EFFECTIEVE MAATREGELEN OM RAMPEN TE VOORKOMEN Op Formosa half millioen man gereed Het lukt weer niet DAGBLAD VOOR DELFT EN DELFLAND Schaderegeling moet zo breed mogelijk worden opgezet Uitstel raadsverkiezingen bepleit Nog geen beslissing over blokkade van Chinese kust Foster Dulles houdt vast aan E.V.G. „Freikorps Deutschland' verboden Het wordt weer kouder 113e JAARGANG BUREAUX: Verwersdijk 68, Delft Tel. 131 enl360,Postgiro 578434 ADVERTENTIES: prijs der advertenties: 15 regels (15 mm) f 2£5, elke mm meer 0,15. Kleine advertenties tot 20 woorden f 0,50, elke 5 woorden meer f 0,15. Bewijs nummer f 0,10, ABONNEMENTSPRIJS: (bij vooruitbetaling) per kwar taal f 6,per week f 0,47. DILITSC1I WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 COURANT No. 35 NOORDOOSTELIJKE WIND Veel bewolking met plaat selijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk har de noordoostelijke wind. Tem peraturen om het vriespunt. TWEEDE KAMER Van onze parlementsredacteur) OP sobere wijze heeft de Tweede Kamer gisteren ge debatteerd over de watersnoodnota van de regering. De tribunes waren tot de laatste plaats bezet en achter de regeringstafel waren drie kaarten opgesteld, die een beeld gaven van de omvang van de ramp. Het was aanvan kelijk de bedoeling direct een begin te maken met het debat, maar het bleek dat vele Kamerleden niet de tijd hadden ge had de nota te lezen/zodat voorzitter Kortenhorst maar voorstelde „alleen al om eer te bewijzen aan het regerings stuk" het debat uit te stellen tot half vier. Daar had niemand wat op tegen. De communisten sprongen echter weer op de ketting toen de spreektijd gerantsoeneerd werd tot vijftig minuten per fractie. Deze tegenkanting was uiteraard vruch teloos, want het argument van de voorzitter, dat men de mi nisters niet dagenlang aan de Kamer kan binden is in deze tijd zeker niet van redelijkheid ontbloot. Temeer niet, daar de meeste bewindslieden, die veel met deze ramp te maken hebben aanwezig waren. Minister-president Drees werd ge flankeerd door zijn ambtgenoten Witte, Mansholt, Staf, Beel, Luns, Cals, Van Thiel, Suurhoff en Zijlstra. Reeds tijdens de rede van de heer Burger (arb.) was het dui delijk, dat de Kamer geen lust had uitvoerig te gaan praten over de eventuele fouten die zijn ge maakt. „Wij moeten thans niet zoeken naar zondebokken", zo zeide de socialistische fractie voorzitter, „ook hoeven we thans de regering niet ter verantwoor ding roepen. Het gaat nu om het leveren van een constructieve bij drage, om het stellen van vragen, die voor de bevolking van belang kunnen zijn." Hij was verheugd, dat dit debat in de Kamer plaatsvond. De vreemdè indruk, die zijn oproep tot regering en kamer-voorzitter, om snel hét parlement bijeen tè roepen, gemaakt heeft, wenste de heer Burger kennelijk uit te wis sen. Hij prees de heer Korten horst, dat deze dit debat „van zelfsprekend achtte" en uit de parlementaire geschiedenis wist hij voorbeelden aan te halen, waaruit deze „vanzelfsprekend heid" echter niet zou blijken. Het is begrijpelijk, dat alle sprekers hulde brachten aan al degenen, die aan het reddings werk hebben deelgenomen. De heer Burger sprak bovendien nog een speciaal woord van waarde ring voor het ministerie van Ver keer en Waterstaat, dat na de oorlog steeds voor ontzaggelijke problemen werd gesteld. SLUIT DE ZEEGATEN AF! Hoe kunnen we in de toekomst zulk een ramp voorkomen? Voor niet-technici is dat een moeilijke vraag. De heer Burger vroeg daarom een technische commissie in te stellen, die een openbaar ad vies zal moeten uitbrengen over het afsluiten van de zeegaten. Niemand weet op dit moment of dit uitvoerbaar is. Deze commissie, die niet departementaal zou moe ten zijn, zou binnen twee jaar met haar studie gereed moeten komen. De socialisten die bereid zijn het regeringsbeleid te steunen wilden de handen vrijhouden als het gaat om de vraag of de wet op de Materiële Oorlogsschade de meest juiste is om nu te gebrui ken. De regering staat voor