Iwitsaletten Hoe België meeleeft Parate eenheden naar rampgebied gezonden HART VALDA pasop m utu Chefarine .4 Gelderse melkmachinedag met vele sprekers nieuws Woensdag 11 Februari 1953, NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Critiek op Koning Boudewijn Overdreven verhalen over houding van ons Kon. Huis (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL, 10 Febr. Als men inge licht wil worden over de vraag hoe België meeleeft met de rampen die Nederland hebben getroffen, moet men vooral niet zijn licht proberen op te steken bij de Belgische dagbladen. Vooral in de eerste dagen van de cata- strophale gebeurtenissen kreeg men hier wel eens de indruk, dat België het leed van de Nederlandse bevolking verkleinde om de volle aandacht te vestigen op hetgeen België zelf was overkomen. Neen, de ware gevoelens van de Belgische man en vrouw staan in deze dagen niet in de dagbladen ge schreven, maar in de harten zelf van het Belgische volk. Dat volk leeft intens met Nederland mee. Het is op het allerdiepst met ons lot bewogen. De Vlaming, die zeer gevoelig en emotio neel van aanleg is, is op het ogenblik bereid in onze huid te kruipen en er vaart het leed dat ons trof alsof het hem zelf was overkomen. Vandaag verkeerde ik temidden van een Belgische familie waar, ter gele genheid van een verjaardag, veel vrienden en verwanten, allen Belgen, samen waren. Wat ik daar aan sympa thie en meeleven met Nederland ont moette, was even verrassend en ver blijdend. Er is vooraléén bijzonder heid waarover het Belgische volk de laatste dagen veel spreekt. Ik bedoel het contrast tussen Prins Bernhard der Nederlanden en Koning Boudewijn van België. Het is bekend dat ook België zelf tamelijk ernstig door de watervloed getroffen is. Nu neemt men het de koning zeer kwalijk dat hij, na een kort bezoek aan Oostende gebracht te hebben, naar het zuiden van Frank rijk is vertrokken om daar herstel te zoeken voor de gevolgen van een lichte griepaanval, die hem had getroffen. Kerknieuws NED. HERV. KERK Benoemd tot hulpprediker te Utrecht: J. van Veen, a.s. emeritus-predikant te Vroomshoop. GEREF. KERKEN Bedankt voor Appingedam (vacature E. J. Oomkes): H. T. van Bochove te Een (Dr.); voor Monster: E. I. F. Na- wijn, miss. pred. voor de Jodenzen- ding te 's-Gravenhage-Oost. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Berkenwoude: G. Zwe- rus te Middelharnis. DE NATIONALE RAMP EN DE GEREF. GEMEENTEN Bestond aanvankelijk het voornemen in de kring van de Geref. gemeenten jl. Zondag alleen voor de slachtoffers van de nationale ramp in eigen kring te collecteren, jl. Zaterdagmorgen is vanwege deputaten synodi aan alle kerkeraden der Geref. gemeenten hier te lande het telegrafisch verzoek uitge gaan alle collecten in de eredienst van jl. Zondag in de kas van het rampen fonds te storten. GEREF. KERK VAN WAARDHUIZEN Aangezien de gemeente Waardhui zen geheel onder water staat, houdt de Geref. kerk aldaar met de Ned. Herv. gemeente van Uitwijk gecom bineerde godsdienstoefeningen, zolang dit nodig zal blijken. In de morgen diensten gaat voor dr J. J. Woldinga, Ned. Herv. predikant te Uitwijk en in de middagdiensten ds W. A. J. Dal- mayer, Geref. predikant te Waard huizen. Het evacuatie-adres van ds Dalmayer is: p/a T. Colijn te Uitwijk, post Rijswijk (N.