Was er sprake van gemis aan waakzaamheid? .Zelfbevrijder" schreef vreemde brieven Buitenland gaf, geeft en blijft geven Prins Charles huilt Levende liond ongevaarlijk Gecompliceerd gescharrel met schurftig schaap KONINGIN OP OVERFLAKKEE Terug tot regelmatig bestuur Blinde student geslaagd HOTELHOUDER „WILDE WAT MEER VERDIENEN" Arrestatie bij Ommelanden Emotie en schuldbewustzijn Frs, 78.000.000 boete geëist tegen drie Nederlanders WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG 3 Wetenschap ziet geen oplossing (Van een onzer verslaggevers.) AMSTERDAM, 10 Febr. Door het schrijven van brieven was hü in een krankzinnigenge sticht terechtgekomen. Een lange, bleke man van 48 jaar, afkomstig uit Doorn. Hü greep steeds maar weer naar de pen en schreef dan brieven. Tientallen vreemde, grillige, duistere brieven ver stuurde hy, de meeste aan een jongedame In zijn woonplaats. Ook een aan een drogist aldaar, vol wonderiyke en heftige „J'accuse's". Dit epistel bracht hem wegens belediging Voor de rechtbank te Utrécht, welks uit spraak, na advies van een psy chiater, luidde: ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in een krankzinnigengesticht voor de tyd van een jaar. Nu diende de zaak in hoger be roep voor het Amsterdamse ge rechtshof. dat eerst de behande lende psychiater hoorde. Deze zei, dat verdachte als ontoere kenbaar móet worden beschouwd. Voor zijn afwijking heeft de we tenschap geeD afdoende bestrij dingsmiddelen ter beschikking. De stroom van brieven kan al leen ophouden, als hij in een ge sticht wordt geplaatst. „Is dit niet een paardenmid del?" vroeg een der raadsheren. „Wie trekt zich nu iets aan van de brieven van een ontoereken bare." De getuige zei, dat de kans, dat de verdachte gevaarlijk, agressief PRINS CHARLES HUILT. Met zijn moeder koningin Elizabeth, en zijn zusje prinses Anne, kwam hij gis teren terug van Sandrlng- ham, het buiten van de Engelse koninklijke familie, waar het week-end is door gebracht. Veel liever was prins Charles op Sandring- ham gebleven; heerlijk spe len en ravotten in de vrije natuur. De tocht naar huis, naar Buckingham Palace lokte hem niets. zegt dr. C. Banning (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENHAGE, 10 Febr. Bij de ontruimingswerkzaamheden in de overstroomde en nog gevaar lopende aangrenzende gebieden Iheeft men loslopende honden doodgeschoten. Het waren dieren, die alleen waren achtergebleven, doch ook honden, die nog een thuis hadden, waarvan de eige naars nog aanwezig waren- Dit geschiedde uit vrees voor besmetting. Honden zwerven rond en kunnen overal in wroe ten. Het is dan ook zaak voor de eigenaars ze vast te houden en voor hen, die met de ontruiming zijn belast, de dieren, welke rond. zwerven zonder eigenaar, op te vangen en ergens in een asyl onder te brengen. Daar kunnen ze na een bepaalde quarantaine- tijd door rechthebbenden worden afgehaald. „Ik acht het doodschieten van honden een waanzin en volkomen onverantwoordelijk", verklaarde ons verleden week nog de hoofd inspecteur van de Volksgezond heid, dr- C. Banning. „Honden leveren absoluut geen gevaar voor besmetting op. zolang zü in leven zijn. Dat doen zij pas, wanneer zü ergens dood blijven liggen." (Van onze correspondent) ARNHEM, 11 Febr. Wegens het afleggen van een valse ver klaring werd Dinsdag voor de Arnhemse rechtbank acht maan den gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, geëist tegsn de landbouwer J. de J-, uit Varik. Tegen de landbouwer G. H. v. d. V., uit Gellicum, die deze valse verklaring had uitgelokt, werd acht maanden onvoorwaar delijk geëist. Het was een zaak vol gecom pliceerd bedrog, waarin de recht bank zich moest verdiepen. Twee gebr. v. d. V. verkochten begin 1052 een aantal schapen aan ze kere V., met de belofte deze scha pen een halfjaar later terug te ko pen met f 25 opslag boven de eer ste verkoopsprijs. Het was hun n.l. alleen om de wol te doen. In de zomer daalden echter de scha- penprijzen en de gebr. v. d. V. wilden van hun verplichting af. Zij verwisselden daarom in de wei een van de gezonde schapen tegen een schurftig dier, lieten deze ziekte vaststellen door een controleur en weigerden vervol