Linschoten klaagt steen en been over vervuild drinkwater Verlieslijst Rode Kruis Ook in 1808 werd Kruiningen door het water overspoeld APELDOORN HELPT! Woensdag 11 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Onrendabele gebieden Prima kaas kan niet geëxporteerd worden (Van een speciale verslaggever^ Linschoten ligt in de zogenaamde dode hoek van de provincie Utrecht. En er lopen geen grote verbindingswegen door. Om de twee uur komt er een autobas, die verbinding geeft met grotere omliggende centra: Woerden, Montfoort of Oudewater. Voor de rest zijn de bewoners, wier hoofdbestaan veeteelt is, aangewezen op eigen vervoermiddelen. Men hoort er de mensen niet over klagen. Eén klacht hebben z(j maar: Dat is hun klacht over het ontbreken van leidingwater. En dat zit hun bijzonder hoog. Het dorp heeft een speciale „Krengenvisser' In 1926 heeft Linschoten gedeeltelijk waterleiding gekregen. Tachtig procent van het dorp. Maar de omliggende buurtschappen en de resterende twin tig procent van het dorp bleven er verstoken van. „Onrendabele gebie den", heet dat in officiële stukken. En zo bleven de bewoners van deze gebieden voor drinkwater aangewezen op het onfrisse water uit de Linscho ten, het traag stromende slootje, dat in verbinding staat met de gekanali seerde Hollandse IJssel, waarin de be woners van het naburige Oudewater al hun vuil kunnen spuien, dat ze maar kwijt willen. De riolering van Oude water mondt maar liefst uit op die door het dorp stromende IJssel. Wat dat oplevert aan vuil kan men zien bij de Schutsluis in Oudewater, wanneer die enige tijd gesloten gehouden wordt. We hebben er het in ontbinding ver kerende lijk van een kat zien drijven. In Linschoten en de buurtschap Snelrewaard, moet met dit water ge werkt worden. In de gezinnen en in de boerenbedrijven. De beste kaas van Nederland wordt in deze omstreken gemaakt. Geen exportcertificaat. Het eist een enorme zorg van in hoofdzaak de vrouwen om een goed product te winnen. Er is veel water bij nodig. Alle water moet vooraf bacte- rievrij gekookt worden. De kaasberei ding eist de uiterste hygiëne. De men sen hier, die van geslacht op geslacht zelfkazers waren, weten het. Bij het minste of geringste verzuim krijgt men onverkoopbare mislukkingen. Ondanks al die zorg, krijgt het product hier nog geen export-certificaat. Het kaascon- tröle-station mag en wil geen risico's voor het buitenland. Het weigert dus een gezondheidsverklaring af te geven, hoewel het graag wil erkennen, dat kwalitatief de beste kaas van Neder land in deze streek wordt gemaakt. De Linschoters willen het graag an ders hebben. Dat is geen holle frase. Ze hebben er het bewijs voor geleverd. 419 VLUCHTEN IN ÉÉN WEEK Valkenburg was internationaal vliegveld Valkenburg is de afgelopen week een internationaal vliegveld geweest. Ame rikaanse Flying Boxcars, Engelse Va- letta's, Denen, Noren en Italianen zijn er geweest. Honderden tonnen goederen zijn neergelaten boven 't bedreigde gebied en de Amerikanen met hun grote transportmachines hebben daarin het leeuwenaandeel gehad. Vierhonderd en zestig ton hebben de lying Boxcars vervoerd en direct laarop volgt de Nederlandse lucht macht met 165 ton. De meeste vluchten heeft de marine- luchtvaartdienst gemaakt, nl. 119. Eén toestel is verongelukt, nl. Dakota van de luchtmacht, die Vrijdag In de start, vermoedelijk door ijsvor- ming, geen hoogte kon krijgen. De pi loot was daardoor genoodzaakt een buiklanding op het eind van het veld ;e maken, waarbij zich geen persoon- ijke ongelukken voordeden. De Dako ta werd echter zwaar beschadigd. Op Valkenburg rust thans het per soneel uit na een vermoeiende week. Nachten is er in de lucht en op de de grond doorgewerkt om voedsel en reddingsmateriaal gereed te maken en te „droppen". Hei lieflijke stroompje de Linschoten, maar als drinkwaterbron bijzonder onhygiënisch. Onder aanvoering van burgemeester