Leger in oliegoed en laarzen levert slag bij Voornse kanaal Schurftig schaap werd in gezonde kudde gezet Hierdoor trachtten broers zich aan koop te onttrekken LIJST VAN SLACHTOFFERS Het rampgebied in cijfers D" GELDERS DAGBLAD WOENDAG 11 FEBRUARI 1953 l\asleep bracht zaak voor de rechtbank De officier van de Arnhemse Rechtbank, mr. W. de Vries, eiste gisteren tegen de landbouwer G. H. van der V. te Gellicum een gevangenisstraf san acht maan den met aftrek, wegens hel uit lokken van een raise verklaring. Eer zekere J. de J. te Varik had deze verklaring afgelegd; op grond lilervan konden twee broers an an der V., die waren gede tineerd als verdacht van diefstal van een sqjiaap, tjjdelyk in vrij heid worden gesteld. ..Deze verdachte heeft zowel de rechtbank als de raadsman van zijn broers bedrogen door het doen ver strekken van onjuiste bewijsmiddelen. Het bewijsmiddel Is een van de voor naamste gronden waarop wordt recht gesproken, wordt hieraan getornd, dan komt de gehele maatschappelijke orde in gevaar, zeide mr. De Vries in zijn requisitoir. Eeu zware straf oordeelde de officier dan ook op haar plaats. De achtergrond van deze zaak ls een transactie met schapen, of liever een conflict over zulk een transactie. Een zekere V. had van de broers ran Van der V. een aantal schapen gekocht met de afspraak, dat ze voor 25 gulden meer per stuk tegen het najaar zouden worden teruggekocht. Maar in de zomer 1952 zakten de schapen prijzen en de gebroeders Van der V. trachtten zich aan de afspraak te onttrekken. „Het komt wel in orde zeiden ze tegen V., als hij op naleving van de. koopcondities aandrong. Op een goede dag werd V. bezocht door een ambtenaar van de Vee- artsenijkundige Dienst. Deze maakte er hem op attent, dat zijn schapen schurft hadden. V. ging kijken maar zag niets. De gebroeders Van der V., die de ambtenaar opmerkzaam hadden gemaakt op het schurftgeval, presten deze daarna om mee te gaan kijken. Zij wezen hem een bepaald schaap, dat inderdaad schurft had en vroegen hem nadrukkelijk: „Schurft ontbindt toch de koop?" De broers weigerden hierna van V. de schapen terug te I kopen. „Ze hebben schurft zeiden V. kreeg achterdocht de ge broeders Van der V. hebben geen gunstige reputatie en mengde de politie in de zaak, nadat hem was gebleken, dat het schurftige schaap niet by de oorspronkelijk ran Van der V. gekochte kudde behoorde. Het aantal klopte wel, dus er was een goed schaap ge ruild tegen het schurftige dier. De politie arresteerde half Novem ber de beide broers, waarop de derde broer naar De J. ging en deze een schriftelijke verklaring liet schryven na Ingewonnen advies bij de raadsman dat liy op 1 October schurft by de be wuste schapen had ontdekt en daarvan de vader van de broers in kennis zou hebben gesteld. Als getuige gehoord, erkende De J. thans, dat deze verklaring volko men bezijden de waarheid was. Hij had er belang bij, dat de broers vrij zouden, komen, want hij stond op het punt een huls aan hen te verkopen. Hij had reeds handgeld ontvangen. Verdachte Van der V. gaf slechts vage antwoorden op de vragen van de president jhr. mr. Van Nispen tot Pannerden. Het door De J. geschreven briefje werd door hem zeer langdurig en uitvoerig bekeken. De officier: „Zou je het briefje niet tegen het licht houden voor het watermerk?" Van der V. wist niet veel andera té zeggen dan „Ik weet er niets van" en „Ik kan er geen touw aan vast knopcr". Na lang aandringen van de president zeide hjj, dat het briefje „samen met De J. was opgemaakt". De president: „Maar De J. zegt, dat het hele verhaal uit uw koker komt". Verdachte: „Daar weet ik niets van". Een rentmeester, die zich eens had uitgelaten over de vervuilde staat van het weiland, waarin de schapen zich bevonden, verklaarde, dat Van der V. en zijn vader hadden getracht, hem schriftelijk te doen verklaren, dat er schurft onder de schapen heerste. De rentmeester had dit geweigerd. Een \yachtmeester van de politie verklaar de, dat verdachte vrij onhandelbaar was geweest: hij kroop steeds weg achter „ik weet cr niets van". De raadsman mr. Beukema zeide in zijn pleidooi, dat de verdediger het zich tot een eer moet rekenen, een cliënt, die hem bedroog, toch te ver dedigen. Van der V. was by zy» con frère' gekomen en had gezegd, dat verscheidene mensen haddon gezien, dat de schapen schurft hadden, waar op deze had geadviseerd, ervoor te