grote uitgaven. Is het mogelijk, dat de belastingplannen nog voortgang vinden? Voor de heer Burger stond het vast, dat de tegemoetkoming aan de getroffenen gunstiger kan zijn dan direct na de oor log, want de positie van de rest van het land is veel beter; Naar zijn mening, móet het Rampen fonds slechts charitatieve hulp bieden. De vergoeding van de huisraadschade mag bijv. niet op dit fonds worden afgewen teld. Het zal soepeler normen moeten aanleggen en bijsprin gen waar de rijksbijdragen on voldoende zijn. De gelden van dit fonds zullen in ieder geval niet in de plaats mogen komen van de elementaire bijdrage van de Staat. GROTERE PARAATHEID Ook de heer Weiter steunde op dit moment het regeringsbeleid. Hij vroeg zich af of de technische voorziening wel overeenkomstig de eisen van deze tijd was. Daarom moet de schadeloosstel ling zo ruim mogelijk zijn. Zo mo gelijk moet een integrale schade vergoeding worden gegeven. De uitkeringen mogen beslist niet ge schieden in de „geest" van de wet op de Materiële Oorlogsschaden. Voor een leek was het pijnlijk te moeten bemerken, zo vervolgde de heer Weiter, dat alle moderne dijken het hebben gehouden en dat slechts oude dijken zijn be zweken. Er zal echter geen eind gemaakt mogen worden aan de bemoeienis van de polders en wa terschappen. Dat stond voor de heer Welter vast, want deze in stellingen zijn eeuwenlang ge groeid in ons volksbewustzijn. Grotere paraatheid gedurende het weekend is nodig. Talloze autori teiten waren op Zondag niet te bereiken. Daardoor is de ramp nog verergerd. Bovendien heeft het in de eerste dagen ontbroken aan paraat materieel. Hebben wij bij onze defensieinspanning niet teveel gelet op een aanval uit het Oosten en zijn we de zee verge ten? De heer Weiter vroeg extra zware straffen voor de plunde raars en drong er op aan, dat de 4.000 jonge Ambonnezen, die al twee jaar zonder werk lopen, nu eens een taak krijgen. EUROPESE HULPGEMEENSCHAP De heer Van Meel (kvp) merk te op dat de integratie van Eu ropa op één punt is voortgeschre den. Er is een Europese hulpge meenschap ontstaan. Hij vroeg zich af of men niet teveel ver trouwd heeft op de buitendijken en of het waarschuwingssysteem wel deugdelijk was. Zijn partij genoot Van den Heuvel zeide dat de organisatie van de Burger Be volking lering uit het gebeurde moet trekken. Naar zijn mening moet door de steeds* groeiende dichtheid van de bevolking ieder risico in de toekomst worden ver meden. Op korte termijn dienen effectieve maatregelen genomen te worden. UITSTEL RAADSVERKIEZINGEN? Is het niet beter de raadsver kiezingen, die in Mei worden ge houden uit te stellen?, zo vroeg de heer Tilanus. Daar wordt ook een algemeen belang mee gediend, want het zal een enorme geld besparing zijn om in 1954 de ge- meenteraads- en provinciale ver kiezingen gelijk te houden. In tegenstelling met de vooraf gaande sprekers vond hij het juist, dat de wet op Materiële Oorlogs schade weer wordt gebruikt, want deze maakt individuele uit keringen mogelijk. Het Rampen fonds zal moeten helDen in de persoonlijke sfeer, de overheid dient het economisch leven op gang te brengen. Wij moeten deze zaak groot aanpakken, aldus de heer Tilanus en uit deze ramp le ring trekken vóór de toekomst. Nu de provincies en de water schappen zich wat de kosten be treft gaan bepalen tot de binnen waterkeringen mag men daaruit niet concluderen dat deze minder belangrijk zijn. Tal van vragen somde hij op, waarop de regering uiteraard vandaag zal antwoor den. De heer Oud wenste een noodmaatregel om de raadsver kiezingen slechts in de nood- gebieden uit te stellen. Hij be pleitte de reorganisatie van de indeling der waterschappen. Een centralisatie wees hij ech ter af. Er moet een financiële verhouding komen tussen Rijk en waterschappen. Dat betekent dat het Rijk zeggenschap zal krijgen, maar dat de water schappen autonoom blijven. De heer Oud vroeg zich af of het financiële, vlak waarop de wa terschappen thans rusten wel breed