-Br.) INGEZONDEN MEDEDELINGEN. KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: In de Iceel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, m' heesheid of gezwollenheid ^"i de snelwerkende ,VV Men had hem liever temidden van zijn eigen volk en dicht bij het Nederlandse willen zien. Men stelt er tegenover de houding van Prins Bernhard, die in Amerika hoorde, dat zijn volk zo zwaar getroffen was. en onmiddellijk zijn reis afbrak, gemaakte afspraken liet lopen en persoonlijk het reddingswerk van Nederland ter hand nam. Men hoort dit contrast lang en dramatisch uit spinnen. Ik weet wel dat elk volk, het Belgische incluis, de neiging heeft om' al te gemakkelijk de dingen in een zwart-wit schema te persen, en dat 't contrast het liefste kind van de volks verbeelding is, maar men kan niet ont kennen dat het vertrek naar Nice van Koning Boudewijn, op dit uur en in dit kritieke ogenblik van de geschiedenis van beide volken, bijzonder inoppor tuun is. Men vraagt zich af of advi seurs van de koning hem niet van zijn plan hadden kunnen afbrengen. De houding van Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana wekt hier de grootste bewondering en geeft aanlei ding tot de meest overdreven verha len. Koningin Juliana zou zichzelf on geveer van alles beroofd hebben om de slachtoffers van de ramp te helpen. En de prinsesjes zouden mirakelen van offergezindheid presteren. Men staat 4-voudige bestrijding van pijnen en griep De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 iablef Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'njflje doel wonderen! even verbaasd over de naïeviteit waar mee dergelijke, meestal gefantaseerde verhalen verteld worden, maar er blijkt een grote goodwill uit, die de Belgische bevolking op het ogenblik bereid is aan het Nederlandse te geven. Een pastoor zei mij: „Er is niets dat zo samenbindt als een snoer van geron nen tranen". Een goed woord. Een woord waarvan de blijde waarheid spoedig moge blijken. Want als de nood en het verdriet nu eens konden be werken wat de rust van de betere da gen niet vermocht, namelijk het in vriendschap tot elkander neigen van beide volken, welk een schone winst zou dan het leed opleveren voor Noord en Zuid. 20 Februari te Zutphen Machinaal melken ook voor kleine bedrijven rendabel ARNHEM. Op initiatief van het r(jkszuivelconsulentschap voor Gelder land en in samenwerking met de regionale melkmachine-commissie voor Gel derland en Overijssel van de Stichting voor de Landbouw, zal op 20 Februari a.s. te Zutphen voor de derde maal sedert '51 een Gelderse melkmachine-dag worden gehouden. De directeur van het Rjjkslandbouwproefstation te Hoorn, de heer A. M. Frens, zal spreken over: De koe en de melkmachine. De heer G. W. Stronks van het Rijkszuiveleonsulcntschap voor Gelderland, over: Het melken in weidct(jd. De secretaris van de centrale mclkmachinecommissie, de heer H. A. Bruggink, over: De rentabiliteit van bet machinaal melken en de heer P. J. J. van Helden, van het Instituut voor landbouwtechniek en rationalisatie te Wageningen, over: Doelmatige reiniging van melkmachines. De regionale voorlichtingsdag zal worden geopend door de voorzitter van de regionale melk-machine-com- missie en ingeleid door de Rijkszuivel- consulent voor Gelderland. Er wordt ook een Amerikaanse kleurenfilm (No handstripping) vertoond en er zullen enkele demonstraties worden gegeven. Importeurs exposeren gereedschap en