Sluit de zeegaten af! Chefarine ,4 Goederen voor noodgebied in de sak gestoken Hete-luchtmotor proeven De Ambtenaren offeren Oplichters gaven zich uit voor slachtoffers van watersnood doorstond eerste glansrijk Bestuur K.V.P. samengesteld GELDERS DAGBLAD WOENDAG 11 FEBRUARI 1058 Volk moet bereid worden gemaakt offerzin lange tijd te betrachten (Van onze parlementaire redacteur) ^Tat moet er nu gebeuren? Ook met die vraag heeft de Kamer zich bezig gehouden. Want behalve het herstel van de dijken, is er ook deze vraag: „Hoe kunnen dergelijke rampen in de toekomst voorkomen worden?" Het antwoord is in de Kamer gegeven met de nodige voor zichtigheid en zeker niet in een soort paniekstemming, maar rustig en overwogen: Sluit de zeegaten af. Is dat zo gemakkelijk, vroeg dr.Schouten. Het gaat niet, nu maar te zeggen, die zeearmen moeten dicht, al zal ik er voor zijn, dat te zijner tijd de kustlijn van Hoek van Holland tot de Westerschelde wordt doorgetrokken. Het is nu zaak de voorbereidende studies in snel tempo te voltooien, zonder daarbij echter van de soliditeit van dit onderzoek iets prijs te geven. Wy z\jn er nog in geen jaren aan toe, oordeelde mr. Burger, al is alle aanleiding het plan zeer ernstig te overwegen, ook uit overwegingen met betrekking tot de industrialisatie. Voorlopig heeft Waterstaat echter de handen vol en is er dus aanleiding tot het instellen van een technische com missie, die in het openbaar en niet al leen in de departementale sfeer advi seert. Er moet zijn een breedheid van onderzoek, maar voorwaarde moet zijn, dat men binnen twee jaar met dit on derzoek gereed is. De heer Tilanus zeide het plan van harte te zullen steunen. Het zal van ons volk grote offers vragen, maar, zo voegde hij er aan toe, wij moeten deze dingen groot aanpakken. En ds. Zandt zeide: eerst de dijken dicht en dan het grote werk, desnoods met temporisering van de Zuiderzeewerken. Een belangrijk punt in de discussie heeft uitgemaakt de vraag: wat zijn de kosten en hoe zullen de financiële consequenties worden opgevangen? De heer Weiter heeft er de regering min of meer een verwijt van gemaakt, dat zij geen raming van de schade heeft gegeven, maar van andere zijden werd toch wel aangevoerd, dat een enigszins betrouwbare schatting op dit ogenblik zeker niet is te maken. Deze omstandigheid maakt het moeilijk, zich een definitief oordeel te vormen over de schadeuitkering. Vrg algemeen heeft de Kamer, voor zover zij zich heeft uitgesproken, te kennen gegeven, dat de schade inte graal moet worden vergoed. Het was de opvatting van de grote fracties. Professor Oud formuleerde het zo: in beginsel moet deze schade gedragen worden door het gehele volk. Het is niet alleen een zaak van barm hartigheid, maar een zaak van natio naal belang, dat de schaderegeling zo goed mogelijk en zo snel mogelijk wordt afgewikkeld en daartoe hebben wij de les te trekken uit de practijk van de oorlogsschade-regeling. Moet n uen dit is de vraag, door de regeringsnota opgeworpen het Rampenfonds bij de regeling der scha deuitkering worden ingeschakeld? En moet de uitkering geschieden op voet van de regeling voor oorlogsslachtof fers? De heer Burger heeft zich terzake zeer stellig gedistancieerd van de op vatting, welke uit de nota spreekt. De slachtoffers van thans verkeren in een geheel andere positie, dan de oorlogsslachtoffers. Zullen, zo vroeg de heer Burger, de bescheiden spaar penningen een rem zijn voor het toe kennen van een uitkering? De tegemoetkoming kan nu een royale zijn, omdat het gebied, waar over de ramp zich heeft uitgestrekt, beperkt is. Ook V.P.R.O. bij de radio-actie Het bestuur van de V.P.R.O. ver zoekt het volgende mede te delen: Het zal stellig een aantal radioluis teraars verwonderd hebben, dat aan het eerste programma van de actie „Beurzen open, dijken dicht" op Maan dagavond, slechts vier van de vijf om roepverenigingen medewerking ver leenden en dat met name de V.P.R.O. in het geheel geen deel had in de uit voering hiervan. Door een misverstand heeft de V.P. R.O. aan dit eerste programma niet kunnen meewerken. Dit misverstand is inmiddels hersteld en voor het ver volg ran deze radio-actie is thans ook de