zorgen, deze verklaringen zwart op wit te krijgen. Van der V. kreeg een briefje mee met de te ondertekenen verklaring; als een advocaat dit niet meer zou mogen doen, zijn we weer niet zo ver als voor de Duitse recht bank. De raadsman achtte de uitlok king niet bewezen. Cliënt en De J- hebben dit samen, in vereniging, ge daan, ze zyn allebei even lichtvaardig geweest. Verdachte heeft een blanco strafregister; als hij een onvoorwaar delijke straf krijgt, gelijk aan de twee en een halve maand voorarrest, is de zaak tot haar ware proporties terug gebracht. Hierna stond de landbouwer De J. terecht negens de valse verkla ring. Deze bekende. De officier vond het rarvalsen ran een be wijsstuk zeer ernstig, maar wilde rekening houden mot de goedhar tigheid en de onnadenkendheid van verdachte; hy is geen boef. Eis: acht maanden gevangenis straf, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. Briët vestigde, de aandacht op de persoonlijke kant ran dé zaak. Van der V. had verdachte financieel in zijn macht en maakte daar listig misbruik van. I-Iét ontbrak hem aan critlsehe zin. Pleiter vroeg geen gevangenis straf op te leggen, maar een geldboete. Uitspraak van beide zaken over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers I jTJET VOOR-S'SE KANAAL is nog steeds grontgebied in de slag tegen j het opdringende water. Dat kunnen de polderswerkers en de mari niers vertellen, die daar de ganse lange dag in de weer zijn om de dijken langs het kanaal te versterken.. Het zijn niet al te zware waterkeringen, die nu ineens belangrijk zijn geworden. Want tegen de Oostelijke dijk staat over een lengte van tien kilometer de druk van de ondergelopen polders van Putten, waar liet water met het getij op en neer gaat door j liet gat dat ten Oosten van Heilevoelsluis in de dijk langs het Haring- liet is geslagen. Er heerst op het ogenblik een zeer strenge winter in Zweden. Het gehele land is bedekt niet een dikke laag sneeuw, die op vele plaatsen ver keersmoeilijkheden veroorzaakt. Zelfs in Zuid-Zweden zijn temperaturen van 30 graden Celsius onder nul genoteerd. De inwoners van Stockholm gaan per ski naar hun werk of school. Deze twee jongens, Avne Baum- bach (links) en Hf Bdgjiammar, skiën langs Stureplan, het hart van de tad. Op de achtergrond de Kungsgatan Koningsstraatmet de Koningstorens Als die Oostelijke dijk doorbreekt, stroomt het water uit de polders in het kanaal en gaat de dijk aan de overzijde er aan. Dat betekent, dat een nieuw en groot gebied rond Zwar- j tewaal nog verder overlast van het water zou krijgen. Rond Zwartcwaal hebben de boeren verleden week al, toen het spande, hun vee in veiligheid gebracht. Verleden week Donderdag heeft het duchtig gespannen aan het kanaal. Woensdagavond zou het weer gaan I stormen. En langs het Voornse kanaal trokken honderden onder leiding van Waterstaatsmannen om de aanval op de zwakke dijken zo mogelijk te keren. Daar waren stoere polderjongens, ge hard en volleerd in dat. werk, maar daar waren ook studenten en vooral ook mariniers, die de hulptroepen wa ren in deze strijd.' Het gevecht is in de loop- van Donderdag gewonnen. Des middags was de toestand niet meer kritiek. Maar daarmede was de kous niet af. Want het water bleef aan de binnen zijde van de dijkvoet zijn langzaam verwoestend werk verrichten. De uit voering van een weliswaar proviso risch maar toch ook weer grootscheep se beveiliging, werd voortgezet, studenten verdwenen, de polderwer kers kregen versterking van collega's en de mariniers bleven. Jn de striemende 'regen ging het werk gewoon door, want de Zuidelijke wind vrat aan de binnenzijde van de Kindje viel iu teil met kokend water De twee dienstboden, die veertien dagen geleden voor de Amsterdamse rechtbank terecht hebber, moeten staan, omdat het aan haar schuld tc wijten zou zyn geweest, dat in Blari- cum het 4-jarig zoontje van dc familie De Greve in een teil met kokend wa ter was gevallen, zijn vrijgespruken. Tegen beide vrouwen was oen geld boete van 25 geëist, In de overweging van het vonnis heeft de rechtbank als haar mening uitgesproken, dat „niet vast is komen te staan, dat van grove schuld kan worden gesproken." Het ongeval speelde zich in Augus tus af in de tuin van de familie Naula te Blarieum, waar twee dienstboden, de 34-jarige C. van D. uit Laren en de 24-jarige werkster L. P. uit Eemnes, een teil kokend water voor 'Je