artikelen ten behoeve van veehouderij en van melkwinning. Het machinaal melken heeft naar de plv. Rijkszuivel- consulent ir J. Brinkman ons vertel- Bergings- en herstelwerk laat nog geen vermindering van troepensterkte toe 's-GRAVENHAGE. Hoewel de militaire taak in het noodgebicd in het algemeen niet meer zo urgent is als in de eerste dagen van de watersnood, is de sterkte der troepen nog niet verminderd. De werkzaamheden, die nu aan de orde zjjn, omvatten voornamelijk het herstellen en verbeteren van dijken en wegen, het evacueren van het geredde vee, het afvoeren van cadavers, het bouwen van vlotten, het zuiveren van drinkwater en patrouillegang ter controle van dijken. Bovendien zal een aanvang worden gemaakt met het bergen landbouwmaterieel door middel van ducks en het bouwen van ponlonverbindingen voor het ondersteunen van buizen b(j droogmaking van de Albiasserwaard. De K. L. is thans bezig de ingezette oplcidingseenheden te vervangen door parate eenheden. Daarom wordt thans uit de tweede militaire afdeling bijna G000 man naar de noodgebieden overgebracht, die zowel op de Zuidhollandse eilanden als in Zeeland zijn aangekomen. Internationaal hulpleger Dank zij de verbetering en het droogvallen van verschillende wegen in de Albiasserwaard, nabij Dordrecht en in de omgeving van Rotterdam, alsmede Schouwen-Duiveland en Voor- ne, kan bergings- en herstelwerk krachtiger worden doorgezet. Bij Ro zenburg en Alblasserdam zijn de her stellingen zelfs zo ver gevorderd, dat de aldaar gelegerde detachementen met ingang van 9 Februari konden worden opgeheven. AAN DE SPOORWEG TUSSEN Dor drecht over de Moerdijkbrug naar Brabant, wordt koortsachtig gewerkt. Met treinen worden zand en biels aangevoerd. De gehele spoordijk is over een grote afstand ongeveer 2.50 meter verzakt en een eerste eis is om dit gedeelte te verhogen. Men hoopt met de werkzaamheden over zes weken klaar te zijn Kon. Marine. De taak van de Koninklijke Marine bestaat nu vrijwel uitsluitend uit transport van materiaal en post, af voer van levend vee en berging van cadavers. Kleine vaartuigen, welke niet meer nodig zijn, omdat de evacu atie is voltooid, worden thans in Rot terdam samengetrokken om daar ge reed te blijven voor het geval van een onverwachte verslechtering van de toestand. Een ploeg manschappen van het duikbedrijf der Kon. Marine werkt samen met de veeartsenijkundige dienst bij het lossnijden en bergen van verdronken vee uit onder water staande stallen. Een 1000-tal mariniers en verschillende ploegen ander ma rinepersoneel helpen nog steeds bij de reparaties van dijken. Buitenlandse hulp. De Amerikaanse ducks zijn in de de, eigenlijk pas sedert '47/'48 weer opgang gemaakt, na het échec in de jaren om 1920. Gebrek aan service van de zijde der importeurs speelde toen parten en de meeste apparatuur ver- huisde naar de zolders bij de boeren. Slechts één veehouder in Gelderland heeft het klaargespeeld 28 jaar met zo'n vroeger apparaat te werken. Op technische voorlichting is na de jong ste oorlog het accent gelegd en hier door is het machinaal melken zeer toegenomen, met name in de Gelderse Achterhoek. Friesland staat uiteraard aan de spits, doch ook in Noord-Bra bant zijn reeds vele machines plaatst. Toch staat ons land nog ver ten ach ter in vergelijk met Denemarken, waar van de pl.m. 200.000 bedrijvende helft machinaal melkt. Op