r LUCTOR ET EMERGO n |U Straks is er weer van alles nodig: verf, stenen, hout, ijzer enz. r Een vliering zwevend op anderhalve meter muur Prins Bernhard in rampgebied Commissaris der Koningin bezocht evacué's Uddel zorgt voor herstel van de kippenstapel Woensdag 11 Februari 1953, NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad l8o Jaargang 3fo» 35 7 .Föbruari I953 Uitgavat.Sfciciii'iag "Be Scheid-ebc^e' UJCÏOEJS: SiEBGC. Misschien aulle» er 'leasers (esson) s&jn, dio rit opschrift -y^rkeeid vinden in, deae dagen» 2ijs dis staren op de onoruei vw rii.es; oa die geiedei 2ijnf verlirim vur. siensen- Xeveac dis onfeilbaar leed veroorzaakten5 dat niiasar is holen io» rlieaer aan be— aittingen die moeilijk of nooit meer t»l vervangen zijn. kn ic cVi sullen we dit devies ons oi,^en moeten maken om te iraenben veer op tebou&oÊ ;wxt afgebroken. vera, on de cultuurgronden v/vvr bovssrz-ijp vr. vrucht! v r te cisken» het leven caat voort* r)AT ONZE ZEEUWSE collega's hun wapenspreuk Luctor et Emergo (Ik worstel maar kom weer boven) gedachtig blijven, toont bo venstaande afbeelding van „De Schel- debode", de te Kruiningen verschij nende courant. Nauwelijks een week na de ramp alweer een gestencilde courant van twee blaadjes uit te geven, is een prestatie. IVTOG MEER KOMT de geestkracht van deze toch zo zwaar getrof fenen naar voren in de kop van het hoofdartikel: „Luctor et Emergo". Spoorlijn naar het Nijmeegs industrieterrein NIJMEGEN. De spoorwegverbin ding van het Nijmeegse emplacement naar de gemeentelijke haven- en in dustrieterreinen in West-Nijmegen zal op 16 Februari a.s. officieel in gebruik worden genomen. Alle beschikbare ruimte van dit industrieterrein is nu verpacht. Nijmegen gaat binnenkort beginnen met de aanleg van een tweede haven nabij het Mass-Waal-kanaal. HOE wordt geholpen De hulp uit het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood is zó overstelpend, dat Schiphol reeds enige malen verstopt is geweest door het vervoer. Naar schatting is voor een waarde van 30 millioen gulden aange komen of onderweg. Wat de distribu tie van de goederen betreft, die zijn ten aanzien van Rotterdam over een drietal centra verdeeld. Enige grote warenhuizen en magazijnen hebben deskundig personeel ter beschikking gesteld voor het juist combineren van de pakketten. De Engelse Vrijwillige diensteder vrouwen heeft mevrouw Stikker, de echtgenote van de Nederlandse ambas sadeur te Londen, dertig duizend kle dingstukken voor de Nederlandse over stromingsslachtoffers ter beschikking gesteld. De Berner Sennenhondenclub uit Zürich (Zw.) heeft aan haar Neder landse vrienden niet alleen haar deel neming in de nationale ramp betuigd, doch ook hulp aangeboden. De Zwit serse hondenclub, voor het merendeel bestaande uit eenvoudige lieden, stelt met gratis transport een jonge Berner Sennenhond beschikbaar om in Neder land aan de meestbiedende te ver kopen. De echtgenote van prof. Donath uit Den Doldef, die dit aanbod ont ving, bericht ons, dat ieder zijn bod onder gesloten enveloppe kan inzenden bij notaris mr H. B. van Rhïjn te Zeist. Hondenhandelaren zijn hierbij uitge sloten. Het minimumbod is f 300. Een goed tehuis moet verzekerd zijn. De inzending staat open tot 22 Februari. Een bedrag van twee millioen Zwitserse francs, ingezameld via de „Geluksketting" in Zwitserland, is overhandigd aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van de drie getroffen Janden. Nederland kreeg hiervan het leeuwendeel, nl. anderhalf millioen, Engeland 400.000 en België 100.000 francs. Het in Tanger gevormde comité voor hulp aan Nederland heeft in vier dagen tijds bijna 25.000 gulden inge zameld alsmede een hoeveelheid goe deren ter waarde van ongeveer het zelfde bedrag. De regering van Nieuw-Zeeland heeft besloten 250.000 pond sterling beschikbaar te stellen aan Neder land en Engeland. Deze landen hebben elk reeds 50.000 pond ontvangen. De rest van het bedrag zal worden ver deeld na overleg met dr Drees en Churchill. Ex-koning Faroek van Egypte heeft besloten een grote receptie ter gele genheid