Arnhemsche Courant GELDERS DAGBLAD Eenheid van het Nederlandse volk vindt weerspiegeling in de Kamer Watersnood-debat in het ment parlen Nieuwe arrestaties in Duitsland W N Organisatie voor het redden van landbouwmachines Zeer grote belangstelling voor boek De Ramp DE, VRAAG naar het boek, dat de Vereenigiug ter Behartiging van de Belangen des Boekhandels binnenkort zal doen verschijnen onder de titel „De Ramp", overtreft dermate alle verwachtingen, dat nu reeds vaststaat dat meer dan 300.000 exemplaren ervan zullen worden ver kocht. Gedacht wordt ze Ik- aan een upiage van een half mijjioen exem plaren. Ridgway prijst de troepen Rampenfonds: 31 millioen ZWEEDSE STAD JÖNKÖPING GAE ENTHOUSIAST f 300.000 van werkgevers JFoensdag Tl''Februari 1953 139e Jaargang P» Uitgave: Uitgevers Maatschappij Arnhem N.V» Directeur D. Henny Hoofdredacteur A. Lammert# van Bueren (Waarin opgenomen de Nieuwe Amhemache Courant) Abonnementsprijs: 47 ct. p. w., 6,10 p. kwartaal. Bureau: Koningstraat 15, Arnhem, Telefoon 24841 Postrekening No. 276432 Redactie: TeL 24843 T (Van onze parlementaire redacteur) J^e Tweede Kamer, die gisteren heeft Beraadslaagd over de regerings nota met betrekking tot de overstromingsramp, heeft zich in dit debat v'*v een grote mate van beheersing en soberheid opgelegd. Dit is geen tijd voor grote woorden en zeker niet voor critiek op het verloop der organi- eatie, waar regering en volk zich geplaatst zagen tegenover een cata- strophe, welke in omvang en gevolg bij geen mogelijkheid was te voorzien. Natuurlijk en daar heeft bij dit Kamer-debat niemand twijfel over laten bestaan, evenmin als ook de regering dat in haar nota heeft gedaan zijn er fouten gemaakt, maar het is volkomen juist wat professor Oud gisteravond opmerkte: Het is geen kunst de fouten breed uit te meten, maar dat is in het licht van feiten en omstandigheden in hoge mate onbillijk en onrechtvaardig. En daarmede is de van conununis- ci< tische zijde geoefende critiek de uit- sluiteride waardering gegeven, welke M haar toekomt. Wat met name de com- ""\rmmist Gortzak de regering meende te 1 moeten toevoegen, op grond van een ■«critiek, weike iedere vorm van waar- dering bij voorbaat uitsloot, ging de grenzen van billijkheid en rechtvaar digheid verre te-buiten. De eenheid, welke zich in de achter liggende dagen in ons volk heeft ge- openbaard, zij vond haar weerspiege- ling in de Kamer. De leden van het kabinet waren met uitzondering van de ministers Van de Kieft en BeyeU gedurende het grootste deel van de beraadslagingen aanwezig. Detailkaarten van het rampgebied, die achter de regeringstafel stonden opge steld, gaven een uitvoerig overzicht. Geen detailcritiek. Het was het algemeen gevoelen in de Kamer: het ogenblik voor detailcritiek is niet gekomen. De regeringsnota zelf niaakt het uitdrukkelijk voorbehoud van voorlopigheid, zowel in haar samenvatting van feiten, als in de for mulering van conclusies en de opsom ming van te nemen maatregelen. Geen detailcritiek nu. zo zeide de he°r Burger en ook geen ter verant woording roepen. Het is nu de tijd van handelen en wij zijn bereid, de regering daarin te.volgen. Hij .adviseerde, tot de instelling van een Kamer-commissie, welke de regering daarin terzijde 'kan staan. De regering wete ook. dat' zy vergezeld Is door een critisch parle ment. De heer Tilanus, die eveneens zich van detailcritiek distantieerde, gelijk ook prof. Oud in scherpe bewoordingen deed, drong er toch wel op aan, dat te zijner tijd de verantwoordelijkheden scherp worden gesteld en in dat ver band gaf hij uiting aan dé vrij alge mene ontstemming dat pas op 2 Fé- bruari enig inzicht werd verkregen om trent wat zich op Schouwen heeft af gespeeld. - Het waarschuwingssysteem. En, zo werd gevraagd, heeft het waarschuwingssysteem zyn doeltref fendheid bewezen. De K.V.P.