gens op grond van deze ziekte de sc-hapen af te nemen. De politie kwam échter achter deze verwis seling en arresteerde de gebr. v. d. V. De derde v. d. V. liet toen door De J. een valse verklaring teke nen, waarin stond, dat deze reeds maanden tevoren de schurft bij een dér schapen geconstateerd had. De J. deed zulks, omdat hij een termijn van een hypotheek moest betalen en hoopte door zijn medewerking het geld van v. d. V. los te krijgen. Bovendien meende hij, dat door zijn verklaring de beide andere v. d. V.'s uit de ge vangenis zouden worden vrijge laten, waarna hij hun een boer derij hoopte te kunnen verkopen. De J. gaf alles toe. doch v. d. V. ontkende of gaf voor, van niets meer te weten. Uitspraak 24 Fe bruari. zal worden, gering is, maar niet geheel is uitgesloten. Had verdachte nog iéts te zeg gen, vroeg de president. Ja, hij begon meteen met een brief te zwaaien. Het was er niet een van zijn hand, doch geschreven door de zo juist gehoorde arts, toen deze hem indertijd opriep voor een onderzoek. De psychiater had zich daarbij vergist met de datum. „Er zit wel een jaar ver schil in," riep verdachte uit. „En dit vind ik uiterst verdacht, vooral voor iemand die een an der moet onderzoeken." Verder betoogde hij, dat hij de brieven geschreven had uit zelfbevrij ding. De procureur-generaal zei, dat de zaak helaas wel duidelijk was. Een andere arts was tot dezelfde conclusie gekomen als de ge- tuige-deskundige. Hij achtte de beslissing van de Utrechtse rechtbank juist en vroeg beves tiging van het vonnis. De lange man ging rustig weg. ZelfbevrijdingHoevelen, die de pen voeren, doen dit op het zelfde motief. Zij komen echter niet in aanraking met een psy chiater, al hoort men wel zeg gen, dat sommige auteurs er rijp voor moeten worden geacht. Arre6t: 24 Februari. In Rusland was het niet gebeurd.... AMSTERDAM, 10 Febr. D< directeur van het Russische meteo rologische instituut heeft in een artikel critiek geleverd op de Britse en Nederlandse autoriteiten, omdat zij niets zouden hebben ge daan om de overstromingsramp te verhinderen. Volgens de Rus zou de watersnood gemakkelijk te voorspellen zijn geweest aan de hand van meteorologische voor spellingen. A.P.) Prins Bemhard in Raamsdonksveer 's-HERTÓGENBOSCH, 10 Febr. Omstreeks het middaguur heeft Z.K.H. prins Bemhard heden met een hefschroefvllegtulg een be. zoek gebracht aan Raamsdonks veer. Het hefschroéfvliegtuig landde midden in het dorp Raamsdonk. Burgemeester J. H. M. Prinsen heeft de hoge bezoeker een over zicht gegeven van de situatie, waarin dé gemeente thans ver keert. De Prins bezocht verder in Raamsdonksveer de school, waar evacué's zijn gehuisvest. Later bracht dé Prins per heli- coptère een bezoek aan het zwaar getroffen Numansdórp. MIDDELHARXIS, 10 Febr. Koningin Juliana heeft gisteren Oude Tonge en Nieuwe Tonge be zocht op GoereeOverflakkee. waar het zakkende water, de ont zielde lichamen der slachtoffers teruggeeft. De Koningin, die de tweede keer een bezoek aan het eiland bracht, kwam per boot aan in Bommel. Zij trok hoge rubber waterlaarzen aan en begaf zich per amphibievoertuig naar Oude Tonge. De stromingen waren te sterk om van daar per boot naar Nieuwe Tonge te gaan. De 28-ja- rige Britse piloot. It. Richard Churpin kreeg order de vorstin per helicopter daarheen te bren gen. Zij sprak daar met de achterge bleven dorpelingen die zich belast hebben met het bergen van de do den. Buitenlandse journalisten, die Nieuwe Tonge direct na haar be zochten zagen auto's, waarin nog de mensen zaten, boven het water uitkomen. Tientallen dode koeien lagen in de stallen. Zes dorpelingen vervoerden de slachtoffers op een oude kar naar de lükkisten, nadat ten overstaan van de gemeentesecretaris de identificatie en registratie waren geschied. Van Nieuwe Tonge begaf de Koningin zich per helicopter naar Willemstad. Drama in Schiedam SCHIEDAM, 10 Febr. Een drama heeft zich gistermiddag te Schiedam afgespeeld. Bij een fa milie, wonende aan het Rubens plein, was het echtpaar Den B. uit Zierikzee en twee kleine kindéren opgenomen. Gistermiddag ging de heer Den B. de stad in. De moeder Den B. bleef met haar gastvrouw thee drinken. Ze moet