ongeveer eenzelfde aantal bedrijven, bedraagt het in Nederland tot dusver slechts 5 6000. De mening, als zouden alleen grote bedrijven profijt trekken van het machinaal melken is niet juist. Er zijn ook gevallen, waarin het voor kleinere bedrijven rendabel is, aldus ir Brink man. Mensenredder stal goederen DEN HAAG. Dc 19-jarige expe ditieknecht A. K. uit Den Haag door de politie gearresteerd, omdat hij zich een aantal goederen, bestemd voor dc slachtoffers van de watersnood, heeft toegeëigend. Deze jongen heeft echter ook in de noodgebieden ver scheidene mensen gered. K. had uit een school, waar hij hielp bij het sorteren van ingezamelde kle ding, twee costumes, een winterjas en een battle-dress meegenomen. Ver volgens kocht hij Rode-Kruisemble- men en trok naar de rampgebieden, waar hij zich verdienstelijk heeft ge maakt bij het reddingswerk. K. liet zich zelfs interviewen door een radio reporter. Bij zijn thuiskomst wachtte echter de politie op hem, aangezien het hun was opgevallen, dat K. die zelfde dag tweemaal met een groot pakket was thuisgekomen. afgelopen dagen op verschillende plaatsen gebruikt. Van het Ameri kaanse geniebataljon werkt 1 com pagnie te Moerdijk aan wegverbete- ring en dijkherstel, 2 pelotons te Krabbendijke, terwijl 1 peloton bij Monster belast ls met het laten sprin gen van bunkers. Uit Engeland arriveerde een 20-tal medische studenten met vlotten en buitenboordmotoren. Franse genietroepen werken aan dijkherstel bij Nieuw Vossemeer, Blauwe-Sluis, Fijnaart. St. Maartens dijk en Klutsdorp. De Belgische genie compagnieën zijn inmiddels verplaatst van Zeeuwsch-Vlaanderen naar St. Annaland voor herstel van wegen en dijken. Het detachement Canadese genie troepen werkt nu bij Middelharnis, Aangezien thans in de noodgebieden voldoende geniematerieel aanwezig is, zullen geen verdere eenheden worden aangetrokken. FEUILLETON Als het door RENéE SHANN spreekt „Ik wed naar Bryan", hoorde Barbara, toen ze de kamer uitging, Heather antwoorden. „Hij is dol op haar". Barbara verliet haastig de flat en redeneerde bij zichzelf, dat Jinks wel eens zoiets over Bryan mocht horen, al verdacht hij hem al lang. Ze vroeg zich af, of haar vroegere v.rloofde er iets om geven zou hoe zijn ware gevoelens jegens haar eigenlijk waren. Maar ook en dat was zeker even belangrijk hoe hij tegenover Heather stond. Toen echter bande ze, met een resolute poging, zowel Jinks als Heather en zichzelf uit haar ge dachten. Ze moest zich nu op de toekomst van Jean concentreren, op Joan en de strik, waarin ze dreigde te vallen. Gelukkig slaagde zij er in, een taxi aan te roepen. „Naar Carelll, in Frith Street, als 't u blieft". „Heel goed, juffrouw". Ze leunde achterover in het hoekje, terwijl ze overwoog wat ze straks tot Benny Jackson zou moeten zeggen. Bovendien vroeg ze zich af, welke houding hij zou aannemen, als het bleek, dat ze van zijn huwelijk afwist. Kon ze hem verzoeken, vrij willig uit Joans leven te verdwijnen? Bestond er enige kans, dat, als hij dit beloofde, hij 't ook wer kelijk doen zou? Ziedaar een vraag, waarop alleen de toekomst zou kunnen antwoorden. Zodra ze bij Carelll binnentrad, zag ze Benny. Sokken en das felgekleurd als gewoonlijk, dito zak doek uit zijn borstzak, sluik zwari haar met over vloedig vet achterover gekamd van het vrij lage voorhoofd, veel te slanke „taille", in één woord af