V.P.R.O. ingeschakeld. Evacué's in Paleis het Loo Gisteren zijn de eevste evacué's uit het rampgebied gearriveerd in hel Koninklijk paleis 't Loo, dat door Ko ningin Juliana gedeeltelijk beschikbaar is gesteld. In de vooravond kwam de eerste groep van veertien vluchtelin gen uit Zierikzee. die voorlopig onder het Koninklijk dak een gastvrij tehuis zullen vinden. Vandaag wordt een tweede groep verwacht, bestaande uit bejaarde lieden uit een Zierikzee's tehuis voor ouden van dagen. Goed materiaal der Italiaanse helpers Het Italiaanse brandweercorps, dat met 150 man in Roosendaal is aangekomen en aan de grote zeedijk langs het Hollandsch Diep werkt, be schikt over, het volgende materiaal: 5 amphibievoertuigen, 1 mobiele elec- trische centrale op vrachtauto, - mo biele werkplaats op vrachtauto, 1 tankwagen, capaciteit 3000 liter, 2 ra diowagens met ontvang- en zendappa ratuur, 6 middelzware vrachtwagens met uitrusting en andere. Er zijn vier specialisten bij op het gebied van werkzaamheden onder water, met de benodigde speciale uitrusting. Hout uit Frankrijk voor dijkherstel Het Franse Staatsblad van gisteren deelt mede, dat buitengewone uitvoerquota voor hout zijn beschik baar gesteld, waarvan het grootste deel is bestemd voor Nederland ten behoeve van het herstel der dijken al daar. Speciaal voor Nederland zijn de volgende uitvoerquota bekend ge maakt: 100.000 stuks dwarsbalken van dennenhout: 100.000 stuks dwarsbal ken van beuken- en eikenhout; 15.000 kubieke meter tsologne-dennenbalken; 42.000 stuks andere dwarsbalken en J500 kubieke meter dennenhout. De heer Burger toonde zich ongerust over de formulering in,de nota: Over heidsbijdragen om het economische leven op gang te brengen. Domineren de economische motieven, zo vroeg hij en komt dan de gTote klap 'op de hoof den der getroffenen? Wil de regering de huisraadschaderegeling afwentelen op het Rampenfonds? Zo ja, dan acht ik dat niet bevorderlijk voor het Ram penfonds. Duidelijke taal welke ook in andere redevoeringen heeft doorgeklonken. Want vrijwel allen waren het er over eens dat dit niet de opzet van het Rampenfonds kan zijn. Ook mr. v. d. Heuvel wlide graag een duidelijke uit eenzetting van de kosten welke ten laste van het Rampenfonds zullen ko men en de heer Weiter merkte met betrekking tot de schaderegeling op: Wanneer de bescherming der ingezete nen niet avequaat is geweest aan de voortgeschreden techniek, dan legt zulks zware morele verplichtingen op, hetgeen zich moet uiten in een zo ruim mogelijke schaderegeling. Dr. Schouten maakte de reserve: een integrate schaderegeling maar onder bepaald voorbehoud, dat wij niet ver der mogen gaan dan onze verantwoor delijkheid gedoogt. Van de omvang van de ramp in geld uitgedrukt, zal het afhangen, wat het Nedei'landse volk kan doen. Geen voorlopige schaderege lingen, zo betoogde de A.R. fractielei der, want zij zullen funest zijn voor de Verschil van inzicht Amerikaanse inmenging in onze binnenlandse aangelegen heden, zo sprak de communist Gortzak in de Tweede Kamer die bovendien dit als treffend staal van communistische hel derziendheid zeide: Het At lantisch Pact heeft ons deze ramp gebracht. De beste vorm van internationale samenwer king, zo karakteriseerde profes sor Oud de hulp. Een voorbeeld, zo werd van K.V.P.-zijde ge tuigd: de integratie van Europa op het terrein der hulpverlening. stuwing van de lichamelijke, de gees_ telijke en de zedelijke energie. Ik hoop'1 dat de regering zo zal werken, aldus dr. Schouten. Dat de geestelijke en morele energie niet zal worden gedoofd noch door ge rechtvaardigde teleurstelling in haar ontplooiing zal worden geremd. De gezondheid van ons volk offervaardigheid is de zegen door de ramp gebracht, aldus werd zij door mr. Oud gekarakteriseerd moet van lange duur zijn. Het is wenselijk, dat ons volk vertrouwd en bereid wordt gemaakt de offerzin lange tijd te be trachten. In dat geval zal ik geen be zwaar hebben tegen een schaderege ling via het Rampenfonds, wanneer namelijk ons volk het gehele bedrag opbrengt om de gehele huisraadschade te vergoeden. e tot dusver binnen laboratorium muren gehouden Nederlandse hete-luchtmotor heeft de eerste krachtproeven in het