toen door een vlaag van verstandsverbijstering overvallen zijn en snelde opeens naar boven, waar haar twee kin deren lagen te slapen. Ze nam eerst het zoontje van twee jaar op en wierp het van het 12 meter hoge balkon af op straat. Daarna wierp zé de baby naar omlaag en sprong ten slotte zélf van het balkon. De baby werd dood opgenomen en de moeder en het zoontje van twee jaar zijn in zorgwekkende toestand naar het gemeente-zie kenhuis overgebracht. DEN HAAG, 10 Febr. Nu de eerste phase van de hulp verlening bij de watersnood als afgesloten mag worden be schouwd, méént de regering goed te doen er op te wyzen, dat het gewenst is wéér meer tot de normale wegen van regelmatig bestuur terug te keren. Behoudens büzondere omstandigheden dient daarom de hulp verlening slechts in géorganiseerd verband en door tussen komst van daarvoor verantwoordelyke instanties te geschieden. Alle daarbü betrokken instanties, zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dragén, dat tevoren een regeling om trent de financiële aansprakelijkheid voor de te verlenen hulp wordt getroffen. AMSTERDAM, 11 Febr. Een Franse vissersboot uit Boulogne in de Rotterdamse haven, met 4000 pakketten: kleding, dekens enz. Zelfs twee fietsen heeft de bevolking afgestaan. Een pak met kindergoed van een mevrouw uit Aberdeen (Schotland), met een briefje, gericht aan burgemeester mr. d'Ailly: „Wil dit simpele pakje kleren aanvaarden voor de slachtoffers van de watersnood van de vrouw van een soldaat, die in 1944 in uw land heeft ge' streden en daarbü ernstig werd gewond." Het zijn enkele treffende be richtjes, gelicht uit de stroom van nieuws, die de grote liefde teke nen, waarmede het buitenland de hulp aan het geteisterde Zuidwes ten van ons land verleent. Steun in natura, in contanten, reeksen aanbiedingen om getroffen gezin nen ver over onze grenzen een onderdak te bieden. In details is dit nieuws moeilyk meer te verwerken- Men kan slechts een bloemlezing geven, zonder ook maar iemand, parti culier. natie of groep van buiten landers in dank te kort te willen doen. De Chileense regering heeft in een speciale kabinetszitting beslo ten op de Zuid-Amerikaanse lan den een beroep te doen om Ne- O O ENSCHEDE, 9 Febr. De 35-jarige heer H. B. Frieman, die sedert zijn zevende jaar blind is. slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen Rechten. Dank zij het brailleschrift kon hij de lessen op de lagere school blüven volgen. Nadien behaalde hy de diploma's han-' delscorrespondentie Engels en Duits en vérvolgens in 1941 de middelbare akte Duits en in 1947 de akte Engels M.O. Sedert 1948 reisde hy twee maal per week naar Amster dam om de colleges aan de V.U. te volgen. De boeken die hij moest bestuderen las zijn vrouw voor, waarby de tekst werd opgenomen op een wire- recorder. De heer Frieman be hoefde slechts dit apparaat in te schakelen om de studiestof te kunnen volgen. Staat voor f 1500 benadeeld (Van een onzer verslaggevers.) AMSTERDAM, 10 Febr. „Er zullen in de naaste toekomst meer hotel- en pensionhouders voor dit delict terechtstaan. In tal van plaatsen in het gehele land zyn deze feiten gepleegd." Aldus de procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof tydens de behandeling van de zaak tegen de 32-jarige Alkmaarse hotelhouder R. R., die staten had vervalst, waarop hij aan de Dienst Maat schappelijke Zorg te Haarlem op gave moest doen van het aantal gerepatrieerden, dat gedurende een bepaalde tijd in zyn hotel ver bleef. De politierechter te Alkmaar had hem tot zes weken hechtenis veroordeeld, een vonnis, waarvan zowel de officier van Justitie als verdachte in beroep was gekomen. De procureur-generaal achtte de' straf niet hoog genoeg en eiste verzwaring van het vonnis drie maanden gevangenisstraf. Aanwezigen afwezig Voor elke dag, dat een gerepa trieerde in zijn hotel verbleef, kreeg de hoteleigenaar f 4 uitbe taald. Was een gerepatrieerde af wezig, dan bedroeg de vergoeding f 2. verdachte vermeldde nu op de staten vele malen de aanwe zigheid van de gasten, ook voor de dagen, dat zy niet in het hotel hadden vertoefd. Daarmee had hij de staat voor ongeveer f 1500 benadeeld. Hij gaf de feiten