-er Van Meel wees er op, dat er op Zondag ter stond te weinig materiaal beschikbaar was en de heer Tilanus vroeg zich af, of het niet mogelijk ware geweest dit als lering voor de toekomst het waarschuwingssysteem zo te organi seren, dat er zekerheid wordt ver kregen, dat de gehele bevolking, die achter haar dijken toch niet volledig veilig, is, wordt gealarmeerd. Daarbij komt in dit geval zo werd uit de Kamer opgemerkt, dat men reeds Za terdagmiddag wist, dat een front met zware stormen zich snel in de richting van onze kusten verplaatste, na in Schotland al aanzienlijke schade te Dank aan Zweden Dé heer W. A. A. M. Daniels, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister voor Nederland in Zweden, heeft tijdens een plechtigheid in de Santa Maria kerk in Stockholm, die Zondag j.l. werd gehoudende Zweedse ko ningin Louise gedankt voor het mede leven van het Zweedse koningshuis en van het Zweedse volk met het ge troffen Nederland. hebben aangericht. Bezorgdheid werd daarbij tot uitdrukking gebracht over de bezetting van de vitale posten ge durende het weekeind. Was het aan een onvoldoende bezetting daarvan te wijten dat de hulpverlening zo traag op gang kwam en dat het A.N.P. eer der gealarmeerd was dan de regerings instanties? Deze vraag leefde bij allen en zelfs ds. Zandt kon zich, hoezeer ook voorstander van een absolute Zondags rust, met deze situatie allerminst ver enigen. Men heeft zich ook in de Kamer verdiept in de oorzaken. Was'het wel het exceptionele natuurgebeuren op welks conto deze ontstellende omvang van de ramp moet worden geschreven? De heer Burger wees .er op dat de stand van de rivieren uitzonderlijk laag was en hij "bracht de toestand van de dijken ter sprake. Geef Waterstaat ruimer armslag. Het departement heeft te lijden gehad van bezuinigingen en werd in activiteit geremd door de na oorlogse inundatieproblemeri. Wat er aan grote werken onderhanden is ge nomen en afgewerkt, heeft zijn waarde bij deze stormvloed bewezen. Heeft er aan het onderhoud van de dijken wat ontbroken? Het was ook de vraag, die de heer N. v. d. Heuvel (K.V.P.) stel de. Ia de waterkering wel voldoende veilig? En zijn partijgenoot ir. Van Meel stelde de vraag: hoe is de toe stand van de binnendijken? De huizen zijn in de dijken gebouwd en daardoor zijn zij verzwakt. Het wordt tijd de vraagstukken betreffende de polder schappen nader onder het oog te zien. De heer Welter (K.N.P.terzake wel licht enig gevaar duchtend, betoogde dat men bij het herstel van de dijken de samenwerking met de polders en waterschappen niet moet veronacht zamen. De zorg voor de binnendijken is eeuwenlang hun zaak geweest. Hij toonde zich overigens ook wel bezorgd over wat deze stormvloed met betrek king tot de houdbaarheid van de dijken en van de duinen vooral bij 's Gra- venzande aan het licht heeft ge bracht. Hij drong aan op grote spoed bü het in orde brengen van de dijken cn van de duinenstand. Ook de heer Tilanus en ds. Zandt toonden zich op dit punt ongerust. Vier tot vijfduizend tractoren en dui zenden andere landbouwmachines, waaronder zeer kostbare vooral Mai- dórsers waarvan de geschatte waarde tot in de tientallen millioenen loopt, komen thans weer geheel of gedeelte lijk boven water, op korte termijn zul len maatregelen moeten worden ge nomen om verdere schade, door onder meer roestvorming, te voorkomen. Ge beurd dit niet, dan wordt een schade geleden die in de millioenen loopt. Er worden in dit. verband 50 tech nische hulpploegen ingezet. Het cen trum van deze hulpverlening is het bu- Als men bedenkt dat een oplage van 50.000, waartoe de- Vereniging zich aanvankelijk wilde „beperken", voor ons land reeds een' uitzondering is, kah men zich enig denkbeeld vormen van de problemen, die het op de markt brengen van een tienmaal zö grote oplage stelt. Zo zullen, om. een voor beeld te noemen, zeker meer dan acht van de grootste drukkersbedrijven elk een enorme order moeten uitvoeren. Het is onder deze omstandigheden, zo werd medegedeeld, dan ook een on mogelijkheid de bij de uitgave betrok kenen alle buitensporige hoge onkos ten zelf geheel te doen dragen. Van de aanvankelijk voorgenomen oplage doet men dat onverkort. Van de wel licht meer dan 400.000 