was ge reed hadden gezet. Op het moment, dat zij in het huis terugkeerden om de was te halen, kwamen kinderen uit de naburige tuin van rle familie De Greve het erf op, waarbij het zoontje van deze familie, achteruit lopende,' m de teil viel. Tragisch was, dat enkele kin deren van 10 tot II jaar oud, de ernst van het ongeval niet inzagen en be gonnen te lachen, terwijl het kleine jongetje zelf probeerde uit de teil te klauteren, hetgeen hem inderdaad ge lukte. Hy was in de hoogste graad verbrand, doch is thans na langdurige behandc-ling weer genezen. DORDRECHT. Kampman. Astrid Annie, reb. 24-2-44 te Dordrecht overleden dd. 1-2-53 t,.g. een ongeval Van Peeren. Johanna Elisabeth, geb. 9-1-94 te Dordrecht, rpleegdc in Loosduinen, verdronken en geborgen in de Gem. Dordrecht. FIJNAART. Geïdentificeerde slachtoffers: Agter- denbos Johannes, geboren 11-8-01 te Fijnaart, laatste adres: C 123 lings, Geert. Paulus, geb, 21-3-52, laat ste adres: D 236. Geborgen slachtoffers: Van Opdorp, Francisca Johanna Marina, geb. 7-3-47 te Fijnaart. laatste adres: Fijnaart D 22S Van Opdorp. Adrianus, gel). 10-2- 1946 te Fijnaart. laatste adres: Fijnaart D. 228 Van Eaggem, Georgine, geb, I-1-90 te Utrecht, laatste adres: Fij naart D. 166 Markus, Jacobus, geb. II-11-22 te Fijnaart, laatste'adres: Fij naart D. 176 Knook. Johanna, geb. 19-5-20 te Fijnaart, laatste adres: Fij naart D. 236. 's-GRAVEN DEEL. Van den Berg, Hendrik, dd. 6-2-53 overleden en voorlopig begraven in Dubbeldam. K R ABBEN Dl J KE. Verschuurc, Bartel, geb. 11-12-84, laatste adres: Krabbendijke. KRIMPEN a. d. IJSSEL. Overleden: Lübkemann, Heinrich Friedrich, geb. 18-3-52. RRUININC-EN. Visser-Blok, Catharlna, geb. 8-2-64 te Kruiningen Jansen, Maria Adria- na, 8 jaar Jansen, Pieter, geb. S-9-11 te Kruiningen, echtgenoot van Jacoba Brandt, laatste adres: Molenweg Brandt, Jacoba, geb. 3-6-l§ te Kruinin gen. echtgenote van Pieter Jansen, laatste adres Molenweg Jansen, Maria. geb. 1-3-44 te Kruiningen. doch ter v. Pieter Jansen en Jacoba Brandt, laatste adres: Molenweg Blok, Bas- Liaan, SS jaar Blok, Marina, echtge note van Bastiaan Blok, 82 jaar Blom, Peter, 3 jaar, Weteringschans te Amsterdam Blom, Cornells, 5 jaar, Weteringschans te Amsterdam Ko- mejan, Frederik, 76 jaar, echtgenoot van Catharina Hoogerheide, laatste adres: Kruiningen Hoogerheide. Ca tharina, geb. te Kruiningen, echtgenote van Frederik Komcjan, oud 71 jaar Vroegop, Abraham Cornells, geboren 28-3-23 tc Kruiningen, echtgenoot van Janna Blauwkamer, laatste adres; Kruiningen Dek, Paulina Manna, geb. Juni 1940 te Kruiningen, dochter van Cornell's Dek en Maatje Jansen Pouwer, Johanna, 57 jaar, weduwe van Adriaan Minnaar, laatste adres: Krui ningen Blok, Jacobus en zijn echt genote Cornelia Cock v. d. Parel, Albcrtus P- v. d. Parel-Roelse en baby Willebroer, Willem v. d. Hart, Helena, geb. 11-7-68 te Kruinin gen Braam, Pieternella, geb. 29-3-90 tc 's-Gravenpolder, echtgenote van Ma rians v. d. Hart Saaman, Arie en echtgenote en zoon Jan Brieve, Tan- netje, geb. 23-12-92 te Kruiningen, wed. san S. v. d. Boomgaard, laatste adres: Zanddijk 18 Danker. Johanna, geb. 28-3-79 tc Kruiningen, laatste adr.: Donkerwegje Sïnke, Adriaan, geb. 19-7-94 te Kruiningen. echtgenoot van Maria Johanna van Iwaardcn, laatste adres: Donkerwegje Van Iwaardcn, Maria Johanna, geb. 6-1-96 te Kruinin gen, echtgenote van Adriaan Sinke, laatste adres: Donkerwegje Hof- meijer, Thca Gcmtje, geb. 31-8-52 te Kruiningen, laatste adres: Zanddijk 12, MOLENAARSGRAAF. Overleden t.g.v. ongeluk: Brandwijk, Jan Adriaan, 45 jaar. N LEUWERKERK-Z. Geïdentificeerd te Zièrikzee: .Van Tlgg'Clen, T„ plm, 28 jr., laatste adres: Nieuwerlcerk Kapelle. In Goes ge ïdentificeerd: Kloote. Maria., echtge note van Karei Eerland, laatste adres: Stoofweg Zorge. Lina, echtgenote ,an Pieter Heijboer. laatste adres: Pro vinciale Straatweg Kik, Marina, eehgenote van Hendrik Johannes I-Icn- driksè, laatste adres: Slotweg. Rectificatie: Krabbe, Adriana. echtgenote van Thomas de Bil, laatste adres: Folder- weg A 351 Nieuwerkerk. Opgave van de identificatie in de Gem. Goes was onjuist betrokkene leeft cn is geava- cueerd naar Delft, Paardenmarkt 11. OOSTERI.' (St. Jansland) dd. 3-2-53 v r te St. Jansland (Gem. Ooslerlai. e Schouwen be graven: dc Rond, Martina, geb. 2-3-00 te St. Jansland van lJsseldijk, Mat- t hijs, geb. 1S-9-97 tc S. Jansland, echt