toe. Zyn motief: „Ik wilde wat meer verdienen." De raadsman noemde het te kenend. dat elders hetzelfde ii gebeurd. Verdachte heeft de schade aan de staat vergoed. Hij staat overigens goed bekend verdient een kans zich te beteren. Pleiter vroeg een geldboete met een voorwaardelijke gevangenis straf. Collega Tegen de 40-jarige D. E., die een pension te Den Burg had K exploiteerd en op dezelfde wijze de staat voor ca f 400 had bena deeld, eiste de procureur-generaal eveneens drie maanden. Hij was door de politierechter te Alkmaar tot 14 dagen hechtenis veroordeeld. Arrest in beide zaken: 24 Fe bruari. derland te helpen. Aan 1000 Ne derlanders wil Chili immigratie- mogeiykheid bieden naar het Zui den van dat land. De Chileense regering zou de overtocht bet-alen en voor de vestiging zorgdragen. De Franse R.K. hulp-organisatie zond Its. 12 millioen aan het Ne derlandse episcopaat- Studenten van de Parijse Handelshogeschool zamelden voor 10 a 12 millioen francs aan goederen en ongeveer frs. 1 millioen aan contanten in. Collecten of goedereninzamelin gen in Zwitserland, Spanje, Por tugal, Italië. Turkye, hulpacties in Oostenrijk of waar dan ook. zij alle ontmoeten een bevolking, die grif voor de Nederlanders geeft. Brief aan Hoogëveen... Soms blijkt ook. dat de aard rijkskundige kennis omtrent Ne derland in het buitenland wat vaag is. Zo ontving een familie in Hoogeveen, die in de jaren 1914 1918 Oostenrijkse kinderen ln huis heeft gehad, van deze thans groot geworden kinderen het aanbod om thans onverwijld haar kinderen naar Oostenrijk te zenden, ter verzorging. Een assurantiekantoor in Am sterdam kreeg bericht van een Italiaanse relatie in Triëst: een aanbod om 50 kinderen uit het rampgebied op te nemen in boer derijen in de provincie Venetië- De West-Duitse regering heeft technische hulp en materiaal aan geboden om de schade in het rampgebied te herstellen. Dinsdagochtend zijn Belgische uitrustingsstukken voor 50 meter Baileybrug uit Namen naar ons land verzonden. In de schouwburg te Djakarta is Dinsdagavond een vioolconcert gegeven, dat byna 40.000 roepiah opbracht, welk bedrag naar Ne derland zal worden overgemaakt. Een En-gels particulier motor jacht zal uit Torquay vertrekken naar Vlissingen met een lading van 60 ton kleren, die door de be. volking van Zuid-Devon is afge staan. De collecte, georganiseerd door de Nederlandse vrijwilligers in Korea heeft tot dusver reeds f 10.000 opgebracht. Het Franse staatsblad meldt, dat buitengewone uitvoerquota voor hout beschikbaar zijn gesteld-Het grootste deel is bestemd voor Nederland, ten behoeve van het herstel. GRONINGEN, 10 Febr. Op het terrein van de coöperatieve melkproductenfabriek „De Om melanden' te Groningen is gis teravond gearresteerd de heer B. V. Vooistra. Zoals bekend is werkte de heer V. tot kórt voor zijn indiensttreding by de con- densfabriek „Friesland" te Leeu warden. Hij heeft daar ontslag ge nomen en een functie geaccep teerd by „De Ommelanden". De condensfabriek „Friesland" was het hier niet mee eens en deed een beroep op het coneur- rentiegeding, dat door V. mede ondertekend was. In kort geding werd deze zaak aanhangig ge maakt en het vonnis, dat hierop volgde, zei. dat het de heer V. verboden was op straffe van lijfs dwang bij een andere zuivelfa briek in dienst te treden of con tacten met andere zuivelfabrieken te onderhouden. DIEP onder de Indruk van wat hij in het rampgebied aan schouwde, heeft een mijner vrienden in de krant van Maandag 2 Febr. zijn emotioneel artikel ge schreven: Boten! Velen hebben dit met diepe ontroering gelezen, anderen waren van mening, dat de critiek wat te vroeg kwam, alsof de waarheid aan tijdslimiet gebonden zou zyn. Het merk waardige is dat het artikel van onze militaire medewerker in de krant van 10 Febr., zakelijk en zonder hartstocht ditmaal, volko men bevestigt wat Lunshof schreef. Er ligt in het verzoek om uit stel van critiek bij rampen als deze een bijna Freudiaanse drang het eigen schuldbewustzyn naar de achtergrond te werken. Want natuurlyk zyn wij allen schuldig en velen van ons verzoeken drin gend met deze schuldvraag niet geconfronteerd te worden. Waren er dan boten? Waren er