genoeg is om de noodzake lijke werkzaamheden te kunnen verrichten. In het beginsel is het noodzakelijk, dat de schade voor rekening komt van het hele volk en dat de afwikkeling zo snel mogelijk zal geschieden. Ds Zandt (s.g.p.) kon het niet waarderen dat de regering ons volk niet heeft aangemaand om op de kracht Gods te vertrouwen. In geen der regeringsnota's is dat geschied. Dit noemde hij een ern stig plichtverzuim. Overigens was. hij bereid de regering op alle mo gelijke manieren te steunen in haar moeilijke taak. De herstel werkzaamheden zullen snel moe ten gebeuren. Desnoods moeten de Zuiderzeewerken worden stop gezet. Uit het gebeurde moet men de les trekken, zo zeide hij, dat de militairen zo dicht mogelijk bij hun woonplaats gelegerd moeten worden. Het behoeft geen betoog, dat de communisten deze zaak uit buitten, zoveel zij konden. De schuld lag bij het Atlantisch Pact en bij deze regering. De heer Gortzak suggereerde zelfs, dat de regering heeft geweigerd boten te sturen. De heer Schouten (a.r.) zag het liefst een integrale schade vergoeding. De mogelijkheid daarvoor hangt echter af van de omvang van de schade. Daarvan hangt ook af wat het Neder landse volk zal kunnen doen. Het ambtelijk apparaat zal de gegevens met de grootste spoed moeten verzamelen. De heer Schouten hoopte dat het volk een blijvende of ferbereidheid aan de dag zal leggen. Zou dat het geval zijn dan had hij er geen bezwaar tegen, dat het Rampenfonds bijv. ook de huisraadschade vergoed, want vrijwillige of fers bergen een grote zegen in zich. Naar zijn mening zal de militaire organisatie grote aandacht moeten schenken aan de materialen die voor de hulpverlening noodzakelijk zijn. Ook bepleitte deze spre ker een bestudering van de mogelijkheid om de zeegaten af te sluiten. De enige Zeeuwse afgevaar digde in de Kamer, baron v. d. Feltz (c.h.), die om half acht uit Zeeland was vertrokken en om half vijf in de Kamer arri veerde, beklaagde zich er over dat de Hollandse douane het de reizigers naar de andere provin cies het verkeer gaat voor een groot deel over België lastig maakt. Daardoor wordt de aan sluiting naar Bergen op Zoom gemist. Kan de regering deze douane geen opdracht geven coulant op te treden?, zo vroeg de heer v. d. Feltz. Smokkelen is uitgesloten, want men mag de bus op Belgisch grondgebied niet verlaten. De Belgische douane is momenteel de soepelheid zelve. Hedenmiddag is het de beurt aan de regering. FINS VOORSTEL: EEN VAST HULPCORPS De Finse vereniging tot steun aan de Verenigde Naties heeft deze organisatie voorgesteld een internationaal hulpcorps op te richten om hulp te verlenen bij rampen zoals de overstro mingsramp die Nederland, Groot-Brittannië en België heeft geteisterd. Het korps zou moeten bestaan uit afdelingen, die in de lar.den die hen in het leven hebben geroepen, zijn ondergebracht, maar die te allen tijde klaar moeten staan om vlug naar de plaats van een ramp te worden vervoerd. Het personeel zou een speciale opleiding moeten, ontvangen en worden uitgerust met het mo dernste materieel. Een ambassade der V.S. in Duitsland De nieuwe Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, James Conant, heeft bij aan komst te Bonn verklaard dat de thans door hem beklede functie zal worden opgeheven. Het ligt in het voornemen der Ameri kaanse regering in de toekomst een ambassadeur te Bonn te be- Generaal Ridgway prijst zijn mannen Generaal Ridgway, de geal lieerde opperbevelhebber in Europa, prijst in een Dinsdag, onder de Amerikaanse soldaten in Nederland verspreide bood schap deze soldaten voor hun reddingswerK en hulpverlening bij de overstromingsramp. Ridgway prijst in het bijzon der luitenant-generaal Eddy, op perbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa, voor de snelheid, doelmatigheid en harmonie, waarmede hij per soonlijk troepen bijeenbracht en toezicht hield op de uitvoering van de eerste maatregelen. Ook is hij vol lof over generaal-ma- joor Noble van het korps mari