van zijn 33ste verjaardag op 11 Februari niet te laten doorgaan en het daarvoor uitgetrokken bedrag ongeveer 9000 gulden ter be schikking van de slachtoffers van het water te stellen. De inzameling in Suriname bereikte totnogtoe een bedrag van 1.7 millioen. De Zweedse filmmaatschappij gaat van het overstroomde gebied een kleurenfilm maken, welke in geheel Zweden wordt vertoond. De opbreng sten zijn voor de Nederlanders be stemd. Zij willen niet terug Tehuis voor ouden van dagen werd redding voor veel Kruiningers (Van één onzer redacteuren.) Als er een volk is, dat van zijn grond houdt, dan zijn dat wel de Zeeuwen, dat is in deze dagen wel treffend gebleken. Er zijn er, die vrouw en kinderen hebben verloren, en er zijn er die voor de tweede keer binnen tien jaar tijds hun haardstede in het water zagen ondergaan, (de eerste keer was tijdens de oorlog), maar toch willen ze terug. Hoe eerder hoe liever. Zo is dit volk. Er zijn echter ook niet-Zeeuwen in Zeeland door de ramp getroffen; mensen, die daar niet geboren, maar wel getogen zijn, mensen, die daar een werk kring hadden gevonden in een algemeen beroep of bedrijf en die nu mèèr uit hun innerlijk evenwicht blijken te zijn gebracht dan het geslacht dat sinds eeuwen op deze eilanden de strijd tegen het water streed en zonder morren rampen leerde verdragen als beproevingen van Hierboven. Men vindt deze beroepshalve naar Zeeland getogenen voornamelijk in de twee grote steden op Walcheren, in de.hoofdstad en in Vlissi.ngen, en op Zuid-Beveland in Goes. Maar ook in het dorpje Kruiningen; aan de spoor lijn door Zeeland, vindt, of juister, vónd men hen. De schrik te pakken! Bezoek per hefschroef- vliegtuig 's-GRAVENHAGE. Ook gisteren heeft Z.K.H. Prins Bernhard een aan tal plaatsen in het rampgebied be zocht. Nadat hij gistermorgen op Gïlze-Rijen was geland is de Prins overgestapt in een hefschroefvliegtuig, waarmee hij achtereenvolgens is ge land in Raamsdonk, Raamsdonkveer en Nieuwendijk. Daarna vertrok de helicopterover Slïedrecht naar Pa- pendrecht en maakte landingen in .Puttershoek, 's-Gravendeel. Zuidland op Putten, Numansdorp, Strijensas, Lage Zwaluwe en Hoge Zwaluwe. Van deze laatste plaats vertrok de Prins naar Ypenburg. Tijdens zijn bezoek aan deze plaat sen was het de Prins opgevallen, dat hem ditmaal geen lijsten met verzoe ken om benodigdheden overhandigd werden, iets, wat tot dusver nog wel het geval is geweest. Van Ypenburg vertrok de Prins naar Den Haag, waar hij een vergadering van het Nationale Rampenfonds pre sideerde. Daarna sprak hij voor de B.B.C.- de A.F.N. (American Forces Network) en de Deense radio. Nieuw hoofd Amerikaanse geheime dienst WASHINGTON. President Eisen hower heeft het verzoek tot benoe ming van Allan Dulles, tot hoofd van de geheime dienst bij de Senaat inge diend. Allan Dulles is een broer van de minister van Buitenlandse Zaken. Tentoonstelling B.B. alhier bezichtigd NU DE EERSTE FASEN van de hulpverlening aan de slachtoffers van de ramp voorbij zijn, blijkt eens te meer hoe nodig en nuttig het is dat er kan worden beschikt over een organisatie Bescherming Burgerbe volking. Het is zeer goed dat er thans in het noodgebouw van de Bijenkorf een tentoonstelling is ingericht tot Zaterdag kan men er nog terecht waar men van alles aan de weet kan komen van deze zo bijzonder nuttige en noodzakelijke instelling. De tentoonstelling verdient aller aandacht. Gistermiddag heeft de Commissaris van de Koningin in Gelderland, jhr. dr C. G. C. Quarles van Ufford, in gezelschap van de heren J. Holthaus, evacuatie-com missaris voor Gelderland, dr A. Ti- lanus, dir. Maatschappelijk Werk in Gelderland en J. A. Schiebergen, rijks-inspecteur voor Maatschappelijk Werk en secretaris van de commis saris voor de evacuatie, zijn werk bezoek aan diverse gemeente in onze provincie waar evacué's zijn onder- IN ACHTHUIZEN OP OVERFLAK- KEE verongelukte een Engelse heli copter, gen Sikorsky, tijdens hulp verlening aan geïsoleerde plaatsen. Gelukkig waren er bij dit ongeluk geen slachtoffers te betreuren Hoeveel deze mensen ooit van