L. W. H. de Geus ijveren ze voor een aansluiting op het grote drinkwater net, en om duidelijk te laten blijken hoeveel ernst hun dat is, legden ze ge zamenlijk uit eigen zak een halve ton zegge vijftig duizend gulden op tafel om hun coel te bereiken. Twee ton is er nodig. De helft van dit be drag is rendabel, en kan dus op leningbasis ïn het werk gestoken wor den. Eén ton is onrendabel. Vijftig dui zend gulden willen de zeshonderd zie len honderd twintig gezinnen de gemeenschap cadeau doen. De ge meente Snelrewaard hoe klein ook, ziet kans daar vijf en twintig duizend gulden bij te doen. Resteert een kwart ton, waarvoor Rijk en provincie samen zullen moeten bijspringen. En daar hokt de zaak nu op. De Interdeparte mentale Commissie Rijkssteun Drink watervoorzieningen heeft een rapport uitgebracht, dat voor-stellen bevat tot 'n voorziening van de onrendabele ge bieden. Dat rapport is om advies ge zonden naar de colleges van Gedepu teerde Staten der diverse provincies, die ook mede moeten beoordelen de urgentie van de plannen. Pas' nadat alle antwoorden zijn binnengekomen, kan beoordeeld worden welke plannen het eerst aan de orde zullen kunnen komen, heeft de staatssecretaris van volksgezondheid, de heer Muntendam de Tweede Kamerleden meegedeeld op 19 December jl. Niet te lang wachten. Ja, ja, maar intussen lijkt het ons, dat de opmerkelijke houding van de bevolking van Linschoten-Snel re waard toch wel enige tegemoetkoming van regeringswege verdient. Er zijn daar boeren, die er vier vijf duizend gul den voor over hebben om aangesloten te worden op een zuiver drinkwater net. Daar hebben ze hun handtekening voor gezet. De economische situatie in "net boerenbedrijf laat een dergelijk ruim gebaar op het ogenblik nog toe. Maar hoe zal het over een jaar zijn? Zullen de veehouders en zelfkazers van Linschoten en Snelrewaard dan nog zo royaal kunnen zijn? De rege ring wachte niet te lang met medewer king aan deze kleine, actieve gemeen ten, waar men zich zozeer bewust is van de betekenis der volksgezondheid. Eén honderd zeven en zeventig kren gen heeft de speciale krengenvisser van Linschoten, de heer G. M. Sluis het laatste half jaar uit het water ge haald, dat ook de drinkwaterbron is voor de bevolking. Is het niet verschrikkelijk? Men mag zich alleen verbazen, dat sinds 1937 geen typhus meer is voorgekomen in dit gewest. Toen waren er twaalf ge vallen. Moeten er dan weer eerst meer gevallen komen, voordat er ingegrepen wrordt? DEN HAAG. Het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft de 6e lijst van slachtoffers van de watersnood (niet gecontroleerde opgave) uitgegeven. HALSTEREN Paulus, Cornelia, geb. 5-5-52 te Hal steren, laatste adres: B 326. Raats, Petrus, geb. 17-12-84 te Hal steren, weduwnaar, laatste adres: B 308. Verburgt, Anna Cornelia, geb. 19-7- 1865 te Halsteren, laatste adres: B 316, wed. van Cornells de Krom. KORTGENE Jans, Krijn, laatste adres: Torendijk. Van Boven, Stoffelina, echtgenote van Willem Westerweel, laatste adres: Torendijk. De Looff, Adrïana, laatste adres: Hoofdstraat. Mevrouw Jacobs—Keydenïer, laatste adres: Torendijk. Nijsse, Cornells Pieter. Weys, Elisabeth, geb. 2-8-50, laatste adres: Cats Annapolder 18. MIDDELHAUNIS Aanvullingen van personalia in 4e lijst, dd. 7-2-53, blz. 2. Overleden dd. 1-2-53: Kranse, Maria, geb. 6-7-96 te Middel- harnis, laatste adres: Waterweg 91. Vroegindewey, Fransje, geb: 28-7-72, echtgenote van Arend Kranse, laatste adres: Waterweg 91. Van der Sluis, Neeltje, geb. 12-3-81 te Sommelsdijk, echtgenote van Jacob van Koote, laatste adres: Water weg 43. Vis, Leendert, geb. 9-2-05, laatste adres: Middelharnis, Oos'voorgors 39 Breeman, Huïberdina, geb. 15-11-68 te Middelharnis, echtgenote van Leen dert Driesche, laatste adres: Oost- voorgors 12. Nette, Hendrikus, geb. 9-10-14 te Veur, woonwagenbewoner. Van Wezel, Aren Leendert, geb. 25- 10-89 te Middelharnis, laatste