niers. Tsjao Si Wen, lid van de Chinees-nationalistische commissie in de V.S., heeft voorspeld, dat binnen drie tot zes maanden een grootscheepse inval op het Chinese vasteland zal worden gedaan. Een half millioen soldaten staan gereed op Formosa. Alexander Wiley, de voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft verklaard, dat zijn commissie de verzekering heeft gekregen, dat president Eisenhower nog geen beslissing heeft genomen over het blokkeren van de Chinese kust. Lord Reading, onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft het Hogerhuis Dinsdag medegedeeld dat Groot-Brittannië een even tueel voorstel tot een blokkade van de Chinese kust „met zorg" zal bezien. Volgens lord Reading zal een dergelijke maatregel niet bijdragen tot een spoedig einde van de vijandelijkheden in Korea. De conservatieve afgevaardigde lord Elibank drong er bij de re gering op aan geen belemmerin gen toe te staan bij rechtmatige handel die door Groot-Brittannië wordt of zal worden gedreven met Hongkong en communistisch China. Lord Reading zei dat de rege ring het niet nodig vond nu een verklaring af te leggen. Voor de aankondiging van president Ei senhower was het reeds voorge komen dat Chinese nationalisten Britse schepen bij hun rechtmati ge handel belemmeringen in de weg hadden gelegd. In al deze gevallen waren door de Britse re gering passende maatregelen ge nomen om de Britse belangen te verdedigen. „U kunt er van verzekerd zijn dat wij niet nalatig zullen zijn bij het vervullen van deze taak", al dus lord Reading. Verklaringen Bradley Generaal Omar Bradley, voor zitter van de commissie van Ame rikaanse stafchefs, heeft verkla ringen afgelegd in een besloten zitting van de commissie voor de buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat. Volgens de voorzitter der commissie, senator De 173 ton metende kustvaarder „Elisabeth" uit Groningen, die vorige week Zondag bij Ter Heijde strandde en waarvan de bemanning met moeite kon worden gered. Wiley, zijn de volgende punten behandeld: 1. Formosa. Generaal Bradley verklaarde dat thans meer wa pens naar dit eiland worden .ge zonden.- Mogelijke blokkade van com munistisch China. Generaal Brad ley wees er op dat een beslissing hierin door de president moet worden genomen. Een marine blokkade der door de Russen be zette havens van Dairen en Port Arthur zou niet in strijd zijn met het internationale recht, daar de souvereiniteit over deze havens door de Chinezen wordt uitgeoe fend. 3. Korea. Generaal Bradley be sprak vraagstukken, verband houdend met een groter gebruik maken van de Zuidkoreaanse mannen voor het vormen van mi litaire eenheden. Besprekingen over Oostenrijks staatsverdrag verdaagd De plaatsvervangers vain de ministers van Buitenlandse Za ken der „Grote Vier" hebben hun besprekingen over een Oos tenrijks staatsverdrag verdaagd zonder een datum voor een vol gende bijeenkomst vast te stel len. De vertegenwoordigers van de V.S., Engeland en Frankrijk hadden tevoren geweigerd het door hen ingediende verkorte ontwerp-verdrag in te trekken. De Sowjet-Unie had intrekking van dit ontwerp als voorwaarde gesteld voor haar verdere deel neming aan de besprekingen. Amerikaans tussenvoorstel De plaatvervangers kwa men overeen niet binnen twee of drie weken weer bijeen te komen. De uitnodiging zal dan moeten uitgaan van de Brit Geoffrey Harrison, wiens beurt het is om de bijeen komst te leiden. De Amerikaanse vertegen woordiger Dowling poogde de impasse te doorbreken door het volgende voorstel te doen: de Westelijke mogendheden zullen het verkorte ontwerp intrekken, mits er onverwijld op een ande re basis, zoals het lange ont werp-verdrag een „rechtvaar dig en billijk verdrag" kan wor den gesloten. De Russische vertegenwoordi ger Gromyko weigerde in dui delijke bewoordingen te ant woorden op de vraag of -hij be reid was het lange ontwerp te bespreken, indien de Westelijke afgevaardigden het verkorte ontwerp zouden intrekken. Har rison verklaarde