende te Leimui den. RIJNS A TERSWO UDE onverkwikkelijke zaak te worden, die ge legenheid geeft tot verschillende veronder stellingen. De heren J. Th. Volgering en W. v. Pijl werden nu bij acclamatie herkozen als bestuurslid. De heer Sassen besloot na langdurige besprekingen voorolpig nog aan te blijven en in de vacature-A. den Haan werd gekozen de heer C. v. d. Hoorn Cz. Toen kwam aan de orde verkiezing van een voorzitter. De heer A. S. Uyttewaal stelde voor. dat de heer Sassen voorzitter en de heer Volgering secretaris zou worden. De heer v. Rijn zag, gezien zijn lange ondervinding over het bezetten der func ties, liever beide heren terug in hun oud- functie. De uitslag van de stemming was dat de heer Sassen werd gekozen tot voor zitter. Deze wenste de benoeming niet t aanvaarden en ook de heer Volgeno; wenste dit in de gegeven omstandigheden niet te doen. Men raakte op dood spoor ei verschillende compromisvoorstellen werden Vohr zullen de heren Sassen en Volgering oen conferentie neoben mei de secretaris van het hoofdbestuur «.n daarna zal het gehele bestuur zijn mandaat ter beschikking stellen van de leden. Het was over twaalven toen vergadering beëindigd werd zonder Je nog resterende punten te hebben afg^nandeld. NIEUW VEEN Doorlichting bevolking De meeste gezinnen hebben zich thans aangemeld voor de doorlichting, welke, zoals bekend. 16 Maart a.s. begint. Degenen, die tot nog toe zich niet heb ben aangemeld, zullen in de komend© dagen door leden van het plaatselijk comité worden bezocht. Bejaarde mensen menen vaak, dat het doorlichten voor hen geen zin meer heeft. Het tegendeel is echter waar; juist voor deze groep is het doorlichten minstens zo noodzakelijk als voor de overigen. De doorlichting kan eerst dan het gewenste nut gaan afwerpen, wan neer iedereen is doorgelicht. Tegen autoportier gereden Onze plaatsgenoot F. Stichter begaf zich per motor naar 't Tolhuis. Ter hoogte van de Coöp, Ver. Ons Belang was juist een der chauffeurs bezig met het keren van één der auto's en hij had daartoe een portier geopend. Dit merkte de motorrijder niet op. Hij reed tegen het portier op en kwam te vallen. De spoedig arriverende dokter constateerde een driedelige armbreuk en kleinere schaafwonden. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Biljarter- Burgerlijke Stand Geboren: z. van J V/. v. Schagen en C. Castclijn; z van R. K. Reumerman en M. Grlekspooi'; z. van H. M. G. v. Bekkum en G. Sneeuw; d. van M. A. Vink en H. Lan- geslag. Getrouwd: G. H. A. Koojj en M. Roos. De biljartvereniging Dido heeft de wedstrijden om liet persoonlijk kam pioenschap voortgezet. De uitslagen van de 12e ronde luiden; J. v. d. Berg wint van J. Pietersen, N.N. wint van J. v. d. Berg, A. Straathof wint van J. Bader, J. v. d. Berg wint van A. Straathof, J. Pietersen wint van J. Bader De stand is thans: 1. H. Leliveld, 2. L. Kesting, 3. N.N., 4. A. Straathof, 5. J. v. d. Berg, 6. J. Pietersen, 7. A. J. v. Trigt. 8. G. J. v. d. Berg, 9. J. v. Eijk. 10. J. Bader, 11. P. Lanting, 12. T Oosterman. 