Rekensommen beheersen lange baan hardrijden Cijferreeksen doden durf en initiatief U<M>$d$tad-w\/uz êjb Schoppenboer éjb Sport zonder specialisten Sweering op dreef in invitatie- driebandentournooi Flint van de Vliegende Brigade 2©9 De Boekenweek Amsterdam helpt Rampenfonds PUZZLE 2 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG WOENSDAG II FEBRUARI 1953 Persoonlijke overwinningen zeggen weinig Hutton „sportman van het jaar" LONDEN. 9 Febr. V Len Hulton, aanvoerder van het Engelse criokel- eiftal. is door de deelnemers aan het door „Sporting Record" uitgeschreven referendum gekozen tot „beste sport man van 1952''. De bokser Randolph Turpin ver wierf de tweede plaats en de ruiter kol. Harry Llewellyn werd derde. Tot Deste sportvrouw werd de kunstrijd ster Jeanette Altwegg gekozen. Door JAN BLANKERS DE DENEN, die van een grapje houden, hebben jaren geleden hun Noorse broers aan de overzij eens alle trek in hun dagelijkse versnapering de akvavit ontnomen door het hardrijden op de schaats geen sportbeoefening te noemen, maar het te kwalificeren als.boekhouden- Een grapje, dat als een voltreffer aankwam en dat de Noorse schaatswereld naar adem over deze heiligschennis deed snakken. En toch was dit Deense grapje niet zo maar ontstaan, want geen sport beoefening wordt dusdanig door de cijfers beheerst als het hardrijden op de lange baan. Zelfs in die mate, dat de dode cijfers een belang rijke invloed uitoefenen op de prestaties van de rijders. ton Huiskes zich de laatste jaren tot een prima hardrijder heeft ontwikkeld; het wereldrecord dankte hij aan de loting en aan schematijden, die gebaseerd wa ren op de prestatie van de vroe- Dit is mogelijk, omdat de schaatssport de enige sportbeoefe ning is, waarin de specialisatie nog weinig aanhangers vindt, daar met uitzondering van de Olympi sche Spelen, die kampioenen op de persoonlijke nummers kennen, op alle overige wedstrijden de ■winnaar wordt aangewezen door zijn gemiddelde prestaties op vier verschillende afstanden. Een sy steem, dat in alle andere indivi duele takken van sport is losge laten. Maar welk systeem inhoudt dat in de schaatssport en speciaal voor de langere afstanden de top van het prestatiepeil nog lang niet is bereikt. Omdat het tot de on mogelijkheden behoort, dat één hardrijder voor vier afstanden over alle vereiste lichamelijke en geestelijke eigenschappen be schikt om od elk nummer een werkelijke topprestatie te leve- ren- j Eveneens kan worden gezegd en dit is de oorzaak voor het ont staan van het Deense mopje, dat de wijze, waarop de sterkste hard rijder wordt aangewezen, een rem is voor de ontwikkeling van het prestatiepeil. Boeken gaan open Bij alle schaatswedstrijden wor den namelijk na het verwerken van het eerste nummer, de 500 meter, de boeken geopend en ma ken de leiders aan de kant reken sommen, zoals die in geen andere sportbeoefening voorkomen. Want het nadien niet meer om het behaiAi van een toppres tatie, maar om de tijd, die de hardrijder moet maken om zijn verlies of winst op het eerste nummer te niet te doen of veilig te stellen. Een gang van zaken, die r.a het tweede en derde num mer wordt voortgezet. En daar het internationale schaatsenrijders- veld klein is en de krachtverhoir- dingen aan elke insider bekend, betekenen persoonlijke overwin ningen op een nummer meestal niets. Het spreekt vanzelf, dat de hardrijder op de afstand, die hem het beste ligt of waarop hij meent puntenwinst te kunnen boeken, probeert als eerste te eindigen, maar als een sterke tegenstander od dit nummer meent, dat het voor zijn eindresultaat niet nodig is alles te geven, rijdt hij niet meer dan de tijd, die de reken meester aan de kant voor hem heeft uitgestippeld. Welke reken kunde ook de mindere goden toe passen en waardoor op veie num mers van een werkelijke strijd geen sprake is. Grootste euvel "Waarmede wij terecht zijn ge komen bij het naar ons idee groot ste euvel van de schaatssport, dat zij wordt beheerst door schematij den, die vaak op niets berustend worden vastgesteld. Het 'pleit voor de ontwikkeling van de schaatssport, dat de lei ders in deze tak van sport reeds lang hebben ingezien, welke gro te waarde moet worden gehecht aan het rijden van ronden in een gelijkmatig tempo. Maar dit tem po kan nooit van tevoren worden bepaald, doch is een zaak van de rijder, die wanneer hij van start is, zelf moet uitvinden, welk tempo de weersomstandigheden en de toestand van het ijs hem toelaten. Dit nu doet men in de schaatssport niet. De hardrijder rijdt een tempo, dat van tevoren is vastgesteld of gebaseerd op de tijd van een concurrent en dat zo nodig tijdens de wedstrijd geheel worat gewijzigd. Hetgeen in het laatste geval be