Zeeland en de Zeeuwen zijn gaan houden, zij hebben nu toch danig de schrik te pakken. Zij durven niet goed terug en men kan het zich voorstellen. Zy hebben htm huis ineen zien storten en missen de taaiheid van de echte Zeeuwse volks- adel om weer overnieuw" te begin nen. Ze hebben alleen het vege lijf kunnen redden plus de moed cm el ders een nieuw bestaan op te bou- Maar wat voor een bestaan en waar? Verscheidene burgers in Kruinin gen staan voor deze levensvraag. Hun probleem is een probleem apart. Maar het verhaal van hetgeen hun is wedervaren, verschilt niet van dat der honkvaste Bevelanders. Hier komt in 't kort het verhaal van mevr. Van Vledder, die aan de Rijksweg te Kruiningen woonde. Haar man, acte Spaans M.O., werkte in de export. Gelijk op honderden andere plaatsen kwam in de vloed nacht de muur van water op dit huis vallen. Het water steeg tot het plafond der benedenverdieping. En toen steeg het water tot halverwege de slaap kamers boven. Op de vliering hurk ten zy in dodelijke spanning teza men: de man, de vrouw en het kindje Riet. Het water steeg niet meer, maar wel bonkte het met een ge weldige golfslag tegen alle wanden. Het was nog een nieuw huis, na de oorlog gebouwd. Het stond in het woedende water te deinen als een schip, en op die vliering voelden de drie hoe muur na muur scheurde en bezweek. Maar de vliering, zwevend op anderhalve muur, bleef intact. Toen het dood tij was, zijn wij tot ons middel wadend door het water getrokken naar het hooggelegen te huis voor ouden van dagen, ^Avond licht". Dit tehuis is voor heel veel Kruiningers een redding geworden. 's Maandagsmiddags al konden wij op een open vrachtwagen naar Goes komen. Wy ztfn er dus vry goed af- Terugkeer naar noodgebieden 's-GRAVENIIAGE. Aan personen, die naar de noodgebieden moeten terugkeren ingevolge een oproep of lastgeving van overheidswege, kunnen plaatsbewijzen voor de spoorwegen op crediet worden verstrekt tegen inle- veriug van een door of namens de burgemeester ter plaatse afgegeven bewijs, waarop de naam van de te vervoeren personen en de gegevens omtrent station van vertrek en be stemming zijn vermeld. In 't algemeen kunnen teruggaan mannen van 16 jaar en ouder mits zij aannemelijk maken, liefst aan de hand van documenten, dat hun tegenwoor digheid in het geëvacueerde gebied strikt noodzakelijk is. gekomen, aldus mevr. Van Vledder, we hebben zelfs nog een paar kof fers met goed, de naaimachine en de radio kunnen redden. Maar wat nu? Variaties op hetzelfde droeve thema, veel droeviger variaties nog, kunnen vijftienhonderd Kruiningse mannen en vrouwen ons vertellen. Wij mogen daar niet naar luisteren zonder iets te doen! gebracht, onderbroken om de ten toonstelling B.B. alhier te bezich tigen. De Commissaris vertoefde er ruim een uur en werd om twee uur begroet en rondgeleid door de heer A. Fortuyn Harreman, voorzitter van het werk comité en overste J. Pasqua, hoofd van de plaatselijke organisatie Bescher ming Burgerbevolking. De Commis saris, hoofd B.B. in onze provincie, die uitvoerig werd ingelicht 'door de men sen die bij de diverse stands explicatie geven, was vol lof over de wijze waar op men hier de zaken heeft aange pakt en voor de inrichting van de ex positie welke een helder beeld geeft hoe er in tijden van nood moet wor den gehandeld. Omstreeks drie uur nam de Com missaris afscheid, teneinde zijn werk bezoek voort te zetten. In elk geval is de indruk welke het gezelschap van de Apeldoornse inspanningen, om een zo perfect mogelijk functionnerende orga nisatie te verkrijgen, een zeer goede geweest. De heer Holthaus vertelde ons nog dat er in onze provincie thans ongeveer duizend evacué's, hoofdzake lijk van de eilanden, vertoeven. Vrij wel allen zijn terecht gekomen bij adressen waar ze ook in de oorlog, toen ze moesten evacueren, onder komen vonden, en waar ze zeer gast vrij werden ontvangen, evenals thans. Velen bevinden zich in de evacuatie centra Ede en Barneveld, terwijl er zich enige tientallen in Apeldoorn be vinden, waar men er nog meer ver wacht, aldus de heer