exemplaren, waarmee het oorspronkelijk gedachte aantal wordt overtroffen, zullen de betrokkenen zo zijn zij overeenge komen slechts de kostprijs in min dering van de opbrengst brengen. Vast staat, dat de bijdrage voor het Nationaal Rampenfonds. gevormd door dc opbrengst van „De Ramp", dankzij de grote offervaardigheid van papierhandel, uitgevers, drukkers, fo tografen, boekhandelaren enz. en ook dankzij de honderdduizenden inteke naren, ver zal uitgaan boven de oor spronkelijke raming. Van de intekenaars wordt verwacht: betaling bij de bestelling en enig ge duld. „De Ramp" is. zoals reeds gemeld, het enige boek dat een beeld geeft van de ontzettende gevolgen van de wa tersnood. Papierfabrikanten, drukkers, binders, clichëmakers. de erkende boek- en kantoorboekhandel en alle andere Instellingen en personen, die op enigerlei wijze bij de samenstelling, Hulp bij de ramp. /"I ENER AAL RIDGWAY, de ge- allieerde opperbevelhebber In Europa, prijst in een Dinsdag onder de Amerikaanse soldaten In Xederland verspreide boodschap deze soldaten voor hun reddings werk en hulpverlening b\j de over stromingsramp. Hij zegt in de boodschap: ,Na een persoonlijke verkenningsvlucht boven het rampgebied en een bezoek aan de Nederlandse minister van efpr.sie, wens ik allen, die deel uitmaKir, van- onze hulpdiensten, te prijzen voir de hulp. die zij de Nederlandse gewapen de macht bieden bij het redden van mensenlevens en het verlichten van de nood, door de huidige ramp ver oorzaakt". Ridgway prijst ln het bijzondur lui tenant-generaal Eddy, opperbevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa, voor de snela sl i, doel matigheid en harmonie, .vaa mede h'j persoonlijk troepen bijeenbracht en toezicht hield op de uitvoering ven de eerste maatregelen. Ook is hij vol lof over generaal-riiajoor Noble van het korps mariniers. vervaardiging en verspreiding van het boek betrokken zijn. hebben spontaan hun belangeloze medewerking aan deze nationale Uitgave toegezegd en reeds wordt het benodigde papier vervaar digd op de machines van Nederlandse papierfabrieken. Prinses Margrethe, de 13-jaar oude dochter van koning Frederik en ko- ningïn In grid van Denemarken, is een goed schaatsenrjjdstertje en zij houdt er van op een vrije middag met haar schaatsen naar een ijsbaan te gaan, om daar naar hartelust krullen te draaienen „baantjes te rijden". Hier ziet U haar in het Deense nationale park Dyrehaven ten Noorden van Kopenhagen. reau inspectie oogst voorziening te Breda. Met alle mogelijke middelen zullen de kostbare machines uit het water worden gehaald. Daarbij zal on der meer assistentie worden verleend door dc genie en de Italiaanse brand weerlieden. die pas in Nederland zijn gearriveerd. De genie zal daarbij onder meer gebruik maken van speciaal ge construeerde vlotten, eigenaren zullen er goed aan doen, indien maar even mogelijk, de machines schoon te ma ken en deze zodoende voor"bederf te vrijwaren. Bovendien zijn speciale maatregelen genomen in verband met de grote aantallen machines die op het droge zullen worden gebracht. Van buiten het noodgebied zijn groe pen monteurs met materiaal ter be schikking gesteld, die in de noodge- bieden deze werktuigen gaan schoon maken, om ze tegen verder bederf te vrijwaren. Hierdoor wordt de mogelijk heid geschapen, dat de afvoer en ber ging van' deze 1 andbouwwerktuigen waarbij door het leger en marine hulp wordt verleend, vrijwel onmiddellijk ge volgd kan worden door dit noodherstel. De werktuigen die deze behandeling ondergaan hebben, kunnen zo enige tijd blijven staan en daarna. indien nodig, voor definitief herstel tfoOr de eigena ren near da- repaiató^diijven worden gezonden. Het lawinegevaar in Zwitserland De hevige sneeuwbal van de laatste dagen heeft voor hén, die in de Zwitserse Alpen ivonen, het lawinegevaar met zich mee gebracht. Gedu rende het afgelopen weekeinde kwamen reeds enkele kleine lawines van de berghellingen naar beneden, die grote schade aanrichtten, doch geen mensenlevens eisten. Bij Bristen, een dorpje, niet