tekent. dat de rekenmeester aan de kant beter zijn handen in zijn jaszakken kan steken, daar het spel met de vingers dan toch zon der betekenis is geworden. Gissen en raden Maar hoe fnuikend in het alge meen deze methode is en dat zij niet meer is dan een gissen en raden, bewijst de recente wereld recordverbetering op de 3000 me ter door onze landgenoot Anton Huiskes. Een prima hardrijder, die zich dit jaar van de Europese hardrijders in het Westen na Broekman als de beste stayer op de 5 en 10 km heeft ontpopt. Doch die positief niet de sterkste rijder op de 3 km is. Want hoe kreeg hij het wereldrecord? Omdat hij het geluk had als laatste van onze drie cracks, in de volgorde Van der Voort, Broekman, Huiskes, te Davos te kunnen rijden. En wij behoeven er niet bij te zijn ge weest, hoe deze drie rijders allen beneden het voormalige wereld record van Ake Seyffarth zijn ge bleven. Van der Voort reed op een schema, dat even beneden het re cord van de Zweed was, Broek man daarna op de rondetijden van onze tuinder, terwijl Huiskes de geluksvogel was, die de tijd van Broekman met succes kon aanval len. gerë wereldrecordhouder, maar die geen rekening hielden met de werkelijke capaciteiten van Van der Voort en Broekman op dit nummer. Elke gewijzigde volgor de van rijden zou een ander re sultaat hebben opgeleverd en dat zegt genoeg over de betekenis van de schematijden, waaraan de schaatswereld hardnekkig vast houdt, doch die verhinderen, dat de hardrijders zich volkomen uit leven in hun pogingen een top prestatie te maken. Baanbreker De hardrijder van de laatste ja ren, die zich niet aan de reken kunde heeft gestoord, is Hjalmar Andersen geweest. Hij riskeerde aanvangssnelheden, die de reken meesters aan de kant grijze haren bezorgden, maar die hem op Noor se ijsbanen verbluffende wereld records liet rijden. Voor onze Nederlandse hardrij ders is het te hopen, dat het voor beeld van deze baanbreker wordt nagevolgd, want het is de enige manier om een klasse apart worden. AMSTERDAM. 10 Febr. De be langrijkste ontmoeting van Maandag avond was die van de koplopers Jan Sweering en Philip Schmidt. Tot de 44ste beurt was de stand gelijk 26 26, doch toen nam Jan Swering de leiding over. Beide spelers ontvingen open doekjes voor de kundig opge loste bandstoten. Broer gar in een door hem zeer goed gespeelde partij v. Braam, die fortuna niet op zijn hand had, geen kans en won onbedreigd. Ed. Louwaard versloeg De Haan in 73 beurten, ter wijl Jac. Sweering Niessen met ruim verschil klopte. In de panze werd voor het Ram penfonds een keu verloot, die be schikbaar was gesteld door de heer Solomons van de Wilhelminafabriek. De keu bracht f 103.47 op en werd ge wonnen door de bedrijfsleider van café-restaurant De Kroon, die hem voor een volgende verloting beschik baar stelde. De collecte, gehouden tijdens de wedstrijden van 30 Januari, had een bedrag van f 73.60 in de kas gebracht. Donderdag 12 Februari worden de wedstrijden voortgezet, waarbij o.a. de gebroeders Sweering elkaar zullen bekampen. Niessen Jac. Sweering Ed. Louwaard De Haan 0.377 0.471 0.6S4 0.547 50 70 6 0.714 34 70 7 0.485 0.4S5 0.714 Scliulte-Peters in Parijs PARIJS, 9 Febr. Tijdens op de winterbaan gehouden internationale wielerwedstrijden hebben Schutle en Peters een koppeiwerislrjjd over 3 uur gewonnen. Met de 141.540 kilometer, die zij in deze tijd aflegden, verbeter den zij tevens het baanrecord, dat 141.259 km bedroeg. Met 15 pnt. bezetten onze landge noten de eerste plaats in het klasse ment, gevolgd door StromArnold (Austr.) met 38 pnt. en PobletTer- ruzzi (Sp.-It.) met 32 pnt. Beide kop pels hadden 1 ronde achterstand. 15 Ploegen waren van start gegaan. Nederlandse ruiterploeg voor Dortmund DEN HAAG, 9 Febr. Aan het in ternationaal concouirs hippique, dat van 15 tot 22 Maart in Dorlmund zal worden gehouden, zullen de volgende Nederlandse springruiters deelnemen: B. J. J. Arts (Amsterdam) met „Ta- tjana" en „Roseite". J. Hensen (Til burg) met Pontius Pilatus" en J. J. Gruppelaar (Ede) met „d'Artagnan", „Random Harvest" en aLs reserve ..Ruitenheer". Zoals reeds werd gemeld, zullen aan de dressu-urwedstrijUen deelne men mej. Sonja Hennen (Heerlen) met Saskia" en de heer L. H. M. van Loon (Tilburg) met „Saraceen Het paard „Saraceen" zal echter even eens voor het springconcours uitko men, alsmede „Ampere" Deze beide paarden zullen in de springnummers echter bereden worden door A. Eb ben (Tilburg). Boksen. De Amerikaan Percy Bassett is vanavond door een techni sche k.o. in de derde ronde op de Fransman Ray Famechon wereldkam pioen vedergewicht geworden. Rekenkunde Een dergelijk rijden is reken kunde en heeft met sport weinig te maken, omdat het de belang rijkste factor uitsluit, dat een sportman ongehinderd door in vloed n van buiten probeert het maximale-kunnen uit zijn lichaam te halen. Want hoeveel respect wij heb ben voor de manier, waarop An- Advertentie) Vrouwen! Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlichten, ia die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijn verdrijver. Togal is onschade lijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f0.95, f2.40 en f 8.88. Geen voetbalwedstrijd Frankrijk-Nederland DEN HAAG. 9 Febr. De Franse voetbalfederatie heeft zich tot de KNVB gewend met het voorstel om op 12 Maart te Parijs een landenwed- str(jd FrankrijkNederland te spe len ten bate van de slachtoffers v, watersnood. De KNVB heeft hierop, bjj alle erkentelijkheid voor het Franse aan bod. moeten antwoorden, dat een der gelijke wedstrijd op de voorgestelde datum onmogelijk zou kunnen wor den gehouden omdat het Nederlands elftal in Maart reeds twee landen- wedstrijden speelt, nl. op 7 Maart te Rotterdam tegen Denemarken en op 22 Maart te Amsterdam tegen Zwit serland. In overweging is thans een wed strijd tussen een ploeg van de ir Frankrijk woonachtige Nederlandse professionals en een Frans selectie elftal waaromtrent op korte termijn een beslissing zal worden genomen. De Franse federatie heeft vooeïs aan de verschillende afdelingsbestu ren verzocht een toeslag le leggen op de entreekaarten voor alle in hun sort te spelen wedstrijden, zulks e' eens ten behoeve van de slachtoffers der o\ erstromingen. Haarlem-R.C.H. uitgesteld HAARLEM, 10 Febr. De liobt- wedstrijd HaarlemRCH ten bate van het Rampenfonds die vanavond gespeeld zou worden is in verband met het slechte weer opnieuw uitge steld. De ontmoeting zal op een nader te bepalen datum plaats vinden. Collecte tijdens Antwerpse Zesdaagse voor Rampenfonds PUTTE (N.-B.), 9 Febr. De bur gemeester van Putte (N.-B.) heeft, in overleg met het plaatselijk hulp comité. contact opgenomen met ce directie van het sportpaleis in Ant werpen, waar binnenkort de zesdaagse wordt verreden. De directie heeft toestemming ver leend om tijdens de drukste dag van de Zesdaagse. Zaterdag 14 Februari a.s., een collecte te houden voor het Rampenfonds. Veertig dames uit Putte zullen onder de 30.000 man die hei sportpaleis kan bevatten, collecteren. Burgemeester Hofmans van Putte zal het aanwezige publiek toespreken. Chelsea en W. Bromwich weer gelijk LONDEN, 9 Febr. De bekerwed strijd tussen West Bromwich Albion en Chelsea, welke voor de tweede maal werd overgespeeld op het ter rein van Aston Villa, is na verlenging wederom in een gelijkspel geëindigd: Te Hillsborough, Sheffield, eindig de de; eveneens voor de tweede maal overgespeelde wedstrijd tussen Notts County en Bolton Wanderers in een 10 zege voor Bolton. Bolton komt nu in de vijfde ronde Zaterdag 14 Febr. a.s. te Luton uit tegen Luton Town. West Bromwich en Chelsea zullen voor Donderdag andermaal tegen el kaar uitkomen IJSHOCKEY DEN HAAG, 9 Febr. Van avond hebben HHYC en Ijsvogels een aantrekkelijke wedstrijd ge speeld ten bate van het Rampen fonds. De Hagenaars wonnen met 74. De tussenstanden waren 31. 02 en 41. Het bedrag, dat aan het Rampenfonds kan worden af gedragen, zal later worden be kendgemaakt Russische schaatsploeg MOSKOU. 9 Febr. Zes Russische schaatsenrijders zijn thans onderweg naar de Finse hoofdstad, waar op Za terdag 14 en Zondag 15 Februari de wedstrijden om het wereldkampioen schap hardrijden op. de schaats zullen worden gehouden. Het zijn: Sergeyev, de specialist op de 500 meter. Boris Shilkov. kampioen van Rusland 1953. Valentine Tsjajkin wereldrecordhou der op de 1500 meter. Oleg Gontcha- renko, Russisch recordhouder op de 10 000 meter, Vladimir Prochine Dimitri Sakoenko. Rode DuivelsZwaluwen GENT. 9 Febr. Voor de wedstrijd tegen de Zwaluwen, Dinsdag 17 Febr. a.s. op het terrein van La Gantoise, is het elftal van de Rode Duivels als volgt samengesteld: Doel: Seghers (La Gantoise): ach ter: Struyf (St. Niklaas) en Van Bra- brandt (Lierse S.K.); midden: Renard (Bergen), Barre (Charleroi) en Bels (Gent): voor: Smolders (Berin gen), Boillen (Waterschei). Willems (La Gantoise). Straetmans (White Star) en Rixhon (Gent). Kunstrijden. Na de verplichte figuren heeft de Amerikaan James D Grogan de leiding in de wereld kampioenschappen kunstrijden op de schaats, die te Davos worden gehou den. DIT is een wintertje geweest om het resoluut op een emi greren te zetten. Ge wéést? Het is pas Fe bruari en wie weet hoeveel drab ons nog wacht. Koning Winter stelt zich aan als een hof nar. als u het mij vraagt. Een cynische grappenmaker zonder ruggegraat. Weet niet wat hij wil. Zó laat hij het dusdanig vrie zen, dat elk ogenblik de Elfstedentocht