hierop: „Hoe langer ik naar de Sowj et-uit eenzetting luister, des te minder begrijp ik er van". „De Sowjet-Unie voelt niets voor het tot stand komen van een vredesverdrag met Oosten rijk, daar zij dan gedwongen zou zijn haar bezetting van een gedeelte van dit land op te ge ven", verklaard een woordvoer der van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken te Washington. „Op de jongste bijeenkomst te Londen der plaatsvervangers van de ministers van B.Z. der Europese staten moeten „samen optrekken" „Ik heb tijdens mijn bezoek aan Europa ervaren, dat de Europese landen geneigd zijn voort te gaan met het vormen ener verdedigingsgemeenschap, hetgeen evenwel gepaard gaat met 'n tegenzin in het doen van de eerste stap", verklaarde Fos ter Dulles in een uiteenzetting voor de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Amerikaanse senaat. Dulles was van mening dat de Europese staten, indien zij er toe zouden overgaan „tezamen op te trekken", over voldoende hulpbronnen zouden beschik ken voor hun bestaan. „Indien de Europese staten niet tot een eenheid zouden komen, zullen de V.S. zich voor het zeer ernstige vraagstuk zien gesteld te moeten uitmaken, hoe hun toekomstige koers zal zijn". Hij besloot met de woorden: „Ik ben van mening dat het be zoek, dat Stassen en ik aan Europa hebben gebracht, de Europese staten duidelijk heb ben gemaakt welk belang het Amerikaanse volk en het Con gres hechten aan het tot stand komen ener Europese verdedi gingsgemeenschap. De plannen hiervoor zijn in Europa opge- zenlijking er van zal ook door de Europeanen zelf moeten ge schieden. Ook de directeur van het Amerikaanse bureau voor de M.S.A., Harold Stassen, heeft verslag uitgebracht over zijn bevindingen. Steenkooltekort in Oost-Duitsland Volgens de „Daily Telegraph" heerst in Oost-Duitsland een zo danig tekort aan steenkool, dat honderden fabrieken hebben moeten sluiten en dat zelfs zie kenhuizen het zonder verwar ming moeten stellen. Voor huis brand is in het geheel geen steen kool beschikbaar. Wysjinsky weer naar New York Andrei Wysjinsky, de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, vertrekt binnenkort naar New York, waar hij de leiding op zich zal nemen van de Sow- jet-delegatie naar de algemene vergadering der Verenigde. Na- steld en de uiteindelijke verwo- 1 ties, wordt te Moskou vernomen. „Grote Vier" hebben de Wes terse vertegenwoordigers hun uiterste best gedaan in de een of andere vorm overeenstem ming te bereiken met de Sow- jet-Russische' afgevaardigde, doch vergeefs", vervolgde hij. De vluchtelingen uit Oost-Duitsland In de afgelopen dagen zijn verscheidene leidende functio narissen van het centrale kolen- bureau in Oost-Duitsland naar West-Berlijn uitgeweken. Zij verklaarden bevreesd te zijn voor arrestatie m verband met de ouitengewoon s tchte kolen- voorz.en.i.g in C st-Duitsland. In West-Berlijr zijn Dinsdag nn-er dar 1.301 vluchtelingen in- g'escme en, order wie onge woon eie ïcrinc Joe naen uit de klein- en groothandel. Koning Boudewijn (tweede van links) heeft een bezoek gebracht aan de noodgebieden in België. Boudewijn handelde op doktersadvies In een communiqué van het koninklijk paleis te Brussel is Dinsdag medegedeeld, dat ko ning Boudewijn „op advies van zijn dokter zijn bezoeken aan de overstroomde gebieden moest onderbreken." De koning bezocht vorige week, zoals gemeld, onmiddellijk na de overstroming het getrof fen gebied. Daarna meldde een communiqué van het hof dat hij naar de Rivièra was vertrokken voor herstel van een griep. De pers critiseerde zoals bekend het vertrek van de koning buitens lands. Maandag is de 22-jarige ko ning weer naar het rampgebied bij Antwerpen geweest, waar velen hem toejuichten. De koning was blootshoofds, in regenjas en hoge rubberlaarzen. Hij onder hield zich- met de mensen en keek toe hoe de militairen de gaten in de dijken aan het dich ten waren. Westduitse regering grijpt in De Westduitse regering heeft de ontbinding bevolen van