ver van Amsteg in Midden-Zwitserland, kwam een lawine neer, die enige stallen en huizen vernielde, de weg bedekte met hout en sneeuw, doch geen slachtoffers maakte, zelfs geen geivonden. „Freikorps Deutschlandverboden J^E ESTDUITSE REGERING heeft de ontbinding bevolen van het „Freikorps Deutschland", een uiterst rechtse organisatie. Vier leiders zijn gearresteerd. Onder hen bevinden zich een vroegere Gauleiter, Fraueufeld genaamd en de voorzitter van de „Bruderschaft", een .ereni- ging van oud-strijders. Voorts is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd teg' dr. Scheel, oud-studentenleider, die vorige maand door de Britten is gearresteerd samen met de groep-Naumann, verdacht van landverraad. Bjj 35 leden van het ..Freikorps" is huiszoeking verricht. Het korps telde „1.000 en misschien wel 2.000" 'eden, voornamelijk in het Noorden van het land, zo is van officiële zijde verklaard. Het is ontbonden op grond van arti kel 9 van de grondwet, dat gaat over de bescherming van de constitutionele orde. Het kabinet noemt het korps een nieuw-nazistische, para-militaire orga nisatie, die zich nog steeds gebonden acht door de eed van trouw aan Hit Ier en groot-admiraal Karl Doenitz als het wettige staatshoofd beschouwt. (Doe nitz zit een gevangenisstraf van tien jaar uit wegens oorlogsmisdaden). Het stelde zich ten doel zich zo nodig met geweld van de macht meester te ma- het Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond in totaal ruim 31 millioen gulden binnengekomen. Het wordt geleidelijk wat kouder Het K.N.M.I. deelt mede: TA en diepe depressie, die gisteren over I-J Engeland trok, deed ook in ons land de barometers tot zeer lage stan den dalen, zodat velen zich zullen heb ben af gevraagd of er niet opnieuw een zware storm op komst was. Gewoon lijk gaan diepe depressies wel met stormen gepuurd, en ook deze depres sie maakte op die regeling geen uit zondering. Boven het Engelse Kanaal, aar de Zuid-flank van de depressie, ontwikkelde zich namelijk een zware Westerstormterwijl boven het Noor delijk deel van de Noordzee een volle Oosterstorm woei. Nabij het centrum van de depressie, dat vanmorgen bij Zeeland lag, nam de wind, tijdelijk zelfs tot matig af. Hoe wel de depressiekern nu in Zuid-Weste lijke richting wegtrekt en 't stormveld aan de achterzijde ervan zich naar ons land beweegt is toch geen storm meer te verwachten. De depressie vult nu namelijk snel op en de winden nemen in het gehele deprea- ie-gebied af, zo dat in ons land niét 'neer dan krach tige en langs de kust tijdelijk harde winden zullen voorkomen uit richtin gen tussen Noord en Noord-Oost. Door dat vanuit Scandinavië koudere lucht wordt aangevoerd is geleidelijke daling van temperatuur te verwachten. Oostenwind Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Veel bewolking met plaatsely'k enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tydelijk harde Noordoostelijke wind. Temperaturen om het vries punt. Morgen: Zon op: S.02; onder: 17.48 Maan op: 7.19; onder: 15.41 ken en een „Duitse democratie" te stichten na een volksstemming.. Als een der mede-oprichters van de „Broederschap", wier leider, Beck- Broichsitter, in verband met de actie der Duitse politie tegen het nazistische „Freik. Deutschland" is gearresteerd, wordt genoemd dr. Achenbach, de voorzitter van de buitenlandse com missie van de liberale party. Achen bach treedt thans op - als ^verdediger van de door- de Britse politie gearres teerde neo-nazistische leider - Nau- mann. De „broederschap"' werd reeds in de eerste jaren na de oorlog opge richt als een geheime organisatie van oud-officieren; zij is nadien gesplitst in een groep onder leiding van zekere Franke-Grieksch, die op samenwer king met de Russen wilde aansteve- ner en ir een nazistische groep onder leidmg van Beck-Broichsitter. Fran ke-Grieksch is inmiddels naar Oost- Duitslanu uitgeweken. De gearresteerde vroegere gouwleider Frauenfeld was Oos- tenryks natlonaal-sociallst. Hij kreeg van Hitler een leidende functie in de culturele