openbaar door staan als energiebron voor lichtmachi- nes in de noodgebieden, aldus ver neemt het A.N.P. Deze. eveneens nog in ontwikkeling zijnde lichtmachines, die als draagbare installaties zijn uit gevoerd, hebben bij de verlichting van noodhospitalen en bij het maken van radio-telegrafische verbindingen met de geïsoleerde streken, onder andere te 's Gravendeel, Strijen, Nieuwe Sluis, Zierikzee en andere geteisterde 1 jjlorpen en steden, dienst gedaan. Hoewel het productie-bedrijf „Johan de Witt" te Dordrecht zelf over stroomd was, kon men niettemin vol doen aan vele dringende aanvragen van het Roode Kruis om aggregaten voor het opwekken van electriclteit 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen talen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n 4lje doel wonderen De held uitgehangen met Roode Kruis-emhlemen Te Dordrecht is gearresteerd de 26-jarige bouwvakarbeider L. J. A. \an D. uit Den Haag, die met een Roode Krtiis-coionne naar 't rampgebied was gegaan. Toen er echter niets te doen viel had hy zich op eigen gelegenheid naar Zierikzee begeven, vaar hij voorzien van een Roode Kruls-tas, voor „dokter" speelde, sigaretten en kousen vorderde en dergelyke. De schipper van een schokker, die hem naar Dordrecht terugbracht, vertrouwde hem echter niet en waar schuwde de politie. Die vond op hem allerlei goederen, die tot de uitrus ting van een zeer goed geoutilleerd redder behoreP, zoals een rubber pak, een compleet stel ondergoed en een paar dekens, die hij zich waarschijn lijk heeft willen toeëigenen. De 36-jarige K. B., hoofdcommies bij een der ministeries in Den Haag, door de Haagse politie gearres teerd wegens diefstal van ingezamel de goederen. Hij had in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Hout- rusthallen geholpen bij het sorteren goederen en daarbij een paar wollen handschoenen in zijn zak ge stoken. Collega's, die dit gezien hadden, hebben dit ter kennis gebracht van politie, B. heeft bekend en is reeds voor de Officier van Justitie Duizend evacué's in Gelderland Commissaris der Koningin bezocht de vluchtelingen (Van onze correspondent) Ondanks het feit, dat Gelderland officieel niet is ingeschakeld bij de huisvesting van evacué's uit de door vatersnood getroffen gebieden, ver blijven er in deze provincie toch wel een kleine duizend vluchtelingen. Het grootste aantal van hen, ruim 300, is geconcentreerd in en rondom Bameveld. Verder zijn een paar hon derd Zeeuwen ondergebracht in de ge meente Apeldoorn, enige tientallen in Arnhem en ook een paar honderd in de West-Betuwe, waar ook veel vee. van de Zeeuwse eilanden is onderge bracht. Gisteren heeft de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. Quarles van Ufford. in gezelschap •an de Gelderse evacuatie-commissaris de gedeputeerde J. E. S. Holthaus, en ^e heren dr. A. H. D. Tilanus en A. Schiebergen, resp. directeur van het Maatschappelijk Werk in Gelderland en Rijksinspecteur in Gelderland en secretaris van de Gelderse evacuatie commissaris, de verschillende plaatsen in het uitgestrekte gewest bezocht. Het doel van deze inspectiereis was om te onderzoeken of de evacué's lwt naar hun zin hebben en of er goed voor hen wordt gezorgd. Uit de antwoorden, die de Commissaris der Koningin kreeg op zijn vraag „waarom men naar Gelder land was gekomen", bleek, dat de meeste evacué's met de gedwongen evacuatie in de bezettingstijd ook in Gelderland waren terecht gekomen en het feit, dat ze het toen hier naar wens hadden gehad, had hen doen besluiten de oude adressen weer op te zoeken. Alvorens zijn inspectietocht te be ëindigen bracht de Commissaris der Koningin ook nog een bezoek aan de tentoonstelling Bescherming Bevolking welke momenteel in Apeldoorn wordt gehouden. geleid. Hij zal ten spoedigste worden bei-echt. De 19-jarige expedltieknecht A. J. K. uit Den Haag is door de Haagse politie gearresteerd omdat hij zich een aantal goederen, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, heeft toegeëigend. K. had eerst uit een school, waar hij hielp bij het sorteren van ingezamelde kleding, twee costu mes, een winterjas en een battle- dress" meegenomen. Hk kocht Roode Kruis-emblemen, die hij op de