Holthaus. Textielarbeiders in gegaan staking MUNSTER. In de meeste textiel bedrijven van Gronau ligt het werk stil, nu ongeveer 5500 arbeiders uit vier fabrieken zich gevoegd hebben bij hun collega's, die Zaterdag al in staking zijn gegaan om hun looneisen kracht bij te zetten. De stakers eisen een loonsverhoging van gemiddeld 12 pfen nig per uur, hetgeen de werkgevers weigeren, omdat volgens hen de be drijven le weinig orders krijgen. Bij de staking zijn ook ongeveer 300 Nederlanders uit Glanerbrug en an dere grensplaatsen betrokken, die werkzaam zijn bij de spinnerij Eiler- mark. In andere textielbedrijven in het Westduitse grensgebied wordt even eens gestaakt. In Nordhorn (Hannover) hebben 11000 arbeiders en in Borghorst (Westfalen) 1150 arbeiders het werk neergelegd. Nog drie kippen in Kruiningen Het is dc overtuiging van de burgemeester van Kruiningen, de heer Vogelaar, dat zijn zwaar getroffen gemeente pas goed kan worden geholpen als de dijken dicht zijn en de bevolking kan terugkeren. Maar dan zal er ook heel veel nodig zijn. Een kleine delegatie uit Apeldoorn, bestaande uit de commissaris van politie, dc heer J. S. de Jong, de commandant van de brandweer, de heer R. Tiethof en het raadslid, de heer A. Willering, heeft Dinsdag de lange tocht per auto naar Kruiningen ondernomen en daar met de burgemeester, die tengevolge van een hevige griepaanval het bed moet houden, een bespreking gevoerd. De bedoeling van het bezoek was voorlopig vast te stellen wanneer en hoe het best hulp kan worden geboden. Dc heer Willering reisde mee, omdat hij voornemens is een film van de door Apeldoorn geadopteerde gemeente te maken. Ook hulp van onze brandweer Door regen en wind ging de tocht over in haast versterkte dijken langs de polders van Krabbendijke en Ril land Bath naar de Zanddijk van Krui ningen. Het water vertoonde zich als een onmetelijke grauwe vlakte met witschuimende koppen. Om half elf arriveerde men aan de Zanddijk, waar een Duck gereed stond met een Ame rikaanse bemanning en een Hollandse kornet om het gezelschap naar Krui ningen te brengen. Er zijn twee Ducks in Kruiningen met een Amerikaanse en een Duitse bemanning, die de ver binding met de buitenwereld onder houden. Men hoopt dat zij er voorlo pig zullen blijven. Zij bewijzen on schatbare diensten. Toen men in het dorp aankwam bleek dat er op de muziektent een noodinstallatie voor de electriciteits- voorziening was opgesteld. Allereerst werd een bezoek gebracht aan burge meester Vogelaar. Deze ligt thans te bed met een zware griep in een van de weinige huizen aan de Markt, die nog J enigszins voldoende, zij het ook scha mel onderkomen verschaffen. De burgemeester was zeer getroffen door het bezoek uit Apeldoorn. Uddel zorgt voor kippen De commissaris van politie deelde allereerst mede, dat de bevolking van Uddel bereid is ervoor te zorgen dat de kippenstapel van Kruiningen wordt hersteld. Er zijn nl. in heel Kruiningen nog welgeteld drie kippen over. Voorts kon de burgemeester vernemen van de heer Tielhof, dat de Apeldoornse brandweer zal zorgen voor het herstel van het beschadigde brandweermate- rieel van Kruiningen. De cardinale vraag kwam toen aan de orde: Waarmee kunnen wij Krui ningen dadelijk helpen. De burgemeester bracht drie punten naar voren, die beslissend zijn voor 't tijdstip van hulpverlening. 1. Er zitten nog drie gaten in de dij ken bij Kruiningen. Het water zet bij vloed het gehele dorp blank. Het ge volg is, dat de vernielingen en be schadiging van huizen voortduurt. Vooral de een-steens binnenmuren van vele huizen hebben het zwaar te ver duren. Ook het huisraad lijdt nog voortdurend schade, de wegen niet te vergeten. 