13. W. Lan- tirig, 14. A J. v. Dam. De leden T. Oosterman en A. J. v. Dam hebben zich wegens werkzaam heden genoodzaakt gezien zich terug te trekken. Klaverjassen Dónderdagavond 8 uur organiseert de klaverjasclub VDO een prijsjesavohd in hotel Gramser, alhier. Deelname staat voor iedereen open. NIEUWKOOP VINKEVEEN HOGE OPBRENGST COLLECTE Ook in Vinkeveen en Waverveen de spontane hulpactie ten bate van het rampgebied een grcot- succes gew den. Kon op de Zondag van de ramp zelf reeds een groot lichtagregaat be schikbaar worden gesteld en konden Maandag enkele schepen worden afge zonden ten behoeve van de evacuatie uil dit gebied, de collecte langs de wo ningen heeft het geweldige bedrag van J' 26.423,80 opgebracht, terwijl nog gel den van verschillende acties te ver wachten zijn. Ondanks deze grote giften brachten de collecten op Zondag j.l. in de vier kerken ter plaatse in totaal de som van ongeveer 5.800.op, waardoor het be drag per gezin circa ƒ33— beliep. Een grote stroom van goederen werd voorts aangeboden. Een klein gedeelte hiervan liet de burgemeester inzamelen om in de eerste behoeften van de hier ondergebrachte evacué's te voorzien. Het restant zaf worden opgehaald zodra het hoofdbestuur van het Rode Kruis daarom verzcekt of het aantal evacué's dit nodig zal maken. Voorts zijn vier grote waterpompen elk met een capaci teit van 70.000 liter, naar 's-Graven- Tenslotle kan nog worden medege- deel afgezonden om daar aan het droogmalen der polders deel te nemen, deeld dat zij, die voer de belasting een kwitantie van hun gift bij de huis-aan- huis-collecte behoeven, deze ter ge meente-secretarie kunnen aanvragen. Nader vernemen wij nog, dat bij de firma Hazemeijer te Breukelen. waar ook een zeventiental arbeiders uit ons dorp werken, op de jongste personeels vergadering is besloten om 2 pet. van hun dividend aan het Rampenfonds te schenken, hetgeen gelijk te stellen met acht en veertig uur arbeidsloon. Ook de melkventers lieten zich niet onbetuigd en schonken aan het fonds de opbrengst van een halve cent liter melk. verkocht in de week van 2 tot en met 7 Febr. j.l. K.VJUnieuws De afdeling Vinkeveen van de Kath. Volkspartij zal de jaarvergadering hou den Vrijdagavond 20 Februari in het Bondsgebouw. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Candidatenlijsten kunnen vóór de ver gadering worden ingeleverd bij de se cretaris, Herenweg 132, Vinkeveen. Vee en voeder voor de noodgebieden De districtscommissie voor de Land bouw in het district Abcoude, Loenen en de Ronde Venen heeft besloten in de loop van de volgende week de agrari sche bevolking in dit gebied te vragen om vee en veevoeder ten behoeve van de agrarische bevolking uit het door de watersnood geteisterde gebied. Hoewel reeds zeer grote bedragen zijn ingeza meld. zal het noodzakelijk zijn dat aller wegen nog op grote schaal de helpend© hand wordt toegestoken. DE KWAKEL Nationaal Rampenfonds De collecte, gehouden in de R.K. kerk alhier, ten bate van het Nationaal Ram penfonds heeft de mooie som van ruim f 2200 opgebracht. De opbrengst van de collecte in de gehele gemeente de Kwa- kel en Uithoorn, is tot nu toe ruim f 49.000. De waarde der ingezonden goe deren valt moeilijk te bepalen. Doch de mening is. dat zij stellig niet lager is dan het ingezamelde geldsbedrag, Klaverjasclub De eerstvolgende wedstrijd, ten bate van het Nationaal Rampenfonds, zal worden gehouden Donderdagavond 12 Februari in café Pouw aanvang half 8. ABCOUDE „Actie