genoot van Maria van der Maas van lJsseldijk. Willem, geb. 2-6-46 te St. Jansland. zoon van Matthijs van lJssel dijk en Maria van der Maas. OLWKRKERK-Z. Van Damme, Maatje, echtgenote van Bolijn, Nicolaas Ma,rijn; laatste adres. Oostweg 148b de Vrleze, Marie, 70 jaar, echtgenote van Cornel is Zwenne. laatste adres: Straatweg 147 Bolijn, Jaantje. echtgenote v, Huib van Dam me, laatste adres: Oostweg 148b -- van Damme, Huib J.. echtgenoot van Jaan tje Bolijn, laatste adres: Oostweg 148b van Dammer, Johnny, 13 jaar. zoon van Huib J. Damme cn Jaantje Bolijn, laatste adres: Oostweg 148b Hen driks©, Jacob Leomdert, geb, 13-3-31 te Ouwerkerk, laatste adres: Moleriw. 210, overleden on begraven te Vianen, gemeente Ouwerkerk: Bolijn, Nicolaas, geb. 25-2-92 te Ouwerkerk Bolijn- van dor Have, Barbara, geb.'12-9-96 te Oosterland. STAVENISSE. Van Blokpoel, Jacob, geb. 1-5-90 te St. Annaland, echtgenoot van Antho- netta Pieternella Quist, laatste adres: Kerkstraat A 303 Brouw, Dingena. geb. 4-9-88 to Stavcnisse echtgenote van Cornclis den Bra her. laatste adres: Buurtweg A 90 Van Dalen. Geertrui- da Danetta. geb. 10-2-07 te Poortvliet, echtgenote van Gaalteer, Cornelis Jaco bus Bart. laatste adres: B 53 Gaa lteer, Adriana Dirkje Jacoba. geb. 24- 12-27 te Renkum, laatste adres: B 53 I-lage, Isabella Helena, geb. 16-10-99 te Stavcnisse, echtgenote van Van 't Veer, Adriaan, laatste adres: A 347 Hago, Jan, geb. 26-1-75 te Stavcnisse, echtgenoot van Pieternella Adriana v. Luyk, laatste adres: Wilhelminastraat A 276 Klaasse, Pieternella, geb. 6-11- 05 te St. Maartensdijk, echtgenote van Cornelis Hage. laatste adres: B 24 Koeman, Pieternella Jozina, geboren 23-8-05 le Stavcnisse, echtgenote van Pieter Johannes l-lage, laatste adres: Molenpad A 200 Luyk, Pieternella Adriana, geb. 2-4-75 to Stavcnisse, echtgenote van Jan Hage, laatste adr.: Wilhelminastraat A 276 Moerland, Geertje, geb. 27-5-92 te St. Maartens dijk, echtgenote van Dirk Jacob Hout. laatste adres: Kerkstraat A 346 Moerland. Jacoba, geb 15-6-10 t<* Sta vcnisse. echtgenote van Jacobus Vroeg op, laatste adres: Veerweg A 140 Priem,Tannetje, geb. 10-3-32 tc Sta- venise, echtgenote van Pieter van Iwaardcn, laatste adres: Poststraat B 8 - Riedijk, Pieternella Geortruida, geb. 1-7-90 te Stavenise, echtgenote van Cornelis Pieter SLcendijk laatste adres: Kerkstraat A 362 Smits, Pieternella, :eb. 25-1-98 tc Stavcnisse, echtgenote an Jan Geluk, laatste adres: B 60 Sonke, Wilhelmina Janna. geb. 16-6-08 Middelburg, echtgenote van Leen- t Hage, laatste adres: Kerkstraat A 310 Stoutjesdijk, Jacoba Izabella, geb. 7-12-83 te St. Maartcndijk. echt genote van Christiaan Luyk, laatste' adres: Kerkstraat A 354 Van 't Veer, Cornelia Pieternella, geb. 23-9-21 te Stavenise, echtgenote van Cornelis Lecndert den Braber. laatste adres: Kerkstraat A 34R Wesdorp. Dingena Cornelia, geb. 17-2-17 te Stavcnisse. echtgenote van Jacob Adriaan van Zuïcn laatste adres: Kerkstraat A 320. WISSEKERKE. Geïdentificeerd: v, cl. Maas, Marinus geb. 2S-9-77 te .Giersdijk, laatste adres: C 69. WOLP HAARTSDIJ K. In Goes geïdentificeerd: Klooster man, Cornelis, 47 jaar, laatste adres: Kloosterweg. YERSEKE. In Goes geïdentificeerde slachtoffers: d. Berge Cornelia., 63 jaar, echtge note van Leen Otte laatste adres: Dam straat 107 Otte. Leen, geb. 20-11-86 te Eruinisse, echtgenoot van Cornelia d. Berge, laatste adres: Damstr. 105. ZIERIKZEE. Geïdentificeerde slachtoffers: Blan- leert, I-Iendrikus, geb, 29-5-77, laatste adres: C 256 Verton, Sata, geboren 6-10-82, laatste adres: C 256 Janse, Janna Cornelia, geb. 15-12-11, laatste adres: C 266 den Boer. Arie, geb, 30-5-96, laatste adres. C 264 v. d. Houten, Johanna Krina, geb. 13-12-63, laatste adrea: C 378 de Graaf, Lena, geb. 7-10-SS, laatste adres: C 203 Rlngelberg, Jan Johannes, geb. 21-9-80, laatste adres: C 633 van Bever en, Cornells, geb. 3-10-69, laatste adres: C 482 van Strièn, Thona, geboren 14-2-74, laatste adres: C 492 van Bevercn, Mcindert, geb. 26-3-94, laatste adres: C 546 van Nieuwenhuyze, Ja coba, geb. 21-10-93, laatste adres: C 546 Gilden, Hubertus Cornclis, geboren 30-10-70, laatste adres: C 257 Bil. Janna. geb. 27-6-70, laatste adres: D 55 Matthijsse. Jan Adriaan, geb. 12-8-79, laatste adres; C 536 v. d. Meer, Adriaantje, geb. 16-6-77. laatste adres: C 536 Huige. Gerard, geb. 7-1-53, laatste adres: Westhavenhoofd C 638. BED U