dan he licopters? Waren er wachten? Was Oorlog er zich van bewust dat deze kwetsbare provincie by het plot seling uitbreken van éen oorlog hetzelfde lot zou ondergaan als zij nu, vanwege een aangekondig de weersconstellatie, inderdaad onderging? Het is goed dat wij eens met elkander in het ópen- baar gespróken hebben en wij mo gen de omstandigheden zegenen dat wij dit in ans land nog kunnen doen. Velen hebben uitdrukking gegeven aan hun gevoel van ster ke waardering voor de dingen die Lunshof heeft gezegd één in zender meent dat hij zich dóór zyn artikel „buiten de natié" heeft geplaatst. Wist u overigens dat dit een Nazi-idee is? Wij kun nen ons namelijk niet buiten de natie plaatsen, tenzy wij in vreemde krygsdienst treden Ja, ons schuldbewustzyn kan ons vreemde parten spelen. Er is nameiyk een collectieve schuld, want wy hebben niet toegezien dat onze regeringen haar plicht deden. Dat wy bij deze ramp het kabinet hebben dat wy hebben is niet de schuld van dat kabinet, nöoh kan men het verantwoorde lijk stellen. Wy vragen alleen dat het optreedt en dat wy de gaten dichten in onze dyken én in onze defensie. Wij vraigen waarom een commissaris der Koningin, die in het buitenland vertoefde, eerst Dinsdag laat terugkwam, nadat hij zich „telefonisch op de hoogte had laten houden", terwijl de Prins der Nederlanden ogenblik kelijk zijn bezoek in Amérika af brak. Als de ministers Zondags aan het wérk tijgen, mag dan die Zuidihollandse heer ook niet ijlings naar zijn gétroffën provin cie terugkeren? Zo'n man móest meteen letterlyk en figuurlyk aan de dyk gezet worden. Ja, ons schuldbewustzyn! Ne derland geeft per jaar twintig millioen uit aanijsjes! Leg een paar centen op elk ijsje én koop helicopters. Koop boten. En laten wij elkander maar de waar heid zéggen vergissen doen wy ons dan tóch wel, maar door dé botsing van meningen komt de waarheid wel zuiver voor de dag ten slotte. PASQUINO -*■ Ver volg van paginal Gespannen blikken Het op minister Beijen na vol tallige kabinet, de allen weer op hun plaats gezeten Kamerleden, de hoge officieren in de loge, zij allen richtten de blik op de heer Weiter, die met deze vragen zyn goed-bedoelde, op Nederlands levensbelang gerichte aanval was begonnen. In de eerste loge ontdekten wy de strak gespannen blikken van mej. Tellegen van H.M.'s kabinet, gezeten naast de echtgenote van de Kamervoorzitter, dr. L. G. Kor- tenhorst. Zo was het ook by de tientallen op de publiek tribune en de vooraanstaande figuren, die ook aanwezig waren als belang stellenden: oudminister Joekes, directeur-generaal van Water staat ir. Maris en andere hoge des kundigen van Waterstaat. En de heer Weiter sprak met vaste stem verder, nu eens zich richtend naar de tafel der minis ters, dan zich wendend tot de Kamerleden: „Ten vierde: Is het juist, dat de achtergelaten bunkers nadelig werken op het behoud van Hol lands duinenrij? Zo ja. waarom zijn deze dan niet reeds jaren ge leden opgeruimd? Een ingenieur van Waterstaat zei naderhand met trots, dat zij nu meteen de laan uit zullen gaan. Maar dan had dit reeds veel eerder moeten zyn ge schied! Ten vijfde: Is het waar, dat de waterkering bij 's-Gravenzande de strijd tegen het water ternauwer nood heeft kunnen houden en dat slechts op het nippertje het West- land voor overstroming kon wor den behoed? Dan, meneer de voorzitter, dient hier te worden gesignaleerd, dat er iets ernstigs aan de hand is, en dat zelfs Den Haag de grootste risico's heeft gelopen. Onder de huidige stand dei- techniek is het niet meer geoor loofd, dat zoiets zich kan voor doen. En ik neem aan, dat de re gering met de meeste voort varendheid de versterking van dyken ter hand heeft genomen. „Weekeind-obsessie" Misschien wel het ernstigste vermaan liet spreker horen, toen hy de hulpverlenings- en waar schuwingsdienst besprak. Hü riep uit: „Men wist, dat springtü en storm te wachten stonden. Of men diende dit te weten. Het begint er op te lyken, dat de „weekeind-obsessie" bi ons land tot grote overdrijving wordt opgevoerd. Od deze tijd van de week is het ambtelyk apparaat 1 eisen van technische veiligheid verlamd. Dit verschynsel moet een rol heeft gespeeld, rust