kan uitbreken en het vol gende moment gelast hij alles weer af met lauw water. Dit is geen fiere winter met een ijstrui aan. maar een rheumatische sap pelaar. Geen mach tige souverein met een ijzige adem. maar een druiloor met een druppel, aan z'n neus. die maar om het nul punt heen blijft schar relen en voortmoddert zonder een besluit te nemen. Hij laat 's avonds sneeuwjachten om de huizen gieren, maar dan schrikt hij er zelf van en probeert de volgende morgen weer mild te doen met een gluiperig zonnetje door de ruiten en brui ne brei ïn de straten. Om daarna weer een restantje regen, een assortiment je hagel op te ruimen- Een macht hebber met zo'n vaag regeringsprogramma al is dat dan mode behoudt het respect en de eerbied niet. Een ijscoman zonder ijs wordt óók belache lijk. Broekman en de zijnen moeten als ban nelingen leven om met de benen van de vloer te kunnen. Slechts als refugié's kunnen zij lauweren plukken. Hier zou voor hen allss in het vet blii- ven, schaatsen en ti tels en wereldrecords Wat zouden we er veel beter aan toe zijn met één fikse periode van vorst en daarna desnoods flink wat last van dooi. dan thans, nu we om de haverklap in de viezigheid en de as pirine zitten. Ook deze week weer een pekellandschap in Amsterdam-Centrum. Sneeuw heeft iels moois. Schilders, dichters en kinderen zijn ei dol op, maar volwas senen huiveren ei van, vooral stedelin gen. Sneeuw is iets voor buiten, voor sprookjesachtige heu vels en coquette val leien, voor eeuwiï zingende bossen en altoos neuriënd kreu pelhout In de stad leidt sneeuw niet tot poëzie, maar tot in grijpen van de stads, reiniging. Je kruipt maar bij de kachel met een roman, die aan de Rivièra speelt of met een reisbeschrijving van Californië of Zuid-Amerika, kort om met warme lec tuur en hete kwast. Wordt het nog len te? O jawel de ka lender houdt dat staande. Maar wat brengt ze? Dit is een landje, waar je in be gin Mei nog met win tertenen en met iichtsch-:uten kunt lopen, terwijl alle vo geltjes onverant woordelijk genoeg een ei leggen. Mii nog een aspi rientje. GIJSBREGHT BLUF Een ogenblik staan zij alle drie zwijgend tegenover elkaar. Dan zegt Pa Jongg met een beminnelijke glimlach: „Deze juffrouw wenste van je telefoon gebruik te maken, Gurd." Gurd doet mee aan het spelletje: „Natuurlijk, gaat uw gang Lauri staat een ogenblik in tweestrijd. Zij heeft al rondgekeken naar Chloë Gay, maar haar niet gezien. Moet zij meedoen aan deze bluf? Dan is haar besluit genomen. Vastberaden gaat zij r.aar de telefoon toe en draait een nummer. Het duurt even dan is er verbinding. 4 ..Whitehall 1212?" vraagt Lauri. „Mag ik de heer Flint even aan de telefoon?" Maar verder komt zij met. Want plotseling legt een grote behaarde hand zich om haar mond en slaat Gurd de haak neer. „Dat was het verkeerde nummer, miss Lovat...." En na een ogenblikje voegt hij er aan toe: „Je kunt nu wel te voorschijn komen. Chloë.' KUNSTRIJDEN IN DAVOS Grogan (V.S.) leidt DAVOS, 9 Febr. Het klassement na afloop van de verplichte figuren van het wereldkampioenschap kunst rijden te Davos luidt: 1. Grogan (V.S.) 931,9 pnt. (plaatsciifer 18); 2. Jenkins (V.S.) 925,2 pnt. (17); 3. Fassi (It.) 907.1 pnt. (26r. 4. Firstbrook (Canada) 871.4 pnt. (44); 5. Richards (V.S.) 870.6 pnt. (47j: 6. Giletti (Fr.) 864.7 pnt. (491: 7. Robertson (V.S.) 851.8 pnt. (54); 8. Dunfield (Canada) 790,7 pnt. (76)1 9. Booker (G.B.) 778,4 pnt. (86); 10. Stein (Did.) 764.4 pnt. (90,5). Jaarlijks evenement AMSTERDAM, 10 Febr. Ko ningin Juliana en prins Bernhard zullen op 27 Februari aanwezig zijn bij de officiële opening van de 18e Boekenweek in de dit jaar onversierde Stadsschouwburg te Amsterdam. Die avond zullen vier een-a:ters ten tonele worden ge bracht door een tiental amateurs uit verschillende plaatsen van ons land. Deze stukken, alle geïnspi reerd op hetzelfde motief, zijn be kroond uit 226 inzendingen. Het traditionele aansluitende Schrij- versbal is afgelast. De Commissie voor de Collec tieve Propaganda van het Neder landse Boek heeft géén ingezon den novelle waardig gekeurd voor het jaarlijkse Geschenk. Wel is echter een bundel met 10 verha len van „levende, doch onvoldoen de erkende auteurs", door prof. Donkersloot samengesteld en in 130.000 exemplaren vervaardigd, om aan het publiek, bij besteding van een zeker bedrag voor boe ken, te worden uitgereikt. Voor de jeugd is er de bundel „De Muze en de seizoenen": 52 gedichten door Clara Egginls ver zameld. En de allerjongsten wor den via een kleurplaat nader tot het boek gebracht. Ten slotte be schikt men nog over de kleurige Boekengids, in 220.000 exempla ren. Intense activiteit De Commissie heeft trouwens nog meer pijlen op haar boog: een citatenbundel „Wie schreef dit?" die deze zomer verschijnt. Het Boekenschip, de varende exposi tie die in afgelegen plaatsen meert, schoolvoordrachten, het zg. katernplan, waarbij één vel (lt> pag.) van een boek op ruime schaal zal worden verspreid en waarbij het publiek via de aan wijzing van een aantal zetfouten aantrekkelijke geldprijzen kan winnen. Voorts zijn er de lezin gen door auteurs, meestal georga niseerd door boekverkopers in hun bedrijven. Dezer aagen is te Utrecht tij dens zulk een lezing, waarbij in tegenwoordigheid van de Com missaris der Koningin de dichter Nijhoff werd herdacht, proces verbaal opgemaakt in verband met de Winkelsluitingswet. De commissie, overwegend, dat het om besloten bijeenkomsten jaat waarbij niet wordt ver kocht, stelt zich voor de zaak tot in hoogste instantie te laten be handelen. Voorzitter Chr. Leeflang, spre kende over de situatie op de Ned. Boekenmarkt, noemde de navor deringen der belastingen een der oorzaken voor de gedaalde omzet. Voor de boekverkopers is er voorts het te ver doorgevoerde credietsysteem, dat de financie ring der bedrijven in gevaar brengt. Het goedkope boek wint nog voortdurend aan betekenis. Ten slotte bepleitte de heer Leef lang de afschaffing der omzetbe lasting voor boeken gelijk reeds voor geïllustreerde bladen is ge- ^phied. AMSTERDAM, 10 Febr. Door samenwerking van de verbonden kunstenaars cn enkele aannemers zal Vrijdag op de Dam een tijdelijk mo nument worden geplaatst. Het monu ment bedoelt een stimulans te geven aan de hulpverlcningsactïe, die in Am sterdam gehouden zal worden. Er zal fotomateriaal hangen, er kunnen be richten worden geplaatst, loten ver kocht enz, Op initiatief van de vereniging „De Onafhankelij'ken" is in gebouw Ger- zon een tentoonstelling ingericht ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Deze expositie is nu uitgebreid met inzendingen van leden van de maat schappij „Arti et Amicitiae" en de verenigingen „De Brug" en „Stuwing". De gehele opbrengst van de verkoch te werken wordt afgestaan aan het Rampenfonds. Nel Oosthout komt Zondag 22 Fe bruari in het Concertgebouw een op voering geven van „Esther", van Ina BoudierBakiker. De opbTengst is voor de getroffenen. In verscheidene plaatsen van het land zal een tentoonstelling worden gehouden van foto's van de nationale ramp, zo heeft de Nea. Ver. van Foto journalisten besloten. Het batig saldo komt ten goede aan het Rampenfonds. De K.J.V. „De Wibaut" zal, aanvan gende op 16 Februari, in café Van Laar. in de Linnaeusstraat 29, een klaverjastournooi houden voor de ge troffen gebieden. Inschrijvingen bij de secretaresse mevr. A. EversLenz. tel. 56435. Inschrijfgeld 5 per team van 5 koppels. De opbrengst van bet Klaverjastour nooi van „Amstelbrug" heeft het Ram penfonds 40 opgeleverd. De toneel- en reisvereniging TAVO heeft op dit fonds een bedrag van 32 overgemaakt. De patates-friteskraam van de heer N v. d. Wooning op de Nieuwmarkt stelt morgen de gehele omzet ter be schikking van het Rampenfonds. EISENHOWER STELT RAMPCOMMISSIE IN DEN HAAG, 10 Febr. Pl-esi- dent Eisenhower heeft, naar uit Washington wordt vernomen, een commissie van kabinetsleden sa mengesteld om met het Ameri kaanse Rode Kruis samen ts wer ken bij het verlenen van hulp aan de getroffenen in Nederland, België en Engeland. Oplossing vorige MANDEN MAKER A A K I R A RUPS*Z*RUND EéO«LOS*L#I COLLI ♦HALLO H E D I E E T ALOE*C»ANNO U4N*THE^J#E SATOE^BROOS S I«REU^NfT ELST*E«.EGGE E4C*PRO*E^L ♦SHAG^MUNT» KRUISWOORD HORIZONTAAL: 1 nieuwigheid 4 groot huis in Fries land 8 bijwoord 10 Frans pers. v.n.woord 11 bekende medewerker aan ons blad 2 telwoord 13 afkorting op brief 14 rustig worcen 17 techn. titel (afk.) 19 voorzetsel 20 voegwoord 21 voorzetsel 22 ambtshalve (afk.) 23 bijwoord laar wij menen (afk.) 25 de oudere (afk.) 26 naar zij menen (afk.) C- VANAVOND Amsterdam, 11 Febr. 'l'HEA ILK. Centra.ii Theater. 8 u.: Via Lisrabon (Ned. 8 u.: Potasch en Pei Kaart). Blbelonle r Advertentie (Gez. Lcidsc plein theater, 8 Cabaret). Nieuwe De La Mar-Theater, 8 u.: Het meisje met de grote voeten (EnsemDlc Wïm Sonneveld). Extase, van 4 u. ai: The dansant Ualanda met run orkest. Caramella van 8 u. af; Russisch Cabaret Balalaika. Palace van 8 u. af: Rhythm. Club m. m v. Poia Ra.vmonde (dans). Stadsschouwburg. 8 u.: Yerma (Haagsche Comedle). Carre. 8 u.: Zat.. Zond. en Woensd. 2 en 8 u.: Circus Strassburger. Minerva Paviljoen 2.15 u,: De betoverde laarzen jeugdvoorst.j. MUZIEK. Concertgebouw (Gr. z.) 3.30 u.: Jougd- concert; (Gr. z.) 8.15 u.: Concertgebouw Orkest o.l.v. Rafael, solist W. Andricsscn, piano (t.b.v. Nat. Rampenfonds). TENTOONSTELLINGEN. Sled. Museum, t m 16 Febr.: Graham Suthciland. l :n 2 Maart: Collectie Domnlck. De Waag, t/m 15 Febr.: Kunst cn Smaak, drie ecuwen eetcultuur. Hollhiiyzcn: Eigen verzameling. -- Tentoonstelling „Dier Zoologisch Mitsen it en Mens". Mus. Fodor t/m 4 Mït.; Collectie Singer. 