adres: Oostvoorgors 32. NIEUWERKERK Scholten, Jebbigje, geb. 8-11-1944. OOK EEN ITALIAANSE hulpcolonne heeft zich ter beschikking gesteld voor de hulpverlening aan de nood- gebieden. De Italianen bij het ont laden van de trein, waarop het mate rieel vervoerd werd Een der schoonste dorpen van Zuid-Beveland I. TVT-i Apeldoorn het dorp Kruiningen wil adopte ren zullen er velen zijn, die :ets van de geschiedenis en t ontstaan van deze Zeeuw se plaats willen vernemen. Kruiningen was oorspron kelijk 'n afzonderlijk eiland je tussen de twee waterin gen „Het Yerseke" en de .Hinkelinge". Door bedij king aan de oostzijde met iet aangewassen ,Nieuw- land" in het begin der 14e seuw, deelde het met deze polder het rampzalige lot. Teheel onverwacht aan de slag der golven blootgesteld, bezweek het in 1531. Meer 3an een eeuw verliep er voor 3at een gedeelte der ten Dosten bezweken landen nerwonnen werden. Na in dijkingen in 1636 en 1642 verd 'n deel van de polder in 1659 voor de derde maal in gelopen en bleef drijven tot 1669. In 1671, in 1682 en nog maals op 15 Jan. 1808 braken de dijken door. Van deze laatste ramp werd gemeld, lat de ganse heerlijke pol der een barre zee gelijk werd. De ingezetenen waren .•erplicht de wijk naar elders :e nemen, totdat de polder weder gesloten zoude zijn- •vaartoe een nieuwe zeedijk ter lengte van bijna elfhon derd ellen (70 cm) gevorderd werd, die dan ook voor een som van f 525.000.werd lanbesteed! Groot was de schade, maar ook de Neder- andse menslievendheid ver- monde zich op een treffende wijze. Dat was voor 1939 de laatst bekende ramp. Het dorp, een der schoon ste van het eiland Zuid-Be veland (ten Oosten van het Kanaal) onderscheidde zich te allen tijde zeer gunstig. De heerlijkheid Kruinir.ge stond reeds in de 13e eeuw als een vrij heerlijkheid be kend. Ze bezat eigen sche penbank en afzonderlijke keuren, welke ten jare 1386 door Hertog Albert, ver nieuwd en veranderd werden week- en jaarmarkten en andere vergunningen. Achter de kerk lag het aanzien ',.Slot, of Kasteel van Kruininge". (In 1720 af gebroken). De kerk is even- aens gesticht in zeer vroege lijden. Zij is ruim en rust op hvee rijen pilaren. Zij heeft dit bijzondere, dat de hoge en spitse toren niet aan de West maar aan de Zuidzijde is op getrokken, hetgeen gepaard met de noordelijke kapel, waarin de graven der heren zijn, haar uitwendig het voorkomen van een kruis kerk geeft. Scholten, Hendrikus Johannes Her- manus, geb. 1-6-48. Scholten, Elisabeth Cornelia, geb. 24- 12-52. OUDELANDE Te Goes geïdentificeerd: Jansens, Cornelia Adriana, geb. 20.10.75 te Oudelande, echtgenote van Joh. Mol, laatste adres: Oude lande B 9. Mol, Johannes, geb. 13.4.75, echtgenoot van Jansens, Cornelia Adriana; laat ste adres: Oudelande B 9. De Jager, Jan, geb. 6.11.76; laatste adres: Oudelande B 68. ST. PHIL1PSLAND Begraven: Kunst, Willem, ongeveer 82 jaar; laat ste adres: Achterstraat 1. RILLAND-BATH Dronkers, Dirk, ongeveer 90 jaar; laatste adres: Bath. Dronkers, Johanna, ongeveer 91 jaar; laatste adres: Bath. Nijsse, Foort, ongeveer 18 jaar. Nijsse, Pieternella, ongeveer 20 jaar. Nijsse, Catharina, ongeveer 15 jaar. Wed. A. Blok—Krieger; laatste adres: A. Buteijnweg. Mevr. De BokxSchrier; laatste adres: Zimmermanpolder. Cijsow, A; laatste adres: Hoofdweg. De Goffau, J. S., burgemeester. Mevr. Van Zwienen—v. d. Maas; laatste adres: 2e weg bij R.