op de met alle mogeiyke energie wor- regering de plicht zo ruim en snel den tegengegaan. Is het waar, dat de nacht van Zaterdag op Zon dag wel hét ANP paraat was, maar dat de berichten verschil lende autoriteiten niet hebben kunnen bereiken wegens het •eekeinde? Is het waar. dat De Bilt in die noodlottige nacht met zyn storm- en getij-vermaan pa raat was, maar dat de meteorolo gische noodkreet in het niet ver loren ging?" Aan de kabinetstafel schudden sommige ministers het hoofd. An deren zagen peinzend op naar de spreker en zy zullen misschien hebben gedacht: Is Nederland wel araat, zoals een land kèn zyn? /5yn ogën en oren, ook in de duis ternis en in de Zaterdagnacht, wel geheel geopend by allen, dié te waken hebben? Wat ontbrak? De heer Weiter ging voort, als of hy tot de bodem wilde. Maar hy had gezegd: „Deze keer slechts enkele vragen." Deze vragen kwa men dan ook. Spreker: „Een andere vraag rijst: Hebben wy by de organisatie van ons defensief vermogen niet te veel gekeken naar de poten tiële vijand in het Oosten en te weinig naar die in het Westen, nl. de zee? Hadden de defensieve maatregelen voor Oost en West niet kunnen worden gecoördi neerd? Wat ontbrak cr precies aan de paraatheid van het materieel van land. en zeemacht in ons land? Hoe groot was het tekort aan sloepen, platte vaartuigen en heli copters? Mijn indruk is", aldus de heer Weiter. „dat zonder Ameri kaanse en Engelse hulp met heli copters en vaartuigen met geringe diepgang liet aantal slachtoffers vele honderden meer zou hebben bedragen. Tweeëntwintighonderd mensen zyn per helicopter gered. Dit cyfer spreekt een duldelyke taal." Sprekende over de noodzake- ijke snelle financiële hulp zeide Je heer Weiter, dat de regering hier een dringende taak heeft. Materiële overwegingen mogen in teen geval primair zyn. Als één ing zeker is, dan is het, dat de begrippen, zoals die van de oor- logsschadevsrgoeding, niet de be heersende factoren mogen zyn. Hier gelden andere maatstaven, nl. zo snel en zo effectief mogeiyk te helpen om de nood te lenigen. De schade door de oorlog viel buiten de machtssfeer van de re gering. Dat was „force majeure". Maar wanneer, zoals by deze ramp, een niet-voldoen aan de hoogste stéllen, die in deze materie open baar zal adviseren. Vele dyken, zo vervolgde de heer Burger, hebben het va» bin nenuit begeven. Wat een over stroming had kunnen zijn, werd een dykdoorbraak. Is er vol doende aandacht voor de water schapswetgeving? Over de paraatheid zei de heer Burger: Had de hulpactie Zon dagmorgen niet iets vroeger kun nen beginnen, bü een eventueel grotere paraatheid van het alarm systeem? By Breda is ook deze vraag reeds gerezen. Namens de K.V.P. merkte mr. dr. N. H. L. v. d Heuvel op, dat een leven zonder risico's niet mo- gêlyk is, doah dat hét een dure plicht is om dit risico zo gering mogelijk te doen zijn. Daartoe stelde spreker de vraag of de huidige positie van onze water kering wel zo veilig is als zü kan zijn. Spr. achtte het nuttig om bü de opbouw van de Bescher ming Burgerbevolking te denken aan net tekort aan materieel, o.m. voor luehtverkènning. Ten slotte bepleitte hü massale onderbren- ring van evacué's voor lange Luur te voorkomen, in het be lang van het gezinsverband. „Ik heb niet" mogelijk alle schade te vergoe den. Spreker besloot met nog enkele opmerkingen, die om. betroffen het noodzakelijk inschakelen van het département van Maatschap pelijk Wérk uit ethische en men- seiyke overwegingen, en voorts het geven van een aandeel in het opbouwwerk aan de vier duizend jonge Ambonezen, die lopen niets te doen en bezig zün moreel ten onder te gaan. Nóg één wenk gaf spreker met grote klem: voor rovers en die ven, die de slachtóffers bestelen, moet men géén lichte straf vra gen. In overweging moet worden genomen hun de maximum-straf, die is bepaald op zes jaar, zo nodig op te leggen. Geen critiek Mr. J. A. W.Burger (P.v.d.A.) verheugde zich over het gebleken gróté médeleven van dé regering. Bij de watersnood van 1916 was dit anders. Het parlement werd tóen véél te laat gewaar, wat er was geschied. Spr. constateerde hoe kóningin Juliana thans de tra ditie van haar Huis bevestigd heeft, door