WEKSHAYEN Omgekomen t.e Brouwershaven: De Ncoyer, Janna, geb. 4-11-09 De Nooyer. Janna. geb. 18-1.1-47 De Jonge, Neeltje, geb. 1-5-6-49. DREISCKOR. Omgekomen te' Dveiscbor: Bal, Jan netje, echtgenote van Moermond, Cor nells, geb. 1-7-1929. GEMEENTE DUSSEN (HANK). Verdronken: Verbeek, Cornelis, geb. 11-4-03 te Andel, laatste adres: Korte- dijk 8, begraven te Raamsdonckveer dd. 4-2-53 Verbeek, Martinus Marinus, geb. 23-9-42 te Dusscn, laatste adres: Kortedijk 8, lijk. nog niet gevonden Rijken, Leonardus, geb. 17-1-82 te Dus- sen, laatste adres: Peerenboom 1, lijk nog niet gevonden. DUSSEN (BIESBOSCH HANK). Van Dijk, Dirk. geb. 1S-8-02 te Wijk en Aalburg, laatste adres: Boerenver driet 2. begraven in Aalburg dd. 5-2-53 Van Wijk, Elbertus Abraham, geb. 10-8-29 te Eêthcn, laatste adres: Boe renverdriet 2. begraven in'Aalburg dd. 5-2-53; Van Wijk, Johannes Gërrit. geb. 5-8-37 in Dussen, laatste adres: Boeren verdriet 2, begraven in Aalburg dd. 5-2-53. HALSTEREN. Geïdentificeerd slachtoffer; Roks, Ca tharine M-. geb. 5-4-52 Le Halsteren, laatste adres: B 326. HEI .J NBN OORD. Geïdentificeerde slachtoffers; Zeven bergen, Dirk Pieter, geb. 25-4-83 te 1-Ieijnenoord Zevenbergen, Margare- fcha, geb. 15-7-91 te l-Ieijnenoord, laatste adres van beiden: Blaaksedijk. KLUNDEKT. Aanvulling 3e lijst dd. 6-2-53: aange spoeld en geïdentificeerd dd. 5-2-53: Zwarts A„ dïpl. soldaat uit Delft. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het gemeentelijk gasthuis te Ze venbergen. LAGE ZWALUWE. Sprangers, Waltherus Wilhelmus Ma rie. geb. 7-3-93 te Hoge en Lage Zwa- luwe, laatste adres: Groenendijk 2. be graven te Hoge Zwaluwe. Dinge- mans. Cornelia geb. 1-4-77 te Hoge cn Lage Zwaluwe, laatste adres: Groenen dijk 50, begraven in Hoge Zwaluwe. MIDDELHARNIS. Overleden slachtoffers: Van Wezel, Aren Leendert Vroegindewey, Fransje Van der Sluis, Neeltje Vis, Leendert Vis. Tannetje Adriaantje Breeman, Huiberdïna Kransen, Maria Netten, Hendricus. MOERDIJK. Van Geel, Lambcrtus Gabriel, geb. 25-6-16 te Zevenbergen, laatste adres: Steenweg 4, Moerdijk lijk nog niet ge vonden. STKIJEN. Geïdentificeerde slachtoffers: Ver schoor, Teuntje, geb. 23-11-35 te Strijen De Vos. ^stiaan, geb. 17-9-78 te 's-Gravendeel. laatste adres: Striicn. Moolhoek, 111 De Boer-van Rijswijk, Cornelia, geb. 12-9-86 te Hendrik Ido Ambacht, laatste adres: Schuringse- dijk Goud, Cornelis, geb. 6-6-84 te Puttershoek, laatste adres: Schenkel- dijk 55 Reedijk-Heita, Cornelia, geb. 9-9-94 te Heijncnooi'd, laatste adres: Buitendijk 56. Niet geïdentificeerd, doch waarschijn lijk omgekomen: Verschoor. Anthony, geb. 21-12-92 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 11 Verschoor-Engels, geb. 2-10-96 te Strijen. laatste adres: Schcn- keldijk 74 Verrijp-de Man, Jannetje Elisabeth, geb. 10-8-93 te Hoogvliet, laatste adres: Schenkeklijk 74 en waar schijnlijk dochter Willcmpje Verrijp, geb. 21-5-33 cn nog twee dochters Monen, Harm. geb. 26-3-SO Le Hogoveen, laatste adres: Buitendijk 58; Monen- Diphoorn. Maria. geb. 6-3-86 te Zuia- wolde. laatste adres: Buitendijk 5S Monen, Jan, geb. 23-1-18 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 58 Monen, Harm Marinus. geb. 2-7-22 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 58 Slag boom, Pieter, geb. 27-7-03 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 50 Slag- boom-Herwijer, Neeltje, geb. 19-11-07 te Strijen laatste adres: Buitendijk 50 Slagboom, Elisabeth, geb, 18-10-29 te Klaaswaal, laatste adres: Buitendijk 50 Engels, -Jacob, geb. 7-1-1918 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 52 Engels-Dekker. Jacoba Alida. geb. 27-10-24 le Numansdorp, laatste adres: Buitendijk 52 Engels. Hendrik Pie ter. geb. 19-6-45 te Lage Zwaluwe, laatste adres: Buitendijk 52 Engels, Dirk, geb. 27-1-50 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 52 Engels, Elisa beth, geb, 3.1-8-51 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 52 H^rweyer, Jo hannes, geh. 7-8-85 te Stellendam, laatste adres: Buitendijk 17 De Baat, Aart. geb. 27-12-17 te Numansdorp, laatste adres: Buitendijk 17 De Baat-Herweycr, Elisabeth, gel). 