-K. klooster. STAVENISSE Stoel, Jacob, geb. 24.9.72 te Kerk- werve; laatste adres: Bos A 41. Mol, Cornelia Adriana, geb. 12.10.36 te Stavenisse, dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf; - laatste adres: Kerkstraat A 306a. Hage, Leendert, geb. 27.12.07 te Stave nisse, echtgenoot van Wilhelmina Janna Sinke, laatste adres: Kerk straat A 310. Van Zuien, Neeltje Cornelia, geb. 14.10.39 te Stavenisse, dochter van Adriaan Jacob van Zuien en Janna Pieternella Stoutjesdijk; laatste adres: Kerkstraat A 319. Noerland, Jacobus Martinus, geb. 2510.96 te Stavenisse, echtgenoot van Maria Fierens; laatste adres: Kerkstraat A 330. Luyk, Johanna, geb. 29.7.67 te Stave nisse, weduwe van Arie Hage; laat ste adres. Poststraat A 378. Hage, Johanna Pieternella, geb. 20.9.29 te Stavenisse, dochter van Pieter Johannes Hage en Pieternella Jozina Koeman; laatste adres: Molenpad A 200. STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven: De Groot, Adriana Cornelia, geb. 4.4.98 te Wouw, gehuwd met Dek kers; laatste adres: Koeveringse- dijk 25. Heijligers, Adrianus, geb. 20.7.94 te Steenbergen; laatste adres: Koeve- ringsedijk 23. Heijligers, Johanna Maria; geb. 8.10.23 te Halsteren; laatste adres: Koeve- ringsedijk 23. (Het Ned. Roode Kruis kan in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies lijst worden verzameld, niet de vol ledige gaiantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, da: een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken.) Van een in dat dorp gebo ren dappere zeeman Legier Pietersz., die als vice-admi- raal van Zeeland zijn leven eindigde omstreeks 1600 werd door de beroemde dichter Helmers gerijmd: ..Wel hem, die 't Vaderland meer dan zich zelv' bemint, In 't sneuvelen voor haar eer een' zuivren wellust vindt, Die niet met woest getier, onvruchtbare taal of loosheid, Dien achtbren naam mis- oruikt tot dekking van zijn boosheit; Maar die door daden toont, terwijl de noordstorm bruist- Dat hij zijn pligten kent, dat hij zijn pligt vervult! Knkele gegevens werden ontleend aan Wandelingen door Zuid- en Noord-Beve land in den Ouden tijd door J. Ab. Utrecht Dresselhu.ys. 1832 en 1924.) d. B. Blinde student slaagde ENSCHEDE. De 35-jarige heer H. B. Frieman, die sedert zijn zevende jaar blind is, slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen rechten. Dank zij het Brailleschrift kon hij de lessen op de lagere school blijven volgen. Nadien behaalde hij de diploma's Handels correspondentie Engels en Duits en vervolgens in 1941 de middelbare acte Duits en in 1947 de acte Engels M.O. Sedert 1948 reisde hij tweemaal per week naar Amsterdam om de colleges aan de V.U. te volgen. De boeken die hij moest bestuderen las zijn vrouw voor, waarbij de tekst werd opgeno men op een wire-recorder. De heer Frieman behoefde slechts dit apparaat in te schakelen om de studiestof te kunnen volgen. De heer Frieman geeft overdag les in handelscorrespondentie. Cursus Televisie-regisseur te Bussum begonnen BUSSUM. Voor de cursus televi sieregisseur hebben zich meer dan twee duizend gegadigden gemeld. Der tien hunner zijn thans aangewezen de cursus in de televisiestudio in Bussum te volgen. Hij duurt drie maanden, - vat twee en vijftig lessen en is gear rangeerd door de vier omroepvereni gingen. De heer J. W. Rengelink, lid van het dagelijks bestuur der Neder landse televisiestichting heeft de - §us ingeleid. Bestuur KVP samengesteld DEN HAAG. In de vergadering van 7 Februari jL van het bestuur der KVP is de verkiezing gehouden van 't dagelijks bestuur der partij. Het presi dium werd als volgt samengesteld: voorzitter: W. J. Andriessen, vice-voor- zitter: prof. dr J. J. Gielen, vice-voor- zitter: Chr. Matser en penningmeester: P. B. M. Alberts, tevens kringvoorzit ter. Betrouwbaarheidsrit A.A.C.. De Apeldoornse Automobiel-Club heeft een „betrouwbaarheidsrit" geor ganiseerd, waaraan elke automobilist, dus niet alleen leden van de A.A.C. kan deelnemen. Deze rit wordt Zaterdag a.s. gehouden. Start om 14.30 bij hotel Bloermnk, aan de Loolaan. Afstand 45 km. Inschrijfgeld f 15. De inschrijf bil jetten en andere for mulieren zijn verkrijgbaar bij de gara gehouders hier ter plaatse en aan het secretariaat van de A.A.C., Mollerus- laan 22. De hoofdprijs is een auto-radio. Die is voor iedere deelnemer bereik baar. De voorwaarden zijn nl. niet zo, dat bijzondere vaardigheid of ervaring vereist