watersnood" Alhoewel Nieuwkoop vorige week de straatcollecte goed had bedacht en de huisraadactie en kleding en schoeisel verreweg alle verwachtingen, overtrof, hebben de gezamenlijke kerken Zondag wederom gezorgd voor f3413,12. De op brengst was als volgt: Rooms Katholieke kerk f 1285, Ned Herv. f 750, Chr. Ger. kerk f340. Rem. (65 pers.) kerk f707, Geref. kerk f331.12. Actie jeugdbeweging De leden van de R.K. Jeugdbeweging, gidsen, welpen en verkenners, doen deze week mee aan een actie t.b.v. het Nat. Rampenfonds. Ze doen dit op hun eigen manier onder het motto: „Mouwen om hoog, ons land moet droog". Ze knappen allerlei werkjes op, b.v. schoenenpoet sen, afwassen, koper poetsen, fiets op knappen, kousen stoppen, enz. Het loon. dat ze er voor ontvangen, is bestemd voor het Nat. Rampenfonds. Ze werken in uniforih. Helpt u ze aan werkjes. De actie sluit Zaterdag 14 Februari. I Collecte in kerken De collecte in de verschillende kerken voor. het Nationaal Rampenfonds, Zon dag j.l. gehouden, heeft opgebracht: R.K. kerk f 1200. Ned. Herv. kerk f 700. Geref. kerk f 1000. Abcouder Harmonie Maandagavond hield de Abcoude- Harmonie haar voorjaarsuitvoering in de zaal van .,'t Amsterdams Koffiehuis". De voorzitter, de heer Ant. de Bruin, sprak bij de opening zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst. Hij had toch zeker gerekend op een gevulde zaal, nu de baten zijn voor het Rampen fonds. Dit is toch geen feestavond, maar een avond tot hulp aan onze medemen sen. Wij moeten niet bij de pakken blij ven neerzitten, het leven moet doorgaan en de getroffenen moeten geholpen wor den. Wij hebben zelf nog genoeg, maar de getroffenen hebben niets meer. Hierna werd hel. muziekprogramma afgewerkt, onder leiding van de heer P. W. de Wildt. Alle nummers kwamen zeer tot hun recht en een dankbaar ap plaus volgde. Ook de Abcouder-Harmonie-mars. ge componeerd en gedirigeerd door een der leden, de heer C van Rooijen, ver wierf een langdurig applaus. Na de pauze kwam „Ons Clubje" voor het voetlicht met „Liefde om de ijskast". Om dit stuk met zijn vele vergissingen is Onbedaarlijk gelachen. In het laatste bedrijf kwam alles weer op zijn pootjes terecht. „Ons Clubje" heeft met dit spel veel succes geboekt. Hierna volgde de verloting van enige prijzen, welke geheel belangeloos voor dit doel waren afgestaan. De Aöcouder- Harmonie hoopt toch nog een bedrag te kunnen afdragen aan het Nationaal Rampenfonds. LANGERAAR Amusement in de hoofdstad DONDERDAG 12 FEBRUARI Bachzaal: K L.M. Mannenkoor. 8 uur. Carrc: Circus Strassburger. S uur. Centraal Theater: U spreekt met uw moordenaar, 8 uur. Concertgebouw. gr. zaai: Concertge bouw-orkest voor pers. verenigingen, 8.15 uur; KL zaal: Henri Lekowicz O'ioolj en Felix de Nobel (piano), 8 uur. De Kleine Komedie: Potasch en Perle- moer, 3 uur. Leidseplein Theater: Bibelonië. 8 uur. Nieuwe de la Mar' Theater: Het meisje met de grote voeten. 8 uur. Stadsschouwburg: Aïda, 8 uur. FILMS Alhambra: Portrait of Jennie, 14 jaar; i Apollo: Too young tro. kiss, a. 1.; 'Astoria: Muurbloem van het leger, a. 1.; Bio: Singin'. in the rain, a. 1.; Capitol: De madonna der 7 manen, 18 j.; Cineac (Damrak): She's 1 working her way through college (studenten- liefdei. onloelaatb.: Cineac (Reg.br.str.)Ac tualiteiten. a. L; City: Wanda, de zondares. 