gesto len „battle-dress" bevestigde. Zo uit gerust begaf hij zich naar het ramp gebied, waar hij verscheidene mensen gered schijnt te hebben. Hij hing hier de held uit en liet zich zelfs intervie wen door een verslaggever. Toen hij Zaterdag thuiskwam wachtte de po litie op hem. aangezien het was op gevallen, dat hy tweemaal op een dag met een groot pak was thuisgekomen. TAE besturen van de vfif cen- A' tra/en van overheidspersoneel delen mee, dat zy besloten hebben het personeel op basis van vrij willigheid dringend aan te bevelen niet alleen over de maand Fe bruari, maar ook over de maanden Maart en April l procent van het salaris ten behoeve van het Ram penfonds af te staan. Indien aan dit verzoek wordt vol daan, zal door het overheidspersoneel een bedrag van ruim 2',2 millioen gul den voor de leniging van de nood van het salaris worden afgestaan. De besturen, van de vijf centralen hebben meegedeeld het bovendien op prijs te stellen, indien personeel, dat in verband met de ramp extra werk zaamheden heeft of zal moeten ver richten, de administraties toestaat de extra betaling voor deze werkzaamhe den geheel of ten dele eveneens in het Rampenfonds te storten, CANADA HELPT De Canadese regering heeft, ter tegemoetkoming aan de slacht offers van de watersnood, beslo ten prioriteit te verlenen by de emigratie van alle agrariërs en niet-agrariërs, die door de ramp ernstig zijn getroffen en die zich op 1 Februari j.I. reeds voor emigratie naar Canada hadden aangemeld. Voorts bereidt zij een regeling voor n een aantal gedupeerde niet- agrariërs toe te laten die thans voor het eerst de wens te kennen geven om naar Canada te emigreren en daar overigens de geschiktheid toe bezitten. Ten slotte overweegt de Canadese re gering om een beperkt aantal zwaar getroffen boeren uit, het noodgebied te heipen aan eert. eigen boerdery in Canada. 68 slachtoffers in Halsteren Volgens opgave van het gemeente huis te Halsteren zijn op het ogenblik in deze gemeente 68 slachtoffers van de watersnood geteld, waarvan er 28 zijn geborgen. Er worden er nog 40 vermist. VIJF REDDERS VERDRONKEN De reddingboot van Fraserburgh in Oost-Schotland is in zware zee omge slagen toen zij hulp wilde bieden aan ln nood verkerende vissersschepen. Vijf van de zes opvarenden verdron ken. De politierechter te Den Bosch heeft wegens oplichting M. B. uit Princen- hage bij Breda en K, H. uit St. Willi- brord, ieder conform 'de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den en de echtgenote van M. B., mevr. C. B.-De P., eveneens conform de eis tot een gevangenisstraf van 4 maan den wegens oplichting. Het drietal heeft zich in het arrondissement Bre da en Den Bosch uitgegeven voor slachtoffers van de watersnood. Op het platteland hebben zij van enkele boeren hoeveelheden rogge en enig geld weten los te krijgen. Zij wei-den in de gemeente Reusel betrapt en ge arresteerd. tiet drietal bleek m het be zit te zijn van een bewijsje, dat af komstig was van de broer va.i de vrou welijke verdachte. Deze broer is inder daad slachtoffer van de stormramp. „Het betreft hier weliswaar kleine hoeveelheden goederen", aldus de of ficier, mr. J. H. W. Houben, „maar niet de hoeveelheid, doch de mentali- Bijna 1000 foto's van verdronken land Het fototechnisch- en cartografisch bedrijf van de K.L.M. heeft Zaterdag en Maandag het rampgebied in Zuid- West-Nederland in verticale lucht foto's vastgelegd. Dit is geschied ten behoeve van de Rijkswaterstaat, ten einde op korte termijn een inventari satie te hebben van het aantal dijk doorbraken van de randdijken en hun ligging. De stereoscopische beelden geven hierin een nauwkeurig inzicht. Zij maken het mogelijk te berekenen hoeveel' kubieke meter grond nodig is voor de herstelwerkzaamheden e.d. Alle randdijken zijn van het K.L.M.