haar diepe belangstel ling. Wat de nu gevoerde discussies betrof, zeide de heer Burgér, dat deze niet het karakter moéten nebben van het ter verantwoor ding roepen van de regering, doch dat zij moeten zün het geven van suggesties en het bieden van voor lichting aan het publiek. Toch dient het parlement wel critisch toé te zien. Spreker bracht hulde aan vele instanties, die bü het reddingswerk zyn ingeschakeld en stelde vast, dat de bevolking wel verslagenheid vertoonde, doch te vens de veerkracht heeft gede monstreerd. Ook is door de bui tenlandse hulp de internationale sólidarlteit tastbaarder geworden. Over de Rykswaterstaat spre kende, zeide de heer Burger, dat deze de afgelopen jaren niét in on bezorgde onbewustheid heeft ge leefd, doch de belangen had uit te meten van wat noodzakelyk en van wat minder noodzakelijk was. Deze dienst zat met een bezet tingserfenis, met duinproblemen enz. Hier is geen plaats voor licht vaardige critiek. Toch vraagt de bevolking: hoe kan men de toe komst zekerder stellen? Aan een project tot afsluiting van de zee gaten zijn we in geen jaren toe. Daartoe wordt zeer veel studie vereist. Maar wel wenst spr. de horigheid samen in de opmerking, toezegging van dé regering, dat zij dat de Snélle huisvesting der een technische commissie in zal slachtoffers in zulk een tyd van Tweede spreker namens de K.V.P. was ir. C. J. van Meel, landbouwdeskundige, die zich af vroeg of de voorafgaande waar schuwing, welke gelegen was in de storm by Schotland, niet was veronachtzaamd. Voorts oritiseerde hy: „Het is zeer ontmoedigend voor de over heid als zü op een verzoek om hulpmaterieel zeggen moet: ik heb niet. Is er te laat hulp ge boden voor de ergst getroffen ge bieden? Is er iets niet in orde met onze binnendijken? De onderlinge verantwoordelijkheid van polder en waterschapsbesturen dient op nieuw bezien te worden. Spr. bepleitte een nuttige land bouwvoorlichting, o.m. wat de verzilting betreft. Want veel boe- rén zitten op het vinkentouw om de zaak weer op te vatten. De schadevergoéding is urgent. Men verlieze zioh niet in formulieren doch grüpe in. Spoedig overleg met de georganiseerde landbouw is gewenst. Help snel, royaal en loyaal, riep deze katholieke spre ker ten slotte uit. Schonwen De heer H. W. Tilanus (C.H.) vatte zün waardering voor de be toonde hulpvaardigheid en saam woningnood een treffend symp toom oplevert. Onaangenaam heeft het hem getroffen, dat eerst op 2 Februari de ernst van de situatie op Schou- wen-Duiveland is gebleken, zodat men zioh af moet vragen waarom er voor dit doel geen verken ningsvliegtuig beschikbaar was. Ook vreesde spreker, dat men zich aan de binnenwaterkeringen, zoals de slaperdijken, in de ach ter ons liggende tijden te weinig gelegen heeft laten ligigen. Spreker gelooft, dat de rege ring verstandig heeft gehandeld door nog geen ramingen van de totale schade te geven. Een dag blad begrootte deze schade op 7 a 800 millioen. Spr. weet niet of deze krant meer weet dan de of ficiële bronnen, dodh hy gelooft, wel, dat die schade, als zü een maal kan worden bepaald, zeer groot zal zyn. Het zal zeer grote offers kosten, maar als voor ons bedreigde gebied dijken kunnen worden gelegd zoals de Afsluitdijk zou dit van grote betekenis zijn. Zo nodig moet men voor enorme besluiten niet terugdeinzen. Ook zal aan betere communicatiemiddelen, in geval van ernstige gebeurtenissen, aan- dacht moeten worden geschonken. Over de schadebetalingen zeide de heer Tilanus. dat vrees voor ambte narij hem bekruipt bij het lezen van de namen der vele commissies en bu reau's. die zullen worden ingeschakeld. Laat men toch voor snelle afdoening zorgen. Ten slotte vestigde hij de aan dacht op de aanstaande gemeente raadsverkiezingen, die ocider de hui dige omstandigheden in veel gemeen ten niet kunnen plaats hebben. Zou het niet beter zijn de verkiezingen voor het gehele land een jaar uit te stellen? C.P.N.