1. Bio 2. 7.15, 9.30; Slngin' in the rain. Ceintuur 2. 7.15. 9.30: Vrouwen in de nacht. 18 j. Capitol 2, 7.13, 9.30: De Madonna van de zeven manen, 18 J. Cineac (Damrak) van 9.30 °afl doorl' voorst.: Sljc is working her way 27 kardinaal'Stitei (afk.) 29 iets zachter (muz. afk.) 31 als gast vertoeven 33 maanstand afk.) 34 Duits pers. v.n.woord 35 heimelijk praten 36 acad. titel (afk.i 38 in 't jaar onzes Heren (afk.) 39 larf 40 electrode VERTICAAL: 1 waternimf 2 voegwoord 3 van elkaar 5 keerkringen 6 deel van Bijbel (afk.) 7 gekonfijte schil 9 haast 15 erg 16 Duitse componist 18 Europeaan 21 mededeling van in sider 25 groente 26 insect 28 direct 30 schouw 32 moment 37 vreem'fe munt (afk.) 38 ten bedrage van through College. 38 j. ncma t'arlsien van 12 af doorL voorst.: De vrouw mijner dromen. 18 3- City 2.15. 6.45. 9.30: Wanda, de zonda- s. 18 j. O 1.30. 3.45. 7.15, 9.30: Operatie Cl- ro. 14 J. ura 2 15. 8: Als je pas getrouwd bent. net 2 15, 7. 9 30: Hartstocht zonder rfde. 18 j Do.: Mano.n. 18 j. Edison 7 15. 9 30. Dl. en Wo. 2: Starlift. 1. Do.: Humoresque. 13 j. Hallen 2, 7.15, 9.30: De schrik van New Orleans, 18 Kritcrion 2.30, 7 15. 9.30: Le Plaislr, 18 j. Luxor 11 30. 1.30. 3.45. 7.15, 9.30: Ge leigeld gevaar. 18 j. Nöggeralü 1.30. 3.45. 7.15. 9.30: Getuige vermoord. 18 j. Passage 30. 3 45. 7.15. 9.30: Hyenas van het Rotsgebergte, 14 3. Plaza van 11.30 af doorL voorst.: Bureau Zedenpolitie, 18 j. Rex 2. 7 15, 9.30; Als de avondklokken lulden, 14 J. Klaltu l 15. 3.30. 7 15. 9.30: Ala de avond klokken lulden, 14 j. Itoxy 1,30. 3 45. 7.15. 9.30: De laatste grens. 14 j. Ro.val 1.30. 3,45. 7. 9.30: Verboden Jungle 18 J. Tuschinskl 2.15. 7. 9.30: Sterren stralen Uitkijk" 1.15*, 3.30. 7.15. 9.30; Alles Op een Beverwijk, 11 Febr. bioscopen l.iixur-1 neater: Vrouwenarts Dr Pretorlus: Kennemer-Theatcr t/m Wo. 7, 9.15; The - ison Pirate. Wormerveer, 11 Febr. bioscopen C.iirso 8; Tot ziens in New Orleans. Do. 8: De beste jaren van ons leven. Krommenie, 11 Febr. bioscopen" i 2. 7. The greatest s t Ali- Haarlem, 11 Febr. TENTOONSTELLINGEN Huls Van Looy: Werken van Arle Schou ten; Kunstli. Leffclnar (Gr. Markt; Tekc- ningen en aquarellen van Pope Damave. N.V. Wed. Oosten cn Zn.: Expositie van het moderne Interieur. BIOSCOPEN. Rembrandt 2. 4 15. 7. 9 15: Opmars der Palace 2, in t 18 9.15: De kleine wereld Liiln 2, 4 15. 7. S L; uc aumiA -o 2e Compagnie, a I.; Frans Hals 2.3' >.15: Het zal je gebeuren, 14 i Pit 2.15. 4.3b. 7. 9.15 De bandieten van C matron. 14 Spaarne 2.30, 7. 9.15: BUI the Kid. 14 j. Den Helder, 11 Febr. bioscopen Tivoli: De laatste grens, 14 JWitte: Klop jacht. 18 j. Zandvoort, 11 Febr. BIOSCOPEN Theater Monopolc, Dl. cn Wo. S u.: f Montc ChrlstO, 14 j.. Do. 8 t 18 J. Castricum, 11 Febr. BIOSCOPEN. Corso-Theater, t/m Wo, 8: Milljannalrs ge- lagd, 14 j. Alkmaar, 11 Febr. BIOSCOPEN. Cinema Amerleain 6. Wo. 2,30. 8: De kleine wereld van Don Camlllo, a l.; Har monie 8. Wo. 2.30. 8- The Crimson Pirate. 14 j,; Rex 2.30, 8: Förster Christel, 18 Victoria 8. Wo. 2.30, 8; Dubbel spel. 13 j. Edam, 11 Febr. BIOSCOPEN. De Jong's Bioscoop Wo.: Ik ben oncchuldlg. Velsen-IJmuiden, 11 Febr. BIOSCOPEN Thalia Theater, Wo. 8; Uitstel van da Dood. Do- 8: Geen plaats voor Jenny. (Advertentie) „Maar zelfs dan nog", bracht Libby Hunt in het midden, „zal hij weten, wat Starner zelf vermoed de en kan hij het ons moeilijk genoeg maken." „Wij zullen met Wenz geen last hebben", ant woordde Carmelite rustig. „Starner zorgde er voor zijn assistenten te nemen uit dat soort mensen, die gen. Ik zal mr. Wenz opbellen en hem vertellen, het moeilijk zouden vinden elders emplooi te krij. door Q. Patrick „Ja. Nu Starner dood is, zijn jij en Bowles de enigen, die weten, dat ik een zoon heb, die vijf jaar in een Franse strafgevangenis heeft doorge bracht. Misschien zijn jullie wel de enigen, die weten, dat ik destijds getrouwd was en een zoon had. Het is bijna twintig jaar geleden, dat Hen- riette mij verliet en Leon met zich mee terugnam naar Frankrijk. Maar nu zij dood is, denk ik, dat hij naar huis zal komen en weer een Vanderloon net moeuijK zuuueu vmucu gaul-is uiupiuui tv. -j- - x w— - dat Starner zowel een moord als een zelfmoord be- X"?!?,1\A dreven heeft. Ik zal er op wijzen, dat een onderzoek gehouden zou kunnen worder» naar zijn chanteurspraktijken en ik zal Wenz er aan herinneren, dat ik de enige ben, die toegang kan krijgen tot de privé-papieren van mijn ch .vaar volgens de routine, maar daarom