- fotovliegtuig uit gefotografeerd, zo dat de aan elkaar gevoegde foto's een overzicht geven van het gehele ge bied. Zaterdag, toen vijf zesde gedeelte van het gebied was vastgelegd, heeft de sneeuw de herkenning van het landschap vergemakkelijkt. Aangezien de foto's soms n.l. ook het onder wa ter liggende land laten zien kon men nu onmiddellijk constateren welke ge deelten boven het water uitsteken. De luchtfoto's geven ook aanwijzingen be treffende zwakke punten in de dijken. Deze punten zyn op de grond moeilyk te constateren. In totaaal zyn byna duizend lotos gemaakt. teit is hier van doorslaggevende bete kenis. Wat dit drietal heeft gepres teerd is weerzinwekkend". Deze drie zullen straks nog vóór de politierech ter in Breda moeten verschijnen, we gens oplichting onder dezelfde om standigheden. De burgemeester van Amster dam heeft een pakket kinder goed ontvangen van een me vrouw uit Aberdeen (Schot land). Er was het volgende briefje by: Wil dit simpele pakje kleren aanvaarden voor de slachtoffers van de watersnood van de vrouw van een soldaat, die ln 1944 in uw land heeft gestreden en daarbij ernstig gewond werd. 200 Pond met een visitekaartje (Van onze Londensè correspondent) Het in Londen functionnerende nood fonds voor de watersnoodslachtoffers in ons land heeft tot nu toe meer dan tier.duizend Pond Sterling 100.000) ontvangen. Er komen nog steeds be dragen binnen. Vaak vergezeld van ontroerende brieven. Eenvoudige mensen brengen vaak zware offers. Het zyn ook deze een- voudigen, die huisbezoekers, die om kleren of dekking komen, steeds weer op het hart drukken toch t^ooral Hol- lant' niet te vergeten. Een Engelsman zond een cheque van 200 Pond, laco niek vergezeld van een visitekaartje. Boerenleenbanken gaven drie ton De Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank en de bij haar aangesloten Boerenleenbanken hebben in hun ge zamenlijke actie ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 300.000 bijeengebracht. Daaren boven is, voorzover bekend, door de bij deze centrale aangesloten banken en plaatselijke en provinciale comité's nog een bedrag van 45.000 gestort. In het Noord-Westen van Queens land (Australië) zijn tengevolge van zware regenval meer dan 200.000 ha. bouwland overstroomd. ten behoeve van verlichting en radio communicaties. De hete-luchtmotor is door het la boratorium van de N.V. Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven ontwik keld. Wie biedt voor een Berner Sennenhond De Berner Sennenhondenelub uit Ziiricbt (Zvv.) heeft aan haar Nederlandse vrienden niel alleen haar deelneming in de nationale ramp betuigd, doch ook hulp aan geboden. De Zwitserse hondenclub, voor het merendeel bestaande uit eenvoudige lieden, stelt met gratis transport een jonge Berner Sennenhond beschikbaar om in Nederland aan de meestbieden de te verkopen. De echtgenote van prof. Donath uit Den Dolder. die dit aanbod ontving, bericht ons. dat ieder zijn bod onder gesloten enveloppe kan inzenden bij notaris mr. H. B. van Rhijn te Zeist. Hondenhandelaren zijn hierbij uitgesloten. Het minimumbod is 300. Een goed tehuis moet verzekerd zyn. De inzending staat open tot 22 Februari. De Berner Sennenhond Is een z.g. „hofhond", een manusje-van-alles bij de Zwitserse boeren. Een groep Zwit sers, die enkele jaren geleden deelnam aan de Utrechtse hondententoonstel ling, bood toen ten paleize Soestdrjk een jonge Berner Sennenhond aan voor Prinses Marijke. Canadese radio geeft uitzending ramp De Nederlandse afdeling van de Canadese radio-omroep heeft naar aanleiding van de nationale ramp in Nederland, voorlopig voor iede re avond van kwart over zeven tot kwart voor acht een speciaal aan Nederland gewyd programma op gesteld. Deze uitzendingen, die op de korte golf 25,60 en 19,58 meter zullen wor den uitgezonden, zijn bedoeld om Ne derland op de hoogte te houden van de grote hulpacties, die in Canada ten bate van Nederland worden onderno men. Gisteravond deelde de Nederlandse afdeling mede, dat Zondag in alle ker ken gebeden is voor de slachtoffers van de ramp. United Church heeft een speciaal kerkfonds ingericht, dat 10.000 dollar heeft vergaard. Men heeft al 12 ton kleren en dekking naar Ne derland verzonden. Voorts bestaat het plan om 5000 kussens en 3000 grote thermosflessen naar Nederland te ver zenden. Drama te Schiedam Een drama heeft zich te Schiedam afgespeeld. Daar waren bij een familie, wonende aan het Rubensplein, het echtpaar Den B. uit Zierikzee en twee kleine kinderen opgenomen. Zaterdagmiddag ging de heer Den B. de stad in. De moeder t>en B. bleef met haar