2. Van de eigenlijke bevolking van Kruiningen is ter plaatse nog slechts 100 man aanwezig. De overigen zijn allen geëvacueerd naar Goes en Yer- seke. 3. Belangrijk is op het ogenblik, dat een lier van de fa Wijma uit Apeldoorn hier aan het werk is. Het opruimen van cadavers en andere bergingswerk zaamheden behoort tot de urgente ta ken voor het herstel. Hiermee heeft Apeldoorn reeds een prachtige vorm van hulpverlening gevonden. De hoofdinspecteur van politie, de heer Van der Werff heeft de leiding bij deze bergingswerkzaamheden. Uit boerde rijen en schuren worden per dag 60 a 70 cadavers opgeruimd. Straks is van alles nodig Met dit al is andere bepaalde hulp op het ogenblik nog niet nodig. „Het is voor ons al een hele geruststelling", aldus burgemeester Vogelaar, „dat wij in plotseling voorkomende gevallen Apeldoorn slechts behoeven te bellen om hulp te krijgen. Ik heb gemerkt: Apeldoorn laat het niet bij woorden. Dat is al bewezen door de komst van de burgemeester, de commissaris van politie, de direc teur van Landelijke Eigendommen, de commandant van de brandweer, de be langstelling van de heer Willering, van de pers en door het stichten van een comité „Apeldoorn helpt Kruiningen". „Als de bevolking terug is gekomen naar Kruiningen zullen wij veel nodig hebben", aldus de burgemeester: glas, verf, behang, stenen, cement, hout. „En niet te vergeten", voegde de echtge note van de burgemeester eraan toe, „allerlei voor het herstel van onze strijkijzers, stofzuigers, theestoven, electrische apparaten, de waterleiding enz." Na het onderhond met de burge meester werd een bezoek gebracht aan een noodpolitiebureau, dat was in gericht in een gedeelte van een win kel, een schamel verblijf zonder enige verwarming. Daar bood de commis saris van politie namens het Apel- doorns politiecorps de vaste groep van de Rijkspolitie te Kruiningen een pak rookartikelen aan als blijk van mee leven van ons politiecorps en boven al als uiting van waardering voor de prestaties, die deze mannen in buiten gewoon moeilijke omstandigheden heb ben verricht. Ook vond er een ontmoeting plaats met ór. commandant van de weer te Kruiningen, de heer De Klerk. Met hem sprak de heer Tiet hof over het herstel van het brand- weermaterieel. De spuit van Kruinin gen staat op het ogenblik in Goes. Be sloten werd deze naar Apeldoorn te halen voor een algehele revisie. Intus sen zal Apeldoorn een brandspuit met materiaal zenden. Bergingswerk De heer Willering maakte in Krui ningen de eerste opnamen voor zijn film. Bij laag water werd er een tocht door het dorp gemaakt naar de Zand dijk en de Spoordijk, waar ook op namen werden gemaakt van het werk van de fa Wijma. De ploeg, die dit bergingswerk verricht, is goed op el kaar ingesteld. Loondorsers helpen mee, maar er is ook een student uit Nijmegen, die zich in deze ploeg ver dienstelijk maakt. De heer Willering maakte eveneens enkele suggestieve opnamen bij het veergat aan de Schelde. Er is daar veel veengrond van de dijk over de vruchtbare Zeeuwse klei gespoeld. Een watertanker was door het gat naar binnen geslagen. De tocht werd gemaakt in gezelschap van wethouder Polderman, die o.a. een grote groep vernielde huizen wees. Van de tien, die ter plaatse stonden, zijn er nog maar drie over. Wethou der Polderman heeft zich *ook bezig gehouden met het redden van vee. 's Maandags na de ramp had hij in een stal, waarin naar hij meende vier paarden moesten staan, maar één dier gezien, dat reeds verdronken was. Hij kon de deur, die geheel in het water stond, niet open krijgen en moest on- verrichterzake terugkeren. De Don derdag daarna ging hij opnieuw kij ken. Tot zijn grote verbazing bleek, dat er nog drie paarden levend aan wezig waren. Zij waren op balen hak- stro gaan staan en hadden zo letter lijk het hoofd boven water weten te houden. Toen het Apeldoornse gezelschap uit Kruiningen ging vertrekken, heeft het niet nagelaten een saluut te brengen aan de Apeldoorner Bart Velthuyzen, die jl. Vrijdagavond met de zware lier naar het dorp is vertrokken en daar Zaterdagmiddag na een ononderbro ken rit met een snelheid van 25 km per uur over Antwerpen en Gent is aangekomen en onmiddellijk aan het werk is gegaan. De hele dag is hij bij het bergingswerk in de weer. Burg. Vogelaar gaf de hartelijke groe ten mee aan de Apeldoornse bevol king en betuigde zijn warme dank voor de eerste blijken van belangstelling en daadwerkelijke hulp.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2