organisatie der party en ontwierp onder meer een plan om de bevolking van Zuid-Tirol over te plaatsen naar de Krim, om daarmee een wrij vingspunt tussen Duitsland en Italië uit te schakelen. De Beierse politie heeft Dinsdag be kend gemaakt dat by verscheidene overvaller in de nacht van Maandag op Dinsdag 28 leden van de illegale communistische jeugdorganisatie F. D :J. zyh gearresteerd. Ook .waren docu menten ir. beslag genomen. Een aantal Zweden uit de stad Jön- köping arriveerde in ons land met een enorme vrachtwagen en aanhang wagen, waarin 11 ton goederen, dekens kleren, schoenen en nog andere arti kelen zaten, bestemd voor de slacht offers. Drie organisaties ln Jönköping hadden het Initiatief genomen om te helpen n.1. de plaatselijke afdeling van de International Friendship League, de Radda Barnen (een organisatie voor kinderhulp) en het dagblad Jön köping Posten. Via contact met de Amersfoortse I.F.L.-afdeling, konden de goederen naar Amersfoort worden getranspor teerd en vla het Roode Kruis voorlopig opgeslagen in de hallen, van Polynorm. De heer Sidney Dahl uit Jönköping, die lid is van het Internationale I.F.L. Comité, hoorde van de ramp in Neder land en zocht direct contact met de Amersfoortse I.F.L. Deze stelde zich in verbinding met het Roode Kruis en ontving van deze organisatie een op gave van de meest gewenste goederen. Deze opgave werd naar het Zweedse stadje gezonden, alwaar men direct aan het werk toog. Inmiddels had de redacteur van de Jönköping Post, de heer Victor Gruuberger, in zyn dag blad een oproep geplaatst om Neder land te helpen, en ook de heer Bemt Strandberg van* de R&dda Barnen een organisatie in Zweden, die hulp In allerlei vorm biedt aan kinderen besloot de locale afdeling in te schake len by de hulp. Men sloeg de handen ineen en hielp krachtdadig. Het enthousiasme by de bevolking van Jönköping was zeer groot. Zo was er een firma, die 1000 paar schoenen schonk. Zeer grote hoeveelheden la kens, slopen en dekens werden" inge zameld, evenals voedsel in blik en andere nuttige dingen. Binnen enkele dagen was 11 ton by elkaar en om dat de grote vrachtwagens te klem waren om dat alles te bergen is de rest per trein verstuurd. Een geld inzameling, die in dit Zweedse stadje werd gehouden, leverde een bedrag van ruim 35.000 Zweedse Kronen op. De Zweden zijn in Amersfoort allerharte- lykst ontvangen en dank zy de hulp van de burgemeester'en van leden van I.F.L., konden de Zweden die hun be wondering voor Nederland niet onder stoelen of banken staken, een deel van het getroffen gebied bezichtigen Toen de wagens werden uitgepakt bleek eens recht welk een uitstekend goed de Zweden hadden ontvangen. De. afdeling Amsterdam heeft het initiatief genomen om geld en goede ren te vérzamelen voor de getroffen I.F.L.-ers in het rampgebied, in de af deling Zeeland. TTet Noodfonds Verbond van. Werk- gevers heeft 300.000 overge maakt aan het Nationaal Rampen fonds. Deze storting staat los van de steun, welke de Nederlandse industrie langs andere wegen ter leniging van de nood in geld of natura ter be schikking heeft gesteld en stelt. De naamlozen Wy willen een simpel verhaaltje ver tellen, een verhaaltje dat men ge woonlijk niet in een hoofdartikel vindt. Maar toen Wy het hoorden het is historisch! bracht het ons aan het j peinzen en toen vonden wij het wel zó--' tekenend, dat wij bet als uitgang van onze dagelykse overdenking willen nemen. Nu is het wonderlijke, dat in dit verhaaltje geen „groten der aarde" ten tonele gevoerd worden, zelfs geen volwassenen. Alleen maar vier kleine meisjes van een jaar of acht, negen. Vier hummels, die nog geen begrip hebben van de problematiek van het leventenminste: dat zou men ver onderstellen. Wy stellen ons. voor, dat zij thuis hebben horen praten over de watersnoodramp, dat zy de foto's in de courant hebben gezien en dat zy gevoeld hebben', dat de vorige week in Nederland, in de stad waar zy wonen, in de straat, waar zy spelen, in de familiekring, een stilte was gevallen, dat de mensen ontroerd