schuwelijk, vond Barbara. Heather had met haar vraag: „Wat ter wereld ziet ze toch in hem?" de spijker precies op de kop geslagen. Op het eerste gezicht herkende hij Barbara niet. Pas toen ze naar hem toeliep, zag hij wie ze was. „Hè, daar is juffrouw Newcombe? Hoe maakt u het?" Zijn uitgestoken hand voorbijziend, antwoordde ze: „Ik kwam u mededelen, dat Joan verhinderd is, meneer Jackson". „Kom, dat is al heel vervelend", zei hij, blijkbaar zeer teleurgesteld; „wat is er aan de hand?" „Ze moet met haar moeder lunchen". Na enige aarzeling voegde ze erbij: „Zou ik u ook even kun nen spreken?" „O, zeker", antwoordde hij, haar wat achterdoch tig aanziend. „Wilt u misschien mij de eer aandoen, met me te lunchen?" „Dank u wel; dat is me niet mogelijk". „Niet mogelijk? Dat spijt me. Nu Joan niet kan komen, ben ik erg eenzaam". Voor geen geld ter wereld zou Barbara met hem hebben geluncht. Op 't ogenblik had ze nog meer het land aan hem dan te voren, ofschoon ze zich niet ontveinsde, dat hij zekere eigenschappen bezat, die een onervaren jong meisje 't hoofd op hol kon den brengen. ,,'t Spijt me ook, maar voor lunchen heb ik geen tijd". „Nu, in elk geval moet u toch iets drinken. Hier de trap af is een aardige cocktail-bar". Toen ze in een rustig hoekje zaten, bestelde hij twee Martini-cocktails, opende een kleine gouden sigaretten-koker en bood haar di' aan. „Welnu?" vroeg hij tenslotte, zich met de aansteker naar haar toebuigend. „Meneer Jackson, ik wil met u over Joan spreken" zei Barbara. „Over Joan?" vroeg hij, al dan niet „echt" ver rast. „Ja, natuurlijk, maar wat wilt u over haar zeggen?" „Weet u, hoe oud z" i „Hoe dat zo? Ja, dat weet ik". „Vindt u niet, dat ze eg jong is voor.... voor Ze aarzelde en hij viel haa- in de rede: „Wat be tekent dit allemaal?" Barbara haalde vlug adem. 't Was misschien maar beter, recht op de man af te gaan. „Meneer Jackson, zou u niet kunnen besluiten, haar minder vaak te ontmoeten? Haar ouders en ook ik aken zich nogal ze- en. Ik Benny Jackson keek haar ietwat somber aan. ,,Ik begrijp heus niet. dat u er mee te maken kan heb ben", merkte hij nijdig op. „Dat kan ik me voorstellen, maar ik ben erg op haar gesteld en wil hnar niet ongelukkig zien wor den. U weet zeker wel, dat Joan zich inbeeldt, op u verliefd te zijn". „Ik hoop, dat het meer dan „Inbeelding" is. (Wordt vervolgd Wennm-Wiessel Praatavond G.M.v.L. Sedert enkele jaren houden de leden van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, afdeling Apeldoorn, onder linge „praatavonden", op weike met een deskundige van gedachten wordt gewisseld over allerlei onderwerpen, de bedrijfsvoering betreffende. Er be staat voor deze praatavonden altijd grote belangstelling. In Wenum-Wies- sel werd Maandagavond een praat- avond gehouden in café Van Neck. De heer H. J. de Wilde, hoofd van de la gere landbouwschool in Apeldoorn, hield een causerie over de bedrijfs voering in het algemeen, waarbij hij op enkele punten, zoals productiviteit van de veestapel, verhoging van de ar beidsintensiteit en mechanisatie, die per inging. Dat de productiviteit van de veesta pel inderdaad belangrijk kan worden verhoogd, toonde de heer De Wilde aan met cijfers uit de practijk. Het bedrijf A maakte met een koe in een jaar f 553.zuivere winst en het be drijf B, met een koe van gelijke leeftijd enz. slechts f 249.