-critiek De heer Gortzak (CPN) stelde de regering in gebreke wegens onvol doende maatregelen ter beveiliging van onze kust. Deskundigen hebben z i reeds lang geleden de gevaren ge signaleerd. De ramp was te keren, zei de de heer Gortzak. Ook wat de dul.n- beschermlmg betreft, aldus hot com munistische Tweede-Kamerlid, heeft de regering, aansturend op een nieuwe oorlog, gedacht: na ons de zondvloed, De heer Gortzak sprak zelfs de con- clusie uit, dat het Atlantisch Pact ons deze ramp heeft gebracht. Hij ver volgde, dat de regering in gebreke zou zijn gebleven onmiddellijk cen traal te beraden en centraal op te treden. Een buitenlandse verslaggever wist zich reeds Zondag tijdens een vlucht boven de noodgebleden beter over de meest getroffen gebieden te oriën teren dan onze overheidsinstanties Wut de schepen betreft: beter 100 bo ten te veel. dan 1 te weinig gevor derd. De Nederlanders stonden te po pelen om t\ helpen, doch men scha kelde. volgens de heer Gortzak, hen niet ten volle in. De zitting wordt voortgezet. (Ongecorrigeerd) Roomsmokkel-proces Antwerpen (Van onze correspondent) ANTWERPEN. 10 Febr. Maandag is voor de fiscale kamer der correctionele rechtbank te Antwerpen het herhaaldelyk uit gestelde proces begonnen tegen de verdachten, betrokken by de enorme smokkel van room uit Nederland, waarvan in België bo ter werd gefabriceerd. Tegen de Nederlandse „medeplichtigen" eiste - de Belgische fiscus boeten tot een totaal bedrag van f 78 mil lioen Belgische francs (ruim 5 millioen gulden). De betreffende Nederlanders zyn J. Laumans, technisch leider van de Coöp. Melkproductencen trale „Sint Bernardus" te Berg- eijk (N.-B.), A. v. d. Bosch, gros sier in melkproducten te Hilver sum en Fedde van Dam van de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Hoo geveen. Tegen Laumans werd in totaal ongeveer 51 millioen francs boete geëist, tegen v. d. Bosch 20 millioen francs en tevens 4 12 maanden gevangenisstraf. Fedde van Dam komt er het genadigst af met 6.8 millioen francs aan boete. Of de fiscus hier ooit iets zal zien. staat te betwijfelen. Van- O.M. vastgesteld, daarna komen de verdedigers aan het woord om hun opwerpingen te maken t.a.v nietigheid der dagvaardingen, de niet-ontvankelykheid der Belgi sche douane-instanties en de on bevoegdheid der rechtbank. De pleidooien in de zaak zelf worden op 23 Februari ;ehouden. Hoe zwak de formidabele eisen van de Belgische fiscus gefun deerd zijn, blykt voldoende uit de omstandigheid, dat de Belgische douane-ambtenaren, die mede plichtig zyn geweest aan de om vangrijke roomsmokkel. slechts een kleine tuchtstraf hebben ge kregen. Wat de zaak der Nederlandse „medeplichtigen" betreft, zy' er op gewezen, dat de datum, de plaats en de wiize, waarop het hun verweten misdryf zou zijn geschied, niet in de dagvaarding zyn vermeld. Zij worden vervolgd wegens „sluik9e invoer". Doch alles wat zy van Nederland naar België hebben ingevoerd, is aan de grenskantoren opgegeven. Entreegelden zonder omzetbelasting DEN HAAG. 10 Februari. - De staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbe lasting behoeft te worden betaald over de entréegelden van de vóór 2 Maart 1953 gehouden sportwed strijden en gegeven concerten en theatervoorstellingen, van welke ten minste 50 pCt. van de bru- to-recette aan het Nationaal Ram. Antwerpsepenfonds is afgedragen. JOH. VAN DIJK, Hans Roelof se, Tommy en Johnny de Groot uit Deventer zijn in enkele dagen bekende straatfiguren geworden. Na schooltijd trekken zij met hun muziekinstrumenten het centrum van de koek- stad in en spelen, als vol leerde straatmuzikanten, voor de kas van het Ram penfonds. In twee dagen haalden zij f 221.76 op. Huwelijk beste reclassering (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG. 10 Febr. Voor de rechtbank ln Den Haag eiste de officier van Justitie tegen de 22-jarlge J. H. uit Ryswük, die wegens diefstal terechtstond, een jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelük, met af trek. H. werd de vorige maand op de trappen van het stadhuis te Rotterdam gearresteerd, even voordat zün huwelykspleohtig- heid zou beginnen. De verdediger, mr. A. F. A. van Velzen, bepleitte, dat het in het water gevallen huwelijk van zyn cliënt ten spoedigste door gang zou vinden. „Het huwelijk," aldus de raads man, „is voor hem de beste re classering". Uitspraak over veertien dagen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2