waren, dat de gezichten ernstig stonden, dat er droef heid heerste. Zij hebben gehoord van de verschrikking, die over duizenden grote mensen en kinderen is gekomen, van het leed, dat zo plotseling talloos velen trof. Zy hebben ook gehoord van de hulp, die allerwegen geboden werd, spontaan, met een offerbereidheid, die zonder voorbeeld is. En ook hun kleine hartjes werden bewogen, ook in hen begon iets te woelen, ook zij werden bevangen door de onweerstaanbare drang iets te doen tot leniging van de nood. Maar kleine meisjes kunnen geen bulldoser besturen, of 'n boot over wilde wateren voeren, zij kunnen geen' schop hanteren en zelfs niet op door weekte dijken alleen maar wat be moediging en vertroosting brengen. Maar toch: zy moesten iets doen, ook een steentje bydragen om een zonnestraaltje te brengen in het ver duisterde leven van de getroffenen. Toen zyn deze vier kleine meisjes, zonder dat iemand daarvan wist, gaan kijken naar hun kleihe schatten in de speelgoedkast. Zij vonden daar een paar dozen glanzende kralen, geschenk van Sinterklaas. Dat bracht hen op een idee! Ijverig zijn zij aan het werk ge togen. De kralen werden aan een dun ijzerdraad geregen en dit werd ver vormd tot corsages, zoals zy dat mis schien al öp een kleuterschooltje geleerd hadden. Zij berekenden, dat z(j voor elke corsage een paar uur werk hadden en zy meenden, dat dit mef een dubbeltje per uur niet té duur betaald was. Én daar de kunst toch ook betaald moet worden, stelden zrj vast, dat een bedrag van twee kwartjes zeker niet overdreven was. Toen alle kralen tot corsages verwerkt waren, trokken zy' er op uit. De mensen zijn in deze dagen gul en alle corsages vonden een be stemming. En zo gebeurde het, dat die vier kleine meisjes,, met een kleur van opwinding en met een grote voldoening in hun hart, een bedrag van acht en twintig gulden kwamen brengen voor de getroffenen. llfij zeiden: het is een simpel verhaal- tje. Maar het bracht ons aan het peinzen. Deze vier kleine meisjes maken deel uit van een heel groot leger. Een leger van barmhartigheid, van ziele-adel. van ware menselykheid. Het leger der naamlozen! Er worden in deze dagen vele woorden van lof gesproken. Lof voor grote organisaties, die prachtig werk hebben verricht en nog dagelijks verrichten. Lof, die ten volle verdiend is. Maar daar is het on genoemd getal naamlozen, dat by het vernemen van de ramp te hulp snelde. Ach, dat alles was ongeorganiseerd, het was alleen maar: doen wat uw hand vindt om te doen. En achteraf zijn er heel knappe mensen geweest, die daar diepzinnig over zyn gaan na denken en toen heel veel hebben ont» dekt, wat anders zou hebben gekund. Minder spontaan, maar. zoals men dat met 'n modern en geleerd woord noemt: efficiënter. Zy spraken woorden - van critiek, waarbij dat zwaarwichtige woord „chaos" domineerde. Het was alles heel zakelijk en vooral ijzig nuch ter bekeken. Er was geen speld tussen te krijgen. Maar één ding viel buiten hun gedachtengang: dat al die naam lozen gedreven werden door een on weerstaanbare drang, een drang, die opwelde uit het diepst van hun hart; dat zy gevaren en ontberingen niet telden, maar alleen maar voor ogen hadden: redden, helpen, vertroosten, leed verzachten. De smart van de hun onbekende medemera was hun eigen smart, zij vergaten zich zelf. toen het er om ging de in nood verkerende naaste te helpen. Zij hebben onze Koningin de woorden in de mond ge geven: overal waar leed is, is zegen nabij. In die vier kleine meisjes leefde hetzelfde, dat zich met ontstuimig ge weld baan brak bij al die ongetelde naamlozen, die niet on het licht der publicatie gesteld worden, maar iets hebben" laten zien van het grote Licht waarvan het Evangelie spreekt. En daarom zijn die naamlozen, die onge- noemden, de glorie van deze dagen. Geëvacueerd kind verdronken Gistermorgen is te Kwintsheul de 10-jarige P.. afkomstig uit Nieuwe Tonge en geëvacueerd bü de heer K. te Kwintsheul, in een slootgevalltn en verdronken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1