niet minder even met haar sigaret. „Het is met het leven net grondig onderzoek bracht n.ets aan de dag, wat als met hoeden. Dagen en nachten werk ik, om verdenking kon opwekken. Er werden geen on- vader. Ik ben er zeker van, dat mr. Wenz morgen aangename vragen gesteld. En Carmelite's gedrag vele mijlen van New York verwijderd zal zijn. Zij glimlachte nog steeds, maar haar mooie ogen waren ernstig op de baronet gericht. „Daarna zou ik wel eens kunnen tonen, hoe gehoorzaam ik kan zijn, Henry. Iemand moet de plaatselijke politie zou voldoende geweest zijn, om de meest scepti. sche snuffelaars te overtu.gen. Er was een moord gepleegd en de moordenaar had zelfmoord ge pleegd. Daarmee was de zaak uit. Het was nu in de woonkamer zeer rustig. Van een model te creëren. Het is prachtig. Het zal New York stormenderhand veroveren. En wat gebeurt jongen had bij Henriette niet veel kans, maar hij zou zeker geen kans hebben om opnieuw te begin nen als Starner nog in leven was. Dus nu zie je, Lili, waarom ik uit mijn egoïstische eenzaamheid te voorschijn moest komen on een gebaar maken." De ogen van de Barones glinsterden toen zij op. opbellen en mededeling doen van de zelfmoord, derloon's jongere gasten waren naar bed gegaan. Alleen de Barones bleef met haar gastheer bene den. „Wel, Theo", mompelde zij, „dus het is allemaal voorbij. De politie gelooft ons en respecteert jou er? De me„sen .Sen erT „Sus vooTip6?,, TheïT K" ijfii T "S"5" eenvoudige hoedje, dat ik in vijf minuien in elkaar hVn 'mA.,,. flans, wil iedereen hebben. Je kunt nooit plannen maken. Je kunt alleen het onverwachte verwach ten." Een ogenblik bleef zij daar onbeweeglijk staan. Daarna keerde zij zich langzaam om en ging naar de hall. Toen zij haar kalme beheerste stem over de telefoon naar New York hoorden vragen, keerde Johnnie Thring zich tot Libby Hunt. „Wat een meisje!" riep hij enthousiast DE wijzers van de klok stonden nu op vier uur. De politie uit Ashford was gekomen en weer weggegaan, de lichamen van Starner en Rechter Rock meenemend. Aan de krachten van wet en orde was een unaniem gelijkluidend verhaal ge daan, dat beleefd maar beslist door ieder in het MET een sympathieke glimlach keek de Barones naar zijn vermoeid, vertrokken gezicht. „Je moet er geen spijt van hebben, Theo. Met al zijn geweld en al zijn domheden is deze dag toch goed klaarblijkelijk. Er zal geen verdere onaangenaam- geweest. Wij zijn allemaal van aangezicht tot aan- heid zijn." De rook van haar Russische sigaret kringelde langzaam omhoog naar de zoldering. „Het is vreemd vreemd en nogal amusant. De gehele tijd zijn wij aan het complotteren, we win den ons op, we verliezen ons hoofd en wat is het resultaat? Wij brengen niets tot stand. Het zijn de anderen, degenen voor wie wij eigenlijk bang waren, die werkelijk handelen." „En het is vreemd", zei Vanderloon nadenkend, ,.dat de drie mensen van wie wij dachten, dat zij ons huis bevestigd was. Daar de stad Ashford, die op de grootste last zouden bezorgen, degenen zijn ge- gezicht tegenover de werkelijkheid komen te staan en dat gebeurt zo zelden. En dan de jongelui heb ben niet alleen zichzelf, maar ook elkaar gevonden. Ik geloof, dat zij gelukkig zullen worden." „Je hebt een charmant talent om een dwaas zijn zotheden te doen vergeten. Lili. En ook eeu grote intuïtie." blij. Maar het is laat geworden en ik zal je nu wel terusten wensen." Haar vingers drukten even op zijn arm en met een zachte glimlach verdween zij uit het fletse schijnsel van het kaarslicht als een charmante herinnering. Nadat zij heengegaan was liep Vanderloon naai de haard en leunde met zijn magere schouders te gen de schoorsteenmantel. Het was zeer stil in het huis. Slechts een enkele beweging nu en dan ver ried, dat er boven nog gasten op Chesham Grove waren. kamer binnenkwam. Langzaam en als vervulde hij een vaste ritus bewoog de butler zich over het Maar mijn intuïtie gaat toch heus niet zo ver, dikke tapijt, asbakjes leegmakend en kussens op. t iii". cnhnddemd. Eindelitk bleef hu even staan. ..We een afstand van vijf mijlen lag. zelf door de sneeuwstorm geïsoleerd was geweest, nam de po litie gaarne aan, dat de tijdelijke buitenwerking- stelling van de telefoon, de afwezigheid van auto mobielen en de slechte toestand van de wegen het voor hen onmogelijk gemaakt hadden de dood van de rechter eerder te rapporteren. Een wel is weest, die feitelijk al onze zorgen van ons afge nomen hebben: de Rechter Carmelite Star ner Als iemand, die een beetje liefhebbert in de philosofie zou ik dat toch als een eigenaardige commentaar op het leven beschouwen." „Ik ben geen philosoof, Theo, maar in mijn win kel zie ik zo vaak hetzelfde." De Barones wuifde Theo." Lili