gastvrouw thee drinken. Ze moet toen door een vlaag van ver standsverbijstering overvallen zyn en snelde opeens naar boven, waar haar twee kinderen lagen te t-lapen. nam eerst het zoontje van twee jaar op en wierp het van het 12 meter hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby naar omlaog en sprong ten slotte zelf van het balcon. De baby werd dood opgenomen en de moeder en het zoontje van twee jaar zijn in deerniswekkende toestand naar het gemeenteziekenhuis overge bracht. Hamers en dweilen Onder auspiciën van 't watersnood comité Eindhoven is in de Brabantse lichtstad een actie ingezet onder de titel „hamers en dweilen", ten behoe ve van de slachtoffers van de overstro mingsramp. Deze actie beoogt de ge- evacueerde gezinnen straks wanneer zij naar hun stad of dorp terugkeren een pakket schoonmaakartikelen en gereedschap mee te kunnen geven. Bandjir in Atjeh eiste 65 doden DOOR de enorme bandjir, die het Atjehse heeft geteisterd, zijn in het onderdistrict Wangen 65 doden te betreuren; hier zijn ook 32 vermisten. In twee onder districten worden resp. 13 en 4 doden gemeld, aldus berichtte de correspondent van Aneta. De overstroming zou voornamelijk te wijten zijn aan het wegkappen van de bossen in het gebergte tijdens de revolutie. Met het omhakken der bo men werd begonnen tijdens de Japanse bezetting. De dienst van het boswezen staat hier machteloos tegenover. Het Indonesische Roode Kruis- zond 1500 kledingstukken en 10.000 rupiah naar de getroffen gebieden in Atjeh. Uit Medan werd een Roode Kruis- ploeg gestuurd en vijf kisten met me dicamenten. Duw-arbeiders geen werklozen meer Met ingang van 1 Januari 1953 zul len personen, werkzaam op een DUW- object, niet langer als werkloos wor den beschouwd. Hoewel zij te allen tyde van deze objecten kunnen wor den onttrokken om in het gewone be drijfsleven te worden ingeschakeld, kunnen zij sociaal-economisch gezien niet als werkloos worden aangemerkt, omdat zij volwaardige arbeid verrich ten tegen vrijwel normale arbeids voorwaarden. MIJNENVEGERS AAN BOORD Te Washington is meegedeeld, aldus meldt de „Daily Telegraph", dat de Amerikaanse marine thans kleine houten mijnenvegers in aanbouw heeft, welke aan boord van tank- of vracht schepen meegenomen kunnen worden en van daar te water gelaten wanneer zij hun werk moeten doen. Zij hebben een diepgang van slechts ruim een meter en krijgen een bemanning van zes koppen. In de vergadering van 7 Februari van het bestuur der Katholieke Volles- partij is de verkiezing gehouden van het dagelijks bestuur der partij. Het presidium werd als volgt samen gesteld: voorzitter: W. J. Andriessen; vice-voorzitter: prof. dr. J. J. Gielen; vice-vooi*zitter Chr. Matser; penning meester: P. B. M. Alberts (tevens kringvoorzitter, nieuw). In het dagelijks bestuur (presidium -j- onderstaande leden) hebben thans zitting: adviserende leden: prof. mr. C. P. M. Romme, als voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie; dr. L. A. H. Albêring, secretaris en leden: mr. P. J. M. Aalberse (nieuw), drs. C. Cosrjn (voorzitter J.O. in de K.V.P.); Th. S. J. HooijJ. Joosten (kringvoor- zitter), G. Mertens; J. A. Middelhuis nieuw); mej. A. H. Nolte (nieuw); prof. tor. L. G. A. Schlichting (nieuw); mej. C. Stringa (nieuw); F. Terwindt en J. J. de Wit (nieuw). Het partijbestuur: (presidium -f d.b. en onderstaande leden) ziet er thans als volgt uit: pater prof. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. (nieuw); dr. Jos de Boer (kringvoorzitter); A. J. Copray (kringvoorzitter) (nieuw); A. C. A. Deerenberg (kringvoorzitter); mevr. L. Dings-Hendrickx (nieuw); mr. H. W. van Doom (kringvoorzitter) (nieuw); H. C. J. Erkens (waam. knngvoorzitter) (nieuw); drs. G. J. M, Horbach (kringvoorzitter (nieuw); J. Hulsmaf (kringvoorzitter); mr. F. van Kemenade (kringvoorzitter); dr. B. H. Kessens (kringvoorzitter); Th. Laan (nieuw); M. P. A. Meissen (kringvoor zitter); mr. dr. A. J. M. Mes (kring- voorzitter) ir. J. A. baron van Olden- eel tot Oldenzeel (waarn. kringvoor zitter, nieuwlJ. A. Poncin (kringvoor zitter); H. N. Smits (kringvoorzitter, nieuw): mr. H. W. de Vink (kringvoor zitter, nieuw); Th. v. d. Zee (kring- voorzitter). Weerrapporten De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur over weer, wind m/s, tempera tuur, neerslag in de afgelopen 24 uur luiden als volgt: Oslo: poolsneeuw, NNO 8, 17, 0.6. Stockholm: sneeuw, NO 2, 8, 0.5. Kopenhagen: sneeuw, O 14, 1, 0.5. Londen: regen, NNW 7, 2, 10. Amsterdam, regen, O 2, 2. 