15-4-22 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 17 - Van der Ree, Joost, geb. 11-5-88 te Strijen Iaal3te adres: Buitendijk 15 Van der Ree-Andeweg, Geertrui, geb. 14-5-94, laatste adres; Buitendijk 15 Van der Ree Joost, geb. 14-3-26, laat ste adres: Buitendijk 15 Van der Ree, Geertrui, geb. 7-7-34 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 15 Van dei- Ree, Antonia, geb. 3-8-3S tc Strijen. laatste adres: Buitendijk 15 Reedijk, Anthonie Cornelis, geb. 18-12-22 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 56 Van Soest-Verscndaal, Petronella, geb. 4-6-11 te Rboon, laatste adres; Buiten dijk 62 Goud-Desnayer, Trijntje An na, geb. 11-4-86 te Strijen, laatste adr.: Schenkeldijk 55 Van de Merwe, Dirk geb. -l-S-80 te Strijen, laatste adres. Schenkeldijk 44 Van de Merwe, Huigje, geb. 18-7-1 i te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 11 Den Tuindcr- Elenbaas, Maartje Maatje, geb. 31-7-09 te Alblasserdani, laatste adres: Schen keldijk 62 Den Tuinder, Johanna Martina, gel). 19-12-51 te Strijen, laat ste adres: Schenkeldijk 62 Den Har- log Floris, geb. 1-12-90 te Strijen, laat ste idres: Schenkeldijk 75 Den Har- tog. Margritha, geb. 18-10-16 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 75 Van Dommelen, Arie Tcunis. geb. 6-9-41 te Strijen, laatste adres: Sassedijk 4. NIEUW VOSSEMEER. Omgekomen slachtoffers: Zwijters, Marinus Johannes, geb. 9-5-25 te Nietiw-Vossemeèr, laatste adres: Hoog te 65 Verborgt-Jansen. Anna Maria Corn., geb. 20-3-73 te Nieuw Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 336 De Klerk-Vriens, Maria, geb. 1-1-65 te Nw. Vossemeer. laatste adres: Voorstr. 31 Van der Malen, Marijnus. geboren 5-12-96 tc Nw. Vossemeer, laatste adr.: Pelsendijk 330 Ooms, Catharine Jo hanna Theresia, geb. 2-3-33 te Nw. Vos semeer laatste adres: Kade 355 Jc- roense, Leendert geb. 2-11-07 te Oud- Vossemeer, laatste adres: Kortendijk 78 Nijssen-Van Dort Wilhelmina Petronella, geb. 17-3-00 te Nw. Vosse meer laatste adres: Paardenhoek 367 Helcmons-Meesters, Maria Johanna, geb. 10-7-11 tc Steenbergen, laatste adres: Kortendijk SI Van Geel. Jo hannes Adrianus. geb. .26-8-41 te Nw. Vossemeer laatste adres: Pelsendijk 327 Van Geel, Johanna Petronella, geb. 13-1-44 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 327 Van Ceel, Ma rinus Cornelis, geh 28-3-46 le Nw. Vos semeer laatste adres: Pelsendijk 327 Van Geel, Cornelis Ferdinand, schoren 9-11-48 tc Nw. Vossemeer. laatste adr.: 'elsendijk 327 Van Geel. Petronella Johanna, geb. 9-11-48 te Nw. Vosse meer laatste adres: Pelsendijk 327 Van Oorschot, Maria Elisabeth, geb. 23-9-19 te Nw. Vossemeer, laatste adr.: Pelsendijk 323 Van Oorschot, Petrus Wilhelmus Maria, goh, 21-4-48 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk Van Oorschot, Wilhelmus Adria nus, geb. 1S-5-51 te Nw. Vossemeer, laatste adr.: Pelsendijk 323 Mecus- Bastiaansc, Carolina, geb. 24-4-83 te Steenbergen, laatste adres: Paarden hoek 369. NOORDGOUWE. Omgekomen: Van der Have, Levina, echtgenote van Adriaan Adriaanse, :eb. 18-10-77. TEKHEUÜEN (WAGENBERG). Moerenhout, Johanna Mathea Marfa. geb. 20-10-50 te Terheijden. laatste adres: B 329. begraven te Terheijden. Omgekomen en geborgen: Walsber, Sicbren, 23 jaar, landarbeider. De „Independent Order of Odd- Fellows" in Nederland heeft als eerste bijdrage in het Nationaal Rampen fonds een bedrag van 30.000 gulden overgemaakt. Oostelijke dijk- telkens grond weg. Van Nieuwersluis lot bij Hellevoet is deze dijk nu versterkt door lange rijen zandzakken en op de bedreigde punten ziet men mariniers bezig met het aan slepen van zandzakken om de dijk „bij te houden". Zij" henben die Oostelijke dyk. de voorste linie van het front, toegewezen gekregen en zy hebben el kaar beloofd dat zij hem zullen hou den. Als zij in de avond naar hun kwartieren in de buurt vertrekken (zij zijn dichtby ingekwartierd) blijft een wacht van 25 man achter om by nacht de dijk in de gaten te houden en or het eerste alarmsignaal de hele groep van 200 man uit hun kooi te halen. Aan de andere zijde van het kanaal, waar de polders achter de dijk nog droog liggen, wordt heroïsch ge sjouwd aan de constructie van een kistdam, die bij een eventueel doorbre ken van de overbuurman de water vloed zal moeten keren. Duizenden paaltjes zyn daar op onderlinge af stand van nog geen meter in twee lange rijen in de dijk geslagen. Daar langs zijn planken getimmerd en tus sen deze planken schuttingen zal grond worden gestort. Een in hout ge vatte dam. die nu reeds op het grond- storten na gereed is tussen Nieuwer sluis en de trambrug, een afstand van drié en een halve kilometer... Aan