Tresckow keek hem nieuwsgierig aan. „Zelfs nu is er nog iets, wat ik niet begrijp. Ik dacht, dat ik je vrij goed kende en toch is deze hele zaak voor jou te hard, te onmeedogend. Het klopt niet met het idee, dat ik van je heb. Wat deed je zo handelen?" Vanderloon's gezicht was zeer bleek geworden. „Het was om Leon", zei hij bedaard. „Hij komt aan het einde van deze maand vrij." „Theo schuddend. Eindelijk bleef hij even staan. „Wel, meneer, het is nu alles voorbij." „Ja, Bowles; morgen zullen wij weer alleen zijn." Een frons van ontevredenheid, als herinnerde hij zich iets onaangenaams, trok over het voorhoofd van de butler. „Ik moet mijn excuses maken voor het diner, meneer. Ik vrees, dat de sauce hollan- daise niet was wat zij had kunnen zijn. Maar ik had niet zoveel tijd als ik wel had gewenst.' (Wordt vervolgd). Rwdio-agendaj DONDERDAG 12 FEBRUARI. Ivcrstim I. 402 in, AVRO. 7.00 Nieuws. 7 10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopc- AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9 00 Morgenwijding. 9 15 Koor en orgel. 9 25 Voor de vrouw 9.30 Wa- terst. 9 35 Gram. 10.35 „Ik weet. ik weet wat u nier weet". 10.50 Voor kleuters. 11.00 Amus.muz. 12.00 Piano, viool en cello. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land en tuinbouw- meded. 12.33 Orgel en piano. 12,50 „Uit het Bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20»Llchte muz. 13.53 Paul Vlaanderen en het Jonathan Myste- lee". hoorspel 14.35 Alt en plano. 15 00 Voor zieken. 16.00 „Tussen vier en vijf". 16.45 Voor de jeugd 17.30 Mllit. acluallt. of gram 17.40 Gram. 17 45 Rcg.uitz.: J. J. v d. Laan: „Nieuw-Gulnea's Austr. buurman". 18.00 Nieuws, 18 15 Sportprobl. 18.23 Report, of gram 18.30 Lichte muz. 19,00 Gesproken brief uit Londen 19.05 Jazz- >i 19.40 Zang en orgel. 20.01) Nieuws. 05 Radio-Philh. ork. 21.05 „Münhccr Ttk-Tak", hoorspel. 22 10 Gram. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualit 23.3024.00 Gram. Hilversum II. 298 in. KRO: 7,00 Nieuws, 7.10 Gram. 7 15 Gynvn. 7,30 Gram. 7 45 Gebed en Lit. kal. 8,00 Nieuws, en wcerber. 8.15 Gram. .00 Voor de huis vrouw. 9 40 Gram NCRV; 10.00 Gewilde muz 10.30 Morsend. KRO: li.oo Voor zieken 11.45 Gram. 1150 „Als de ziele luistert", caus. 12.110 Angelus 12.03 Amus.muz. .12.30 12.33 Land- en tulnbouwmedeil. 12,55 „100 Jaai kromstaf". 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13 20 Hawaiian muz 13.40 Bariton, cn plano, NCRV: 14.00 Amus.muz. 14.45 Voor dc vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Radio-Philh, sextet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ens. 16 50 Gram. 17.00 Voor de jeugd 17 30 Gram. 17 40 Voordr. 18.00 Gram. 18,30 „Op de stelling", caus. 18.45 Cram. 19.00 Nieuwa en wcer ber. 1.10 Levensvragen en een pastoraal antw. 19.30 Gl-am. 20.00 Radiokranl. 20.20 Gevar. progr. 2145 Vragen aan voorbij gangers 22 13 Orgelconcert 22 45 Over denking. 23.00 Nieuw en SOS-ber. 23.15 24.00 Gram. DONDERDAG 12 FEBRUARI. Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio, 13.00 Voor landbou wers 13.25 Voor arbeiders. 13.53 VVeerber. 14 00 Nieuws. 14.10 Meded. 14.20 Fllm- progr. 15 00 Schoolradio 16.10 Gram. 16 39 Hoorspel IS 00 Voor klndeicn 18.55 Weerber 39.90 Nieuws. 19.15 Sport. 10.20 voor landbouwers. 19.35 Lichte muz. 20.00 Hoorspel. 20,30 Strijkkwartet. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nieuws 22.15 Klankb. 23,00 Gevar progr. 23.45 Parlem. overz. 24.000 03 Nieuws. Engeland BBC Light Programme. 1500 cn 247 m. 1200 „Mrs. Dale's dag boek". 12.15 Gevar. muz 13 00 Pari. overz 13.15 Amus.muz 13 45 BBC Mid land Light Orchestra. 14.45 Voor kleuters. 15 00 Voor de vrouw. 16 00 Gevar. muz. 16 30 Pianospel. 16.45 Accordeonork. 17.15 „Mrs. Dale's Dagboek" 17.30 Caus. 1743 Mllit. ork 18 15 Variété Ork 18 45 Ver- zoekprogr. 19.15 Voor de jeugd. 19 45 Hoorspel. 20.09 Nieuws en radiojournaal. 25 25 Sport. 20 30 Gevar. progr 21.00 Hoorspel. 22.00 Gram. 22.15 Amus muz. 23 00 Nieuws 23.15 Actualit. 23 20 Dans- muz 0 05 Voordr. 0.20 Orgelspel. 0 56 1.00 Nieuws. Brussel Vlaams, 324 m. 11,45 Gram, 12.30 Weerbcv. 12 34 Gram (Om 12.50 koersen) 13 00 Nieuws 13.15 Gram. 14.00 Eng les 14.15 Gram 16 00 Lichte muz. 16 10 Belg muz. 16,30 Grain. 17.00 Nieuws 17 10 Gram. 17 15 Voor kleuters. 18 15 Kamerork 18.30 Voor soldaten 19.90 Nteuws 19 40 Vrije Poli! Ttibune 19 50 Gram. 20.00 Klankb. 20.20 Verzoekprogr. 2100 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogr, voor de vrouw. 22,00 Nieuws. 22,15 Mod. muz. 22 55—23 00 Nieuws. BBC European Service Uitzendingen voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. £ns. literatuurgcsch. (224 en 49 m

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2