1 ontraden; Corso: .Operatie Cicero. 14 jaar; Cultura: Als je pas getrouwd bent. a. 1.; Desmet.: Achter gesloten gordijnen. 18 jaar; Edison: Starllft, a. h; Hallen: De schrik van New Orleans, 18 j.; Cinema Hollandia (Hrl.- dijk): De baron van Arizona, 14 j.: Theater's llollandia (Nw.Herengr.)Vlammende pijlen, j 14 j.; Kriterion: Le Plaïsir, ontraden; Dc Liefde: Marie Antoinette, 18 j,; Luxor: Zorg dat .ie er bij komt, a. 1.; National: Operatie Venus, a. 1.; Nöggerath: Getuige vermoord. 18 j.; Nova: De arend van Ma--J dagascar, 14 j.; Odeon: De verboden vrucht, ontraden; Olympia: Het zwaard der vergel ding, 14 j.; Parisien: De vrouw mijner dro- men. 18 j.; Passage: Hyena's van het rots-- gebergte, 14 ,i Pla/.a: Bureau zedenpolitie,, sir. vohv.; Rcx: Als de avondklokken lui- 1 den. 18 j Rialto: Als de avondklokken lui- i den. 18 j,; Roxy: De laatste grens, 14 jaar: Royal: Verboden jungle. 18 j.; Van Swinden: 1 De zoon van Ali Baba-, 18 j.; Tuschinski: Sterren stralen overal, a«. 1.; Uitkijk: .The galloping major. a. 1.; Victoria: The greatest show on earth, 14 j.; West-End: De zoon van Ali Baba, 18 jaar. HET SLOT VAN DE BEWEGING? De gezamenlijke besturen van de bij den Cenlr. Gemeente-Werklie- denbond" aangestoten categorieën vergaderden Zaterdagavond in ..d' Geelvinck". Besloten meid door hel bondsbestuur een adres te- doen richten aan den Gemeenteraad, hou dende het verzoek een datum te willen vaststellen, waarbinnen de regeling der belangen van de ge meente-werklieden kan worden ver wacht. Op een spoedige afdoening van een en ander zal tevens worden aangedrongen. K.A.B. Een leerzame vergadering hield de K.A.B. in het parochiehuis. Vele vragen rijzen omtrent het ziekenfondswezen en de nieuwe regeling, getroffen door „Her wonnen Levenskracht". De voorzitter, de heer P. Vroonhof, sprak in zijn ope ningswoord de wens uit. dat over de lezing, door de heer Jaarsveld le hou den, vele vrag enzouden worden ge steld. Verder wees hij op het grote be lang der doorlichting van de bevolking, welke binnenkort in onze gemeente zal plaats vinden en hij hoopte, dat nie mand zich aan dit onderzoek zal ont trekken. Daarna verkreeg de heer Jaarsveld het wgord. Deze gal' ccn uiteenzetting over dc nieuwe regelingen, die Herwon nen Levenskracht heeft vastgesteld en op 1 Juli 1953 in werking zullen treden. Bij verplicht verzekerden betaalt het ziekenfonds van de kosten, maar ngoit meer dan f 6 per dag. De verple- gingskosten zijn f 10 per dag minstens en de resterende f4 zullen de verzeker den zelf moeten betalen. Tot nu toe be taalde Herwonnen Levenskracht dit on gedekte bedrag. In de nieuwe regeling stelt Herwonnen Levenskracht als voor waarde. dat ae verzekerde zich nu zelf voor dit ongedekte gedeelte moet ver zekeren. Indien de grotere kosten de f 10 te boen baan. betaalt H.L. bij voor de leden der K.A.B. Hierna werden 'tal van vragen gesteld en beantwoord, waarbij o.a. bleek, dat het aantal ligdagen onbeperkt is. Ook de rondvraag leverde nog enige vragen op op het gebied der ziekenfondsen. AMSTERDAM Eerste paal in Tuinstad Slotermeer geslagen Gisteren is een begin gemaakt met de eerste particuliere woningbouw in de vier tuinsteden, die Amsterdam