11. Brussel: regen, ZW 8. 2, 15. Parijs: regen, WZW 9, 3, 4. Bordeaux: geheel bew., W 4, 5, 25. Nice: zwaar bew., WZW 5, 5, 14. Warschau: zwaar bew., ZO 2, 9, 0. Berlijn: zwaar bew., ZO 4, 0, 3. Frankfort: zwaar bew., Z 10, 4, 4. München: geheel bew., ZO 3, 0, 2. Zürich: zwaar bew., Z 1, 0, 4. Wenen: sneeuw, OZO 6, 0, 0.1. Training Nederlands elftal wordt hervat Voor de training van het Neder lands elftal zijn de volgende 23 spelers uitgenodigd (ln alfabetische volgorde): Alberts (Vitesse), Blesbrouck (RC H), Van de Bogert (DOS). Boskamp (Ajax), Clavan (ADO), Claus (Hel- mondia). Van Ede (Sparta) Van der Gijp (Emma), Hendriks (Vitesse), Klaassens (VVV), Van der Kuil (VS V). Kuypers (Volewijckers). Land man (Sparta). Lenstra (Heerenveen), Louer (NOAD), Louwers (Eindhoven) Luiten (DOS), Van Raalte (Blauw Wit); Van Schjjndel (SVV), Tebak (Eindhoven), Terlouw (Sparta), De Voogd (Haarlem) en Wiertz (DWS). De mogelijkheid blijft bestaan, dat alsnog spelers worden uitgekozen om de training (of trainingsbijeenkom sten) te volgen als de K. C. daartoe aanleiding vindt. Ook is het mogelijk dat spelers, die plotseling <>en uitste kende vorm blijken te bezitten en niet uitgenodigd waren, in het Nederlands elftal worden gekozen. De voorberei ding voor de wedstrijd tegen Zwitser land geschiedt o.m. door het spelen van trainingswedstrijrien en daarom ls het aantal uitgenodigde spelers groter dan voorheen het geval was. Elftal Bode Duivels Voor de wedstrijd tegen de Zwalu wen, Dinsdag 17 Februari a.s. op het terrein van La Gantoise, is het elftal van de Rode Duivels als volgt samen gesteld: Seghers (La Gantoise); Struyf (St. Niklaas) en Van Brabandt (Lierse SK): Renard (AEC Bergen), Barré (OC Charleroi) en De Bels (Racing Gent); Smolders (Beringen) Bollen (Waterschei), Wlllems (La Gantoise), Straetmans (White Star) en Rixhon (Racing Gent). Reserves: Decorte (Un. St. Gil- loise), Van Neste (Kortijk Sport), Flips (Eendracht, Aalst) en Peeters (Lyra). Russische rijders voor wereldkampioenschap Zes Russische schaatsenrijders zijn onderweg naar de Finse hoofdstad, waar op Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari de wedstrijden om bet we reldkampioenschap hardrijden op de schaats zullen worden gehouden. Het zijn: Sergeyev, de specialist op de 500 meter, Boris Shilkov, kampioen van Rusland 1953, Valentine Tsjaj- kin, wereldrecordhouder op de 1500 meter. Oleg Gontcharenko, Russisch recordhouder op de 10.000 meter, Vla dimir Prochine en Dimitri Sakoenko. OM DE ENGELSE BEKER. De bekerwedstrijd tussen West- bromwich Albion en Chelsea, welke voor de tweede maal werd overge speeld op het terrein van Aston Villa, is na verlenging wederom in een gelijk spel geëindigd: 11. Te Hillsborough, Sheffield, eindigde de eveneens voor de tweede maal over gespeelde wedstrijd tussen Notts County en Bolton Wanderers in een 10 zege voor Bolton. Bolton komt nu in de vijfde ronde Zaterdag a.s. te Luton uit tegen Luton Town. Westbromwich en Chelsea zullen vóór Donderdag andermaal tegen el kaar uitkomen. F. REMMERS IN BESTUUR KNVB. Naar wij van de zijde van de KNVB vernemen is in de vacature-Teeuw in het bestuur van de KNVB benoemd de heer F. Remmers te Zwolle. De heer Remmers is voorzitter van de Zaterdagmiddagclub Be Quick '28 te Zwolle. PORTSMOUTH—WESTHAM UNITED Zaterdag a.s. zal te Antwerpen een wedstrijd worden gespeeld tussen de Engelse eerste klasser Portsmouth en Westham United, een tweede klasser. De opbrengst komt ten goede aan de rampenfondsen in België, Engeland en Nederland. Dinsdagavond is de staking van sleepbootpersoneel te New York afge last. Bij deze staking, die 10 dagen geduurd heeft, waren 3500 personen betrokken. De opperbevelhebber van het Franse leger, generaal Juin, zal bin nenkort naar Korea vertrekken, om aldaar de Franse troepen te bezoeken. Onderscheiding voor dr Friedlander Een dezer dagen heeft