hét „Freikorps Deutschland", een uiterst rechtse organisatie. Vier leiders zijn gearresteerd. Onder hen bevinden zich een vroegere Gauleiter, Frauenfeld genaamd, en de voorzitter van de „Bruder- schaft", een vereniging van oudr strijders. Voorts is een bevel tot inhech tenisneming uitgevaardigd tegen dr Gustav Adolf Scheel, oud- studentenleider, die vorige maand door de Britten is gearresteerd samen met de groep-Naumann, verdacht van landverraad. Bij 35 leden van het „Freikorps" is huiszoeking verricht. Het korps telde „duizend en misschien wel tweeduizend" leden, voornamelijk in het noorden van het land, is van officiële zijde verklaard. Het is ontbonden op grond van arti kel 9 van de grondwet, dat gaat over de bescherming van de con stitutionele orde. Het kabinet noemt het korps een nieuw-nazistische, para-militaire organisatie, die zich nog steeds gebonden acht door de eed van trouw aan Hitier en groot admi raal Karl Doenitz als het wettige staatshoofd beschouwt. (Doenitz zit een gevangenisstraf van tien jaar uit wegens oorlogsmisdaden.) De bomaanslag te Tel Aviv Na de bomaanslag op de Sow- jet-legatie te Tel Aviv zijn der tig personen gearresteerd, die behoren tot een groep, genaamd „anti-communistiscche bond". Ónder hen bevindt zich de lei der Habin Stiber. De vrouw van de Russische gezant is aan ge zicht, hand en been gewond, doch niet ernstig. De president van Israel, Itz- nak Benzvi, heeft de Russische gezant bij de Israëlische rege ring in een persoonlijke bood schap zijn leedwezen betuigd over de bomaanslag. Hij sprak tevens de hoop uit dat de ge wonde echtgenote van de gezant spoedig hersteld zou zijn. Generaal Eddy gaat heen Luitenant-generaal Manton Eddy, de bevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrach ten in Europa, zal op 31 Maart, na meer dan 35 dienstjaren, ont slag nemen. Zijn opvolger is luitenant-generaal Charles Bol- te, bevelhebber van het Ameri kaanse zevende leger in Europa. Het stelde zich ten doel zich zo nodig met geweld van de macht meester te maken en een „Duitse democratie" te stichten na een volksstemming. Bij verscheidene overvallen in de nacht van Maandag op Dinsdag zijn 28 leden van de illegale communistische jeugdorganisatie F.D.J. gearresteerd. Ook zijn do cumenten in beslag genomen.Door deze arrestaties is het aantal le den van communistische of door communisten gesteunde organisa ties, dat in de laatste zeven dagen is gearresteerd, gestegen tot ruim tachtig. Een diepe depressie die giste ren over Engeland trok, deed ook in ons land de barometers tot zeer lage standen dalen, zo dat velen zich zullen hebben afgevraagd of er niet opnieuw een zware storm op komst was. Gewoonlijk gaan diepe depres sies wel met flinke stormen ge paard en ook deze depressie maakte'op die regeling geen uit zondering. Boven het Engelse Kanaal aan de zuid-flank van de depressie ontwikkelde zich namelijk een zware westerstorm, terwijl boven het noordelijk deel van de Noorzee een volle oosterstorm woei. Dat ons land aan deze storm ontkwam was te danken aan het feit dat de de pressie recht op ons land afkoer ste, waardoor Nederland in een sector kwam te liggen waarin niet meer dan harde tot krachti ge winden voorkwamen. Nabij het centrum van de depressie, dat vanmorgen bij Zeeland lag, nam de wind tijdelijk zelfs tot matig af. Hoewel de depressie kern nu in zuid-westelijke richting wegtrekt en het storm- veld aan de achterzijde ervan zich naar ons land beweegt is toch geen storm meer te ver wachten. De depressie vult nu namelijk snel op en de winden nemen in het gehele depressie- gebied af, zodat in ons land niet meer dan krachtige en langs de kust tijdelijk harde winden zul len voorkomen uit richtingen tussen noord en noord-oost. Doordat vanuit Scandinavië kou dere lucht wordt aangevoerd is nu weer geleidelijke daling van temperatuur te verwachten. De eerstkomende 24 uur zal er echter niet meer dan lichte vorst voorkomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1