—. De bedrijfsvoering op de Veluwe wordt beïnvloed door het feit, dat de bedrijven slechts klein zijn (gemiddeld 7 ha), dat het hier zandgrond is, onge schikt voor grootscheepse akkerbouw, maar wel voor veredelingsproducten zoals melk, vlees, eieren enz. Nodig is, dat de boer een voedingsplan maakt en een gebruiksplan. Spr. beval ook het gebruik aan van het zg. „bedrijfs- boek", waarin men alles over vee en percelen optekent, zodat op den duur een prachtig overzicht wordt ver kregen. Beekbergen Uitvoering Ernst en Luim. De To neelvereniging Ernst en Luim uit Ug- chelen gaf Zaterdagavond een opvoe ring van het toneelspel Marjatta's offer, het derde deel der Marjatta-trilogie, in zaal Smittenberg. Het stuk werd goed gespeeld en vooral de klederdrachten en het décor maakten het geheel tot een getrouw beeld van Noorse zeden en gewoonten. Het stuk liet niet na diepe indruk te maken. De opbrengst van deze avond werd geheel afgestaan aan liet Nationale Rampenfonds. Alleen al de verloting bracht driehonderd gulden op. Met de entree's en procenten van de zaal houder voor de consumpties, procen ten van de kellners van het bedie- ningsgeld en gratis kapper, gratis zaal, gratis prijzen en lootjes der verloting enz. bracht 'deze avond ruim vijfhonderd gulden op. Voorst BURGERLIJKE STAND (Opgave van 24 Jan.6 Febr. '53) Geboren: Arie, z. van A. Pattilohy en E. Soumohil te Twello; Maria H. B., d. van J. G. Bouwmeester en E. S. v. d. Liende, te Twello; Maria L. J., d. van E. J. Koolman en W. J. Kroeze te Twello; Johan, z. van H. van Loe- nen en J. C. Witteveen te Twello; Wil- lemina H., d. van G. Brink en K. Arends te Twello; Gerrit B., z. van J. M. ter Haar en J. A. Morsman te Twello; Gerrit A., z. \an G. A. Hek kers en G. Jonkman te Twello; Jose- fina M., d. van M. A. R. Elizen en J. A. Klein Douwel te Twello; Hen- drikus J., z. van R. Kempink en J. G. Veldhoen te Wilp; Reinier F., z. van G. J. Berends en J. Weenink te Voorst; Gerritdina, d. van A. W. Or- delman en J. M. Denekamp te Nij- broek; Jenneken L., d. van G. Albers en M. J. Kerkdijk te Nijbroelc. Ondertrouwd: J. H. Weijenberg, 22 jaar te Rheden en H. Gijsberts, 20 j. te Voorst; H. J. Eggink 26 j., te Voorst en J. B. Roert 27 j., te Voorst; T. Huiskamp 34 j,, te Voorst en H. J. Wesseldijk 25 j,, te Voorst; G. J.. Mul der 22 j., te Voorst en E. M. Groot- hedde 23 j., te Deventer. Gehuwd: H. R. Wagler 25 j., te Deventer, en J. de Bruin 21 j., ie Voorst; G. J. van Bussel 28 j., te Epe en B. J. de Croon 21 j., te Voorst; J. G. Bleumink 28 j., te Voorst en G. E. ten Voorde 21 j., te Voorst; H. W. J. Beekman 23 j., te Voorst en W. G. Mulder 22 j., te Voorst; A. J. Leurink 27 j., te Voorst en A. G. Nijhuis 29 j.. te Deventer. Overleden: M. Hartkamp, 68 j., echtg. an A. C. Vlogtman; P. J. Korthout, 82 j., wed. van P. J. van Wezel; H. Berends, 84 j., wed. van J. v. d. Breem; A. Boterman, 74 j„ ongeh M. J. Zwartjens, 82 j., wed. van G. J. Groote Bromhaar. STREEK IN 'T KORT GARDEREN. De heer J. C. Borst, onderwijzer aan de Prins Bernhard- school, slaagde Zaterdag jl. te Amster dam voor het tentamen Handenarbeid M.O., afd. leerbewerking. GARDEREN. De afd. Garderen van de Ned. Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt, houdt a.s. Woens dagavond haar jaarvergadering in hotel „De Roskam". TEGEN HOEST PASTILLES DE ZACHTE' VALDAtdlLD

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3