Geheimrat dr. M. J. Friedla*ider te Am sterdam uit handen van de zaak gelastigde der Westduitse ambas sade in Nederland, dr. Werner von Holleben, het Grootkruis van ver dienste met de ster ontvangen, dat hem door bondspresident prof. Heuss op voorstel van bondskan selier Adenauer was verleend. De 85-jarige Duitse geleerde geniet internationaole erkenning als deskun dige op het gebied van de Nederland se kunst der zestiende en zeventiende eeuw. Hij begon zijn loopbaan in 1894 als wetenschappelijk medewerker in het Keulse Walraff-Richartz-museum, waarvan hij twee jaren later directeur werd. Nog in datzelfde jaar werd hij opgenomen in de leiding van het na tionale museum te Berlijn. In 1907 kwam -hy aan het hoofd van het koper- gravurenkabinet te Berlijn. In 1929 werd hij daar bénoemd tot directeur van het nationale museum, als hoe danig hij vier jaren later genoodzaakt was ontslag te nemen. Hij verliet Duitsland in 1939 en is sindsdien in Nederland gedomicilieerd geweest. Groenland deel van Deense koninkrijk In het nieuwe grondwetsont werp dat na een arbeid van zeven jaren by het Deense parlement Is ingediend en waarover, na het parlement, ook het volk zich b(j volksstemming zal moeten uit spreken, wordt o.a, bepaald, dat Groenland geen Deense kolonie meer zal zyn, doch als deel van het Deense koninkryk beschouwd zal worden. De nieuwe grondwet verzekert elke valide burger het recht op arbeid te gen behoorlijk loon. Zij laat verder de mogelijkheid open van overdracht van een gedeelte der Deense souvereiniteit aan een internationaal lichaam, dat zou worden opgericht bij overeenkomst met andere landen voor bevordering van internationale orde en samenwer king. Tot een dergelijke stap moet echter besloten worden door vijfzesde van het aantal parlementsleden, ofwel bij de wet, waarna een volksstemming moet volgen. In de nieuwe grondwet is ook het vrouwelijk opvolgingsrecht cp de troon vastgelegd, onder voorrang voor man nelijke afstammelingen van de rege rende souverein. Koning Boudewijn volgde doktersadvies In een communiqué van het ko ninklijk paleis te Brussel is Dinsdag medegedeeld, dat koning Boudewijn op advies van zijn dok ter zijn bezoeken aan de over stroomde gebieden moest onder breken. De koning bezocht vorige week, zo als gemeld, onmiddellijk na tie over stroming, het getroffen gebied. Daar na meldde een communiqué van liet hof, dat hij naar de Rlvièra was ver trokken voor herstel van een griep. De pers critiseerde het vertrek van de koning buitenslands. Maandag is de 22-jarige koning weer naar he^ rampgebied bij Antwer pen geweest, waar velen hem toe juichten. De koning was blootshoofds, ln regenjas en hoge rubberlaarzen; hy onderhield zich met de mensen en keek toe hoe de militairen de gaten in de dyken aan het dichten waren. "Naguib heerser in Egypte GENERAAL NAGUIB heeft me degedeeld dat „de raad van de revolutie", die „gedurende de overgangsperiode" met de sou vereiniteit zal worden bekleed, maatregelen zal nemen ter be scherming van de revolutie en het recht zal hebben ministers te be noemen en te ontslaan. Ds „raad van revolutie" zal voort aan „vergadering"' of „congres" heten. Leden zijn de dertien militairen, die samen het legercomité vormen, en de ministers, uit hoofde van hun functie. Naguib, die zowel voorzitter van het legercomité als minister-president zal zijn, zal de Egyptische souvereini teit uitoefenen. Egypte blijft officieel echter een koninkrijk, onder het jonge prinsje Foead de Tweede, met prins Mohammed Abdel Moneim als regent. Het „congres" heeft het recht elke minister veranwoording van zyn be leid te doen afleggen. Indien een mi nister niet langer het vertrouwen geniet van het militaire comité in het congres, moet hy aftreden. Premier Generaal Naguib heeft, als „leider der revolutie" het recht mi nisters te benoemen of te ontslaan. Militair vliegtuig verongelukt; 30 doden Een transportvliegtuig van de Egyptische luchtmacht is bij Cairo neergestort. Dertig militairen kwamen om het leven. Het toestel is in een zandstorm terecht gekomen. Vijf in zittenden overleefden de ramp. Twee hunner zijn echter ernstig gewond.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3