worden. De baten van deze rit komen ten goede aan het Rampenfonds. Apeldoorn-Zuid aan het werk voor Kruiningen In Apeldoorn-Zuid is een werk comité opgericht, dat zich ten doel stelt om voor het door Apeldoorn geadop teerde Kruiningen goederen te gaan vervaardigen. Onder voorzitterschap van de initia tiefneemster, mevr. C. H. PaulEls- hout hebben de volgende dames en he ren zitting genomen in dit comité: mevr. Raumen, mevr. Neesen, mevr. Eringa, mevr. Visser, mevr. Teijl, mevr. Bosma, mevr. Huigen, mevr. Arnoldus- sen, mevr. v. Pomp, en de heren J. v. Buren, F. Jongepier en E. J. Boerman. Dames die zich voor naaien, breien, of heren die zich voor timmer- of herstel werk aan meubels etc. op willen geven kunnen dit schriftelijk doen bij een der volgende adressen: Arnhemsew. 66, 70% 74, 81 en 99; Wagenstraat 7, 9 en 15; Eksterweg 25; Ugchelseweg 209, Meer- koetweg 14; Beethovenlaan 29 en Spreeuwenweg 93. Het Bijbelgenootschap en dc watersnood Het Nederlandsch Bijbelgenootschap deelt mede, dat het in samenwerking met andere bijbeluitgevers besloten heeft, aan hen, die door de watersnood hun bijbel verloren hebben, of er een wensen te ontvangen, een bijbel ten geschenke zal worden gegeven. Aangezien ook in de gemeente Apel doorn evacué's bij familieleden zijn on dergebracht, die voor een bijbel in aanmerking wensen te komen, wor den zij verzocht zich in verbinding te stellen met de voorzitter van de plaat selijke afdeling, de heer J. Godschalk, Bosweg 58, tel. 5891, of met de secre taris de heer H. Rozeman, Koningstr. 55% tel. 5453. Eventuele wensen over soort van bijbel kunnen tevens ken baar. gemaakt worden. Het is te begrijpen dat de vraag in Apeldoorn niet zo groot zal zijn, er zijn gebieden waar er veel meer nodig zijn. Degenen, die een bijbel of kerkboek voor dit doel beschikbaar willen stel len, kunnen een en ander bezorgen bij de secretaris, de heer H. Dozeman, Ko ningstraat 55=. Aanbieding per brief kaart of telefonisch is ook mogelijk. Met nadruk wordt er echter op gewe zen, dat de te geven exemplaren in goede staat moeten zijn. Alle beetjes helpen Achter het huis van de familie Mid- delink aan de Spoorbrugweg, hadden de jongens een glijbaan gemaakt. En a raison van 5 cent kon men glijden. Laat dat nou dertig gulden hebben op gebracht. Eerlijkheidshalve zij gemeld, dat daar ook de inhoud van enkele spaarpotten bij is. Hulp uit de buitenbuurten Huip uit de buitenbuurten. De Landelijke Ruitervereniging Wil helmina heeft Zaterdagavond in Beem- te een toneelavond gehouden, ten bate van het Nationale Rampenfonds. De heer Vos, voorzitter, sprak in zijn ope ningswoord een warme aanbeveling voor het fonds. Enkele leden voerden het toneelstuk „Gebr. Paneband" op. Zij oogstten een dankbaar applaus. Verloting van een groot krenten brood bracht f 16.84 op. De opbrengst van een verloting was f 100.—. Het mannenkoor „Entre Nous" te Loenen hield Zaterdagavond een uit voering ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De zaal was slechts ma tig gevuld. Het financiële resultaat was echter prachtig. Een verloting en een collecte brachten samen 343.op. Beekbergen laat zich niet on betuigd De in de kerk gehouden collecte bracht in de Geref. Kerk f 1000 op, in de Ned. Herv. Kerk f 707.53, waaronder begrepen een bedrag van f 66.30 van de kerkdienst op de Woeste Hoeve en van Klein Bouwzicht. In de Geref. ge meente, Krommehoek, was de collecte f 627.40. Door Beekbergen is thans reeds een bedrag van ongeveer f 10.000 bijeenge bracht voor 't Nationale rampenfonds. Hierbij is f 5800 van de eerste inzame ling, f 2300 van de kerkcollecten, f 60 van Het Hietveld, f 1000 van mevr. Hekkert, f 500 van de toneelopvoering door Ernst en Luim. Wenum-Wiessel evenmin De kleine buurtschap Wenum-Wiessel heeft ten bate van het Nationale ram penfonds niet minder dan ruim f 2500 bijeengebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4