de kant van HellevoetsHiis rukt deze kist dam op naar het Noorden. In totaal 10 kilometer zal die bekisting lang wor den: over «enkele dagen moet hij ge reed zijn. Op het ogenblik is de toestand sta biel. Men houdt de dijk goed by. Door- braakgevaar is er niet. meer. Tweehonderd mariniers werken daar onder leiding van de kapiteins Be- det en Dekker lussen Nieuwersluis en de IJzeren brug. Om de drie nachten kunnen ze een nacht uitslapen. Op die manier is het vol te houden. Het café en de danszaal van hotel Corner House te Nieuwersluis is het hoofdkwartier van de helpers van het Roods Kruis, waar alle werkers aan de dijk een korte rust kunnen nemen, waar koffie en snert is. Daar, vlak achter'het front, wordt.ten minste zo hard gewerkt als buiten in de zwie pende regen en de harde koude wind. Als er weer zo'n ploeg dijkwerkers komt binnenvallen om even op zijn verhaal te komen, worden snel de pa pieren bekers met hete koffie rondge deeld. Dan hangen dié geharde strij ders van het water wat rond op de stoelen, draaien zij hun sigaretje tot het weer ty'd is naar de dyk te gaan. Het leger ih oliegoed en lieslaarzen heeft even rust gehad. De Alblasserwaard staat ook nog steeds onder water. De rijksweg van AlbJasserdam naar Gorinchem is nog afgesloten. Er staat niet veel water op maar genoeg om de weg niet vrij te geven. De dorpen en de buurtschap pen hebben nog overlast en in de lage gedeelten van Alblasserdam staat de vloed nog tot de kozijnen. Maar er zit schot in. De beide gaten die de over stroming van het Westelijk gedeelte,' de Nederwaard veroorzaakten, zijn ge dicht. Eerst werd dat bij Sliedreclit gesloten. Donderdag was ook het gat by Papendrecht bedwongen. Nu zyn de gemalen aan het werk gegaan. Rn van heinde en verre komen motor- pompen om de Alblasserwaard zo gauw mogelijk droog te hebben. Als men over de dijken van de Al blasserwaard rijdt men kan nóg niet overal komen dan komt men tot de ontdekking dat het overal-ge ducht heeft gespannen. Men kan hel u in Nieuw Lckkerland en in Streefkerk vertellen hoe het dijkleger heeft ge vochten voor het behoud van de Lek dijk. waar het water op sommige ge deelten telkens oversloeg en aan de binnenzijde de dijkvoet aantastte. De zware dy'lc hield het. In de bochten was hjj niet weg te drukken en op ge deelten waar breuk dreigde, was men met man en macht in de wéér om versterkingen met zandzakken aan te brengen. Men lean ze nog zien, opge worpen keringen om het overslaande water te breken, rjjen zandzakken en hopen puin cn bazaltkeien. alles wat- men maar kon vinden en wat maar bruikbaar wa? om de dyk te verstevi gen. Rode lantaarns waarschuwen de berijders van de dijk bij avond dat zij weer bjj zo'n stuk komen waar langs de kant de sporen liggen van een hard nekkig verzet tegen de opspringende vloed. Een brede strook weiland, van Kinderdijk af tot voorbij Grootammei'3 is gespaard gebleven van inundatie en dat heeft enige duizenden stuks vee het leven gered. Achter een binnen dijkje. dat het heeft gehouden, bleef dit land droog. Maar daarachter ziet men een grote watervlakte, die tot de dyken langs de Merwede toe reikt. Er is in de afgelopen dagen en nach ten hard gevochten voor het behoud van de Overwaard. Het Oostelijk ge deelte van de Alblasserwaard, waar men nog een verdedigingswapen had in de vorm van de lage kaden, die langs de Glesen lopen, waterkeringen die alleen maar dit tot boezem gewor den kleine riviertje in toom houden. In die kaden lag de kans om de Over waard vrij te houden van het water en daar concentreerde zich de strijd. Een stryd die gewonnen is. Het Cenlraal Bureau voor de Sta tistiek heeft een publicatie het licht doen zien met cijfers o\gr het ramp gebied in Zuid-Wset Nederland. Hier in zyn gegevense vermeld over direct getroffen gebieden of gemeenten, waarvan de cijfers uiteraard slechts' bjj benadering zijn verkregen. Van het totale rampgebied Zuid- West Nederland, groot 358.097 ha., werd direct getroffen 251,223 ha. of 70,21c. Het gehele rampgebied is 11.1 en de direct getroffen gemeenten 7,87' van de totaie oppervlakte land in Nederland. Van de bevolking in het rampgebied (waartoe behoren Zeeuwsch Vlaande ren, Walcheren, Zuid- en Noord-Beve land, Schouwen-Duiveland, Tholen, St. Philipsland. Goeree-Overglakkee, Voorne-Putten, Rozenburg, Hoeksche Waard, IJsselmonde. Eiland van Dor drecht. Noord-West-Brabant, Alblas