aan zün Westelijke grens bouwt. Wethouder mr. J. J. v. d. Velde, wethouder van volks huisvesting, heeft de eerste paal gesla gen voor de 224 woningen, die daar door een combinatie van particuliere bouwers onder de naam van fa. „Particuliere IVo-. ningbouw Amsterdam" worden gebouwd. De paal en de stelling waren op de ge- bruikelijke wijze versierd en talrijke ge-- meentelij.ke autoriteiten woonden de. plechtigheid bij. Knaleffecten waar-, schuwden dat de eerste paal zijn plaats had gevonden. De heer J. A. Bangert heeft namens dei „Particuliere Woningbouw Amsterdam", zijn vreugde over dit begin der particu liere woningbouw uitgesproken waarbij zich wethouder v. d- Velde heeft aange-" sloten. De wethouder hoopte dat de bouw vlot zou verlopen, dus zonder wel-, ke stagnatie ook. en hij wees er op dat. er in Tuinstad Slotermeer bijna tiendut-" zend woningen zullen verrijzen, waarvan er nu ruim zesduizend hetzij klaar zijn., hetzij aanbesteed, hetzij in plan gereed/ zodat nog ruim drieduizend zullen moe-, ten volgen. Mocht de- pas aangevangen bouw inderdaad vlot verlopen dan zul len de eerste woningen nog dit jaar kun-: nen' worden betrokken. gevolg van cle woningnood Mevr. H. on haar jongste, fhans 18-Ja- r'se dochter zullen, naar het zich laat aan zien, heden niet haar meubels In de Frans van Mierisstraiit in Zuid als gevolg van een gerechtelijk hevel op straat gezet wor den. Moeder en dochter woonden reeds zes jaar lang in gehuurde kamers van een per ceel aan deze straat, dat liet eigendom is „en woningbouwvereniging. De huur- ■erhuurde een- gehele etage aan een onderhuurster, Deze onderhuurster op haar beurt stond een deel van deze etage zes jaar geleden af aan mevr. H. met haar dochter. Geruime lijd geleden trouwde de onderhuurster. De directe huurder wenste daarop de door hem onderverhuurde etage voor zich zelf cn maakte een kort geding aanhangig tegen mevr. H. en haar dochter.. Uitspraak doende in dit geding heeft de president van dc Amsterdamse rechtbank enige tijd geleden deze huurder in het ge lijk gesteld, aangezien mevr. H, inet hem geen huurcontract gesloten had. Door vrachtauto aangereden Op de Overtoom is Maandag een wiel- rijdster, de 27-Javlge M. van S„ aangere- den door een m'el; kolen beladen vracht auto. Een 20-jarige lcolenwerker was onder het rijden bezig de motor van de auto gaande te houden. Hij lag onder de mo- torkap, welke ongeveer 40 cm omhoog was gebracht, waardoor het uitzicht voor de chauffeur was belemmerd. S. bekwam wonden aan beide benen eh is per G G. en G.D. naar het Wiihelminagasthuis ver voerd. Na onderzoek is zij naar haar wo ning overgebracht. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats is gisteren een 25-jarige havenarbeider aangehouden, De man werd verdacht - van diefstal van brons, Een nijptang en een bronzen vaas werden in beslag ge- nomen. Beurs van New York Anaconda Copper BethJehem Stee) Chrysler Corp Genera) Electric Genera) Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can. Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel 9/2 10/2 42% 42 C* 53 li 5234 90'/* 90 H 684» 66"s 6S?s 15li 15?* 78 77^ 60 ti 60. 21'i 2L?£ 25' 253.V 454V 45'V 43 - 42J.j 78 Vi* 77%' 23% 23'* 40

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2