serwaard en Krimpeneiwaarddat 750.741 inwoners telt, zijn 580,8.14 per- sdnen woonachtig in het direct getrof fen gebied, dat is 77,4%. Het aantal woningen bedroeg in het rampgebied op 1 Januari 1953 188,502. waarv&n er 143,567 of 76,2% ln het direct ge troffen gebied stónden. By de volgende gegevens is vermeld het aantal of zo nodig de hoeveelheid in het totale rampgebied Zuid-West- NedeVland. met tussen haakjes het absolute cijfer in de direct getroffen gebieden, alsmede dit cijfer in van het rampgebied. Schenker tegen wil en dank In een dorp in Noord-Holland was vorige week Maandag de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor de verzamelde goederen voor de ramp gebieden. Maandagavond was er ech ter een kerkeraadsvergadering. Na afloop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de onaangename ontdekking, dat zijn overjas, shawl, wanten cn hoed waren verdwenen. Deze attributen waren namelijk niet aan de overvolle kapstok gedeponeerd doch daarnaast en dientengevolge als geschenk-gaven aangemerkt. Met de overige goederen was de overkleding van de ouderling reeds onderweg naar het rampgebied en redelijkerwijs niet meer te achterhalen. Het „slachtoffer" heeft de zaak verder maar blauw- blauw gelaten. OPBRENGST 80 HERVORMDE KERKEN J 213.000 De quaestor-generaal van de Ned. I-Iervormde kerk heeft tot nu toe an 80 gemeenten de resultaten ont- 'angen van de Zondag j.l. in alle kerken gehouden collecte ten bate an het Nationaal Rampenfonds. Het persbureau van de Ned. Herv. kerk deelt mede, dat de collecten in deze gemeenten rond 213.000 hebben op gebracht. Dit resultaat betreft uiter aard slechts een deel van de Ncd. Hervormde gemeenten in ons land. die in totaal op ruim 1400 kunnen worden gesteld. Het persbureau deelt voorts mede, dat duidelijk ls. dat in zeer veie gemeenten de collecte het veelvoudige te zien gaf van de dik wijls grote opbrengsten, die met Pa sen en Oudjaar worden verkregen. Land- en tuinbouwbedrijven 29,636 (20.169 of 69,1%), totale oppervlakte cultuurgrond 297,373 ha. (206.407 of 69,4% i. waaronder bouwland 185,811 ha. (127.294 of 68.5%), grasland 90870 ha. (63,590 of 70%>), tuinland 23035 ha. (16,825 of 73,1%). Geoogste hoeveelheden in tonnen: tarwe 113,340 (79,067 of 69,8 gerst 108.547 (64.115 of 61,9%). vlas 103.226 (70.369 of 68,2% 1, consumptieaardap pelen 747.1 S2 (587,73-5 of 78.7%.), en suikerbieten 1.487,509 (1,083.036 of 72.8%). Veestapel in 1952: runderen 228,401 stuks (155,427 of 68.1%) varkens 116,303 (76,074 of 65,4%) landbouw- paarden 31,636 (20,833 of 65,9%)' schapen 22.302 (15.101 of 67,7%) en kippen 683.605 (419,598 of 61,4%), landbouwwerktuigenmotortrekkers 5851 (4141 of 70.8%), maai en dors machines 543 (356 of 65 6%), dors machines 1988 (14-36 of 72,2%). kar ren en wagens 36,015 (24,630 of 68,4 Terugkeer tot het regelmatig bestuur regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Nu de eerste phase van de hulp verlening bjj de watersnood als afgesloten ntag worden beschouwd, meent de regering goed te doen er op te wijzen, dat hot gewenst Is weer meer tot de normale we gen van regelmatig bestuur terug te keren. Behoudens bijzondere omstandighe den dient daarom de hulpverlening slechts in georganiseerd verband en door tussenkomst van daarvóór ver antwoordelijke instanties te geschie den. Alle daarbij betrokken Instanties, zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dragen, dat tevoren een rege ling omtrent de financiële aansprake lijkheid voor de te verlenen hulp wordt getroffen. Gratis storten voor Rampenfonds De directeur-generaal van de P.T.T. heeft goedgevonden, dat fnet ingang van heden 10 Februari, op girostortin gen op postrekening no. 9575 ten be hoeve van het Nationaal Rampenfonds geen stortingsrechten behoeven te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor de stortingen op giro rekening no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen open dyken dicht". Dit bericht geldt tevens ter inlich ting van de directeuren der postkan toren; die nog nader bericht ontvan gen. „AGGE MAR GOED DOET" De inzameling voor de slachtoffers van de ramp welke te Bergen op Zoom ter hand genomen was door het car navalscomité, dat zich tot een weida- digheidacomité had omgeschakeld en de actie voerde onder de leus „Agge mar goed doet" heeft 108.500 opge bracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2